1903 Nü. 121. Dinsdag 13 October. 90sle jaargang. SCHOOLGELDEN. so FEUILLETON Het BABYLON-HOTEL. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, l325. Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending van advertentie» voor 2 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advortentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. De lotelingeu voor de BRANDWEER worden hiermede herinnerd, dat zij, redenen van vrijstelling hebbende, deze ter secretarie moeten opgeven vóór of op Zaterdag den 17 October aan staande. Zij, die zich beroepen op ziekelijke gesteldheid of gebreken, moeten dit staven door eene verklaring van den geneesheer der gemeente. Goes, den 12 October 1903. Burgemeester en Wethouders van Goes, DB KORING KOOIJ. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Het kohier van schoolgeld op school A voor den cursus 1903/1904, vastgesteld door den Raad in zijne vergadering van 29 September 1903, goedgekeurd door Heeren Ged. Staten van Zeeland bij bun besluit van 9 October 1903, no. 50, is heden aan den gemeente ontvanger ter invordering uitgereikt en zal gedurende vijf maanden ter secretarie ter lezing liggen, kun nende binnen 3 maanden na de dagteokening van de aanslagbiljetten bezwaren tegen den aanslag, op ongezegeld papier, bij den gemeenteraad worden ingebracht. Goes, 12 October 1903. Burgemeester en Wethouders van Goes, DE KONING KOOIJ. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Het kohier van verschuldigd SCHOOLGELD voor het onderwijs aan de Meisjesschool over den cursus 1903/1904, zooals het door den Gemeente raad in zijne vergadering van den 29 September 1903 werd vastgesteld en door Gedeputeerde Staten bij besluit van 9 October daaraanvolgende do. 50 werd goedgekeurd, is op beden aan den Ontvanger ter invordering uitgereikt, zoodat ieder der daarop voorkomenden, zijnen aanslag ten gestelden tijde moet voldoen. Goes, den 12 October 1903. Burgemeester en Wethouders van Goes, DE KONING KOOIJ. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. GOES, 12 Oct. 1908. De Christelijk-historische partij heeft een commissie van advies gevormd van 42 leden, waartoe o. a. behoort dhr. J. Plazier te Goes. Bij den burgemeester van Hulst zijn Zaterdag officieel caudidaat gesteld voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten, vacature- Van Waes- berghe Janssensde heeren mr. F. C. van Deinse (liberaal), C. Dierick (katholiek), P. Dregmans (anti revolutionair) en Jos. van Waesberghe (katholiek). Eenheid van tijd. De Nederlandscho Bond van Horlogemakers beeft een adres gezonden aan den Naar het Engelseh, van Arnold Bennett. >We zullen maar dadelijk tot de zaken overgaan," zei Prins Eugen. »Wilt u gaan zitten, meneer Levie?" »Als het n belieft, koninklijke Hoogheid." •En nu wat die leening betreft, die. we feitelijk al gesloten hebben, het was een millioen, niet zei Eugen luchtig. »Ja, een millioen," antwoordde Levie, terwijl hij met zijn enorme horlogeketting speelde. •Alles is nu in orde. Hier zijn de papieren, ik zou graag willen, dat de zaak onmiddellijk in orde werd gebracht. •Juist uwe Hoogheid, maar. Wat? U hebt maanden geleden verklaard, dat u volmaakt tevreden was met die borgstelling, ofschoon ik gaarne toegeef, dat het nogal een avon tuurlijke borgtocht is. U hebt ook uwe tevreden heid betuigd aangaande de rente. Niet iedereen kan een millioen uitleenen tegen 5 1/2 pet., meneer Levie. En binnen tien jaar zal de heele som u terug betaald worden. Ikikgeloof, dat ik u heb gezegd, dat de huwelijksgift van prinses Anna, die op het punt is van mijne hand aan te nemen, vijftig millioen zal bedragen, wat ongeveer gelijk staat met twee millioen pond in Engelseh geld." Prins Eugen zweeg. Het beviel hem niet erg, minister van binnenlandsche zaken over het ont breken van een wettelijk vastgestelden, voor geheel Nederland geldenden tijd. Adressant merkt op, dat er niet alleen in gemeenten, die den middelbaren A msterdamschen tijd hebben ingevoerd, een verschil bestaat van 20 minuten met den Greenwiebtijd, bij onze spoorwegen, posterijen en telegraphie inge voerd, maar dat ook de plaatselijke of eeu wille keurig als zoodanig aangenomen tijd in andere gemeenten tijdverschillen tusschen tal van gemeen ten ouderÜDg veroorzaakt, zooals blijkt uit een door den Nod. Bond van Horlogemakers ingesteld onderzoek, waarvan de resultaten in het adres wor den medegedeeld, Om de daardoor ontstane verwar- ring op te heffen, verzoekt adressant, dat wettelijk zal worden vastgesteld eene uniforme voor geheel Nederland dienende tijdsbepaling, geldende zoowel in het burgerlijk leven als bij de middelen van vervoer en in alle takken van dienst van rijks-, provincie- of gemeentewege. Voorts acht adressant het hoogst wenschelijk, dat besloten wordt tot ver meerdering der tijdseinen, afkomstig van 's rijks sterrenwacht te Leiden, die thans twee maal per week worden overgebracht uitsluitend naar Amster dam, 's-Gravenhage, Rotterdam, Willemsoord, Hel- levoetsluis en Vlissingen. Daarbij merkt adressant op ten aanzien van de tijdseinen, die eiken dag van Amsterdam naar alle rijkstelegraafkantoren worden gezonden, dat gebleken is, dat het normaaluurwerk te Amsterdam onbetrouwbaar is en vaak zeer uit- eenloopende verschillen met de tijdseinen te Leiden aanduidt. Kruiningen. In de Vrijdagavond gehouden ge meenteraadsvergadering waren alle leden aanwezig ter behandeling van de aangeboden begrooting voor 1904. Ontvangsten en uitgaven zijn geraamd op f 26857,591^. Zonder eenige wijziging is de be grooting door den Raad goedgekeurd, en daar verder niets meer de aandacht der vergaderden vroeg, sloot de voorzitter de zitting. Wekelijkse!) algemeen overzicht. Het voornaamste, wat er in de afgeloopen week in ons land is geschied, is wel het aannemen door de Tweede Kamer van hot ontwerp tot verlenging- van het Bankoctrooi met vijftien jaren. Er moge in het algemeen iets voor te zeggen zijn, dat de Staat steeds meer ondernemingen, waarbij het publiek belang van nabij is betrokken, in zijne hand concentreere, dit was in dit geval niet noodig. Het mocht door de Regeering met volle recht worden neergeschreven, dat de Neder landscho Bank zich gedurende haar haast honderd jarig bestaan heeft weten te ontwikkelen tot eene waarlijk nationale instelling. Niet alleen biunen onze grenzen, maar ver daarbuiten heeft haar naam een klank, zuiverder dan men zich een kan denken. •Zoo soliede als de Nederlandsche Bank" wordt ongeveer het grootste compliment gerekend, dat een industrieel of handelsman kan inoogsten. De met het ceconomiscb leven van een volk op het innigste verbonden belangen, die eene centrale circulatiebank heeft te behartigen, zouden in handen van eene Staatsbank "niet veiliger zijn, dan zij dit dat hij op zoo'n vertrouwelijken toon tegen ®3n geldsman moest praten, maar hij voelde, dat de omstandigheden het eischten. Ziet u, de zaak zit zoo, uwe koninklijke Hoogheid," begon de heer Sampson Levie in zijn genoeglijk Engelseh taaltje, »de zaak zit zoo Ik had u gezegd, dat ik dat beetje geld tot einde Juni tot uwe beschikking zou houden en u zoudt me omstreeks dien tijd hier een onderhoud toestaan. Maar daar ik niets van uwe Hoogheid hoorde en het adres van uwe Hoogheid niet kende, ofschoon mijne Duitsche agenten alles hebben gedaan om er achter te komen, kwam ik tot de gevolgtrekking, dat u er al op eeu andere wijze in hadt voorzien, want het geld is de laatste maanden zoo goedkoop." •Ik ben ongelukkig te 0st6nde opgehouden", zei prins Eugen, zooveel uit de hoogte, als hij maar kon, »door een dringende zaak. Ik heb er nog niet op eene andere wijze in voorzien en heb het millioen dus wel noodig. Als u dus zoo goed wilt zijn van het aan mijne Londensche bankiers uit te betalen •Het spijt me erg 1" zei de beer Sampson Levie op een toon zóó beleefd, dat hij er zelf verbaasd over was, »maar mgn principaal beeft bet geld nu ergens anders uitgeleend. Het is nu in Zuid- Am erika ik ben er niet tegen om uwe Hoog heid te vertellen, dat we het aan het gouvernement van Chili hebben geleend." Wat kan mij dat gouvernement van Chili sche len," riep do prins uit, terwijl hij bleek word, »ik moet dat millioen hebben. Het was een afspraak i" »Het was afgesproken, dat geef ik toe," zei de blijken te zijn in die van de Nederlandsche Bank. Wanneer nu ook nog de Eerste Kamer hare goedkeuring zal hechten aan dit ontwerp en ongetwijfeld zal zij dat zal het octrooi weer met vijftien jaren zijn verlengd, en de winstver- deeling zal aanmerkelijk voordeeliger zijn gev.ordon voor den Staat. De Staat zal, als de Bank in de volgende vijftien jaar gelijke winsten blijft afwerpen, gemiddeld drie ton per jaar meer aan het Bank- octrooi onfcleenen dan thans. Het wetsvoorstel tot deze verlenging is een der gelukkigste, die tot nu toe door deze Regeering zijn ingediend. Nog een belangrijke gebeurtenis, het is waar, heeft er in do afgeloopen week in ons land plaats gebad, hot eersto optreden voor bet gerechtshof te 's-Gravenbage van eene vrouwelijke advo caat! mej. mr. Van Dorp. En het merkwaardigste wat bij deze gelegenheid viel te constateeren, was dat op het oogenblik, waarop ieder gaarne een gelukwensch tot deze energieke jonge dame zou hebben gericht, de procureur-generaal niets anders had dan eene grommige en op dit oogenblik zeer onhoffelijke opmerking naar aanleiding van dit optreden. De jonge advocate bleek meer tact te bezitten, dan de in de rechten vergrijsde aanvaller en liet de opmerking onbeantwoord, haar daarmede op do juiste waaide schattend. De heer Chamberlain is zijn propagandatocht door Engeland begonnen. Hij heeft reeds gesproken te Glasgow en Greenock, en men kan er zeker van zijn, dat de telegraaf, die alles overseint, wat do man zegt, ons de eerstvolgende weken met die rede voeringen zal bezig houden. Chamberlain is wel sprekend hij gevoelt voor zijne tegenstanders en hunne argumenten niets dan minachting en hij kont de woorden, de gemeenplaatsen en do trucs, die indruk maken op kiozersgemoederen. Niet op alle, niet op hen, die hem doorzien, die ook een studie gemaakt hebben van het onderwerp, dat hij be handelt, en in staat zijn hem op onjuistheden te betrappen, waar hij voor 't overige niets om geeft. Maar er zjjn velen, die hem niet kunnen narekenen of niet verkiezen over het gesprokene na te denken. De gewezen minister doet zich thans voor als redder van Groot-Britannië. Hij vestigt de aandacht op twee onafwendbare gevaren. De koloniën zouden zich den een of anderen dag afscheiden van bet moederland, als men zo geen voordetien aanbood en de buitenlandsche concurrentie zou den Engel- schen uitvoer tot een belachelijk minimum doen inkrimpen. Het eerste gevaar bestaat zeker; bet is bijv. altijd mogelijk, dat Australië het voorbeeld der Vereenigde Staten zal volgen, en bet is volstrekt niet onmogelijk, dat Canada don eon of anderen dag door dezelfde Vereenigde Staten zal worden geannexeerd maar als Australië in zich de kracht govoelt om een geheel onafhankelijke republiek te worden, wat het reeds bijna is, zal het dan trouw aan het moederland big ven, omdat dit bij zijn ta rief van invoer zekere voorrechten toestaat En zullen de Vereenigde Staten zich laten weerhouden als het oogenblik gunstig is, van eene annexalie van Canada, omdat Canada tot lageren prijs koren beer Sampson Levie. »Maar uwe Hoogheid heeft zich niet aan de afspraak gehouden." Bedoelt u daarmee, dat u niet in staat is om mij dat millioen te bezorgen begon de prins dood-kalm. •Ik zou uwe Hoogheid over een paar jaar een millioen kunnen bezorgen." De prins maakte een gebaar van ongeduld. •Mijn heer Levie," zei hij, als u mij morgen het geld niet ter band stelt, ruïneert u een van de oudste regeerende vorstenhuizen en zult u misschien een verandering teweeg brengen in de kaart van Europa. U houdt uw woord niet en ik had zoo vast op u gerekend." •Neem mij niet kwalijk, Hoogheid," zeide kleine Levie, wiens verontwaardiging toenam, tik ben het niet, die mijn woord niet gehouden heb. Ik ver zoek u, u nogeens te mogen zeggen, dat het geld niet langer tot mijne beschikking is en vraag ver lof om uwe Hoogheid goeden dag te zeggen." En de heer Sampson Levie verliet de audiëntie- kamer met eene stijve buiging. Het was een tooneel, dat volmaakt op zijn plaats was op het einde der negentiende eeuw een te goed gevoed, ordinair dik mannetje, geboren in een villa'tje te Brixton, wiens hoogste genot bestond in een Zondagscb watertochtje in een dure motor boot in een bote], dat aan een Amerikaanschen millionair toebehoorde, den afstammeling van een menscbenras ontmoetende en totaal van streek bren gend, dat eeuwenlang de geschiedenis van Europa had bepaald en nu nog in hunne eigen kasteelcn door pracht en praal waren omgeven. mag invoeren in Engeland dan de Vereenigde Sta ten zelve En wat het gevaar der verscherpte concurrentie aangaat, men kan ongetwijfeld zoo hooge tarieven heffen, dat de invoer in Engeland bjjna onmogelijk wordt, maar men kan daardoor niet beletten, dat meer en meer op het vasteland Duitsche motaal- waren en kleedingsfcoffen worden gebruikt. Het is thans de vraag of de Engelschen Cham berlain genoeg vertrouwen om hem te volgen op den weg, dien hij inslaat. Hij heeft om te beginnen zijne maatregelen goed genomen. Afgotreden als minister, om op te treden als agitator voor bescher mende rechten, heeft hij zijne positie gedekt. Met den eersten minister Balfour door een geheim ver bond vereenigd, beeft hij het Kabinet weten te her vormen in zijnen zin. De ministers, die voor vrij handel waren, moesten er uit_ en de plaats van een hunner is ingenomen door den zoon van den sluwen man. De vader gaat uit om het volk te bekeeren en de zoon kan hem op de hoogte houden van wat in het ministerie voorvalt. Hoe er een einde moet komen aan de crisis in Hongarije, begrijpt niemand. Men leeft er sinds lang in den ex-lextoestand, in den toestand buiten de wet. Om daarin verandering te brengen, moest graaf Khuen Hedeivary uit Agram overkomen en eerste minister worden. Hij is niet geslaagd in ziju taak hij is tweemaal afgetreden, eerst tengevolge van het omkoopingsschandaal, de tweede maal, om dat hij volgens de meening van de meerderheid te toegeeflijk geweest was tegenover zijn Oosten rij k- schen collega von Koerber. Nog is bij minister, omdat de Keizer hem nog niet heeft wilh n laten gaan, maar hij bepaalt zich tot de taak om een opvolger te zoeken. Het Volkshuis komt van tijd tot tijd bijeen, omdat er volgens de constitutie een vergadering moet worden gehouden als een zeker aantal leden dat wenscht. Maar do minister ver toont zich niet. Dan constateeren de partijen, dat zij het niet eens kunnen worden, waarop de zitting dan weer wordt verdaagd. Dat ia een zonderlinge toestand en oen zeer be denkelijke ook. Want het land komt in beweging in ongeveer dertig steden heeft do plaatselijke ver tegenwoordiging besloten, dat geene belastingen zullen worden betaald, zoolang niet de Regeering en bet Volkshuis de begrooting hebben vastgesteld. De minister heeft wel verklaard, dat dit besluit onwettig was, maar in verscheiden gemeenten heeft men nu met te meer kracht de burgorij op 't hart gedrukt, om toch vooral niet te betalen. En niet minder ernstig is bet verschijnsel, dat de rocruten niet opkomen. Men is thans genoodzaakt, wil men het leger op de sterkte honden, de oudere soldaten onder de wapens te laten big ven, doch ook deze komen in verzet. Het is de vraag, hoe dat alles zal eindigen. Leek het in de laatste dagen alsof er eenige ontspanning zou komen in de Kiacedoni&che quaestie, een grensincident, dat zich Donderdag heeft voorgedaan, doet velen de z&ak weer donkerder inzien. Een geheel Turksch bataljon dus seinde Peuter slak onder commando van een officier, de •Aribert," zei prins Eugen een poosje daarna. »Ge hebt gelijk gehad. Alles is uit. Ik heb maar een redmiddel •Ge bedoelt toch niet..." Aribert bleef ontsteld steken. •Jawel," zei bij snel. »Ik zal het zoo aanleg gen, dat het schijnbaar een ongeluk is XXL De terugkomst van Felix Babylon. Op den avond van dienzelfden dag dwaalde Theodore Racksole ietwat onrustig rond door de vestibule en de gangen van het hotel Babyion. Hij was een paar dagen geleden teruggekomen uit Ostende en bad zich veel moeite gegeven, om do zaak, die hem daarheen had gelokt, te vergeten, om ze als afgedaan te boschouwen. Maar het was hem niet mogelijk geweest. Hij bracht zichzelf te vergeefs onder het oog, dat. er dingen zijn, waar mee men zich liever niet moet bemoeien. Maar hij kon zich niet verzoenen met die gedachten. De tegenwoordigheid van die vorstelijke personen in zijn hotel wekte den vechtlust op van dien man, die in zijn geheele leven nog nooit verslagen was geworden. Hij had als het ware de handschoen voor hen opgenomen en als zij bun eigen strijd niet konden voortzetten dan zou bij, Theodore Racksole, het voor hen doen. De strijd was wel is waar tot op een zekere hoogte gewonnen, want prins Eugen was bevrijd uit een bizonder lastige en gevaarlijke positie en de vijand bestaande uit Jules, Rocco, juffrouw Spencer en misschien nog anderen was op de vlucht gedreven. Maar

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1