1903. N». 120. Zaterdag 10 October. 90*" jaargang. Bij dit no. behoort een bijvoegsel. 29 FEUILLETON. Het BA8YL0M-H0TEL. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, l|25a Afzonderlijke noinrners 5 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. Uitgave van de Naaml. Yennootschap „Goesche Courant". GOESCHE De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bg direete opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels f 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. GOBS, 9 Oct. 1903. Vanwege den Volksbond »Veroeniging tegen drankmisbruik" is te Middelburg, aanvankelijk met veel succes, een poging aangewend om het misbruik van sterken drank tegen te gaan bij gelegenheid der jaarliikscbe inspectie van verlofgangers. In het Militair Tehuis, dicht bij het lokaal, waar de in spectie werd gehouden, werden aan de manschappen kosteloos koffie, brood en sigaren uitgereikt, met het doel hen af te houden van drankhuizen. Dit middel vond zooveel bijval, dat 58 pet. der man schappen er gebruik van maakten en daardoor waren gevrijwaard voor. dronkenschap en voor do gewoonlijk daarvan onvermijdelijke gevolgen. Ook bij de loting zal hetzelfde middel worden beproefd. Te Vlissingen, Goes, Tolen en Zieriksee bestaan eveneens Afdeelingen van den Bond en is men ook daar en op alle plaatsen, waar geloot of inspectie gehouden wordt, voornemens later in den geest van Middelburg werkzaam te zijn. Daaraan zijn natuurlijk nog al onkosten verbonden. Met het oog op het goede doel is het daarom wensche- lijk, dat velen het streven van den Bond steu nen door zich als lid daarbij aan te sluiten. Fi- nancieele bezwaren zullen daaraan wel niet ver bonden zijn, daar men lid kan zijn tegen eene con tributie van minstens 50 cent per jaar een hooger bedrag zal natuurlijk te meer welkom zijn. Dat ook de regeering met het streven van dien Bond is ingenomen, blijkt wel hieruit, dat daaraan een rijkssubsidie van f1350 is verleend. Bij Kon. Besluit is aan dhr. J. Sturmhoofd der openbare lagere school te Kats, toegekend een pensioen van f 734. Het Centrum meldt, dat als opvolger van wijlen jhr. mr. Sckrrer voor het vice-presidentschap van den Raad van State wordt genoemd mr. ZE. baron Maclcayvoorzitter der tweede kamer. Volgens andere bladen zou ook jhr. mr. A. F. de Savornin Lokman kans hebben tot dit ambt te worden geroepen. President Kruger, vergezeld van de familie Elojf, de heeren Bredeü en dr. Hijmans en ds. Los van Hilversum, is Woensdagmiddag om half zes over Keulen en Bazel naar Menton vertrokken. Per Naar het Engelsch, van Aknold Bennett. Prins Eugen schrikte, maar wist zichzelf te be- heerschen. »Wie heeft er gepraat? Wat voor 'n millioen Hij keek onrustig om zich heen. »Aha!" zei hij, ter wij L by deed alsof hg lachte. »Nu be grijp ik het. Ik heb in mijn koorts geijld. Daar moet ge geen notitie van nemen, Aribert. Als iemand koorts heeft, heeft hij allerlei fantastische gedach ten." »Ge hebt in uw koorts niet geijld," antwoordde Aribert, ^tenminste niet over jezelf. Ik was al op de hoogte van die voorgenomen leening, voordat ik je te Ostende zag." »Wie heeft het je verteld vroeg Eugen boos. »Dus ge geeft toe, dat ge moeite doet om eene leening te sluiten »Ik geef niets toe. Wie heeft bet je verteld Theodore Racksole, de millionair. Die rijke mannen hebben geen geheimen voor elkaar. Zij vormen een coterie, die dichter aaneengesloten en veel machtiger is dan de onze. Zij praten en ai pratende regeeren zij de wereld, de millionaire. Zij zijn de eigenlijke vorsten." j>Ik vloek hen zei Eugen. »Ik misschien ookMaar laten we nu tot jou geval terugkeeren. Stel je voor hoe beschaamd, hoe verontwaardigd ik was, toen ik merkte, dat Racksole mij meer over jou zaken kon vertellen, dan ik er zelf van afwist. Gelukkig is hg een goede kerel, men kan hem vertrouwen, anders was ik misschien tot een wanhoopsdaad in staat geweest, toen ik merkte, dat hij alles van je privaatleven afwist. Eugen, laten we tot de zaak komen waar voor hebt ge dat millioen noodig Is het werkelijk waar, dat ge zoo diep in schulden zit Ik wenscb geen zedepreek te houden. Ik vraag er alleen maar naar »En als ik nu werkelgk een millioen schulden had zei prins Eugen. »Het zou er niets toe doen, beste Eugen. Maar het is wel nogal veel om in tien jaar te heb ben uitgegeven, niet Hoe hebt ge het toch aan gelegd rijtuig was hij van Hilversum gekomen en aan 't oude staatsspoorstation in een gereedstaand salon- rijtuig gestapt. Toen de trein voor Duitschland aan 't Centraalstation gereed stond, werd 't salonrijtuig in dezen trein gerangeerd. Dr. Leyds was o. a. bij den trein om den President te verwelkomen. Bij vertrek van den trein werd het aantal belangstel lenden groot. Onder gejuich der voor den trein staande menigte vertrok de President. De oud-Presid6nt van den Oranje-Vrijstaat, Steijn, die te Reichenball vertoefde, vertrekt binnen kort naar Cannes, waar voor hem een villa is ge huurd. Wilhelminaóorp. De heer J. P. Verhage Jz. alhier is benoemd bij deStaats-spoorwegmaatschappij en als standplaats is hem aangewezen Rotterdam. Kerknieuws, Doopsgezinde kerk. Zondag 11 October. Geen dienst. Ned. Hervormde kerk Bedankt voor het beroep te Oudelande door den heer LW. Erdmancand. te Den Haag. Ellewoudsdijk. De heer J. Risseeuw heeft be dankt als president-kerkvoogd, zoodat bierdoor eene vacature in het kerkbestuur is ontstaan. Rechtzaken. Arr.ondissements-Rechtbank te Middelburg. In de zitting van heden zijn de volgende von nissen gewezen G. T., 18 jaar, arbeider te Rilland- Bath, is wegens mishandeling veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstrafA. C. V., 23 jaar, land bouwersknecht te Ossenisse, gedetineerd te Middel burg, is wegens mishandeling, zwaar lichamelijk letsel tengevolge hebbende, veroordeeld tot één jaar en zes maanden gevangenisstraf met in mindering brenging der doorgebrachte hechtenis. Door het O. M. was slechts één jaar gevangenisstraf ge vorderd. In zake A. de M.} 18 jaar, slagersknecht te Bor- sele, appellant van een vonnis van het Kantonge recht te Goes, waarbij hg wegens jachtovertreding werd veroordeeld tot 2 maal f 5 boete of 2 maal 3 dagen hechtenis, is het vonnis des eersten rechters, »Vraag me dat niet, Aribert. Ik ben heel dwaas geweest. Maar ik verzeker je op mijn woord van eer, dat de vrouw, die gij »de dame met den roo- den hoed" noemt, mijne laatste dwaasheid zal zijn. Ik ben op het punt van te gaan trouwen en een eerbiedwaardig vorst te worden". »Is je engagement met prinses Anna dan eene uitgemaakte zaak ^Eigenlijk wel. Zoodra ik de overeenkomst met Levie gesloten heb, komt alles in orde. Aribert, ik zou Anna niet willen afstaan voor den keizerlijken troon! Zij is een goede, een reine vrouw en ik heb haar lief, zooals men een engel liefheeft". »En toch wilt ge haar voor den gek houden ten opzichte van je schulden, Eugen »Niet haarzelf, maar hare malie ouders en mis schien den keizer. Zij hebben iets gehoord en ik moet eerst een eind maken aan die praatjes door hen van het tegendeel te overtuigen". »Het doet me genoegen, dat ge openhartig jegens mi) geweest zijt, Eugen", zei Aribert, »en dus zal ik je de waarheid zeggen. Ge zult nooit trouwen met prinses Anna". »Waarom niet zei Eugen, die weer wantrou wend begon te worden. »Omdat bare ouders het niet zullen toestaan. Omdat ge niet in staat zult zijn om voor dien tijd je schulden te betalen. Omdat die Sampson Levie je geen millioen zal leenen". 9 Verklaar je zelf wat duidelijker." »Dat ben ik al van plan. Ge zijt te Ostende op gelicht het is een leelijk woord, maar we moeten het gebruiken." »Dat is waar." »Weet je waarom »Ik vermoed, omdat die geraeene oude vrouw met haar rooden hoed en hare medeplichtigen mij geld wilden afpersen. Gelukkig is het ben niet gelukt." Volstrekt niet", zei Aribert. >Zg wilden geen geld van je hebbén. Zij wisten heel goed, dat je geen geld hadt. Zij wisten, dat je de ondeugende schooljongen van de Europeesche vorsten bent, dat je geen gevóél van verantwoordelijkheid, geen plichtsgevoel tegenover je rijk kent. Zal ik je eens vertellen, waarom zo je ingepikt hadden »Als u klaar is niet uw zedepreek, beste oom." »Zij hebben je alleen ingepikt om je een paar dagen uit Engeland te houden, alleen om je te wat de kwalificatie betreft, vernietigd en op nieuw rechtdoende appellant veroordeeld tot dezelfde straf. Vader en zoon. De rechtbank te Amsterdam velde een morkwaardig vonnis. Zij veroordeelde nl. den 47-jarigen koopman H. L.y die eenige revol verschoten loste op zijn zoon, tot een gevangenis straf van slechts 11 dagen, overwegende dat het langdurige, allerschandelijkst gedrag van den zoon, den beklaagde in een overspannen gemoodstoesland had gebracht, en dat, wat zijn (bekl.'s) gedrag be treft niets te zijnen nadeele was gebleken. Boven dien bracht de rechtbank in mindering den tijd van 29 Mei tot 9 Juui, door bekl. in preventieve hechtenis doorgebracht. Gemengde Berichten. Qvezand* De collecte voor de nagelaten be trekkingen der verongelukte vissehers te Arnemuiden en Tolen heeft in deze gemeente opgebracht f 69,25. Tegen een burgemeester in Gelderland is door een onbezoldigd rijksveldwachter proces verbaal opgemaakt wegens het jagen op eens an ders grond, zonder voorzien te zijn van de vereischte vergunning. Woensdag werd een 65jarige boerenarbeider te Ciinge zoodanig door een dorschmachine gegrepen, dat zijn hoofd tusschen de raderen beklemd ge raakte, en hij op slag werd gedood. Toen op de kermis te Hulst, die nu »gevierd" wordt, de marechaussees in oen café een baldadig bezoeker wilden arresteeren, werden zij door zgn kameraden zoodanig gehinderd, met glazen en fles- schen gegooid enz., dat zij van do sabel moesten gebruik maken. Een der marechaussees werd zoo danig geschopt, dat hij bewusteloos moest worden weggedragen. Te Sas-van-Gent werden den 23jarigen zoon van den herbergier E. W., twee levensgevaarlijke messteken toegebracht, waarvan één tot in de longen. De dader is nog onbekend, doeh de politie doet streng onderzoek, Ongeluk op de Zuiderzee. Dinsdagnacht heeft, blijkens mededeelingen van de bemanning van de boot Groningen 111die op weg was van Lemmer naar Amsterdam, een vreeselgk ongeluk plaats ge had op de Zuiderzee, tusschen Urk en Schokland. Een visschersaak is omgeslagen en ondanks alle dwingen je afspraak met Sampson Levie niet te houden. En bet schijnt mij toe, dat bun dat gelukt is. Aangenomen, dat ge het geld niet van Levie krggt, is er dan in heel Europa een andere geld man, van wien ge het kunt krijgen onder dezelfde vreemde waarborgen, die ge aanbiedt ^Misschien is er geen," zei prins Eugen kalm. »Maar weet je, ik krijg het van Sampson Levie. Levie heeft me het beloofd en ik weet uit andere bronnen, dat hij een man van zijn woord is. Hij zei, dat het geld, dat aan zekere formaliteiten ver bonden is, tot mijne beschikking zou zijn tot »Tot »Tot einde Juni." »En we hebben nu einde Juli." dNou, wat doet een maand ertoe Hij zal big zijn, dat hij mij het geld kan leenen. Hij krijgt een hooge rente. Hoe is het mogelijk, dat dat idee van een komplot tegen mij in jou verstandig oud hoofd is opgekomen Het is een bespottelijk idee. Een komplot tegen mij? Waarom?' »Hebt ge wel eens aan Bosnië gedacht vroeg Aribert koel. x-Aan Bosnië »Ik behoef je niet te vertellen, dat de koning van Bosnië verplichtingen beeft tegenover Oosten rijk, dat hom zgn kroon bezorgd heeft. Oostenrijk is er erg op gesteld, dat hij een goed, invloedrijk huwelijk doet." »Nu, laat hem zijn gang gaan." »Dat zal hij ook wel. Hij gaat met prinses Anna trouwen." »Niet zoolang als ik leef. Hij heeft verleden jaar een aanzoek gedaan, maar hij is afgewezen." »Ja, maar hij zal zgn aanzoek herhalen en dikmaal niet afgewezen worden. Och Eugon kunt ge dan niet inzien, dat dat komplot tegen je is gesmeed door eenige personen, die alles van je afweten en die je huwelijk met prinses Anna willen verhinderen Er is slechts één man in Europa, die redenen kan hebben om je huwelijk met prinses Anna te verhinderen en dat is degeen, die zelf met haar wil trouwen." Eugen werd erg bleek. »Wilt ge me dan aan bet verstand brengen, dat ik in Ostende ben vastgehouden door bemiddeling van agenten van den koning van Bosnië. »Ja". j>Mot het doel om mijne onderhandelingen met pogingen, door de bemanning van de boot Gro ningen III aangewend om de opvarenden, een vier tal, die zich met moeite aan het wrak klemden, te redden, vonden deze alle vier den dood in de golven. Vooral in het noorden van ons land heeft toen weer een vreeselijke storm gewoed, die op vele plaatsen ongelukken of scbade beeft aangebracht. Een later bericht meldt, dat het omgeslagen vaar tuig door Urkers en door de Zuiderzee-politie u t Edam naar Schoklind gesleept is eD daar leegg - maakt. Het was geen vischbotter, doch een pleizier- vaartuig, toebehooieade aan den Doopsgezinden predikant Bakels uit Enkhuizen. Drie heeren Scholten en een hunner neven waren met dit scheepje op zee en verdronken. Een van hen studeerde voor predikant, een ander voor inge nieur. Zjj waren van 17- tot 25-jarigen leeftijd. Goedkoop reizen. Toen Woensdagmiddag do trein uit Gouda het Centraalstation te Utrecht kwam binnenstoomen, zag men op de treeplank van een der wagens een circa 15-jarigen jongen zitten, die blijkbaar op deze wijze do geheele reis uit Gouda bad medegemaakt. De trein stond Dog niet geheel stil, of reeds ging de knaap zijn gevaarlijke zit plaats verlaten, om daarna te trachten zoo snel mogelijk weg te komen. Een treinsmid trad hem evenwel in den weg en hield bom bij zgn jas vast. Na het doen van eenige vragen Het men hem een goed heenkomen zoeken. 'tls onbegrijpelijk hoe de rit geheel zonder on gelukken door don roekeloozen waaghals is mede gemaakt. Herten in de Baarnsrhe bosschen. In de laatste tijden beginnen de herten in de uitgestrekte Baarn- sche bosschen zóó talrijk te worden, dat zij hun schuilplaats verlaten om zich op de bouwlanden onder Emnes te goed te gaan doen. Deze dieren stammen oorspronkelijk af van de herten uit het voor malige hertenkamp achter het paleis Soestdijk. Ruim vijftien jaar geleden liet wijlen Z M. Koning Willem 111 de dieren uit dat kamp opvangen en naar het Loo overbrengen. Bij die gelegenheid wisten enkele der rappe gasten te ontsnappen en voDden in deze bosschen een veilige schuilplaats. Aan van kelgk wer den zij nog zeer zelden gezien, maar langzamer hand namen zij sterk in aantal toe, zoodat in de laatste jaren reeds meermalen dit edel wild ge schoten werd. Sampson Levie te doen. afbreken en op die wijze de mogelijkheid van mijn huwelijk met Anna te ver hinderen Aribert knikte. »Je bent een goede vriend van me, Aribert. Je bedoelt het goed, maar je vergist je. Je hebt je hersenschimmen in het hoofd gehaald voor niets." »Hebt ge Reginald Dimnock vergeten »Ik herinner me, dat ge mg verteld hebt, dat hg gestorven is." »Geon kwestie van. Ik heb gezegd, dat hij ver moord is geworden. Dat hoorde er ook bij, arme Eugen." »Och wat", zei Eugen. »Ik geloof niet, dat bij vermoord is geworden. En wat Sampson Levie betreft. Ik wed om duizend mark, dat hij en ik het van morgen eens zullen worden en dat ik het millioen in banden zal hebben, voordat ik Londen verlaat." Aribert schudde het hoofd. »Ge schijnt vrij zeker te zgn van het karakter van den heer Levie. Hebt ge vroeger al eens zaken met hem gedaan »Nou," Eugen aarzelde even, »ja Welke jonge man van mijn positie heeft niet te eenigertgd zaken gedaan met den heer Sampson Levie »lk niet," zei Aribert »Gg Gij zijt oen uitzondering Hg belde. »Hans, ik zal den heer Sampson Levie ontvangen." Waarop Aribert zich bescheiden terugtrok en prins Eugen in den grooten fluweelen stoel ging zitten en de papieren inkeek, die Hans op het tafellje had gelegd. »Goeden morgen, koninklijke Hoogheid," zei Sampson Levie, terwijl hij al buigende naar binnen kwam. »Ik hoop, dat uwe koninklijke Hoogheid het goed maakt." »Ret gaat nogal, dank u," antwoordde de prins. Ondanks bet feit, dat hij evenveel te doen had gehad, met leden van koninklijke families als ande ren met eenvoudige menschen in Europa, had Sampson Levie niet geleerd om zich op zijn ge mak te voelen met die verhoven schepselen tenminste gedurende de eerste oogenblikken van een onderhoud. Later werd hij dan zichzelf wf er roeester, maar in den beginne was bij altijd een beetje van streek met een vuurroode kleur en een neiging tot transpireeren.. (Wordt vervólgd.)

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1