1903. JN1". 117. Zaterdag 3 October. 90ste jaargang. 'Bij dit no. behoort een bijvoegsel. FEUILLETON Het BABÏLOH-0OTEL. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,25. Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending van advertentie» vóór 2 uren op den dag der uitgave* COURANT. De prijs der gewone advertentiön is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regelB 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Uitgave van de Naaml. Yennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. Voor de tweede maal wordt bekend gemaakt dat de Loting voor de Nationale Militie voor deze gemeente, lichting 1904, door den heer Commissaris der Koningin is be paald op Donderdag 8 October 8903, des voormiddags te 9 uren, te Goes, en dat die zal plaats hebben in de ZAAL BOVEN DE KOREN BEURS. De militieplichtigen worden opgeroepen ten ge stelden dage, ure en plaatse daarbij tegenwoordig te zijn, en redenen van vrijstelling hebbende we gens broederdienst, op Woensdag 14 October d. a. v., des voormiddags tusschen 9 en 12 uren, ter Se cretarie der gemeente daarvan opgaaf te doen, ten einde intijds de bewjjzen en de getuigschriften tot vrijstelling te kunnen aanvragen en opmaken. Goes, den 1 October 1903. Burgemeester en Wethouders van Goes, DE KONING KOOIJ. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Nabetrachting over den Gemeenteraad Hoewel het verhandelde in de jongste zitting van onzen Gemeenteraad niet veel stof tot eene bijzondere beschouwing oplevert, moeten ons toch een paar opmerkingen uit de pen, niet zoozeer, omdat zij alleen op deze, als wel op bijna alle vergaderingen slaan. Herhaaldelijk toch koint het voor, dat leden in lichtingen vragen, waarop zij bet antwojrd in de stukken hadden kunnen lezen. Dat geeft maar aan leiding tot onnoodige discussie. Maar de fout schuilt naar onze meening niet alleen bij de Raadsleden, doch o >k bij bet systeem, dat hier gevolgd wordt, een systeem, dat wij voor eeno plaats als Goes, zoo vrij zijn iets achterlijk te noemen. Wil een Raadslid kenDis nemen van de stukken omtrent eenig punt, dat aan de orde is in de eerst volgende zitting van den Gemeenteraad, dan moet hij zich naar h t Stadhuis begeven, waar ze voor hem ter inzage liggen. Nu is bet denkbaar, dat iemand des daags zoo overkropt is met bezigheden, 27 Naar het Engelseh, van Arnold Bennett. In don kelder wachtte hen echter een nieuwe hinderpaal. De kelderdeur was natuurlijk op slot, er was geen sleutel en het scheen een zware deur te zijn zij waren genoodzaakt om naar do slaap kamer te gaan, waar juffrouw Spencer gevangen zat, om haar om den sleutel te vragen. Zij lag onbeweeglijk op bed. i>Tom heeft hem", antwoordde zij flauwtjes, »Tom heeft hem, dat zweer ik u. Hij heeft hem voor alle zekerheid meegenomen." »Hoe kreeg uw gevangene dm zijn eten vroeg Racksole scherp. *Door het rooster", antwoordde zij. De twee mannen rilden. Zij voelden, dat zij de waarheid sprak. Zij gingen voor de derde maal naar de kelderdeur. -Te vergeefs trachtte Racksole die met geweld open te duwen, hij kon ze alleen doen trillen. i»Laten we het eens samen probeeren", zei prins Aribert. »NouDe deur kraakte. »Nog eeDs", zei prins Aribert. De deur kraakte weer en het bovenste scharnier ging los. Nu was 't niet moeilijk meer om de gevangenis van prins Eugen te betreden. De gevangene zat nog op zijn stoel. Het vree- selijke lawaai en gekraak scheen hem niet uitzijn gevoelloozen toestand to hebben doen ontwaken, maar toen prins Aribert hem in het Duitsch aan sprak, keek hij zijn oom aan. s>Gaat ge met ons mee, Eugen vroeg prins Ari bert, 3>ge behoeft hier niet langer te blijven, zie je 1" »Laat mij met rust," was het zonderlinge ant woord, »laat mij met rust. Wat wilt ge van mij »Wij zijn gekomen om je hier weg te halen," zei Aribert vriendelijk. Racksole hield zich op den achtergrond. i-Wie is die man vroeg Eugen scherp. i-Een vriend van mij, meneer Racksole, een Engelschman of liever een Amerikaan aan wien we veel te danken hebben. Kom nu moe om te soupeeren, Eugen »Neen, ik wil niet," antwoordde Eugen koppig.' »Ik wacht hier op haar. Go dacht toch niet, dat iemand mij hier tegen mjjn zin heeft opgesloten dat hij niet licht tijd kan vinden om zijne schreden naar het Stadhuis te richten, waar mogelijk een collega ook nog juist de stukken onder handen heeft, door hem begeerd. En des avondsoch we weten het allen, hoe moeilijk men er toe komt, als het slecht weer is, nog eens zijn pantoffels voor laarzen te verwisselen. Daarom zouden we willen vragen is het nu zoo'n ontzettend bezwaar de stukken te laten drukken of hectographeeren en ze bij de leden aan huis te zenden Op geheime stukken kan dan eenvoudig het woord »geheira" worden gedrukt, zooals ook in andere plaatsen geschiedt. Het komt ons voor, dat het gehalte der debatten er door zou stijgen. Tegelijkertijd zou men dan, zooals ook op andere plaatsen geschiedt, een exemplaar der niet-geheime stukken aan de bladen kunnen bezorgen, dan kun nen de verslaggevers meteen beter de discussies volgen, wat voor publieke zaken toch dienstig is. Zou dus het gehalte der debatten, zooals we boven zeiden, door dezen maatregel stijgen, we ge- looven ook, dat bij goede voorbereiding der punten en tot nu toe worden die door het Dagelijksch Bestuur, het zij hier tusschen twee haakjes dank baar erkend, goed voorbereid door den voorge stelden maatregel de debatten zouden kunnen slin ken. Want, het moet erkend, er wordt soms te veel gepraat in den Raad. Het zijn niet alleen de heeren, die soms weinig anders te zeggen hebben, dan dat ze het met den vorigen spreker eens zijn het zijn ook de leden die bij de rondvraag allerlei dingen vragen, die we gaarne bij een zeer gebrui- kelijken naam zouden noemen, als we daarmee niet vreesden te kort te zullen doen aan de achting, die we voor een veel geliefd en smakelijk winter- gerecht koesteren. Zulke dingen kan men onder de roos vragen aan den voorzitter of een der betrok ken wethouders en heeft de vrager dan geen suc ces, welnu dan kan hij nog in het openbaar zijn vraag herhalen. Men mag toch niet veronderstellen, dat het hun, meer dan om succes op bun vraag, te doen is om een goedkoop succes bij de kiezers Onder de ingekomen stukken, in welker eentonig heid de voorzitter dikwijls op loffelijke wijze door de declamatorische neigingen zij ner stem eene aan gename afwisseling tracht te brengen, kwam dit maal weer eens een verzoek van den concessie-aan vrager van eene stoomtram van BorseleGoes Wolfertdijksche veer voor. Het is een gesukkel met Ik zeg u, dat ik bier op haar wacht. Zij heeft gezegd, dat-zij zou komen." i-Wie is zij vroeg Aribert om hem te plagen. »Zij Dat weet ge welIk vergat, dat ge het niet weet. Vraag er niet naar. Speel niet voor spion, oom Aribert. Zij had een rooden hoed op." »Ik zal je bij haar brengen, beste Eugen." Prins Aribert legde zijne handen op Eugens schouders, maar Eugen schudde ze van zich af, stond op en ging weer zitten. Aribert keek Racksole aan en dan keken ze beiden naar prins Eugen. Eugens gezicht was erg rood en Racksole merkte op, dat zijn linkeroogappel grooter was dan de rechter. Hij staarde voor zich uit, mompelde zonderlinge brokstukken van zinnen en zijn toon was nu eens brommend en dan weer klagend. i-Hij is in de war", fluisterde Racksole in het Engelseh. »Ssstzei prins Aribert, »hij verstaat Engelseh". Maar prins Eugen nam geen notitie van dat korte gesprek. Maar het zou toch beter zijn, als we hem naar boven brachten" zei Racksole. »Ja", antwoordde Aribert. i-Eugen, do dame met den rooden hoed, de dame op wie ge wacht, is boven. Zij heeft ons naar be neden gestuurd, om je te vragen of ge boven wilt komen. Wilt ge nu meegaan »Hemelriep de jonge arme man uit, ietwat vertoornd. j> Waarom hebt ge dat niet eerder gezegd Hij stond op, deed een paar passen vooruit en viel dan in zijn heele lengte op den grond. Hij had het bewustzijn verloren. De twee mannen tilden hem op, droegen hem het steenen trapje op en leg den hem met veel voorzorg op een sofa. Zijne oogen waren gesloten, hij haalde ongeregeld adem en zijn vingers waren samengetrokken zoo nu en dan voer er een rilling door zijn leden. »Een van ons moet een dokter gaan halen", zei prins Aribert. »Dat zal ik wel even doen", zei Racksole. Op dat oogenblik werd er even tegen het venster getikt, waarop Racksole en de prins beiden ontsteld omkeken. Een meisjesgezicht werd tegen de venster ruit aangedrukt. Het was het gezicht van Nella. Racksole duwde het venster open en zij kwam de kamer binnen. »Ik heb u toch gevonden", zei zij luchtig, »u hadt het me best kunnen zeggen. Ik kon niet die tram. In hot begin heeft de aanvrager te kampen gehad met eene zeer onwelwillende behan deling van een der leden van het Dagelijksch Bestuur, later heeft de aanvrager zelf fouten begaan en het publiek wacht nog steeds op zijn tram. "Veel kans op verwezenlijking van de begeerte van velen om dit vervoermiddel hier spoedig te zien, bestaat er helaas ook niet, want tot onze spijt hebben we niet kunnen bespeuren, dat het tegenwoordig Dagelijksch Bestuur in deze zaak die breedheid van opvatting heeft, die men zoozeer zou wenschen en veronderstel len van zulk een college in een tijd, die volgens een uitdrukking van den Duitschen Keizer in het teeken van het verkeer staat. Men zal toch niet kunnen ont kennen de groote voordeelen, die onze neringdoenden, handel en landbouw zullen ondervinden van verbeterde middelen van vérvoer Maar waarom dan zoo uiterst karig, om niet te zeggen krenterig met het subsidie Als men de raadsleden afzonderlijk hoort, erkennen zij allen het groote belang van een tram en schijnen ze ook wel voor een flink subsidie, doch als het op een stemmen komt, schijnen ze plotseling door de zuinigheidskoorts aangetast. Zuinig zijn op het punt van gemeente-financib'n is een mooi en prijzens waardig iets in een gemeenteraadslid, maar men moet ook op zijn tijd een spiering durven uitwerpen om een kabeljauw te kunnen rangen men moet eenige guldens durven uitgeven, ook al ziet men ze niet terstond en op directe wijze mot rente in de gemeentekas terug vloeien. GOES, 2 Oct, 1903. De dag van 1 October 1903, waarop het 25 jaar geledfn was, dat de brievenbesteller, dhr. Chr. Sinke alhier, ais zoodanig werd benoemd, is voor dezen niet onopgemerkt voorbij gegaan, 't Ge leek wel of zijn huis het Postkantoor was gewor den, zoo zag men daar den ganschen dag amb tenaren en beambten der Posterijen in- en uitgaan. Namens den Directeur en de Commiezen werd hem een barometer en namens adsistenten, bestel lers en postboden een lamp thuis bezorgd. Ook de hulpbestellors aan het Postkantoor alhier lieten zich niet onbetuigt, terwijl tevens een paar uit gevers-firma's hem hunne attentie toonden door het geven van kleino cadeaux. In zijn buurt werd gevlagd reeds van af den vorigen avond en verscheiden personen daar kwamen met groot-ere of kleinere geschenken aandragen. slapen. Ik informeerde in het hotel of u al naar uw kamer was gegaan en boorde, dat dat niet zoo was. Toen ben ik uitgegaan. Ik kon me wel voor stellen, waar u was 1" Racksole vroeg haar wat die escapade eigenlijk beteekende, maar zij viel hem met een achteloos gebaar in derede. i-Watisdat?" Zij wees naar de gestalte op de sofa. »Dat is mijn neef, prins Eugen", zei Aribert. »ls hij gewond vroeg zij koel. »Ik hoop van niet." »Hij is ziek", zei Racksole, »bij is heelemaal in de war." Nella begon den bewusteloozen prins te onder zoeken met de handigheid van een meisje, dat den besten verpleegcursus in New-York had meegemaakt. »Hij heeft hersenontsteking," zei zij. »Dat is alles, maar het is al genoeg. Weet u ook of er in dit merkwaardige huis ergens een bed is XVIIT. EEN NACHT. i-Hij mag onder geen voorwendsel vervoerd worden," zei de kleine donkere Belgische dokter, wiens oogen zöo grappig door zijn brilleglazen tuurden en hij zei het heel beslist. De uitspraak zette feitelijk hunne plannen voor hen vast. Het was ook zeer zeker een zegepraal voor Nella, die, voordat de dokter er was, hun precies hetzelfde had verteld. Er was heel ernstig gerede neerd, voordat zij om don dokter hadden gestuurd. Prins Aribert was er voor om de heele zaak diep geheim te houden. Theodore Racksole was het op dat punt met hem eens, maar hij stelde verder voor om den patient dadelijk naar Engeland te vervoeren. Hij had het gevoel, dat hij in zijn eigen hotel meer op zijn gemak zou zijn en beter in staat om de omstandigheden geheel beter onder de oogen te zien. Nella vond dat idee absoluut niet goed. In hare hoedanigheid van dilettant-verpleeg ster, verzekerde zij hem, dat prins Eugen veel ernstiger ziek was dan een van hen vermoedde en raadde dringend aan beslag te leggen op het huis, totdat prins Eugen beterende was. »Maar wat doen we dan met die juffrouw Spencer?" had Racksole gevraagd. i-Haar laten, waar ze is. Houd haar gevangen. En verdedig het huis tegen alle indringers. Als Jules mocht terugkomen, betwist hem dan dood eenvoudig den toegang dat is alles. U zijt met u tweeën en dus moet u een oogje houden op Onnoodig te zeggen, dat hem bovendien nog vele geluk wenschen per brief, per kaartje en persoonlijk uit de stad en van buiten gewerden. De jubilaris en zijn echtgenoot# verklaarden dan ook, dat ze op menigerlei wijze waren verrast geworden en de belangstelling ver boven hun verwachting was geweest. Met ingang van 16 October a. s. is benoemd tot brievenbesteller te Goes dhr. A. Pottery thans hulpbesteller alhier. Den bij S.S. benoemden klerk J. ten Napel is Eindhoven als standplaats aangewezen. Nederland heeft gisteren een braaf mensch en verdienstelijk burger verloren. De man, die de hoogste betrekking in het land bekleedde, jhr. mr. J. W. M. Schorer, vice-president van den Raad van State, is na eene korte ongesteldheid, op 69-jarigen leeftijd in den Haag overleden. De heer Schorer is te Middelburg geboren, is een negental jaren burgemeester van zijD geboor testad geweest en werd daarna Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, tot hem in 1896 de hooge waardigheid werd opgedragen, die hij tot zijn dood heeft bekleed. Jhr. Schorer was een der getuigen bij het hu welijk der Koningin. Verscheidene onderscheidingen zijn zijn deel geworden de grootkruizen van den Ned. Leeuw, van de Oranje-Nassau orde, het com mandeurskruis der Leopoldsorde enz. werden hem in den loop der tijden geschonken. De Standaard schrijft i-Zijn wij wel ingelicht, dan is onder de wijziging em aanvulling in het Wetboek van Strafrecht, in de Troonrede aangekondigd, o. m. ook begrepen een voorstel tot verbod van openlijke huizen van ontucht tegen de uitstalling van Nieuw-Malthusiaansche scbandmiddelentegen schandaal-colportage." Wemeldinge. In de openbare Raadsvergadering van Donderdag is met algemeene stemmen besloten tegen 1 Nov. a. 8. eervol ontslag te geven aan de h.h. B. de Jonge en G. Houtekamerresp. onderwijzers aan school I en II alhier, die overcompleet zijn. Een voorstel van B. en W. om op de plaats van school I, die sedert lang niet meer aan de wet vol doet, een nieuwe openbare school te stichten van 7 lokalen en daartoe het daarnaast gelegen terrein juffrouw Spencer en op de vroegere bewoners, in geval zij mochten terugkomen, terwijl ik den zieke oppas. Maar in de eerste plaats moet u om een dokter sturen." >Om een dokterhad prins Aribert ontsteld uitgeroepen. i>Zouden we dien dokter geen onaan gename verklaringen moeten geven »Wel neen 1" antwoordde zij. Waarvoor zou dat noodig zijn In een plaats als Ostende zijn de doktoren veel te bescheiden om vragen te doen zij zien te veel om nieuwsgierig te zijn. En daar enboven, zoudt ge graag willen zien, dat uw neef stierf?" Beide mannen waren ietwat verbaasd over hare opvatting van den stand van zaken en zij begon nen beiden haar te gehoorzamen als ondergeschik ten. Zij verzocht haar vader een dokter te gaan halen en hij ging. Zij gaf prins Aribert eenige andere orders, die hij dadelijk ten uitvoer bracht. Tegen den avond van den volgenden dag ging alles heel kalm zijn gang. De dokter kwam ver scheiden maleD, zond medicijnen en scheen vrij optimistisch, wat den afloop der ziekte betrof. Er was een oude vrouw gehuurd om te koken en het huis schoon te houden. Juffrouw Spencer werd buiten den gezichtskring gehouden, zij waren het nog niet met zichzelf eeDS, wat zij met haar zouden doen. Niemand buitenshuis deed onbescheiden vra gen. De bewoners waren er zeker aan gewend hunne buren vreemde dingen te zien doen zij hadden zeker al meer dan eens menschen op zonderlinge wijze zien verschijnen en verdwijnen, aankomen en vertrekken. Het energieke, actieve drietal, Racksole, Nella en prins Aribert, hadden best de eigenaars kunnen zijn van dat huis. In den namiddag van den derden dag was de toestand van prinS Eugen zichtbaar erger. Nella had den vorigen nacht en den geheelen dag aan zijn bed gezeten. Haar vader had den morgen in het hotel doorgebracht en prins Aribert had de wacht gehouden. De twee mannen waren nooit tege lijkertijd weg, en een van hen vervulde altijd 's nachts de post van schildwacht. Dien middag zaten prins Aribert en Nella samen in de kamer van den zieke. De dokter was pas weg. Theodore Racksole zat be neden de New Yord Herald te lezen. De prins en Nella zaten dicht bij het venster, dat uitzag op den tuin. Het was wel een armoedig klein slaapkamertje voor zoo'n doorluchtige persoonlijkheid als prins Eugen. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1