1903. N°, 116. Donderdag 1 October. 90slc jaargang. FEUILLETON. Het BABYLON-HOTEL De uitgave deser Courant geschiedt Maandag-, Woonsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prgs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1*25. Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending van adverteniiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. Uitgave van de Naaml. Yennootschap „Goesche Courant". De prgs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Directeur-Hoofdredacteur R. G. Piijkens. Een brutaal stuk. De Redactie van de Zeeuwdie, te oordeelen naar het rijp en groen, dat tegenwoordig onder hare driestarren wordt opgenomen, in andere handen schijnt te zijn overgegaan, heeft een brutaal stukje uitgehaald, waartegen protest dient te worden aan- geteekend. Ze schrijft over de kinderwetten en zegt dan o. a. Evenzeer zullen de kinderwetten, ook behoorende tot het stel sociale wetten, door hot christelijk Kabinet ons bezorgd, met belangstelling worden ontvangen." Dit is óf grove onkunde, óf ergerlijke misleiding van kiezers. De Redactie van de Zeeuw kan weten, dat de kinderwetten reeds van den 12en Februari 1901 af, toen er nog geen ministerie-Kuyper be stond, in het Staatsblad staan. Het is wel erg begrijpelijk, dat de Redactie van de Zeeuw het treurig vindt, dat door dit ministerie nog zoo goed als niets is gedaan op sociaal gebied, maar om het dan maar op te tooien met veeren van een liberaal kabinet en nog wel te spreken van thet stel sociale wetten, door het christelijk kabinet ons bezorgd", dat moet, dunkt ons, dr. Kuyper toch wel wat al te erg voorkomen en we hooren hem het »bewaar me voor mijn vrienden, met mijn vijanden zal ik het zelf wel klaar spelen" uitspreken. Intusschen, er zijn menschen, die enkel de Zeeuw lezen en herroepen doet dit blad niet licht iets, zoodat dezen in den waan zijn gebracht, dat men de kinderwetten aan het ministerie-heeft te danken. Zooveel mogelijk zullen we tegen deze dwaling waken en vandaar, dat we het bedrijf der Redactie van dit antirevolutionaire blad hier GOES, 30 Sept. 1903. Gisteravond hielden de leden der Afdeeling »Goes" van het Groene Kruis" in »de Prins van Oranje" alhier eene algemeene vergadering, die door het geheele bestuur, doch door slechts enkele leden werd bijgewoond. Na goedkeuring van de notulen der vorige vergadering, deelde de voorzitter, dhr. Coeiien mede, dat het in die vergadering gekozen bestuurslid, ds. Spaanszijne benoeming heeft aan genomen en dat spr. zelf, als herkozen bestuurslid, weder als voorzitter en ds. Spaans als waarnemend voorzitter zijn aangewezendat eene uitgebreide collectie voorwerpen voor ziekenverpleging is aan geschaft en dat het ledental, 290, hetzelfde is ge bleven, daar een lid wegens vertrek naar elders heeft bedankt, doch een lid is toegetreden. Vervolgens kwam in behandeling de begrooting voor 1904, die vastgesteld werd in ontvang en uit gaaf op f 513,20, met een post voor onvoorzien van f 138,20. Tot het aanschaffen van lectuur voor patiënten is een afzonderlijke post uitgetrokken, met het doel langzamerhand in hot bezit te komen van een eigen bibliotheek. Nadat de voorzitter de Afdeeling had aanbevolen in de medewerking der leden werd de vergadering gefloten. Ter kennis van belanghebbenden wordt ge bracht in de Stct. dat de schuttingen door de groote Naar het Engelseh, van Arnold Bennett. de bevrijding v^an prins eugen. »Eugenriep prins Aribert zachtjes. Bij het hooren van zijn naam hief de jonge man in den kelder even het hoofd op en keek naar het rooster, dat hem van zijn twee bevrijders scheidde. Maar zijn gezicht verraadde niet, dat hij hen herkende. Hij tuurde een oogenblik vaag en doelloos naar bovenzijne oogen glinsterden bij het licht der lantaarn, daü zakte zijn hoofd weer op zgn borst. Hij had een donker reispak aan, en Racksole merkte op, dat de eene mouw de linkermouw en de manchet gescheurd waren en dat er modder op zijn linkerschouder zat. Een vuil linnen boord, waarin geen stijfsel meer te bekennen was, omgaf voor een deel den hals van den gevangenezijne bruine laarzen waren niet toegeregen een pet, een zak doek, een stuk van een horlogeketting en een paar goudstukjes lagen op den grond. Racksole tuurde in alle hoeken van den kelder, maar kon geen an der meubelstuk ontdekken, buiten den stoei, waarop de vorst van Posen zat en een klein ruw houten tafeltje, waarop een bord en een kopje stonden. »Eugen," riep prins Aribert nog eens, maar dit maal gaf zijn ongelukkige neef in het geheel sluis van het kanaal door Zuid-Beveland te Wemel- dinge, in verband met de uit te voeren herstellings werken, tot nadere aankondiging niet geregeld zullen kunnen plaats hebben. De telegraafkantoren van Vlissingen, Ter- neuzen, Hansweerd en Walzoorden zullen van 1 October a. s. dag en nacht open zijn voor het verzenden en het ontvangen van telogrammen, be trekking hebbende op scheepsongevallen op de Schelde en het vragen van bijstand. Deze telegrammen mogen ook aan het Belgisch loodswezen worden gezonden, dat alsdan de belang hebbenden zal verwittigen. Jl. Maandag hield do Raad der gemeente Rilland-Bath een vergadering, waarin alle leden tegenwoordig waren. Medegedeeld werd, dat een verzoek was inge komen van de wegwerkers A. de Wilde en J. de Bokx om verhooging hunner jaarwedde, tot aankoop van materialen uit een schrijven van Ged. Staten bleek, dat de Regeering bereid is een buitengewoon subsidie te verleenen van f 6800 voor den bouw van eene nieuwe school te Rilland een schrijven van den betrokken Minister meldde, dat or geen termen zijn om te voldoen aan het verzoek tot verbetering van den Paralelweg bij het station, daar deze weg in onderhoud en beheer bij de gemeente behoort. Bjj herstemming werd, na twee vrije stemmingen, benoemd tot onderwijzeres in de handwerken mej. A. Dronkers met 4 stemmen, terwijl 3 stemmen waren uitgebracht op mej. A. Petri- Van den Berge. Op een vraag van dhr. Qreep, wanneer de nieuwe lantaarns zullen geplaatst worden, zeide de voorzitter, dat er een zal geplaatst worden te Rilland en een te Bath, vóór de dienst aanvangt (Oct.) Een vraag van hetzelfde lid of de Paralelweg dit jaar voldoende door de gemeente zal kunnen worden onderhouden, werd toestemmend geantwoord. Men schrijft ons uit Borsele i De heer H. Nieveen, concessionaris van de stoom tram BorseleGoesWolfaartsdijksche veer, heeft zich per adres gewend tot de betrokken gemeente en polderbesturen, met verzoek de toegezegde bij dragen voor bedoelde tram tej verdubbelen, aange zien anders het gevraagde subsidie uit de provinciale fondsen niet in overweging kan genomen wordeD, dus veel minder verleend. Wil men derhalve medewerking verleenen aan de totstandkoming van de tram, dan zal op nieuw in de beurs getast moeten worden. Bij Kon. Besl. is ingesteld eene staatscom missie met opdracht der regeering te dienen van advies over de vraag, welke aanvulling en wijziging het in het Wetboek van Strafrecht aangenomen stelsel van bestraffing van bedelarij en landlooperij en de toepassing daarvan in de practijk behoeven om eene meer doeltreffende bestrijding van dit maatschappelijk euvel te verzekeren, onder bevoegd heid tevens haar gevoelen te doen kennen omtrent bij dat Wetboek getroffen voorziening ten aanzien van habitueele dronkenschap en zijn benoemd tot voorzitter dier commissie mr. J. Domela Nieuwenhuis hoogleeraar aan de rijks universiteit te Groningen en tot secretaris jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en geen levensteekeD, waarop Aribert er op gedemp- ten toon tegen Racksole bij voegde»hij kan ons misschien niet goed zien." »Maar hij moet uwe stem toch herkennen," zei Racksole op somberen toon. Er ontstond een oogenblik van stilte. De twee mannen keken elkaar aarzelend aan. Zij wisten beiden, dat zij in dien kelder moesten binnen drin gen en er prins Eugen uit halen, maar ze waren ietwat bang voor den stap, dien ze moesten doen. »Goddank, dat hij niet dood iszei Aribert. »Hij is misschien wel erger dan dood," ant woordde Racksole. »Erger dan Hoe bedoelt u dat »Ik bedoel dat hij misschien gek is." »Kom," riep Aribertbijna luid, in een plot- selingen aanval van energie, een woeste neiging tot handelen. Hij nam Racksole zijn lantaarn af en stormde de. donkere kamer binnen, waar zij juffrouw Spencer en de dame met den rooden hoed met el kaar hadden hooren praten. Een oogenblik bleef Racksole aarzelend staan op den drempel. »Kom nu", zei prins Aribert nog eens en er was iets bevelends in die woorden, x>wat vreest ge?" >Ik weet het niet," zei Racksole, die zich zelf al heel mal voorkwam, »ik weet het niet." Dan ging hij met zwaren tred de kamer binnen. Op den schoorsteen stonden een paar kaarsenwerk tuigelijk, zonder er bij te denken stak Racksole ze aan. De twee mannen keken om zich heen. Er was niets bizonders aan dat vertrekhet was van de Provinciale Staten van Gelderland, bestuurs lid der Vereeniging tot Christelijke verpleging van bedelaars en landloopers, te Arnhem. Zooals wij reeds in ons vorig nommer mee deelden, zal mr. Troelstra met I November a. s. aftreden als hoofd-redacteur van Het Volk. In het nommer van dit blad van Maandagavond wordt de reden van dit besluit opgegeven en lezen wij o. a. het volgende Daar het ondergetoekende is gebleken, dat zijne bijna voortdurende afwezigheid van het bureau van het blad werkelijk een voldoende waarneming zijner funktie onmogelijk maakt, hoeft hij gemeend, zijn oorspronkelijk plan, om die funktie neder te leggen, te moeten uitvoeren. Hij kan dat met te meer gerustheid doen, daar hij weet, dat er onder de partijgenooten wel een opvolger gevonden zal worden, die meer tijd en minstens zooveel bekwaamheid bezit, een dagblad te redigeeren, a!s hij. Het is een aangename en geruststellende gedachte, dat de Partij in den korten tijd van haar bestaan zoodanig is gegroeid, dat niet meer één persoon verschillende funktiën, die eik een geheel mensch vragen, behoeft waar te nemen, daar voor elke plaats de rechte man gevonden kan worden. P. J. Troelstra. Waarde. Alhier hebben zich 9 deelnemers aan gemeld voor den landbouwcursus welke zal gehouden worden onder leiding van den heer Brilzoodat deze cursus weer zal door gaan. Op 1 Oct. wordt de heer Van Mensklerk bij de postergen en telegrafie te Rotterdam, ter adsistentie te lerseké geplaatst. Gemeenteraad van Goes. Zitting van 29 Sept. 1903, 's namiddags 7 i/s uur. Voorzitterde Burgemeester. Afwezig de h.h. Ochtman, Risch en Duvekot. Medegedeeld woiffit o. a., dat zijn ingekomen Van F. J. Boone en J. van Noppen verzoek om uitweg naar den Westwal. Van de heeren J. J. OchtmanF. Maijs en J. Crucq mededeeling, dat zij hunne benoeming aannemen resp. tot ambtenaar van den burgerlijken stand en leeraren aan de avondschool voor ambachtslieden. Verzoek van A. Jacobs om grond in erfpacht te mogen ontvangen aan den Westerstraat. Verzoek van H. Nieveen om verhooging der sub sidie voor de tram BorseleGoesWolfaartsdijk. Mededeeling goedkeuring rekening fonds werk lieden. Naar aanleiding van het vorengemelde verzoek van F. J. Boone en H. J. van Noppenadviseeren B. en W. tot het geven der vergunning tegen eene jaarlijksche retributie van één gulden per woonhuis, onder voorwaarde dat de kosten van de wijziging van het plantsoen zullen worden betaald door adressanten. De heer Pilaar vraagt of het B. en W. ook be kend is welk soort van huizen daar gezet zullen worden. De Voorzitter deelt mee, dat het plan bestaat daar huizen te bouwen, zooals aan den Stationsweg een gewone kamer, nogal klein, nog laag en ar moedig met een leelijk behangen leelijke platen in leelijke lijsten. Over den rug van een stoel hing een heerenrok. De deur was dicht. Prins Aribert draaide den knop om, maar kon haar niet open- krijgen. »Ze is op slot," zei hij. »Zij schijnen te weten dat we hier zijn." >Onziü," zei Racksole kortaf, »hoe zouden z« dat kunnen weten Hij pakte de deur beet en rukte zoo hard daar aan, dat ze openging. »Ik zeide wel, dat ze niet op slot was," voegde hij er bij en die kleine tegenspraak sterkte hem. Het was eon merkwaar dig verschijnsel, zooals die twee moedige volwassen mannen onder den indruk waren van een hulpe loos menschelijk wezen in een kelder. Langzamer hand kwamen ze er beiden overheen. Zij liepen de gang in, die naar de straatdeur leidde. De straatdeur stond open. Zij keken naar buiten, maar er was nergens een levende ziel te zien. Die straat, die slechts door drie gaslantaarns verlicht was, zag er erg geheimzinnig en griezelig uit. »Zij is weg, dat is duidelijk," zei Racksole op de vrouw met den rooden hoed doelende. »En denkt u, dat juffrouw Spencer haar achterna is gegaan vroeg Aribert. »Neen. Die zal wel hier zijn. Zg zou het niet wagen dit huis te verlaten. Laten we nu het kel dertrapje gaan zoeken." De keldertrap was gelukkig niet moeilijk te zgn gebouwd door den heer Buitendijk huizen van f800 a f550 huur. Op die voorwaarde is ook de aanvraag in overweging genomen. De heer Pilaar zegt, dat. hg op die voorwaarde zich kan vereenigen met het voorstelhij zou het echter betreurd hebben indien daar aan den West- wal arbeiderswoningen waren gezet. De Voorzitter zegt, dat in dit geval het verzoek zelfs niet in overweging zou zijn genomen. Daarna had de benoeming plaats van eeD lid der commissie voor de reclames tegen aanslag in den Hoofdelijken Omslag, in plaats van dhr. Buijse. Dhr. Donner verkrijgt 8, de heeren Kakebeeke en Pilaar verkrijgen ieder 1 .stem, zoodat dhr. Donner verkozen is. Deze verklaart de benoeming aan te nemen* Dhr. Risch komt ter vergadering. Daarna werd benoemd een lid in de commissie voor de strafverordengen in plaats van dhr. de Jonge. Dhr. Pilaar verkrijgt 10 stemmen, dhr. Kakebeeke 1 stem, zoodat dhr. Pilaar verkozen is, die verklaart de benoeming aan te nemen. Voorstel van B. en W. omtrent overname van grond bij het Rijks-landbouwproefstation, benoodigd voor uitbreiding van school C. Door den Minister van W., H. en N. werden bezwaren gemaakt een sink grond af te staan zoo als door B. en W. is aangevraagd, wel wil ZExc. een kleiner stukje kosteloos afstaan. Nu hun blijkt dat dit ook voor de beoogde uit breiding voldoende is, adviseeren B. en W. het aanbod aan te nem6n en hen te machtigen met den Minister de noodige overeenkomsten te sluiten. Wel zal dan de bij bouw niet kunnen plaats hebben, zooals het meest gewenscht is, nl. in de lengte, maar aanbouw tegen den zgkant wordt dan moge lijk, terwijl zulks anders zeer moeilijk zou kunnen geschieden. Voor dezen cursus is bijbouw niet noodig aangezien éóne klasse van school C voor- loopig geplaatst kon worden in een der nieuwe lokalen van school B. Het voorstel wordt goedgekeurd. Naar aanleiding van een verzoek van A. Schrijver te Goes en I. P. Rosier te Middelburg, om een sloot te mogen dempen langs den Westsiögel en aan wijzing van peil voor de straten en van de rooilijn voor het bouwen van woniDgen op een terrein aldaar, adviseeren B. en W. te vergunnen de sloot te dempen mits worde gezorgd voor afwatering van den Westsingel naar genoegen van B. en W. en mits op den, door het Bestuur van het Water schap »de Breede Watering bewesten Ierseke," aangegeven afstand voor den duiker wordt gebleven. Verder als rooilijn aan te geven eene lijn steeds blijvend op een afstand van 4 Meter uit het mid den van de sloot, of van de lijn daarmede over eenkomende na de demping. De breedte der aan te leggen straten te bepa len op 6 Meter, de bovenkant der straten op 70 c.M. onder den bovenkant van de Westsingelstraat. De afwatering der straten en rioleering voor afvoer van huis- en vuilwater in de sloot van het waterschap »de B. W. b. I. en verder onder dezelfde bepalingen als de afwatering van terreinen van de h.h. Van der Peijl en Schrijver is verleond ten vorigen jare. vinden, want toen prins Aribert een stap achteruit deed, scheelde het maar heel weinig of hij was er achterover afgevallen. Racksole nam zwijgend zijn lantaarn ter hand en liep het trapje af op den voet gevolgd door den prins. Aan den voet van de trap was een groote gang on in de gang zat een ineen gedoken vrouwelijke gestalte. De oogen van die vrouw glinsterden als die van een kat. Toen de mannen dichter bij kwamen zagen zij, dat het juffrouw Spencer was, die hen den weg versperde. Zg scheen op hare knieën te liggen en had een voorwerp in de hand, dat veel van een dolk had, maar dat bij nader inzien een broodmes bleek te zijn. »Ik hoorde u aankomen", riep zij uit. »Keert om ge komt hier niet door Haar gezicht droeg een wanhopige gevaarlijke uitdrukking en haar gestalte trilde door ter nauwer- nood onderdrukte hartstochtelijke energie. »Luister eens, juffrouw Spencer", zei Racksole kalm. »Ik vind, dat dat spelletje nu lang genoeg heeft geduurd. Sta nu op en ga daar weg, anders moeten we u met geweld wegtrekken. Hg ging heel kalm naar haar toe met de lantaarn in zijne hand. Zonder iets te zeggen stak ze hem met het mes in zijn arm, zoodat de lantaarn viel en uitging. Racksole gaf een gil, meer van woede en verbazing dan van pijn, en deed een paar passen achteruit. In de duisternis konden zij hare oogen zien glinsteren. >Ik heb u wel gezegd, dat u niet hier moet komen", zei de vrouw »Ga nu weg".

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1