1903, N°. 114, Zaterdag 26 September. 90sle jaargang. Bij dit no. behoort een bijvoegsel. 24 FEUILLETON Het BABYLOM-HOTEL. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prp per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, laSS« Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts t weemaal berekend. Geboorte-, huwelpke- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per rogel. Uitgave van de Naaml. Yennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. GOES, 25 Sept. 1903. De rijksveldwachter G. van den Driest te Oud- Vosmeer wordt met 10 October a. s. naar Goes over geplaatst. Te Hulst is op 59-jarigen leeftijd overleden de heer L. J. M. van Waesberghe Janssens, lid van Gedep. Staten van Zeeland, welke betrekking bij sedert 10 November 1893 vervulde. Als lid der Provincialo Staten had de heer Janssens zitting voor hot district Hulst en werd hij daar 13 Juni 1876 voor het eerst gekozen. Hij was lid van de commissie van toezicht van den provincialen stoom- bootdienst op de Westerschelde. Om zijn aangenaam en beminnelijk karakter was de heer Van Waesberghe Janssens algemeen geacht en bemind en vooral voor Hulst is zijn afsterven eon groot verlies. De ovorledene behoorde tot de katholieke partij. Men meldt uit Zierikzee aan de N. RC. In de Woensdag gehouden zitting van den ge meenteraad, die door een groot aantal belangstel lenden werd bijgewoond, werd behandeld het voor stel van burg. en weth. om den heer E. M. J. G. Belmonte, 1 eeraar in de Pransche taal en letter kunde aan de hoogere burgerschool te dezer stede, uit die betrokking te ontslaan met ingang van den dag, volgend op dien, waarop het daartoe strekkend besluit wordt genomen, en hem van den dag af, waarop zijn ontslag ingaat, tot en met 31 December 1903 een toelage uit de gemeentekas te verleenen tot een bedrag, gelijkstaande aan het tot heden door hem genoten traktement. Uit de Memorie van Toelichting big kt, dat bij het jongste alhier gehouden schriftelijk eindexamen der hoogere burgerschool voornoemde leeraar, die door den directeur van genoemde inrichting mede als surveillant was aangewezen, één der examinandi, een leerling vtn hem, in strijd met de daaromtrent bestaande zeer strenge voorschriften, geholpen beeft bij diens werk, door dezen de oplossingen van twee vraagstukken te verstrekken. De leden van den raad, hoewel het feit laakbaar achtend, vonden het ont slag een straf, die niet in verhouding tot het ge pleegde feit stond, en verwierpen hoofdzakelijk op dien grond het voorstel van burg. en woth. met groote meerderheid. Naar het Engelseh, van Arnold Bennett. XTI. De vrouw met den rooden hoed. >Er is een ding, dat we nog moeten vaststellen prins," zei Theodore Raeksole. Zij zaten met hun drieën Raeksole, zijne doch ter en prins Aribert rond een eettafel in een particulier vertrek van het Wellingtonhotel. Rack- sole was met de middagboot aangekomen en was door de twee anderen afgehaald. Zij hadden vroeg gegeten en Raeksole had alle avonturen te water ezi te land aangeboord. Over zijn eigen avontuur van den vorigen nacht zei hij heel weinig hij vertelde alleen met zoo weinig bizonderhoden als maar mogelijk was, dat het lijk van Dimnock te recht was. »Wat dan?" vroeg de prins in antwoord op Racksole's gezegde. »We moeten uitmaken of we de politie dadelijk op de hoogt# zullen brengen van alles, wat er gebeurd is, of dat we op ons eigen houtje zullen handelen. Het is eigenlijk niet aan twijfel onder hevig, wat we moeten doen. De voorzichtigheid gebiedt ons dringend de politie in ons vertrouwen te nemen en de zaak geheel aan hen over te laten." »Maar papariep Nella uit op de haar eigen geestdriftige manier. »Dat kunt u toch niet meenen. De pret is pas begonnen." »Vondt ge dat een pretje, die geschiedenis van den vorigen nacht?" vroeg Raeksole, terwijl hij haar ernstig aankeek. »Ja zeker," antwoordde zij snel. »Nou, ik niet!" zei de millionair laconiek, maar hg dacht misschien aaD zijn eigen positie in de lift. Vindt u niet, dat we nog wel een beetje verder konden gaan met ons onderzoekzei de prins terwgl hg een noot kraakte, »maar een klein beetje verderals het ons dan niet gelukt iets te ontdek ken, dan zjjn we toch nog in de gelegenheid om den raad der politie in te winnen". »Waar vindt u dan, dat we moeten beginnen vroeg Raeksole. De commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs bad geadviseerd, genoemden leeraar voor den tgd van twee maanden te schorsen met stil stand van traktement en met verbod om leerlingen der hoogure burgerschool alhier privaatles te geven. Met het oog op zijn hoogen leofrgd heeft de heer Van Alphen bedankt als voorzitter van de antirevolutionaire Kamerclub. Ten gevolge hiervan werd het bestuur saraonge- steld als volgtvoorzittor mr. Th. Heemskerk, 2e voorzitter J. 11. De Waal Malefijtpenningmeester jhr. mr. li. W. v. Asch v. Wijcksecretaris J. Krap 2e secretaris mr. U. A. v. d. Velde. Onderwijzers-pensioenen. Ingediend zijn wetten lo. tot wijziging en aanvulling der wet tot rege ling van het jager onderwijs en de burgerlijke pensioenwet; 2o. tot regeling van het pensioen der we.iuwen en weezen van onderwijzers en wijziging en aanvulling der wet tot regeling van het pen- sioén der weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren 3o. tot regeling van de pensioenen van het onderwijzers-personeel aan gemeente- hoogere burgerscholen, onverplichte gemeente-bur gerscholen en gymnasia, gemeentelijke middelbare scholen voor meisjes, gemeentelijke kweekscholen voor onderwijzers en onderwijzeressen. Het eerste wetsontwerp strekt in hoofdzaak om aan de onderwijzers, varbonden aan bijzondere scholen, waarvan de bestuurders in het genot zgn eener Rijksbijdrage krachtens art. 54bis recht op pensioen toe te kennen op geljjken voet als krach tens de geldende wet toekomt aan de onderwijzers bij het openbaar lager onderwijs. Van deze gele genheid is tevens gebruik gemaakt om in de be palingen, regelende de pensioneering van laatst bedoelde categorie van onderwijzers, enkele ver beteringen van ondergeschikt belang aan te bren gen, waarvan de wenschelgkheid in de practgk is gebleken. Het tweede wetsontwerp bevat een zelfstandige regeling der materie, geheel analoog aan die voor de burgerlijke ambtenaren. Het omvat alle onder wijzers, die krachtens de wet op het lager onder-» wgs aanspraak hebben op pensioen met uitzonde ring van de Roomsch-Katholieke geestelijken en Roomseh-Katbolieke ordebroeders en zusters, omdat dezen zich verbonden hebben geen huwelijk te sluiten en het onredelijk ware hen niettemin tot de betaling van de kortingen te verplichten. »Nou bijv. met het huis, waar juffrouw Raeksole gisteravond zoo stoutmoedig is binnengedrongen" hg deed haar de eer aan van een bewonderen- den blik, »u en ik zouden dat hol wel eens gron dig kunnen gaan opnemen". »Van avond Ja zeker. Dan doen we iets »Dan doen we misschien te veel". »Hoe zoo »We zouden wel eens den een of ander kunnen doodschieten of voor inbrekers gehouden worden. Als we do wet overschreden, zou het feit, dat we het voor een goed doel deden, geen verontschul diging voor ons zgn". »Dat is waar", zei de prins. *>Maar niettegen staande, dat Hij bleef steken. ^Niettegenstaande hebt u niet veel zin om de politie er in te halen. U wilt pr liever zelf achter komen. Uw jaebtinstinkt is ontwaakt. Is hel niet zoo Neem den raad van een ouderen man aan, prins, en slaap er nog eens op. Ik ben niet erg gesteld op dergelijke nachtelijke tochten twee dagen achter elkaar. Wat jou betrefl, Nella, gauw Daar bed. De prins en ik zullen eens onderzoeken, wat voor vloeistoffen men in dat gat kan krijgen." »Papa," zei zij, »u is afgrijselijk van avond." »Misscbien wel," zei hij. »Ik ben heusch erg boos op je, dat ge hier alleen heen gegaan zijt. Dat was ai heel ondeugend. Als ik niet toevallig de malste vader ter wereld wasNouGoeden nacht. Het is negen uur. Ik ben er zeker van, dat de prins u zal excuseeren." Als Nella niet werkelijk moe was geweest zou prins Aribert misschien getuige zijn geweest van eene goedhartige, doch lang volgehouden kibbel partij tusschen den millionair en zijne ^bijdehante" dochter. Maar zooals de zaken nu stonden, ging Nella verbazingwekkend gedwee weg, zoodat de twee heeren alleen bleven. »Nou," zei Raeksole plotseling, terwijl hij een heel anderen toon aansloeg, »ik geloof toch, dat ik van avond met n meega op een nachtelijk tochtje. En, als ik ronduit de waarheid moet zoggen, dan geloof ik, dat het slapen op deze zaak het gekste zou zgn, wat wij kunnen doen. Maar ik was er op gesteld om Nella buiten gevaar te houden, ten minste tot morgen. Zg is een lastige juffrouw om mee om te springen, priüs, en ik waarschuw u, dat, als het ons gelukt van nacht iets goeds tot In het derde wetsontwerp is o. a. bepaald, dat het daariu vormeld personeel, hetwelk bij de in werkingtreding der wet in dienst zal zgn, niot mug worden gedwongen tot, nakoming van de ver plichtingen, aan de burgerlijke ambtenaren opgelegd, daar er zich onder hen kunnen bevinden, die reeds in voldoende mate voor hun ouden dag en voor het lot hunner betrekkiugen hebben- gezorgd. Kamerverkiezing te Sittard. Naar aanleiding van de mededoeling van de Limb. Koerier, vroeg de Avpst. zijn berichtgever om nadere inlichtingen, en vernam toen het volgende »Nu ik mijn vorig bericht overlees, beken ik, dat men daaruit heeft kunnen komen tot het ver moeden, als zou ik mijne wetenschap ter zake het onderzoek, naar de wijze, waarop de verkiezing plaats had, ontleend hebben aan officieele gegevens, het geen onjuist is. Waar in een onderzoek honderden betrokken zijn, waar velen gehoord en soms nog eens nagehoord wordeD, waar het geldt een onder werp dat ieders belangstelling heeft, is uit hetgeen door de verhoorden medegedeeld wordt, niet alleen over hunne eigen verklaring, maar ook uit de vra gen, die bun bij de verhooren gesteld zijn, voor een goed verstaander genoeg te vernemen, om na onpartijdig vergelijken, wikken en wegon, tot eene conclusie te komen. Dit is dan ook niet alleen door mij gedaan, maar wat ik u beb medegedeeld, wordt in Sittard als het geheim van Jan en Alleman be schouwd. »Waar de kapitein, met de leiding van het onder zoek belast, verklaard heeft, dat er veel-waars in ons bericht is, zal dit dan ook wel op de hoofdzaken doelen, terwijl het absoluut onware de détails zal gelden. De hoofdzaak is dat de heer Beckers door het onderzoek ten volle gerehabiliteerd is geworden. ^Gaarne erken ik ten slotte, dat ik beter had gedaan mijn aanvankelijk bericht in minder stelligen vorm te schrijven." N ederlandsch-Indiè. In een telegram, dat de N. R. Ctomtrent Atjeh uit Batavia ontving, wordt ook Radja Loh genoemd onder de hoofden, die zich bij ons bestuur aanmeldden. Ook het Hbl. ontving een telegram uit Batavia, bevestigende het bericht van de onderwerping van Toekoe Aji GendangRadja Mengkoeta en een aantal mindere hoofden. Voorts wordt nog aan het blad geseind, dat do stand te brengen, we het morgen met haar te kwaad zullen krijgen. Is u bereid om u aan dat gevaar bloot te stellen »Ja", zei de prins glimlachend. »Maar juffrouw Raeksole is een jonge dame met opmerkelijk veel moed." - »Dat is ze", antwoordde Raeksole droogjes. »Ik zou wol willen, dat ze niet zoo moedig was." »Ik heb een groote bewondering voor juffrouw Raeksole", zei de prins en hij keek Nella's vader vlak in zijn gezicht. »Dat is een eer voor ons, prins", zei Raeksole. »Maar laten we nu tot de zaak terugkoeren," »Heb ik gelijk met aan te nemen, dat u uwe redenen hebt om de politie buiten deze zaak te houden, als het eenigszins mogelijk is *Ja", zei do prins en er gleed een schaduw over zgn gezicht. »Ik ben erg bang, dat mijn arme neef in de een of andere geschiedenis is verward ge raakt, waaraan bij geen publiciteit wil geven." j>Gelooft n niet, dat hij het slachtoffer is van het een of ander complot »Neen." »En uw redenen, als ik vragen mag »Meneer Raeksole, ons gesprek is geheel ver trouwelijk, niet Eenige jaren geleden had mijn dwaze neef iets aan de hand met een vrouwe lijke ster uit de Berlijnsche tooneelwerold. Voor zoover ik weet, was die dame misschien een voor beeld in haar sekse, maar daar, waar een regeerond vorst in een dergelijke zaak betrokken is, is het onmogelijk om schandaal te vermijden. Ik had ge dacht, dat die geschiedenis geheel nit was, aangezien zijn engagement met prinses Anna van Eckstein Schwarzburg binnenkort oponbaar gemaakt zal worden. Maar gisteren zag ik de dame in kwestie hier rondrijden. Het feit, dat zij hier is, terwijl mijn neef verdwenen is, is te opvallend om over het hoofd gezien te worden." s-Maar hoe klopt dat met den moord op Reginald Dimnock s-Dat klopt in het geheel niet. Mijn idee is, dat er in hot geheel geen verband bestaat tusschen den moord op dien armen Dimnock en het verdwijnen van mijn neef tenzij natuurlijk die Berlijnsche actrice gemeene zaak maakt met de moordenaars. Daaraan had ik nog niet gedacht." »Wat wilt u dan nu gaan doen »Ik stel voor om het huis binnen te gaan, waar deserteur Kambi zich heeft aangomeld. Het N. v. d. Dag ontving nog het volgende tele gram uit BataviaVerscheidene hoofden onder wierpen zich." Invoerrechten op meel. Een nieuw blaadje van »Het Vrije Ruilverkeer" is vorschenen, waaraan wij het volgende ontleenen Het geeft allereerst een overzicht van inhoud en geschiedenis van bet thans geldende tarief, in hoofd zaak bij de wet van 15 Augustus 1862 vastgesteld. Daarin wordt van volledige fabrikaten een invoer recht geheven van 5 percent der waarde van half fabrikaten, dit zgn artikelen, welke voornamelijk dienen als hulpmiddel bij de nijverheid of hier te lande verder worden bewerkt, 2 a 5 percent, terwgl grondstoffen en eerste levensbehoeften vrij kunnen worden ingevoerd. Toen deze wet tot stand kwam, hadden de nadeelige gevolgen van de bescherming reeds meermalen tot verlaging der tarieven doen besluiten. Maar zelfs in 1862 was het, gelijk uit de algemeene beraadslagingen in de Tweede Kamer over het ontwerp dier wet big kt, de bedoeling des wetgevers een overgangstoestand te scheppen, waardoor men geleidelijk zou kunnen komen tot afschaffing van alle beschermende rechten en tot invoering van een zuiver fiscaal tarief. In overeenstemming hiermede werden in 1877 de tarieven nogmaals verlaagd. Tal van rechten, die geacht werden te strijden met het vrijhandels- beginsel, werden bij de wet van 6 April 1877 in getrokken die op hout, granen en zaden, verder op nagenoeg alles wat als grondstof of als hulp middel voor landbouw, nijverheid, scheepsbouw en scheepvaart is aan te merken. Thans is bekend geworden het voornemen der Regeering tot heffing van een invoerrecht op meel van 30 cent por 100 K.G. Wat zal hiervan het gevolg zijn Door het invoerrecht zal de prijs van het meel stijgen en zullen de bakkers hun grondstof, die zij tot nu toe vrij uit het buitenland konden invoeren, duurder moeten betalen. Deze meerdere onkosten zullen zij trachten te verhalen op den consument door óf den broodprijs te verhoogen óf het gewicht te verminderen. De broodverbruikers, dus in hoofd zaak de arbeiders, zullen hun brood duurder moe ten betalen of minder waar voor hun geld krijgen, hetgeen op hetzelfde neerkomt. Bovendien moet niet juffrouw Raeksole in is geweest en daar een grondig onderzoek in te stellen." »Ik ben uw man," zei Raeksole, »en verheug me bepaald over die geschiedenis. Maar laat Br u vertellen als u mij mijne openhartigheid niet kwalijk neemt dat uwe veronderstelling onjuist is. Ik zou om honderd duizend dollars durven wedden, dat prins Eugen opgelicht is." »Welko reden hebt u om daar zoo zeker van te zijn »Ja," zei Raeksole, »dat is een lange geschiedenis. Laat ik beginnen met u een vraag te doen wist u, dat uw neef, prins Eugen, een millioen schulden heeft »Een millioen," riep prins Aribert verbaasd uit, »dat is onmogelijk »Maar het is toch zoo," zei Raeksole kalm. En dan vertelde hij hem alles, wat hij van den heer Sampson Levi had gehoord. »Wat zegt u daarvan vroeg Raeksole. Prins Aribert antwoordde niet. »Wat zegt u daarvan," vroeg Raeksole nog eens. »Ik zeg alleen, dat het uit is met Eugen, zelfs al leeft hij nog." »Wel neon," antwoordde Raeksole opgewekt. »Wel Deen. We zullen er wel voor zorgen. Wat ik gaarne van u wilde weten is ditis prinses Anna al eens ten huwelijk govraagd »Ja. Verleden jaar. De koning van Bosnië heeft er heel veel moeite voor gedaan, maar zijn verzoek is afgewezen." i>Waarom Omdat men in mijn neef een geschikter parijj voor haar zag." »Niet omdat het karakter van zijne Majesteit van Bosnië niet zoo erg bewonderenswaardig was »Neen. Ongelukkigerwijze is het gewoonlijk on mogelijk om bij het sluiten van een vorstelijk hu welijk rekening te honden met den aard der be trokken personen." »Dus, als om de een of andere reden het huwelijk van prinses Anna met uw neef verhinderd werd, dan zon de koning van Bosnië veel kans tot slagen hebben *Ja. Het politieke gedeelte der zaak zou vol maakt onvoldoende wezen." (Wordt vervolgdJ

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1