1903. N°. 113. Donderdag 24 September. 90sle jaargang. BRANDWEER. HERHALINGS ONDERWIJS. FEUILLETON, Het BABYLON-HOTEl. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prgs por kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f,25. Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending van adverfentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. COURANT. De prgs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. BS directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R, G. Rijkens. Zij die wenscben op te treden als vrijwilliger bij de brandweer moeten daarvoor aangifte doen ter secretarie der gemeente vóór 15 October 1908. Om vrij williger bij de brandweer te kunnen zijn moet men den leeftijd van 25 jaren hebben bereikt en dien van 50 niet hebben overschreden, geen plichten ten aanzien van de militie, schutterij of brandweer te vervullen hebben en vrij zijn van hinderlijke lichaamsgebreken, een en ander ter beoordeeling van burgemeester en wethouders. Goes, 21 September 1903. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. J. RAMONDT, L. B. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLÜIJS. De aanvang van den cursus 1903/1904 van het flerhalings Onderwijs is bepaald op Maandag 5 October a. des avonds te 5 uren. Het onderwijs wordt gegeven in de lokalen van de openbare school B. Goes, 21 September 1903. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. J. RAMONDT, L. B. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLÜIJS. Het Register van inschrijving met de daaruit opgemaakte Alph&betische lijst voor de NATIONALE MILITIE, over 1903 voor de lichting van 1904 liggen van heden tot on met 1 October 1903 ter inzage. Ge durende dien tijd kunnen tegen register en lijst bezwaren worden ingebracht bij den heer Commis saris der Koningin iu dit gewest, door tusscben- komst van den burgemeester dezer gemeente, zulks op ongezegeld papier, maar door de noodige be wijsstukken gestaafd. Goes, den 22 September 1903. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. J. RAMONDT, L. B. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLÜIJS. Voor de eerste maal wordt bekend gemaakt dat de Loting voor de Nationale Militie voor deze gemeente, lichting 1904, door den heer Commissaris der Koningin is be paald op Donderdig 8 October 1903, des voormiddags te 9 uren, te Goes, en dat die zal plaats hebben in de ZAAL BOVEN DE KOREN BEURS. De militieplichtigen worden opgeroepon ten ge stelden dage, ure en plaatse daarbij tegenwoordig te zijn, en redenen van vrijstelling hebbende we gens broederdienst, op Woensdag ld October d. a. v des voormiddags tusschon 9 en 12 uren, ter Se cretarie der gemeente daarvan opgaaf te doen, ten- 23 Naar het Engelseh, van Arnold Bennett. Thomas Jackson hield, na zijn bevrijding, een witten zakdoek tegen zijn oor on keek met een kalmen raadselacbtigen glimlach naar het zegevie- vierende tweetal in de sloep. Jules was voor Óen keer in zijn leven verslagen of misschien zou het juister zijn om te zeggen, dat men hem te slim was geweest. Het was wel iets opvallends, dat op het oogenblik, waarop hij op heeterdaad was betrapt op een ernstige misdaad, hg op zijn gemak kon ontsnappen, zonder eenig spoor na te laten. De zee was erg kalm en blauw. De sloep schom melde heen en weer op de golven, door het weg varende jacht veroorzaakt. Toen de mist begon op te trekken, werden de omstreken van de kust dui delijker zichtbaar en het was alsof Ostende hoog stens een kabellengte van hen verwijderd was. »Ik vermoed, dat Jules te verbaasd en te zwak was om er naar te informeeren, op welke manier ik aan boord van zijn jacht was gekomen," zei de prins, terwijl hij de riemen opnam. »Jahoe kwam dat eigenlijk vroeg Nella en haar gelaat helderde op. »Ik had dat deel van de geschiedenis heusch bijna vergeten." »Ik moet beginnen met het begin en dat zal einde intijds de bewijzen en de getuigschriften tot vrijstelling te kunnen aanvragen en opmaken. Goes, den 22 September 1903. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. J. RAMONDT, L. B. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLÜIJS. GOES, 23 Sept. 1903. De rijksveldwachter brig. tit. F. Bardok te Goes wordt 10 October a. s. verplaatst naar 's-Gra- venhage. De heer L. J. M. van Waesberglie Janssens lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland te Hulst, die Zondag nog aaDzat aan het diner in het stad huis te Hulst, doch die toen, naar men meende, wegens een lichte ongesteldheid, de tafel moest verlaten, moet, naar de M. Ct. verneemt, in zorg- wekkenden toestand verkeeren. De Minister van Binnenlandsehe Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in den loop der maanden October, November en December e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens ter verkrijging van een getuigschrift als apothekersbediende. (Zie St.-Ct. no. 221). Naar aanleiding van het bericht van de Avond post omtrent het gerechtelijk onderzoek in zake de verkiezing te Sittard heeft de Limb. Koer. inlich tingen ingewonnen bjj den kapitein der marechaus see te Maastricht, den heer Schoenmaekersaan wien de leiding van dat onderzoek is opgedragen. Deze commandant verklaarde aan de LimbKoer., dat door hem nooit over 't gebeele onderzoek, aan wien dan ook, iets was medegedeeld. De personen, die volgens hem officieel de zaak kenden, konden onmogelijk zulke inlichtingen gegeven hebben, daar er veel waars, maar ook veel absoluut onwaars voor komt in 't bericht van de Avondpost. Tevens ver klaarde de commandant, dat het onderzoek nog vol strekt niet als afgeloopen kan beschouwd worden. Alle brigadecommandanten hebben wel al hun rap port of rapporten ingezonden, maar nog steeds blijft de opdracht van kracht om bij nieuwe ontdekkin gen in zake de verkiezing, nieuwe rapporten in te zenden. Reeds door verschillende brigadecomman danten zijn dan ook meerdere rapporten ingezonden en worden er nog steeds ingezonden. Degeen, die de Avondpost heeft ingelicht, kan dus onmogelijk nu al reeds van een verslag van 't onderzoek spreken. Wolfertsdijk. De gemeenteraad behandelde Maandagnamiddag de gemeentebegrooting voor 1904 en stelde die op voorstel der commissie van on derzoek vast op een bedrag van f 15863,80 i/s roet f 4000 als hoofdelijke omslag, welk bedrag even hoog is als voor 1903. Voorts werd behandeld een brief van wege hot Ministerie" van W. H. en N., waarin werd medegedeeld, dat do gemeenteraad voor 27 September a. s. moet hebben gemeld, dat hij de verplaatsingskosten van de telephoon voor zjjn rekening neemt, daar anders met 1 October d. a. v. het kantoor wordt opgeheven. Goedge vonden werd in een nader schrijven de quaestie uiteen te zetten. Op voorstel van den beer Koeman werd mot algemeene stemmen goedgevonden om de winterschooltijden in den ochtend te Oud-Sab- nogal lang duren," antwoordde de prins. »Zou het niet beter zijn, als we dat verhaal uitstelden tot we op den vasten wal zijn »Ik zal roeien, dan kunt gij vertellen", zeide Nolla. »Ik wil het graag dadelijk hooren." Hij glimlachte gelukkig, maar wees haar aanbod vrien delijk af. >Is bet niet voldoende, dat ik hier ben vroeg hij. »Ja, dat is voldoende", antwoordde zij, >maar ik zou het graag willen weten." Hij deed een langen slag met de riemen. Zij zat tegenover hem. ^Er is geen roer", zei hg. *U moet mij dus de richting aangeven. Stuur op den vuurtoren aan. Er is een sterke strooming, dat komt ons goed te pas. De menschen aan het strand zullen denken, dat we een klein morgenuitstapje gemaakt hebben." j>Wilt u me nu als 't u belieft vertellen, hoe het u mogelijk is geweest mij het leven te rodden, prins vroeg zij. »U het leven te redden, juffrouw Racksole Ik heb u het leven niet gered. Ik heb alleen een man een flink pak slaag toegebracht." »U hebt mij het leven wel gered", herhaalde zij. »Die schelm was tot alles in staat. Ik zag het aan zgn gezicht." »Dan zijt ge een dappere vrouw, want u legde in het geheel geen angst aan den dag." Zijn be wonderende blik bleef vol op haar rusten. De rie men waren een oogenblik in rust. >Ik zag u toevallig gisteravond in een rijtuig binge te doen houden, niet zooals nu van half 9 tot 11 uur, maar van 9 tot half 12 uur. Dit voor stel vond zgn grond in de omstandigheid, dat veel scholieren reeds voor het krieken van den dag op marsch moeten. N ederlandsch-Indië. Atjeh. De correspondent van de Tel. te Kota- Radja seinde gisteren Als direct gevolg van de onderwerping van Panglima Polem meldden zich Toekoe Ben Pira KeureutoeToekoe Tji Geudongdiens jongere fana tieke broeder Toekoe Radja Meungkoeta, al hunne familieleden met ruim 300 mannelijke volgelingen, en voorts Keudjroeën Mbang ter onderwerping aan. Bij het Departement van Koloniën is ontvangen het volgende, van 22 dezer gedagteekende tele gram van den Gouverneur-Generaal van Neder- landsch-Indië, betreffende de gebeurtenissen in Atjeh: Toekoe Tji Geudong (schoonvader van Pan glima Polemheeft zich onderworpen." Deze onderwerping mag van zeer groot belang geacht worden, zegt het Fad. Toekoe Tji Geudong toch was een onzer onverzoenlijkste vijanden. Uit zijn onderwerping mag thans ook de ge volgtrekking gemaakt wordeD, dat Panglima Polem in overleg* met zijn schoonvader en verdere familie handelde, toen hij zich onderwierp. Majoor Door man vestigde daarop reeds in een artikel over Panglima Polem's onderwerping de aandacht. Allicht zal nu ook de gansche bevolking der Pasé-streek de wapens neerleggen. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Aan de orde was gisteren het adres van ant woord op de Troonrede. Over de algemeene strekking van het adres werd geen debat gevoerd. Bij 2 (dank voor de mededeelingen over de koloniën,) meende de beer Van Koldat er geen reden is tot dank, daar niet alleen in Oost-Indië, maar ook in West-Indië honger en ellende heerscht. Spreker vroeg wat de houding der Reg. zal zijn tegenover Panglima Polemnu deze zich overgegeven heeft, en hij sprak den wensch uit, dat het op treden der Reg. tegenover dezen onderworpene zal getuigen van wijs beleid. De Minister van Binnenlandsehe Zaken verdedigde de bestreden paragraaf van de Troonrede. Inder daad is in de acute ellende, die een vorig jaar geconstateerd moest worden, verbetering gekomen. Wel is die ellende onder de bevolking niet geheel weggenomen, maar ze is getemperd. Wat de hou ding van de regeering tegenover Panglima aangaat, de voorstellen van generaal Van Heutsz zullen door de regeering worden afgewacht. Het ridderlijk hart van generaal Van Heutsz dat de heer Van Kol zelf prees, is een waarborg, dat tegenover dit} gevallen hoofd niet zal worden opgetreden met onedelmoedigheid en hardheid. Na repliek van den heer Van Kol en van den Minister, die aan de hand van ontvangen ambtelijke berichten weerspreekt de bewering van den heer Van Kol, dat er honger wordt geleden op Java, werd 2 van bet adres zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. zitten", zii hij. »De kwestie is, dat ik deD moed niet had om mijn verbaal te gaan vertellen in Berlijn. Ik bleef dus te Ostende hangen, om te probeereD, of ik op mijn eigen boutje iets kon ont dekken. Het was een bizonder groot geluk, dat ik u zag. Ik volgde het rijtuig zoo snel ik kon en zag u nog net in dat afschuwelijke huis verdwijnen. Ik wist, dat Jules iets had uit te staan met dat huis. Ik vermoedde wel wat u van plan was. Ik was bang voor u. Gelukkig had ik het huis erg goed opge nomen. Ik wist, dat er aan den achterkant, aan het eind van een smal laantje nog een ingang was. Daar ging ik dus heen en vatte post onder het raam van de kamer, waar u het bewuste gesprek voerde met juffrouw Spencer. Ik hoorde alles, wat u zeidet. Het was een dap pere daad* van u om juffrouw Spencer van het groote Babyion hotel naar Ostende te volgen. Ik waagde het niet er met geweld binnen te dringen, uit vrees van de zaken te veel te doen verloopon en ons beiden in moeilijkheden te wikkelen. Ik hield alleen de wacht. Juffrouw Racksole, u hebt u schitterend gedragen'tegenover juffrouw Spencer zooals ik al gezegd hebik kon elk woord hooren, want het raam stond op een kier. Ik voelde, dat u mijne hulp niet noodig hadt. En dan hield zij u voor den gek en vloog de revolver door het venster. Ik raapte haar opik dacht, dat ze misschien van nut zou kunnen zijn. Er volgde een oogenblik van stilte. Ik kwam niet op het idee, dat u flauw was gevallen. Ik dacht, dat u ontsnapt was. Toen ik Namens zijn partij gen ooten verklaarde de heer Troelstradat zij tegen het geheele adres zouden stemmen. In 't bijzonder kwam hij op tegen de der Troon rede, waarin sprake is van eene misdadige woeling, die tegelijk het openbaar gezag en de maatschap pelijke levensbeweging bedreigde", waarin hij als trouwens in de geheele Troonrede een aan val op zijn partij zag. Spreker constateerde, dat noch de Commissie van redactie der Eerste Kamer, noch die van deze Kamer, Hijkens de adressen van antwoord, die woorden voor haar rekening hebben willen nemen. Niet alleen bij sprekers partij, maar ook in ver schillende bladen der liberale partij, heeft de be doelde uitdrukking ontstemming en afkeuring ge wekt. Ten slotte vroeg spreker, waarop de qualificatie »misdadig" steunt en welk barakter moet worden gegeven aan de woorden in de Troonrede. Minister Kuypcr protesteerde tegen de voorstelling van den heer Troelstradat de Eerste Kamer door haar antwoord op de Troonrede, een desaveu aan de regeering heeft willen geven. Door gebruik van het woord »misdadig" zjjn de sociaal-demoeraten niet tot misdadigers gestempeld. Het werd gebruikt in zedelijken zin. Met een berinnering aan de feiten beantwoordde de minister bevestigend de vraag, dat het gebeurde inderdaad een ^misdadige woeling" wa3. Het adres is daarop aangenomen. Tegen stemden de socialisten. Kerknieuws. Ned. Hervormde kerk. Beroepen te Oudelande de heer L. W. Eerdman cand. te den Haag. Op het viertal te Vlissingen (vac.-Bakhuizen vd. Brink) komt voor ds. A. de Visser te Wol- faartsdijk. Onderwijs. Het vermoedelijk bedrag, door het rjjk over 1903 uit te keeren aan de bijzondere lagere scholen als bijdragelo. voor de onderwijzers 2o. iD de kosten om te voorzien in de behoefte aan schoollokalen, bedraagt voor het district Middelburg f41.666 en voor het district Goes f 14.691. Het totaal is f 2,095.662.51zijnde f 1,857,958.33 voor de onderwijzers en f 237,694.18 voor de school lokalen. Men meldt uit Zeeuwsch-Vlaanderen aan de N. R. Ct. Bij de tegenwoordige salarisregeling der onder wijzers doet zich het geval voor, dat het aantal sollicitanten naar de betrekking van hoofd der school in kleine dorpen of aan buurtscholeu bijzonder klein is. Dikwijls moet eene herhaalde oproeping plaats hebben. Dit ligt in het feit, dat de gemeente besturen geneigd zijn, om bij voorkeur aan die betrekkingen kleiüe traktementen te verbinden, nl. het minimum. Nu heeft een onderwijzer met ver plichte hoofdakte tenminste ook zooveel, en dezen zgn alleen noodig in plaatsen, waar meer dan 4 onderwijzers aan de school verbonden zijn, dus in tamelijk flinke gemeenten. Daarvoor solliciteeren achter de waarheid kwam, was het voor mij te laat om tusschen beide te komen. Er waren twee man nen, behalve juffrouw Spencer »Wie was die andere man vroeg Nella. »Dat weet ik niet. Het was donker. Zij reden met u naar de aanlogplaats. Ik volgde u weer. Ik zag, dat ze u aan boord droegen. Voordat het jacht het anker lichtte, gelukte het mij om onge zien in de sloep te klimmen. Ik ging er in mijne volle lengte in liggen en niemand merkte iets van mijne aanwezigheid. De rest weet u, dunkt me, wel." »Was het jacht zeevaardig?" »Ja. De kapitein stond op de brug en alles was in orde." - »Dan verwachtten ze mij! Maar hoe kon dat?" >Zij verwachtten iemand, maar ik geloof niet, dat zij u verwachtten." »Ging die andere man ook aan boord »Hij hielp om u aan boord te dragen, maar dan ging hg terug naar het rijtuig; hg bad gereden. »En zag niemand anders iets van die geschiedenis »Het was leeg op de kade. De laatste nachtboot was al aan." EeD kort oogenblik van stilte, dan riep Nella op halfluiden toon >Het leven is heusch iets merk waardigs Dat was het ook voor hen, ofschoon misschien niet in den zin, dien Nella Racksole er aan had willen geven. Zij waren pas een zeer bizondere ervaring rijker geworden. Een van de kleine onge makken, aan hun oogenblikkelijk bestaan verbonden*

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1