1903. N°. 112. Dinsdag 22 September. 90sle jaargang. Het BABYLON-HOTHL Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. GOESCH De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, WoenEdag- en Vrpdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prgs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, l?SS6 Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending van advertentie» vóór 2 uren op den dag der uitgave- De prgs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelgks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 rogels 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 21 Sept. 1903. Benoemd met ingang van 1 October tot brie venbesteller te Middelburg M. Huiszoonthans post bode te Wolfertsdijk. Bp beschikking van den minister van Water staat, Handel en Nijverheid is dhr. Swenne be noemd tot buitengewoon opzichter bij het maken van een paar houten deuren voor de schutsluis van het kanaal door Voorne te Nieuwesluis. Stct. (no. 220) bevat de statuten der Vereeni- ging van werklieden te Biozelinge en Eversdijk >Eendracht maakt macht," te Biezelinge. De vereeniging stelt zich ten doel op ordelijke en wettige wgze alles aan te wenden, wat strek ken kan tot zedelijke en stoffelgke verheffing van den werkman in het algemeen en in het bgzonder van den werkman te Biezelinge. De vereeniging zal onafgebroken werkzaam zijn tot hot bevorderen der beschaving en het aankweeken van goede zeden. Geschilpunten van godsdienstigen aard zullen bij de behandeling van de zaken, welke de vereeniging betreffen, vermeden worden. De vereeniging zal dit doei trachten te bereiken o. a.door in afwachting van wettelijke regeling, die leden van de vereeniging, dio tot het op te richten ziekenfonds toegetreden zijn en door ziekte of ongeval buiten staat zijn hunne werkzaamheden te verrichten, eene wekelijksche ondersteuning te verstrekken en zoo mogelijk op gevorderden leeftijd eeD pensioen uit te keeren, overeenkomstig een nader vast te stellen reglement. Met afwijking van het bepaalde omtrent don leeftijd voor toelating tot de examens voor klerk der posterijen en telegraphic en t.elephoniste, aange kondigd in de St.-Ct. van 13/14 September 1903, zullen de candidaten van de reeds in het loopende jaar gehouden examens, die aan de tischen hebben voldaan, doch ni-it voor benoeming in aanmerking kwamen, bij uitzondering nog tot de in November a. s. te houden examens op den vroegeren voet worden toegelaten, nl. tot het exameD voor klerk met den leeftijd van 17 tot 26 jaren en tot dat voor telepboniste met den leeftijd van 16 tot 26 jaren. Ongewoon druk was 't Vrijdagochtend voor den aanvang van de burgerlijke zitting van den Hoogen Raad te 's-Gravenbage. In de deftige pleitzaal hadden, behalve een aantal leden der balie, zeer vele dames en heeren plaats genomen. Die belangstelling gold mej. mr. E. C. van Dorp, die als advocaat en procureur bij den Hoogen Raad werd beëedigd. De vrouwelijke advocaat, gehuld in de toga, sprak met duidelijke, welluidende stem, de eedsformule uit. Mej. Van Dorp zal zich daar ter stade vestigen. 22 FEUILLETON. Naar hat Engelseh, van Arnold Bennett. Waarom hebt u het dan gedaan vroeg Racksole. »Ik werd betooverd door Jules. Jules is ook «en groot man. We hadden een buitengewoon mooie gelegenheid hier in dit hotel. Het was boog spel spelen. Het was de moeite waara. De prijzen wa ren bizonder hoog. U zoudt dat zeker toegeven, als u op de hoogte was van de feiten. Misschien zult u er eens achter komen, want u is vrij slim, als er kwestie is van het doorgronden eener zaak. Ja, ik was verblind, ik was gehypnotiseerd". »En nu is het uit met u »Wel neen, wel neen. Over een paar jaar zal ik er wel weer bovenop komen. Met een genialen man, als ik ben, is het niet gedaan, voordat hij dood is. Een genie wordt altijd vergiffenis geschon ken en dus zal men het mij vergeven. Gesteld, dat ik gevangen gezet word, dan word ik daardoor toch geen galgenbrok. Als ik er uit kom, ben ik toch weer Rocco, de groote Rocco. En vele Europeesche hotels zullen mij uitnoodigen om eene betrekking bij hen te aanvaarden". »Laat ik u nu eens vertellen, dat ge uw eigen ondergang op uw geweten hebt. Daar is geen excuus voor". »Dat weet ik wel", zei Rocco. >Laten we nu gaan". Racksole was bepaald onder den indruk van dien man, van den bijzonder grooten geest van den man, wien hg jaarlgks een salaris van drie duizend pond had moeten betalen. Het speet hem zelf voor hem. Zij gingen samen de kamer uit en betraden een ruime, verlaten gang. Bij het eerste liftkamertje Staatsbegrooting voor 190i. De eindcijfers der verschillende hoofdstukken zijn als volgtHuis der Koningin f 800,000, Hooge Colleges van Staat enz. f 694,843.50, Buitenl. Zaken f 947,300.50, Justitie f 7,031,476.50, Binnenl. Zaken f 19,484,774.25, Ma rine f 17,246,825.70 i/2, Nat. Schuld f 34,497,958,93, Financ. f 26,537,771.33i/2, Oorlog f 26,548,952, Waterstaat, Handel en Nijverheid f35,945,037.71, Koloniën f6.219.313,92. Naar men verzekert, moet het in de bedoeling der regeering liggen, om zoo spoedig do voorbe reidende maatregelen dit toelaten, eene internatio nale prijsvraag uit te schrijven voor het ontwerpen van een gebouw voor het Hof van Arbitrage uit de milde gift van den heer Carnegie. Het onderzoek, door den district-commaudant der marechaussee te Maastricht, op ontvangen last, ingesteld naar de ongeregeldheden bij de zooge naamde bierverkiezing te Sittard, zou volgens de Avondpost het resultaat hebben opgeleverd lo. dat het tracteeren op bier en jenever, ten einde daardoor stemmen te verwerven voor een ge- wilden candidaat, wel voorgekomen is 2o. dat hetgeen daarover in de dagbladen vermeld is geworden echter zeer overdreven is voorgesteld 3o. dat het, voor zoover is na te gaan, juist niet is toegepast ten behoeve der candidatuur van den heer Beckerswiens populariteit dit hulpmiddel niet noodig maakte, doch juist wel ter bestrijding van diens candidatuur 4o. dat het mede de benijders zijn van het suc ces van den heer Beckersdie na diens verkiezing de lasterpraatjes ingang hebben doen vindeD. Mentone is de plaats, waarheen president Krvger zich binnenkort zal begeven, maar, meldt Het Hbl.y het tijdstip vaö vertrek is nog niet bepaald. Dit han^t af van de beslissing omtrent den weg, die zal worden genomen óf door den St. Gothard öf over Parijs. Van den guren en natten zomer heeft de heer Kruger niet d# minste gevolgen ondervonden. Zijn gezondheid is uitstekend. Als een bewgs hoe het Fransche volk nog over den president denkt, verneemt genoemd orgaan, dat uit verschillende plaatsen, waaronder ook Men tone, aanbiedingen zijn gekomen van woningen, die de president in gebruik mag nemen, zoolang h(j verkiest. Bjj dit aanbod werd dan vaak gezegd, dat dit het eenige was, wat men voor hem kon doen. De verhouding tusschen onze Koningin en presi dent Kruger is ook nog even hartelijk als vroeger. Dit blijkt uit de wisseling van telegrammen op 31 Augustus. De president had aan H. M. op dien dag een telegram van gelukwensch gezonden, waarop, eveneens telegraphisch, een harteljjk antwoord, on derteekend >Wilhelmina", kwam. Dod lOden October viert de grijze president zijn geboortedag. bleef Rocco staan. »De deur zal wel op slot zijn", zei Racksole. >We zullen ditmaal de trap moeten nemen". »lk heb een sleutel, ik draag er altijd een bij me", zei Rocco, en hij haalde den sleutel te voor schijn, draaide het slot om en schoof het jjzeren deurtje open. Racksole moest glimlachen om zijn aplomb. »Na u", zei Rocco met zijne mooiste buiging en Racksole stapte in de lift. Zoo vlug als hij maar kon, schoof Rocco nu de ijzeren deur weer dicht, die daarna vanzelf in het slot viel. Theodore Racksole zat hopeloos gevan gen in de lift, terwijl Rocco in de gang stond. >Adieu, meneer Racksole," zei hij zoetsappig en boog nog dieper dan een oogenblik geleden. »Adieu, ik vind bet onaangenaam om op deze manier een laag voordeel over u te behalen, maar u zult heusch moeten toegeven, dat u al te goed van vertrouwen is geweest. U is een verstandig, een slim man, tot op een zekere hoogte. Zoodra die hoogte bereikt is, begint mijn slimheid. Nog eensadieu. Ik zal nu misschien in het geheel niet slapen, maar dat is wellicht toch beter dan den nacht in de gevangenis doortebrengen. Als u erg veel lawaai maakt, zult u misschien iemand wakker maken en na een poosje uit uwe gevan genis verlost werden. Maar ik raad u om u kalm te houden en tot morgen te wachten. Dat staat beter. Voor de derde maal adieu Dit zeggende, wandelde Rocco zonder zich te haasten de gang door en was weldra verdwenen. Racksole zei niets. Hij was te verontwaardigd op zichzelf om iets uit te brengen. Hij balde de vuisten, zette de tanden op elkaar en hield den adem in. In de stilte om zich heen hoorde hij het onderdrukte geluid van Rocco's voetstappen op den dikken Iooper. Het was de hevigste slag, die hem nog ooit was Wat den gezondheidstoestand van den te Roichen- hall vertoevenden president Steijn betreft, kan wor den medegedeeld, dat deze zeer gced vooruit gaat. Uit een schrijven van Steijn's echtgenoote blijkt, dat er dagen zijn, waarop deze 4000 pas wandelt. Evenals president Kruger zal ook president Steijn hoogst waarschijnlijk naar Zuid-Frankrijk vertrek ken. Echter is nog niet bepaald in welke plaats hp zich zal vestigen. (DU.) Kals. In de jongst gehouden raadszitting is een nieuwe verordening op het haven- en liggeld-vast gesteld. Daarin is bepaald, dat er, welke ook de grootte van het vaartuig zij, 5 cents per ton per week zal moeten betaald worden. Kolijnaplaat. Op initiatief van onzen burge meester, den heer R. van Hamheeft zich alhier eene commissie gevormd, ten einde gelden te ver zamelen voor de weduwen en weezen der onlangs omgekomen Arnemuidsche visschers. Deze com missie, bestaande uit den heer R. van Hamde zeven leden van den raad, den secretaris, de beide predikanten, den opzichter van den prov. water staat, den gemeente-geneesheer, het hoofd der school en een der overige onderwijzers, koos den heer Van Ham tot voorzitter en den heer J. Vermeulen tot secretaris. Na aanbeveling der collecte in de beide kerken, zullen de commissie-leden zelf deze week rondgaan, om gelden tot genoemd doel in te zamelen. Ook te Kats zal, door toedoen van den burge meester, deze week eene lijst circuleeren ter bijeen- brenging van gelden voor hetzelfde doel. Kolijneplaat. Aan de schietvereniging »Wil- helmina" alhier is door den Minister van Oorlog een subsidie van 1100 verleend tot tegemoetkoming in de kosten van aanleg harer schietbaan. Kerknieuws. Ned. Hervormde kerk. Bedankt voor de toezegging van beroep naar Kolijnsplaat door ds. L. H. Feijkes te Arnemuiden. Kolijnsplaat- Zondagmorgen jl. had de plech tige inwgding van het nieuwe kerkorgel in de Ned. Herv. kerk door ds. P. A. Steenbakker Morïljon Loysen plaats. Een talrijke schare was opgekomen om van die plechtigheid getuige te zijn. Naar aanleiding van Psalm 150 vers 4 en daarvan deze woorden »Looft Hem met orgel", hield ZijnEerwaarde eene welsprekende rede, waarin de geschiedenis van dit orgel en het nut van een goed kerkorgel voor de wijding der 'godsdienstoefeningen op den voorgrond traden. Gepaste psalmen en gezangen werden daar- tusschen gezongen, begeleid door het orgel, bespeeld door den heer Flipse van Wissekerke, die zich daarbij een goed organist toonde. Het orgel heeft een schoonen helderen klank toegebracht. Den volgenden morgen werden de hooggeboren gasten van het Babyion-hotel opgeschrikt door het gerucht, dat de eigenaar-millionair door het een of ander toeval den geheelen nacht gevangen had gezeten in de lift. Er werd bij verteld, dat Rocco het aan den stok had gehad met zijn nieuwen meester en dus plotseling vertrokken was. Eene hertogin zei, dat Rocco's vertrek den ondergang van het hotel zou beduiden, waarop haar gemaal haar aanraadde niet zoo iets onzinnigs te zeggen. Wat Racksole betreft, die zond een boodschap naar den detective, die met het geval Dimnock belast was en vertelde bom heel dapper alles, wat or dien nacht gebeurd was. Dat verhaal was be paald eene kwelling voor iemand met het tempe rament van Racksole. »Een vreemde geschiedeniszei de detective Marshall en hij kon niet nalaten even te glim lachen. »Het slot is ongelukkig, maar u is toch eenige belangrijke feiten te weten gekomen." Racksole zei niets. j>lk heb ook iets ontdekt," voegde de detective erbij. »Toen ik uw boodschap kreeg, was ik juist van plan om even naar u toe te gaan. Ik wilde, dat u even met me meegingt naar een plek, niet ver van bier. Wilt u nu dadelijk meegaan »Met genoegen," zei Racksole. Op dat oogenblik kwam er een bediende binnen met een telegram. Racksole maakte het open en lasj>Kom als het u belieft dadelijk hier, Nella. Hotel Wellington. Ostende." Hij keek op zgn horloge. »Ik kan nu niet meegaan," zei hg. »Ik moet naar Ostende." »Naar Ostende »Ja, en wel dadelijk." »Maar meneer Racksole", zei de detective, »er is heusch baast bij mijne zaak." »Bij de mgne ook", zei Racksole. het strekt den leverancier, den heer A. S. J. Dekker te Goes, tot eer. Gereformeerde kerken in Nederland. Bij de regeering zija als nieuwe gemeenten o. a. aangegeven Westkapelle (classis Walcheren) en Hoek (classis Axel). Bedankt voor het beroep naar Veere door ds. H. Meulink te Meliskerke. Onderwijs. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zij, die zich aan het examen ter verkrijging van akten van be kwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de vrije en orde-oefeniügen der gymnastiek (dat zal aanvangen op 15 October) wenschen te onderwer pen, zich vóór 3 October gelieven aan te melden bij den voorzitter der commissie, voor welke zij verlangen te verschijnen, met overlegging van a. geboorte-akteb. getuigschrift van zedelijk ge drag. De adspiranten, die aanspraak hebben op vrijstelling van de betaling van het in art. 65ter der wet op het lager onderwijs bepaalde examen geld, gelieven daarvan te doen blijken door bij hunne aangifte over te leggen de akte van bekwaam heid, vermeld in art. 56, onder a of i dier wet, verkregen vóór 1 Januari 1890 of de daarmede gelijkgestelde akte van bekwaamheid of toelating. De voorzitters der commission zijn o. a.te Nijmegen B. Dingemans, schoolopziener in het district Zutphen, te Zutphen; te Rotterdam, dr. J. H. Jennes, school opziener in het district Rotterdam, te Rotterdam en te Venlo, dr. J. L. A. Steyns, schoolopziener in het district Roermond, te Roermond. In verband met het toenemend overcompleet aan onderwijzers is de opheffing van verschillende rijksnormaallessen voorgenomen. Land- en Tuinbouw en Veeteelt. De afd. »Kruiningen" der Maatsch. tot be vordering van landbouw en veeteelt hield Zaterdag eene vergadering in het hotel Korenbeurs. De heer Van der Slikke van Wolfertsdijk hield eene lezing over de oprichting eener coöperatieve kunstmest- fabriek. Naar aanleiding hiervan werd staande de vergadering ingeteekend voor 68 aandeelen ad f 10, terwijl de inteekenlijst verder zal aangeboden wor den aan de vele leden, die niet tegenwoordig waren. Door de afdeeling is besloten de pers toe te laten op hare vergaderingen. Rechtzaken. Doordien die jl. Vrijdag eenigszins laat aan de orde was, konden we in ons vorig nummer om trent de zaak tegen J. R., burgemeester van Bor- sele, slechts de hoofdzaak vermelden. Uit het ver slag der M. Ct. blijkt, dat volgens verklaring der Tien minuten later was hg op weg naar het Victoria Station XV. slot van het avontuur op het jacht. We moeten nu terugkeeren tot Nella Racksole en prins Aribert van Posen aan boord van het jacht zonder naam. Het eerste wat prins Aribert deed was Jules, alias Jackson, met behulp van eenige einden touw stevig vast te binden. Want ofschoon de beer Jackson geheel bewusteloos was, ten gevolgo van den hem toegebraebten slag, kon men toch niet weten, hoe gauw bij tot zichzelf zou komen en erg driftig worden. En dus bond de prins hem vast aan een mast, na eerst zijne armen en beenen stevig gebonden te hebben. i-Ik hoop, dat hij niet sterft,zei Nella. »Bij is erg bleek." »De meneeren Jackson op deze aarde sterven nooit, voordat zij opgehangen zijn. Maar tusschen twee haakjes, het verbaast mg, dat niemand tusschen beide is gekomen. Misschien zijn ze in stilte bang voor mijn voor uw revolverwilde ik zeggen." En dan keken Nella en hij beiden naar den on- verstoorbaren stuurman, die er geon oogenblik over dacht ooi den steven te wenden. Zij waren op dat oogenblik al een paar mijlen van de Belgische kust verwgderd. De prins sprak hem toe in het Fransch en ge lastte hem den steven te wenden in de richting van Ostende, maar de man deed alsof bij het niet hoorde. De prins hief de revolver op met het idee om hem angst aan te jagen en toen begon de man heel snel te praten, half Fransch, half Vlaamsch. H|j zei, dat Jules hom streng gelast had om op geenerlei wgze tusschen beide te komen, onver schillig wat op bet dek gebeuren mocht. Hg was de kapitein van het jacht en had last naar een zekere Engelsche haven te stoomenhg moest onder

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1