1903. JN°. Ill, Zaterdag 19 September. 90sle jaargang. Bij dit no. behoort een bijvoegsel. Vaccineeren en Hervaccineeren. 2i FEUILLETON Het BABYLOH-HOTEl. COURANT. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,25. Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending van adverlentiën vóór 2 uren op den dag dep uitgave. De pr|js der gewone advertentiön is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. bb directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Opkomst onder de wapenen. Ingevolge het bepaalde bij 14, en in verband met punt 4 van 13, der aanschrijving van den Minister van Oorlog d.d. 1 Februari 1902, VII afd. no. 47, worden THEOPHILIS DE BOCK en ADRIAAN DAVID BLANKER, miliciens der lichting 1903, met tijdelijk verlof in deze gemeente, opgeroepen, om op den 1 October e. k. bjj bet 3de regiment veld-artillerie te Breda, onder de wapenen te komen. Ter bekoming van vervoerbewijs en daggeld wor den zij uitgenoodigd zich op den 30 September a. s. tusschen 93 uur ter secretarie alhier te vervoegen. Goes, 17 September 1903. De burgemeester der gemeente Goes, J. J. RAMONDT, L. B. De heer A. F. LASONDER, genees- en heel kundige dezer gemeente, zal Maaudag 21 September e. des namiddags te twee uren, in het Gasthuis zitting houden tot het gratis De zoogenaamde trouwboekjes moeten worden medegebracht. Goes, 18 September 1903. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. J. RAMONDT L. B. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. GOES, 18 Sept. 1903. Naar men ons meldt is de cursus der Avond school voor Ambachtslieden alhier begonnen met 82 leerlingen. Een verblijdend hoog cijfer. Te Zierikzee zal de Bond van Waterb. Ambte naren in Zeeland op 22 Sept. eene algemeene ver gadering houden. Blijkens de agenda is het bestuur van plan, evenals het vorige jaar, een examen voor polderopzichter te doen afnemen. Naar het Engelsah, van Arnold Bennett. Waarom is die arme Dimnock vergiftigd De stem van den millionair nam een weeken klank aan, terwijl hij even naar het lijk van den onge- lukkigen man keek. ♦Ik weet het niet," antwoordde Rocco. ♦Ik wil u wel vertellen, dat ik er tegen was. Ik kwam er eerst achter, toen het gebeurd was en toen verzeker ik u, dat het erg mijne verontwaardiging opwekte." Bedoelt u daarmede, dat u niet weet waarom Dimnock vermoord is?" ♦Ik bedoel daarmee, dat ik niet inzag, waarvoor het noodig was. Hij is natuurlijk ge storven, omdat hjj het complot in den steek liet, na er eerst deel van uitgemaakt te hebben. Ik heb er niet tegen om dat te erkennen, want u hadt het zeker al wel geraden. Maar ik verklaar plechtig, dat ik er uit principe tegen ben om iemand te vermoorden." »Was het dan een moord ♦Het was een soort van moord," erkende Rocco. »Wie heeft het gedaan ♦Dat is een onedele vraag," zei Rocco. Wie is er nog meer in dat prachtige complot behalve Jules en gij ♦Dat weet ik heusch niet." »Nu goed, beantwoord dan deze vraagwat hebt ge met Dimnocks lijk uitgevoerd ♦Hoe lang is u in de badkamer geweest vroeg Rocco brutaal. »Vraag my niets, meneer Rucker", zei Theodore Racksole. »Ik voel toch al een neiging om u door midden te breken. Ik raad u dus mij niet boos te maken. Wat hebt ge met Dimnocks lijk uitgevoerd ♦Ik heb het gebalsemd." ♦Ge balsemd ♦Wel zeker volgens een systeem van Richardson, dat ik nog verbeterd heb. U wist niet, dat de kunst van lijken balsemen een van mijn talenten was Maar het is heusch zoo." ♦Maar waarom vroeg Racksole, die er hoe langer hoe minder van begreep. »Waarom hebt u de moeite gedaan om het lijk van dien armen Bij Kon. besl. is benoemd bij het wapon der infanteriebij het 4e regiment, tot majoor, de kapitein P. J. Geill, van het 3e regiment. De heer A. Luteijn te Groede, is tegen23 September benoemd tot klerk bjj de staatsspoor wegen met standplaats Kapelle-Biezelinge. Bij kon. besluit is tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor het tijdperk der tegenwoordige zitting, benoemd Zijne Excellentie mr. JE. baron Mackay, minister van staat, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Door den minister van binnenl. zaken is aan de Gedeputeerde Staten der provinciën inlichting verzocht nopens de vragen of de Goede Vrijdag door de bevolking geheel of gedeeltelijk als een werkdag wordt beschouwd of de Goede Vrijdag door de bevolking als een godsdienstige gedenkdag wordt herdacht en of in verband biermede openbare godsdienstoefeningen alleen des avonds of ook des voormiddags worden gehouden, een en ander met vermelding of te dezen opzichte onder de leden der verschillende kerkgenootschappen al dan niet een stemmigheid heerscht. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-lndië, van 15 September 1903, wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 221.000 pikols. De Per» en de Troonrede* De bladen van verschillende richtingen hebben natuurlijk hunne beschouwingen over de Troonrede het spreekt van zelf, dat zij die beschouwen door den bril hunner partjjsommige willen altijd meer lezen dan er in staat en andere missen er in wat zjj toch zoo gaarne hadden hooren zeggen. Een troonrede behoort echter bovenal beoordeeld te worden naar den inhoud en wat de bladen daarvan zeggen, willen wij hier in het kort memoreeren. Het Vaderland vraagt, of men nu meent de ar beidersbeweging, voor zoover zij in het afgeloopen voorjaar zich vergiste in den te kiezen weg, weder in oirbare banen te zullen leiden, door in een staatsstuk als de Troonrede van misdadige woeling" te spreken. Do staatslieden, die voor deze rede de verant woordelijkheid dragen, hadden behooren te beden ken, dat zoodanig zedelijk oordeel, vooral zoodra het eene veroordeeling wordt, niet gehoord mag jongen te balsemen Begrijpt u dat niet? Dringt het niet tot u door? Dat lijk moet voorzichtig behandeld wor den. Het bevat, of liever, bet bevatte ernstige be wijzen tegen menschen, die de politie niet kent. Het zal misschien noodig zijn om het van de eene plaats naar de andere te brengen. Een lijk kan niet lang verborgen blijven, een lijk verraadt zich zelf. Men kon het niet in de Theems gooien, want daar zou het binnen twaalf uur gevonden zijn. Men kon het niet begraven dat was niet zeker. Het eenige, wat men kon doen, was het in een toestand te bewaren, waarin het te hanteeren en te vervoeren was. Nu behoef ik u niet te zeggen, dat men een lijk niet langer dan vier of vijf dagen in dergeljjken toestand kan houden. En dus werd er voorgesteld, dat ik het zou balsemen, en dat deed ik ook. Versta me wel, ik ben nog steeds tegen een moord, maar ik kon een collega niet aan vallen, begrijpt u? Dat begrijpt u, nietwaar? Nu, toen is u hier gekomen en nu weet u alles." Rocco leunde achterover in zjjn stoel, alsof hij alles gezegd had, wat gezegd moest worden. Hjj sloot zijne oogen als om aan te duiden, dat het gesprek uit was, wat hem betrof ten minste. Theodore Racksole stond op. ♦Ik hoop, dat u nu zoo gauw mogelijk de politie zult halen," zei Rocco, terwijl bij plotseling zijne oogen opendeed. ♦Het is al laat en ik houd er niet van om er mijn nachtrust bij in te schieten." ♦Waar denkt u, dat u den nacht zult door- brongen vroeg Racksole. In de gevangenis natuurlijk. Heb ik u niet gezegd, dat ik het weet, dat ik verslagen ben. Ik ben niet zoo blind om niet te zieD, dat er een prima facie beschuldiging tegen mij kan worden inge bracht. Ik verwacht, dat ik er af zal komen met een gevangenisstraf van een paar jaar. Maar ik zal in elk geval in staat zijn om te bewjjzon, dat ik niet betrokken ben in den moord van dien onge- lukkigen jongen." Hij wees met een minachtend gebaar naar het bed. ♦En willen we nu gaan Iedereen slaapt, maar de portier kan wel even een politie-agent roepen. Ik ben tot uw dienst. Laten we samen naar beneden gaan, meneer Racksole. Ik beloof u, dat ik geen leven zal maken." Wacht even", zei Theodora Racksole kortaf. ♦We hebben geen haast. Het zal u geen kwaad worden uit den mond van Haar, die boven de partijen behoort te staan en enkel op dat stand punt van volstrekte onpartijdigheid die kracht kan oefenen, welke aan het Koningschap hier te lande •rijn ongemeene beteekenis voor 's lands eenheid schenkt. Dit uit het oog te hebben verloren, de Koningin een party-standpunt te hebben laten innemeD, schijnt ons tegen de verantwoordelijke raadslieden der Kroon een hoog-ernstige grief. Het blad acht te loven, dat niet op reeds vol komen pacificatie van Atjeh wordt gesüoefd. Maar daarnaast, meent zij, zweemt de stellige verklaring, dat ♦het verzet in het landschap van Korinlji werd gebroken", wel ietwat naar grootspraak. Voorts vraagt zij, of het hongerend Java in de eerste plaats behoefte heeft aan >6606 verbeterde rechtsbedeeling en het scheppen van een meer gewen8cbten rechtstoestand voor de inlandsche Christenen". De Zutphensche Courant vindt, dat de Troonrede van dit jaar een boteren indruk maakt dan die van vorige jaren. Vooral vergeleken bij de eerste troonrede, van 1901, draagt zij veel minder het karakter van een partijrede, is veel minder demonstratief, bepaalt zich meer tot bet zakelijke. In één opzicht wordt daarop een uitzondering gemaakt. De wijze, waarop herhaaldolijk herinnerd wordt aan de betreurenswaardige geschiedenis der spoorwegstaking, verraadt wel wat al te veel de welvoldaanheid der regeering over hare eigene houding en de toen door haar behaalde overwinning. Immers al deelt men met ons de overtuiging, dat het optreden van het comité van verweer in de stakingsdagen en het voornemen om de Staten- Generaal door bedreiging tot toegeven te noodzaken, onvoorwaardelijk fe veroordeelen is, dan nog kan men het verkeerd achten, een half jaar na dato, bij de opening van de Staten-Generaal, die het ge- heele volk ook het toen aan de zijde van het comité van verweer staande deel vertegenwoor digen, de woorden ♦misdadige woeling" tegen ♦het openbaar gezag" en de maatschappelijke levens beweging" in den mond te leggen van Haar, die de vorstin is niet alleen van hen, die de houding van dat comité veroordeelden, maar ook van degenen, die er mee instemden. De N. Arnh. Ct. zegt Afkeuring verdient het in hooge mate, dat men doen, als u nog een uur later gaat slapeD, vooral omdat u morgen niets te doen zult hebben. Ik moet u nog een paar vragen doen." ♦Nu?" mompelde Rocco met een air van ver moeide berusting, alsof hij zeggen wilde: in 's hemels naam dan maar Waar is het lijk van Dimnock geweest de laatste drie, vier dagen Ochantwoordde Rocco schijnbaar verbaasd over het eenvoudige van die vraag. ♦Het is in mijn kamer geweest en het heeft een nacht op het dak doorgebracht. Het heeft hot hotel één keer verlaten als een stuk bagage, maar is den volgenden dag teruggekomen in den vorm van een vat met Demerara-suiker. Ik herinner me Diet meer waar het verder nog geweest is, maar er is niets mee gebeurd en het is heel eerbiedig behandeld." ♦En wie deed dat allemaal vroeg Racksole zoo kalm als hij maar kon. ♦Ik. Dat is te zeggen, ik verzon het en zorgde er voor, dat mijne bevelen werden uitgevoerd. Weet u, de achterdocht van uw politie noodzaakte my om het bijzonder voorzichtig aan te leggen." ♦En wie bracht uwe bevelen ten uitvoer ♦Ja, dan zou ik te veel zeggen Maar ik wil u wel verzekeren, dat mijne medeplichtigen geheel onschuldig zijn. Het is voor iemand, als ik ben, bespottelijk gemakkelijk om zijne ondergeschikten voor den gek te houden, bespottelijk gemakkelijk." Maar wat was u nu verder van plan om met het lijk te doen?" aldus vervolgde Racksole zijn verhoor met een onverstoorbaar kalme houding. ♦Wie weet?" antwoordde Rocco, terwijl bij zijne mooie snor opdraaide. *Dat zou van verscheidene dingen afgehangen hebben, o. a. van uw politie. Maar hoogstwaarschijnlijk zouden we geëindigd zijn met het stoffelijk omhulsel aan 's mans treurende bloedverwanten terug te geven." ♦Weet u wie zijne bloedverwanten zijn ♦Zeker. Weet u het niet? Als u het niet weet, dan behoef ik er u alleen opmerkzaam op te maken, dat Dimnock een prins tot vader had. ♦Het schijnt me toe," zei Racksole op kouden spottenden toon, ♦het komt me voor, dat u nogal lomp hebt gehandeld door deze kamer voor de plaats uwer operaties uit te kiezen." ♦Geen kwestie van," zei Rocco. ♦Er was geen andere kamer in het heele hotel, die daar zoo ge- de Koninklijke spreekster een zoo besliste onjuist heid liet zeggen als deze, dat de indiening van de ten vorigen jare aangekondigde wetsvoordrachten ♦door de gebeurtenissen in het voorjaar vertraagd werd." Het is al erg genoeg, dat men aan het ♦anar chistisch avontuur" de beteekenis geeft eener wereld gebeurtenis, door de Koningin te doen gewsgen van ♦een misdadige woeling (die) te gelijk het openbaar gezag en de maatschappelijke levensbeweging be dreigde". Kieschhcid reeds verbood H. M. te be trekken in het debat, dat ongetwijfeld over deze uitdrukkingen zal worden gevoerd, door haar deze woorden in den mond te leggen. Blijkbaar wil men der natie en der buitenwereld de meening bijbrengen, dat de Regeering in April het vaderland gered heeft. Zeker om te doen ver geten, dat zij in Febr., toen het werkelyk ♦ernst" was, zich onvoorbereid toonde. De N. Rott. Ct. vraagt, of, wat over de nijver heid gezegd wordt, wellicht tol inleiding moet strek ken voor de verhooging der invoerrechten, die ons van dit ministerie te wachten staat. E®n lichtpunt, waarop deze Troonrede kon wjj- zen, merkt voortB het blad op, vormen de gebeur tenissen van den laatsten tijd in Atjeb. Een warme toon, waarin uitkwam hoezeer gewaardeerd wordt, dat ons dapper Indisch leger zich zoo kranig hield, en waarin de verdiensten van den man, aan wien wij in de eerste plaats het op belangrijke wijze vorderen der pacificatie van het noordeljjk gedeelte van Sumatra, waarvan de Troonrede gewaagt, te danken hebben, ware hier niet misplaatst geweest. De Nieuwe Courant wil niet verzwijgen, dat eenige vrees voor hypertrophie van het wetgevend orgaan haar bekruipt bij de kennismaking met de thans gepubliceerde lijst van ontworpen. Als men niet oppaBt, zegt zij, zet de Kamer nog, louter uit embarras de choix, de kiesrechtvoorstellen boven aan de lijst harer werkzaamheden De Standaard noemt de rede hoogst belangrijk, niet alleen om de kloeke en ferme wijze, waarop het bekende anarchistisch avontuur met den aan kleve daarvan gebrandmerkt wordt als ♦een mis dadige woeling", maar ook om de ingrijpende wets ontwerpen, die zjj voor dit jaar aankondigt. Tegenover de vastberadenheid der socialisten staat de vastberadenheid der Regeering. Als de eersten niet bukken willen, de Regeering zal het onge twijfeld ook niet doen. Daarvan geeft ons de Troon- schikt voor was als deze. Wie zou vermoed hebben, dat bier iets gebeurde? Het was juist een geschikte plaats voor mij." ♦Ik heb het toch vermoed," zei Racksole kortaf. ♦Ja u, meneer Racksole. Maar op u had ik niet gerekend. U is de eenige man in deze heele ge schiedenis, die uw verstand gebruikt. U is een Ame- rikaansch burger en ik had niet verwacht, dat ik iets met die klasse van menschen uit te staan zou hebben." ♦Ik had u vanmiddag schijnbaar doen schrikken." ♦In het geheel niet. Ik wist, dat er geen kwestie was van een huiszoeking. Ik wist, dat u alleen uw best deedt om mjj angst aan te jagen. U moet my heusch een klein beetje slimheid en inzicht in de zaak toekennen, meneer Racksole. Zoodra u van middag in de keuken tegen mjj begon te prateD, voelde ik, dat u op het spoor was. Maar dat gaf mij geen gevoel van angst. Ik maakte alleen maar uit, dat er geen tijd te verliezen was, dat ik snel moest handelen. Ik handelde ook snel, maar nog niet snel genoeg, naar het schijnt Ik geef toe, dat u vlugger is geweest dan ik. En laten we nu maar naar beneden gaaD, als het u belieft." Rocco stond op en liep naar de deur. Racksole vloog onwillekeurig op en greep hem bij zjjn schouder. ♦Geen kuurtjes," zei Racksole. is mijn ge vangene, vergeet dat niet." Rocco wierp zijn chef een zacht verontwaardig den blik toe. Heb ik u niet gezegd, dat ik van plan ben om heel kalm mee te gaan," zei hjj. Racksole voelde zich bijna beschaamd. De ge dachte, dat iemand een groot man kan zijn, ook op misdadig gebied doorflitste zijn brein. Wat is u een ongeloofelijke dwaas", zei Rack sole, terwijl hij hem op den drempel tegen hield, ♦iemand met uwe talenten, met uwe eenige talen ten in een dergelijke zaak gewikkeld. Ge jijt ge ruïneerd. En met Jupiter, ge waart een groot man op uw gebied". Meneer Racksole", zei Rocco snel, >dat is het meest juiste woord, dat u tot nu toe gesproken hebt. Ik was op rajjn gebied een groot man. En ik ben een ongeloofeljjke dwaas. Helaas!" Hjj zette zjjne lange handen in zijn zijde. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1