Donderdag IT September. 90sle jaargang. 1903. N°. 110. feuilleton Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. q. Rijkens. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, S,25a Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag dep uitgave. De prijs der gewone advertentiön iB van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelgks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels f 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regol. Het eerste suppletoir kohier van den Hoofde! ij ken Omslag voor 1903, zooals het door den gemeenteraad in zijne vergadering van 2 September 1903 werd vast gesteld, is door Gedeputeerde Staten van Zeeland bp hun besluit van 11 September 1903 goedgekeurd en 15 September 1903 aan den ontvanger ter in vordering uitgereikt, welk kohier, in afschrift, ge durende vgf maanden ter secretarie voor een ieder ter lezing zal liggen, kunnende binnen drie maanden na de dagteekening der aanslagbiljetten bezwaren tegen den aanslag op ongezegeld papier, bp den gemeenteraad worden ingebracht. Goes, den 15 September 1903. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. J. RAMONDT, L. B. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLULJS. Het register van de ingeschrevenen voor den dienst der BRANDWEER zal ter visie liggen gedurende de laatste helft van September, terwgl de LOTING zal plaats hebben op den 1 October daaraanvolgende des middags te 12 uren. Goes, den 15 September 1903. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. J. RAMONDT L. B. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. De Troonrede. De troonrede van 1903, die wij gisteren aan onze abonnd's en lezers hebben verzonden, en waarvan wjj den inhoud dus bekend mogen veronderstellen, munt uit door lengte. Vroeger waren deze staats stukken bedenkelijk kort, men wilde altijd meer lezen dan er in stondtegenwoordig worden zij bedenkelijk lang en zal men wel doen met op min der te rekenen, dan er beloofd wordt. Dat de spoorwegstaking in deze troonrede zou worden gememoreerd, had men kunnen denken, maar dat dit zoo dikwgls geschiedt, Ijjkt ons af keurenswaardig. Eerst wordt bij hot gewone pluimpje aan leger en vloot gesproken over die »misdadige woeling, die tegelijk het openbaar gezag en de maatschappelijke levensbeweging (wat een woord vorming bedreigde." Dan komt de minister, onder wien tegenwoordig Arbeid ressorteert, meedeelen, dat »op het gebied van den arbeid de stoornis in den geregelden gang niet zonder nadeelige gevol gen bleef." En eindelijk komt de premier nog eens vertellen, dat de parlementaire onvruchtbaarheid van het afgeloopen zittingsjaar voornamelijk te wgten is aan de gebeurtenissen van het voorjaar. De indiening van vroeger aangekondigde wets voordrachten heet door die gebeurtenissen vertraagd. Dat laatste is vrij sterk en hot is niet onnoodig eens in herinnering te brengen, hoe de Kamer genoodzaakt zou zijn ge weest uit gebrek aan arbeid naar huis te gaan, als Het 8ABÏL08-H0TEL Naar het Engelseh, van Arnold Bennett. Eg rilde onwillekeurig, toen hij tot de overtui ging kwam, dat Rocco daar op die koude marmeren tafel een bewusteloos menscheljjk schepsel hulpe loos had liggen. De beenen bewogen in bet geheel niet. En dus was dat menscheljjk lichaam in een slapenden toestand, onder invloed van een slaap middel of (afschuwelijke gedachte) dood 3 RaekBole voelde behoefte om hard te roepen om op de een of andere manier een einde te maken aan die afschuwelijke middernachtelijke bezigheid, maar gelukkig wist hij zichzelf in te houden. Op de waBchtafel zag hg eenige vreemde instru menten liggen, die Rocco zoo nu en dan gebruikte. Het was Racksole alsof het uren en uren duurde. Eindeljjk was Rocco schjjnbaar klaar. Hij floot een paar maten uit de >Cavaleria Rusticana" en ging naar de badkamer, waar hg zgn jas uittrok en heel kalmpjes zgne handen waschte. Terwijl hg daar zoo kalm en op zgn gemak zgne lange vingers stond af te drogen, was hg geen zes voet van Racksole ver wijderd en de ineengehurkte millionair was dan ook wel bang, dat Rocco iets van zgne tegenwoor digheid achter dat houten beschot zou merken. Maar er gebeurde niets en Rocco keerde niets kwaads vermoedend naar de slaapkamer terug. Racksole zag, dat bg een witten flanellen doek over de on- bewegoljjke gestalte uitspreidde, waarna hg die niet de stakingswetten de rol van werkverschaffing hadden vervuld. Maar, zooals we een paar dagen geleden ook beweerden, als men anders niet veel heeft om zich op te beroemen, laat men een thema, waarmee men wel eenige eer heeft ingelegd, niet spoedig los, al zou man het clan ook natuurlijker vinden, dat een zoo bij uitstek christeljjk ministerie zich niet ver- hoovaardigde. Er wordt dan gezegd, dat »de nuchterheid van geest, die zich in de dagen van spanning bij bet overgroote deel onzer werklieden openbaarde, hope doet koesteren voor een gezonden voortgang van de arbeidersbeweging", tot wier welslagen de Regeering wenscht mede te werken door voortgezette sociale wetgeving." Van dat voortzetten der sociale wet geving, door eene liberale Regeering begonnen, is in de twee vorige jaren nog niets gekomen onze verwachtingen op dit gebied voor het komende jaar zijn niet hoog gespannen, wat ook de troonrede in dit opzicht moge beloven. »Do regeling ter verzekering tegen invaliditeit en ouderdom is in voorbereiding" wordt er gezegd, maar als men de troonrede van 1901 inziet, leest men daar »de verplichte verzekering tegen de ge volgen van ziekte, invaliditeit en ouderdom wordt voorbereid." Wat reden is er om aan te nemen, dat men dit jaar zal volbrengen, wat in 1901 en 1902 niet werd nagekomen Zoo is het met meer dingen. Reeds in de troon rede van 1901 werd gezegd, dat de Zondagswet herziening eischtedat de drankzucht krachtiger moest worden beteugeld, enz. Op zoo'n wijze kan men wel lange troonreden maken. Wel lezen wij, dat het stelsel van verzekering zal wordon uitgebreid tot de ongevallen bij zeevisscherij, maar van ongevallen bij den veldarbeid wordt helaas nog geen melding gemaakt. Ook heet eene herziening van de armenwet in voorbereiding. Dat kan niet anders dan met vol doening worden vernomen, want de tegenwoordige wet berust grootendeels op het afschuif-systeem. Dat or echter veel gebruik zal zgn gemaakt van het destijds door den minister Borgesius ingediend ontwerp op dit stuk, kan nauwelijks worden aan genomen, als men nagaat, dat dr. Kvyper die inge diende armenwet een >aanranding van de christe lijke kerk in Nederland" neemde. Minister Loeff heeft enkele, een jaar vergeten, onderwerpen weer ter hand genomen. Misten wij het vorig jaar in de troonrede de in 1901 toege zegde regeling van de administratieve rechtspraak, en het herstel van het octrooirecht voor uitvindin gen op nieuwe grondslagen, thans komen beide weer in deze troonrede voor. 't Is te hopen, dat er van de regeling der administratieve rechtspraak iets terecht komt; gebeurtenissen in den laatsten tijd hebben bewezen, dat deze dringend noodzakelijk is. Ook is toegezegd wijziging en aanvulling van art. 342 van het B. W. (Onderzoek naar het vader schap.) Tot zoolang we niet weten in welken geest deze wijziging en aanvulling zullen geschieden, moeten wij ons oordeel er over opschorten. Een verdienste is het in elk geval van dezen minister, gestalte vierkant optilde en op het groote bed legde, waar ze akelig stil bleef liggen. Hg was er nu zeker van, dat het een lijk was, waarop Rocco zijne geheimzinnige griezelige functies had verricht. Maar wat voor 'n ljjk En wat had hg er mee gedaan Was dit werkelijk een hotel uit bet West-End, het hotel vaö Racksole, een hotel in het hartje van Londen, de stad mot de beste politie ter wereld Het leek ongelooflijk en onmogelijk en toch was het zoo. Hg dacht nog eens aan dat gene, wat Felix Babylon tot hem had gezegd en zag opnieuw de juistheid van dat gezegde in. De eigenaar van zoo'n uitgebreide en ingewikkelde inrichting, als het groote Babylon-hotel, kon on mogelgk goed op de hoogte zgn van de vreemde en buitengewone dingen, die eiken dag in zgn huis gebeurden de atmosfeer van zoo'n ark moest be paald bezwangerd zgn met raadselen en geheim zinnigheden. Maar Racksole vond toch, dat het noodlot het wel een beetje bar maakte, als het zgn chef in staat stelde den nacht door te brengen met een lijk en dat in dit statievertrek, deze ge heiligde kamer, die verondersteld werd alleen door leden van de koninkljjke familie bewoond te worden. Tegen een zekere mate van geheimzinnigheid zou Racksole zich niet verzet hebben, maar hier was voor zgn smaak toch wel wat te veel geheimzinnigs. Hg verbeeldde zich, dat zelfs Felix B-ebylon zich hierover verbaasd zou hebben. De electrische kroon, die aan bet plafond hing, brandde nietalleen de twee lichten aan de wasch- tafel waren aan en die verlichtten niet voldoende het gezicht van den man op hot bed. De millio- dat bij deze netelige quaestie wil ter hand nemen. In 1901 heette het, dat voor versterking van 's Rijks inkomsten allereerst herziening van het tarief van invoerrechten in aanmerking kwam thans twee jaar later wordt, denkelgk om enkele >beschormers" te vriende te houden, nog eens her ziening beloofd. Of men dat echter zal aandurven? Voor de nieuwe bewapening van do bereden artillerie zal een voorstel worden ingediend. Zouden dit de snelvuurkanonnen zijn, die door de eerste troonrede onder dit Kabinet donderden Misschien zullen enkelen, die de onderwerping van Panglima Polim als het einde van den Atjoh- oorlog beschouwen, do phrase omtrent de pacificatie van het noordeijjk gedeelte van Sumatra wat heel koel hebben gevonden en hadden zjj een woord van lof aan generaal Van Heutsz en het Indisch leger hier op zijn plaats geacht. Maar de minister Idenburg zal den dag niet willen prijzen vóór den avond, en daarin kan men hem geen ongeljjk geven. Te spreken van al hetgeen we gaarne in deze rede zouden hebben gelezen, en dat er niet in voor komt, van eens gegeven beloften, die >kleine luyden" het recht hebben gegeven van dit ministerie de vervulling hunner wenscben te verwachten, waartoe zou het dienen Veelomvattend is deze troonrede zeer zeker, maar ook zeer geschikt om eens te bewaren tot den derden Dinsdag in September van het volgend jaar, om dan eens te zien wat er van al die beloften is terecht GOES, 16 Sept. 1903. I)e heer Ant. van de Water, docts. in de Ned. let teren en leeraar aan het instituut Poutsma te Leeu warden, hoeft voor de benoeming als tijdelgk leeraar aan de H. B. S. te Breda bedankt, en die aan de Rjjks H. B. S. te Goes aangenomen. Het rijkstelephoonkaDtoor te Kloetinge wordt met ingang van 16 dezer, dus beden, heropend. Bij Kon. Besluit is benoemd tot lid van het bestuur der waterkeering van het calamiteuse water schap Ellewoudsdijk en den calamiteusen polder Borssele, dhr. J. Smallegange Az., te Ellewoudsdijk Prov. blad no. 81 bevat een besluit van Ge deputeerde Staten van Zeeland, waarbjj ter bepaling van het door de gemeenten in deze provincie te dragen aandeel in de lichting voor de nationale militie van 1904 zijn samengevoegd O. a. de ge meenten Wemeldinge en Schore. Bij gelegenheid van de opening der Kamers had de Koningin ditmaal gebruik gemaakt van de bekende »gouden Koets." Omtrent de openings- pechtigheid zelve deelt de correspondent der N. R. Ct. o. a. het volgende mee De troonzaal ontleende bij de plechtige opening der zitting door H. M. wederom haar gewonen luister, welke de in gala gestoken Kamerleden, ministers, staatsraden en bureau-functionarissen daaraan bijzetten. De opkomst van de parlementsleden van beide Kamers was buitengewoon talrijk. Bijna allen droe- nair spande tevergeefs zgne oogen in hij kon al leen uitmaken, dat het waarschijnlijk het lijk van een jongen man was. Terwgl hij er nog over na dacht, wat hij zou doen, zag hij, dat Rocco een vierkant zwart voorwerp in zijne hand had. Dan draaide Rocco het electriseh licht uit, zoodat het pikdonker was in de slaapkamer. Plotseling hoorde Racksole, dat Rocco naar het bed liep. Een oogen- blik van spanning, gevolgd door een verblindend wit licht, dat eenige seconden bleef branden. Bij dat licht zag bij Rocco als een booze geest voor het lijk staan met het zwarte voorwerp in zijne eene hand en oen brandend stuk magnesium in do andere. Het Jicht ging uit en het was pikdonker in de kamer. Rocco had het ljjk gefotografeerd. Maar bij dat verblindende licht had Theodore Racksole het lijk ook herkend. Het was dat van Reginald Dimnock Door die ontdekking geprikkeld, trachtte Rack sole een uitgang te vinden uit zijne schuilplaats. Hij was er zeker van, dat hij op de een of andere manier in de badkamer kon komen, maar hg zocht er vruchteloos naar. Toen besloot hg langs de touwladder naar boven te klimmen, haastig de eerste verdieping op te zoeken en Rocco op te vangen op het oogenblik, waarop hij de slaap kamer verliet. Het was een lastig en pijnlijk werkje om in dien smallen koker tegen die dunne waggelende ladder op te klimmen, maar het gelukte Racksole toch vrij goed en bij was bijna boven, toen door het een of ander toeval de ladder onder zijne zwaarte bezweek en hij verraderlijk naar be neden gleed, tot op den bodem van den houten gen het ambtskostuum. Slechts een viertal leden maakten hierop eene uitzondering. Als gewoonlijk namen de socialistische afgevaardigden geen deel aan de plechtigheid. Dat de tribunes aan beide zijden der zaal onmid- delijk na bet luiden der bel voor de opening der vereenigde vergadering volliepen, behoeft nauwe lijks gezegd. Het viel velen op, dat de openbare tribune dit jaar door een ander publiek bezet was dan in vo rige jareD. Er waren meer dames onder de toe schouwers, wier belangstelling weer werd gaande gemaakt door de ietwat plechtstatige intrede van de ministers met den premier dr. Kuyper aan het hoofd. De Koningin droog een kleed van zeegroen satjjn met tablier van witte kant en dito hoedje met veeren. Over het corsage was het lint van den Ned. Leeuw gehecht. De voorlezing van de openingsrede nam 71/2 minuut in beslag. Onmiddellijk nadat H. M. de zitting geopend had verklaard, klonk een Leve de Koningin 1 door de zaal, dat daverend door de geheele vergadering werd herhaald, govolgd door een Leve de Prins 3 '«-Heer Arendskerke. In de gisteren ge houden vergadering van den Raad dezer gemeente, waarin tegenwoordig waren acht leden, is, na vast stelling der notulen van de vorige vergadering, besloten, behoudens nadere goedkeuring door Ged. Staten, tot aankoop van het perceel genaamd »School- zicht", kad. bekend gem. 's Heer Arendskerke sectie H no. 1269, en bestaande in een woonhuis, bak keet, schuur, schaapskooi, varkenshok en erf, voor de som van f 3035, waaronder begrepen f 30 voor overname van hekken en dilthouten. Ten gevolge van dit besluit werd verder besloten tot het aangaan van eene geldleening ten bedrage van f 3000, rentende hoogstens 41/2 's jaars, en werd ten slotte het voorstel van burg. en weth. tot wijziging der gemeentebegrooting, dienstjaar 1903, met algemeene stemmen aangenomen. Staten-Generaal. TWEEDE KAMEE. De Tweede Kamer, onder leiding van den heer Van Alphenheeft gisteren besloten tot toelating van den heer Verheyherbenoemd lid voor Rotterdam III. Zij heeft de nominatie opgemaakt voor het voor zitterschap. Tot eersten candidaat is gekozen do heer Mackay met 56 van de 78 stemmen. Tot tweeden candidaat is gekozen de heer Michiels van Verdvynen en tot derden candidaat de heer Röell. Onderwijs. Voor hoofd der school te Oostdijk, gemeente KruiDingen, hebben zich 3 en voor onderwijzeres 10 sollicitanten aangemeld. Voor de scholen met den bijbel is dit jaar gecollecteerd te 's Heer Heudrikskinderen met Wisse- kerke f 10,62 1/3. kokerRacksole onderdrukte een wel te vergeven vloek. Plotseling zag hij, dat door de zwaarte van zijn val er aan zijn voeten een deurtje was open gegaan. Hg kroop er door, duwde een tweede deurtje open en stond in een oogenblik in do statie-bad kamer. Hg was erg verbit, verbaasd en bijna ont steld, maar bg was, waar hij wezen moest. En het duurde maar een ondeelbaar oogenblik of hij was zichzelf weer geheel meester. Het klinkt vreemd, maar hg had zich zoo zachtjes voortbewogen, dat Rocco er schijnbaar niets van gemerkt, had. Bij liep geluidloos naar de deur tus- schen de bad- en slaapkamer en bleef daar doodstil staan. Rocco had bet licht op de wascbtafel weer aangestoken en was bezig met zijn instrumenten. Racksole kuchte met opzet. XVI. rocco beantwoordt eenige vragen. Rocco keerde zich om als een opgeschrikt wild beest en wierp Theodore Racksole een enkelen lan gen doordringenden blik toe. >D u 1" zei Rocco met een accent zoo zuiver Angelsaksisch, alsof Racksole het zelf had gezegd. Het gekste van de heele geschiedenis was, dat Racksole op dat oogenblik niet wist, wat hij zou zeggen. Hg was zoo in de war door de heele ge schiedenis en bovenal door de absolute, verbeven kalmte van Rocco, dat woorden en gedachten hem in den steek lieten. »Ik verklaar mij overwonnen," zei Rocco. »Van het oogenblik, waarop u dit vervloekte hotel be treden hebt, ben ik bang voor u geweest. Ik heb ook tot Jules gezegd, dat ik bang voor u was..

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1