1903. N°. 109. Dinsdag 15 September. 90SU! jaargang. i9 FEUILLETON Het BABYLOM-HOTEL Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. De uitgave dozer Courant geichiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prgs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,29. Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending van adverientiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prjjs der gewone advertenfciën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs elecbts tweemaal berekend Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOESCHE De Aanbesteding van Steenkolen en Turf, benoodigd voor de gemeente van 1 October 1903, tot 30 September 1904, zal op Vrijdag 18 Septem ber 1903, dps voormiddags 10 uur, ten Raadhuize alhier, plaats hebben. De conditiën zullen ter Secretarie ter lezing lig gen van heden af tot den dag der besteding, van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren, vol gens welke afzonderlijk moet worden ingeschreven voor de levering van stukkon en Ruhr-kachelkoleD, beiden per 100 kiloen voor de korte en voor de lang turf per 1000 stuks. Goes, den 12 September 1903. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. J. RAMONDT, L. B. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. GOES, 14 Sept. 1903. De opbrengst der Rijksmiddelen bleef in Augustus 1903 beneden die van dezelfde maand in het vorige jaar en wel met ruim 3 ton. Merken we hierbij echter op, dat de successierechten meer dan f 384,000 minder opleverden dan in Augustus 1902, dan laat zich het ongunstig verschil reeds dadelgk voor een groot deel verklaren. Toch zgn er ditmaal ook andere inkomsten, die betrekkelijk aanzienlijke verschillen met de overeen komstige maand van 1902 vertoonen. Zoo bracht de rubriek der directe belastingen f 146,000 min der op, veroorzaakt door een geriöger ontvangst van f 27,000 op de grondbelasting, van f 7000 op het personeel, van f 75,000 op de bedrijfsbelasting en van f 38,000 op de vermogensbelasting, waar tegenover het bedrag van f 1170 wegens het recht op de mijnen nauweljjks genoemd mag worden. Do invoerrechten stegen echter met f 67,000 en van de accjjnzen werd op do suiker niet minder dan f 175,000 meer ontvangen. De opbrengst van dezen aecjjns bedroeg in de laatste drie maanden van dit jaar f 4,909,122.12 tegen f 4,728,974 in hetzelfde tjjdvak van 1902. Van de andere accijnzen werd minder ontvangen op den wijn f 8000, en op het gedistilleerd f98,000, terwijl de opbrengst van het bier f 14,000 en die van het geslacht f 9000 meer was. Bg de indirecte belastingen bleven de zegel rechten f29,000, de registratierechten f21,000 en gelijk hierboven word gemeld de successie rechten f384,000 boneden verleden jaar. Alleen de hypotheekrechten brachten ongevetr f 5000 meer op. De overige middelen waren stijgende, de poste rgen met f 83,000, de telegraaf met f 3000 en de loodsgelden met f 10,000;zeker gunstige cjjfers. Het eindresultaat van demaand was f 10,810,265,78 tegen f 11,134,137,80 1/g in 1902. De acht eerste maanden te zamen blijven echter nog met ruim 3 millioen gulden boven hetzelfde tijdperk van het vorige jaar, zoodat, zegt de N. Ctde mindere ontvangst in Augustus van dit jaar geen reden tot bezorgdheid behoeft te wekken. Panglima Polerns onderwerping. Uit Kotaradja wordt geseind Panglima Polem en Toeankoe Radja Keumala zijn Naar hat Engelsch, van Arnold Bennett. Het plotseling en ongewoon verschijnen van The odore Racksole veroorzaakte een kleine verbazing. Hij knikte tegen een paar van de chefs, maar zei niets en slenterde rond tusschen de koperen keu kengereedschappen en witgemutste helpers. Eindelijk ontdekte hg Rocco omringd door verscheidene be wonderende chefs. Rocco stond te kg ken naar een pas gebraden patrijs, die op een blauwen schotel lag. Hg stak een lange vork in den rug van den vogel en tilde hem met zjjn linkerhand op. In zjjn rechterhand hield hg een lang glimmend voor snijmes. Hg gaf een van zgne wereldberoemde lessen in het voorsnijden. Met vrij vlugge, zekere, zachte bewegingen ontdeed hg het dier van zgne lede maten. Het was een prachtdaad, slechts hg, die zelf goed voorsnijden kan, kan die daad op haar waren prgs stellen. De chefs verhieven een onderdrukt gemompel van bewondering, waarop de lange, le nige, elegante Rocco zich in zijn eigen vertrek terugtrok. Racksole volgde hem. Rocco zat op een stoel met zgn handen voor zjjn oogenhij had Theodore Racksole niet opgemerkt. »Wat doet u daar, meneer vRocco vroeg de millionair glimlachend. >0 1" riep Rocco uit en sprong met een excuus op. Pardon 1 Ik was bezig om oen nieuwe saus te bedenken* die ik de volgende week voor een te Kotaradja aangekomen en werden zonder cere monieel ontvangen door den waarnemend gouver neur. Van Heutsz zou heden uit Batavia vertrekken. De aanbieding hunner officieels onderwerping zal geschieden na de terugkomst van den gouverneur. Het weerzien van Polem en zijn moeder was uiterst aandoenlijk. Men leest in De Tel. Wij hebben onzen correspondent te Kota Radja verzocht, zoo mogeljjk den civielen en militairen gouverneur van Atjeh en onderboorigen te inter viewen over de beteekenis, door Z.Ex. gehecht aan de onderwerping van Panglima Polem. Onze correspondent seint ons, dat generaal Van Heutsz in de eerste plaats van meening is, dat de ooderwerping van Panglima Polem ten gevolge zal hebben, dat de nog vjjandige hoofden van de XXII Moekims zullen terugkeeren en zich onderwerpen. Zijn zjj w§er in hun gebied gevestigd, dan is de generaal overtuigd, dat daar do rust verzekerd is en dat er volkomen veiligheid voor personen en goederen bestaan zal, zoodat men er zich zonder militaire geleide zal kunnen bewegen. Dit brengt mede, dat het kapitaal veilig in ondernemingen kan worden gestoken. Dit wat de locale beteekenis betreft, maar ook voor de algebeele pacificatie van Atjeh acht de generaal do onderwerping van Panglima Polem en van Radja Keumala van het grootste belang. Aan de Arnhemsche kook- on huishoudschool is benoemd tot leerares in koken en voedingsleer mej. C. F Sprenger te Haarlem. Donderdag is te Arnhem geconstitueerd door een dertigtal predikanten uit alle oorden des lands De Predikanten Geheel-onthoudersvereeniging, waar van alleen lid kunnen zgn rechtzinnige predikanten. Het voorloopig bestuur bestaat uit ds. Slotemaker de Bruynete Nijmegen, voorzitter; ds. Wolters, te Rekken, secretaris, en ds. Veen, te Lichtenvoorde, penningmeester. Toelating van een raadslid. De Raad der ge meente Waddinxveen besloot onlangs den gemeente geneesheer aldaar en als zoodanig ook belast met do levering van geneesmiddelen aan onderstand genietenden, niet als raadslid toe te laten, omdat art. 23 der gemeentewet wel toelaat, dat een ge meente-geneesheer, belast met de armen-praktijk, lid van den Raad is, doch art. 24 dier wet alle levering ten behoeve der gemeente verbiedt. Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben evenwel beslist, dat hij als lid van den Raad zal worden toegelaten, op grond, dat, ook zelfs indien men zou mogen aannemen, dat het verstrekken van genees middelen, waar dit geschiedt tengevolge der acces soire verplichting bij de aanstelling der armen- geneesheer op een vaste jaarwedde aanvaard, als eene bij art. 24 der gemeentewet verboden levering of wel het aangaan dier verplichting tegelijk met die tot het bewijzen van geneeskundige diensten tegen een vaste jaarwedde als eene bij dat artikel verboden aanneming zou moeten worden beschouwd, dan toch die levering of die aanneming niet zou vallen onder de verbodsbepaling van artikel 24, menu noodig heb". »Verzint u die dingen dan, zonder dat u de ver schillende grondstoffen hebt vroeg Racksole. >0 ja. Ik doe het in gedachten. Ik bodenk het. Waarvoor zou ik die grondstoffen noodig hebben Ik ken alle geuren. Ik denk en dan is het klaar. Ik schrjjf het op, geef het recept aan mjjn besten chef en klaar is het. Ik behoef het niet te proe ven, ik weet hoe het zal smaken. Het is net als het componeeren van muziek. Groote componisten componeeren ook niet aan de piano". »Ik begrijp het", zei Racksole. »En omdat ik op die manier werk, betaalt u me drie duizend pond 'sjaars", voegde Rocco er ern stig bij. »Hebt u iets van Jules gehoord vroeg Racksole kortaf. >Jules V »Ja, hij is te Ostende gevangen", vervolgde de millionair op goed geluk af liegende. »Men zegt, dat hij en verscheiden anderen betrokken zijn in een moord in den moord van Reginald Dimnock". »Heusch vroeg Rocco sleepend, terwgl hij zijne Deiging tot gapen bijna niet verborg. Zgne onverschilligheid was zoo buitengewoon, zoo schit terend, dat Racksole onmiddellijk raadde, dat ze voor de gelegenheid werd aangenomen. »De politie schijnt dan ten slotte toch voor iets goed te zijn 1 Maar dit is de eerste maal, dat ik daar achter kom. Er zal morgen een grondig en systematisch onderzoek in het hotel plaats hebben", vervolgde Racksole. »Ik zeg u dat, om u te waarschuwen dat, wat u betreft, de huiszoeking natuurlgk niets dan een vorm is. U hebt er toch daar de uitzondering van het slot van art. 23 ook zoodanige levering of aanneming zoude omvatten. Prentbriefkaarten. In de Staatscourant wordt het volgende bekerd gemaakt door het hoofdbe stuur der Post- en Telegraphie Dagelijks worden tal van op kaartpapier gedrukte 9tukken, inzonderheid prentkaarten, zonder omslag of adresstrook ter post bezorgd, welke niet voldoen aan de bepalingen, betreffende de afmetingen, voor dergelijke los verzonden kaarten gesteld. Daar die kaarten niet ter verzending kunnen worden toegelaten en teruggave aan de afzenders meestal niet mogelgk is, moeten zij onder de on bestelbare stukken worden gerangschikt, om na verloop van 3 maaoden te worden vernietigd. Op grond van bovenstaande wordt er de aandacht op gevestigd dat, in het binnenlandseh verkeer, de op kaartpapier gedrukte stukken tdus ook prent kaarten die los, dat is zonder omslag of adressen- strook, worden verzonden), niet kleiner mogen zijn dan 9 centimeter in de lengte en 6 centimeter in d§ breedte en niet grooter dan 18 centimeter in de lengte en 13 cm. in de breedte. Sluiting der zitting van de Staten-Generaal. Op de gewone plechtstatige wijze en onder de gewone weinige belangstelling van de Kamerleden er waren er nog geen twintig is Zaterdag de zitting der Staten-Generaal gesloten. De Minister van binnenlandsche zaken, dr. Kuyper hield daarbij de vclgende rede Mijne Heeren H. M. de Koningin droeg mij de vereerende taak op, deze zitting der Staten-Generaal in Haren naam te komen sluiten. Dank zij Uwe medewerking, erlangde in dit zit tingsjaar meer dan eene regeling, rakende onze betrekkingen met het buitenland, wetteljjke bekrach tiging met België tot verbetering van 'fc kanaal GentTerneuzen met Venezuela omtrent uitstaande vorderingenmet Groot-Britannië betreffende een belang van den visschersstand met onderscheidene mogendheden gezamenlijk èn inzake internationale regeling van onderwerpen van privaatrecht èn in zake de suikerbelasting, terwgl in verband met de laatstbedoelde conventie de suikeraccijns nader ge regeld werd. De vaststelling van een wetboek van militair strafrecht en van de wet op de krggstucht kwamen tot afdoening. In de tractement8rcgeling der rechterlijke ambte naren word eene wenschelijk gebleken gedeeltelijke wijziging aangebracht. De totstandkoming van de Beroepswet maakte de algeheele inwerkingtreding van de Ongevallen wet in den aanvang van dit kalenderjaar mogelgk. De Arbeidswet onderging een noodzakelijk ge bleken wijziging. Voor de klerken en beambten der ministerieele departementen werd eene regeling der jaarwedden met periodieke verhooging mogelgk gemaakt. De uitsluitende bevoegdheid tot het opsporen van delfstoffen, werd, onder beperking van duur en ge niet op tegen, dat de detectives in uwe kamer ko men kijken »Wel zeker niet1" en Rocco trok zijne schou ders op. »Ik moet u verzoeken om tegen niemand hier over te praten", zei Racksole. Het nieuwtje van Jules' gevangenneming is alleen aan mij bekend. De couranten weten er niets van. Begrepen Rocco glimlachte op de hem eigen voorname manier, waarop zijn meester wegging. Racksole was zeer tevreden over dat korte onderhoud. Dien nacht of liever den volgenden morgen om ongeveer half twee, toen het hotel als uitgestorven was, ging Racksole naar no. Ill op de tweede verdieping. Hij deed de deur aan den binnenkant op het slot en doorzocht het vertrek voetje voor voetje zoo nu en dan werd hij opgeschrikt, doordat er iets kraakte of door eenig ander geluid en dan luisterde hij een oogenblik met gespannen aandacht. De kamer was ingericht op de weelderige wijze, aan de slaapkamers van het Babylou-hotel eigen op dat punt viel er niets op te merken. Racksole interesseerde zich het meest voor den vloer. Hij lichtte een punt van het dikke smyrnascho karpet op en tuurde in alle hoeken en gaten, maar kon niets buitengewoons ontdekken. Dan ging hg naar de kleedkamer en vandaar naar de badkamer, welke vertrekken beide in de slaapkamer uit kwamen. Maar zonder eenig succes. Ten slotte be keek hij het bad, dat als gewoonlijk in een bak van geboend hout rustte Hij tikte tegen de paneelen van dien bak, maar bij geen daarvan hoorde hij dat »vreemde holle geluid", dat gewoonlgk een geheime plaats verraadt. In gedachte verdiept* bied, aan den staat voorbehouden. Voortgaande uitbreiding van het net onzer tram wegen werd bevorderd. Uit de Indische comptabiliteitswet werden de artikelen gelicht, rakende de bijdragen aan 's Rijks middelen. Aanvulling van het regeeringsreglement voor Ned. Indië ontsloot den weg tot decentralisatie van het bestuur. Sabang werd in het geregeld stoomvaartverkeer met Europa opgenomen, en uitbreiding van den stoomtramdienst op Atjeh bevorderd. Ten behoeve van Suriname werd de aanleg van een spoorweg in de richting van het Lawagebied en exploratie van dit gebied door de wet verzekerd. Afzonderlijke vermelding vinde ten slotte de goedkeuring door U verleend aan de drie wets ontwerpen, tot welker indiening eene bedenkelijke stoornis in het publieke loven aanleiding gaf. Dientengevolge werd een wijziging en aanvulling in het Wetboek van Strafrecht aangebrachtde oprichting van eene Spoorwegbrigade mogelijk ge maakt en een onderzoek van regeeriügswege ge last naar den toestand van het personeel der spoor wegmaatschappijen. Voor Uwe medewerking hiertoe, gelijk voor Uwe algemeene toewijding aan 's lands belangen, heb ik de eer, Mijne Heeren, U nameus H. M. de Koningin, dank te zeggen. In naam der Koningin verklaar ik deze zitting der Staten-Generaal gesloten to zijn." Als men deze sluitingsrede legt naast de troon reden van de beide vorige jaren, kan men de eerste niet anders dan povertjes vinden, dunkt ons. De correspondent van de N. R. Ct. heeft opge merkt, dat 's ministers stem nadruk legde op de zinsnede, waarin herinnerd wordt aan de storing van het publieke leven door de spoorwegstaking. Nu, dat is dan ook het glanspunt dezer Regeering en het is begrijpelijk, dat men daarvan een weinig ophef maakt, evengoed als dat zij er maar liefst over zwijgt, dat zij bij de eerste staking onvoor bereid werd gevonden. Weinig belangstelling, zeiden we, is er telken jare bij de sluiting der zitting des te meer is er bij do opening op den derden Dinsdag in September. Dan ziet het er ook heel wat geuriger uit met al het gewirwar van goud, blauw laken en degens, in die ondoelmatig ingerichte vergaderzaal. Ondoelmatig is ook de publieke tribune. De Haagsche correspondent der Zutph. Ct. heeft daar over zgn begrijpelijke ergernis eens gelucht door te schrijven »Alweer in de bladen als heksluiter van het programma der opening van de zitting der Staten- Generaal die ergerlijkp, ieder jaar in haar stereo typen vorm terugkeerende kennisgeving, dat belang stellenden, die meenen er bij te mogen wezen, zich vergist hebben en dat zij buiten moeten staan. Het voorwerp van ergernis voor de Zutph. Ct. is de bekende mededeeling van den voorzitter der Ver. Vergadering der Staten-Generaal. »Wij ergeren ons daaraan", zegt de Zutph. Ct »omdat het voor een land, dat een volksvertegen- zette hij do koudwaterkraan open, waarop het water in het bad stroomde. Hij deed die weer dicht en haalde het dopje op, om het water te laten wegloopen en terwijl hij dat deed, schoof zgn knie, die tegen het paneel leuDde, vooruit. Het paneel week hij zag, dat er aan den binnen kant een scharnier zat en een sluiting. Op die manier had hij een groote ruimte ontdekt. Voordat hg aan iets anders begon, trachtte Racksole bet kunstje te herhalen, maar dat gelukte hem niet het wilde niet gaan voor de tweede maal en bij kon er ook niet achterkomen welk verband er be stond tusschen het kettinkje van het dopje en de sluiting van het paneel. Racksole kon niet in de holte zien en het electrisch licht kon niet rond gedragen worden als een kandelaar. Hij tastte in zgn zak en vond er gelukkig een doos lucifers. Bij het schijnsel van een lucifer keek hij in die holte en zag niets, niets dan een vrij groot gat. Met eenige moeite kroop bij door het geopende paneel en nam een half knielende, halfzittende hou ding aan. Dan streek hg een lucifer aan, maar daar het doosje half open was, toen hij dat deed, gingen alle lucifers aan en stikte hij bijna in de ondragelijke fosforlucht, die daarvan het gevolg was. Er was maar één lucifer, die goed brandde. Rack sole wreef zijne oogen uit, raapte de lucifers op en keek naar beneden in hot gat. Het was alsof er geen eind was aan dat gat, dat ongeveer achttien duim wijd was. Hot zonderlingste van dien koker was, dat er een touwladder in hing. Toen hij dien ladder zag, glimlachte Racksole als een gelukkig man. De lucifer ging uit. Zou hg een langen tocht gaan doen* misschien

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1