1903. N". 108. Zaterdag 12 September. 90s"' jaargang. Bij dit do. behoort een bijvoegsel, feuilleton. Het BABUOSi-ilOTEL. OESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prfjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goog, lp25e Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending van adverftentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. 09 prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Uitgave van de Naaml. "Vennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. GOES, 11 Sept. 1903. De minister van financiën heeft lo. ingesteld eene commissie van onderzoek naar den toestand en d« vooruitzichten der Nederlandsche ruwsuikerindustrie en naar de maatregelen, welke eventueel te haren behoeve van staatswege zouden moeten worden genomen 2o. in bedoelde commissie benoemd tot lid en voorzitter, den heer E. A. Al. van der Kunlid van de Tweede Kamer van de Staten- Generaal, te VGravenhage tot leden, de heeren mr. M. Tydeman jr., lid van de Tweede Kamer van de Staten-Generaal, te Breda J. A. Verhoe ff* secretaris der Vereen iging van beetwortelsuikorfabrikanten in Nederland, to Wer kendam K. J. A. G. baron Collot d'Escury, burgemeester van Hontenisse F. Spakler, raffinadeur, te Amsterdam. Aan de commissie wordt als secretaris toegevoegd de heer J. A. V. Barme.\ t Loo, iaspecteur der invoerrechten en accijnzen aan het departement van financiën, en aan haar wordt de bevoegdheid ver leend om zich door een accountant te doen voor echten. Kerknieuws. Doopsgezinde kerk. Zondag 13 September. Geen dienst. Roomsch-Kath. kerk. De Residentiebode schrijft Naar wy van vertrouwbare zijde vernemen, is de HoogEerw. heer mgr. Galliervicaris-generaal van het bisdom Haarlem, benoemd tot bisschop van dit diocees. Mgr. Augustinus Josephus Calliergeheim kamer heer van Z. H. den Paus, werd geboren te Vlissin- gen den 29a Mei 1847, priester gewijd 15 Augustus 1872 en is sinds 18 Maart 1892 vicaris-j 1 18 Naar het Engelsch, van Arnold Bennett. ♦Om op Prins Eugen terug te komen," zei Rack- sole, ♦ik verwachtte Zjue Hoogheid hier. De statie- vertrekken waren voor hem in gereedheid gebracht. Hg had hier moeten aankomen op den dag, waarop Dimnock gestorven is. Maar hij kwam niet en ik ben er tot nu toe niet achter gekomen, waarom hij niet verschenen isik heb ook zijn naam niet in de bladen gezien. Ik weet niet, wat hij in Lon den kwam doen." »Dat kan ik u zeggen," zei de heer Sampson Levi, ♦hy zou hier komen om een leening te sluiten." »Een staatsleening »Neen een particuliere leening." »Bij wien ♦Bij mij, Sampson Levi. U trekt een verbaasd gezicht l Als u wat langer te Londen geweest was, dan zoudt u weten, dat ik juist degeen ben, tot wien de prins zich zou wenden. U weet misschien niet, dat ik heel veel de hof bankier genoemd word, omdat ik ieeningeD sluit voor tweede-vangs Euro- peesche vorsten. Ik kan u wel vertellen, dat de regeerendo vorst van Posen een millioen noodig had op een vastgesteldon datum en dat, als de zaak niet op dien dag was uitgemaakt, het hem Diet zou lukken het geld te krijgen. En daarom ben ik verbaasd, dat hij niet gekomen is." Waarvoor had hij een millioen noodig?" ♦Schulden," antwoordde Sampson Levi leukjes. ♦Zijn eigen schulden ♦Ja." Maar hg is toch nog geen dertig?" ♦Wat doet dat er toe Hg is niet de eenige Europeesch® vorst, die binnen twaalf jaar een mil lioen schulden heeft gemaakt. Dat is voor een vorst even eenvoudig als het eten van een boterham." ♦Maar waarom is hij in eens besloten om ze te vereffenen ♦Omdat de keizer en de bloedverwanten der dame in kwestie hem voor dien tijd niet willen latsn trouwenEn daar hebben ze gelijk in Hij moet schoon schip maken, anders wordt prinses Anna van Eckstein—Schwartzburg nooit vorstin van Posen. Op het oogenblik heeft de keizer er nog geen idee van hoe hoog de schulden van prins Eugen zjjnI" Rechtzaken. Moord te Berkel. De Haagsche rechtbank ver oordeelde G. Uitdenbogerdwegens den bekenden diefstal met geweldpleging, ten huize van den met zijne huishoudster vermoord gevonden Ripping, te Berkel, tot een gevangenisstraf voor den tijd van vijftien jaren, overeenkomstig den eisch van het O. M. De rechtbank overwoog o. m dat door het ge tuigenverhoor gebleken is, dat wettig en overtuigend is bewezen, dat beklaagde en een onbekend gebleven persoon te zamen en in vereeniging de effecten uit de woniDg van Ripping te Berkel, hebben wegge nomen dat dit wegnemen is voorafgegaan door geweldpleging, op Ripping en zijn huishoudster, tengevolge waarvan deze beiden zijn overleden, en aan welke geweldpleging bekl. mede schuldig werd verklaard. Land- en Tuinbouw en Veeteelt. Fruit plukken. Als we onzen almanak niet hadden, ais de hoo rnen niet nog prijkten met bijna jeugdig groen, als we op de velden niet nog e«nige vruchten ongeoogst zagen staan en als ja, als we niet zoovele andere kenmerken hadden, dat we nog in den zomer zijn, dan zouden we, te oordeelen naar de weersgesteldheid een paar warme dagen uit gezonderd onze verbeelding weinig geweld moe ten aandoen om te meenen, dat we reeds verre in den herfst waren. Toch zijn we daar niet zoo verre meer af en komen de bezigheden op akker en in tuin en boomgaard, die in dit jaargetijde worden verricht. Appels en peren plukken zijn daarvan niet de minst beteekonende. Wel zal de oogst niet zoo overvloedig zijn, als in vele andere jaren, maar wat aan hoeveelheid zal ontbreken, zal wel vergoed worden door de hoedanigheid, want ook voor een fruitboom geldt de waarheid van het spreekwoord weinig volk, lekker eten", m. a. w. hoe minder zwaar de boomen geladen zijü, hoe grooter de hoe veelheid voedingsstoften, die elke vrucht tot zich kan trekken. In streken, waar landbouw en veeteelt de hoofd bronnen van bestaan zijn, kunnen de vruchtboomen in den regel niet op te veel belangstelling rekenen. Maar zou de keizer dan niets te weten komen van die leening Dat behoeft hij niet dadelijk te weten. Dat zou wel goschikt kunnen worden. Tuig 1" De heer Samp son Levi lachte. ♦Ik heb al wel eens vaker der gelijke zaakjes in orde gebracht. Na het huwelijk zou het wel mogen uitlekkeu. En weet u, het for tuin van prinses Anna is vrij grootMaar waar denkt u nu, dat prins Eugen verdwenen is ver volgde hij, plotseling van toon veranderend. ♦Als hij vandaag niet boven water komt, kan hij het millioen niet krijgen. Het is van daag de laatste dag. MorgeD wordt er op een andere wijze over dat geld beschikt. Ik zit natuurlijk niet alleen in deze zaak, mijne vrienden hebben ook iets in te brengen ♦U vraagt me, waar volgens mijne mcening prins Eugen verdwenen is ♦Ja". Denkt u dan, dat het een verdwijnen is?" Sampson Levi knikte. ♦Ja, want tweemaal twee is vier. Dat geval met Dimnock is vreemd* heel vreemd. Dimnock was nog familie van den groothertog van Posen. Tuig! Bjjna niemand weet dat. Hij was tot secretaris van prins Aribert be noemd om hem in den familiekring te houden. Zijn moeder was eene Iersche, wier schoonheid haar on geluk was.- Tuig (De heer Sampson Levi gebruikte dat buitengewone woord altijd, als hij in eene me dedeelzame bui was). ♦Ik geloof, dat er verband bestaat tusschen den dood van Dimnock en het verdwijnen van prins Eugen. Het eenige wat mijn verstand te boven gaat is welk belang heeft iemand, wie ook, er bij om prins Eugen te doen verdwij nen Die arme kleine prins heeft geen enkelen vijand. Als hij ♦ingepikt" is, waarom is dat dan gebeurd Het zou niemand van nut zijn ♦Zou hot niet?" vroeg Racksole plotseling. ♦Wat bedoelt u daarmee vroeg Levi. ♦Ik bedoel het zoo gesteld, dat de een of andere Europeesche vorst gaarne met prinses Anna wilde trouwen om haar geld, zou die vorst er dan geen belang bij hebben om een speldje te steken voor die leening Zou hij er geen belang bij hebben om prins Eugen te doen verdwjjnen tenminste voor eeD poosje ♦Sampson Levi dacht een oogenblik heel ern stig na. ♦Meneer Theodore Racksole," zei hij eindelijk, ♦ik geloof heuscb, dat u den spijker op den kop hebt getroffen." Ja, zo worden veelal verwaarloosd. En hiervoor is een vruchtboom toch eigenlijk te goed. Het ineest heeft een boom gewoonlyk te lijden, als het plukken van de vruchten door onhandige personon geschied!, die in het minst geen verstand hebben van een boom en zijn verzorging. Niet zelden ontzien zy de moeite om ze behoor lijk af te trekken. De heerlijkste appels en peren vallen vaak gekneusd of gebarsten op den grond, soms met kleine en groote takjes, die door ruw schudden mee van den boom afgerukt worden. Wie zoo onhandig met do boomen omgaat, is niet waard, dat hem dit werk wordt toevertrouwd. Appels en peren moeten niet geschud worden. Men dient ze altijd te plukken en wel op een tijd, dat ze volkomen rijp zijn, want plukt men ze, als ze nog min of meer rauw zijn, dan kan bet niet anders, of menig takje moet losgerukt worden, want de vruchten zitten nog te vast aan de tak jes gehecht. Schudt men ze, dan zal men zeer zeker een groote verwoesting onder de vruchttakjes van den boom aanbrengen want uit alle macht moeten de takken heen en weer gezwiept worden. Men beweert wel eens, dat een boom slechts om de twee jaar dragen kan. Verschillende onderzoe kingen van den laat sten tyd hebben dat echter anders geleerd. Maar dan moet een boom goed gemest en verzorgd en goed behandeld worden. Een vruchtboom kan jaar op jaar een Hinken oogst geven, als men hem goed voedt, d. i. goed bemest en niet van de vruchttakjes berooft. Mislukt ook dan de oogst, dan is dat veroorzaakt door ongun stige invloeden, zooals nachtvorsten, wind en regen, insectenschade enz. Een vruchtboom heeft, als we dat zoo eens mogen uitdrukken, vruchtbare en onvruchtbare takjes, of zooals men het ook wel uitdruktkorte en lange loten. Aan de korte loten ziet men vele knopjes, vaak dicht opsengeurongQn Gewoonlijk zjn deze korte loten niet langer dan één tot hoogtens 3 c.M. De lange loten, ook wel waterloten genoemd, dragen ook knoppen, doch deze staan op vrij groote af standen van elkaar. De lange loten geven in het volgend jaar geen bloei: ze hebben alleen blad- knoppen en kunnen dus geen vrucht dragen. De korte vvuchttakjes, door de tuiniers zeer eigenaardig het vruchthout genoemd, kunnen alleen bloei geven. XII. rocco en kamer no. 111. In den namiddag van dienzelfden dag het daareven beschreven onderhoud had 's morgens plaats gehad kwam er een ander idee in Racksole's brein op en hij zoi tot zichzelf, dat hij daar eerder aan had moeten denken. Het gesprek met den heer Sampsom Levi had vrij lang geduurdde twee mannen hadden van gedachten gewisseld en afge sproken, dat zij nog eens bij elkaar zouden komen, maar de theorie, dat Reginald Dimnock zijne familie verraden had en dat zijn berouw hem het leven had gekost, was niet door en door behandeld ge worden het gesprek was afgedwaald naar het gebied dor politiek en dat met het doel om er achter te komen, welke vorstelijke familie belang zou kunnen hebben bij het tijdelijk verdwijnen van prins Eugen. Nu Racksole nog eens goed nadacht over de geschiedenis van Dimnock, schoot hem een ding te binnen eu dat was, waarom Dimnock en Jules wel hadden samengespannen om Nella dien eersten nacht uit no. ill te verjagen Racksole was er volmaakt van overtuigd, dat het een afspraak, en dat de gebroken ruit geen toeval was geweest. Daar was hg dadelijk zeker van geweest, maar het veel bet eek en end e van het feit was niet voldoende tot hem doorgedrongen. Het was hem nu duidelijk, dat er iets bizonder belangrijks aan kamer no. Ill verbonden moest zijn. Na het tweede ontbijt liep hg op zijn gemak naar boven en keek naar no. 111, dat wil zeggen, hij keek naar de deur, want de kamer was bewoond de gast zou echter dien avond weggaan. Hij kwam wel op het idee, dat het eigen lijk niets hielp of men al naar den buitenkant van oen deur keek, maar hij bleef er toch naar kijken. Dan liep hg vlug naar beneden, naar de volgende verdieping. Plotseling bleef hij midden in de gang stilstaan en stampte onwillekeurig op den grond. ♦Lieve hemel 1" zei hij, »ik heb iets ontdekt, no. Ill is vlak boven de statie-vertrekken. Hij ging naar het bureau en gaf bevel, dat men tot nadere kennisgeving no. Ill aan niemand mocht afstaan. Op het bureau gaf men hem het briefje van Nella het luidde ♦Beste papa. Ik ga een paar dagen weg, heb iets ontdekt. Als ik binnen drie dagen niet terug ben, infor meer dan naar Ostende. Tot zoolang moet u mij aan mijn lot overlaten. Uwe slimme dochter, Nella." Het vruchthout moet dus steeds behouden worden. Gewoonlijk zit het daar, waar zich in dezen zomer de vruchten ontwikkeld hebben. Hoe licht kan het dus niet gebeuren, dat men veel van dit vruchthout mee afrukt door het mw schudden, door binnen in den boom te kruipen om nog een enkele veraf- hangende vrucht te trekken, of door de ladder ruw en onvoorzichtig tegen den boom to zetten. Als men op deze wijze de fruitboomen behandelt, kan men er zelf de oorzaak van zijn, dat zij het volgende jaar niet dragen, want bij gebrek aan vruchtbout, dat afgestooten is, kunnen ze ook geen vrucht geven niet voor het volgende jaar maken ze nieuw vruchtbout, dat dus eerst na twee jaar vruchten voortbrengt. De meening♦een boom kan slechts om het andere jaar vrucht dragen," bewijst dus wel, hoe onhandig men in veel gevallen met de ooftboomen omgegaan heeft. Wie wil, kan meewerken, om deze meening te niet te doen en kan, als het weer niet al te ongunstig is, alle jaren vrucht van zijn ooft boomen verwachten. Een zorgzame behandeling van boom en vrucht vereischt veel werk, maar de uitkomsten zijn dan ook beduidend boter en wie zgn ooft ter markt wil brengen, vindt in een hoogeren prijs een ruime vergoeding voor den meerderen arbeid. Buitenlandsche Berichten. Toestanden in Servië. In de proclamatie, welke bij de in hechtenis genomen Servische officieren ge vonden is, wordt de daad, in den bloednacht te Belgrado gepleegd, een ♦gemeenen sluipmoord" ge noemd en wordt voorts met alleszins gerechtvaar digde verachting gewezen op nog andere moorden dan welke het Servische koningspaar troffen en op de plundering, in dien nacht van 11 Juni (29 Mei, ouden stijlj bedreven. De belangen des lands en do eer van het officieren-korps vorderen leest men voorts in dit stuk dringend, dat deze lieden zich niet langer Servisch officier zullen mogen noemen. Wat de moordenaars hebben bedreven, wordt even in herinnering gebracht. Zij drongen de lands drukkerij binnen en verscheurden de door den ko ning geleakende ukaze, waarbij adjudanten en or- Deze weinige woorden, met de groote letters van Nella geschreven, vulden den eenen kant van het papier. Onder aan het blad stond nog z o.z. Hij keerde het papier om en las de onderstreepte woorden »P. S. houd een oogje op Rocco." Het zal me benieuwen, wat dat kleine ding van plan ismompelde hij, terwijl hij den brief in kleine stukjes scheurde en in den prullenmand wierp. Dan ging hg zonder te aarzelen in de lift naar de benedenverdieping zitten met bet doel om Rocco in zijn eigen hol te gaan opzoeken. Hij kon er zichzelf bijna niet indenken, dat die vriendelgko voorname boer, die dienaar van de maag, betrokken was in de samenspanningen van Jules en andere onbekende schavuiten. Maar h j gehoorzaamde zijne dochter uit gewoonte, daar hg haar een zekere mate van slimheid en scherpzinnigheid toekende. De keukens van het groote Babylon-hotel zijn een van de wondoren van Europa. Driejaren voor de hier medegedeelde gebeurtenissen had Felix Babylon ze geheel opnieuw ingericht en voorzien van alle nieuwigheden, die twee werelddeelen kunnen verschaffen. De muren en vloeren waren van marmeren tegels, zoodat zg eiken morgen konden worden afgenomen, evenals het dek van een oorlogs schip. Soms werden de gasten meegenomen om de aardappelschil-machine, de bordendroog-machine, het Babylon-spit (een uitvinding van Felix Babylon), het zilveren rooster, en nog andere verbazing wekkende wonderen te zien. Als zj beel gelukkig waren dan kregen zg misschien ook den kunstenaar te zien, die ijs beeldhouwde in menschen-en dieren gestalten of den eersten servet-vouwer van Londen, of den man, die dageljks nieuwe figuren verzon voor poddingen of pasteien. Er waren in die keukens twaalf chefs, geholpen door negentig souschefs, en een geheel leger van ondergeschikte bedienden. Het hoofd van al die beambten was de groote, do ongenaakbare Rocco. Midden tusschen al de keukens was een privaat vertrek voor Rocco, waar bij die prachtige combinaties, die bewonderingswaardige samenstellingen van vermakelijkheid en oorspronke- lykheid bedacht, waaraan hg zgn roem te danken had. Do gasten zagen Rocco nooit in de keuken, ofschoon hg op buitengewone avonden wel eens in aehtelooze houding door do eetzaal liep om de komplimenten der habitués, menscben met inzicht in de zaak, die zgn groot talent erkenden, in ont vangst te nemen. (Wordt vervolgdJ

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1