1903. N", 106. Dinsdag 8 September. 90s1" jaargang. HERHALINGS-ONDERWIJS. FEUILLETON. Het BABYLON-HOTEL ANT. Uitgave van de Naaml. "Vennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur E. G. Rijkens. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,25. Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prjjs der gewone advertentiön is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijke- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. De lessen van bet Herhalings-onderwijs zullen dit jaar aanvangen op Maandag 5 October a. s. Zj], die weDSchen gebruik te maken van het onderwijs, kunnen daarvan aangifte doen ter secre tarie tot en met Zaterdag 19 September a. s. van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren. Voor de meisjes moet worden opgegeven of zij wenschen deel te nemen aan den gemengden cursus, die gegeven wordt iederen Maandag, Dinsdag, Don derdag en Vrijdag des namiddags van 5—8 uren of aan een cursus alleen voor meisjes iederen Maan dag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag van 45 uren. Het Herhalings-onderwijs is toegankelijk voor ieder, die gewoon Lager onderwijs heeft genoten, en o. ra. bestemd voor de opleiding tot kantoor- en winkelbediende. Goes, 4 September 1903. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. J. RAMONDT, L. B. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. GOES, 7 Sept. 1903. Bij do Staatsspoorwegen is benoemd tot ad junct-ingenieur 2e kl. de aspirant-adjunct-ingenieur O. Leignes Bakhoven, met ingang van 16 Sept. a. s. Bij Kon. besl. is een pensioen van f 120 ver leend aan L. de Bruijn, brievengaarder te Kloetinge. Aangesteld tot schryver bij het goederenver voer der Staatssp. dhr. A. C. Vogel te Rilland. Tot ontvanger der directe belastingen en accynzen to Coiijnsplaat c. a. is benoemd dhr. 1. J. J. van Aafium, ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Kerkrade. Daar de hef r mr. J. G. van Deinse te Hulst, wegens vertrek naar elders, zijn ontslag heeft ge nomen als lid der Provinciale staten van ZeelaDd, zal ter voorziening in deze vacature den 29 Sep tember da candidaatstelling plaats hebben, de stem ming op 13 October en de herstemming, zoo noodig, op 27 October. H. M. de Koningin en Z K. H. de Prins der Nederlanden zullen 11 dezer de legerplaats bij Harskamp bezoeken. Van 7 tot en met 12 September wordt aldaar door het 3e regiment infanterie, onder leiding van den kolonel A. J. Vettercommandant van het regiment, de 6e serie der schietoefeningen gehouden. Bij Koninklijk besluit, is bepaald De tegenwoordige zitting van de Staten-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 12 September 1903, des namiddags te drie uren. De minister van binnenlandsche zaken wordt ge machtigd zich op het vermelde tijdstip te begeven naar de vergadering der Stateü-Generaal, ten einde in eene vereenigde vergadering der beide Kamers, de zitting in Hr. Ms. naam te sluiten. Naar de 2V. R. Ct. verneemt, is binnenkort weer een groote verplaatsing van commiezen en ook van klerken der posteryen en telegrafie te verwachten. Volgens het Volk heeft de minister van bin- Naar het Engelsch, van Arnold Bennett. »Is juffrouw Spencer hier aan boord vroeg Nella, die misschien een flauw straaltje van hoop zag in de mogelijke tegenwoordigheid van eene vrouw. ^Juffrouw Spencer is hier niet aan boord. Er is hier niemand aan boord, behalve u en ik en een heel kleine équipage een zeer bescheiden équipage, dat mag ik er gerust bij voegen." »Ik heb niets meer tegen u te zeggen, moet maar doen, wat u goedvindt." »Dank u voor uwe toestemming," zei hij. »Ik zal u uw ontbijt staren." Hjj liep naar de trap en floot, waarop een ne gerjongen op het dek verscheen met een stuk cho- colaad. Nella nam bet aan en wierp het zonder de minste aarzeling over boord. De heer Jackson deed een paar passen achteruit en keerde dan terug. »U hebt tegenwoordigheid van geest," zei hij, >en dat bewonder ik zeer. Het is eene eigenschap, die niet vaak voorkomt." Zij antwoordde niet. »Waarom bemoeit u u eigenlijk met mijne za ken V vervolgde hy. nenlandsche zaken aan den soc.-de>m. onderwijzer Kroes en de soc.-dem. onderwijzeres Sluyterswegens de z.g. »dwangwet-agitatie" ontslagen te Hilversum, medegedeeld, dat er voor tusschenkomst der regee ring in zake hun ontslag geen termen bestaan. Nederlandsch-Indië. Atjeh. De Tel. ontving van haren correspon dent te Kota-Radja bet volgend telegram Panglima Polim en Radja Kemala hebben den pretendent-sultan en Toeankoe Machmoed schriftelijk om voorspraak bij den gouverneur Van Heutsz ge vraagd in zake hun onderwerping en hun ontvangst te Ijho-Semawé door de Groot-Atjebsche hoofden. De Nias bracht de hoofden over. Polim's voorwaarde van staking der actie is slechts ingewilligd voor den dag zijner onderwerping. Wekelijksch algemeen overzicht. Er is in de afgeloopen week te Basel eene merk waardige en belangwekkende bijeenkomst gehouden, waarvan wij in ons blad reeds met een enkel woord melding hebben gemaakt, het Congres der Zionisten. Er is een volk over de aarde verstrooid, een volk van ongeveer twaalf millioen zielen. Maar niet in dit groote aantal alleen schuilt de kracht, ook niet het meest. Toen de Joden nog in Palestina, door bloedige veroveraars vertrapt en geschonden, neerzaten onder hunne wijnstokken en vijgeboomen, waren zij ledeD eener volksgemeenschap, die een zegen geweest is voor het menschdomdie aan de wereld zijne schoone liederen, zijn gewijde boeken, het mono theïsme heeft geschonken. Nog spreken Israels profeten, wijzen en zangers tot ons gemoed. Zij hebben tot de vorming van dat gemoed bijgedragen. Niet dat David de oorlogen des fleeren voerde en Salomo den tempel bouwde, geeft aan dat volk zijne beteekenis, maar het heeft ons wetten over geleverd, die nog den grondslag vormen van de Christelijke maatschappij, en in de kerken der Christenen weerklinken nog de tempelzangen van Oud-Israël. Dit volk is verstrooidhet is niet ten onder gegaan. Het is onderdrukthet is mishandeld de moordtooneelen van Kisjnef vormen slechts de jongste bladzijde van eene lange, vreeselijke lijdens geschiedenis. Nochtans, na elke vervolging herstelde men zicb, hoopte en geloofde men aan betere tijden. Die tijden zijn voor de Joden in West-Europa ge komen. Zij leven onder ons als medeburgers, zooals het iri beschaafde landen behoortzij deelen in onze rechten en ook in onze verplichtingen. En aan dit merkwaardige volk hebben wij dichters, kunstenaars en wijegeeren van den eersten rang te danken. Nochfaüs, zij zijn niet van Germaansch raszij hebben hunne eigenaardigheden en dat zij anders zijn, is de grieve van de anti-semieteu en naar het schijnt eene misdaad in Rusland, eene misdaad, die men hen daar te lande laat boeten door gruwelijke mishandelingen. Het zijn echter niet alleen deze mishandelingen, die de Zionistische beweging hebben doen ontstaan. De leiders van deze beweging duchten voor bet Jodendom een ander gevaar, het gevaar van de verwording, van de assimilatie, met de Christelijke volken. Zij willen Diet, dat de Joden Zij antwoordde weer niet, maar die vraag stemde haar tot nadenken waarom bad zij zich met die geheimzinnige zaak bemoeid Het was geheel in tegenspraak met de gewoonten van haar vroolijk, vlinderachtig karakter om zich met ernstige dingen te bemoeien. Had zij alleen gehandeld uit behoefte om recht te doen wedervaren, om de misdaad te straffen Of was het uit liefde -voor het avontuur lijke? Of was het misschien bet verlaDgen om Zijne Hoogheid prins Aribert van dienst te zijn »Het is mijn schuld niet, dat u in dit net ge vangen zit", hernam Jules. »Ik heb er u niet toe gebracht, dat hebt u zelf gedsan. Gij en uw vader u hebt gehandeld op een wijze, die wel wat overhaast is." »Dat staat nog te bezien", zei zij koeltjes. »Dat is zoo", zei hij. »En ik zeg u nog eens, dat ik niet kan nalaten u te bewonderen, dat wil zeggen, als u zich niet met mijne zaken bemoeit. Dat is een optreden, dat ik nooit, van wien ook, heb kunnen verdragen zelfs niet van een million- nair, zelfs niet van eene mooie vrouw." Hij boog. »Ik zal u zeggen, wat ik van plan ben te doen. Ik ben van plan u naar eene veilige plaats te brengen en u daar te houden, totdat mijne zaken zijn afgeloopen en er dus geen sprake meer kan zijn van een mogelijke tusschenkomst. U sprak daareven ov8r moord. Wat was dat een raar idee van u! Alleen een dilettant in het vak denkt over moord in 't Oosten van ons werelddeel zullen worden vertrapt en in 't Westen zullen ondergaan in de Germaansche strooming. Zjj willen weer Israël vor men tot een volk en zij eischen het land hunner vaderen op. Dat streven verdient aandacht en achting. Er is ook in dit denkbeeld voor ons, die niet tot het volk Israëls behooren, iets aantrekkelijks. Als de Joden naar Palestina terugkeerden, zouden zij daar een staat vormen, die een voorpost zou zijn van eene hoogere beschaving in het Oosten. Voorloopig is dit toekomstmuziek. De Turk houdt nog het beloofde land vast. Zeer velen van onze Joodsehe medeburgers herbalen niet van harte den wensch van het Paasehfeest»dit jaar in de vreem- lingschap, het volgende jaar in Jeruzalem". Maar het denkbeeld van het Zionisme schijnt bestand otn te groeien, het wordt met eerlijke over tuiging beleden en met geestdrift verdedigd. En dan, de macht van den Sultan wankelt, het Turksche Rijk spat uiteen. Waarom zou niet later de blauw-witte vlag van Israël wapperen te Jeru zalem en de Halve Maan worden vervangen door het wapen van David Het streven van de Zionisten verdient onze be langstelling. Het volk van Groot Britannië is blijkbaar niet tevreden met de wijze, waarop tegenwoordig 's lands zaken worden bestuurd. De verkiezingen, die noodig geworden zijn door overlijden, enz. val len niet gunstig uit voor het ministerie. Men maakt gegronde aanmerkingen op de bui- tenlandsche politiek, die op het papier de eene overwinning na de andere behaalt, maar feitelijk Bngelands invloed vermindert. Men kan het bijv. niet goed uitstaan, dat bij de regeling der Oos- tersche quaestie nauwelijks sprake is van Enge land. De Regeeringsbladen doen het voorkomen, alsof het bezoek van Koning Edward aan Keizer Frans Jozef van buitengewoon belang is, maar men kan zich toch moeilijk vleien met de hoop, dat de hoogbejaarde Keizer als zaakwaarnemer voor En geland zal optreden, nu hij twijfelachtige eer is benoemd tot veldmaarschalk van het Engelsche leger. Op den roem van dat leger valt wel het een eD ander af te dingen, zooals de Engelsehen zelf ook wel zullen begrijpen, nu zij het verslag voor zich hebben van de commissie van onderzoek in zake den Zuidafrikaanschen oorlog. Het onderzoek heeft bijzonderheden aan het licht gebracht, waaruit duidelijk blijkt het gemis aan militaire eigenschap pen by de officieren, gemis aan waakzaamheid, aan voorzorg, aan initiatief. En het resultaat kan niet anders zijn, dan dat het Engelsche leger eene her vorming behoeft, die echter niet komen zal, omdat er geen hervormer is, in staat dezen Augiasstal met krachtige hand te reinigen. Nog steeds duurt de Macedonische quaesiïe voortalle dagen worden de kansen besproken. Zouden de opstandelingen toch nog hun wensch vervuld krijgen, of zou ditmaal nog eens weer de groote vraag: het voortbestaan van het Turksche Rijk in Europa, worden uitgesteld. Gegeven den zonderlingen toestand van de politieke atmosfeer kan niemand, die eeDe kleine reputatie van des- »En Reginald Dimnock dan vroeg zij snel. Hij trok een ernstig gezicht. Reginald Dimnock?' zei hij. »Ik dacht,'dat die een hartkwaal had. Maar laat ik u nog wat choco- laad sturen. Ik geloof zeker, dat u honger hebt." »Ik sterf liever van honger, dan dat ik uw voedsel aanraak", zei zij. »Wat een moedig schepseltje!'' mompelde hij en liet zijn blik over haar gelaat glijden. Hare bui tengewone schoonheid maakte hem van streek. i>Wat zoudt u een prachtige vrouw zijn zei hij. Hij deed een stap naar haar toe. »U en ik, juf frouw Racksole, uw schoonheid en groot fortuin, en mijn verstand we zouden samen de wereld veroveren. Er zijn maar weinig mannen, die u waardig zijn, maar ik ben een van die weinigen. Luister eens U zoudt wel een minder goede partij kunnen doen. Trouw mij Ik ben een groot man en ik zal uw leven redden. Dan komt alles in orde. Ik begin dan heelemaal opnieuw. Het verleden zal heelemaal uitgewischt worden". »Dat is ietwat plotseling, Jules", zei zij zoo scherp als een mes. »Hadt u dan verwacht, dat ik conventioneel zou zijn antwoordde hij. »Ik heb u lief." Aangenomen", zei zij ter wille van het aange voerde argument. »Maar wat gebeurt er dan met uwe tegenwoordige vrouw >Met mijne tegenwoordige vrouw »Ja, juffrouw Spencer, zooals zij genoemd wordt". kundigheid heeft te verliezen, het wagen als weer- profeet op te treden. De Turken kunnen in een geestestoestand geraken, die de berekeningen der diplomatie onverwacht kan verijdelen. Zooals de zaken gaan, moet wel van beide zijden, bij Ma- cedoniërs en Bulgaren aan de eene zijde, en bij de Turken aan den anderen kant het fanati^ne opleven. Want men moordt, men brandt, men ver brandt geheele dorpen. Intussehen, zooals de toestand nu is, schijnt Rusland in overeenstemming te bandelen met de andere mogendheden. Rusland en Oostenryk-Honga- rye handelen in overleg Duitschland onttrekt zich Frankrijk gaat met Rusland mee en Engeland zal doen wat het kan, om de Russische plannen te door kruisen, maar Rusland heeft een grooten voorsprong en als Engeland, verbonden met Japan, er niet in slaagt eene afleiding te bezorgen in Oost Azië, weet men nooit wat gebeuren kan. Er kunnen dan ieder oogenblik dingen gebeuren, die het zwaard uit de scheede doen vliegen. Roe langer de toestand duurt, en het is een vreeselijke toestand in Macedonië, des te erger, want des te moeilijker zal het zijn om een vreedzame oplossing te vinden. In Servië is het weer mis. Mag men de Küln. Zeitung gelooven, dan zijn er te Nisj tal van officieren gevangen genomen, bij wie men de proclamatie heeft gevonden tegen de moordenaars van Alexander Deze beweging zou aaDhaügers in alle provinciën hebben. De ministerraad heeft besloten het geheele garni zoen te Belgrado te consigneeren, waaruit men kan opmaken, dat de toestand alles behalve rustig is. Een telegram uit die stad meldt dan ook, dat de samenzwering der officieren meer dan 900 personen omvat. Men vreest, dat de onderteekenaars van de proclamatie zich solidair zullen verklaren met de gevangen genomen officieren, hetgeen hoogst ernstige gevolgen zou kunnen hebben. Wel heeft de minister president verklaard, dat de zaak te Nisj wel spoedig zou zijn doodgebloed, maar dit neemt niet weg, dat men elk oogenblik belangrijke tijdingen uit Servië kan verwachten. Heel sympathiek kan men deze beweging niet noemen, als ten minste de ware beweegreden is, dat de officieren bestraffing eischen van de koningsmoordenaars en niet met dezen willen dienen. Er kleeft een smet op het Servische leger, zoolang de officieren-moordenaars er niet nit zijn verwijderd. Land- en Tuinbouw en Veeteelt. Men meldt uit Zeeland aan de N. R. C. Sedert eenige weken was onder de landbouwers reeds officieus bekend, dat door het aanhoudende slechte weer, waardoor de bietengrooi zeer belem merd werd, de fabrikanten wijziging zouden bren gen in do termijnen van levering, opgenomen in bet tel-quelcontractthans is officieel medegedeeld, dat de eerste levering van 1420 dezer is ver vallen, maar algemeen wordt gehoopt, dat niet vóór Odober de verzending zal aanvangen. Voor twee jaren heeft een landbouwer een proef genomen met de toename in gewicht vanaf de eerste levering tot aan de laatste levering in November; van de zelfde kavel werd per Blooisch gemet (2/5 H.A.) 3000 K.G. meer geoogst. In dat jaar was ook de Heeft zij u verteld, dat ik haar echtgenoot ben »Ja, dat heeft zij terloops verteld." sMaar het is niet zoo." Missel;ien is bet niet zoo. Maar niettegen staande dat, geloof ik toch, dat ik liever niet met u wil trouwen." Nella stond als de verpersoon lijkte verontwaardiging voor hem. Jules deed nog een stap vooruit. »Geef me dan één kuséén kus van die lippen en dan kunt ge gaan. Er zijn mannen, die zich om een kus ge ruïneerd bebben. Dat zal ik ook doen." »Ploertriep zij uit. Ploertherhaalde bij. »Ben ik een ploert Nu goed, dan zal ik een ploert zijn en zult u me kussen of u wilt of niet Hij legde zijne hand op haar schouder. Zij gaf onwillekeurig een gil en deinsde achteruit bij den aanblik van zyn gelaat. Plotseling sprong er iemand uit de sloep, een paar schreden van hen af en bracht den heer Jackson zoo'n hevigen slag toe, dat hij bewusteloos ineen zakte. Prins Aribert van Posen stond voor hem met een revolver in zijne hand. Het was waarschijnlijk de grootste verrassing, die de heer Jackson ooit had ondervonden. »Maak u maar niet ongerust," zei de prins tot Nella, »mijn tegenwoordigheid hier is de eenvou digste zaak ter wereld ik zal het u dadelyk uit leggen, zoodra ik klaar ben met dien schelm." Nella wist niets te zeggen, totdat haar blik op het pistool van den prins vieL

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1