1903. N°. 104. Donderdag 3 September. 90sle jaargang. FEUILLETON, Het BABYLOB-HOTEL. De uitgave öezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- eu Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs por kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, jT |C£S, Afzonderljjke nommers 5 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Uitgave van de Naaml. Yennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G-. Rijkens. GOES, 2 Sept. 1903. Ter buitengewone openbare terechtzitting van het kantongerecht te Goes van 1 September 1903 heeft de installatie plaats gebad van den heer J. E. de Koning Koog als kantonrechter-plaatS7ervanger bij genoemd kantongerecht. Men seint uit Den Haag aan liet Volk: Het gerucht, dat de directeur-generaal van pos terijen en telegrafie, majoor Pop, zijn ambt zou neerleggen, wordt thans weer uit de meest betrouw bare bron bevestigd. De commissie tot inrichting van het te Rot terdam te houden Nationaal congres voor den mid denstand heeft besloten, de leiding van het congres op te dragen aan den heer J. S. Meuwsen te Ara- sterdam, voorzitter van den Ned. Bond van vereeni- gingen voor den handeldrij venden middenstand, die dus, behoudens goedkeuring door het congres, als algemeen voorzitter zal optreden. Als voorzitters der afdeelingen zullen optreden do heeren dr. O. BosA. den Held Jr., dr. J. Nouwens en A. Plate. Als redenaars in de algemeene vergaderingen zullen optreden de heeren W. Nieuwenhuizen te Njjmegen, dr. J. Nouwens to Hees wijk en A. S. Talma te 's-Gravenhage. Evenals op hot internationaal congres, blijkt ook nu weder, dat in de laatste weken, welke het congres voorafgaan, het aantal adhaesiebetuigers en leden van het congres verbazend toeneemt, terwijl nagenoeg alle middenstands-vereenigingen hier te lande reeds zijn toegetreden en door afgevaardigden zich op het congres zullen doen vertegenwoordigen. De knoop doorgehakt. Het te Leeuwarden on langs nieuw benoemde lid van den gemeenteraad, de heer G. W. Koopmansvan wiens verkiezing wij onlangs molding maakten, had zijn geloofsbrief nog niet ingezonden, omdat zijn betrekking van geagreëerd klerk van don gemeente-ontvanger een beletsel voor zijn toelating was. Hij beeft thans die betrekking neergelegd en daarop zijn geloofsbrief aan den Raad ingezonden. Hij blijft nu als gewoon klerk bij den ontvanger werkzaam. Op het Zionisten-congres te Bazel werd door verschillende gedelegeerden verslag uitgebracht om trent den toestand in hun tweede vaderland. De correspondent van de N. R. Ct. ontleent aan het verslag over Nederland, dat de beweging er 8 afdeelingen telt, terwijl 3 in wording zijn, samen een totaal van 335 leden bezittende. Dat de be weging in Nederland geen wortel schiet zegt bet rapport is te danken aan de aangename verhouding, waaronder de Jood in Nederland tus- scben zijne niet-Joodscbe medeburgers leeft. De Nederland^che Jood heeft geen materieelo behoefte aan een Palestijnscb vaderland. Gisteren hebben in alle gemeenten de bij de wet voorgeschreven gemeenteraadsvergaderingen plaats gebad. Te Kapel Ie werd beëedigd en geïnstalleerd dhr. W. Slabbekoorn. Dhr. J. de Geus was door ongesteldheid verhinderd om te worden beëedigd. Tot wethouder werd herbenoemd dhr. W. Slabbe- Te lerseke werd na de installatie der her- en nieuw benoemde leden de gemeenterekening over 1902 14 Naar bet Engelsch, van Arnold Bennett. »Waar is prins Eugen nu vroeg Nella eindelijk. »Ik weet het niet, juffrouw." »ls hg dan hier in huis?" »Neen, juffrouw." »Zoo Nu, dat zullen we dadelijk wel eens zien." >Zg hebben hem weggebracht, juffrouw Raeksole." »Wie? Een paar vrienden van uw man?" »Een paar kennissen van hem." »Is het dan een komplot?" »Een komplot, een komplotIk weet niet wat u bedoelt," zei juffrouw SpeDcer met trillende lippen. »0, maar dat moet u toch wel weten," zei Nella met een kalm glimlachje. »Het is onmogeljjk, dat u er geheel onschuldig aan is, juffrouw Jackson. U kunt mij niet voor den gek houden. U moet niet vergeten, dat ik een Yankee ben, zooals u bet noemt. Er is een ding, waarvan ik binnen vijf minuten op de hoogte wil zijn en dat is boe uw beminnelijke echtgenoot prins Éugen heeft opgelicht en waarom hij het heeft gedaan. Laten we met de tweede vraag beginnen. U hebt daar al eens omheen gepraat." voorloopig vastgesteld in ontvangst op f31,747,095 en in uitgaaf op f 30,354,355, dus met een batig slot van f 1392,74. De geraeentebegrooting bedraagt in eindcijfers f31,324,18. Te 's-Keer Arendskerke werd tot wethou der benoemd dhr. A. Zandee en tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand dhr. J. Smit Sr. Te Kruidingen werd tot Ambt. van den Burg. Stand benoemd dhr. C. der Weduwen. Tot tweede kantonnier werd benoemd dhr. D. Roelands alhier. Daar de vacature van een onderwijzer, met hoofdacte en acte Franscb, nog steeds voortduurt, werd Vesloten een oproeping te doen tegen een salaris van f800 met vier vijf jaarlij ksche verhoo gingen. Te Ellewoudsdijk werd tot wethouder benoemd dhr. J. Nieuwenhuise met bet lot tegen dhr. J. van Liere (aftr. wethouder). Te Waarde werden de herkozen leden, de h.h. Blok en Overbeeke beëedigd en tot wethouders her benoemd en tot Ambtenaar van den Burgerlijken Stand dhr. Blok. Tot lid van het Burgerlijk Arm bestuur werd benoemd dhr. A. van Fraassen. Op de aanbeveling voor een lid der commissie tot wering van schoolverzuim dhr. W. E. de Jager heeft als zoodanig bedankt waren geplaatst de h.h. A. Pieper en A. de Jagerdhr. A. Pieper werd be noemd. Te Rilland-Bath werden dbrn. De Jager en Griep beëedigd verder werden tot leden der bouw commissie herbenoemd dhrn v. d. Werjf, Boot en Griep (de heer G. bedankte) en tot leden van de commissie der wegen dhrn. Butijn, De Jager en Blok. Te Borsele werd tot ambtenaar van den bur gerlijken stand herbenoemd de heer J. Rottier Lz. De Voorzitter deelde in den Raad mede, dat het raadsbesluit tot wijziging der begrooting voor bui tengewone herstelling van den toren en voor ver zekering van een gebouw tegen brandschade is Te 'S'Heerenhoek werd tot wethouder ge kozen do beer P. van Stee. Te Wissekerke werden beëedigd, de h.h. A. van DammeJ. de Looff en J. C. Schippers. De voor zitter wijdde een woord aan de nagedachtenis van het eergisteren overleden raadslid, dhr. P. de Regt. In geheime zitting werden reclames tegen den Hoofdelijken Omslag behandeld. Gemeenteraad van Goes. Zitting van Dinsdag 1 September 's morgens 9 uur. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de h.h. Risch en v. d. Leeuw. In de eerste plaats werden beëedigd en geïnstal leerd de opnieuw gekozen leden de h.h. Ochtman Pilaar, Donner en Kakeöeeke. De Voorzitter wenscht deze heeren hartelijk ge luk met hunne herkiezing en met hot daardoor in hen gestelde vertrouwen; hij hoopt dat de nieuw- gekozenen gedurende het geheele "zittingstijdperk zich aan de belangen der gemeente zullen kunnen wijden. Goedgekeurd wordt een voorstel van B. en W. inzake oninbare posten en restanten der plaatselijke belastingen. Juffrouw Spencer keek Nella even aan, dan sloeg ze hare oogen neer en speelden hare vingers zenuw achtig met het tafelkleed. »Hoe kan ik u dat vertellen, als ik het niet weet", zei zij. »U is de sterkste van ons tweeën en u plaagt me voor uw eigen pleizier". Zij trok een gezicht als de beleedigdo onschuld in persoon. Wilde de heer Tom Jackson geld hebben van prins Eugen »Geld Wel neen 1 Tom heeft nooit gebrek aan geld". >Maar ik bedoel heel veel geld tien duizen den, honderd duizenden 1" »Tom vraagt nooit geld aan anderen", zei juf frouw Spencer koppig. »Dan bad hg de een of andere reden om te be letten, dat prins Eugen naar Londen ging ^Misschien wel. Ik weet het niet, al doodt n mg, ik weet het niet". Nella dacht even na. Dan hief zij haar hand op, met de revolver er in. Het was een werktuigelijke, onbewuste handeling en zg was zeker niet van plan om het wapen te gebruiken, maar het gekste ervan was, dat juffrouw Spencer baar moed weer beelemaal verloor bij dien aanblik. Nella verbaasde er zich zelfs een oogenblik over, dat eene vrouw als juf frouw Spencer zoo dom kon zijn van te denken, dat het wapen werkelijk gebruikt zou worden. Aan gezien zij zelf in het geheel niet bang was, kostte De rekening der gemeente over 1902 wordt zon der hoofdelijke stemming voorloopig vastgesteld (de wethouders blijven buiten stemming) in ontvang sten op f 118,328,495 en in uitgaven op f 108,128,11, lus met een batig slot van f 10,200,385. Bij de rondvraag zegt dhr. v. d. Bout, dat hij uit de couranten gezien heeft, dat het bestuur der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt niet over het door den Raad toegekende subsidie van f 50 wenscht te beschikkeD. Daar om zou bij gaarne zien, dat thans bet subsidie aan de Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, voor de a. s. tentoonstelling van f 25 verhoogd werd tot f 50. Hij vraagt of B. en W. genegen zijn dit denkbeeld in overweging te nemenzg kunnen dit dan in de vergadering van morgen, Woensdag, meödeelen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. zulks zullen overwegen. Daarna wordt de vergadering gesloten. Kerknieuws. Gereformeerde kerken in Nederland. Beroepen te Veere ds. H. Meulink te Melis- kerke. Onderwijs. De nieuwe cursus van de Meisjesschool (school E) alhier is beden begonnen met zestig leerlingen. Kwadendamme, Tot ondorwijzeres aan de bijzondere school alhier is met ingang vnn 1 Sep tember benoemd mej. M. Verbeek van Roedekens- kerke. Tot de eerste klasse van het gymnasium te Middelburg is toegelaten A. Elenbaas van Krabben- dijke. Rechtzaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van 1 September 1903, zijn ver oordeeld wegens In gesloten jachttijd jagen zonder consent en verg. W. de J. te Borsele, tot 2 maal f3 b. s. 2 maal 2 d. h., verb, verkl. bevel nitl. geweer of te be talen f5 s. 2 d. h. en vernietiging patroon. Schelde bevisschen zonder consentC. J. v. L., J. v. P. beiden te lerseke, S. den H., W. L., J. V. allen to Wemeldinge, ieder tot fl b. s. 1 d. b. J. A. v. d. V., M. J. S. te lerseke, M. P. te ler seke, ieder tot f2 b. s. 2 d, h. Idem en zonder vergunningC. L. en J. v. P. te lerseke, ieder tot 2 maal fl b. s. 2 maal 1 d. h. P. G. te lerseke, tot 2 maal f 2 b. b. 2 maal 2 d. b. Schelde bevisschen zonder vergunningM. B. te lerseke, tot f 1 b. s. 1 d. h.J. v. B. te Krabben- dgke, tot 'f2 b. s. 2d. h.C. M. D. te lerseke, tot fl b. s. 1 d. b. Openb. dronkenschapP. M. te Ellewoudsdijk, P. P. te Hansweerd, ieder tot f2 b. s. 2 d. h. J. R. te 's-Heerenhoek, J. G. v. 't W. te 's Heer Arendskerke, ieder tot f3 b. s. 3 d. h.M. v. H. te Kruiningen, tot f5 b. s. 3 d. h. Idem bij de kerk.L. V. te Goes, tot 2 w. h. Idem bij 7e herh.H. D. te 's-Heer Abtskerke, tot 3 w. h. (bekrachtigd het verstek vonnis van den 26 Maart 1903 waartegen verzet). OvertredLeerplichtwetJ. F. N. te Krabbendijke, het Nella heel veel moeite om er zich in te denken, dat andere menschen zich zoo door hun angst kon den laten beheersehen. Maar zij zag haar voordeel in en maakte er meedoogenloos gebruik van met zooveel dramatische gebaren, als waarover zij kon beschikken. Zij hief haar wapen op, totdat het op één hoogte was met het gelaat van juffrouw Spencer en toen maakte plotseling een nieuw vreemd gevoel zich van haar meester. Zij voelde, dat zij dat wapen nu werkelijk zou gebruiken, als die ellendige vrouw vóór haar, haar te ver dreef. Zij was bang zij was bang voor zichzelf; zij was in de macht van een wreed instinkt. In een ondeelbaar oogenblik zag zij juffrouw Spencer dood aan hare voeten liggen de politie de rechtbank het schavot l Het was afschuwelijk. »Spreek", zei Nella schor en juffrouw Spencer werd nog bleeber. »Tom zei", mompelde zij haastig en als verlamd door den schrik, »dat, als prins Engen te Londen aankwam, zijne plannen er door in de war geschopt zouden worden." »Wat voor plannen? Wat voor plannen? Ant woord mij »De hemel sta mij bij, ik weet hel niet." Juffrouw Spencer zonk in een stoel. »Hij zei, dat de heer Dimnock van koers veranderd was en dat hg eerst een appeltje moest schillen L. v. d. W. te Wissenkerke, J. de J. te Kwaden damme, J M. te Kruiningen, M. v. H. te Krabben dgke, ieder tot f 0,50 b. s. 1 d. h.D. K. te Ko- lgnsplaat tot 2 maal f 0,50 b. s. 2 maal l d. b. H. L. en H. S.. te 's-Heerenhoek, J. P. te lerseke, J. S., A. B., W. R P. de W., allen te Kwaden damme, J. D., A. L. K., J. F. D. te Hansweerd, P. de V. te Borsele, J. de W., A. V., H. H., Th. V., allen te Kolijnsplaat, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h. Ph. S. te 's-Heerenhoek tot 2 maal f 1 b. s. 2 maal 1 d. h M. v. H. te Waarde tot f I b. s. 1 d. h.; C. V. te Waarde tot f 2 b. s. 2 d. h. Idem bij le herh.W. K. te Kruiningen, L. K.f S. P., G. W., P. K., allen te Rilland, ieder tot f3 b. s. 2 d. h. Vrijgesproken werden: P. T. te's-Heerenhoek en C. v. S. te Kapelle, beiden beklaagd van overtred. leerplichtwet. Voorts werd nog vervallen verklaard het verzet, gedaan door F. B. v. H. te 's-Heerenhoek tegen het verstek vonnis van den 26 Maart 1903, waarbij hij wegens burengerucht werd veroordeeld tot f 2 b. s. 2 d. h. Land- en Tuinbouw en Veeteelt. Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaanderen aan de Tel. Met groote blijdschap is hier het bericht ontvangen, dat de Belgische Staatscourant van 26 Aug. de wet bevat, dat de beetwortelen voortaan vrij zijn van alle invoerrechten. Jaarlijks worden millioenen kilo grammen beetwortelen van hier naar Belgische suikerfabrieken gezonden, zoodat deze bepaling wel van groot gewicht is voor onze landbouwers. Voorzorgsmaatregelen. De tijd voor het rooien van consumptie-aard- appelen is nog niet aangebroken, maar toch weet men nu resds, dat de schade, door de ziekte ver oorzaakt, van beteekenis kan zijn. Ook thans blijkt weer, dat niet alle soorten even gevoelig voor de ziekte zijn, maar toch zullen op eiken akker meer of minder rotte aardappels te voorschijn komen. Deze blijven gewoonlijk op het land liggen, en toch is het beter ze te verwijderen. Men denkt, dat ze in den a. s. winter wel dood zullen vriezen. Dat kan men denken, maar het is niet zoo. De sporen, die de bekende ziekte veroor zaken, kunnen zeer goed tegen de winterkoude. Laat men de zieke aardappels dus liggen, dan brengt men millioenen en nog eens millioenen ziektekiemen in den grond. Deze kiemen wachten slechts op warm en vochtig zomerweer om tot ont wikkeling te komen. Misschien zal men hiertegen inbrengen, dat er in het volgende jaar rogge, haver of een ander gewas op deze perceelen bouwgrond verbouwd wordt, en dat deze ziektekiemen op die gewassen geen invloed hebben. Dat is waar, maar men moet zich niet voorstellen, dat de ziektekiemen van de aardappels in óón jaar dood gaan, al kunnen ze zich niet in de knollen of het loof van een nieuw aardappelgewas voortplanten en vermenigvuldigen. De sporen big ven zelfs vele jaren in den grond leven, zoodat bij warm en vochtig zomerweer het uitbreken der ziekte steeds te wachten is. Een sprekend voorbeeld hiervan is zeker het volgende Op twee perceelen bouwland, die in 1901 in Drente aangemaakt werden (zand met een weinig met hem en met Rocco *Rocco! Wat is er met Rocco?" Nella verstond zichzelf bjjna niet. Zij hield haar wapen nog steviger vast. Juffrouw Spencer sperde bare oogen nog wgder open zij staarde Nella aan met een paar glazen oogen. Vraag me dat niet; dat zou mijn dood zijn!" Hare oogen staarden voor zich uit. »Dat is het ook," zei Nella en het was haar alsof een ander die woorden sprak. »Het zou mijn dood zijn," zei juffrouw Spencer nog eens. Langzamerhand zonk haar hoofd achter over. Nella voelde iets als een verademing. Zij was zeker bewusteloos geworden. Nella liet haar wapen vallen eu liep om de tafel heen. Zij was zichzelf weer, zij was weer de echt vrouwelijke, sympathieke, de oude Nella. Het was haar een pak van het hart, dat dat gebeurd was. Maar op hetzelfde oogenblik sprong juffrouw Spencer, met een poesachtige beweging van haar stoel op, greep de revolver en gooide haar met een woest armgebaar tegen het raam. Het wapen ging door het glas heen. Er volgde een zware stilte. >Ik heb u wel gezegd, dat u een dom diDg was," zei juffrouw Spencer langzaam. »U komt bier bin nen als een vrouwelgke Jack Stepbard en doet uw best om mij er onder te krijgen. We staan nu gelgk. U hebt mg angst aangejaagd, maar ik wist*

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1