.903, N# 102, Zaterdag 29 Augustus, 90sle jaargang. n Bij dit no. behoort een bijvoegsel FEUILLETON. Het BA8U0H-HÖTHL De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrjj dagavond, uitgezonderd op feestdagen. IMjs per kwartaal, zoo binnen als buiten G-oes, jT S,S3>, Afzonderlpke nommers 5 cent. Braase&ding wan sdwe^eajtïëim woon* 2 mpsw op dera dag des» uitgave- Do prgs der gewone advertentiën iö van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 rogels A 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per rogel. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. L o t e r ij e n. Als «'one, ons voor bet overige nist sympathieke Regeer in g, wetsvoorstellen indient, die tot heil van het algemeen kunnen strekken, dan mag mop met zijn lof evenmin talmen, als men anders met zijn blaam zou doen. Daarom aarzelen wij dan ook geenszins de indiening van het wetsontwerp, hou dende wettelijke bepalingen betredende loterijen, waarvan wij reeds in ous vorig nommer in het kort melding hebben gemaakt, een blijde gebeurtenis te uoernoD, die op do creditzijde van dit ministerie komt te staan. Dag aan dag komen in de bladen advertenriën voor van allerlei verlokkende loterijen on prijs raadsols, waarbij niomaud kan controleeren of er eenige evenredigheid bestaat -fusschon het aantal gedebiteerde loten en de waarde der uitgeloofde prijzen. Benig bewijs omtrent de soliditeit van de ondernemers der verloting ontbreekt meestal te eenenmale. En het ergste is, dat juist do groote menigte, personen die het minst k.unnen missen, het meest in zulke loterijen spelen, beproevendo of de witte raaf, waarvan zij vaak hebben hooren spreken, o.ok niet op hunne schouders zou willen neerstrijken. Nog zeer onlangs zijn wij or getuige van ge weest, hoe een jongmeuscb, voor wien een gulden de volle waarde van honderd centen heeft, zich 'kwam beklagen, omdat de trekkiDg van eeo loterij >lottor prjj -raadsel was uitgesteld en men hem, in plaats- van hem een trekkiugslijsc te zenden, zooals beloofd was, uitnoodigde een abonnement op een blad te nemen. Aan al zulk een zwendel zal nu door de aanneming van dit wetsontwerp eon oindo kunnen worden gemaakt. 13ij het ontwerpen van de in dit ontwerp aange geven regeling heeft do Regeering zich, volgens de Memorie van Toelichting laten leiden door de overweging, dat, terwijl niet het aanleggen van en nog minder het deelnemen in elke loterij op zich zelf als onzedelijk mag wordeu gebrandmerkt, de speclhartstocht als zoodanig en nog veel meer do exploitatie daarvan, ook van overheidswege strenge veroordeoling verdienen. Daarom wordt niet onvoor waardelijk opgetreden tegen den deelnemer in oen verboden loterij. Do ontworpen regeling keert zich 12 Naar het Engelsch, van Arnold Bennett. Nella informeerde toen, waar de barones wenschte te lunchen en hoorde, dat er voor baar een tafeltje was gereserveerd in de eetzaal waarop zij besloot ook in de eetzaal te gaan lunchen. Zij ging in een hoekje zitten half versoholen achter een zuil van waar zij een ieder kon gadeslaan, vanwaar zij ieder kon zien binnen en weggaan Weldra kwam do barones de eetzaal binnen/ Zij had oen zwarte japon aan en een klein kanten doekje om, niettegenstaande de hitte. Zij was erg statig en uitheemsch en glim lachte vriendelijk. Nulla sloeg haar aandachtig gade. Op eens gebeurd) er iets merkwaardigs, üe kelner bracht haar bij wijze van dessert een roomtaart en Nella was niet weinig verbaasd, toen zij zag dat de oude dame het bovenste laagje er afnam cn heel kalm met behulp van een lepel iets uit hot taartje nam, iets, dat heel voel op een toegevouweu stukje papier leek. Niemand die niet met gespannen aan dacht op haar lette, zou in die handeling iets buitengewoons hebben opgemerkt, het was negeu- honderd negen en negentig tegen een dat die daad onopgemerkt zou voorbij gaan. Maar ongelukkig genoeg voor de barones was dit niet het geval. Nella sprong op en liep naar het tafeltje dei- barones en zei sik vrees dat die taart niet erg lekker is, mevrouw." »Dank u, ze is heel lokker," zei de barones koeltjes, haar glimlach was verdwenen »Wie zijt go Ik dacht, dat u de juffrouw uit het kantoor waart. »Mijn vader is do eigenaar van dit hotel. Ik dacht, dat er in dat taartje iets was dat er niet in hoorde." Nella keek do barones vlak in haar gezicht. Het papiertje lag onder den rand van een bord, er zat een beetje room aan. »Neen dank u." De barones glimlachte eenvoudig als altijd. Nella ging heen. Zij had behalve het papiertje nog een kleinigheid opgemerkt en dat was dat de barones de Engelscho »th" heel goed kon uitspreken als zij wilde. Dien middag zat Nella den heelen tijd voor het alleen tegen hen, die uit particulier winstbejag gelegenheid verschaffen tot hot deelnemen in lote rijen. Niet tegen den speler in de loterij is het ontwerp gericht, maar tegen de loterijen zelf en tegen hen die de spool zucht ten oigen bate exploiteeren. Drieërlei vleit do Regeering zich hiermede te bereiken bescherming van bet individu tegen be drog en misleiding bij loterijen tegen baatzuchtige, schoon met met 'bedrog of misleiding gepaard gaande, exploitatie van zijn speeilusttempering van dien speellust zelf' bij het individu. Artikel 1 noemt in het algemeen de kenmerken waardoor eeno onder neming in den zin der wet loterij" wordt. De deel neming moet ten doel hebben mede te dingen naar prijzen of premiën. Enkele uitzonderingen worden gemaaktvoor sommige soorten van levensverzekering (mits geen vermomde loterijen), reutegovende premieleeningen en zoodanige andere premieleeningen, welker aan- deelen worden afgelost met een hoog )r bedrag dan bij de deelneming daarvoor werd betaald. Artikel 2 behelst een verbod van aanleggen en houdeD, en van exploitatie eener loterij. Onder ^aanleggen" is te verstaan het inrichten der loterij het »houden" is het verrichten of doen verrichten van de trekking of het aanwijzen der andere middelen van de ge wonnen prijzen of premies. Het exploiteeren" be staat in het verkoopen enz. vaD aandeelen en het op eenige andere wijze openstellen van de deelne ming in de loterij. Volgens den aanhef van art. 3 zal de Minister van Justitie de Kroon voorlichten omtrent het verleenen van toestemming voor sommige niet absoluut verboden loterijen, nl. voor soortgelijke als bij de wet van 1814 ten behoeve van »corporatiën" voorwaardelijk waren toegelaten. Een uitzondering voor onderhandsche loterijen van ^slachtvee, meu bilaire goederen, boeken, liefhebberijen, zijden en andere stoffen, kleedoren of dergelijke objecten" als in de wet van 1814 voorkwam, is in het ontwerp niet opgenomen. Kleine loterijen, d. z. die waarin de gezamenlijke prijzen geen grootere waarde hebben dan van f 100, met uilsluiting van die van geld of geldswaardig papier, wordeu bij art. 4 afhankelijk gesteld van de toestemming van B en W., mits die loterijen strekken tot een liefdadig doel of tot bevordering van wetenschap, kunst of andere algemeene belangen. Voorts geeft art. 5 gelegenheid om ook, ai levert venster van hare kamer te peinzen totdat zij plotse ling opsprong met een vroolijke uitdrukking in haar oogeD. »Ik ben er," riep zij uit, terwijl zij in haar handen klapte. »Het is juffrouw Spencer, ver momd Hoe 'komt het dat ik dat niet eerder be dacht heb?" Hare gedachten vlogen onmiddellijk naar prins Aribert. »Misschien kan ik hem helpen", zei zij-tot zich zelf en zuchtte dan even. Zij ging naar boneden naar de keukens en informeerde of de barones eenige instructies had gegeven ten op zichte van haar middagmaal. Zij voelde dat het een vastgesteld plan moest zijn. Zij wilde Rocco graag te pakken krijgen, want zij wist dat Rócco, onge ëvenaarde Rocco ook betrokken was in die geheim zinnige zaak. »Barones Zerlinski is ongeveer een kwartier ge leden weggegaan". t-Maar zij is toch van morgen eerst gekomen". »De kamenier der barones zei, dat hare mees teres ecu telegram had gekregen en dus dadelijk weg moest. De barones hoeft hare rekening betaald en i§ per rijtuig vertrokken". 3> Waarheen »De koffers waren naar Ostende geadrosseerd". Misschien was het instinct, misschien was het alleen liefde voor het avontuurlijke, wat er ook van zij, dien avond bevond Nella zich op do boot naar Ostende, die om elf uur Dover verlaat. Zij had niemand iets van haar plannen verteld, zelfs haar vader niet, die niet in het hotel was, toen zij weg ging. Zij had hem een heel kort briefje geschreven om hem te-waarschuwen, dat zij overeen paar da gen terug zou zijn en had dat briefje te Dover op do post gedaan. De boot heette de Mario Henriette. Het was oen groote, weelderig ingerichte booteen van de statie-hutten scheen bezet te zijn, want allo gordijnen waren zorgvuldig dichtgetrokken. Nella hoopte niet dat de barones aan boord was het was heel goed mogelijk dat zij de boot van 8 uur gehaald had en het was ook mogelijk dat zij in het geheel niet naar Ostende was gegaan, maar naar de een of andere plaats, er zoo ver mo gelijk vandaan. Niettegenstaande dat had Nella toch een vage hoop dat de dame, die zich zelf barones Zerlinksi noemde, in die statio-hut was gedurende den geheelen overtocht het was kalm weer en de maan scheen helder verloor zij de deur en de ramen van die hut geen dogen blik uit het oog. De Marie Henriette kwam precies twee uur de aard der loterij of do persoonlijkheid van den verzoeker geen termen op de toestemming te wei geren, toch nog bijzondere waarborgen te stellen tegen verkeerde inrichting of exploitatie en tot ver zekering eener strikt eerlijke trekking. Overtreding van de verbodsbepalingen of de voorwaarden waar onder vergunning is verleend, wordt strafbaar ge steld met geldboete tot een maximum van f 1500, met de mogelijkheid van verbeurd verklaring van de aandeelen, prijzen en gelden uit den verkoop der loten-. Gaat het werkzaam zijn voor een verboden loterij gepaard met, of bestaat het in opzettelijke misleidiug van het publiek, dan worden die feiten als misdrijf beschouwd en gestraft met gevangenisstraf van hoog stens 1 jaar of geldboete van hoogstens f 1500. Dat alles heeft ouze volkomen sympathie, maar alleen zouden we willen vragen of niet het slepend houden der Staatsloterij, dat toch geschiedt uit winstbejag, omdat do Regeering verklaard heeft, deze uitkomsten terstond niet te kunnen missen, geheel in strijd is, zoowel met de bedoelingen van dit wetsontwerp, als met de beginselen van de le den van dit Kabinet. Ook is het jammer, zooals de N. R. Ct. opmerkt, dat het wetsontwerp alleen de binnenlandscbe loterijen treft; de buitenlandsehe blijven buiten schot. Want wel verbiedt art. 2 ook aandeelen in een loterij, die in het buitenland wordt gehouden, te verkoopen, te koop aan te bieden, af te leveren enz., maar het behoeft geen betoog, dat deze ver bodsbepaling niets kan uitwerken tegen de directe toezending van loten uit het buitenland aan ieder, die ze verlangt. Het land kan dus, na het verbod van de binnenlandscbe loterijen, overstroomd worden met buitenlandsehe loten van allerlei aard, ook van de slechtste soort, zonder dat men daartegen iets kan doen. GOES, 28 Aug. 1903. Op 31 Dec. 1902 bestond de bevolking der provincie Zeeland uit 221.957 personen, 109.828 mannen en 112 128 vrouwen. In den loop van dat jaar nam zij toe met 1.060 mannen en 2124 vrouwen. De bevolking van het rijk bestond uit 5.347.181 personen, 2.647.444 mannen 2.699.737 vrouwen. In het verslag van de Woensdag gehouden vergadering van het Waterschap »de Breede Wate- 's morgens te Ostende aan. Op de kade stond de gewone, heterogene, gesticuleerende menscbenmassa Nella bleef op haar post in de buurt van de statie hut en werd eindelijk beloond door het opengaan der deur. Vier Engelsche heeren van middelbaren leeftijd kwamen er uit. Nella wierp een blik naar binnen en zag dat zij den tijd gekort hadden met kaart spelen. Het is niet te veel gezegd als men beweert dat zij boos was. Zij deed alsof' zij boos was op het toeval, maar in werkelijkheid was zij boos op Nella Raeksole. Om twee uur 's morgens zonder bagage, zonder gezelschap, zonder een vast plan, stond zij op do aanlegplaats van een vreemde haven plaats van een plaats, die een slechten naam had en waar verscheiden heel slecht bestuurde hotels waren. Zij liep een oogenblik op de kade heen en weer, toen zij plotseling in de verte een tweede boot zag aankomen. Zij vroeg aan een beambte wat dat voor 'n boot zou zijn en deze vertelde haar dat het een vorige boot uit Dover was, die onderweg gebreken had vertoond, naar Galais was gebracht om gerepareerd te worden en nu bijna vier uur te laat de plaats der bestemming bereikte. Haar stemming verbeterde weer wat Een oogenblik ge leden had hij zichzelf nog beschouwd als een vreemde eend in de bijt. Maar nu vond zij, dat zij toch eigenlijk wel slim had gehandeld. Zij was er heilig van over tuigd, dat die mevrouw Zerlinski op die tweede boot zou zijn en prees er zichzelf al bij voorbaat om. Zoo is de raenschelijke natuur. Het was alsof de boot de aanlegplaats nooit zou bereiken. Nella liep een poosje op de >digue" heen en weer om eGn oogje in hot zeil to houden. Toen de tweede boot do aanlegplaats bereikte, stond Nella dicht bij den man. die de kaartjes aannam. De eerste, die aan land stapte was niet barones Zerlinski maar juffrouw Spencer zelf Nella keerde zich onmiddellijk om en verborg haar gelaat, terwijl juffrouw Spencer, die een klein taschje in hare hand had, met haastigen doch vas ten tred naar het douane kantoor ging. Zij scheen Ostende vrij goed te kennen. De maan scheen hel der, zoodat Nella in do gelegenheid was hare te genpartij goed op te nemen. Zij zag nu heel dui delijk dat barones Zerlinski niemand anders was geweest dan de vermomde juffrouw Spencer. Zij had dezelfde houding, dezelfde bewegingen van hoofd en heupen het grijze haar kon heel goed een pruik geweest zijn en de rimpels konden toe ring bewesten Ierseke", voorkomende in ons vorig nommer, is oene onjuistheid geslopen. In de com missie tot resumplie der notulen werden benoemd de h.h.W. F. Lenshoek (die bedankte en voor wien in do plaats kwam dhr. D. de Koning) en de b.b. Mulock Homoer en C. Dominicus. Naar de Tel. verneemt zijn aan het departe ment van binnenlandscbe zaken voorstellen in be werking voor een pensioenregeling der bijzondere onderwijzers. Eveneens is in voorbereiding een wij ziging van do wet op het lager onderwijs tot her ziening van de rijkssubsidies aan bijzonder en open bare scholen, mede in verband met het verschaffen van rijksbulp ten aanzien van de minima en wettelijke verhoogingen van do wedden van openbare en bijzon dere onderwijzers. Do voorbereiding van een en ander is reeds ver gevorderd en de indiening is in de eerste maanden van het komende zittingsjaar te verwachten. 's-Siesa* Abtskerke. Do koninklijke goed keuring is verleend op de statuten der hier opge richte schietvereeniging s-Nimrod". Rechtzaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. In de zitting van heden werden veroordeeld 1. H 46 jaar, touwslager te Kortgene, wegens belee- diging van een ambtenaar, tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis W. v. H., 43 jaar, werkman te Goes, gedetineerd te Middelburg, wegens het plegen van onzedelijke handelingen met kinderen tot 1 jaar gevangenisstraf mot in mindering brenging der doorgebrachte hechtenis. De dubbeSe moord ie Serkel. Gister en heden diende voor de rechtbank te 's-G re. ven huge het drama dat in den nacht van 16 op 17 Januari 1899 te Berkel werd afgespeeld althans zal wegens diefstal met geweldpleging terechtstaan C. ZJitdenbogerd, daar de uitvoerige instructie destijds gevoerd, niet tot onmiddellijke strafvervolging kon leiden en U. in die dagen ver oordeeld werd tot 4 jaar gevangenisstraf, wegens diefstal van vee uit de weide onder Zegwaard, weswege hij gesignaleerd stond. Omtrent de eigenlijke misdaad b.rengen wij hot volgende in herinnering geschreven worden aan een poederkwast en wat vet. Juffrouw Spencer, wier haar nu weer zijn ge wone gele kleur had aangenomen, had geene moeielijkheden met de douane-beambten en Nella zag dat zij een gesloten rijtuig aanhield en iets tegen den koetsier zet. Het rijtuig reed weg. Nella sprong in het volgende rijtuig het was een open rijtuig. »Volg dat rijtuig," zei zij in het Fransch tegen haar koetsier. »Bien madame 1" Do koetsier zette zijn paard aan en het dier vloog voort met een verschrik kelijk gekletter zijner boeven. Die scheen heusch gewend to zijn om andere rijtuigen te volgen. »Nu zit ik er heelemaal in!" zei Nella tot zich zelf. Zij lachte, maar haar hart klopte heel vlug. Een tijd lang bleef het achtervolgde rgtuig haar een heel eind voor. Het doorkruiste de stad van het eene eind naar het andere, totdat het in een netwerk van smalle straatjes verdween, ver ten zuiden van de kurzaal gelegen. Toen begon NeJla's rijtuig het eerste rijtuig langzamerhand in te halen. Het .voorste rijtuig bleef met een ruk stilstaan voor een hoog donker huis en juffrouw Spencer stapte er uit. Nella riep haar koetsier toe dat bij zou stilhouden, maar hij was van plan om het tot het einde toe vol te houden en hoorde haar bevel niet, daar hij juist bezig was om zijn paard te slaan. Hij deed bet rijtuig triomfantelijk stilstaan voor het hooge donkere huis, juist toen juffrouw Spencer er in verdwenen was. Hot andere rijtuig roed weg. Nella wist niet precies wat zij doen zou zij stapte uit haar rijtuig en gaf den koetsier wat geld. Op dat oogenblik deed een man de deur open, die achter juffrouw Spencer was dichtgedaan. »Ik wilde juffrouw Spencer gaarne spreken," zei Nella als door een ingeving. Zij kon zoo gauw niets anders bedenken. »Juffrouw Spencer j>Jazij is hier pas gekomen." »Dan is het zeker O. K," zei de man. »Ik denk het wel," antwoordde Nella en liep hem voorbij en het huis binnen. Zij was verbaasd over haar eigen stoutmoedigheid. Juffrouw Spencer was juist op het punt een kamer biunen te gaan. Nella volgde haarhet was een schamel gemeubileerd vertrek. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1