1903. N". 100. Dinsdag 25 Augustus. 90sle jaargang. Het BABYLON-HOTEL. COURANT. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". - Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. De nitgav» dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Does, 1,25, Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending van adveptentiën vóór 2 uren op den dag dep uitgave. De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bp directe opgaaf van driemaal'plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Gedurende de kermis zal de passage met rij- en voertuigen door het Rijfelaarsstraatje en de Stalstraat, alsmede over de VLASMARKT gestremd zijn, met dien verstande, wat de Vlas- markt betreft, dat deze alleen mag bereden worden van uit het Waterstraatje naar de Wijngaardstraat, in rechte richting, langs de woningen der heeren F. J. Boone en A. van Schelven. Voorts is bet draven op de markten en in de belendende straten verboden. Goes, den 24 Augustus 1903. Burgemeester en Wethouders van Goes, DE KONING KOOIJ. De ffi. Secretaris, LEGRO. Den belanghebbenden wordt herinnerd dat, zondor vergunning van Burgemeester en Wethouders, op verbeurte eener boete van ten hoogsle vijftien gulden, de Stoepen of opene plaatsen vóór de panden in deze gemeente niet voor het geven van vertooningen of het doen van uitstal lingen afgestaan of voor dat doel ingenomen mogen worden. De aanvrage om vergunning moet geschieden bij den marktmeester. Goes, den 24 Augustus 1903. Burgemeester en Wethouders van Goes, DE KONING KOOIJ. De fd. Secretaris, LEGRO. Avondschool voor Ambachtslieden. Burgemeester en Wethouders van Goes brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de inschrijving van leerlingen voor bovengenoemde inrichting zal plaats hebben op Zatepdag 29 Augustus e. k., 's namiddags tusschen 24 uur, in de Directeurs kamer der Ambachtsschool. Niet alleen timmerlieden, smeden en schilders kunnen opgenomen worden, maar allen, die leerling zijn in een vak, waarbij het teekenen onmisbaar is. Goes, den 24 Augustus 1903. Burgemeester en Wethouders van Goes, DE KONING KOOIJ. De fd. Secretaris, LEGRO. GOES, 24 Aug. 1903. De afdeeling Goes en omstreken van de »Neder- landsche Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde" heeft ten dienste van de op 22—24 September aan staande te Goes te houden tentoonstelling van vruchten en bloemen een zilveren medaille ontvan gen, zoowel van de Koningin als van de Koningin- Moeder. Met het oog op de zeer vele aanvullingen en wijzigingen, welke in den laatsten tijd Doodig zijn geworden in het Voorschrift nopens het ver- leenen van medewerking aan Vereenigingen tot Vrijwillige oefening in den Wapenhandel", is bij beschikking van den M. v. O. dit Voorschrift ver- 10 FEUILLETON Naar het Engelseh, van Arnold Bennett. Om zes uur in den morgen hield Racksole een onderzoekingstocht door het »zakelijke gedeelte" van zijn 'gebouw en keek naar al den mondvoorraad, die van Covent Garden en van andere onbekende plaatsen werd ingevoerd. Om zeven uur stond hij toevallig naast de goederen-lift en zag,.dat er veel bagage naar beneden ging eD in een grooten wagen werd gepakt. »Van wien is die bagage vroeg hij terloops. De bagage-knecht antwoordde met een spijtig gezicht, dat die bagage niemand in het bizonder toebehoorde, dat ze van verscheiden gasten was en dat er eiken morgen om dien tjjd zooveel bagage werd verzonden. Theodore Racksole liep verder en ontbeet met een kop thee en een half sneedje geroosterd brood. Om tien uur kwam men hem zeggen, dat de inspecteur van politie hem gaarne wilde spreken. De inspecteur was gekomen om een wakend oog te houden over het lijk van Dimnock, voor welk vervoer een passend voertuig aan de achterpoort van het hotel stond te wachten. »Ik dacht, dat het stoffelijk omhulsel van den heer Dimnock gisteravond al vervoerd was," zei- nieuwd, hetwelk in den vervolge kan worden aan gehaald onder den titel Weerbaarheids Voor schrift 1903". Aan het bestuur van elke vereeniging, die met Koninklijke toestemming is of zal worden opgericht, alsmede aan den burgemeester der gemeente, waarin eene vereeniging gevestigd is of wordt, zal door den betrokken bevelhebber in de militaire afdeeling een gedrukt exemplaar dezer beschikking worden toegpzonden. Dezer dagen is pastoor Thissende bekende redacteur van de Limburger Koerier, door de justitie gehoord in zake de knoeierijen, die bij de verkiezing te Sittard zouden hebben plaats gehad. Kattendijke» In de Vrijdag gehouden raads vergadering werden de geloofsbrieven der herbe noemde leden van den gemeenteraad, de heeren G. de Wilde Az. en P. K. van Daalen, onderzocht en in orde bevonden, waarna tot hunne toelating besloten werd. Daarna werd de rekening over 1902 onderzocht en voorloopig vastgesteld met een voordeelig saldo van ruim 700 gulden. Bath. Bij de staatsspoorwegen te Venlo is als schrijver aangesteld geworden, den heer Jac. Dron- kers Jz. alhier. Wekelijksch algemeen overzicht. De opstand in Macedonië heeft naar het schijnt iedereen verrast en in de eerste plaats de Porte. Zij was reeds begonnen met hare troepen terug te trekken. En toch is deze nieuwe beweging uitgebreider en gevaarlijker dan de vroegere. De mogendheden hadden Bulgarije weten te bewegen, weten te dwingen om het hoofdcomité te Sofia te ontbinden en de leider Michcüloff was onder politie toezicht geplaatst. Van den anderen kant bad men de Porte overreed om hervormingen in te voeren en zij was gewillig aan het werk gegaan. Maar achteraf is gebleken, dat juist de maat regelen tegen Michailoff genomen, den opstand heb ben verbaast. Deze is een goed patriot, maar een voorzichtig en bezadigd man. Zoolang hij de leiding behield, zouden geen onberaden stappen worden ge daan, die, welke de gevolgen moesteD zgn, althans Europa en niet alleen de Porte eenige moeilijke oogenblikken zouden doen beleven. Thans is de leiding in handen gekomen van onstuimige, avontuurlijke geesten als Sara/of en zij hebben gewaagd, wat het comité te Sofia, indien het nog bestond, waarschijnlijk niet zou hebben aangedurfd. En wat de hervormingen van de Porte betreft, als naar gewoonte is daarvan weinig terecht ge komen. Terwijl men in Macedonië kogels wisselt, houden de mogendheden der Balkanstatcn zich bezig met briefwisseling. Men zendt elkander nota's en memories. Een daarvan, eene memorie van de Bul- gaarsche Regeering heeft zekeren indruk gemaakt. Het is een sprekend commentaar op de Turksche hervormingen. Zij beweert, wat de opstandelingen altijd hebben volgehoudeü, dat alles wat thans ge beurt, het gevolg is van de buitensporigheden, de mishandelingen van de Macedoniërs door Turksche autoriteiten en Turksche soldaten. Zij noemt namen Racksole mat. »Neen, meneer. De wagen was ergens anders noodig." De inspecteur glimlachte heel flauwtjes en Rack sole, wien de heele geschiedenis ergerde, verzocht hem kortaf om naar boven te gaan en zijn plicht te doen. Een oogenblik daarna stuurde de inspecteur een boodschap of de heer Racksole zoo goed zou willen zijn even bg hem te komen op de eerste verdieping. Racksole ging naar boven. In de antichambre, waar heen het lijk van Reginald Dimnock oorspronkelijk was vervoerd, waren de inspecteur, prins Aribert en twee agenten van politie bijeen. »Nu zei Racksole toen hij en de prins voor elkaar gebogen hadden. Op eens zag hij, dat er een lijkkist stond op twee stoelen. >Ik zie, dat u al een kist hebt," zei hij. »Dat is goed." Hij liep er heen. »Ze is leegzei hij dan zonder er bij te denken. >Juist," zei de inspecteur. »Het lijk is verdweneD. En Zijne Hoogheid verzekert mij, dat, ofschoon hij een kamer aan den overkant van de gang bewoont, bij in deze zaak in het geheel geen licht kan ver spreiden." >Neen, dat kan ik zeker niet," zei de prins en ofschoon hij vrij kalm en waardig sprak, was het hem aan te zien, dat het hem onaangenaam aandeed, dat hij er onder leed. »Wel, alle mompelde Racksole en bleef dan 'plotseling steken. en plaatsen en het moet de Porte moeilijk vallen dit stuk te weerleggen. De opstand breidt zich in- tusschen uit men fusilleert elkander over en weer er worden ontzettende gruwelen begaan door alle partijen. Naarmate de opstand zich uitbreidt, nemen de geruchten toe omtrent eene poging tot bemiddeling door de mogendheden. Men zou een huismiddeltje kunnen toepassen, waarvan de proef genomen is in China. De mogendheden zouden Macedonië kunnen bezetten en bevredigen. Maar welke mogendheden Al de onderteekenaars van het tractaat van Berlijn De vrees is niet denkbeeldig, dat zij onderling twist zouden krijgen of dat sommigen de bezetting zou den doen voortduren naar het voorbeeld van Rusland in Mantsjoerije of Engeland in Egypte. En dan zou de Oostersche quaestie eerst met recht een bran dende quaestie" kunnen worden. In Duitschland is de minister van Oorlog von Goszler vervangen door generaal von Einem. Of het deze verwisseling is aan het departement van Oorlog, die de aandacht heeft gevestigd op de militaire zaken, wagen wij niet te beslissen maar zeker ia, dat men tegenwoordig in verschillende bladen schrijft over het leger en met name over de officieren. Het zonderling verschijnsel 'doet zich voor, dat in het zoo militaire Pruisen gebrek aan officieren begint te komen. Velen ontloopen, als zij kunnen, den dienst en er geven zich minder aspi ranten a n dan gewoonlijk. Een der redenen is, dat men onder voorwendsel van »de verjonging van het corps" op groote schaal mannen ontslaat, die nog zeer goed in staat zijn eene compagnie of een bataljon aan te voeren. Van de honderd jonge officieren, die vol hoop deD degen aangordden, hebben zestig op hun vijftigste jaar reeds den bekenden blauwen ontslagbrief thuis gekregen en deze zestig moeten dan leven meestal van ten vrij poover pensioen. Dat is niet aanmoedigend en men ziet dan ook, dat mannen, die officier geweest zgn, hunne zonen niet in dienst laten treden, niettegenstaande de voorrechten, die >'s Koningsrok" in Pruisen aan den drager verzekert. Maar vooral is het de on zekerheid, de onvastheid van de verhoudingen, die den officieren een afkeer doet krijgen van hun werk. Heden dit, morgen dat. Alle nieuwe uitvindingen vrorden beproefd, afgekeurd, nogmaals beproefd. Er heerscht naar het schjjnt in wat men in Duitsch land allerhoogste kring" noemt, tegen wiens invloed ook de minister van Oorlog niet opgewassen is, een koortsachtige haast. Nu is dit een eigenschap van keizer Wilhelm. Hij is een man van invallen en de nieuwste inval is altijd de beste en houdt hem een tijdlang bezig. Maar, zooals men weet, slaat bij ook dikwijls de plank mis en het is de vraag of hg met eene eenvoudige verwisseling van Oorlogs minister misstanden in het leger kan wegnemen. In Frankrijk is de eerste acte van het groote oplichters-proces-Humbert afgespeeld. Nog slechts de eerste acte zeggen wij, want de waarschijnlijk heid bestaat, dat de advocaat Labori, wiens beroemd heid, verkregen in de Dreyfus- en Zo/a-processen, door dit proces aan het tanen is gegaan, cassatie tegen het vonnis zal aanteekenen. De jury had Zaterdag volle vier uren noodig VII. nella en de prins. Het scheen Theodore Racksole onmogelijk toe, dat een zoo massaal voorwerp als een lijk uitzijn hotel weggebracht kon worden, zonder eenig spoor achter te laten aangaande het oogenblik of de wijze van dat vervoer. Toen het eerste gevoel van ver bazing geweken was, was Racksole meer dan woe dend. Hij was een oogenblik van plan om het heele korps bedienden te ontslaan. Hij ondervroeg in persoon alle nachtwakers, de kamermeisjes en alle andere bedionden, die iets van de zaak konden of moesten wetenmaar zonder succes. Het lijk van Reginald Dimnock was verdwenen als een spook verschijning. De politie was er natuurlijk wel. Maar Theodore Racksole had geen hooge verwachtingen van de politie. Hij bracht haar op de hoogte van de feiten beantwoordde hare vragen geduldig, maar verwachtte niets van haar. Met het hem eigen groote inzicht in dergelijke dingen, begreep Rack- sole dadelijk, dat de dood van Reginald Dimnock maar een klein voorval was, dat als vooraf ging aan een veel grooter en geheimzinniger gebeurte nis. En dus besloot hij om kalm af te wachten, maar oen oogje in het zeil te houden, totdat er iets anders gebeurde, dat eenig licht zou versprei den in de zaak. Op het oogenblik nam hij slechts éen maatregelhij zorgde er voor, dat de kranten niets verklapten van het stelen van Dimnock's lijk. Het is verbazingwekkend hoe goed een geheim be- om te beraadslagen over het al of niet schuldig. Eindelijk kwam zij de rechtszaal weer binnen en het oordeel op de 258 vragen luidde bevestigend ten opzichte der beschuldiging van valschheid in geschrifte, het bezigen van vervalscbte stukken en zvvendeiarijontkennend op eenige punten van ge ringer beteekems. Verzachtende omstandigheden werden ten opzichte van alle beklaagden aangenomen. Daarop sprak het Hof het vonnis uit. Thérese en Frederic Humbert werden ieder tot vijf jaar eenzame opsluiting veroordeeld, Romain tot drie en Emile tot twee jaar gevangenisstraf. Zij hoorden hun vonnis aan, bleek, maar zich goed houdend. Tliêrese en Frédéric ombelsdon elkander verscheidene malen alvorens door de wacht te worden weggevoerd. Het publiek was gedurende de afwezigheid van de jury in de zaal gebleven. In den omtrek van het paleis stonden vele nieuwsgierigen. De publieke meening schijnt voldaan. Thérese''s openbaring, dat Crawford niemand anders zou zijn dan Refinier de tusschenpersoon tusschen Bismarck en Bazaineeen man, die bij verstek ter dood is veroordeeld en verdwenen heeft hoege naamd geen indruk op het publiek gemaakt. Dat is gelukkig; men begint in Frankrijk ver standiger te worden. Zaterdag is te Londen overleden de voormalige minister-president en minister van buitenlaodsche zaken van Groot Britannië, lord Salisbury. Drie malen heeft deze staatsman van geen groote capa citeiten de vorming van een Kabiuet op zich ge nomen. Het einde van zijn regeert ijd, zegt de N. R. Ctheeft zich gekenmerkt door groote zorgen, die het gevolg waren van den spannenden strijd in Zuid-Afrika. Hij heeft aan willen blijven tot die in bet voordeel van Engeland beslist wastoen trok hij zich als moede grijsaard uit het politieke leven terug, om zijn plaats aan hut hoofd van het Kabinet aan Balfour af te staan. Al droeg Salisbury niet de grootste verantwoordelijkheid voor den wreeden oorlog in Z.-Afrika en voor de vele daarbij onschuldig gevallen slachtoffers, het valt nie«. te ontkennen, dat hij de politiek van Chamberlain tot het einde toe heeft gesanctioneerd en zoodoende het eind van zgn derde regeering samenvalt met een treurige bladzijde in de geschiedenis van zijn vaderland. Kerknieuws. Ned. Hervormde kerk. Ds. G. JB. Gelderman G.Jz. hoopt 6 Sep tember a. s. den dag te herdenken, waarop hij voor 40 jaar het predikambt te Opperdoes aanvaardde. Gedurende dat tg d vak was ds. Gelder man o. a. werk zaam te Biezelinge. Gereformeerde kerken in Nederland. Heinkenszand. Gistermiddag werd het nieuwe kerkgebouw der Gereformeerde Gemeente alhier voor het eerst in gebruik genomen. Het gebouw, dat ruimte voor 300 zitplaatsen bevat, bleek bij deze gelegenheid nog te klein om aan alle opge- komenen er eene te kunnen aanbieden. Ter bg woning van de plechtigheid waren o. a. tegenwoordig ds. Donner van Nieuwdorp en ds. Koopmans thans te Grgpskerke, de bouwcommissie, waard kan blijven als degenen, die dat geheim ken nen, maar flink genoeg aangepakt worden. Racksole legde het heel netjes aan. Het was eene ingewikkelde geschiedenis en bij was eigenlijk nogal in zijn schik over zijn succes. Tegelijkertijd was hg er zich van bewust, dat hg de speelbal was van een troepje samenzweerders, waarvan Jules een belangrijk lid was daar was hij van overtuigd. Hij kon Nella bgna niet aankijken. Zij had klaar blijkelijk verwacht, dat hij die samenzwering da delijk onthuld zou hebben, met een eD kei tikje van den tooverstaf van den raillionnair. In haar ge boorteland was zij er aan gewend, dat hij schijn baar onmogelijke dingen volbracht. Hij was daar ginds een »Piet"; er waren metscheD, die trilden bg het hooren van zijn naam als hij graag wilde, dat het een of ander zou gebeuren, dan gebeurde het. Als bg iets gaarne wilde weten, dan kwam hij er achter, maar hier in Londen was hg niet de zelfde Theodore Racksole. Wat Nella betreft, die hield zich voor het oogen blik een beetje bezig met hare plichten als bureau- liste en sloeg prins Aribert met vriendelijke belang stelling gade. Zg merkte op wat haar vader niet had opgemerkt dat Zijne Hoogheid een teruggetrokken houding had aangenomen, eenig en alleen om de geheime verstrooidheid en de onrust te verbergen, die hem verteerden. Zij zag, dat de jonge man geen vast plan had en dat hij werd verontrust door iets, wat hg tot nu toe aan niemand bad toevertrouwd. Zg kwam erachter, dat hij elkea

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1