1903. N°. 95. Donderdag 13 Augustus. 90sle jaargang. s FEUILLETON. Het BABYLON-HOTEL. COURANT. Uitgave van de Naaml. Yennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. GOESCH De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en dagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,25. Afzonderljjke nommers 5 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 et. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijB slechts tweemaal berekend. Geboorte-, buweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GEMEENTE-BOUWMEESTER. Burgemeester en Wethouders van Goes brongen ter algemeene kennis dat het KANTOOR van den Gemeente-Bouwmeester van af heden zal worden gehouden in perceel A no. 114, staande aan de Korte Kerkstraat. Goes, 12 Aug. 1903. Burgemeester en Wethouders van Goes, DE KONING KOOIJ. De fik Secretaris, LEGRO. Zjj, die verlangen begiftigd te worden met het EERETEEKEN voor langdurigen werkelijkon dienst bij de SCHUT TERIJ, worden uitgenoodigd, om, met overlegging van een staat van dienst, waaruit bljjkt dat zij ge durende vijftien jaren en langer voor zich zelven in werkelijken dienst zijn geweest en zich aanhoudend onberispelijk hebben gedragen, vóór of uiterljjk op den 22 Augustus eerstkomende, zicb aan te melden ter secretarie van de gemeente. Goes, den 11 Aug. 1903. De Burgemeester van Goes, DE KONING KOOIJ. De politieke toestand. Nu ook dit zittingsjaar weer ten einde loopt, spreekt hot van zelf, dat men eens nagaat, wat het Kabinet in dit on over het algemeen in de twee jareu van zijn bestaan heeft gegeven en wat er van de uitvoering van zijn program en vau het beloofde is terecht gekomen. Dit doot ook de be kende schrijver van de >Haagsche Brieven" inde Zaanl. Gt. en wij kunnen slechts met hem instem men, als hij zegt, zich niet te kunnen ontveinzen, dat de oogst tot heden zeer schraal is geweest. Er zijn voorzeker, zegt hij, enkele belangrijke zaken tot stand gekomen (de militaire strafrechts pleging bijv.), maar zoo niet alles wat naam mag hebben in de laatste twee zittingsjaren van het vorig Kabinet afkomstig was, voor verreweg het grootste gedeelte was het uit de erfenis van het ministerie-Pierson afkomstig. Wat de regeering ons als eigen werk bracht, waren, gaat hij voort, meerendeels gelegenheids- voorstellen als de stakingswetten, regularisaties en uitvloeisels van wettelijke verplichtingen of inter nationale overeenkomsten op het gebied van pri vaatrecht, suikerwetgeving enz. Ik schat dat alles niet gering en geef volmondig toe, dat er, juist ook door de onvoorziene omstandigheden van het laatste half jaar, niet veel meer kon worden af gedaan, terwijl ook de dood van een tweetal der oorspronkelijke opgetreden ministers en hun ver vanging, voor vertraging in den arbeid mede een verontschuldiging mag heeten. Meer nogik wil niet ontveinzen dat er, zelfs onder de gegeven om standigheden ia den jongsten tijd meer is tot stand gekomen dan aanvankelijk was te voorziende Lawa-spoorweg, de Indische decentralisatie-wet, de delfstoffen-ontginning dat alles is niot gering te schatten. Quantitatief is ten slotte nog heel wat g daan." Doch dit moge waar zijn, de briefschrijver doet Naar het Engelsch, van Arnold Bennett. >Vindt de groothertog het prettig om altijd thuis te blijven?" vroeg Nella. ♦Integendeel, hij houdt heel veel van reizen, veel meer dan priDS Aribert. Ik zal u iets ver tellen, wat niemand buiten dit hotel nog weetzijne koninklijke Hoogheid komt morgeu hier met een klein gevolg." ♦Hier in Londen vroeg Nella. ♦Ja." ♦In dit hotel ♦Ja." ♦O, hoe heerlijk Daarom is uw onderdanige dienaar van avond hier bij wjjze van koerier Maar ik dacht dat u dat u in dienst waart van prins Aribert," zei Racksole. Dat ben ik ook, maar prins Aribert komt ook hier. De groothertog en de prins hebben het een en ander te bespreken met het oog op de huwelijks plannen van den groothertog." ♦Voor iemand, die zoo bescheiden is, zijt g0 D08 al mededeelzaam," dacht Racksole en zei dan hardop ♦Willen we op het terras gaan zitten? Toen zij de eetkamer doorliepen, sprak Jules den heer Dinmock aan en overhandigde kern* een uitkomen, dat tot heden niet veel is terecht ge komen van het regeeringsprogram en van de be loften, die indertijd in de troonreden zijn gedaan. Een en ander opsommende van wat is toegezegd en niet tot stand gekomen, zegt hij. dat men mis schien zal opmerken, dat al bet gememoreerde het regeeringsprogram in 't algemeen, niet geldt, althaDs niet uitsluitend wat in de troonrede van een bepaald zittingjaar is toegezegd. Hij kan dat tot zekere hoogte beamen. Ofschoon ook dan nog, vervolgt hij, wanneer 't een werkprogram geldt voor een vierjarig tijdperk (want voor een tweede regeerperiode zal 't Kabinet toch bij zjjn optreden geen leiddraad hebben willen vaststellen) men mocht verwachten, dat de meest urgente voorstellen althans na afloop van het tweede werkjaar zouden zijn in gediend. Neem ik evenwel, vervolgt hjj, de troonrede vau 1902 tot uitgangspunt, dan is er maar bedroefd weinig van hetgeen toen in uitzicht is gesteld, in een phase van voorbereiding, die toont, dat er ook nog in 't loopend politiek tijdperk veel van terecht zal komen. Van een algemeene wet op de loterijen, het arbeidscontract, de wet op het notarisambt, van een herziening der personeele- en vermogensbe lastingen, van dat alles is nog ongeveer niets in het zicht. En wat overigens in de troonrede werd aange kondigd is slechts voor een klein gedeelte vroeg tijdig genoeg ingediend om hot nog in dit zittings jaar tot stand te doen komen. Het belangrijkste, wat de regeering in eigen richting deed was 't voordragen van een wijzi ging op 't stuk van het hooger onderwijs en van de koepokinenting, waarover zelfs in den kring der vrienden zeer kalmpjes, zoo niet onvriendelijk wordt geoordeeld. En voorts zijn staatscommissies vastgesteld, die van allerhande moeten onderzoeken wat vrij wel gelijk staat mot een verschuiving van de wezen lijke hervormingen, die men op 'toog zegt te heb ben, tot een verre en onzekere toekomst". Op grond van een en ander concludeert de brief schrijver, >dat men van de noodzakelijke meerdere leiding der overheid, van het voortbouwen op de christelijke grondslagen van ons volksleven en van de afdoende versterking van 't zedelijk karakter" nog luttel heeft kunnen bespeuren, behalve in woorden, in kamerspeeches en pers-toasten. Zal misschien de naaste toekomst zullen de twee jaren, die nog voor eene nieuwe algemeene verkie zing voor ons liggen, in dien toestand verandering brengen Mogen we de vervulling van al de ge dane beloften, het meer gedecideerd sturen in de eigen richting van 't Christelijk kabinet nog tege moet zien, vraagt hij. ♦Ik geloof er niet veel van, antwoordt hij. Op mij heeft heel 't doen en laten van het ministerie- Kvyper den indruk gemaakt, dat de thans zittende bewindslieden, zelf tot handelen geroepen, reeds ten volle overtuigd zijn vau de onmogelijkheid om 't pro gram in den geest, waarin het werd opgemaakt en voor den schijn nog steeds wordt verdedigd, ook uit te voeren. Uit alles bljjkt, dat men gaarne anders zou willen maar niet kan men zou liefst op alles een christelijk stempel zetten, doch het brief. ^Pas gekomen, meneer, hij werd gebracht door een kruier." Nella bleef even achter met haar vader. ♦Laat mij een oogenblik alleen met dien jongen dan is u een best vadertje," fluisterde zij hem in het oor. ♦Ik ben een nul vóór het cijfer, ik ben je ge hoorzame dienaar," antwoordde Racksole en kneep haar even in haar arm. ♦Behandel me daarnaar. Gebruik me geheel, zooals ge wilt. Ik zal eens naar mijn hotel gaan kijken." Kort daarop verdween hij. Nella en de heer Dinmock zaten samen op het terras en dronken verkoelende dranken. Jules bediende hen zelf en bracht den jongen man om tien uur een tweede briefje. Na dat briefje even ingezien te hebben, maakte Reginald Dinmock heel veel excuses en zei, dat zijn doorluchtige moester, de oom van den groothertog van Posen, hem voor eene dringende aangelegenheid noodig had. Hij vroeg of hg den heer Racksole mocht gaan halen of juffrouw Racksole naar haar vader brengen. Maar juffrouw Racksole zei heel opge ruimd, dat zij geen geleider noodig had en van plan was om naar bed te gaan. Zij voegde er bij, dat haar vader en zij altjjd hun best deden om onafhankelijk van elkaar te zijn. Op dat oogenblik was Theodore Racksole juist aangeland in het particuliere vertrek van den heer Babylon. Maar voordat hij die kamer bereikt had, had hij ontdekt, dat het nieuwtje van den ver koop van het hotel al tot den geringsten bediende was dóórgedrongen. In alle gangen werd er over stuit op het karakter van ons volk, op de eischen der moderne maatschappij, op de strooming van den geest van onzen tijd af. En nu schippert men en behelpt zich met miniatuur-reproducties van de voorgespiegelde groote effectstnkkon. Als men 't nu maar erkennen wou, was dat zoo slim niet. Doch dat kruimelachtig toepassen van eigen beginselen om im groszen Ganzen eigenlijk precies te handelen als de gesmade liberale voor gangers, dat is stuitend voor mijn gevoel. Waarom niet kloek erkend We hebben 't beproefd 't gaat niet? Bij de tegenwoordige samenstelling der Tweede Kamer behoort er zelfs niet meer dan gewone moed toe, om er rond voor uit te komen 't Kabinet heeft de meerderheid niet omgekeerd de working majority werkt op bestelling van de Regeering en neemt alles wat aangeboden wordt, in dank en voor goede waar aan. Er is niets tegen om dan ook maar rondweg te bekennen, hoe 't met de zaken is gesteldbehalve het dunne christelijk vernisje op den gevel, is er niets aan 't staats gebouw veranderd." Partijbenoemingen. Van goed ingelichte zijde zegt de Arnli. Ct. het volgende te hebben vernomen, dat wel niet voor openbaarheid was bestemd, maar toch te pikant is om 'fc voor ons te houden. Een der grieven tegen de ♦liberaHsten", men weet 't, was het tergend onrecht, dat bij benoe mingen het geloovig deel der natie stelselmatig werd achtergesteld. Waren de klachten ook al zeer overdreven, dat zjj allen grond misten, geloof ik niet. En zoo ook zal ik de laatste zijD, er over te klagen, dat de Ministers der rechterzjjde nu hun slag slaan. Er zijn mij echter benoemingen bekend, waaruit men zou moeten afleiden, dat de Minister-president weinig vertrouwen beeft in de toekomst en meent zijn vriendjes ten spoedigste onder dak te moeten brengen, omdat na Juni 1905 de gelegenheid wel eens kon zjjn afgesneden. Omtrent de benoemingen aan de Rijksverzeke ringsbank is reeds zoo het een en ander verluid over de voorkeur, aan rechtgeloovigheid vaak boven kennis en ervaring gegeven. Van den laatsten tijd zijn mij benoemingen bekend, waaruit blgkt, dat die voorkeur zelfs zóó ver gaat, dat de rechtgeloo- vigen tot het aanvaarden van een ambt letterlijk geprest worden. Zoo is ergens ik zal geen namen van plaatsen en personen noemen, om zelfs den schgn te ver mijden, alsof ik hun de te beurt gevallen onderschei ding misgun het hoofd eener Christelijke school, ongevraagd en dus buiten de aanbeveling van het schooltoezicht, benoemd tot directeur der Rijksnor maallessen, een moeilijk geval voor een man, wien krachtens zijne beginselen bet neutraal onder wijs een ergernis is Zoo moest en zou elders een gemeente een dolee- renden burgemeester krijgen, maar onder alle solli citanten was er zulk een uitverkoren vat niet. Om tijd te winnen werd er eerst eene benoeming ge daan, waarvan men in den Haag wist, dat ze zou moeten worden ingetrokken en inmiddels werden er vertrouwde boodschappers het land ingestuurd om een doleerend man te zoeken, die zich beschik- gesproken en de minste bedienden redetwistten er over, alsof het iets was, dat hen aanging. ♦Steek een sigaar op, meneer Racksole", zei de vriendelijke hoer Babyion, >en laat ik u een vin gerhoed vol van de oudste cognac geven, die men in geheel Europa niet kan krijgen". Het duurde maar heel kort of de twee heeren waren in een druk gesprek gewikkeld. Felix Ba byion was verbaasd over Racksole's talent om de onderdeelen van het hotelleven in zich op te ne men. En Racksole van zijn kant merkte al heel gauw, dat Felix Babylon schijnbaar een puike hotel houder was. Ondanks zijD groote genialiteit op het punt van organisaties had Racksole precies een half uur noodig om de onderdeelen van de hotel- wasscherjj iu zich op te nemen. En die bleekerij was slechts één tak van de vele en was niet eens de meest uitgebreide. De manier, waarop de etens waren in de keuken ontvangen werden en gepro moveerd tot schotels, die rondgediend werden in de eetzalen en in de particuliere vertrekken, was zeer ingewikkeld en teer. Toen Racksole er ach ter was gekomen, gaf hij onmiddellijk verbeterin gen aan, die leidden tot een lang gesprek over technische kwesties en tot lange uitweidingen, tot dat Felix Babylon op een onbewaakt oogenblik gaapte. Racksole keek naar de vergulde pendule op den schoorsteenmantel. Lieve hemel'." riep hij uit. «Het. is drie uur. Meneer Babyion, neem mjj niet kwalijk, dat ik u zoo bespottelijk lang heb opgehouden." baar wilde stellen. Dit was blijkbaar geen gemak kelijke opdracht, althans ze kostte tijd. Op zekeren dag kwam zich een persoon ais sol licitant naar de burgemeestersbetrekking aan den Commissaris der Koningin in de provincie voor stellen. Deze, hierover verwonderd, zeide hem dat hij te laat was♦de voordracht is reeds sedert lang door mij naar den Haag opgezonden". De sol licitant wist dit, maar zeide ter verontschuldiging dat men hem ♦gestuurd" had. Op eene vraag van den Commissaris, of hij eenige studie van de Ge meentewet gemaakt had, antwoordde hij openhartig ontkennend. Eenigen tijd daarna stond zjjne benoe ming in de Staatscourant. Er is dus wel bij het herstellen vau het ♦libe ralistisch" onrecht baast, als zelfs het ♦dwingt hen om in te gaan" moet worden toegepast. Loterijen en Bijzonder onderwijs. Daar vertrouwden we bijna onze oogen niet Hedenmorgen kwam ons een prospectus in handen van eene ♦Groote Over-Betuwsche Verloting" met al de aanlokkelijkheden van dergelijke loterijen een huis, dogcart, motorrijwiel, piano, enz. Het ding was al half op weg naar de snippermand, toen ons oog viel op het onderste regeltje♦de geheele winst dezer verloting komt ten bate van bet Bjj- zonder Onderwgs te Gendt." En dat in een tijd, waarin ons Christelijk Kabinet zegt van plan te zijn de speelzucht bij het volk te willen beteugelen. Zoo is nu de medewerking van de broeders. Wat moet minister Loeff daar wel van denken GOES, 12 Aug. 1903. Naar het Maandblad voor Vakopleiding meldt is de heer HOssewaardeleeraar in het timmeren aan de Koningin Wilhelminaschool te Batavia, be noemd tot chef der werkplaatsen aan die inrichting. (De heer Ossewaarde is oud-leerling van de Ambachtsschool te Goes.) Bij het laatst gehouden examen voor het telegraaf-radicaal zjjn o. a. geslaagd de klerken der post, en tel. A. Sandijck, P. C. van Krieken eu J. A. Wemelsj'elder. Met ingang van 1 Sept. a. s. zijn verplaatst de kommiezen bij 's Rijks-belastingen W. Jansen 3e kl., van Hontenisse naar Hansweerd, F. B. Tas, 3e kl., van Hoedekenskerke naar Hontenisse, A. Sonnevijlle, 4e kl., van Oostburg naar Hoedekens kerke, D. G. Verpoorte, 4e kl., van Hansweerd naar Kauter, G. R* Jansen4e kl., van St. Jan Steen naar Hoedekenskerke. Vanwege bet hoofdbestuur der posterijen en telegraphie zal binnenkort aan de bestellers en postboden, die daaraan volgens hun directeuren behoefte bobben, worden verstrekt een inktflescbje met penhouder, dat zeer doelmatig gesloten kan worden. Hierdoor wordt in een gemis voorzien, vooral bij bestellingen in buitenwijken en ten plattelande, waar het geld voor postwissels enz. en de aange- teekende brieven in de bestelling worden mede gegeven en de geadresseerden niet altijd direct pen en inkt bij de band bebben. ♦Ik heb in jaren niet zoo'n genoegelijken avond doorgebracht. U hebt mij naar hartelust mijn stok paardje laten berijden. Ik ben het, die excuses moet maken." Racksole stond op, doch zeide ♦Ik zou u graag nog een vraag willen doen, men heeft mij verteld, dat er morgen hier twee Duitsche prinsen komen." ♦Dat is zoo." ♦Moet er iets gedaan worden Moeten zij officieel ontvangen worden moet ik in de vestibule gaan staan buigen of zoo iets Dat is niet noodig. Alleen als zij er opgesteld zijn. De moderne hotelhouder is niet hetzelfde als een herbergier uit de middeleeuwen en zelfs vorsten verwachten niet hem van aangezicht tol aangezicht te zien of er moest iets verkeerd gaan. Ofschoon de groothertog van Posen en prins Aribert mij al eens de eer hebben aangedaan, heb ik hem nog nooit gezien. U zult zien, dat alle toebereidselen al gemaakt zjjn." Zij praatten nog een oogenblik met elkaar, dan zei Racksole Babyion goeden nacht. ♦Laat ik u naar uwe kamer brengen. De lifts zullen gesloten zijn en u zult niemand tegenkomen. Wat mg zelf botreft, ik slaap hier," en meneer Babyion wees naar eene binnenkamer. ♦Neen, dank u", zei Racksole, ♦laat me mjjn eigen hotel alleen exploiteeren. Ik geloof, dat ik mijn kamer wel kan vinden Maar toen hij goeden wel in de gang si ond, was bg er niet zoo zeker meer van, dat hij zijne kamec

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1