drijf, ook niet Vftor tractementsverhooging in aan merking zou komen. En ten slotte werd hij bij wijze van straf naar Hanau verplaatst. Toen is hij boos geworden en heeft aan zijne chefs doen verstaan, dat hij, die tot nu toe de sociaal-democratie bestreed, waarschijnlijk omdat deze niet past in zijn wijs- geerig stelsel, in 't vervolg op socialisten zou stem men, als protest tegen de behandeling, hem aange daan. Hij kan er nu op rekenen, dat Krdtke hem zal voordragen voor ontslag. De staatkundige toestand van Engeland is op dit oogenblik volstrekt niet gunstig te noemen. Het plan van Chamberlain de vereeniging van Enge land en de koloniën tot één economischen bond, een »Zollverein", wordt van verschillende zijden ernstig bestreden. In het Lagerhuis heeft Chamberlain eene partij, die ja en amen zegt bij alles wat deze drieste minister van koloniën zal goedvinden uit te denken. Maar in het Hoogerhuis kant de hertog Van Devonshire, die grooten invloed heeft, zich tegen zjjne plannen. En de oppositie in het Lager huis maakt hem het leven zuur. Men heeft daar, en met name de heer Campbell Bannerman, de leider van de oppositie, eene merkwaardige ont dekking gedaan. Zooals men weet neemt Chamberlain het Duitschland ernstig kwalijk, dat het zich gereed maakt, om Canada niet als de meest begunstigde natie te behandelen, op dezen grond, dat Canada Engeland het meest begunstigt en een onderscheid maakt tusschen Engelschen en Duitschen invoer. Maar nu heeft men in het Engelsch-Persische handelstractaat, in Mei van dit jaar gesloten, de bepaling ontdekt, dat, als eene Engelsche kolonie Perzië niet als de meest begunstigde natie behandelt, Perzië voor die kolonie ook bjjzondere rechten zal mogen heffen. Chamberlain staat dus Perzië rechten toe, die hij aan Duitschland weigert. De Duitsche bladen verkneuteren zich in deze ontdekking van den heer Bannerman. Na vele mislukte pogingen, schijnt men eindelijk het middel te zullen vinden om het gevaarljjk streven van de landliga in Ierland onschadelijk te maken. Er is veel kans, dat de Iersche landwet van den heer Wyndham zal worden aangenomen door de beide Huizen van het Britsche parlement De groote moeilijkheid was deze, dat de Iersche pachters moesten worden ontslagen van den druk der landheeren, dat men trachten moest hen tot boeren, tot eigenaren van hunne pachthoeven te maken, zonder dat de landheeren, die anders weer in verzet zouden zgn gekomen, schade leden. Een moeilijk vraagstuk. Maar de heer Wyndham heeft er iets op gevonden. De Staat koopt van den land heer zijne hoeven, die hij vervolgens weer tot lageren prijs verkoopt aan de pachters, op die wijze, dat deze de koopsom in jaarlijksche betalin gen af kunnen doen. Dat is voor den staat eene dure operatiemaar zij is niet te duur voor het, niet tegenstaande ruïoeerende oorlogen, altijd rijke En geland, als men den vrede kan herstellen met de Ieren en de rust kan doen wederkeeren op het Groene eiland. Op dit welgekozen oogenblik zijn koning Edward en zijn gemalin naar Dublin gegaan. Zjj zgn daar over 't geheel wel ontvangen de gemeenteraad van Dublin was aanvankelijk niet zeer vriendelijk ge stemd, maar het schijnt, dat de persoonlijke invloed van den Koning zijne werkiDg niet heeft gemist. In elk geval het koninklijk bezoek is veel gun stiger in Ierland opgenomen dan vorige en daarom meenen de Engelschen, dat de gezegende gevolgen er van niet zullen uitblijven. De kardinalen hebben Vrijdag hunne kamers in het Vaticaan betrokken; één hunner zal het nimmer meer verlaten. De deuren zijn dicht gemaakt en worden niet weer geopend vóór een nieuwe Paus verkozen is. Zaterdagochtend had de eerste stem ming plaats. Die was echter niet beslissend de op gaande rook heeft het volk van Rome verkondigd, dat de eerste poging mislukt is. Dit is ook met de tweede het geval geweest, die Zaterdag om halfzes 's avonds was afgeloopen. De Qiornale <f Italia zegt te weten het bericht blijft voor haar rekening dat bij de eerste stemming de stemmen verdeeld waren over acht kardinalen. Het grootst aantal moet behaald zgn door de kardinalen Rampolla Theodore Racksole de Theodore Racksole moest zgn, op twee na de rijkste van de Vereenigde Staten en dus waarschijnlijk ook van de heele wereld. Maar niettegenstaande dat, nam zij dade lijk de partg van Jules op. Evenals er maar één Racksole was, was er maar één Jules en juffrouw Spencer deelde onwillekeurig de verontwaardiging van den laatste, bij het idee, dat de eerste de beste, een millionnair of desnoods een keizer, een »Angel kiss", waagde te bestellen, een »Angel kiss", dat oneerbiedige mengsel van maraskyn en crème de menthe In de hotel wereld stond absoluut vast, dat er behalve den eigenaar drie halfgoden waren in het Babylon-hotelJules, de oberkelnerjuffrouw Spencer en, als de machtigste van allen, Rocco, de beroemde chef, die twee duizend pond 'sjaars verdiende en een villaatje had aan het meer van Luzern. Alle groote hotels in de Northumberland- avenue hadden getracht Rocco weg te halen uit het Babylon-hotel, maar zonder succes. Rocco was er zich volkomen bewust van, dat zelfs iemand als hij niet hooger kon komen dan maitre-d'hotel van het Babylon-hotel, dat, ofschoon het geen re clame maakte en geen naamlooze vennootschap was, absoluut het eerste hotel uit heel Europa was, zoo wel wat de prgzen en den stand betreft, als die geheimzinnige hoedanigheid, die men »stijl" noemt. In het Babylon-hotel logeerde altijd op zijn minst een Duitsche vorst of de Maharajah van den een of anderen Indischen staat. Toen Felix Babylon naar wien het hotel genoemd was het hotel in VannutelliOregliadi PietroCapecelatro en Oolti een klein aantal door Agliardi en Svampa. Volgens hetzelfde blad heeft dezelfde versnippe ring van stemmen plaats gehad bij de tweede stemming. Indien het zoo voortgaat zal vermoedelijk heden nog geen Paus verkozen worden, en zal het Conclave eenige dagen verlengd worden. Men zie onder laatste berichten. Het moet een indrukwekkend gezicht zijn geweest, die optocht van kardinalen naar het Vaticaan. De particuliere correspondent van de N. R. Ct. beschrijt die als volgt »Een prachtige dag van Romeinsche schoonheid. De stad ligt eenzaam in den warmen achtermiddag en het beweeg der breede kardinaalskoetsen blijft weinig opgemerkt, zelfs in de wijk rondom St. Pieter. Nauwelijks enkele nieuwsgierigen. Op het door de zon geschroeide plein van St. Pieter bijna niemand. Alleen in de schaduw der overdekte passage tus schen de baziliek en de sakristij twee smalle rijtjes menschen priesters, seminaristen, zusters met kleine leerlingen en bekenden van het Vatikaan. Dit pu bliek groet met diepe buigingen en een mimiek van heilwenschen voor het pausschap de prinsen der kerk, die voorbijgaan en den grooten ommegang achter Sint Pieter om maken om aan de achter deur van het Vatikaan te komen. De kardinalen, in variaties der kardinalistischo kleeding, beant woorden den groet van het publiek met bewegingen, welke een zegening kunnen zijn. Zij hebben hun conclavist naast zich en in het rgtuig valiezen en groote pakken en doozen en een grooten mantel van één stuk laken. Aan de wgdopenstaande ingangsdeur Zwitsers in de geel-en-roode uniform, en hetzelfde hoogst onderdanige, kleine publiek, getuige van dezen historischen voorbijgang. Achter in het gesloten rgtuig een levendiger toon van het kleine hoofd deksel en van het goud van een groot kruis op de borst, het geflikker van ringen en het donker-violet met purper omzoomd. Op de gezichten sterke wil of zachte goedheid, soms meenen we ambitie erop te lezen, en altoos veel intelligentiemeer dan een heeft die eigenaardige Bchoonheid, welke doet denken aan de portretten met de taille douce gegraveerd uit den tijd van Bossuet. Men zegt elkaar de namen der voorbijgaanden. Men zou op de gezichten iets van de toekomst willen lezen zij zijn reeds voorbij voorbij met al hun waardigheid en hun elegantie van keurvorsten. Hun karossen raken reeds uit het gezicht, ratelende in de gewelven. Zij gaan het onbekende te gemoet, dat aan een hunner voor altoos den terugkeer zal afsnijden." Kerknieuws. Ned. Hervormde kerk Blijkens in de Vrijdag gehouden vergadering der algemeene synode van de Ned. Herv. kerk uit gebrachte rapporten telde in 1902 de Ned. Herv. kerk 2.512.820 leden, of 138.643 meer dan in 1901. Er werden in 1902 gedoopt 59.964 kinderen. Van de Herv. kerk gingen over 460 personen en van andere kerkgenootschappen kwamen er 515 bg. Gerapporteerd werd over een voorstel van de classicale vergadering van Goes tot aanvulling van art. 18 van het reglement voor de diaconieën. De rapporteerende commissie acht de voorgestelde aan vulling voor de goede orde aanbevelenswaardig, en stelt voor ze voorloopig aan te nemen. Het rapport is ter visie gelegd. Aan de orde van behandeling kwam een voor stel van de classicale vergadering van Goes, tot wijziging van art. 23 algemeen reglement, strek kende om de verkiezing van ouderlingen en diakenen te doen plaats hebben door het Kiescollege en de beroeping van predikanten door den Kerkeraad. Overeenkomstig de conclusie der rapporteerende commissie werd besloten tot afwijzing van het voor stel, als geheel ongemotiveerd. Gereformeerde kerken in Nederland. Beroepen te Enkhuizen ds. C. van der Hoeven te Domburg. Heinkenszand. De inwijding der nieuwe Geref. kerk alhier is bepaald op Zondag 23 dezer des namiddags. Onderwijs. Wegens de onmogelijkheid om te St. Anna- 1869 oprichtte, had hij zich voorgenomen veel vor stelijke gasten te herbergen en dat was het geheim van zijn reusachtig succes. Als de zoon van een rijken Zwitserschen hotelhouder, had hij er naar getracht connectie te krijgen met de beambten der verschillende Europeesche hoven en had op dat punt geen geld gespaard. Verscheiden koningen en eenige prinsessen noemden hem Felix en Felix was er achtergekomen, dat dat erg geschikt was voor zijne zaak. Het Babylon-hotel was als een incognito- paleis. Er was geen verguld uithangbord, zelfs niet eens een opschrift. Als men een smal zijstraatje van het »strand" insloeg, zag men vlak voor zich een eenvoudig bruin gebouw met mahoniehouten vleugeldeuren en een portier achter elke deur. De deuren gaan onhoorbaar open, gij gtat naar binnen en gij zijt bij Felix. Als ge er wildet logeeren, gaaft gijzelf of uw koerier uw kaartje aan juffrouw Spencer. In geen geval vroegt ge naar de prijzen. Dat hoorde niet in het Babylon-hotel; de prijzen waren er bespottelijk hoog, maar er werd nooit over gesproken. Op den dag van uw vertrek kreegt ge de rekening, een korte rekening, zonder allerlei droge bijzonderheden, die ge betaaldet zonder iets te zeggen. Ge werd plechtig-beleefd behandeld, dat was alles. Niemand had u uitgenoodigd om er te komen en dus gaf niemand uiting aan de hoop, dat ge uw bezoek zoudt herhalen. Het Babylon-hotel was verheven boven dergelijke manoeuvres en het gevolg was, dat het gedurende het seizoen bgna altijd vol was. (Wordt vervolgd.) land eene geschikte woning te vindon, zullen dhr. J. D. de Graaf de benoeming tot onderwijzer en zijne echtgenoote die tot onderwijzeres aldaar niet aannemen. Land- en Tuinbouw en Veeteelt. Twaalf grondeigenaars en landbouwers uit den Koegraspolder (N.-Holland) hebben 14 stuks fokvee 1 stier en 13 vaarzen als geschenk aangeboden en reeds verzonden ten behoeve van de Boeren in Transvaal. Uitgezonderd een witte kol of stip voor den kop zijn de beesten geheel zwart, hetgeen met het oog op het klimaat in Transvaal de meest geschikte kleur geacht wordt. Bij de proefneming op tuberculose, waaraan al deze dieren in verband met de voor invoer van vee in de Britsche koloniën geldende bepalingen werden onderworpen, bleken zij volkomen vrg te zijn van tuberculose. Onlangs werd door den Hoogeren Landbouw raad aan de Belgische regeering voorgesteld den invoer van gerst 'uit Nederland te belasten, evenals dit reeds met de haver geschiedt. De Minister van Landbouw heeft echter dezer dagen aan de Kamer van Koophandel te Brussel bericht, dat de Belgische regeering er niet aan denkt om invoerrechten op gerst te gaan heffen. Onze landbouwers kunnen dus voorloopig gerust zijn. Buitenlandsche Berichten. Oproer te St. Jago. Het zou wel vreemd zijn, wanneer Cuba, eenmaal republiek geworden zijnde, vrg bleef van de periodieke opstanden en revolu ties, welke de Z.-Amerikaansche zusterrepublieken plagen. Het behoeft dan ook niemand te verbazen, dat volgens een bericht uit Havanna een ernstig oproer in de provincie Santiago is uitgebroken. Een aantal oud-strijders in den vrijheidsoorlog, men spreekt van eenige duizenden, zouden tegen de regeering zijn opgestaan, verbolgen wegens de na latigheid van het gouvernement om hun de hun verschuldigde soldijen te betalen. Er zgn thans maatregelen genomen om den opstand te onder drukken. Hot paleis van den President wordt zorg vuldig bewaakt. Eerst werd het bericht tegengesproken, doch de ÏYmes-correspondent te New-York bevestigt hot. Deze zegt, dat de gouverneur van Oost-Cuba de nationale garde heeft opgeroepen en vrijwilligers vraagt. >De rebellen behooren grootendeels tot de nietsdoende, lanterfanterende volksklasse", zegt een telegram van het eiland. Maar, merkt de corre spondent op, er schijnt toch wel degelijk een re- bellen-quaestie te zijn. Gemengde Berichten. Door de gemeente-politie alhier is heden ochtend om 5 s/4 uur proces-verbaal opgemaakt tegen L. W. wegens het zich met geladen jachtgeweer bevinden en wild opsporen op den Oostwal. Een knecht van den stalhouder M. alhier kreeg heden middag, bij het behulpzaam zgn van het vangon van een paard, een klap tegen het hoofd, waardoor hij in het gezicht ernstig werd gewond en bewusteloos op den grond viel. Door een geneeskundige is hij verbondenmen vreest voor een oog. 's-Gravenpoldei*. Hedenmiddag heeft onze Burgemeester, de heer Risseeuwbij gelegenheid van zgn 50sten jaardag, den schoolkinderen eenige aangename uren bezorgd. Tegen twee uren kwamen de kinderen in een der schoollokalen bijeen even daarna traden de Burgemeester, zijne echtgenoote en eenige familieleden de school binnen. Het hoofd der school wenschto den Burgemeester ook namens de kinderen geluk met zijn jaardag, waarna een toepasselijk lied werd gezongeD. Ter herinnering aan dezen dag overhandigde het oudste meisje den jubilaris een tegel in lijst, terwijl een ander meisje mevrouw Risseeuw een bouquet aanbood. Zichtbaar getroffen bedankte de burgemeester de kinderen voor deze aardige attentie's. De jeugd werd nu ruim onthaald op taartjes en limonade. Nog had de burgemeester eenige prijsjes beschikbaar gesteld, waarom door de meisjes geloot en door de jongens een spelletje gespeeld werd. Niettegenstaande het doel van dit feestje eenigszins is gemist, daar het plan bestond de kinderen op een weide te ont vangen en te laten spelen, wat nu met het natte weer niet kon, hebben de kinderen veel pret gehad en keerden recht voldaan huiswaarts. Krabbendijke. Vrijdagmorgen vertrok dhr. T. met zijn gezin van hier naar Antwerpen om verder de reis naar Amerika te aanvaarden, doch Zaterdag middag kwam het geheele gezin terug. Een der huisgenooten werd door den geneesheer niet toe gelaten op het schip. Bij een dierenvriend te lerseke nestelt in zgn keuken dezen zomer reeds voor het vijfde jaar een paar zwaluwen. Alleen voor niet-huisgenooten, een huisvriend uitgezonderd, toonen zij zich schuw. In het najaar wordt het ledige nest opgeborgen en tegen het voorjaar weer op de oude plaats terug gebracht. De bewoners hebben aldus een uitstekende ge legenheid het leven dezer dieren te bestudeeren. Dezen zomer had het volgende bijzondere voorval plaats. Tamelijk vroeg in het voorjaar kwam het man netje alleen, zeker op verkenning uit, eens kjjken, maar vloog spoedig weer heen. Eenigen tijd later kwam het wijfje met een vreemd mannetje aan. Toen zij reeds jongen hadden, kwam ook de ware echtgenoot en nu ontstond er, gelijk te verwachten was, een gevecht tusschen de beide medeminnaars, dat met de vlucht van den indringer eindigde. Maar daarmee was de overwinnaar niet tevreden. De stiefkinderen werden zoo bemoeilijkt en mis* handeld, dat de huisheer het maar het best oot> deelde ze te verwijderen, ze zouden toch gedood zgn. Later is een tweede broedsel geboren, dat nog niet uitgevlogen is. Twee broedsels in één zomer is geen zeldzaam heid, eenmaal werden er zelfs drie geboren. Dat de zwaluwen gaarne in den omtrek van het oude nest blijven, bleek o. a. dien zomer, toen zich, op een ongunstigen dag weer, achttien jonge zwaluwen tegelijk in hot vertrek vereenigden. De L. Koerier meldt uit Stein en Elsloo, dat des avonds na afloop van do kiezing in het district Sittard bloedige vechtpartijen hebben plaatsgehad. Dit was het gevolg van het tracteeren van kie zersagenten. In Stein werden niet minder dan 3 personen ernstig gekwetst, terwjjl in Elsloo de burgemeester zoodanig werd toegetakeld dat zijn toestand zorg wekkend is. In Stein werden bij een paar fatsoenlijke lui de ruiten stuk gegooid. Men schrijft aan De Tijd uit Sittard De mededeelingen van het Handelsblad omtrent de gewichtige rol, die bier en jenever bg deze ver kiezing gespeeld hebben, zijn helaas maar al te gegrond. Het is een echte »bier- en jeneververkiezing" geweestdat de heer B. den eersten keer werd gekozen, is nergens anders aan toe te schrijven dan aan de schandelijke agitatie, die dagen lang door de vrienden en begunstigers van zijne ean- didatuur, vooral in herbergen en kroegen, gevoerd werd. Het »bedwelmingssysteem" kwam hier juist van pas en heeft, zooals blijkt, uitstekende diensten bewezen. Over een candidatuur, die aan zoo'n be- dwelmings8ysteem haar welslagen dunkt, behoeven wij niets naders te zeggen, zg veroordeelt zichzelf. Het hospitaal-kerkschip De Hoop is te IJmui- den binnengeloopen met 9 zieken in het hospitaal, onder wie typhuslgders. De bemanning is wel. Het schip heeft in quarantaine gelegen, maar is Zater dagmiddag daaruit ontslagen en naar Amsterdam opgevaren. Sterk gebouwd. Te Axel stortte van een huis, dat verleden jaar pas gebouwd is, het gansche plafond naar beneden, veel schade aan meubels veroorzakende. Tijdens het ongeval waren de be woners afwezig. Men leest in de Kollumer Ct.Zooals in onze kerken algemeen gebruikelijk is, ging de gemeente in eene der Gereformeerde kerken in Kollumerland bij het einde der godsdienstoefeningen overeind, om staande het uitspreken van de zegebede aan te hooren. Het schijnt, dat de houding der hoorders daarbij den predikant, naar wien eenigen der schare zijdelings of ruggelings stonden toegekeerd, ergerde. Met luider stemme richtte de leeraar zich tot de gemeente met de vraag »Of men liever van achter dan van voren den zegen wenschte te ontvangen". Het antwoord op deze vraag bleef uit. Vrijdag werden te Vlissingen met de mail booten der »Zeeland" 699 reizigers vervoerd, zijnde het grootste aantal, dat ooit op één dag werd bereikt. Een nachtportier van een suikerraffinaderij te Amsterdam, die de gewoonte had de schoenen voor zijn nogal talrijk gezin te repareeren, had, terwijl hij daar weder mede bezig was, het onge luk zich met een scherp schoenmakersmes in de linkerdij te treffen, zoodat een slagader geheel door gesneden werd. Aangezien de wond vreeselijk bloedde, legde zgn vrouw het eerste verband en werd later genees kundige hulp ingeroepen. De wond bleef echter zoo sterk doorbloeden, dat de man na een half uur tengevolge van bloedverlies overleed. Hij laat een weduwe met 7 nog jeugdige kin deren na. Te Fijnaart (N.-Br.) heeft zich een hoogst zeldzaam feit voorgedaan. Drie broeders zijn op eenzelfden dag in het huwelijk getreden met drie dochters van een vermogend grondeigenaar. Het geheele dorp was in feestdos, en van alle huizen wapperde de vlag. Onder de vroolijke tonen der muziekvereeniging hebben de jonggehuwden hun huwelijksreis naar Italië aanvaard. Naar aanleiding van het verdrinken van een knaap in een zweminrichting schrijft eenEngelsch blad De gangbare meening is, dat een drenkeling her haaldelijk zinkt en weer bovenkomt gewoonlijk denkt mendriemaal en dan aan het oppervlak ijselijk spartelt en worstelt. Zoo gebeurt het ook wel, maar het is niet altijd zoo. Een drenkeling verdwijnt soms plotseling en kalm zonder eenige waarneembare worsteling of verwringing van ge laat, en wordt niet meer gezien. Dit moest meer bekend zijn want waarschijnlijk is het meer onkunde dan gemis aan hulpvaardigheid, dat in vele gevallen van verdrinken omstanders werkeloos toekijken. Het is gebeurd voor zij gemerkt hebben, dat het begonnen is. En zoo kan in een vol zwembad wel iemand verdrinken, zonder dat het de aandacht van de oppassers trekt. Te Haarlem werd in het Florapark aange troffen een inwoner uit Bennebroek, die barrevoets en blootshoofds, gekleed in nachtgewaad en omhuld met twee wollen dekens, daar rondwandelde. De man is blijkbaar lijdende aan godsdienstwaanzin. De moord te Amsterdam. Nog op den dag der begrafenis van zijn slachtoffer heeft Luier van der Laande dader van den moord zich zelf in handen der justitie gesteld. Omstreeks elf uur meldde hg zich Vrgdagavond aan bij de politie. Hg werd onmiddellgk opgesloten. De officier van justitie en de rechtercommissaris, die dadelijk van de aangifte in kennis waren gesteld, waren spoedig aanwezig, en begonnen terstond met het verhoor van den dader, die alles bekende. Eerst om drie uur des nachts was het verhoor afgeloopen. Wat de motieven zgn geweest, die den jongen man

Goessche Courant | 1903 | | pagina 2