1903. N°. 91. Dinsdag 4 Augustus, 90sle jaargang. i FEUILLETON. Het BABUON-HOTEL. GOESGHE De uitgaye dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,25. Afzonderlijke nommers 5 cent. Inxxading van advertentiën wóor 2 nrtn op dos dag do? uitgave. De prgs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijkt- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. COURANT. Afsluiten van de brug. Wegens het leggen van den gas-zinker zal a. s. Woensdag 5 Augustus van 's morgens 5 tot 's avonds 8 uren, NIET door de brug kunnen ge varen worden. Goes, 1 Augustus 1903. Burgemeester en Wethouders van Goes, DE KONING KOOIJ. De f<l. Secretaris, LEGRO. GOES, 3 Aug. 1903. Een der grootste regeeringsdaden van het tegenwoordige Kabinet en een der weinige tevens is, zooals men weet, het niet vieren van verjaardagen van vorstelijke personen op Zondagen. En wat ziet men nu gebeuren Dat er op den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder in Goes zoo goed als niet gevlagd is. Een paar vlaggen op Zondag van een paar inwoners, die zich met de opvatting der Regeering niet kunnen vereenigen, en op Maandag, den gelasten feestdag, ook een paar vlaggen van openbare gebouwen. Voor de meesten is de aardigheid er af een dag na den verjaardag. Dat er geen parades gehouden worden op Zondag, daarmede kunnen wjj ons wel vereenigen, maar wat zondigs er kan steken in het uitsteken van een vlag op dien dag, is ons een raadsel. De achting en eerbied, die men voor de Koningin- Moeder koestert, en vooral voor de Koningin- Regentes koesterde, maakt dat velen gaarne van die achting zouden hebben blijk gegeven door het uitsteken van de vlag op 2 Augustusdoor klein geestige daden van de Regeering krijgt het nu echter den schgn alsof men voor dezen verjaardag niet veel gevoelt. Bij aanschrijving van den minister van Staat, minister van Oorlog, is wegens te weinig deelne ming, als ontbonden verklaard de Schietvereni ging De la Reg te Kapelle (Zuid-Beveland). De heer mr. G. Lucasselid van de Tweede Kamer, heeft te Vlissingen een conferentie gehad met belanghebbenden en verschillende corporaties, in verband met een aan de Tweede Kamer gezonden adres inzake de exploitatie van de haven aldaar. De miliciens van de lichting 1897 der re gimenten infanterie, alsmede die der lichting 1898 van alle batterijen van het 3e regiment veld-artil- lerie, die sedert 20 Juni 11. voor herhalingsoefe ningen onder de wapenen zijn, vertrekkeD, voor zoover zij voor 's Rijks rekening reizen, op 8 Augus tus e. k. met onbepaald verlofde overigen mogen daags te voren gaan. Men herinnert zich, dat niet lang geleden een drietal wetten, de zoogenaamde Kinderwetten, in onze volksvertegenwoordiging zijn aangenomen, die thans nog slechts op uitvoering wachten. Zoodra deze wetten in werking getreden zijn, zullen een groot aantal delinquenten in de termen vallen om van overheidswege toevertrouwd te worden aan particuliere vereenigingen, ten einde in gestichten van deze uitgaande of in gezinnen, een dwangop- voeding te ontvangen. Do regeering heeft er op gerekend, dat van parti culiere zjjde krachtig zal worden meegewerkt aan Naar het Engelsch, van Arnold Bennett. de millionnair en de kelner. Meneer Jules, de beroemde oberkelner van het groote Babylon-hotel te Londen, maakte een vormelijke bui ging tot den Hinken man van middelbaren leeftijd, die een oogenblik geleden de rookkamer was binnengeko men en in een rieten stoel was neergevallen, dicht bg de serre. Er zaten in die ruime, schemerachtig- verlichte kamer mannen van alle mogelijke lichaams grootte, van zeer verschillenden leeftjjd, van uit- eenloopende nationaliteit, maar ze waren allen even onberispelijk gekleed. Van uit de serre kwam een flauwe geur van bloemen en bet geplas van een fontein naar binnen. De kelners, onder opperbevel van Jules, liepen onhoorbaar voort over de dikke Oostersche tapjjten, hielden hunne presenteerbladen in evenwicht met de handigheid van goochelaars, hoorden bestellingen aan en voerden ze uit met dat air van belangrijkheid, waarvan alleen eerste rang kelners het geheim kennen. Er was in de atmos feer een kalmte, een hooge rust, die een kenmerk was van het »Babylon." Het scheen onmogelijk dat er iets zou gebeuren, waardoor het vredige, de oplossing van bet moeilijk vraagstuk, dat met steeds meer nadruk op den voorgrond treedt. De vereeniging tot opvoeding en verpleging van idioten en achterlijke kinderen heeft besloten het hare te doen, om de goede zaak te bevorderen en hoopt te Ermelo een inrichting te doen verrijzen voor een 200-tal verwaarloosde jongens. Het voor uitzicht, dat van overheidswege eenige vergoeding zal worden verstrekt, heeft tot het nemen van dat besluit niet weinig bijgedragen. Ook wordt gerekend op de liefdadigheid van velen, ten einde de op voedingskosten te dekken. Voor den aankoop van terrein, den bouw van paviljoenen, een school, werkplaatsen, enz. is een som van f 100,000 noodig. Men verwacht van deze stichting, die den naam »Zee en Woud" zal dragen, goede resultaten en waar de ervaring leert, dat onder doelmatige leiding 70 a 80 pCfc. van de verwaarloosde jeugd te reebt komt, daar beschouwt men het terrein, dat de nieuwe stichting te bewerken heeft, als een veel vrucht belovend arbeidsveld. Driewegen* Het beroep, ingesteld tegen de toelating van de gekozen raadsleden dezer gemeente, W. Noels en W. Nieuwenhuize, is ongegrond ver klaard en het besluit van den raad tot toelating dier leden door h.h. Ged. Staten gehandhaafd, omdat de candidatenlijst terecht ter secretarie der gemeente Driewegen, die te Ovezand gehouden wordt, was ingeleverd. Wissekerke. In de j.l. Vrijdag gehouden raads vergadering waren alle leden aanwezig, behalve de heer A. van Damme. Aan 't begin der vergadering werd aan eene commissie opgedragen het onderzoek der geloofsbrieven van de herbenoemde raadsleden A. van Damme, J. de Loof en J. G. Schippers. Na terugkeer dier commissie met gunstig rapport werd tot toelating der herbenoemden besloten. Voorts werden overgelegd de ingekomen stukken w. o. de rekening van 1902 en werd een besluit genomen tot beschikking over de onv. uitgaven van 1903 ten behoeve der verhooging van de jaarwedde van den gemeente-ontvanger. Alsnu kwam opnieuw in behandeling het adres van t>Apollo" om plaats voor een muziektent in de Voorstraat. Na bespreking der geschiktste plaats, waarbij als algemeen gevoelen kenbaar werd, dat de ruimte tusschen de dorpspomp en den lantaren het geschiktst terrein wordt geacht, werd, daar B. en W. de beslissing geheel aan den Raad wilden overlaten, door den heer Nieuwenhuijzen, daarbij ge steund door den heer Maris, het voorstel gedaan gemelde ruimte voor het plaatsen eener muziektent aan »ApolIo" in gebruik te geven, onder de voor waarden, die B. en W. zullen noodig achten. Dat voorstel word daarop met algemeene stem men aangenomen. Na de mededeelingen van den Voorzitter, dat bij het bezoek van den Commissaris der Koningin op 29 Juni jl. de administratie in orde bleek en zijne tevredenheid wegdroeg en dat op 17 Juli van wege Ged. Staten de kas van den gemeente-ont- vaöger was opgenomen, bleek de agenda ten einde te zijn. Bij de daarop gedane gewone rondvraag erlangde de heer Marcusse op zijne vraag daartoe het woord en vroeg of eenen Flipse, bedeelde te Kamperland, niet milder ondersteund kan worden, daar deze door den veldwachter gelast is thuis te blijven om zijne kindsche vrouw op te passen De Voorzitter zeide, dat zulk eene zaak niet bij den Raad behoort en dat, als er te klagen valt over tekortkomingen der Armbesturen, men zich dan wenden moet tot de daarover gestelde autori teiten, zijnde voor de Diaconiën, de Classikale be sturen en voor 't Burgerlijk armbestuur, den Raad en dat de Burgemeester dit laatste bestuur alleen kan aanspreken als politiezorg bedeeling vordert. Nadat de heer Marcusse daarop zijne verwonde ring uitte, dat iemand dan toch per veldwachter gelast kan worden zijne vrouw op te passen en alzoo buiten verdiensten te big ven, gaf de Voor- zitter als zijne meening te kennen, dat die zooge- naamde last meer zal opgevat moeten worden als i eene terechtwijzing aan dien man, dat op hem als echtgenoot de verplichting rust te zorgen, dat de buren geen overlast van zijne vrouw hebben. Vervolgens vroeg de heer Abrahamse nog ver betering van het voetpad en vermeerdering van lantarens te Kamperland. Vermeerdering van lantarens zou naar de meening des Voorzitters onbillijkheid geven tegenover andere van verlichting verstoken gedeelten der gemeente, doch verplaatsing kon overwogen worden. Verbete ring van het voetpad werd door allen wenschelijk geacht, doch de enorme kosten schrikken eenvou dig af. Daarna werd de vergadering gesloten. Wekelijksch algemeen overzicht. In Hongarije heerscht nog altijd de ex-lex toe stand. Graaf Khuen tracht van het weerbarstige Volkshuis tenminste eene voorloopige begrooting te krijgen en wendt daartoe al zijn invloed aan. Hij zou het voorstel tot vaststelling van de voor loopige begrooting indienen. De obstructie was besloten dit voorstel te doen vallen, dat, wanneer het aangenomen werd, de goedkeuring zou insluiten van de handelingen der Regeering. De zitting begon met een waar schandaal. De afgevaardigde Papp van de KomfA-partg legde met plechtig gebaar op de tafel van het Huis het aannemelijke geldsommetje van 10000 kronen neer, waarmede men, zeide bij, hem had willen omkoopen om Budapest te verlaten, aldus zijne hulp aan de obstructie onttrekkende. Hij had het geld ontvangen van den vroegeren af gevaardigde en ex-opposant Martin' Dienec, wien door eene ongenoemde excellentie 12000 kronen waren ter hand gesteld. Maar de snoode Dienec had om te beginnen 2000 kronen opgestreken. Onmiddellijk na Papp stond de afgevaardigde Lovaszg op, redac teur van het obstructie-blad Magyar Orszag om te vertellen, dat men ook beproefd had zijn blad om te koopen. Zekere Arthur Singer had eene groote som beloofd als de Magyar Orszag onmiddellijk van houding wilde verandoren. Men kan zich voorstellen welk een indruk deze onthullingen maakten. De afgevaardigden stoven op. De oppositie eischte een gestreng onderzoek er moest eene commissie worden benoemd, die de schuldigen aanwees en reeds spraken enkelen van graaf Khuen als schuldige. Van den anderen kant zeiden leden der regeeringspartij, dat men te doen had met eene manoeuvre der oppositie. Maar de commissie zal er komen en het Volkshuis is, tot zoolang het onderzoek duurt, geschorst. Inmiddels is de ware schuldige aan het licht ge komen. Het is graaf Ladislaus Szapary, gouverneur van Fiume, die bekend heeft en gezworen, dat de tegenwoordige minister-president niets met de zaak te maken beeft. Maar hij is zeer bevriend met de tegenwoordige ministers en de oppositie had dus eenig recht het Kabinet van medeplichtigheid te verdenken. De heer Szapary heeft reeds ontslag gevraagd als gouverneur van Fiume, maar daarmee is het schandaal natuurlijk niet uit. Als men hem niet in staat van beschuldiging stelt, zal dit de obstruc tie-partij zeer versterken. Maar veel ernstiger dan deze heftige tooneelen, die wel weer aanleiding zullen geven tot eenige duels, is een ander feit, dat aan deze omkoopings- geschiedenis vooraf ging. Bet is eene verklaring van graaf Apponyi, een man van gezag en een lid der Regeeringspartij, omtrent het gebruik der Hongaarsche taal bg het leger. Het is een eisch der oppositie, dat de Hon gaarsche soldaten in hunne moedertaal moeten worden gecommandeerd. En nu heeft graaf Apponyi verklaard, dat hij zich bg dezen eiscb aansloot. De öTosstttA-par tg, de oppositie, die een eigen leger wil voor Hongarije, heeft daarmede eene overwin ning behaald. Een eigen leger, straks eigen financiën, een eigen diplomatieke vertegenwoordiging, wat zal er overblijven van het met zooveel moeite bewaarde dualisme, van de eenheid in het dubbele rgk De grondwet van dit rgk, het Vergelijk, wordt weinig meer geteld. Graaf Apponyi zelfs rekent daarmee nog nauwelijks. De ontbinding nadertzij zal, als zij een feit wordt, misschien na den dood van den hoogbejaarden Keizer zeer beiangrgke ge volgen hebben, niet alleen voor de oude monarchie, maar voor geheel Europa. Wij hebben in ons overzicht er de aandacht op gevestigd, op welke wijze men in Duitschland zijn best doet om socialisten te kweeken, om het groot aantal stemmen op dezen uitgebracht bij de verkiezingen voor den Rijksdag nog te vermeerderen. Er is eene illustratie voor deze bewering te meer in het geval- Wagner. Deze man is postambtenaar. Hij draagt een dier lange titels, waaraan de buiten lander gevaar loopt zich te verslikken, maar die misschien kunnen dienen om een beperkt onder- danenverstand zekeren eerbied in te boezemen voor de gestelde machten. Hij is Oberpostdirectionssecreiar te Hanau. Maar hij zal het wel den langsten tijd geweest zgn, want de staatssecretaris bij de Poste rgen Kratke kan het niet met hem vinden. De heer Wagner doet zijn werk uitstekendzijn on middellijke chefs moeten zeer tevreden over hem zijn, en hij werd vlug bevorderd. Maar zgn ongeluk wil, dat hij een hoofd heeft voor natuurkennis en philosophie. Hij bewondert Schopenhauer en Darwin en trachtte anderen te winnen voor de leer zgner meesters. En hij maakte hot nog ergerhij schreef verzen. Toen een gedicht »het evangelie der ver achting" van zijn hand verscheen, was hij werk zaam te Kassei. Ongelukkig las de heer Kratke wat hij geschreven had en toen begon de vervolging. Hem werd aangezegd, dat bij niet verder bevorderd zou worden. Hij ontving vervolgens de boodschap, dat bij, tenzij bij boete mocht doen voor zijn mis- tot observatie-post voor juffrouw Spencer, die even beroemd was en even belangrijk als Jules. Met haar gefriseerd geblond haar, zag zij er nog precies zoo uit als een onbepaald aantal jaren ge leden. Niemand wist hoe oud zij was, behalve zij zelf en misschien nog iemand maar niemand stelde er ook belang in. Haar kennis van Brad- sbaw, van de stoombootdiensten en de programma's der schouwburgen en café-chantants was onbeperkt en toch giDg zij nooit op reis, ging zij nooit naar een schouwburg of een café-cbantant. Het was alsof zij haar heele loven in dat officiëele bureautje doorbracht met het geven van inlichtingen aan de gasten, met het teiefoneeren aan de verschillende winkels of met het praten met hare speciale vrien den, zooals nu op het oogenblik. »Wie is nummer 107 vroeg Jules haar. Juffrouw Spencer keek in baar boek. »De heer Thedore Rackzole uit New-York." »Ik dacht wel, dat hg uit New-York was," zei Jules na een kort doch welsprekend zwijgen, »maar hij spreekt evengoed Engelsch als jij of ik. Hij zegt, dat hg eiken avond een Angel kiss" wil heb ben. Ik zal er voor zorgen, dat bg niet te lang hier blijft." Juffrouw Spencer glimlachte even. Het idee van Theodore Rackzole een New-Yorker te noemen vond zg erg komiek en zij was niet ontbloot van zin voor het komieke. Zg wist natuurlgk en zg begreep ook, dat Jules het wist dat diö aristokratisch-eentonige bestaan van die op vol maakte wijze bestudeerde inrichting bedreigd zou worden. Maar op dien avond zou er de grootste uitbarsting plaats hebben, waarvan bet »Babylon- hotel" ooit getuige was geweest. »0zei de flinke man van middelbaren leeftijd, terwijl hij eindelijk opkeek. Aangezien hem de persoonlijkheid van Jules volmaakt onbekend was, kwam er een ondeugende uitdrukking in zijne grijze oogen, toen hij de uitdrukking op het gelaat van den kelner zag. »Breng mij een Angel kiss." Pardon, meneer Breng me een Angel kiss en wees zoo goed om geen tijd te verliezen 1" De toon van Jules was koel en duidelgk en ver scheiden beeren keken om alsof ze hunne ontevre denheid wilden te kennen geven over deze lichte stoornis. Maar het uiterlijk van dengeen, tot wien Jules sprak, stelde hen gerust, want hij zag er uit als die ervaren, bereisde Engelscbman, die het verschil tusschen twee hotels voelt en die on middellijk weet waar hij den eigenaar een standje kan maken en waar het geraden is zich te gedragen als in zgne sociëteit. Het Babylon-hotel was een hotel, waar men zich gedroeg alsof men op de sociëteit was. »Ik veronderstelde ook niet, dat ge het zoudt hebben, maar ik verbeeld me, dat ge het zelfs in dit hotel kunt klaar maken." »flet is geen Amerikaansch hotel, meneer." De berekende onbeschaamdheid dier woorden werd heel handig verborgen achter een nederigen, onderdanigen toon. De ander ging rechtop zitten en keek Jules, die aan zijne beroemde roode bakkebaarden stond te trekken, heel kalm aan. »Neem een likeurglas", zei hg half beleefd en half goedig nederig buigend, »doe er voor de belft maraskyn en voor de andere helft erême de menthe in. Roer er niet in en schud het niet door elkaar en breng het me dan. En vergeet niet tegen de buffetjuffrouw te zeggen »Ja meneer?" »Dat zij dat recept even opschrijft, want ik zal waarschijnlijk eiken avond voor het diner een »Angel kiss" bestellen, zoolang het zulk weer blijft". »Ik zal het u laten brengen, meneer". Dat was de laatste pijl van den vliedenden Parth. Hij bracht den ander daardoor aan het verstand, dat hij geen gewone kelner was en dat iedereen, die hem niet eerbiedig genoeg behandelde, zichzelf daardoor benadeelde. i Een oogenblik daarna, terwijl de Amerikaan van zgn Angel kiss zat te proeven, raadpleegde Jules juffrouw Spencer, de boekhoudster van het hotel. Haar kantoor was een vrg groote kamer, met aan twee kanten glazen schuifdeuren, waardoor men in de vestibule en in de rookkamer kon zien. Er werd hier slechts een klein gedeelte van het werk afgedaan. Dat kantoortje was voornamelgk bestemd

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1