Dinsdag 28 Juli, 90sle jaargang. FEUILLETON De nit;avo dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond, uitgezonderd op feestdagen. jBrgs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 8,£5. Afzonderlijke nomiaers 5 cent. fassÉÈ^g «sa «sSveptesïtsëï* 2 «*|s ^sta fEsg tSe? Bsiigav«i De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 27 Juli 1903. DeMinisfcer van Binnenlandscho Zaken heeft tot de (jimnissarissen der Koningin in Friesland, Groniogi, Overijse! en Zeeland het verzoek gericht -tftt&r- ,4" adviestö wrfteö dienen aangaande de maatreden, die zouden te nemen zijn, om de mis leiding ftkeor gaan, waaraan dienstboden, die uit de premie in groote steden een dienst komen zoeken, og maar ai te dikwijls blootstaan. Gelijk verzoek s gericht aan de burgemeesters van de waar deze meisjes haar diensten groofce Sideu, komon zïfcea. -DoJinister van Biunonlandsche Zaken heeft door tuöftsnkomsfc van de Commissarissen dor Koningiuian de burgemeesters het volgende me- »Bij hi besluit van 3 Juli 1903, is bepaald, dat op Zdagen en algemeeu erkende Christelijke feestdagogöene militaire oefeningen zullen plaats hebben c wapenschouwingen worden gehouden, tenzij zinjdoor de Koningin in bijzondere om- standighea-Jwordt bevolen en dat dientengevolge, wanneer parade ter eert) van de herdenking van Hardajosteits geboortedag, of van dien van een der bn van hot Koninklijk Huis, zou moeten plaats heft op een Zondag of een algemeen er kenden CiStelijken feestdag, die parade zal worden gekoudecj» den- eerstvolgenden werkdag. »De r®ng, vervat in dit besluit, kan geacht worden 't van belang ontbloot te zijn bij het bepalen feestvier boorteda een dag voor mogelijke plaatselijke er eero van een van genoemde ge len Augustus e. k. gaat de lichting militie te land over naar de land- itzoudering van ie krachtens de in de militiewot 1901 ionsttijd (acht jaren), of hetzij voor hun tzij voor het onvervuld gedeelte van hun fi den werkelijken dienst ontheven zijn ie behooreu tot het korps torpedisten reden korpsen e als plaats ver vanger of als nummer bij de militie zijn ingelijfd, fden, onder Ie, 2e en 3e vermeld, den dag van diensteindiging een be klag. Vrijdag gehouden herstemming voor esn iididen gemeenteraad in het lo kiesdistrict "g, is gekozen dhr. JG. Ermerins (lib.) nmen. Op den heer J. J. Koole (a.-r.) temmen uitgobracht. Hoéenakerke. De heer J. C. Looij alhier is teg politic e In oene jl. Zaterdagavond in de consis imer der N. H. kerk belegde bijeen komst en door ds. Smelt de redenon ontvouwd, waarc het oprichten van eeno afdeeling van den lat. Werkmansbond'' in deze gemeente chtfce en waarom hij daaraan de voor- 44 Op r te ha laatst< zij zi gemet »Ik strek! van dit moge leien uw hoe was, vade Augustus a. s. benoemd tot agent van rn eu zen. Boekhouder. loman van O. Klaussmanst. jenblik stond zij op het punt, ook hem met veel meer ijver dan zonder dit f het geval zou zijn geweest, beijverde i verdenking van eenige bedenkelijke met hem van zich af te wijzen, niets", verklaarde zij, i-van het ver die tienduizend mark, evenmin als rkomsf. En ik zweer u, dat ik tot op niet het geringste vermoeden heb nijn broer in verstandhouding met mijn 3est. Maar ik acht het niet on- alïengs ben ik zoo ver gekomen, ook het"éfroor mogelijk te houdon". dus niets? vroeg de commissaris twij- is u dus ook niet bekend, waarom .ndertijd naar Amerika verhuisd is, en zijne financieëele verhoudingen gesteld terugkwam ïljg naar Amerika, omdat hg de eene of andefedige dwaasheid begaan had, die mijn niet wilde vergeven, en >2fce jeugdige dwaasheid niet misschien eene 'vervalschiüg geweest kunnen zijn, me ster". vraagt u mij daarnaar, als u het weet Ik daaromtrent niets meer vertellen, want ik nog maar een kind. En wat de finan- keur gaf boven het alhier bestaande werkmans ondersteuningsfonds »Hulp in nood". Daaruit bleek, dat het voornaamste doel was hot onderling be vorderen der geestelijke belangen in Ned. Herv. richting- en in de tweede -plaats cok de stoffelijks belangen. Op zijne uitnoodiging gaven zich een dertigtal leden aan tot het vormen van zulk een afdeeling, terwijl tevens werd besloten daaraan toch ook een ondersteuningsfonds, met het doel als bij »Hulp in nood", te verbinden. Als bestuursleden werden gekozen de bb. Joh. Snoodijkvoorzitter, L. J. Sporte, vice-voorzitter, Jan v. d. Peylsecretaris en Th. de Looff Jz„ pen ningmeester, terwijl bij acclamatie ds. Smelt tot eerc-voorzitter werd benoemd. Nederlandsch-Indië. Blijkens een telegram van den Gouv.-Gen. vau N.-L, van 25 Juli 1903, wordt de Gouvernements- koffie-oogst op Java voor dit jaar geraamd op 209.000 pikols. Na (Sen daod van den Paus. Het stoffelijk overschot van Paus Leo XII1 is Zaterdag bijgezet. Het bijzetten in den grafkelder begon om 7 uur en duurde tot kwart over negen. Ruim 2000 ge- noodigden woonden de plechtigheid bij. Geen enkel ongeval kwam echter voor. In antwoord op de toespraak van den deken van hot diplomatieke korps zei kardinaal Oregliona zijn dank te hebben betuigd: »Do heele wereld treurt met ons over het onherstelbaar vorlies, waarvan het H. Gollege op bijzondere wijze de bitterheid gevoelt. Het H. College stelt ten hoogste op prijs de bewijzen van deelneming van desouve- reinen en staatshoofden, welke voor onze diep be droefde harten een ware troost zijn. Het H. College bereidt zich voor de gewichtigste taak te vervullen r het kiezen van een nieuwen stedehouder van Jezus Christus. In dit zoo plechtig en gewichtig oogen- blik zal God ons zonder twijfel zijne bijzondere hulp en genade verleenen, noodig tot het vervullen van do zoo zware taak. Doordrongen van deze ge voelens nemen we afscheid van het diplomatieke korps, terwijl we u do verzekering geven van onze diep gevoelde erkentelijkheid". De correpondent der New-York Herald te Rome weet wat bijzonders mede te deelen. Hij zegt dat de »visschersring", dien men van Paus Leo's vinger had dienen te nemen, er niet is afgenomen om dat hij, toon men dat wilde doen, er reeds af was. Dien ring, waarvan de steen den H. Petrus voor stelt in een schuitje, heeft de Paus altijd aan zijn vingerhet is het uiterlijk teeken zijner waardig heid en de pauselijke bullen worden er mede ver zegeld. Wanneer de Camerlengo den dood des Pausen komt constateeren, wordt de ring hem door den kamerheer des Pausen overhandigd. In de eerst volgende bijeenkomst der kardinalen wordt hij ver broken. Toen echter kardinaal Oreglio althans volgens ciëele verhoudingen van mijn broer bij zijn terug keer uit Amerika betreft, daaromtrent ben ik in 't geheel niet ingelicht. Het schijnt, dat hij niet onbemiddeld is; ik voor mijn persoon heb in elk geval van hem nog niets anders dan belofteh ont vangen." >Uw broer is van morgen te Breslau aangeko men, en hij is van het station direct naar u ge gaan. Zijn bagage moet dus hier zijn. Kan ik het zien Hermine wilde heengaan, om het valies te ha len, doch do commissaris hield haar tegen. »Wij zullen samen gaan, als het u goed is, me vrouw WinterMaar vooraf wenschte ik u nog eenmaal te vragen, of u mij werkelijk geen nadere inlichtingen kunt geveD. Indien uw broer u mis schien niet vooraf zijn vertrouwen heeft geschonken, dan heeft hij u toch wel voor zijne overbrenging naar het ziekenhuis een wenk of een opdracht ge geven. Ik herhaal, dat u mij niets mag verzwijgen, al lijkt het u zelf ook van nog zoo geringe be- teekenis." Besluiteloos talmde Hermine nog eene seconde. Toen echter kreeg de zorg voor haar eigen veilig heid de overhand op al haar zusterlijke bedenkingen. »Ja, hij heeft mg oen opdracht gegeven," zeide zij, »maar ik geloof niet, dat zij in eenig verband kan staan met wat u hem ten laste wilt leggen. Want mijn broer heeft mij alleen opgedragen, te zorgen, dat de door hem gekochte brandkast, waarmede hij zoo'n ernstig ongeluk gehad heeft, in geen geval in zijne afwezigheid zou worden geopend." »Zoo? Was dat, alles?" >Ja, Dat wil zeggen later heeft bij mij ook de Herald den dood van Leo XIII had gecon stateerd, moest mgr. Bisletti hem bekennen, dat de ring verdwenen was. Oregliodie de verklaring omtrent het overhandigen van den ring geheel ge- >$,-hroveu had medegebracht, moest dien weder in den zak steken. Mgr. Bisletti kon geenerlei aanwijzing omtrent den diefstal geven. Deze moet hebben plaats gehad tusscben den dood des Pausen en den volgenden morgen, toen kardinaal Oreglio voor het constateeren binnenkwam. In dien tusschentgd zijn tal van per sonen in de sterfkamer geweest, i Om een schandaal te vermijden zou de Observatore Romano, het officieel orgaan van het Vaticaan, het hebben laten voorkomen, alsof alles zich volgens de regels had toegedragen. Het verdwijnen van den ring, zegt de corres pondent, heeft groote onsteltenis in het Vatieaan teweeggebracht. De vrienden van mgr. Bisletti, hopen nog altijd dat, wanneer men de zegels van het kabinet van don overledene afneemt, de ring erin gevonden zal worden, doch die hoop is wel zeer gering. De ring mocht 's Pausen hand nooit hebben verlaten en iedereen ontkent hem te hebben aan- De geheele verantwoordelijkheid voor dit zonder linge verhaal blijft voor het blad, waaraan het ontleend is. Kerknieuws. Ned. Hervormde kerk. Keinkenszantl. Beroepen alhier dhr. P. Krul candidaat te Seheveningen. Beroepen Daar Holten P. A. Steenbakker Morilyon Loysen te Colgnsplaat. Onderwijs. Voor bet eind-examens der Hoogere Burger scholen in Zeeland, slaagden Zaterdag van de derde groep allen, bebalve één candidaat, niet van eene Burgerschool, die word afgewezen. Geslaagd zijn Van de R. H. B. S. te Goes F. H. Wibaut. Van die te MiddelburgH. H. Ehrenburg, C. Blankert, A. C. Koppejan on P. J. Beenbakker. Van de H. B. S. te ZierikseeA. W. Hage en W. Ridder van Rappard. De examens zijn hiermede afgeloopen. Op de voordracht voor onderwijzer aan de o. 1. school te Groede komt als no. 1 voor, de heer S. J. Swart, thans werkzaam als volontair te 's-Gravenpolder. Wekelijksch algemeen Gverzicht. In Duitschland heeft men bij gelegenheid van de jongste verkiezingen voor den Rijksdag de op merking gemaakt, dat het enorme aantal stemmen, op sociaal-democratische candidaten uitgebracht, zijn oorsprong vond in eene in wijderen kring bestaande ontevredenheid. Nu zou men denken, dat iedereen, die niet wenschte het aantal socialisten in den Rijksdag vermeerderd te zien, zou meewerken tot nog verzocht, de beide sleutels, die in zijn valies zijn, zorgvuldig te bewaren, want zij behoorden tot de door hem gebuurde brandkluis in een Ber- lijnsche bank, waar hij een groote som geld van zich zelf en van anderen bewaard heeft." >Nu, ik geloof, dat deze mededeelingen gewichtig genoeg zijn. Laten wij dus gaan om het valies wat nader in oogenschouw te nemen." Mevrouw Hermine's oprechtheid had haar niet voor het gevreesde lot eener arrestatie kunnen be hoeden. En terwijl zij voor den rechter van instructie moest herhalen, wat zij zooeven tot den commis saris van politie gezegd had, keerde deze mot een spoedig ontboden slotenmaker en twee knechten naar het kantoor der Glückauf-maatschappij terug. Want de door den verongelukte in zijne verschrik kelijke pijnen uitgesproken wensch was natuurlijk reden genoeg, om aan eenig verband tusschen de hier gepleegde misdaad en den koop van de oude brandkast te denken. Misschien hadden de dieven 1 een deel van hun buit daarbinnen vorborgen, om zich dien voor het geval, dat zij nu gegrepen mochten worden, voor de toekomst te verzekeren. In elk geval scheen een onmiddellijke opening van de brandkast onder alle omstandigheden gowenscht, en de commissaris verzocht den directeur-generaal Hoffmann, dit proces, dat voor 't overige bij ge sloten huisdeur plaats had, als getuige bij te wonen. De aan zulk werk gewende werklieden hadden de kast zonder groote moeite op den rug gelegd, en de slotenmaker verklaarde na een kort onder zoek »Het is zeer solied, maar zeer ouderwetsch werk, zooals men voor ongeveer dertig jaar ge- het zooveel mogelijk wegnemen der oorzaken dier ontevredenheid. Doch neen, men ziet juist het tegen overgestelde. Er zijn in den laatsten tijd in Duitscb- land weer ettelijke dingen gebeurd, die kwaad bloed hebben gezet en koren zijn op den molen, der soc.-dein. partij. Daar is in de eerste plaats het gQve.\-Hüssener, de marine-cadet, die een jongmenseh, door wien hij zich beleedigd achtte, met zijn ponjaard doorstak. Dat zou overal elders gestreng zijn bestraft ge worden, maar in Duitscbland heeft men zulke zon derlinge begrippen van militaire eer, dat deze aan staande officier in tweede instantie is veroordeeld tot de belachelijke straf van twee jaren vesting. Hij zal zich met groote vrijheid kunnen bewegen, hij blijft zijn rang behouden misschien wordt hij nog wel begenadigd ook. Én alsof dit nog niet voldoende ware om het rechtsgevoel van het volk te kwetsen, kan men het zonderlinge verschijnsel aanschouwen, dat in conservatieve en militaire krin gen de moordenaar wordt verdedigd. Zoo noemt een generaal hem >den jongen superieur, die in te grooten ijver in 't gebruik van zijn wapen te ver is gegaan". Dat durft een generaal te zeggen. Verder heeft men het geval met de Pommersche Bank. Een buitengewone verrassing aan den zeer onaangenamen kant, een groote ergernis is de uit spraak in het proces van deze Bank. Nagenoeg twee maanden heeft de rechtbank zich met deze zaak bezig gehouden. Het faillissement van de Bank, aan welke velen alles wat zij bezaten gerust toever trouwden, is een geduchte slag geweest Talrijke vroeger welgestelde families zijn tot armoede ver vallen. Bij het proces kwamen zeer bezwarende dingen aan het licht. De directeuren der Bank hadden het publiek misleider was sprake van poging tot omkoopiDg en van handelingen, geheel in strijd met eerlijkheid en recht. Het openbaar ministerie bad verpletterendo feiten aan het licht gebracht. Maar de rechtbank heeft niet veroordeeld. Zij heeft, zich zelve een bewijs van geestelijke onmacht gevend, verklaard, dat zij dit ingewikkelde geval niet kan overzien, de geheelo zaak geschorst, den man, tegen wien de zwaarste beschuldigingen werden ingebracht, op vrije voeten gesteld, met de kans, dat hij van de gelegenheid gebruik zal maken om te ontvluchten voor het geval de politie mocht goed vinden zich nogmaals met zijne zaken te bemoeien. Hoe is dat mogelijk vraagt het publiek. En bet herinnert zich, dat lieden van de Bank in betrek king stonden tot hooggeplaatste personen dat men sprak van »de Hof bank der Keizerin", dat de Bank veel geld uitgaf, bij voorkeur voor kerkelijke doel einden. Ligt daarin de verklaring van de op zijn minst genomeD zonderlinge houding der rechtbank Men begrijpt wat het publiek van de zaak zegt, en dat de socialisten niet veel moeite zullen hebben om het te overtuigen, dat hier geknoeid is en ge konkeld ten bate van beschuldigden, die zulke voor name relaties hadden. Ten slotte zijn er de overstroomingen in Silezië. De watersnood daar heeft honderden van have en goed beroofd. Men staat daar tegenover een ramp van grooten omvang en ernstige gevolgen. En men vraagt zich af of deze ramp niet had kunnen wor- maakt beeft. De deur is tot bescherming tegen de gassen, die bij een brand zouden kunnen binnen dringen, luchtdicht aangebracht. En zelfs het sleutel gat is door een bijzondere constructie luchtdicht gemaakt. Als wij die eerst verwijderd hebben, is het overige nog slechts kinderspel." Hij ging met zijne manschappen aan 't werk en het gelukte hem in betrekkelijk korten tijd, den grendel van het sleutelgat te verwijderen. Hoewel het een kunstslot was, dat voor eenige tientallen jaren in de oogen van zijne vervaardigers zeker als volmaakt beschouwd werd, stonden nu inderdaad aan de opening der brandkast, geen noemenswaar dige hinderpalen meer in den weg. »Zio zoo dat is 'gebeurd," zeide de sloten maker met voldoening, terwijl hij zich het zweet van het voorhoofd wischte. »Als het den heeren belieft, kunt u nu zelf de deur openen." Door een zeer begrijpelijke nieuwsgierigheid ge- droven, grepen de commissaris van politie en de directeur-generaal gelijktijdig naar de trekknoppen der deurvleugels en gelijktijdig deinsden beiden met een uitroep van ontzetting terug. Een sterke, bijna bedwelmende reuk, die intusschen weinig of niets van den karakteristieken reuk van bederf had, was hun tegengeslagen, en zij hadden in het geelachtig-bleeke, zeldzaam verschrompelde gezicht van een lijk gestaard, dat in de oude brandkast als in een kist rustte. »Groote God dat is Winter 1" riep de oude heer uit, die op een der slotenmakersgezellen moest steunen, omdat in den eersten schrik de knieën dreigden te breken.

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1