1903. N°. 87. Zaterdag 25 Juli. 90ste jaargang. Bij dit no. behoort een bijvoegsel. VEILIGHEIDSWET. Schoolartsen. FEUILLETON. De Boekhouder. COURANT. De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Rjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelgki- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per rogel. G0ESC De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,25. Afzonderlijke nommers 5 cent. lasendiag ysii advertentiin vóoi* i^cb op c9«» daf uitgave. Aangezien gebleken is dat vele werkgevers in de meening verkeeren dat van het voorkomen van een ODgeval onder hun personeel, na de invoering van de ongevallenwet, alleen aangifte behoeft te worden gedaan aan de Rijksverzekerings bank, maakt de Burgemeester van Goes belang hebbenden attent, dat ook evenals te voren bij hem aangifte moet worden gedaan ingevolge de Veiligheidswet, aangezien zij zich anders zouden blootstellen aan eene vervolging wegens overtreding van art. 12 der veiligheidswet. Goes, 23 Juli 1903. De Burgemeester van Goes, DE KONING KOOIJ. Dat de Gezondheidscommissie voor den kring Goes hare taak niet als eene sinecure opvat, hebben wij reeds meer gelegenheid gehad op te merken. Ook thans is dit weer gebleken, doordat deze com missie een schrijven aan het Gemeentebestuur heeft gezonden, betoogende de wenschelijkheid om kin deren, lijdende aan of verdacht van besmettelijke ziekten, niet opgenomen in de ziektewet, tijdelijk niet op de scholen toe te laten. Burgemeester en Wethouders, het blijkbaar eens zijnde met de Gezondheidscommissie, hebben aan deze uitnoodiging het oor geleend en zijn zelfs nog verder gegaan dan de commissie had verzocht en hebben ook het verbod willen toepassen op kinderen, die wel niet gevaarlijk kunnen zijn voor den goeden gezondheidstoestand hunner medescholieren, maar ook op andere, die wel in meerdere of mindere mate lijdende zjjn, maar wier verblijf in de school geen gevaar oplevert. In hunne toelichting zeggen Burg. en Weth. o. a. i-Dikwijls toch merkt men leerlingen op, die blijk geven den onderwijzer niet te kunnen verstaan, al is diens stem duidelijk en de afstand niet te groot andere kunnen op voor het gezonde oog normalen afstand het geschrevene op het bord niet lezen weder andere doen bij spreken, hardop lezen, dui delijk hooren, dat de ademhaling, de neus, de keel holte abnormaal zijn. Een onderwijzer, die hart voor zijn leerlingen heeft en hen werkelijk goed gadeslaat, vindt telkens gevallen, waar hjj denkt het ware toch gewenscht, dat dat kind hoe eerder Roman van O. Klatjssmann. Allen, dio zich in het huis bevonden, snelden toe. Eu de een of ander al te ijverige achtte het zelfs noodig, mevrouw Hermine Winter zonder eenige voorbereiding met het gebeurde in kennis te stellen. Zij snelde toe en kreeg, zooals niet anders te verwachten was, bjj 't ontzettende schouw spel, dat haar hier geboden werd, een zwaren hysterischen aanval. Terwijl eenige hulpvaardige handen haar naar haar woning terugbrachten, en terwijl anderen naar verschillende richtingen* ijlden, om een dokter te halen, grepen tal van stevige armen toe, opdat de ongelukkige van den geweldigen last, die op hem rustte, bevrijd werd. Het was spoedig geluktdoch een blik op bet on be wegeljjke, met bloed overdekte lichaam deed ook zon.der nader onderzoek zien, dat hij vreeselijke verwondingen moest hebbon be komen. De meesten hielden hem voor dooddoch toen men aanstalten maakte, om hem weg te dragen, kwam er weer een dof gekreun uit zijn borst, en zijne gelaatstrekken verwrongen zich tot eene uit drukking van namelooze smart. Zoo voorzichtig mogeljjk legde men hem op een deken, en droeg hem naar de woning van den j kassier, waar men hem op een rustbank een voor- loopig bed had klaargemaakt. j Voor het kantoor der Glückauf-maatschappij had zich inmiddels eene aanzienlijke menschenmenigte verzameld, en een politie-ambtenaar, die zich van het voorgevallene liet onderrichten, verbood hot vervoer der brandkast, totdat een onderzoek over het ontstaan van het ongeluk zou hebben plaats gehad. Toen kwam een der uitgezonden boden met dokter Weiss terug, die dadelijk den nog altijd be- wustelóoze begon te onderzoeken. Reeds na een kort bezichtigen en betasten schudde hij het hoofd en zei: »Hier is voor mij ternau wernood iets te doen. Wat hier noodzakelijk is, kan alleen in de chirurgische afdeeling van een hoe beter onder geneeskundige behandeling kwam. Een diagnose kan en behoeft hij niet te maken, maar hij kan in zeer veel gevallen waarnemen, dat het kind geneeskundige hulp behoeft. Dat kinderen in zulk een toestand op schoorkomen is een gevolg van onachtzaamheid, onkunde of onverschilligheid der oudersaan dezen toestand kan door de voor gestelde toevoeging van art. 8 een einde gemaakt worden." De goede bedoelingen van B. en W. blijken dui delijk en ook wij gelooven, dat door de aanneming van dit voorstel de Raad een goed werk heeft ver richt maar toch was onze verwondering groot, toen dit belangrijk punt van de agenda zoo maar, zonder eenige discussie, oüder den hamer des voor zitters doorging. Immers, behalve het goede kan men ook het betere hebben. En nu verwondert het ons, dat geen der Raadsleden bij deze gelegenheid eens een lans brak voor het invoeren van schoolartsen. Inderdaad moet het verbazing wekken, dat een onderwerp, waarover den laatsten tijd in het bui tenland zooveel hoofden zich warm hebben gemaakt, dat zooveel pennen in beweging heeft gebracht, in ons land nog zoo weinig aandacht heeft getrokken. In het voorstel van B. en W. wordt de zorg voor het ontdekken van leerlingen, die geneeskundige behandeling zouden kunnen behoeven, geheel aan den onderwijzer opgedragen. Maar hoeveel onder wijzers zijn er niet, die zelf geen of maar zeer weinig oog hebben voor abnormale toestanden dei- leerlingen En op scholen met een groot aantal leerlingen kan men het hoofd toch moeilijk met dit onderzoek belasten. Ook zal het den onderwijzer, ook al heeft hij nog zooveel hart voor zijn leer lingen, moeilijk vallen, zoo niet onmogelijk zijn, enkele ziektegevallen op te merken, voordat deze reeds een eind gevorderd zijn. Ook bestaat er reden te over, om de gezichtsscherpte der leerlingen periodiek na te gaan, ten einde de oorzaak van den ongunstigen toestand zoo mogelijk op te sporen, en re^ds daarvoor alléén zou de aanstelling vaD een schoolarts gewettigd wezen. Nog een groot voordeel van het hebben van school artsen is gelegen in den meerderen spoed, waarmede in ziektegevallen wordt opgetreden. De onder wijzer kan geen diagnose maken hij veronderstelt, dat het kind ziek moet zijn, zendt het naar de ouders en nu hangt het van dezen af hoeveel tijd er zal ver- loopen, voordat een geneeskundige wordt geraad pleegd. De mogelijkheid bestaat, dat zoo'n naar huis gezonden kind den ouders zeer welkom is bij ziekenhuis geschieden. Men moet onmiddellijk oen draagbaar halen, om den gewonde naar het Aller heiligen-hospitaal te vervoeren". Hij bepaalde zich er toe, den gewonde, wiens onrust op een spoedigen terugkeer van het bewust zijn wees, tot verzachting der pijnen met een be hoorlijke dosis morphine in te spuiten, en begaf zich vervolgens naar het aangrenzend vertrek, om naar mevrouw Winter te zien, die, zooals men hem gezegd had, eveneens zijn bijstand noodig had. Hij vond haar evenwel weer bij, weer hersteld van haar hysterischen aanval en betrekkelijk kalm, zoodat er voor geneeskundige behandeling geen aanleiding was. Op haar angstige vraag naar den toestand van haar broer kon hij niet anders dan een ontwijkend antwoord geven door zich te be roepen op de onmogelijkheid van een door hem alleen in te stellen onmiddellijk onderzoek. Doch Hermine had zeker op zijn gezicht gelezen, wat zijne lippen haar verzwegen, want zij verlangde beslist; dat men haar bij den verongelukte zou laten. En daar hg in den grond van zijn hart overtuigd was, dat Miller dezen dag wel niet zou overleven, achtte dokter Weiss zich, ondanks het met elke emotie gepaard gaande gevaar voor den patiënt, niet meer bevoegd, zijne zuster de vervulling van haar wensch te verbieden. Hij bepaalde zich er toe, haar tot de meest moge lijke voorzichtigheid te vermanen en geleidde haar j zelf naar het aangrenzend vertrek. Stom, maar met de uitdrukking van een wanhopige knielde Hermine naast het bed van den kreunende neer. En dit- maal was er zeker niets gekunstelds in haar smart want zij had zich er in dezen laatsten tijd zoo aan gewend, in haar teruggekeerden broer haar eenigen steun en haar laatste toevlucht te zien, dat de ge dachte, nu misschien ook hem te verliezen, haar ondragelijk toescheen. Weinige minuten na haar binnentreden kreeg George Miller het bewustzijn terug, en een zwakke^ glans in zijn oogen verraadde, dat hij haar her kende. -Op haar teedere vraag, hoe hij het maakte, schudde hij nauwelijks merkbaar het hoofddirect daarna echter bewogen zich zijne lippen, alsof hij haar iets wilde zeggen, en alsof bet hem aan kracht ontbrak, om zich verstaanbaar te maken. Hermino het verrichten van arbeid, huiselijke bezigheden, enz. en dat zjj dus talmen met het raadplegen van een dokter. Maar wat doet een schoolarts? Hg beslist of het kir A in zgn eigen belang of in het belang zijner medescholieren moet worden verwijderd. Hg zou dan den leerling naar huis moeten zenden met een nota, waarop de reden der wegzending staat ver meld. Bij ernsfige ziekten, als diphtheritis zou men hem kunnen verplichten naar de woning te gaan van hen, die aangetast zgn, om voor de afzondering maatregelen te nemen. Hij zou den duur daarvan kunnen bepalen en de wijze van ontsmetting. Art. 29 van do epidemiewet van 1872 geeft tot j zulke instructies naar onze meening uitdrukkelyk de bevoegdheid. In dat ariikel toch staat»provin- ciale en gemeentebesturen behouden de bevoegdheid tot het vaststellen van reglementen of verordeningen tot voorkoming, wering of beteugeling van besmette lijke ziekten, voor zoovor zij niet in strijd zijn met de bepalingen dezer wet." Nog eens, het thans aangenomen voorstel is eene stap in de goede richting, maar afdoend komt het ons niet voor. Van welk onderwijzer toch mag verondersteld worden, dat hg, zonder daarvan een zekere studie gemaakt te hebben, de verschijnselen der betreffende aanstekelijke ziekten zal kunnen onderkennen Dat zullen tot op zekere hoogte al leen zij kunnen doen, die bijv. het hoogst nuttige werk (voor belangstellende onderwijzers stellen wij het gaarne ter beschikking Red.) ^Inleiding tot de studie der Schoolhygiëne voor onderwijzers, ge schreven door Dr. Catharine van Tussenbroek, D. J. Blok en C. H de Jonghebben bestudeerd. En zal een onderwijzer zich niet, bij eene even- tueele aanmerking, altijd met zijne onbekendheid met die verschijnselen kunnen dekken Daarom zouden wij zoo gaarne hebben gezien, dat door den Gemeenteraad een besluit ware ge nomen bijv. als volgt »Er zal op eene bezoldiging van f.... 'sjaars worden aangesteld een schoolarts, wiens werkkring en bevoegdheden nader bij instructie door B. en W., de Commissie van toezicht op het lager onderwijs en de Gezondheidscommissie gehoord, zullen worden vastgesteld." Misschien komt het nog wel eens zoover. GOES, 24 Juli 1903. Bij Kon. besl. is, met ingang van 16 Augustus, benoemd tot directeur van het telegraafkantoor te legde haar oor tegen zgn mond doch ook nu nog duurde het geruimen tijd, voordat het haar gelukt was, hem te verstaan. 'En zij moest datgene, wat hij haar gezegd had, wel voor een uitvïbeisel van koortsachtige gecst- verbijstering houden, want op den tooü, waarop men de dwaze wensehen van een kind pleegt te sussen, antwoordde zij »Zeker, George maak je daar maar niet ongerust over Ik zal in elk geval zorg dragen, dat men haar niet openmaakt. Maar heb je mij niet misschien eene andere op dracht te geven Hij fluisterde weer, en ditmaal koesterde Her mine blijkbaar niet den geringsten twijfel aan de helderheid van zijn verstand. Zij knikte herhaalde lijk ten teeken, dat zij hem begreep en met hem instemde, en haar gezicht vertoonde nu een veel minder wanhopige en ongelukkige uitdrukking dan te voren. Den verongelukte echter scheen de in spanning van het spreken geheel uitgeput te hebben. Want hij sloot zwaar ademhalend de oogen, In volslagen apathie liet hg dan ook alles met zich doen, toen kort daarna onder geleide van een dokter de ziekendragers uit het Allerheiligenhos pitaal verschenen, om hem met de in hun moeilijk beroep verkregen handigheid voor het transport voor te bereiden. Hij zei niets meer en gaf geen geluid van pijn. Misschien ook had hij al weer het j bewustzijn verloren, toen men hem voorbjj de oor zaak van zijn ongeluk, de inmiddels opgerichte brandkast, droeg. Een uur later moest mevrouw Winter een be zoeker ontvangen, aan wiens verschijning zg gedu rende deze laatste weken al meer dan voldoende gewend was. Het was de commissaris van politie Neuburger, die zich door het dienstmeisje bij haar liet aan dienen* en wiens ongewoon ernstig gezicht zij in 't eerst als eene uitdrukking van verschuldigde de ferentie voor haar zwaren tegenspoed beschouwde. Het eerste woord van den commissaris gold dan ook inderdaad den verongelukte. »Ik hoor, dat uw broer het slachtoffer van een ongeluk geworden is", zeide hijdoch hjj achtte het tot haar verwonde ring overbodig, er de eeue of andere fraze van Goes, J. R. van Beek, thans commies dor telegrafie 2e klasse. De St.ct. no. 171 bevat de statuten der aChris- telijke Jongelingsvereeniging" te Goes. Volgons het eerste ontwerp der Wmterdienst- regeling op de Staatsspoorwegen komt er, wat betreft den treinenloop van Viissingen—Roosendaal on Roo sendaalViissingen, niet de minste verandering. Bij Kon. besluit, is met ingang van 16 Augus tus 1903, benoemd tot directeur van het telegraaf kantoor te Middelburg, Q. H. Peerboomthans com mies der telegrapbie van de le kl. Bij kon. besluit is boven en behalve de bij- drage, bedoeld bij art. 45 der wet op het lager onderwijs uit overweging, dat de volgende ge meenten door de uitgaven tot een behoorlijke in richting van haar lager onderwjjs vereischt, in verhouding tot haar middelen en andere uitgaven, onbillyk zouden worden bezwaard een subsidie verleend van f4800 aan de gemeente Krabbendijke en van f 4800 aan de gemeente Kruiningen. Uit de St. Ct. blijkt, dat dit subsidie strekt tot bestrijding der kosten voor de gemeenschappelijke school aan den Oostdijk. Uit het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de instelling van landbouwraden blijkt, dat een geregelde vertegenwoordiging van den land bouw bjj verschillende leden weinig bijval vond. Zeer veel leden e.chter erkenden de behoefte aan oen wettelijk georganiseerde Jandboawvertegenwoor- diging. Velen hadden echter tegen de voorgedragen regeling, zooals ze daar ligt, zoo overwegende be zwaren, dat zjj niet voor het ontwerp kunnen stem men. Zij hoopten alsnog op een bevredigende op lossing der bezwaren. Verscheiden leden hadden bezwaar tegen een ver tegenwoordiging van land- en tuinbouw, en velen achtten niet-opneming van veldarbeiders in de ver tegenwoordiging een fout. Ook tegen provinciale landbouwraden hadden vele leden bedenking, andere niet. De rjjkslandbouwraad vond meer aanhangers. In een nota bepleit de heer Van Dedem het cor poratieve stelsel voor de samenstelling der provin ciale landbouw-vertegenwoordiging. Op een adres van den Nederlandschen slagers- bond om afschaffing van den accijns op het geslacht heeft de minister van financiën geantwoord, dat voorloopig daaraan niet te denken valt. deelneming aan toe te voegen. In plaats daarvan ging hij op den droogsten ambtelijken toon voort x>Ik moet daarom eenige vragen, die eigenlijk voor hem bestemd waren, in de eerste plaats tot u rich ten. Een waar antwoord kan ik u in uw eigen be lang dringend aanbevelen. Wat weet u van de deel neming van uw broer aan den bier gepleegden diefstal Hermine staarde den commissaris eerst een se conde verbjjsterd aan toen echter antwoordde zij op een toon van vlammende verontwaardiging »Wat moet dat beteekenen, meneer? Mijn onge lukkige broer zou ^Pardon geen nuttelooze opwinding, mevrouw Winter! Uw broer heeft vandaag aan een advocaat alhier als borgstelling voor de geweDSchte vrij lating van juffrouw Martha Winter oen som van tien duizend mark in bankbiljetten van dnizend mark betaald, die volgens een in onze handen be rustende lijst zonder eenigen twijfel uit de bestolen brandkluis der Glückaufmaatschappij afkomstig zjjn. Zgne deelneming aan den diefstal staat dus voor ods vast, en het komt er alleen nog maar op aan, den loop der gebeurtenissen in details vast te stellen. Hoe bereidwilliger u ons daarbjj helpt, des te beter zult u uw eigen voordeel dienen." De toon van zgn woorden en de blik, waarmee hjj haar daarbjj aankeek, konden bij Hermine geen twijfel laten, dat zij voor hem eveneens een mede plichtige was, en zij gevoelde zich eensklaps aan gegrepen door den onziDnigen angst, dat hjj misschien gekomen was, om haar eveneens naar de gevangenis te brengen, zooals zij haar schoonzuster daar heen had zien gaan. En niet deze angst alleen, maar in niet ge ringer mate een aanvechting van jaloersche woede bepaalde haar houding. Dus dat was George's broederljjke liefde, waarvan zjj zulke verwachtingen had gehad 1 Terwijl hg haar met bijna brutale op rechtheid te verstaan gaf, dat zij zich met een bescheiden aalmoes zou moeten tevredeD stellen, juist toereikend, om een armzalig, werkzaam leven mogelijk te maken, aarzelde hij geen oogenblik, voor die andere een som van tienduizend mark als 't ware uit het venster te gooien. Wordt vervolgd.}

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1