1903. N°. 86, Donderdag 23 Juli, 90sle jaargang. 42 FEUILLETON. De Boekhouder. COURANT. De prjjs der gewone advertentiën ie van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelgka- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOESGIIE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, lg25. Afzonderlijke nommers 5 cent. tnxtndiiig van advertentiSn vóór 2 «ren op den dag uitgave* Gemeenteraad van Goes. Zitting van Dinsdag 21 Juli, 's avonds 8 uur. Voorzitterde burgemeester. Aanwezig 12 ledenafwezig dhr. v. d. Leeuw. Medegedeeld wordt, dat zijn ingekomen o. a. van Ged. Staten goedkeuring van het kohier van den hoofdelijken omslag. Van het gasthuisbestuur de rekening over 1902. In handen gesteld der financ. commissie. Van de b.h. Schrijver en Rosier verzoek om een sloot te mogen dempen en do rooilijn te willen vaststellen voor een te bebouwen terrein aan den Westsingel. Van verschiilendo bewoners van den Oostsingel een verzoek om tjjdelijk hunne terreinen temogen afsluiten van den weg. Tot plaatsvervangend secretaris der gemeente wordt benoemd dhr. J. G. Legro, commies ter ge meente-secretarie. Deze legt den vereischten eed af. Daarna worden door eene commissie de geloofs brieven der nieuwbenoemde raadsleden onderzocht, in orde bevonden en door den Raad tot toelating besloten. Aan den heer G. F. Maris wordt op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als onderwijzer bij bet Openbaar Lager Onderwijs. Tot onderwijzer bij het O. L. Onderwijs wordt met 7 stemmen benoemd dhr. G. V. Pennings van Hein- kenszand op dhr. G. De Koeyer van Heinkenszand worden 5 stemmen uitgebracht. Tot onder wijzeres bij bet O. L. Onder wijs wordt met 9 stemmen benoemd tnej. F. Baetens van Ierseke op mej. A. Blackstone van Hoedekenskerke worden 3 stemmen uitgebracht. Daarna is aan de orde de benoeming van een lid der commissie van toezicht op het Lager Onderwijs. De aanbeveling bestaat uit de heeren S. Spaans en A. K. Ziveede. Dhr. Donner vestigt er de aandacht op, dat bij de vorige benoeming van een lid der commissie, in de plaats van wijlen dhr. v. d. Bilt la Motthey de aanbeveling bestond uit personen van verschillende richting. Toen was dhr. v. d. Wartdie tot de a.-r. partij behoort, nog lid der commissie. Nu wij dezen helaas moeten missen, komen er op deze aanbeveling slechts personen van ééne richting voor en spr. noemt die aanbeveling dus eenzijdig. Is het recht en billijk, vraagt spr., dat er op deze wijze ge handeld wordt Hij had gehoopt, dat de vinger wijzing, onlangs door den heer Dekker gegeven, zou zijn ter harte genomen. Het toezicht omvat niet alleen de neutrale school, maar ook de Christelijke en R.-Kath. scholen en deze burgers hebben ook het recht een der hunnen in de commissie te zien. Men heeft wellicht den heer Spaans genomen, omdat deze eene gymnasiale en academische oplei ding heeft genoten, maar er zijn meer predikanten en anderen in de stad, van wie dit kan worden gezegd. Spr. wil niets afdingen op de capaciteiten van de aanbevolen heeren, ook niet afgeven op de wijze, waarop liberale heeren het bijzonder onderwijs hebben beoordeeldmaar het spijt hem, dat de Roman van O. Klaussmann. De Amerikaan leunde weer achterover in zijn stoel, ditmaal met een bijna spottenden glimlach. »Een advocaat moet men zulk een vraag niet kwalijk nemen, ook wanneer men haar uit den mond van een ander zeer indiscreet zou hebben ge vonden. Doch het is voor mij nochtans niet moei lijk haar te beantwoorden. Want ik mag u wel mijne eigen geheimen vertellen, echter niet die van etn ander, te minder wanneer die ander een dame is." i>Dat zou mg als antwoord misschien reeds vol doende kunnen zijn, aangenomen, dat ik u goed begrijp. U hebt dus niet te vreezen, dat juffrouw Winter een bijstand, die van u komt, van de hand zal wijzen George Millers glimlach was nu van een soort, die geen twijfel meer toeliet. >Neen mijnheer Schrö- der, voor die zorg bestaat voor mg volstrekt geen reden". »Goed I Wilt u de aangeboden borgstelling bij een bankier te dezer stede ter mijner beschikking stellen »Eenvoudigbeidshalve zou ik lievor dadelijk het geld ter hand willen stellen. Dat bespaart ons allen nutteloozen omslag. U geeft mij een quitantie, en de zaak is afgedaan". »Zooals u wenscht. Ik hoop, dat de borgstelling leden der commissie geen rekening hebben gehouden met het feit, dat hun toezicht alle lagere scholen omval. Hij zou willen adviseeren niet meê te gaan met deze aanbeveling, maar te stemmen op dhr. ds v. d. Veen. Er is eene partij, die tot devies voert utura Nobis". Wij durven dat niet zeggen, maar indien de toekomst aan ons mocht zijn, dan zullen wij toonen, dat wij billijk^ zijn, door ook liberalen op aanbevelingen als deze te zetten. Dhr. Dekker zegt het geheel eens te zijn met dhr. Donner en hoopt, dat men op dergelijke zaken de aandacht zal blijven vestigenten slotte holt een droppel den steen uit. Hij hoopt, dat vele leden j zullen begrijpen, dat de ware liberaliteit meebrengt ook anderen dan liberalen in dit college te benoemen. Dhr. Pilaar bad ook gehoopt, dat na de vinger wijzing van dhr. Dekker eene andere aanbeveling zou zijn voor den dag gekomen hij kan zich vpl- komen vereenigen met het door dhr. Donner ge sprokene. Dhr. Risen sluit zich aan bij dhr. Pilaarde billijkheid oischt, dat men ook iemaad van andere richting had aanbevolen, omdat het toezicht ook het Christelijk en R.-K. onderwijs omvat. Daarna wordt tot stemming overgegaan en worden 7 stemmen uitgebracht op dhr. /Spaans en 5 op dhr. V. d. Veenzoodat dhr. Spaans is benoemd. Op den 31 December 1903 eindigt de erfpachts termijn van den wal bij den voormaligen koron- inolen »de Korenbloem". De tegenwoordige pachter Leendert de Jonge heeft verzocht den grond weder voor veertien jaren onderhands te mogen pachten op dezelfde voorwaarden als tot nu toe, voor eene som van f 40 'sjaars. Aangezien de grond, liggende tusschen woningen, voor het grootste gedeelte toebehoorende aan L. de Jongevoor hem de meeste waarde heeft, is onder- handscho verpachting het voordoeligste en moenon B. en W. dat f 40 voldoende is, zoodat zij advi seeren de pacht daarvoor te gunnen. Dhr. Pilaar vraagt of er hier goene verwarring heerscht. Hij meent, dat er sprake is van gewone pacht en in de agenda wordt gesproken van erfpacht. De Voorzitter zegt, dat dit eene vergissing is op de agenda. Besloten volgens het voorstel van B. en W. In behandeling komt nu een adres van onder wijzers en onderwijzeressen bij het Lager onderwijs te Goes, waarin zij te kennen geven, dat zij eene bezoldiging volgens het wettelijk minimum voor Goes onvoldoende achten reden waarom zij zich tot den Raad wenden met het verzoek hunne salaris regeling te wijzigen, opdat de minima verhoogd worden, de opklimming sneller geschiedt en de tegemoetkoming voor woninghuur billijker wordt geregeld. Zij voegen daarbij de volgende toelichting »De onderwijzers en onderwijzeressen bij het Lager onderwijs te Goes, kennis genomen hebbende van het praeadvies van Burg. en Weth. en het gesprokene in den Raad van 4 Juni 11., waar bij de behandeling van het verzoek van de afdeeling »Goes" van den Bond van Nederlandsche onder wijzers er op gewezen werd, dat dergelijk verzoek van de onderwijzers zeiven had behooren uit to in 't geheel niet noodig is, maar het is toch wel doelmatig, er op voorbereid te zijn." Hg verraadde den ander met geen woord of trek, hoe smartelijk hem de zekerheid getroffen had, die hij aan zijne zoo erg doorzichtige toe spelingen ontleend had. Bedaard ontving hij de bankbiljetten, die Miller met zekere ongegeneerd heid op de tafel uittelde, en met vaste hand schreef hij een quitantie. »Ik hoop, u binnen kort een gunstig resultaat te kunnen melden," zeide hij, terwijl hij opstond. »U blijft toch nog in Breslau >Vermoedelijk niet langer dan twee of drie dagen. Maar ik reken er stellig op, mijne juffrouw Martha Winter nog voor mijn vertrek weer te zien. Ontvang voor uw vriendelijke bemoeiingen, om mij die gelegenheid te verschaffen, bij voorbaat mijn vriendelijken dank Eer lichte buiging van weerszijden, en George Miller mocht zich verwijderen met het aangename bewustzijn, zijn doel volmaakt te hebben bereikt. XX. Op den terugweg naar het kantoor der Glllkauf- maatschappij was George Miller het bureau van een expediteur binnengetreden, om de noodige afspraken te maken met betrekking tot het vervoer der brandkast en men had hem op zijn dringend ver langen beloofd, reeds in den loop van het volgende uur een wagen en de noodige manschappen te zenden. Toen hij de Ohlauergracht bereikte, vond hij daar een groote druktewant bet bericht van Bartels arrestatie en van zijn zelfmoord was gaan, hebben de vrijheid genomen dezen wenk ter harte te nemen en komen bij dezen met het boleefd verzoek hunne tractementsregeling te herzien. Waar zij er van overtuigd zijn, dat een gedeelte van hen over het door hen genoten salaris geen 5 reden van klagen heeftwaar zij bij ondervinding weten, dat het onderwijs bij den Raad dezer ge meente steeds in goede handen is, meenen ze er toch op te moeten wijzen, dat een ander gedeelte van hen in zeer ongunstige omstandigheden ver keert, daar zij slechts het minimum, hun bij de wet op het lager onderwijs verzekerd, als hun eenig salaris genieten. Het is dan ook met het oog op hen, dat zij Uwe aandacht er op vestigen, dat 500 gld. als aanvangs salaris, in verhouding met den levensstandaard alhier, te gering is, vooral ook, daar die bezoldiging 6 jaren onveranderd kan blijven. Voorts achten zij de tegemoetkoming voor huis huur voor de gehuwden te matig, aangezien "deze gelijk staat met die van kleinere gemeenten, waar de woninghuur aanmerkelijk lager is." In verband met dit adres leggen B. en W. een staat over, opgemaakt naar aanleiding van de door den heer Dekker in de raadsvergadering van 4 Juni jl. geopperde denkbeelden, waaruit de invloed van de toepassing dier denkbeelden op de uitga ven voor het onderwijs in deze gemeente bleek. Aangezien adressanten dezelfde punten als de heer Dekker aangeven, op welke naar hunne mee ning verhoogiog behoort te worden toegepast, kan de opgemaakte staat volkomen dienen voor de zaak, nu in behandeling. Uit dien staat blijkt, dat gevolg geven aan het verzoek der onderwijzers eene niet onbelangrijke vermeerdering van uitgaven zou meebrengen. Voor 1904 zou die vermeerd. zijn f1475 of f1600 t> 1905 3» 1725 1825 1906 t> 1875 2000 naar gelang de verhooging voor huishuur op f25 of f50 werd bepaald. In de daarop volgende jaren zou het bedrag even zeer steeds stijgen, en aangezien het maximum der gewone jaarwedde reeds in 12 jaren, in plaats van zooals nu in 20 jaren, zou bereikt zijn, kan men den gemiddelden invloed op de begrootingen der naaste 8 jaren op f 2000 a f 2200 stellen. Voorts zeggen B. en W. dat zij, daarlatende de vraag of het te verdedigen zou wezen, bij het groote aanbod van sollicitanten en dus zonder eenige bepaalde noodzakelijkheid, den post onderwijs zoodanig te bezwaren en daarvoor den ingezetenen nieuwe lasten, in welken vorm ook, op te leggen, van meening blijvendat de positie der onderwijzois alhier, zooals zij thans reeds is, volstrekt niet on gunstig is te noemen. Immers uit den staat blijkt, dat er onder vigueur der tegenwoordige verordening reeds in 1904 zullen zijn 3 onderwijzers met f 500 jaarwedde 2 550 2 t> 600 4 t> f 650 T> 1 i> 700 2 j> 750 2 825 i> misschien ook hier verspreid en was natuurlijk het eenige onderwerp van gesprek voor de talrgke amb tenaren der maatschappij. De directeur-generaal was er niet, maar bij had den boekhouder, die Bartel sedert het verdwijnen van den kassier bij de kassierswerkzaambeden ge holpen had, de noodige instructies achter gelaten, zoodat. Miller den koopprijs voor de brandkast vol doen kon. »Ik geloof niet, dat het een erg voordeelig zaakje geweest is," zeide hij, terwijl hij de quitantie in den zak stak. »Maar het deed mij plezier, den koop man een beetje te ergeren. En het genoegen, het langer wordön van zijn misdadigerstronie te aan schouwen, was met een paar honderd mark niet te duur betaald." Vervolgens ging hij bedaard naar de woning zijner zuster. Doek hij vond ook haar niet tehuis. Want zij was, zooals het dienstmeisje hem vertelde, door een meneer van de politie verzocht voor een ge wichtige zaak bij den rechter van instructie te komen. Eerst tegen den middag, keerde zij terug, na tuur lijk opgewonden over 't geen zij gehoord had, doch met eene opvatting van 't geval, welke geheel niet strookte met die van haar broer. Zij verklaarde met groote beslistheid, dat zij niet aan een moord op haar man geloofde, maar dat deze Bartel onge twijfeld gemeenschappelijke zaak met hem gemaakt had, en dat zij nu vaster dan ooit van de mede plichtigheid van haar schoonzuster overtuigd was. George Miller vond het blijkbaar niet de moeite waard daarover lang van gedachten met haar te wisselen doch hij gaf haar ook niet de gewenschte 2 onderwijzers met f 850 jaarwedde 2 t> 950 1 1000 een en ander met inbegrip der verhooging voor diensttijd, hoofdakte, bijvakken en tegemoetkoming huishuur. (De benoeming van dhr. Maris naar Mid delburg kan hierin eene geringe wijziging brengen.) Neemt men voorts in aanmerking, dat boven dien door do daarmede belaste onderwijzers f 0,80 per uur wordt genoten voor het herhalingsonder- wijs dat eenigen hunner werkzaam zijn aan de Normaallessen, de Landbouw-winterschool of aan de gevangenis, van al hetwelk de inkomsten niet onder de bovenstaande zijn begrepenterwijl hun vele vrije tgd hen in staat stelt, deze betrekkingen bij hunne hoofdbetrekking waar te nemen, dan vinden Burgemeester en Wethouders volkomen vrijheid, den Raad te adviseeren, op het verzoek afwijzend te beschikken. Zij voereD voorts nog aan lo. ten opzichte van de verhooging der aanvangs- jaarweddedat naar hunne meening eene vaste jaarwedde van f 500 voor beginnende jongelieden van 18 a 19 jaar, die hunne studie aan de Rijks- Normaallessen schier geheel kosteloos hebben genoten, en voor die jaarwedde niet meer dan 4 uren arbeid per dag behoeven te verrichten, niet gering is te noemen. Jongelieden in andere betrekkingen zullen in den regel op dien leeftijd zelden zulk eene vas tigheid onder de voeten hebben. Maar bovendien hangt het grootendeels van de onderwijzers zeiven af om die jaarwedde reeds na 2 jaren met f100 verhoogd te zien. Bij ijverige studie, waarvoor zg overvloedig tijd hebben, kunnen zij in 2 jaren de hoofdakte hebben behaald. Voorts merken Burgemeester en Wethouders op, dat vrijkomende uren bij het onderwijs in vak j, hetwelk voor elk uur 's weeks f25 meer jaarwedde geeft, ook aan de jongere bevoegden kunnen wor den opgedragen, zoodat er voor dit gedeelte van het adres, waarop adressanten eenigszins den na druk schijnen te leggen, weinig grond bestaat. Wat 2o. de snellere opklimming naar diensttijd aan gaat, wordt het motief daarvoor grootendeels reeds onder punt 1 weerlegd. Burgemeester en Wethou ders achten het echter niet ondienstig hierbij de vraag te stellen of de bezoldiging van een gemeente ambtenaar uitsluitend naar leeftijd en burgerlijke positie, dan wel ook naar de diensten, die[men be wijst, moet beoordeeld worden Nu brengen de periodieke verhoogingen volstrekt geen meerdere diensten mede en moet dus het motief gezocht worden in de meerdere ervaring en het daardoor wellicht nuttiger werkzaam zijn. Maar, waar in de wet zelve reeds het beginsel is opge nomen van eene verhooging na vijf jaren dienst en ingevolge de wet ook hier deze periodieke verhoo gingen van 2 tot 4 zijn uitgebreid, waardoor bet te bereiken maximum voor bet gewone vak met f 100 'sjaars is gestegen, wat wel opweegt tegen de tragere wijze van opklimming, achten Burgemeester en Wethouders geen gronden aanwezig om met dit beginsel der wet te breken. Omtrent punt 3 verhooging van de tegemoetkoming in de huishuur van gehuwde onderwijzers merken B. en W. op, dat vóór de jongste wijziging der wet inlichtingen, toen zg hem naar het resultaat van zgn onderhoud met den advocaat Schroder vroeg. Hg at weinigmaar hij ledigde de flesch wijn, die zij uit den kelder had laten halen, tot den laatsten druppel, en toen Hermine nu na een diplo matieke inleiding het gesprok op haar toekomst bracht, sloeg hij, misschien onder den invloed van den zwaren drank, een toon aan, die haar zeer slecht beviel. ^Natuurlijk moet je den een of anderen fat soenlijken werkkring zoeken," zeide hij, »misschien door het houden van een pensionaat, en ik zal je, zoover mijne krachten reiken, gaarne met de daar toe vereischte geldmiddelen steunen. Dat je Diet hier te Breslau wilt blijven, zelfs dan niet, als ten slotte de onschuld van je man aan 't licht mocht komen, kan ik je niet kwalijk nemen. Maar ik zeg je bij voorbaat, dat ik het niet zou goedvinden, dat je naar Berlijn verhuist, zooals je voornemen schijnt te zijn. In mijn toekomstige huishouding zal wel niet een geschikte plaats voor je zgn. En wg zullen in elk geval de beste verstandhouding bewaren, als wg een paar dozijn mijlen van elkaar verwijderd blijven. Je moogt mij deze openhartig heid niet euvel duiden, maar zooals de zaak nu eenmaal staat, zou je met mooie frazen weinig ge baat zijn. Een weinig oprechtheid op haar tijd is I beter dan latere teleurstelling en berouw." j Hermine, die na zijne hartelijke brieven eene veel hartelijker behandeling verwacht had, drukte den zakdoek tegen de oogen, en het gesprek stond op het punt, een zeer onaangename wending te nemen, toen het onderbroken werd door de bood-»

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1