1903. N°. 85. Dinsdag 21 Juli. 90sle jaargang. 4i FEUILLETON, GOGSGHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrjj dagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,25. Afzonderlijke nommers 5 cent. Invaliding van advtiieniiSn vóór 2 urtti op don dog do? uitgavci De prpB der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 et. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Gereformeerde herken in Nederland. Beroepen te Fijnaart ds. J. H. Donner, te Nieuwdorp. Aangenomen bet beroep naar Anna Jacoba» polder door ds. A. Dekkers te Veere. Onderwijs. Meisjesschool te Goes. Aan de Meisjesschool te Goes zijn Zaterdag bevorderd Van de le tot do 2e klasse J. Quist, A. Mudde, H. Hocke Hoogenboom, J. Verdonk, M. van Leusseil, C. de Jonge Mulock Houwer, I. Elenbaas, A. Goedbloed, C. van do Plassche, M. van Dieren, M. van de Plassche, J. de Meulemeester, A. Ter Haar. Niet bevorderd eene loerling. Van de 2e tot de 3e klasse alle leerlingen M. Boone, M. Lutoijn, D. Scbeele, L. Mooi), A. van Kalmthout, C. de Jonge, J. Janssen, S. Korstanje. Van de 3e tot de 4e klasse J. Tukker, J. Nieuwenhuize, A. Verhoeven, E. Fransen van de Putte, M. de Beste, S, Neter, J. van Heel, J. van der Veen, M. Donner, J. Peijster, C. Sturm,'AL. de Jonge Mulock Houwer, M. de Koning. Niet bevorderd twee leerlingen. Van do 4e tot de 5e klasse I. van Leussen, A. Vijverberg, Chr. van Dijk, J. Mulder, C. van der Have, R. Scbeele, M. van Kalmthout en C. de Jonge (voorwaardelijk). Niet bevorderd eene leerling. Het diploma verkregen B. de Beste, K. Bartelse, K. Baning, K. den Hol lander, L. Donner, K. Verheeke en A. van Kalmthout. Uitslag eind-examens van de Hoogere Burger scholen in Zeeland, gehouden te Zieriksee. Eerste groep. Geslaagdvan de Rijks Hoogere Burgerschool te GoesA. Neter en F. Fokkinga. Van de Rijks Hoogere Burgerschool te Middel burg J. A. Meeuse, P. J. Óallenfels, J. Tielrooij, S. L. Lagaaij en K. J. M. Wasch. Van de Hoogere Burgerschool te Zieriksee R. Koole. Eén candidaat, geen Burgerschool bezocht heb bende, werd afgewezen. De examens worden voortgezet. Mej. F. Baetens te Ierseke is met algemeene stemmen benoemd tot onderwijzeres te Breskens. Kunst en Wetenschap. Schilderijen-tentoonstelling. Het kan niet onbekend zijn, hoe een onlangs ontslapen Goesenaar, die menschenmin aan kunst zin paarde, zich het lot had aangetrokken van een jeugdig, veelbelovend kunstenaar en dezen tegemoet kwam in zijne opleidingskosten. Na den dood van dezen weldoener is er een verzoek gericht tot eenige kunstenaars, om iets van hun arbeid te willen afstaan ten voordeele van de studiekosten van boven bedoelden artist. Thans kon men heden van 1' tot 5 uur, en kan men Dinsdag van 1 tol 5 uur in het lokaal boven »de Soepkokerij" aan de kleine Kade alhier aanschouwen, hoe verschillende kunstonaars aan het verzoek hebben voldaan en welke collectie kunst werken op deze wijze is bijeen gebracht. Het zou te lang worden, en het ware wellicht ook niet zeer kiescb, bij alle schilderijen, aquarellen en krijtteekeningen afzonderlijk stil te staan, omdat dan moeilijk het mooi- of leelijkvinden zou kunnen uitblijven, terwijl men toch volgens een oud spreek woord, gegeven paarden niet te zeer in den bek mag zien. Er is echter, in het geheel zijn er vgftien kunst werken, zeer goed werk bij, al is het niet alles voldragen kunst, wat men hier aanschouwtdoch eerstens werd ook volmaakte kunst niet gevraagd en vervolgens blijkt één ding klaar, en dat is, dat het bij niemand aan de intentie iets goeds te leveren ontbroken heeft. Wat ons het eerst heeft getroffen misschien omdat het een Zeeuwsch tafereeltje is is een olieverf-schilderij van Hijnerwij zullen bet maar »op den uitkijk" noemen, hoewel het best mogelijk is, dat er in den catalogus iets anders staat. Eene Zuid-Bevelandsehe dochter staat hoog op den Schel- de-dijk, kijkend naar een schip, terwijl de wind speelt onder haar schort. Dit schijnt ons een knap stuk werk, vooral door het spontane en levende, waarmee de geheele voorstelling op het doek is gegooid. Van C. de Vos is er een landschap, waarvan vooral het perspectief treft. In geheel anderen trant is de Tuinmanswoning door Ives Browneeen warm- kleurig stukje, maar wat druk doend. Wil men meer kalmte, men wende zijn oog naar het rustig aqua relletje van A. Coert, een dorpsgezicht voorstellend, dat u aan een of ander Hollandsch hofje doet denken. Kunstige crayonteekeningen vindt men er van Dankmeijer en Robertson, twee stukjes, die wij, wilde men er ons mede verrassen, dankbaar zouden ont vangen. Wij hebben slechts een paar stukken genoemd daarmede willen wij echter niet zeggen, dat het overige ook de bronzen kunstproducten der heeren Teixeira de Mattos en Dupuis niet ver meldenswaardig is. Maar om alle stukken behoorlijk recht te doen weervaren, daartoe ware het onont beerlijk elk werk dikwijls en zonder overhaasting te kunnen aankijkon en niet beperkt te zijn tot een enkel, noodzakelijk oppervlakkig bezoek. Maar, dit willen wij nog zeggen Woensdagavond om zeven uur zullen al deze kunstwerken worden verkocht, in het publiek, op het »slot Ostende" alhier. Er zjjn verscheiden stukken bij, die een sieraad kunnen uitmaken in een salon of huis kamer, zoodat het niet enkel een philantropisch werk is, wanneer men één of meer van deze kunst werken tracht te verkrijgen. Zegt dat voort DE JAARMARKT of KERMIS zal dit jaar aanvangen op Dinsdag 25 Augustus aanstaande en eindigen op Dinsdag 1 September daaraanvolgende. Mot het opslaan der kramen enz. mag worden aangevangen, behoudens onvoorziene omstandighe den, des Vrijdags vóór het begin, en alles moet van de plaats zijn vervoerd des Vrijdags na het eindigen der kermis. De aanvragen om plaatsen moeten vóór den hier boven vermelden aanvang der jaarmarkt, vrachtvrij en met opgaaf der benoodigde oppervlakte in Neder- landsche maatbenamingen, gericht worden aan den Marktmeester, geschiedende de toelating tot weder- opzegging toe, ook gedurende de kermis. De toelating van muzikanten, orgeldraaiers, lied jeszangers en dergelijken zal slechts tot een zeer beperkt aantal geschiedeD, en dezen moeten zich om toegelaten te worden bij den heer commissaris van politie daartoe aanmelden. Goes, den 18 Juli 1903. Burge neester en Wethouders van Goes, DE KONING KOOIJ. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. GOES, 20 Juli 1903. Voor het Staats-examen tot toelating tot de universiteit te Utrecht slaagde voor de faculteit der geneeskunde o. a. dhr. A. W. Mulock Houwer alhier. Bjj Kon. Besluit is een pensioen van f405 verleend aan E. A. Rijnsaardt, wed. K. J. Schipper, schipper le kl. bij de visscherijpolitie op de Schelde en Zeeuwscbe StroomeD. Zoowel ter aanvulling van het kader als ter belooning van bewezen extra diensten gedurende de stakingsperiode, hebben tal van bevorderingen bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen plaats gehad. Met ingang van 1 dezer zijn o. a. benoemd de stationsassistent 2e klasse N. J. G. Hijmering tot stationsassistent le klassede goederenklerk 3e kl. P. Wingender tot goederenklerk 2e kl.en de werkmeester le klasse A. J. C. P. Elsman tot hoofdopzichter. Bij Kón. Besl. is aan A. M. Takop zijn daartoe gedaan verzoek, mot ingang van 1 Sep tember, eervol ontslag verleend als notaris te Mid delburg. Bij Kon. Besl. is met ingang van 16 Augus tus benoemd tot directeur van het telegraafkantoor te Vlissingen C. A. Spruyt, thans commies der telegraphie van de 1ste klasse. De Eerste Kamer, die hedenavond weer bjj- inkomt, zal Dinsdag en Woensdag vergaderen tot behandeling van de nog aanhangige wetsontwerpen, waaronder de Suikerwet. Een opdracht aan de post- en hulpkantoren gedaan om gedurende een aantal dagen telling te De Boekhouder. Roman van O. Klaussmann. >Wat bekommer ik mij om het verleden van dezen Miller", zeide de directeur-generaal. »Laten wij onze zaken nu afdoen, mijnheer Priewer En na eenig loven en bieden kwamen zij overeen, dat de handelaar de beide kleinere brandkasten in den loop van den dag zou laten afhalen, om ze op zijn opslagplaats te laten openen. Toen hij van den directeur-generaal afscheid nam, kon de heer Priewer het niet laten zijn spijt te luchten met te zeggen»Vopr 't overige heeft hij mij volstrekt niet bevallen* die mijnheer Miller, 'k Moet toch eens trachten te weten te komen wat voor groote zaken hij eigenlijk heeft. Uit iemand, die zoo begonnen is, is naar mijn ervaring nog nooit een solied koopman geworden." Toen George Miller naar zijn zuster terugkeerde, had zjjn gezicht weder de gewone gezonde kleur, en hjj scheen zelfs in een uitmuntende bui, zoodat Hermine wel gelooven moest, dat zij zich zooeven vergist had. »Ik heb mij juist door je vcelgeroemden directeur- generaal laten overhalen, hem voor veel geld een oude ijzeren brandkast af te koopen", zeide hjj lachend. >Eigenlijk is mij dat ding een weinig te groot, maar ik kan de kast toch zijn waarde doen krijgen. Zog mjj nu asjeblieft het adres van den houden van de op ieder kantoor ter post bezorgde 1 brieven, bestemd voor de plaatsen zelf of voor de onmiddellijk daaraan grenzende gemeenten, moet ten doel hebben na le gaan of het mogelijk is het thans tot den bestellingskring van ieder kantoor beperkte stadsport uit te breiden. Vad Kattend ijke* In de Vrijdag gehouden vergade ring van den gemeenteraad had de installatie en beëediging plaats van den gemeente-ontvanger, den heer D. de Graaf. Nadat de stukken'der borg stelling in orde waren bevonden, werd de titularis beëedigd. De voorzitter verwees daarbij naar de toespraak, door hem bij de benoeming van den heer De Graaf als secretaris gehouden, en wenschte hem ook geluk mot deze benoeming. Ook de raadsleden brachten den heer De Graaf hunne gelukwenschen, waarvoor deze dankte. De heer L. de Jagerdie meer dan twintig jaren in deze gemeente heeft gewoond, heeft wegens vertrek naar elders ontslag genomen als lid van den raad en als lid van het college van zetters. Een welverdiende rust zal ieder, die den waardigen man kent, hem gaarne gunnen. Borsele. Bij de Vrijdag gehouden herstemming voor een lid van den gemeenteraad zijn 127 stem biljetten ingeleverd, waarvan 4 van onwaarde. Dhr. G. Mol Az. verkreeg 65 stemmen en dbr. J. Min- derhoud 58 dhr. Mol is mitsdien tot lid van den raad gekozen. Zaterdagavond bracht bet fanfare korps het nieuwe raadslid eene serenade. Vrijdag werd voor de Noordcol alhier met goed gevolg geplaatst het eerste zinkstuk, ter grootte van 350 M2. De gewone drukte bij het zinken ont brak, daar het kleine stuk voor een deel boven laagwater werd vastgelegd. 's-Gravenpolder. De gemeenteraad verga derde Vrijdagavond om de geloofsbrieven der ge kozen raadsleden te onderzoeken. Daarna werden twee reclames van den hoofdelijken omslag behan deld, die van de hand gewezen werden. De gemeenterekening van 1902 werd overgelegd. Zij sluit met een batig saldo groot f 548,36 1/9. Een voorloopige bespreking werd gehouden over de plaats en den toestand van den asch- en vuilnis bak. Deze zaak zal in de volgende vergadering be handeld worden. Kerknieuws. Ned. Hervormde kerk Beroepen to Andcl (N.-Br.) ds. P. de L«oze te Oud-Vosmeer. Bedankt voor bet beroep (toez.) naar Renesse en Noordwelle door ds. E. J. v. d. Brugh, te Nieuw- Helvoot. Evang. Lut\. kerk. Beroepen naar Harlingen ds. J. A. F. A. Steil- wag te Groede. advocaat Schroder. Ik denk, dat men hem in de morgenuren het beste treft." Gaarne had Hermine omtrent de bedoelingen van haar broeder iets meer geweten, maar hij was blijkbaar niet geneigd, haar nieuwsgierigheid te bevredigen, en dus moest zij zich tevreden stellen. Hij had haar uitnoodiging om bij haar te dineeren aangenomen. Dat liet haar tenminste een zwakke hoop, hem dan, als zij hem zijn lievelingskost voor zou zetten, een weinig mededeelzamer te vinden. »Jawel, mijnheer Schröder is zoo juist thuis ge komen", antwoordde de huishoudster op George Miller's vraag. »Wien moet ik aanmelden Hij noemde zijn naam, en Herman Schröder liet hem zonder verdere plichtplegingen binnenkomen. Met een langen en vasten blik, als twee tegenstan ders, die op de gevechtsplaats tegenover elkaar staan, zagen de beide mannen elkaar in het gezicht. En aan de scherpe oogen van den Amerikaan ont ging het niet, dat de andere zich in een opgewon den toestand bevond, dien hij achter een gedwongen hoffelijke houding slechts ten deele verborg. »Ik behoef u zeker niet eerst te zeggen, mijnheer Schröder, om welke redenen ik u reeds op een zoo vroeg uur lastig val. Mijne zuster zegt mij, dat u de verdediging van juffrouw Martha Winter op u hebt genomen en ik wilde over deze zaak gaarne met u iets bespreken". ^Ga zitten, als 't u blieft! En een vraag vooraf Is u over de nieuwe gebeurtenissen, die deze zaak een zoo geheel veranderd aanzien gegeven hebben, i reeds onderriebt »Ik ben eerst voor nauwelijks twee uren uit Berlijn aangekomen en weet, dat men juffrouw Winter onder een onzinnige verdenking gevangen genomen heeft anders niets. Zij zou de mede plichtige zijn van haar voortvluchtigen broeder. Dat is het toch, waarvan men baar beschuldigt". »Ja, dat was het. Maar die aanklacht zal moei lijk langer gehandhaafd kunnen blijven, want alles wijst er op, dat uw zwager niet de dief, maar het slachtoffer van den diefstal geworden is. Men heeft hem waarschijnlijk vermoord en zijn lijk verstopt, om de verdenking van den diefstal op hem te werpen". Men kan zich geen overtuigender uitdrukking van geweldige verbazing voorstellen dan George Millers gezicht op dit oogeublik vertoonde. »Ah wat u zegtDat zou ontzettend zijnEn hoe is men op dat vermoeden gekomen »Doordat men den werkelijken dief ontdekt heeft, meneer Miller De Amerikaan leunde in zijn stoel achterover. »Is dat een feit riep hij met levendige belang stelling uit. »Ik zou niet weten, wat mij er toe kon bewe gen, u vage vermoedens te vertellen." »En uw bewijzen, meneer uw bewijzen »Zij zijn in handen der justitie. Men heeft bij de huiszoeking, die gisternamiddag ten huize van den misdadiger beeft plaats gehad, een deel van het gestolen geld gevonden, en hij heeft na zijne arrestatie bekend, dat het uit de geldkluis der maatschappg afkomstig is." »Hij beeft reeds bekend, zegt u 1 Zijn naam." j>Het was de boekhouder van uw zwager, Jozef Bartel, die zich in den bewusten nacht alleen met hem in het kantoor bevond, en die naar alle waar schijnlijkheid van de gelegenheid gebruik gemaakt beeft, om den zwakken, ziekelijk en man te ver moorden, om ongestoord de maatschappg te kunnen bestelen." »Ja ja ongetwijfeld Maar hebt u niet gezegd, dat hg bekend heeft »Helaas niet alles. Hij heeft eene zeer ongeloof waardige geschiedenis uitgedacht, volgens welke hij den kassier, toen hij uit het zijlokaal in dat van den kassier kwam, dezen dood voor zijn schrijf tafel zou hebben gevonden. Daar de deur der brand- kluis open geweest is, heeft hg, zoo vertelt hg, aan de verzoeking geen weerstand kunnen bieden, zich een deel van het aanwezige geld toe te eigenen. En met dezen buit, die volgens zijn verhaal onge veer dertig duizend mark moet hebben bedragen, zou hij zich daarna verwijderd hebben, zonder den doode aan te raken. Het is, zooals ik zei, een ver haal, dat het stempel van dom verzinsel op bet voorhoofd draagt, en het is zeer te betreuren, dat men den maD, wiens arrestatie naar mijne meening veel te lang vertraagd is, niet ondanks zijn deernis- waardigen toestand nog des nachts aan een scherp verhoor onderworpen heeft." sZeker, men had het moeten doen. Maar men kan het nog inhalen. En dan zal hij ongetwijfeld alles bekennen." >Neen, hg zal niets meer bekennen. Want ter wijl men meende, dat hij vast sliep, heeft hg ge legenheid gevonden, zich op te hangen. Do cipier, die zijn plicht zoo slecht vervuld had, vond van morgen vroeg nog slechts een lijk." »Een zoo ongehoorde nalatigheid had in Ame-

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1