1903. Nu. 84. Zaterdag 18 Juli. 90sle jaargang. Bij dit no. behoort een bijvoegsel. Stremming Passage Stationsweg. FEUILLETON. De Boekhouder. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo tinnen alB buiten Goes, 1,25. Afzonderlijke nommers 5 cent. iax.nding wan advcn-tentiën >6or 2 uren op don dap dor uitgave. COURANT. De prjjs der gewone advertentiön is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-» huweljjfei- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Wegens het voorzien van keibestrating wordt de Stationsweg voor rij- en voertuigen afge sloten van 20 Juli tot 20 Augustus. De weg kan genomen worden langs den Poel wegen en den parallelweg. GoeB, den 15 Juli 1903. Burgemeester en Wethouders van Goes, DE KONING KOOIJ. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLÜIJS. Het uitvoerig en beredeneerd Verslag van den toestand der gemeente Goes over 1902 is gedrukt en ter secretarie der gemeente voor ieder ter inzage gelegd, terwijl exemplaren daarvan tegen betaling van vjjf-en-zeventig cents verkrijgbaar zijn. Goes, den 15 Juli 1903. Burgemeester en Wethouders van Goes, DE KONING KOOIJ. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLÜIJS. GOES, 17 Juli 1903. Aan de oproeping tot eene vergadering van neringdoenden, gisteravond in de Prins van Oranje" alhier gehouden, hadden slechts weinigen gehoor gegeven. Toch werd het doel dier bijeenkomst be reikt. In zijn openingswoord deelde dhr. P. M. Brombacherdie de vergadering leidde, dit doel aan de aanwezigen mede, door den inhoud te melden van eene circulaire, die dezer dagen is verspreid en waarin er de aandacht op wordt gevestigd, dat de jongste feestelijkheden in Goes groote geldelijke voordooien hebben aangebracht. Hieruit mag onge twijfeld worden afgeleid, dat het voor neringdoenden gewenscht is kon het zijn elk jaar een flink volksfeest in onze stad te hebben. Dit is echter niet altijd mogeljjk wegens de groote kosten, daaraan verbonden, waarom een negental belanghebbenden een vergadering hadden bijeen geroepen, om deze voor hen hoogst belangrijke quaestie te bespreken. 40 Roman van O. Klaussmann. Juist wilde Hermine haar broeder van den twee den Hamburgscken brief vertellen, die gisteren ook haar voorgelegd was, en dien zij in tegenstelling met haar schoonzuster voor bepaald echt verklaard had, toen het dienstmeisje de kamer binnenkwam. «Pardon, mevrouw maar de directeur-gene raal laat vragen of niet misschien bier ergens de sleutels van de drie oude brandkasten konden zijn, die op den corridor voor het kassierskantoor staan. Er is iemand, die ze wil koopen. Maar hij wil ze ook van binnen zien en de heeren weten niet, hoe zjj ze zullen open krggen". »Dan kan ik u helaas ook niet helpen", zeide Hermine. «Ik heb mij nooit om de kantoorsleutels van mgn man bekommerd. Maar ik geloof, dat bij ze alle aan een ring had, hij zal dus de sleutels van de oude brandkasten tegelijk met de sleutels van de brandkluizen meegenomen hebben. Deel dit met de betuiging van mijn leedwezen aan den directeur- generaal mede". Haar broeder was opgeBtaan en naar het dienst meisje toegegaan. «Zijn er brandkasten te koop Heb ik u goed verBtaan vroeg hij belangstellend. »Ja, die oude, die in den corridor staan, zullen verkocht worden". «Die moet ik toch eens zien", zeide hij tot zijn zuster. «Ik heb er een noodig, en als ik er billijk een kan bekomen, kan de zaak dadelijk beklonken worden. Een oogenblik asjeblieft, ik ben in elk geval gauw terug". Zonder groet verliet hg de woning. Uit de langs de kantoorlokalen loopende gang kon men een mopperende stem booten. «Dat zou een beroerde geschiedenis zijn, als wjj die oude kasten eerst nog met geweld moeten laten openbreken. Ik kan het u echter niet kwalijk ne men, Priewer, dat gij niet een kat in den zak wilt koopen. Heeft de schurk de sleutels meegenomen, dan blijft 0DS n*0*8 aa^ers over ^an D08 eens een paar slotenmakers uit de brandkastfabriek te laten komen," Hij hield op, want plotseling stond George Mil ler tusschen hem en het kleine, listig uitziende Het resultaat dier besprekingen was, dat in be ginsel werd besloten tot oprichting van eene ver- eeniging van neringdoenden, wier doel is het orga- niseeren van feesten moreel en financieel te steunen. Dit doel kan bereikt worden door met het heffen eener contributie van bijv. minstens f 2,50 per jaar, een kas te vormen, waardoor het mogelijk zal zijn plan nen tot feestvieren te helpen uitvoereD, of de kosten van eenig feest zelf te bestrjjden, zonder de inge zetenen om bijdragon te moeten verzoeken, al blijven die overigens toch welkom. Daarvoor is echter een groot aantal leden noodig. Zonder hoofdelijke stemming besloten de aanwe zigen de Vereeniging te beschouwen als geconsti tueerd oen 12tal lieten zich reeds als lid inschrij ven, terwgl een uitnoodiging tot toetreding zal gericht worden tot allen, die geacht kunnen worden zich in hun eigen belang te willen aansluiten. Het voorloopig comité werd gemachtigd de zaak verder te behandelen door het ontwerpen van een concept reglement, dat op eene volgende vergadering aan het oordeel der leden zal worden onderworpen, en verklaarde zich bereid de verdere leiding op zich te remen tot een definitief bestuur zal zijn gekozen. Tot telefonist te Schore is benoemd dhr. C. van de Reepe. De voorloopige berichten omtrent het congres voor den Handeldrij venden Middenstand, kunnen thans, zegt de N. RCt. worden vervangen door meer definitieve. Het staat thans vast, dat dit belangrijk congres zal worden gehouden op Woensdag 9 en Donderdag 10 September in de soeiüteit Harmonie (Doele) te Rotterdam. Het zal vergaderen in vier afdeelingen. lu de eerste afdeeling zullen worden behandeld onderwerpen van juridiscken aard (oneerlijke con currentie, naamlooze vennootschappen, trusts, coöpe ratie, faillissement, snel en goedkoop recht enz.) In de tweede onderwerpen van oeconomischen aard (credietwezen, onderlinge verhouding van fabri kant, grossier en winkelier, assurantie, informatie, Zondagsrust, vervroegde winkelsluiting, inkomende rechten, misbruiken, belasting enz.). In de derde onderwerpen van socialen aard (ver- eenigingsleven, personeel, arbeidscontract, hygiene, opleiding, pensioneering, vertegenwoordiging enz.). oude mannetje, die blijkbaar de door het dienst meisje genoemde kooplustige was. Dit onverwachte verschijnen van den Amerikaan, dien Gerhard Win ter hem indertijd spoedig na zijn aankomst plecht- matig had voorgesteld, verwonderde den directeur een weinig. «Hoe nu U duikt daar zoo plotseling op als een tooneelspook, dat uit de diepte oprijst. Maar als u gekomen is om uw arme zuster een beetje te troosten, zal u in 's hemels naam de schrik vergeven worden, dien u mij zoo juist hebt aan gejaagd. U hadt evenwel eerder moeten komen «Zaken, die geen uitstel konden lgden, hielden mij tot mijn leedwezen zoo lang in Berljjn terug. Ik ben zoo juist aangekomen en ik zou u natuur lijk nog in den loop van den middag een bezoek gebracht hebben, mijnheer, om u voor de groot moedigheid te danken, die u tegenover mjjne zuster aan den dag gelegd hebt." >Och, onzin Dat was de maatschappij, niet ik. En als u mij een plezier wilt doen, praat u daar niet meer over. Want het is mg volstrekt niet aangenaam aan deze fatale geschiedenis herinnerd te worden. Nu, brengt gij den sleutel De laatste viaag was tot het dienstmeisje van mevrouw Winter gericht, dat juist terugkwam. Toen zij het ontkennende antwoord van haar mees teres had overgebracht, schudde de oude heer ver drietig het hoofd. «NatuurljjkDat heb ik dadelijk gedacht En Bartel, de langslaper, laat zich vandaag ook niet zien. Hij moest toch al sedert een kwartier op zijn post zjjn. Hij moet zich de hoop op de betrekking van kassier maar uit het hoofd zetten Dieven worden zo ten slotte allemaal, als men hen niet Bcherp op de vingers kijktmaar dat zjj op tijd zgn, is toch het minste, wat men van hen kan verlangen. Nu, dan zullen wij er dus wel toe besluiten moeten, de oude kasten met geweld te laten openbreken." De kleine meneer Priewer knikte. «Het spijt mij, meneer Hoffmann, dat ik u zoo veel werk moet veroorzaken. Maar met zulke verouderde kasten is toch al niet veel te beginnen. En als men niet eens kan zien, hoe zjj geconstrueerd zijn «Mag ik mij een vraag veroorlooven, mijne hee ren vroeg George Miller. »Ik zie, dat het hier gaat om den verkoop van deze drie brandkasten, en ik zou wel willen weten, of de koop al ge sloten is. Want eigenlijk was het mijn voornemen, 1 In de vierde onderwerpen, die het onderwijs en het vak en wat hiermede samenhangt betreffen. In de algemeene vergaderingen, waar geen dis cussie meer zal worden toegelaten, zullen de con clusion, in de afdeelingen na debat vastgesteld, ter goedkeuring worden voorgelegd en eenige onder werpen van algemeoneD aard door sprekers van naam worden behandeld. Reeds zijn tal van rapporten over verschillende onderworpen verkregen, terwgl de commissie tot inrichting de verzekering ontving van flinke deel name, zoodat dit eerste Nationaal Congres inderdaad van groote beteekenis voor den middenstand belooft 1 te worden. Het congres zal gepaard gaan met eenige feeste lg kheden. De minister van binnenlandsche zaken brengt in de St.-Ct. ter algemeene kennis, dat in de aan stelling van administratieve ambtenaren bij de Rijks verzekeringsbank thans in zooverre is voorzien, dat op verdere sollicitaties niet meer kan worden gelet; alsmede, dat de aanstelling van meerdere agenten eerst later in overweging komt. Naar Het Volk meldt, is het lid der Tweede Kamer, de heer Van Kol, van zijn West-Indische reis in hot vaderland teruggekeerd. Bijna anderhalf millioen gulden heeft de schatkist ditmaal in Juni meer ontvangen dan ten vorigen jare. Ook als men in aanmerking neemt, dat tot deze vermeerdering de successierechten ruim 1.1 millioen gulden hebben bijgedragen, zal men, dus zegt de IV. R. Ct., bij het ontleden van den middelenstaat, bevinden, dat er alle reden is tot tevredenheid. Immers, zonder de successierechten raeé te tellen, zgn er 16 middelen, wier opbrengst die van ver leden jaar overtroffen heeft, tot een gezamenlijk beloop van f 447,610en daar staan 6 middelen tegenover met eene gezamenlijke vermindering ad f 113,383. Dus valt er eeD accres op te teekenen van f 334,227. Hiervan nu is 1.6 ton to danken aan de directe belastingen (behalve bedrijf en ver mogen), bij welke aan te stippen valt, dat dezen keer het recht op de mijnen voor het eerst mede- deed, en dit wol met eene niet onaanzienlijk hoogere opbrengst. Voortsaan de invoerrechten f 34,200 een bod op de grootste te doen." »U vroeg de directeur-generaal verwonderd, terwgl de kleine meneer Priewer, onaangenaam verrast door de onverwachte concurrentie, zijn voor hoofd in ernstige rimpels trok. «En wat zoudt u met zoo'n groote brandkast beginnen «Ik wou haar gebruiken voor het bewaren van mijn boeken en van de meer belangrijke brieven. En ik was het om zoo te zoggen al over den prijs eens geworden met mijn zwager, die nog slechts uw toestemming moest vragen, meneer Hoffmann «Zoo Hij heeft er geen woord met mij over gesproken. Weet u, hoe de kasten er van binnen uitzien «Ja, ik heb mij destgds door hem alleen de grootste hier laten openen, omdat ik op de beide andore in geen geval reflecteerde, en ik kan u mededeelen, dat zij slechts uit de gladde vier wanden bestaat. Mijn zwager heeft mg gezegd, dat het oorspronkelijk aanwezige binnenwerk in de nieuwe brandkluis aangebracht is." «Ja, dat kan wel juist zgn", meendo de oude heer. «Ik meen mij dat ook te herinneren. U reflec teert dus ernstig op de groote brandkast «Ik heb op mijn bureau te Berlijn zelf Teeds alle maatregelen voor haar plaatsing genomen, nadat ik indertijd hier de maat genomen had. Maar indien meneer mij nu voor was >0, pardon," viel de kleine man eenigszins scherp in. «Ik koop niets, dat ik niet van te voren bo- hoorlgk gezien heb. Eu meneer Hoffmann is nog volkomen vrij." «Ja, wat moet ik nu doen Was u het al met uw zwager over den prijs eens geworden George Miller scheen een oogenblik besluiteloos, wat hij zou antwoorden. DaD echter, als hg de oogen van den kleinen heer met doorborenden blik op zich gericht voelde, zeide hg haastig«Hij meende, dat duizend mark de juiste koopprijs zoude zgn. En ik heb mij er dus op voorbereid deze som te betalen." De handelaar liet een schaterend lachen hooren, dat wel een weinig spottend medelijdend klonk. »Verkoop maar mijnheer, verkoop maar. Ik kan met dezen beer in geen geval concurreeren. Duizend mark pardon maar het is werkelijk om te lachen." »U ziet er dus van af?" «Zonder twjjfelIk zou u voor het verouderde fabrikaat hoogstens de helft geboden hebben, vooral (gelijkstaande met een vooruitgang ad 4.54 pet., hetgeen zeer voldoende mag heeten)aan de loods gelden f 23,000verder aan de drie indirecte be lastingen (zegel, registratie en hypotheek) f 126,400 aan de posterij f 63,000 en de telegrafie f 16,300 (dus wederom zeer voldoende stijging)aan den accgns op het geslacht f 24,000 (8 pet.), en ein delijk aan de accgnzen op wjju en op bieren azijnen f 20,900. De goede indruk, dien bovenstaande cgfers maken, wordt bevestigd door de waarneming, dat er zich onder de 6 middelen, waarvan wij reeds gewaagden (bedrijf en vermogen, suiker, gedistilleerd, zouten j staatsloterij) geen bevindt, waarbg de lagere op- brengst treft als iets bepaald ongunstigs. Aan suikerpremiön heeft de schatkist in Juni I f15,720 en sedert 1 Januari f 1,255,484 uitbetaald tegen f17,004 en f 1,788,221 ten vorigen jare. De eerste helft des jaars (in den regel niet de voordeeligste van de twee) heeft nu eene som van f70,247,269 in de schatkist doen vloeien. Verleden jaar was op 30 Juni het bedrag f67,565,110. Dus is er thans een vooruitgang ad f 2,68 millioen en deze mag onmiskenbaar hoogst bevredigend worden genoemd. De groep der accgnzen leverde ruim 7 i/a ton meer op. Hiervan spruit f519,300, dus verre weg het grootste deel, voort uit de suiker. Het gedistilleerd ging f145,000 vooruit. De zout-accijns vloeide tamelgk ruim, terwgl die op het geslacht met ruim drie kwart ton vooruitging (gelijkstaande met 4 pet., eene matige, doch niet onbevredigende verhouding). Dan leverde de groep der indirecte belastingen (zegel, registratie en hypotheek) 4.6 ton meer op; de posterij steeg met 3.2 ton, en de telegrafen kwamen met f 1,224,850 niet alleen één ton boven verleden jaar, doch ook reeds eene halve ton boven de raming. Wat de verhouding van het totaal-gen er aal tot de raming betreft, deze is beslist gunstig. Met de successierechten mede, was op 30 Juni de raming reeds overschreden, met f 846,400. Zonder die hef fing is er nog een nadeelig verschil van f 1,133,700, doch alleen reeds de opmerking dat, geheel in overeenstemming met den vasten loop van zaken, de groep der directe belastingen nog 2 millioen gulden onder de raming staat, is voldoende om de slotsom te rechtvaardigen, dat er voor de schatkist op 30 Juni, wat hare gewone middelen aangaat, een bij uitstek goed half jaar afgesloten is. wanneer de kast, zooals mijnheer zegt, slechts uit vier wanden bestaat." >Wenscht u, dat ik do brandkast eerst nog eens openen laat, mijnheer Miller «Volstrekt niet. Ik heb haar |indertijd grondig genoeg onderzocht. En bet is het best, dat ik haar zooals ze is, naar Berlijn laat brongen, om daar de nieuwe sleutels er voor te laten maken." «BestDan zult u haar in godsnaam hebben. Maar er zgn voorwaarden bij, geachte heerTen eerste verlang ik contante betaling. En dan moet de kast nog heden afgehaald worden. Sedert ik alle oogenblikken naar beneden moet, om Bartel te controleeren, ben ik reeds honderd maal in ge vaar geweest, mg aan de hoeken van dezen ijzeren sta-in-den-weg het hoofd te stooten. Ik heb daarom naar mijnheer Priewer gestuurd, omdat ik die nutte- looze dingen eindelijk eens weg wil hebben. Daar om, word het spoedig met u zelf eens, of u met mijn voorwaarden genoegen neemt of niet." »Ik neem er volkomen genoegen mee, mgnheer. De expediteur, die voor het transport zal zorgen, zal dadelgk bericht hebben. En waar moet ik den koopprgs betalen «Aan de kas natuurlijk 1 Eindelijk zal Bartel toch wel komen, ofschoon ik niet weinig lust heb, hem te laten halen en hem eens geducht onder handen te namen." «De zaak is dus afgedaan, en ik beschouw de kast als mijn eigendom. Sta mij toe, mijnheer, afscheid te nemen. Mgn arme zuster wacht mij en ik heb nog verscheidene dringende aangelegenheden in haar belang te regelen." De directeur hield hem niet tegen. Maar toen George Miller zich verwijderd had, zeide de kleine heer Priewer «Hij moet geweldig veel geld hebben, deze heer, dat bij het zoo lichtzinnig voor een cude brandkast weggooit, die hij in Berlijn in elk g9val veel goed- kooper had kunnen krggen. Heb ik het goed ver staan hij is een broeder van mevrouw Winter «Ja, een zoon van Gotthelf Miller. U zult de firma misschien ook nog gekend hebben «O, jaIk kende de firma, en ik kende ook den veelbelovenden zoon, dien men toentertijd een weinig plotseling naar het iuitenland moest transporteeren. Men mompelde toen van een bedenkelijke bekwaam heid in de nabootsing van vreemde wisselhand- teekeningen of iets dergelijks." (Wordt vervolgd

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1