1903. N". 77. Donderdag 2 Juli. 00'1" jaargang. FEUILLETON De Boekhouder. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, Ig25- Afzonderlijke nommers 5 cent. §asen«2ift@ vsn advertentiën vóór 2 hpcb **p ëoa dss dor uatgavoi De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 et. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Ter vervanging van L. van Boven, aan wien op verzoek eervol ontslag is verleend, is benoemd tot hulpagent van Politie i KKIJ^f IiASEtB, te Goes. Goes, 29 Juni 1903. De Burgemeester van Goes, DE KONING KOOIJ. Voor belanghebbenden is tot 8 Juli a. s. ter Secretarie alhier, ter inzage nedergelegd een overzicht der bepalingen betrelfeude hot Voorbereidend Militair Onderricht. Goes, 30 Juni 1903. De Burgemeestei van Goes, DE KONING KOOIJ. Reactie wil niemand. Die onzalige spoorwegstaking is dit ministerie al heel wat van dienst geweest. Toen er eenigen tjjd geleden gemopperd werd, dat er zoo weinig van al bet beloofde heerlijks uit de ministeriëeie keuken kwam, heette het, dat de voornaamste oorzaak van den tragen gang van het wetgevend raderwerk te zoeken was in de spoorweg staking en hare gevolgen. Het is goed, dat enkele bladen, waaronder ook de Christen-Democraat, er toen terstond do aandacht op hebben gevestigd, dat-, als niet de staking ware uitgebroken, de Tweede Kamer bad moeten staken bij gebrek aan arbeid. Nu weer heeft de staking dienst moeten bewjjzen aan den minister van Oorlog. Deze wil namelijk eene gewichtige verandering voorstellen in de mi litie wet van 1901 hij wil het blijvend gedeelte zien vergroot. De «minister voert als voornaamste argument hiervoor aan, dat de wintergarnizoenen dit jaar te zwak zijn gebleken, vooral voor Amster dam met zijne vele woelige elementen en zijn telkens herhaalde werkstakingen." Het is het Vaderland dat o. i. zeer terecht tegen deze wijze van handelen opkomtzjj noemt dat zuivere reactie. Allereerst, zegt het blad, dient men zich te binnen te brengeD, dat bij het optreden van het Ministerie- Kuyper door de Regeering met nadruk is verklaard, dat de legerwet-Eland-Kool door den generaal Bergansiusal had bij die wet in ontwerp-vorm dan ook heftig bestreden, loyaal zou worden uit- De nieuwe militiewet mag dus van de zijde van den tegen woord igen Minister van Oorlog op zijn minst aanspraak maken op a fair chance. En die heeft zij stellig nog niet gehad. Er is reeds in een der organen van de verbonden Regeeringspartijen, Het Centrum, op gewezen, dat de lichting 1902 nog niet de nieuwe sterkte van 17.500 man had, maar nog slochts 11.000 Man schappen telde, zoodat wij bij uitzondering den af- geloopen winter zwakke garnizoenen hebben gehad »de sterkte van elke ploeg van het blijvend gedeelte moest verre beneden het vastgestelde maximum big ven." Te beginnen met dit jaar zullen wij dus voortaan zonder wetswijziging reeds een blijvend 33* Roman van O. Kla.ussma.nn. Met een woest hoofd ging Bartel naar zijn bureau. Het zou hem ternauwernood verrast hebben, als hg daar reeds de politiemannen gevonden had, ge komen om hem te arresteeren. Doch er was niemand anders dan de oude Nitschke, die, zooals altijd, op zijn post voor de huisdeur stond en hem op de gebruikelijke manier, zonder iets te zeggen, be groette. Want de verhouding tusschen de beide mannen was niet zoo vriendschappelijk meer als vroeger. Bartel had zeker wantrouwen tegen den portier niet kunnen overwinnen. Al hield hij hom ook niet meer voor den dief, zoo vreesde hij toch nog altijd, dat Nitschke iets van zijn misdrijf wist en dat hij op een goeden dag een som zou eischon voor zjjn zwijgen. En met een schuwheid, die iets vgandigs had, ging Bartel hem daarom zooveel mogelijk uit den weg. Den ouden man echter had deze verandering in het gedrag van den vroeger zoo minzamen boekhouder niet kunnen ontgaan, en daar hij niet zonder eergevoel was, betaalde hg hem zjjne onvriendelijkheid met dezelfde munt terug, zoodat zij gedurende deze laatste veertien dagen voortdurend in een soort van beimelijken oorlog met elkaar geleefd hadden. Vandaag bekommerde Bartel zich weinig om het verdrietig gezicht van den portier. Hij begaf zich kunnen hebben van aanzienlijk grooter sterkte." En wat de woelingen in Amsterdam betreft, vindt het Vad. het duidelijk, dat dit euvel langs anderen weg kan worden verholpen. Versterking van politiemacht is denkbaar en verder zijn er ge noeg garnizoensplaatsen, waar de woelige elemen ten" minder talrijk zijn verplaatsing van bataljons is wel om minder ernstige redenen geschied, j De Militiewet heeft den tijd nog niet gehad in j de practgk te toonen wat zij waard is. En de Mi nister Bergansius heeft beloofd haar loyaal te zullen uitvoeren. Wat hij thans van plan is, is noch loyale, noch zelfs deloyale uitvoering het is het tegendeel van uitvoeringwijziging. GOES, 1 Juli 1903. De heer W. J. Bosmanklerk-telegrafist bjj de Staatsspoor te Steenwijk, is als zoodanig over geplaatst naar station Goes. Met ingang van 20 Juli, is herbenoemd tot burgemeester der gemeente Oudelande, de heer H. A. Mol. Tot burgemeester van Ellewoudsdijk is her benoemd de beer E. A. van der Bent. De St.Ct. (no. 151) bevat o, a. de statuten van de Christelijke werklieden vereen iging Draagt elkanders lasten", te Coljjnsplaat. Deze vereeniging stelt zich ten doel a. bij de leden het besef levendig te houden, dat gehoorzaamheid aan Gods Woord de oplossing bevat van alle sociale vraagstukken b. ondersteuning der leden bij ziekteden le den een pensioen en hunne weduwen eene uitkee- ring te verschatten (en zoo mogelijk ook hunne weezen). Zij tracht dit doel te bereiken door a. des-winters eenige samenkomsten te honden ter bespreking van onderwerpen van Christelijk- socialen en Christelijk-historischen aard b. vorming van een fonds tot ondersteuning bij ziekte c. vorming van een fonds tot uitkeering van pensioen dvorming van een fonds tot ondersteuning van weduwen en weezen. Totdat een definitief bestuur zal gekozen zijn, zullen als bestuursleden fuDgeereu P. A. Steen bakker Moriljon Log sen, F. StaalT. Mouthaan, A. Schuit en J. Douio. MeD seint ons uit den Haag Heden wordt verzekerd, dat een amendement tot verlaging van den suikeraccijns bjj de a. s. behande ling der suikerwet in de Tweede Kamer te wachten is. Wissekerke. Na overlegging van verschil lende stukken w. o. dankbetuiging van den gemeente ontvanger voor zijne tractementsverhooging en na beëediging en het zitting nemen van het raadslid dhr. A. Abrahamse kwamen als voornaamste punten op de 8g9nda der j.l. Dinsdag alhier gehouden raadsvergadering voor Ten le een adres van den landbouwer Mde Vcs haastig naar zijn bureau en begon met een waren ijver te werken. Een half uur later ontving hg bezoek van den directeur-generaal, die dien morgen nog slechter gehumeurd was dan anders en die hem op zijne niet zeer delicate manier over eenige verzuimen ter verantwoording riep. Men zou waarachtig gelooven, dat u gisteren uw verstand niet meer bij elkaar gehad heeft", zeide hij. »Als u nog vaker zulke bokken schiet kunnen we met uw kasvoering mooie dingen bele ven. Ik moet dringend verzoeken, dat dergelijke dingen niet meer voorkomen. Of hij zag hem met zgne scherpe oogen doordringend aan of is u misschien ziek Zonder van zijn boek op te zien, prevelde Bartel eene verzekering, dat bij zich volmaakt wel ge voelde, en dat hij zich in 't vervolg stellig voor vergissingen zou wachten. Maar zjju hart klopte bjj na hoorbaar, want het was hem telkens, alsof de glanzende oogen van den lastigen ouden heer zich tot in den bodem zijner ziel konden boren en hij was voor niemand zoo bang als voor hem. ♦Alls hg maar eerst weer buiten is", dacht bij, en hg herademde, toen een kloppen op de deur van het bureau de mogelgk voorgenomen voortzet ting van het verhoor afsneed. Binnen 1" riep de directeur-generaal, en zijn grimmig gezicht werd iets vriendelijker, toen bij den binnentredende herkende. Goeden morgen, meneer SchroderZoekt u mij Mooi nieuws, niet waar Dat zult u van het kleine mooie meisje met de onschuldige duivenoogjes ver moedelijk ook niet gedacht hebben". j die zich bij den Raad kwam beklagen over den grooten last, zijnen kinderen veroorzaakt, tengevolge der door Burgemeester en Wethouders in de school- kringen gebrachte wijziging, waardoor zijn kroost van de Geersdijksche naar de KamperlandBche school verwezen was, met verzoek aan den Raad om hem weer in den sehoolkring Geersdijk op te remen. Het voorstel van B. en W. luidde echter ongun stig. Als argumenten daarvoor werden aangevoerd, dat de wjjziging was aangebracht uit vrees voor te groote schoolbevolking te Geersdijk, terwijl de Voorzitter meende, dut de loop voor de kinderen niet zooveel grooter kan zijn. Het laatste werd door dhr. Maris weersproken, terwijl het lid Schippers informeerde tot wiens be- voegdheid het vaststellen der schoolkringen be- hoorde. Definitief bescheid werd op die vraag niet verkregen en na eonige discussie over de bevoegd heid, de noodzakelijkheid, de billijkheid enz. waarbij veel ♦zwemmende" bleef, legde de Raad zich met algemeene stemmen neer bij het voorstel van B. en W. tot afwijzende beschikking. En ten 2e bet adres van het muziekgezelschap ♦Apollo" om plaatsaanwijzing voor een eventueel op te richten muziektent. Hieromtrent lieten B. en W. zonder voorstel de beslissing aan den Raad over en de Raad liet daarop met bijna algemeene stemmen de beslissing aan de volgende raadsvergadering over. Alleen de heeren Van Nieuwenhuijzen en Maris wensebten direct in gunstigen zin te beslissen. Daarna werd een stembureau voor eveotueele stemmingen voor de raadsverkiezing samengesteldt Dat bureau zal echter geen dienst behoeven te doen, wijl, zooals reeds als vermoeden te kennen werd gegeven, en thans elders in ons blad bevestigd wordt, de periodiek aftredende heeren, bij candi- daatstelling, gisteren zijn herkozen. Bij het bezoek van Z. E. den Commissaris der Koningin aan deze gemeente op jl. Maandag werd door ♦Apollo" voor de woning van den Bur gemeester, alwaar toen de Commissaris vertoefde, eene serenade gebracht. Nadat de muziekanten voor eene versnapering door den Burgemeester waren binnengeroepen, verscheen de Commissaris in hun midden en dankte den directeur en zijn ge zelschap voor 6e hem bewezen beleefdheid. Provinciale Staten van Zeeland. Het Bestuur der Vereeniging >Uit het Volk Voor het Volk" heeft zich tot de Staten dezer Provincie gewend met het verzoek eene subsidie van duizend gulden te verleenen voor eene in Juli en Augustus 1904 te houden Zeeuwsche Tentoon stelling van Nijverheid in het Schuttershof te Middelburg. Daar de tijd ontbroken heeft om tijdig een pread vies in te dienen, verzoeken Ged. Staten in deze zaak diligent te worden verklaard. Het bestuur van de afdeeling ♦Goes en omstreken" der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde beeft zich tot de Staten gewend met bet verzoek om een subsidie van één honderd gulden ten behoeve van eene in September a. s. te Neen, ik zou het van haar evenmin vroeger verwacht hebben, als ik 'fc nu van haar verwacht. Deze arrestatie is naar mijne overtuiging de grootste misgreep, die ooit begaan werd. Én wat ik kan doen, om zijn bewerker aan bet verdiende loon te helpen, zal stellig gebeuren." Nou, nou, m'n waarde u is erg opgewonden. Trekt gij u de zaak zoo erg aan Ik voor mij heb in do wijsheid van de heeren der justitie en politie het minste vertrouwen. Maar ik kan u toch niet verhelen, dat ook mg in de houding van de zuster van onzen mooien kassier veel verdachts is voorgekomen. Voor 't overige zou het mij oprecht verheugen, als het bleek, dat ik haar daarmee on recht heb aangedaan." ♦Het zal big ken reken daarop meneer Hoff mann En dat naar ik hoop vandaag nog. Ik ben hier gekomen met de bedoeling, met mevrouw Winter over zaken van haar schoonzuster rugge spraak te houden. Maar de dame heeft mg niet ontvangen, en daarom zou ik u nog eenige inlich- tingon willen vragen, voordat ik mij bij den rechter van instructie laat aandienen." ♦Ik ben gaarne tot uw dienst. Wjj kunnen als 't u goed is, naar mijn bureau gaan. Maar wat wilt u bij den rechter van instructie Hebt u misschien het voornemen, haar verdediging op u te nemen Dat voornemen heb ik inderdaad, voor zoover juffrouw Winter nog een verdediger noodig heeft, en aangenomen, dat zij mijne diensten niet ver smaadt." Verder hoorde Bartel niets meer j want bij Goes te houden driedaagsche tentoonstelling van vruchten en bloemen. Door de gemeente Goes is eene bijdrage van vijf en twintig gulden toegestaan, terwijl eener ge lijke bijdrage van het hoofdbestuur van de Neder landsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde te wachten is. Daar Ged. Staten meenen, dat verwezenlijking van het plan van belang kan zijn voor den Zeeuwschen ooft- en tuinbouw, adviseeren zjj tot inwilliging van het verzoek. Kerknieuws. Geref. Kerk. Beroepen te Axel (A) N. P. Littooy Az. te Krimpen a. d. Lek te Baarland C. Steketee te Middelharnis. Kunst en Wetenschap. De Rotterdamsche Onderwijzers-tooneelver- eeniging, waarvan wij ook te Goes een paar malen de groote verdiensten hebben kunnen beoordeelen, is, helaas, wegens het voortdurend toenemend ge brek aan krachten, ontbonden. Gedurende de vier jaren van haar bestaan, waarin ze in alle deelen des lands steeds met veel succes optrad, heeft ze niet mindér dan f6850 bijeengebracht voor wel dadige doeleinden, voor het overgroot deel voor de instellingen van den ♦Bond van Nederlandsche onderwijzers." Rechtzaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg In de zitting van gisteren zijn veroordeeld J. v. d. S., 17 j., arbeider te Kapelle, gedetineerd te Middelburg, wegens meineed tot één jaar gevan genisstraf met in mindering brenging der doorge brachte hechtenis; M. J. W., 16 j., P. S19 j., beiden te Borsele, wegens vernieling tot f 3 boete of 3 dagen hechtenis iederJ. K., 36 j., J. v. H., 53 j., J. C. v. H., 18 j., L. M. L., 26 j., F. P., 27 j., A. F., 35 j., werklieden te Wissen kerke, wegens diefstal ieder tot 7 dagen gevangenisstraf; N. P., 36 j., arbeider te Ovezand, wegens mishande ling tot ééne maand gevangenisstraf. H. S., 43 j., gemeente- en onbezoldigd rijksveld wachter te Ierseke, is van de aanklacht wegens meineed vrijgesproken. Het drama te Blaricum. Men schrijft uit Laren aan de Tel.: Door Chris Smitte Hilversum, is bjj den officier van justitie te Amsterdam een klacht ingediend wegens moord op zijn zoon, in den nacht van 1 Mei 1.1. gepleegd. Men zal zich herinneren, dat in den nacht van 1 Mei 1.1. Hendrik Smit aan den ingang van de Meent te Blaricum, door een aldaar op post staand militair werd doodgeschoten. Schröders laatste woorden was de deur van het bureau reeds achter de beide heeren gesloten. Maar bij had geen lettergreep van het snel ge voerde gesprek verloren. En de directeur-generaal zou zich waarschijnlijk opnieuw over de verstrooid heid van den waarnemenden kassier boos gemaakt hebben, indien hij had kunnen zien, hoe lang Joseph Bartel met nadenkend gefronsd voorhoofd in da ijle ruimte staarde. Op de verklaring, dat hij het voornemen had, zich beschikbaar te stellen als haar verdediger, had de advocaat Schröder verlof gekregen voor een onderhoud met do gedetineerde Martha Winter, doch met deze reserve, dat dit onderhoud in de spreekkamer der gevangenis en in tegenwoordigheid van een ambtenaar zou plaats hebben. Wel vreesde hg, dat het weerzien onder zoo treurige omstandigheden voor Martha nog pijnljjker zou wordendoch het was hem niet mogelgk, daarin iets te veranderen, en toen zij nu in het kale, door een hooge barrière in tweeën verdeeld vertrek binnengeleid werd, waar bij haar reeds ver wachtte, zag hij met een enkelen blik, dat zij veel kalmer was dan bij zelf. Er gleed zelfs zoo iets als een glimlach over haar gezicht, toen zij zijn groet beantwoordde en toen, zijne verklaring voorkomend, zeide*Ik dank u voor uw komst, meneer Schröder, want ik neem aan, dat u niet zoudt zijn gekomen, als u mg voor een misdadigster hieldt. Uw bezoek is de eerste aanmoediging, die mij ten deel valt." Hermann Schröder was op tranen en wanhoops-

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1