1903. N». 75. Zaterdag 27 Juni. 90ste jaargan OPROEPING. FEUILLETON, De Boekhouder. Da uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prys per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 3,25. Afzonderlgke nommers 5 cent. ïsi«<®w*55üsg sróos» 2 ««paai u*4(gave« De prys dor gewone advertentiön is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende donkbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel Bij K. B. van 24 Januari 1903 no. 13 is bepaald, dat zullen worden opgeroepen, om in den wapen handel te worden geoefend de navolgende miliciens verlofgangers lichting 1897 van het 3e Regiment Infanterie te Middelburg, van 20 Juli tot en met 8 Augustus 1903 Hendrikus Schrijver, M. Weststrate, J. de Jonge, P. A. van Gorp en P. J. van Baaien te Bergen-op-Zoom J. J. Koene en C. L. Sapelli van het 2e Regiment Infanterie te 's-Hertogenbosch F. van Maasdam lichting 1893 van hot 3e Regiment Infanterie te Middelburg, van 3 tot en met 30 September 1903 J. Walraven, C. Kuijper, F. J. Bleuzé en L. Leenpool te Bergen-op-Zoom C. Sinke, J. Knieriem en "H. J. Molhoek. Zij worden opgeroepen om des namiddags vóór 4 uren tegenwoordig te zijn bij hun Korps, wer- waarts zij zich rechtstreeks moeten begeven. Hij, die niet aan die oproeping voldoet, wordt als deser teur behandeld, en hij, die niet op den bestemden tijd onder de wapens komt of niet voortdurend aan de oefeningen deelneemt of wel achterlijk blijft in het aanleeren van den wapenhandel, wordt zoo veel langer onder de wapenen gehouden als de commandant noodig acht. Goes, 25 Juni 1903. De Burgemeester van Goes, DE KONING KOOIJ. GOES, 26 Juni 1903. Bij beschikking van den minister van binnpnl. zaken is, voor het tijdvak van 1 September 1908 tot en met 31 Augustus 1904, benoemd tot concierge aan de Rijks hoogere burgerschool te Goes, G. F. H. Frank, tijdelijk concierge aan die school. Het afscheidsdiploma der Academie voor Beel dende Kunsten en Technische Wetenschappen te Rotterdam, voor afdeeling B, werd o. a. uitgereikt aan de heeren J. Koeman van Wolfertsdijk en A. A. 31 Roman van O. Klaussmann. Van morgen vroeg nu werd ik door herhaald heftig bellen opgeschrikt. Gebrekkig gekleed, opende ik zelf de deur en zag tot mijn schrik den com missaris van politie Neuburger en twee andere mannen, ia wie ik ondanks hun burgerkleeding dadelijk de politiemannen herkende. De commis saris begroette my hoffelijk maar nadat hij bin nengekomen was, liet hij my een bevel van den rechter van instructie zien, waarbij hij gemachtigd werd, opnieuw een huiszoeking bij mij te houden. Daar mijn geweten rein is, gaf ik hem zonder eenig voorbehoud al mijne sleutels. Maar voordat hij met zijne nasporingen begon, deed hij een groot aantal op mijne schoonzustor betrekking hebbende vragen, waaruit ik gemakkelijk kon opmaken, dat het vroege bezoek veel meer Martha gold dan mij. Ik deed zelf op dat oogenblik nog, wat in mijn macht was, om baar te verschoonen. Maar tegen over de uitdrukkelijke opmerking, dat ik waar schijnlijk alle verklaringen later onder eede zoude moeten herhalen, mocht ik toch eindelijk niet lan ger terughouden wat ik waargenomen had en wat ik vermoedde. Het eeuwige gewichtige gedoe tussehen mijn man en zijne zusterhunne belachelijke teederheid voor elkaar; Martha's opmerkelijk gedrag na het ver dwijnen van haar broer en eindelijk haar gisteren medegedeeld besluit, om eensklaps te vertrekken, schenen den ambtenaar reden genoeg, om de huis zoeking niet in mijne vertrekken, maar in de kamer van mijn schoonzuster te beginnen. Hij verzocht mij, haar daarmee in kennis te stel len maar hij volgde mij op den voet, waarschijn lijk opdat zij geen gelegenheid meer zou hebben, in alle haast iets weg te moffelen. Wij verrasten de jonge dame bij het inpakken van haar goed, dat door de geheele kamer ver spreid lag. Ik kan haar niet de waardeering ont houden, dat zij de rol der gek-enkte onschuld ook nu nog meesterlijk wist te spelen. Zy scheen van Nieuioenhuizen van 's-Heer Arendskerke, beiden oud-leerlingen der Goesche Ambachtsschool. Dhr. L. Smit Jz., geboren te 's-Heer Arends kerke, is geslaagd te Leiden voor het eerste ge deelte van het natuurkundig examen voor arts. Men schrijft onsBij Koninklijk besluit is dezer dageu beslist dat onder openbare instellingen, genoemd in art. 947 van het Burgerlijk Wetboek, niet zijn begrepen burgerlijke gemeenten. Een ge meentebestuur had zich onlangs per adres tot Hare Majesteit gewend om gemachtigd te worden tot aanvaarding van een legaat, aan do gemeente be- rnaakt. In antwoord daarop ontving het bestuur bericht dat de Koninklijke machtiging niet gevor derd wordt, doch dat alleen noodig is een raads besluit tot aanvaarding van het legaat, goedgekeurd door do Gedeputeerde Staten. 's-üleer Abts!ce?«ke» Woensdagmiddag bracht onze nieuwe burgemeester zijn eerste bezoek in de school. Bij zijn binnentreden werd bij door de kin deren met hoera's begroet. Toegesproken door bet Hoofd der school, ea door de kinderen een lied toegezongen zijnde, beantwoordde hij den onder wijzer op hartelijke wijze en deed den kinderen een aardig verhaal, naar aanleiding waarvan hij hen opwekte tot gehoorzaamheid aan de over hen gestelde machten. Daarna werden de kinderen rijke lijk door hein onthaald op chocolademelk en krente- broodjes. Bij afwisseling werd menig lied gezongen. Het was een prettige middag, die door de jeugd zeker niet spoedig zal worden vergeten. 's-vSeer Arend Ate e««k®. De kiesvereniging te Nieuwdorp, gemeente 's-Heer Arendskerke, stelde in hare vergadering van 11. Maandag in plaats van het aftredend gemeenteraadslid dhr. II. Minnaard, die te kennen had gegeven, geene can- diuatuur te zullen aanvaarden, dhr. P. de Putter landbouwer in den Nieuwen K-aaijert. Eerstdaags zal alhier de kiezersvergadering plaats hebben, om eveneens te bespreken, wie ais opvol ger van hot vrijwillig aftredend lid zal worden gesteld. De beide andere aftredende leden, de hb. J Minnaar en J. Blok, zullen hunne candidatuur wel zien hernieuwen. Heinkenszanda Een tweede werkmansbond is alhier opgericht, nl. de ^Christelijke Nationale Werkmansbond". Het bestuur bestaat uit de heeren mij voor de bewerkster van deze onaaugename verrassing te houden, want zij wierp mij een blik too, die mij vernietigen moest. Voor 't overige echter spreidde zij een majestueuse verhevenheid ten toon, die op het tooneel haren indruk niet zou hebben gemist. Ik wilde mij verwijderen, omdat de geschiedenis zeer pijnlijk voor mij was. Doch de commissaris verzocht mij, te blijven, en zoo werd ik tegen mijn wil getuige van het gedenkwaardige oogen blik, dat bet geheele, door mijne deugdzame schoon zuster opgetrokken leugengobouw omver wierp. Zij was op eene overrompeling in het laatste oogenblik blijkbaar niet meer voorbereid geweest, want anders zou zij toch zeker een betere berg plaats voor hot fonkelnieuwe biljet van duizend mark gekozen hebben, dat een der politiemannen uit een bundel brieven en papieren in een schuif lade van haar nog niet leeg gemaakte schrijftafel te voorschijn haalde, om het den commissaris van politie te geven. »Is u gewoon, uw geld altijd zoo zorgeloos te bewaren, juffrouw vroeg hij Martha, terwijl hij haar het bankbiljet liet zien. »Het waren dus niet al uw spaarpenningen, die u aan hot beheer van uw broer hebt toevertrouwd Ik hoorde aan den sarcastiscben toon zijner vraag, dat hij baar reeds voor schuldig hield, en ik moet bekennen, dat ik op dat oogenblik zelfs innig medelijden met haar had. Maar het ver anderde in verontwaardiging, toen ik dadelijk daarop moest constateeren, welk een doortrapte persoon, welk een infame en verstokte leugenaar ster ik zoolang in mijn huis gehuisvest had. Wel was zij snel achter elkaar zeer rood en zeer bleek geworden, doch zonder ook maar met de wimpers te trekken, antwoordde zij »Dit biljet behoort mij niet. Ik heb het daar evenmin neergelegd als ik iets van de aanwezigheid vermoedde." Daarbij had zij de onbeschaamdheid, een veel- zeggenden blik op my te richten, als wilde zij mij verdacht maken, het bankbiljet in haar schrijftafel te hebben verborgen. Het was een zoo gemeene brutaliteit, dat ik werkelijk moeite had, om mij te beheerschen. Gelukkig had deze truc bij den com missaris evenmin succes als al de andere, waarmede zij het probeerde. Nadat ik naar waarheid ver- W. van Veenvoorzitter, G. Nijsse Gz., secretaris, G. Schipper Pzpenningmeester. De Landbouwtentoonstelling. 1 Doaderdag, de tweede dag, was niet alleen voor de leden der Maatschappij de dag, maar hij mag een feestdag genoemd worden voor geheel Goes en omstreken. Vooral in den namiddag en ook des avonds was er een massa volk op de been. Reeds in den morgen kondigden de vele uitgestoken vlaggen aan, dat het een bijzondoren dag gold, de versierde markt duidde op eenige festiviteit, die daar zou plaats hebben, de vele vreemdelingen, die zich door de straten bewogen, waren blijkbaar bierheen ge komen om een dag van ontspanning door te brengen. j En dank zy de ontworpen plannen en de moeite van eenige ingezetenen, die betrekkelijk buiten den landbouw staan, was er gezorgd dat allen, die zich binnen de vesten der Ganzestad bevon den, zich den gehoelen dag zouden kunnen amu seeren en »elck wat wils" zou worden aange boden. Reeds vau af des morgens 9 uur was op het terrein de tentoonstelling van paarden, hoornvee, schapen, varkens, pluimvee, konijnen en werktuigen toegankelijk voor de leden der Maatschappij, terwijl van 11 tot 4 uur de niet-leden daar een kijkje konden nemen. Ook den vorigen dag werden de werktuigen door een vrij groot aantal bezoekers bezichtigd. En er was heel wat te zien, zoowel wat betreft kwantiteit als kwaliteit. De catalogus noemt meer dan 200 inzendingen van dieren, van af den zwaarsten en grootsten hengst tot het kleinste jonge eendje, en wat er was, was meest alles even bezienswaardig. Het is daD ook te onderstellen dat de verschillende keurings-commissiën geen gemakke lijke taak zullen hebben gehad om uit zooveel goeds het beste aan te wijzen. Maar niet alleen de levende, ook de lovenlooze, of kunstmatig levende geëxposeerde voorwerpen overtroffen de verwachting in aantal en hoedanigheid. In het artikel machi nerieën spanden de Firma's J. C. Massee en Zoon en Franken en Goemans alhier, de kroon. Een zeer groot gedeelte van het terrein was door hen inge nomen, doch ook een aantal andere firma's hadden er hare artikelen gebracht. Eenige machines, door stoom, hand- of paardenkracht gedreven, waren in werking te zien, zoodat men zich kon overtuigen van de inrichting en het practisch nut, benevens van de verbeteringen, die successievelijk aan de tegenwoordige landbouwwerktuigen zijn aangebracht. zekerd had, dat ik sedert veertien dagen de kamer mijner schoonzuster niet meer betreden had, en dat behalve het dienstmeisje ook niemand anders daar geweest was, drukte hij haar op het geweten, haar positie niet door doelloos liegen te verergeren en haar medeplichtigheid aan de misdaad van haar broer te bekennen, te meer omdat men in staat zoude zijn, haar te bewijzen, dat het gevonden biljet afkomstig was uit de brandkluis der maat schappij. Zij echter bleef hardnekkig volhouden, niets te weten van don diefstal evenmin als van de tegenwoordige verblijfplaats van haar broer of van de herkomst van het bankbiljet, dat zij op dit oogenblik voor de eerste maal gezien had, zooals zy beweerde. Haar halsstarrigheid en de zedelijke verontwaardiging, waarmede zy elke beschuldiging van zich af wees, putten eindelijk het geduld van den commissaris uit. Hij verklaarde, dat het de zaak van den rechter van instructie zoude zijn, haar tot eene bekentenis te brengen, en verzocht haar zich gereed te maken, daar het zijn plicht was, haar te arresteeren. Toen was hij beleefd genoeg, voor het vervoer mijnor lieve schoonzuster een gesloten rijtuig te laten komen. En zij ging hem voor trotsch als een priüses, die op het punt staat, naar een hoffeest te rijden. Mij had zij voor baar wegvoering geen woord meer gegundmaar ik ben er zeker van, dat zy my het liefst zou hebben omgebracht. Nu, ik ben niet bang voor haar haat, en ik geloof, dat zij voor langen tijd niemand meer zal kunnen schaden. Je zult je gemakkelijk kunnen voorstellen, hoe ge agiteerd ik sedert dat voorstel ben. Nu het bewezen is, dat zij met mijn man een komplothad, houd ik het ook voor zeker, dat zij zijn tegenwoordige ver blijfplaats kent, en dat zij de duizend mark wilde gebruiken, om hem na te reizen." »Men zal het zeker niet aan bemoeiingen laten ontbreken", ging mevrouw Winter in haar brief aan haar broer voort, »de waarheid uit Martha te krijgen, en het is jammer, dat wij niet «neer leven in tij den, toen men voor zulke doeleinden do pijnbank te hulp kon nemen. Maar meu zou haar waarschijnlijk ook op de pijnbank niet hebben kunnen bewegen haar broer te verraden. Het is een van die in den grond bedorven karakters, die kwaad doen louter uit Het is in een kort verslag niet mogelijk al het tentoongestelde te vermelden, met aanwijzing van de wetenswaardige bijzonderheden ter aanbeveling. We zouden dan in eene uitvoerige bespreking moe ten treden van de zaai- en maaimachines, eggen, ploegen, hooiharken, stroosnijders, moesmakers, dorsch-machines, vee-bascules, een groot aantal artikelen voor de boterbereiding en zooveel andere, die bij den landbouw meer en meer burgerrecht verkrijgen, door het veelzijdig nut, dat zij opleveren tegenover de oude manier van werken bij den landbouw. Een afzonderlijke vermelding verdient evenwel de aardappelpoot- en rooimachine van de Firma Wed. Massee en Zoondie dan ook extra bekroond is met een verguld zilveren medaille, den eenigen prijs, die voor nieuwe werktuigen is toegekend. Deze machine wordt reeds met goed gevolg gebruikt in den Wilhelminapolder en in den Damespolder. De firma Franken Goemans bad een collectie werktuigen ingezonden, die om uitgebreidheid en verscheidenheid de vermelding waard is. Een zelf- binder graanmaaier, een zaaimachine voor producten met grooten, zoowel als met kleinen korrel, een bietenzaaimachine, waarmede de bieten op wille- keurigen afstand van elkander kunnen gezaaid worden en nog zoovele andere werktuigen, die men niet elders beter verkrijgen kan. Ook deze firma bad eenige machines door een Gazoline-motor in beweging gesteld, waardoor hun practisch gebruik voor belanghebbenden bleek. Nog andere firma's, als Polak van Vlissingen, De Jongh Co. van Dordrecht, Van Minden van Haarlem, de Nederlandsche gist- en spiritus-fabriek te Delft en nog eenige andere buiten ons eiland hadden ter opluistering geëxposeerd. Uit onze naaste omgeving zag men inzendingen van verschillenden aard, eveneens ter opluistering, o. a.Een collectie hoefijzers van M. van der Weele te Wilhelminadorp rijtuigen en harnassement van J. A. Clarijs te 's-Heerenhoek; rjjtuigen van P. Bliek te Wemeldinge; collecte granen en zaden van firma V. d. Bosch Co. te Goes; houten riemscbjjven en verpakkings-arti- kelen van de stoomzagerij »La Vitesse" te Goes rijtuig en tuig van firma wed. M. NArentz te Goes een collectie ploegen van Jz. Cappon te Heinkenszand verbeterde wanmolens van A. de Troye wagen- en ledersmeer enz. van J. F. Boutensbeiden te Mid delburg een collectie Bibby-artikelen van A. Geluk te Tolen en werktuigen voor boterbereiding van W. JBoogaart te Poortvliet. Ter opluistering was mede ter bezichtiging ge- pleizier in bet kwade, en bij wie met hardheid even weinig te bereiken is als met zachtmoedigheid en goedheid. Zij zal bij haar liegen volharden in de zekerheid, dat men baar ten slotte niet voor het geheele leven in de gevangenis kan opsluiten, en in de hoop, na baar vrijlating gemeenschappelijk met haar broer de vruchten van deze edele stand vastigheid te genieten. Ik maak je geen verwijt, beste George, want ik zie wel, dat je den besten wil hebt, alles voor mij te doen, wat je kunt. Maar het spijt mij zoo erg, datje zaken je geen tijd laten, mij ook maar voor een enkelen dag te bezoeken. Ik kan je niet zeggen, welk eene verlichting bet voor mij zoude zijn, tegenover den eenigen menscb, wien ik ten volle kan vertrouwen, eens mijn hart te luchten, en met hem over mijne toekomst te beraadslagen. Als hot je mogelijk is, kom dan, al is bet ook voor eeüige uren Ook de langste brief en ik geloof, dat deze weer lang genoeg geworden is, kan in zulk een toe stand de mondelinge mededeelingen niet vervangen. En er is nog zoo veel, zoo oneindig veel, wat ik je te zeggen heb. In de hoop, heel spoedig do >r een vervulling van dit verzoek verblijd te worden, groet en omhelst je je ongelukkige zu>t9r." Nog op den avond van den dag, waarop naar aanleiding eener anonieme aanklacht de huiszoe king bij de jonge leerares en na het vinden van het biljet van duizend mark haar arrestatie had plaats gehad, zond mevrouw Hermine Winter dezen langen brief, het werk van eenige uren, aan haar broer. De feitelijke mededeelingen daarin strookten geheel met de waarheid. En de voldoening der schryfster over bet noodlot, dat haar doodelijk ge hate vijandin achterhaald had, zou stellig nog grooter geweest zijn, als zij geweten had, welk een overtuigend bewijsmiddel dit nieuwe bankbiljet van duizend mark in de oogen van den rechter van instructie was. Het nummer er van werdnamelyk als een der eerste op de uit Gerhard Winters aanteekeningen opgemaakte lijst gevonden. Over het feit, dat het bankbiljet werkelyk uit den buit van den dief afkomstig was, kon geen onzeker heid bestaan. (Wordt vtrvolgd.\

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1