1903. N°. 74. Donderdag 25 Juni. 90sle jaargang. GOESC Be uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrjjdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 8,25* Afzonderlijke nommers 5 cent. 1 van edvertentiën vóop 2 mpsr op don dog tfjc»? uitgsvoa Be prjjs der gewone advertentiön is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Bienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOBS, 24 Juni 1903. De a.-r. kiesvereeniging »Nederiand en Oranje" heeft gisterenavond besloten bij do a. s. verkiezingen voor leden van den gemeenteraad alleen den heer Donner te candideeron en geen candidaten te stellen tegenover de aftredende liberale leden. Ook het bestuur der a.-r. kiesvereeniging »Groen van Prinsterer" beeft als antwoord aan de liberale kiesvereeniging Vooruitgang" laten weten dat het in de bedoeling ligt, dat ook eerstgenoemde kies vereeniging alleen den heer Donner candidaat zal stellen. Blijft dit alles zoo, dan zullen de aftredende leden dus bij eenvoudige caadidaatstelling wordeu herkozen. Door Regenten van het weeshuis alhier is benoemd tot weesmoeder mej. L. S. de Vroom te Vlissingen. Bij kon. besluit is, met ingang van 1 Juli a s., benoemd tot landmeter van het kadaster de heer M. A. Hollestelle, aspirant-landm. te Leiden. Op zjjn verzoek is met ingang van 1 Juli eervol ontslagen de brievengaarder R. Lagas te Kapelle. De ambulant klerk-telegrafist 2e klas, J. O. Dill is, met ingang van 1 Juli a. s., verplaatst naar Lage-Zwaluwe als d.d. stations-assistent, onder in trekking zijner overplaatsing naar 's-Heer Arends- kerke. Een bestuurslid der kiesvereeniging te Borsele, deelt ons thans mede, dat niet dhr. A. Polderdijk maar dhr. O. Mol Az. candidaat is gesteld voor de a. s. verkiezing van drie leden van den Gemeente raad. Te Wissonkerke worden nu reeds 8 jaren door tusschenkomt van het departement der Maatschappij tot nut van 't algemeen stukken land aan arbeiders verhuurd. In de mededeelingen der Maatschappij worden de resultaten daarvan nu aldus samengevat Vóór de instelling dezer verhuring waren vele huurders in den winter geregelde bedeelden bij het burgerlijk armbestuur. Nadat zij in 't bezit van hun land waren gekomen, wisten zij zich spoedig gesteund door hun wintervoorraad van aardap pelen met het dan geslachte varken, het overver- diende vrijgeld en 't voorschot op den nieuwen suiberbietenoogst met weinig bedeeling te red den. Van lieverlede begonnen zij daarin ook hun eer te stellen, zoodat 't tegenwoordig een zeldzaam heid is, dat zij zich nog voor bedeeling aanmelden. En de minder behoeftigon onder hen Dezen zijn reeds zoover gevorderd, dat zij nog grond bijhuren, zonder dat daartegen bezwaren behoeven te worden geopperd De Waterloo-colleete bracht op te Wolferts- dtjk f 2, te Hoedekenskerke f 3.361/2, te Wissekerke f 18.07, te Wemeldinge f 8.73, te Kapelle f 4, te 's-Gravenpolder f 5.10, te Heinkenszand f 15.86 V«t te Ovezaad f 6.61, te Driewegen f 3.19, te Nisse f 6.20, te 's-Heer Abtskerke f 4.50, te Rilland- Bath f 9.54. Het Staatsblad no. 153 bevat een Kon. besluit van den tienden Juni 1903, tot vernietiging van bet besluit van den raad der gemeente Breskens, dd. 24 Februari 1903, waarbij mejuffrouw MP. de Hullu is benoemd tot onderwijzeres aan de le openbare lagere school aldaar. Dit besluit berust op de navolgende overwegingen: dat ingevolge art. 18 der wet tot regeling van het lager onderwijs de benoeming van onderwijzers van bijstand moet geschieden uit eene voordracht van minstens drie bevoegden, opgemaakt door burge meester en wethouders in overleg met den arron- dissements-schoolopziener dat de benoeming, bij besluit van den raad der gemeente Breskens dd. 24 Februari 1903 van me juffrouw M. P. de Hullutot onderwijzeres aan de le openbare lagere school aldaar, is geschied buiten de door burgemeester en wethouders in overleg met den arrondissements-sohoolopziener opgemaakte voordracht. Hr. Mr. minister-resident te Belgrado heeft van de regoering instructie ontvangen de Servische hoofdstad te verlaten, zoodat deze diplomatieke ver tegenwoordiger aldaar heden bij de aankomst en inhuldiging van Peter I niet aanwezig zal zijn. De vorige week werden te 's-Gravenhage de volgende geschreven briefjes verspreid Voor iemand die geen vreemdeling is en land en volk lief heeft, behoeft niet te worden uiteengezet het gevaar waarin wij verkeeren, nl. dat de be ginselen die ons heilig zjjn, omdat ze op Gods Woord zjjn gegrond, op den achtergrond geraken om redenen van utiliteit. Vooral het optreden van jbr. mr. De Savornin Lokman brengt het gevaar mede, dat velen onzer mannen ontrouw zullen wor den aan de beginselen, steeds door dr. Kuyper voor gestaan en verdedigd. Wij weten, dat de persoonlijke naijver steeds groot was en dat de samenwerking van beide mannen niet zou zijn verbroken, indien dr. Kuyper de leiding maar had overgegeven aan den jonkheer. Dr. Kuyper is door positie niet vrij om zijn in vloed te doen gelden tegen jkr. mr. De S. L., maar wij vertrouwen dat zijne denkbeelden en inzicht genoegzaam ingang bij ons gevonden hebben, om ze tegen elke verdraaiing en vijandige bestrijding te kunnen verdedigen, maar belaas velen zijn zwak en hunne sympathie gaat veelal over op hen die zich het krachtigste roert. Daartegen moot worden gewaakt en voor allen man van overtuiging is het eisch, om den strijd aan te binden tegen alle zondig konservatisme, al is bet in bijbelsch kleed getooid, en op te komen voor de beslist christelijk demokratische beginselen, steeds zoo uitnemend uiteengezet door dr. K. in zijn talrijke geschriften. Eenigo mannen broeders, doordrongen van het besef, dat slechts de doorwerking dier beginselen ons volk zullen strekken ten biijvenden zegen, kwamen samen om met elkander te spreken over hetgeen gedaan moet worden en te doen is, en zullen D. V. weder samenkomen Vrijdagavond 19 dezer, ten half negen ure, in het lokaal Bidt Werkt, Jan Hendrikstraat 24, en noodigen u uit daarbij tegenwoordig te zijn. Het Volk). Uit Rome wordt aan het Centrum gemeld, dat men daar, in opdracht van het Nederlandsche hoofd-comité, reeds begonnen is aan de uitvoering van het grafmonument van wjjlen mgr. Dr Schaep- man, dat op het kerkhof van Campo Santo zal worden opgericht. Het gedenkteeken bestaat uit een monumentale grafplaat van wit marmer en passende omlijsting. Op de plaat, die tegen den muur boven het graf wordt aangebracht, komt boven aan het borstbeeld van Dr. Schaepman in bronzen bas-relief. Daaronder zijn gebruikelijk Christus-monogram en het uitvoe- rige grafschrift in Damasus-letters, met de gelief koosde spreuk: »Nil morte beatius beata". (Niets zaliger dan een zalige dood.) Een monument op het graf zou minder in den geest zijn van den ontslapene, die meermalen zijn vooringenomenheid daartegen te kennen gaf. Ellewoudsdijlc. Door de kiesvereeniging »A1- gemeen Belang" alhier zijn voor de a. s. verkiezing van twee leden voor den gemeenteraad candidaat gesteld de heeren C. van de Velde (aftr.) en C. Bruinooge. 's«Gi*avenpolder. Maandagavond vergaderde de Kiesvereeniging »De Candidaat" tot het stellen van twee candidaten voor den Raad, wegens de periodieke verkiezing en van één candidaat voor de vacature, ontstaan door 't vertrek van den heer J. A. Remijn. Aanwezig waren 13 van de 21 leden. Gecandideerd werden met algemeene stemmen de heeren L. Hubregtse en J. Verhulstaftredende leden. Voor de vacature werden genoemd de heeren D. Goense, A. van Dijke en L. Schouten. Aangaande eerstgenoemde werd medegedeeld, dat hij beslist geen candidatuur zou aanvaarden de heer A. van Dijke werd daarna met 9 van de 13 stemmen ge candideerd. Uit de rekening van den penningmeester bleek verder, dat de ontvangsten bedroegen f24,25; de uitgaven f 6,75dus een batig slot van f 17,50. In 't bestuur der vereeniging kwam geen ver andering. Kolijnsplaat. In de vergadering der vrijzinnige kiesvereeniging Algemeen Belang" alhier, Maandag 1.1. in het hotel »De Patrijs" gehouden, werd be sloten, als candidaten voor de aanstaande verkiezing van twee leden van den gemeenteraad de beide af tredenden, de heeren K. Schippers en P. Tazelaar Nz. te nemen. Daar de antirevolutionaire kiesvereeniging alhier geene candidaten gesteld heeft, zal er zeer vermoede lijk geen stembusstrijd hier thans zijn. Gisteren hield de Christelijke werklieden vereniging »Draagt elkanders lasten" alhier eene algemeene vergadering in een der schoollokalen, ter behandeling van verschillende gewichtige zaken, de vereeniging betreffende. Tot eersten voorzitter werd dhr. J. Schippers Pz. gekozen, tot tweeden dhr. J. Lief broer. Nog werden 2 leden in de Commissie van toezicht gekozen en wel de heeren G. Israel Sr. en M' Noordijke. Door den voorzitter werd nog medegedeeld, dat de statuten bij Kon. besluit waren goedgekeurd en de vereeniging thans 163 leden telt. Na bespreking van eenige huishoudelijke zaken sloot de Voorzitter deze tamelijk goed bezochte vergadering. Provinciale Staten van Zeeland. Volgens de verschenen agenda der zomerzitting der Staten is aan de orde de benoeming van het lid der Staten, bedoeld bij art. 89 van de Provin ciale Staten. Verder komen ter tafel voorstellen van Ged. Staten tot diligentverklaring ten aanzien van het verzoek van H. Nieveen om subsidie voor het aan leggen en exploiteeren van een stoomtramweg BorsseleGoesWolphaartsdijk, ten aanzien van het verzoek van den gemeenteraad van Oudelande om renteloos voorschot voor wegsverbeteringom subsidie voor eene in 1904 te houden Zeeuwsche tentoonstelling van nijverheid. Wat betreft de aanvraag van den heer Nieveen h.h. Gedeputeerden achten de door dezen verstrekte gegevens voor de beoordeeling van bet door hem ingediende plan niet voldoende zij hebben derhalve nadere inlichtingen gevraagd. Ook is hun het bedrag der subsidies van polders en gemeenten, vooral van Goes, gering voorgekomen. Verder O. a. een voorstel van Ged. Staten om een renteloos voorschot voor wegsverbetering en om het aangehouden adres van den gemeenteraad van Colijnsplaat om subsidie voor het vergrooten van de haven ter zijde te leggen. Dit, nadat B. en W. van Colijnsplaat hadden meegedeeld, dat, nu Ged. Staten bezwaar maakten 's raads verzoek om subsidie voor de havenvergroo- ting te ondersteunen, de raad, met het oog op de groote uitgaven, welke dientengevolge ten laste der gemeente zouden komen, besloten heeft zijn verzoek om subsidie in te trekken en voorloopig van de ontworpen havenvergrooting af te zien. Verder een voorstel ten aanzie^ van de ver betering van de gemeenschap tusschen Noord- en Zuid-Beveland. Bij besluit der Staten van 9 Juli 1902 werden Ged Staten uitgenoodigd, zoo mogelijk in de na jaarsvergadering van dat jaar een voorstel te doen omtrent de verbetering van de gemeenschap tus schen Noord- en Zuid-Beveland, terwijl zij bp besluit van 4 November 1902 te dier zake werden diligent verklaard. De moeilijkheden, welke bestaan om tot eene goede oplossing van deze zaak te geraken, in ver band met de groote daaraan verbonden kosten, nopen Ged. Staten voor te stellen de verbetering dier communicatie te laten rusten ©n zich te be palen tot het doen vernieuwen van den steiger bij Wolphaartsdijk en het doen wegbaggeren van. eene verondieping ten oosten van dien steiger. Voorts een voorstel tot wijziging van het regle ment voor de calamiteuzo polders of waterschap pen een voorstel tot wijziging vana. het be sluit tot vaststelling van regelen voor pension- neeren van en het verleenen van wachtgeld aan ambtenaren en bediendeD, in dienst der provincie Zeelandb. het reglement op de pensionneering van weduwen en weezen van provinciale ambtenaren in Zeelandtot toekenning van een subsidie van f325 aan de gemeente Nisse in de kosten van hare huishouding voor 1903voorstellen tot toe kenning aan de gemeentebesturen van Borssele, Ovezande en 's-Heerenhoek van een renteloos voor schot voor wegsverbetering tot een bedrag van f7035; voorstellen tot opening van een crediet van ten hoogste f3000 aan de afdeeling Zeeland van de vereeniging »Het Nederlandsche Rundvee-Stam boek voor de jaren 1904,1905 en 1906 betreffende het verzoek van het bestuur van de afdeeling Goes en omstreken der ^Nederlandsche Maatschappij van tuinbouw en plantkunde" om een subsidie van f 100 voor eene in September te houden tentoonstelling van bloemen en vruchten. Ged. stellen voor intrekking van het besluit der Staten dd. 9 Juli 1902 no. 26, tot hot aangaan van eene geldleening van ten boogste f165,000, en tot sluiting van eene geldleening van ten f 100,000. Kerknieuws. Gereformeerde kerken in Nederland. Beroepeh te Anna Jacobapolder ds. Dekker te Veere. Rechtzaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg In de zitting van Dinsdag zpn veroordeeld W. P. D., 20 j., schippersknecht te Ierseke, wegens mishandeling, tot twee maanden gevangenisstraf; J. M., 45 j., brievengaarder te Overasselt-Grave, gedetineerd te Middelburg, wegens verduistering gepleegd in zijne vroegere betrekking van brieven gaarder te Groede, tot één jaar gevangenisstraf, met in rainderingbrenging der doorgebrachte hech tenis C. M. v. H., 16 j., dienstknecht, wonende te Stoppeldijk, gedetineerd te Middelburg, wegens op zettelijke brandstichting, tot één jaar gevangenis straf met in minderingbrenging der doorgebrachte hechtenis. Dg Landbouwtentoonstelling. De werkzaamheden aan deze tentoonstelling ver bonden, werden gisteravond aangevangen met eene vergadering van het Hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zee land, in »de Prins van Oranje" alhier. Wegens afwezigheid van den Voorzitter, Mr. P. C. J. Henne- quin, en van den vice-Voorzitter, G. A. H. Wagiho werd het presideum waargenomen door den pen ningmeester, dhr. J. J. van Weel. Van het Hoofd bestuur was mede tegenwoordig de secretaris, dhr. G. A. Vorsterman van Oyen. De Afdeelingen waren vertegenwoordigd door 15 afgevaardigden. Nog wa ren als genoodigden aanwezig dhrn. Dr. Swaving directeur van het Rijkslandbouwproefstation, 1. G. J. KakebeekeRijkslandbouwieeraar, Dr. D. J.Iiis- sink, scheikundige aan het Proefstation en J. P. M. Camman, Rjjkstuinbouwleeraar. Ofschoon volgens een onlangs genomen besluit de vergaderingen van het Hoofdbestuur ook toegankelijk zijn voor de leden der Mij. en voor de pers, was geen der leden aan wezig de pers was ruim vertegenwoordigd. De Voorzitter opende de vergadering met het gebruikelijke welkom aan de aanwezigen, waarna dhr. Kakebeekeals voorzitter van de Afd. Hein kenszand, het Hoofdbestuur welkom heette in deze stad, waar sedert 1892 geene Algemeene Vergade ring en tentoonstelling der Maatschappij meer had plaats gehad en te meer bestond er aanleiding, zoide spr. om deze tentoonstelling een meer feeste lijk aanzien te geven, omdat de Maatschappij thans 60 jaar bestaat. Verder wenschte hij den vreemden een aangenaam verblijf in Goes toe gedurende deze dagen en hoopte, dat goed weer de tentoonstelling moge begunstigen. De notulen der vorige vergadering werden, als aan allen bekend, zonder lezing goedgekeurd, waarna mededeelingen werden gedaan omtrent het behan delde in de Hoofdbestuursvergadering van April jl. Deze mededeelingen zijn van ondergeschikt belang of zijn reeds vroeger door ons vermeld. Vervolgens werd medegedeeld, dat in de keurings- commissiè'n benoemd zijnvoor paarden dhrn. L, Louter te IJzendijke, C. A. Anthonisse te Hontenisse en F. Kooyman CzZieriksee. Voor rundvee J. P. L. Goemans te Zieriksee, A. N. van Langeraad te Ko lijnsplaat en L. de Oude te Serooskerke (Schouwen). Voor werktuigen, varkens en schapeü J. Wagtho te Tolen en J. Koert te Wolfertsdjjk (de laatste in plaats van dhr. H. A. Hankendie verhinderd was). Voor boterDr. D. J. Hissink te Goes en R. Homan te Nieuwerkerk. Vervolgens werden eenige verslagen uitgebracht, die voor zooverre zij van eenig belang waren, in het Maandblad zullen worden opgenomen. Verder werd voorgelezen een gedeelte van het rapport der commissie, belast met den wedstrijd voor het bijhouden van melklijsten. Daaruit bleek, dat door 15 personen lijsten waren ingezonden die allo voldeden aan de voorwaarden, daarbij gesteld. Op voorstel van het Hoofdbestuur werd dan ook besloten de uitgeloofde flOO gelijkelijk onder de inzenders te verdeelen. Tevens gaf de Commissie in baar rapport een aantal op- en aanmerkingen en wenken, die bij een volgenden wedstrijd kunnen behartigd worden. Onder dankbetuiging aan de rapporteurs werd besloten het geheele verslag in bet Maandblad te plaatsen. Hiermede was de agenda afgeloopen. Bjj de rondvraag voldeed de afgevaardigde Mu- lock Houwer van Zierikzee aan den hem opgedragen last een klacht te vermelden omtrent de weinige publiciteit, die gegeven wordt aan de Paardenkeu- ringen, zoodat velen niet eens de datums van aan melding te weten komen. Do secretaris, dhr. Vorsterman van Oyen gaf hierop ten antwoord, dat in voldoende hoeveelheid naar allo gemeenten aanplakbiljetten worden gezonden en tevens in één Zeeuwsch blad wordt geadverteerd. In meerdere bladen te ad verteeren, zooals vroeger werd gedaan, doet de onkosten al te veel stijgen. Wil elke Afd. afzonderlijk voor zich zelve adver- teeren in de plaatselijke bladen, dan zal dit onge twijfeld tot meerdere bekendheid leiden, en is ook aan de Afdeelingen geheel vrij gelaten, doch de secretaris zegt bij zijn meening te blijven, dat de Paarden keuringen genoegzaam bekend worden. Dhr. Molenburg van Zierikzee gaf het Hoofdbe stuur in overweging ook premiën uit te loven aan driejarige merries afzonderlijk. De Voorzitter zegde

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1