1903. N°. 71. Donderdag 18 Juni. 90sle jaargang. Vaccineeren en Hervaccineeren. FEUILLETON. De Boekhouder. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Pip per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,25. Afzonderlijke nommers 5 cent. inxencSine wan adverteaiiin wAor 2 ar*a a, dsn d«g to uitgave. De prgs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal bereLend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald. 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent por regel De heer A. F. LASONDER, genees- en heel kundige dezer gemeente, zal Vrijdag 19 Jnai des namiddags te twee uren, in het Gasthuis zitting houden tot het gratis De ingezetenen worden in hun belang uitge- noodigd van deze aangeboden gelegenheid gebruik te maken. De zoogenaamde trouwboekjes moeten worden medegebracht. Goes, 16 Juni 1903. Burgemeester en Wethouders van Goes, DE KONING KOOIJ. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Hoe kan Goes van goed drinkwater worden voorzien In de op 4 Juni j.I. gehouden vergadering van den Gemeenteraad is o. a. ook in behandeling ge komen eene aanvraag om concessie voor hot aan leggen eener drinkwaterleiding voor Goes van het »Syndicaat voor den aanleg en exploitatie van waterleidingen in Nederland", eene aanvrage, welko door een der wethouders, en naar het schijnt niet ten onrechte, werd bestempeld met den naam van luchthartige concessiejagerij". Bij het afwijzend praeadvies van B. en W. was gevoegd een advies van de Gezondheidscommissie, ontradende de concessie te verleenen. Een der Raadsleden slaakte bij de behandeling van dit onderwerp de zucht, dat men met het een voudig afwijzen niet veel won, en dat als do Raad uiteen zou gaan, zonder oeaig nader uitzicht op eene waterleiding, het Goesche publiek niet gebaat zou zijn. Zoo iets heeft ook het tot oordeelen in deze zaak zeer bevoegd lid der Gezondheidscommissie, wier zetel te Goes is, dr. G. U. Leignes Bakhoven gevoeld ook hjj heeft blijkbaar geen vrede gehad met eenvoudig aan het Dagelijksch Bestuur onzer gemeente te adviseeren, wat het niet had te doen, maar eene zeer loffelijke poging gedaan om het, door middel van de Gezondheidscommissie, eene vingerwijzing te geven, wat wél kan worden gedaan. Het groote belang van goed drinkwater, de invloed daarvan op de hygiënische toestanden eener plaats, staat zoo vast, dat men ieder, die eone poging doet om de plaats zijner inwoning daarvan te voorzien, dankbaar behoort te zijn voor zijn loffelijk streven. Het feit, dat in de gemeente Goes geen enkele openbare pomp is, die bruikbaar drinkwater levert, heeft den heer L. B. aanleiding gegeven aan de Ge zondheidscommissie de vraag, die wij boven dit artikel plaatsten, ter overweging aan te bieden Hoe kan Goes van goed drinkwater worden voorzien De heer B. stelt daarbij op den voorgrond, dat het water, dat de mensch gebruikt om te drinken, te reinigen en dat hij in verschillende bedrijven en fabrieken toepast, afkomstig islo. uit den bodem, 2o. uit het openbaar stroomende water, 3o. uit de lucht Wat het water uit den bodem aangaat, zegt de heer B., zouden wij moeten letten op den bodem 28 Roman van O. Klaussmann. Met een hoofdknikje nam Martha het pakje in ontvangst en legde het op de tafel. »U hadt daar voor zelf geen moeite behoeven te doen", zeide zij. »Het ware genoeg geweest, als u het in 'fc voor bijgaan den portier gegeven hadt om het verder te bezorgen." Zij beschouwde zijn bezoek daarmede als afge- loopen. Maar Bartel, wiens oogen weer met stralende bewondering op haar gezicht gericht waren, aar zelde nog, zich te verwijderen. »Jawel maar ik had u bp deze gelegenheid nog gaarne een vraag willen doen, juffrouw Winter een goed gemeende vraag, die u mjj, naar ik hoop, niet kwalijk zult nomen." >Daar het, zooals u zegt, een goed gemeende vraag is, behoeft u daarvoor niet bang te zijn." »U zult mij ook niet aan deD directeur-generaal verraden, niet waar? Want hij heeft mij uitdruk kelijk bevolen, het als een© vertrouwelijke mede- deeling te beschouwen ik bedoel de zaak met uw in beslag genomen privaat vermogen, waarvoor u helaas geen eigendomstitels kunt vertoonen." vaD Goes zelve, of op dien van de omgeving dezer gemeente. Goes zelve, dat is toch wel bekend, heeft, wat men noemt, een sedert jaren en jaren vervuilden en gesloten bodem, een bodem, rijk aan beerputten, terwijl het rioolstelsel op zeer vele plaatsen in treurigen staat verkeert. Boringen, eonige jaren geleden in dien bodem gedaan, leverden zeer onbe vredigende uitkomsten. Mag men nu, deze feiten kennende, adviseeren nieuwe boringen te laten verrichten, als men bo vendien weet, welke groote sommen o. a. in do gemeenten Utrecht en Deventer opgeofferd zijn, zonder eenig gunstig resultaat op te leveren Den heer B. ontbreekt de moed zulk een advies in te dienen. Wat nu de omgeving van Goes aangaat, zegt hij, moet in het oog gehouden worden, dat op Zuid- Beveland noch duinen, noch uitgestrekte heide vlakten voorkomenwel vindt men hier en daar verspreid liggende zandputten. Uit deze zandputten, die van betrekkelijk geringe oppervlakte en inhoud zijn, wordt over het algemeen water verkregen, dat te hard is voor de toepassingen, die water vindon moetwordt bovendien veel water aan deze vindplaats ontnomen, dan is het waarschijnlijk, dat men tevens water zal ontnemen aan de omliggende terreinen, landerijen, die, bedekt met cultuur-gewassen, telkens bemest worden, waar toe ook verschillende kunstmeststoffen gebruikt wor den. Onder dezo omstandigheden mist men de vol doende waarschijnlijkheid, dat eenmaal gevonden, bruikbaar water, op den duur ook goed zal blijven, zoodat ook de hoop, dat in den bodem van Zuid- Boveland op niet te grooten afstand van Goes goed water in voldoende hoeveelheid gevonden zal wor den, te gering is, om kostbare proefnemingen en onderzoekingen aan te bevelen. Wel is te verwachten, dat Walcheren of Schou wen betere voedingsplaatsen voor eene waterleiding kunnen opleveren, maar hier treden, zoowel de groote afstand van Goes, als de techuischo moeilijk heden voor den aanleg en het goedblijven der leiding als ernstige bezwaren op. Ook de kosten zouden dan zeer aanzienlijk worden. Ook ten opzichte van het openbaar stroomend water, zijn, zooals de heer B. aantoont, de toestan den in en om Goes alles behalve gunstig tot het bekomen van water, bruikbaar tot het voeden eener drin k waterleiding. Zoowel het water in de vesten, als in de haven is in zoo sterke mate verontreinigd, dat biologische reiniging, chemische zuivering, of ook ozoniBeeren wel nooit tot de gewenschte resultaten, het verkrij gen van zuiver drinkwater zullen kunnen leiden. Van zelfreiniging van het water, dat stilstaat en aanhoudend nieuwe verontreiniging ondergaat, is geen sprake, terwijl het bovendien te rijk aan zouten is. Weinig aanbeveling zou het dus verdienen te verzoeken proefnemingen in te stellen, om het sterk vervuilde, stilstaande water uit vest of haven, dat nog steeds meer verontreinigd wordt, tot werkelijk goed water te maken. Zoo zou dan, is do heer B. van oordeel, alleen het water uit de lucht, het regenwater, overblijven. Goed opgevangen, behoorlijk gefilterd en bewaard, kan regenwater aan alle eischen, die men aan waar lijk goed drinkwater moet stellen, voldoen alleen De houding der jonge leerares was bij zijne laatste woordeD nog koeler en afwijzender gewor den dan te voren. »Wat wenscht u mij over deze zaak te vragen, meneer Bartel »Ik zou u zoo gaarno behulpzaam willen zijn bij het terugkrijgen van uw eigendom want dat het werkelijk uw rechtmatig eigendom is, daar aan bestaat voor mij geen twijfel. Als u mij de eene of andere vingeiwijzing kon geven, een klei nen wenk, hoe ik het moet aanleggen, om u Zij liet hem niet uitspreken. >Üw bedoeling is even vriendelijk als het vertrouwen, dat u in de waarheid mijner woorden stelt. Ik dank u daar voor, maar ik verzoek u, van alle bemoeiingen in mijn belang af te zien. Zoolang men mijn broer voor een dief houdt, zou ik het geld niet eens aan nemen, ook wanneer men het mij zonder eenig bewijs uit eigen beweging wilde teruggeven". >Maar u kunt zulk een som toch niet eenvoudig opofferen. De directeur-generaal heeft mij zelf ge zegd, dat de maatschappij er geen aanspraak op heeft. Ik kan u slechts dringend raden, het geld met nadruk terug te vorderen". »U zult mij toestaan, daarover mijn eigen mee ning Ie hebben. Voor 't overige beloof ik u tot uw geruststelling gaarne, dit bewijs van uw vriendelijke belangstelling als een geheim te bewaren". >Och, dat is ten slotte van niet zooveel belang. Men zou mij hoogstens kunnen wegjagen en dat zou het ergste nog niet zijn. De gedachte, dat u blijft de ongelijke aanvoer en daardoor de steeds beschikbaar te stellen hoeveelheid, een bezwaar, dat eischen zal, dat er dagen, soms enkele weken zullen kunnen zijn, in welke men de verspreiding van het water zal moeten beperken. Het regenwater zou kunnen verzameld worden van de daken van eenige, bij elkaar staande, groote huizen en gebouwen, voorzien van zinken goten en afvoerbuizen en afgevoerd worden in regenbakken van flinken inhoud bakken, zorgvuldig van indrin gend grondwater afgesloten en voorzien van een filter. Het water wordt van uit deze bakken naar enkele in den omtrek staande pompen geleid. De hoedanigheid van het water wordt geregeld door deskundig onderzoek gecontroleerd. Om de kosten voor de gemeonte niet te drukkend te maken, kan men het maken van het benoodigd aantal regenbakken over enkele jaren verdeelen. Wanneer men niet wil blijven volharden bij den toestand, die thans bestaat, waarbij er in deze ge meente geen enkele openbare pomp is, die drink baar water levert, verdient het voorstel tot het aanbrengen van een voldoend aantal groote regen bakken, van filters voorzien, zeer zeker ernstige overweging, al bereikt men langs dien weg ook Diet, hetgeen door het aanleggen eener waterleiding kan worden verkregen. Het aanleggen eener waterleiding zal echter, wat de gemeente Goes betreft, nog wel vele jaren tot j de vrome wenschen moeten blijven bebooren. i Bovenstaande overwegingen hebben den heer B. er toe geleid aan de Gezondheidscommissie het vol gende voorstel te doen »Dö Gezondheidscommissie, wier zetel te Goes is, verzoeke aan het Dagelijksch Bestuur dier ge meente aan den Raad voor te stellen in Goes ach tereenvolgens een voldoend aantal groote regen bakken, voorzien van filters, te doen aanbrengen, ten einde ieder ingezetene in de gelegenheid te stellen zich van goed drinkwater te voorzien." In hare de vorige week gehouden vergadering heeft de Gezondheidscommissie dit goedgekeurd en is het voorstel thans bij B. en W. dezer gemeente, die het zeker zullen behandelen met al de zorg, die dit voor Goes zoo belangrijk vraagstuk verdient. Afschaffing der Staatsloterij, enz. In eenige driestarron bespreekt de Zeeuw onze opmerkingen, in een vorig nommer gemaakt over het wetsvoorstel tot afschaffing der Staatsloterij, en over dat tot beperking van den vaccinedwang. Naar aanleiding van ons gezegde, dat van het specifiek Christelijke van deze Regcering tot heden niet veel is gebleken, zegt de Zeeuw »Wij zouden zeggeD, nu van dat »speeifiek Chris telijke" niet veel blijkt, dat de Goesche Ct. daar over tevreden zou zijn. Blijkbaar is zij 't evenwel niet." Het is niet de vraag of wij er al of niet tevreden over zijn. De quaestie is deze Vóór de stombus werd dag aan dag den kiezers voorgehouden, dat de liberale Regeering >het recht van 's Heeren souvereiniteit miskend," de »Chris- telijke beginselen" ondermijnd had, »de naam van God" moest worden hersteld in ons vaderland. Overvloed van diDgen werden beloofd, maar al spoedig heette het »dat in de wel verlengde, maar toch nog altoos te korte periode, die tussehen twee in verlegenheid, misschien wel in armoede zoudt kunnen geraken, is veel ondragelijker voor mij". »U kunt u daaromtrent gerust stellen, meneer Bartel. Men heeft mij wel is waar te kennen ge geven, dat ik nog gedurende de vacantie ontslag j moet vragen uit mijne betrekking, doch ik zal een j werkkring vinden, die mij voor verhongeren be- waart." Daar zij vertrouwen genoeg in hem stelde, om hem zulk eene mededeeling te doen, werd zijn moed grooter. vin elk geval zult u een vriend hebben, juffrouw Winter, die bereid is, u bij te staan", verzekerde hij met dezelfde verraderlijke warmte, die haar al eens vroeger bang voor hem gemaakt had. Indien u mij slechts wilde toestaan >Er is slechts een enkele vriendschapsdienst, meneer Bartel", viel zij hem haastig in de rede, vdien ik van u of van iemand anders zou mogen aannemen. En juist dien eenen dienst kan mij, naar het schijnt, niemand bewijzen." »0, zeg mij slechts, wat u bedoelt. Als het niet boven de menschelijke kracht gaat, zou ik het doen." »Maar het gaat wel boven de menschelijke kracht. Help mij, de onschuld van mijn broer te bewijzen, en u zult mij voor eeuwig tot uw dankbare scbulde- nares gemaakt hebben." Hij had zeker iets heel anders verwachtwant hfj ontstelde en zocht in stotterende verlegenheid naar woorden. vDat ja, inderdaad dat algemeene verkiezingen ligt, het programma niet vgeheel zou kunnen worden afgewerkt." En het aspecifiek Christelijke," het andere in de richting en de beginselen, werd niet meer met zoo beslisten drang, met scherpe tegenstelling voorop gezet. Dit hebben ook de kiezers bemerkt en ook van den kant der vrienden is de vraag gedaan waar blijft ge nu met het specifiek Christelijke Om daarop antwoord te geven is het, naar onze vaste overtuiging, dat de Regeering de loterij- en vaccine-ontworpje8 heeft ingediend. Men moest ge tuigen. Van De Zeeuw is het woord ^komediespel"wij hebben het niet gebruikt. Ze vraagt ons te bewijzen, dat de Regeering zelf niot aan de aanneming van het pokkenwetje gelooft. Bewijzen kunnen we dit natuurlijk nietwe zouden kunnen verwijzen naar het rijmpje van De Genestet »Veel wordt bewezen, wat toch in den grond niet (waar is, En veel is eeuwig waar, ofschoon 'tbewjjs niet (daar is". Ongevaarlijk is dit rijmpje echter niet en we zouden het ook niet gaarne steeds in bescherming nemen', maar zouden toch aan De Zeeuw willen vra gen heeft het commissoriaal maken voor de Kamer niet allen schijn, dat men zelf de aanneming twij felachtig acht 't Is waar de Regeering heeft dit niet gedaan de opmerking van De Zeeuw is juist maar het feit, dat dhr. Lokman (wel eens de minister zonder portefeuille van dit Kabinet genoemd, zie ook zijn aandeel in de zoogenaamde stakingswetten) dit heeft voorgesteld, schonk ons grond voor de overtuiging, dat de Regeering het daarmede geheel eens was. Gelooft men, dat een der broeders voor dat com missoriaal maken zou hebben durven stemmen, als van bovon af anders bevolen was Als we in den stijl van De Zeeuw zouden willen vervallen, zouden wjj nu kunnen zeggen »Kom, laat naar je kijken Dat trouwens de Regeeringspartij zelve van dit commissionaal maken veol verwacht, mag men aan- nemeu, lezende het slot van een artikel uit de Standaard van gisteren, waarin gezegd wordt, dat nu er eenmaal eene commissie van voorbereiding is, het kon zijn »dat menig lid omging." Onze opmerking, dat deze Regeering van het ont werp tot afschaffing der staatsloterij niet zelf de nadeelige geldelijke gevolgen zal behoeven to dragen, noemt De Zeeuw eene ^kleinheid". »De opmerking", schrijft zij, vkomt in kleinheid te meer uit, nu de vorige regeering" drie groote wetsontwerpen, onder anderen Ongevallenwet, Wo ningwet en Gezondheidswet, om niet te spreken van de Leerplichtwet, er door kreeg, die een hoogere uitgaaf van verscheidene miljoenen per jaar vor deren, zonder de middelen voor die uitgaven aan te wijzen. Wetsontwerpen waarvan zij zelf de nadeelige gevolgen niet behoeft te dragen", maar die zij op de schouders van haar opvolgster beeft geladen." Dat is inderdaad een fraaie redeneering. Omdat een liberale Regeering wetten heeft tot stand ge bracht, mag eene antirevolutionaire Regeering de geiden, daarvoor benoodigd, wel eenige jaren trekken uit wat zij »?ondige middelen" acht. En wat de opmerking betreft omtrent de wetsontwerpen, die de vorige Regeering op de schouders heeft geladen »Dat is iets onmogelijks niet waar? Nu, laten wij het dan bij uw goeden wil laten blijven. Ontvang nog eenmaal mijn dank, meneer Bartel En neem mij niet kwalijk, als mijne huiselijke plichten mij beletten, langer hier te blijven." Hij hoopte, dat zij hem althans de hand zou reiken doch zij deed het niet, en bij moest zich weer met een groetend hoofdknikje tevreden stel len. Maar hij was nochtans tevreden met wat hij door dit bezoek bereikt had. Thans waren de duizend mark in haar bezit, zonder dat hij gevaar liep, als de gever ontdekt te worden. Daar er niemand was, wien zij het geld zou kunnen teruggeven, als zij het op een goeden dag in baar schrijftafel ontdekte, zou haar naar zijne meening wel niets anders overblijven dan het te behouden. IIV. Volle tien dagen had mevrouw Hermine Winter er geduldig op gewacht, dat de advocaat uit eigen beweging zijn bezoek zou herhalen. Want het was onmogelijk, dat hij haar nog al duidelijke verkla ring niet zou hebben begrepen. Haar vrouwelijke ijdelheid kwam in opstand tegen de gedachte, dat de verlokkende prijs, dien zij hom voor een onder steuning van haar op eene echtscheiding gerichte weDBchen beloofd had, intusschen alle waarde voor hem kon hebben verloren. Eons had hij haar immers haitstochteljjk en op recht bemind.

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1