1903. N°. 70. Dinsdag 16 Juni. 90sle jaargang. FEUILLETON De Boekhouder, GOESCH De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrjjdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prgs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,25. Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending van véor 2 «ftn op don dap dor uitga wo. De prgs der gewone advertentiën iB van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bij directo opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelpks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. OPENBARE VERGADERING van den RAAD DER GEMEENTE GOES, op DONDERDAG 18 JUNI 1908, des avonds te 8 uren. Goes, 13 Juni 1903. Do Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Punten van behandeling: Resumtie notulen der vorige vergadering. 1. Ingekomen stukken. 2. Beëediging herkozen Raadslid. 3. Adres van de afdeeling Heinkenszand van do Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland om subsidie in de kosten eener tentoonstelling van Vee en Landbouw werktuigen. 4. Adres van de afdeeling Goes en omstreken van do Nedorlandsche Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde om subsidie voor eene tentoonstelling van Vruchten en Bloemen. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders omtrent het onderwijs aan de Avondschool voor Ambachtslieden. 6. Wjjziging begrooting voor 1902 van het Gast- huisbestuur. De burg «me ester 8- benoeming van s-Heer Abtskerke. Op den overraoedigen toon, welken zij aanslaan, die meester zijn of meenen te zijn van bet terrein en van de volgzaamheid hunner partijgenooten, bespreekt de Zeeuw onze opmerking over de be noeming van een burgemeester van 's-Heer Abts- kerke. Zjj komt weer met den dooddoener, dat uit het grooter aantal liberale burgemeesters in Zeeland blgkt, dat vroegere Regeeringen,' niet anders hebben gehandeld dan de tegenwoordige. Zij heeft blijk baar nooit de vraag overwogen, destijds, wij meenen door de N. Ct. gedaan, of niet de eigenaardige samenstelling van de antirevolutionaire partij veel kleine luiden en weinig Marnixen van dien aard is, dat zjj een betrekkelijk beperkt burge meesters-materiaal oplevert. Maar de Zeeuw brengt de zaak op verkeerd ter rein. Wij hebben er niets van gezegd, toen onlangs de burgemeestersbenoemingen van Wemeldinge en Waarde plaats hadden. Wij hebben het er over, dat te '8 Heer Abtskerke de benoeming van een a.r. van elders geschiedde, terwijl schier alle ingeze tenen een adres indienden om den dorpsgenoot, die reeds verscheiden jaren wethouder is, benoemd te krijgen. In algemeene bewoordingen ditWij nemen het volstrekt niet kwalijk, wanneer het tegenwoordig Kabinet bij gelijke geschiktheid van sollicitanten voorkeur voor haar geestverwanten toontdat is eenvoudig oen gevolg van de verplaatsing der meerderheid, een gevolg, dat we eenvoudig hebben te aanvaarden. Maar wij coogen eischen, dat die voorkeur niet blijke, dan bij gelijke geschiktheid. 27 Roman van O. Klaussmann. Vermoeid van de lange wandeling en van den vruchteloozen hersenarbeid, kwam Bartel eindelijk weer in zijne woning aan, zonder dat er van zijne voor een deel zeer fantastische en avontuurljjke ideeën een tot een vast besluit gerijpt was. Zooals eiken avond na zijn thuiskomst grendelde hij de deur achter zich, hing een handdoek over het sleutelgat en overtuigde zich met angstvallige zorg, dat het rolgordjjn geen roet open liet, waardoor men hem van uit den tegenovergelegen vleugel zou hebben kunnen bespieden. Toen eerst opende hij de schuiflade, waarin hij bij gebrek aan betere schuilplaats nog altijd zijn schat bewaarde, en spreidde de bankbiljetten bij het licht der lamp over de tafel uit. Maar hg had nochtans nog altijd niet bet rechte plezier in zijn zoo gemakkelijk verkregen bezit. Deze nieuwe bankbiljetten, welke zijne vingers liefkoosden en die hij met teedere blikken aan schouwde, leken hem nog altijd vreemd eigendom toe, dat bij den een of anderen dag zou moeten teruggeven en terwijl anders elke thaler, dien bij bij zijne karige spaarpenningen gevoegd had, voor hem eene aanleiding was geweest, om de prach tigste luchtkasteeien te bouwen, kon zijne fantasie het nu niet eens brengen tot een plan, hoe hij zgn schat zou beleggen en tot grondslag voor de En nu enkele zinsneden uit het stuk van de Zeeuw nader beschouwd. »Natuurljjk zal de Ooesche Ct. wel kunnen be wijzendat de benoemde door den minister was voorgedragen", zegt De Zeeuw. Hoe hebben wjj het nu Zou de Koningin eene benoeming hebben gedaan buiten de voordracht van den minister om Voor zulke inconstitutioneele daden achten wij H. M. te verstandig. »Over de voordracht van den Commissaris der Koningin spreekt de Goesche Ct. overigons niet hieromtrent schijnt men haar derhalve niet te hebben ingelicht," beet bet dan verder. Dit is eene minder Dobele wijze om de verant woordelijkheid van deze benoeming op mr. Roest te schuiven. Inderdaad, wij zijn niet ingelicht om trent de aanbeveling van den Commissaris der Koningin, in zoover is de onderstelling van de Zeeuw juist, maar wat wij wel weten is dit. Gesteld, dat do Commissaris den a. r. candidaat had aanbevolen boven ieder ander, dan had het toch nog aan den minister gestaan, om acht te slaan op het request, hem gezonden, waarin werd verzocht den heer v. Iwaarden te benoemen. Maar 't is waar, de Zeeuw zegt »Wat overigens die adressen met handteekenin- gen, zelfs van raadsleden betreft Hier verdraait de Zeeuw weer onze woorden en de waarheid, wat voor een christelijk blad al heel leelijk is. Niet raadsleden hebben gere- questreerd, maar de geheele gemeenteraad als lichaamdat is heel iets anders. Nu heet het »die adressen, och kom, laat naar je kijken." De ingezetenen der betrokken gemeente zullen deze liefelijkheid zeker wel op hare waarde weten te schatten. Maar zulk een hooghartig schouder ophalen is geen argument. Ook van de macht, die liberalen kunnen uit oefenen om tegenwicht aan te brengen in den loop der politieke strooming, heet het^liberalen en macht, och kom, laat naar je kijken." Welnu, de Zeeuw blijvo bij hare hooghartige gerustheidwel licht spreekt zij later nog wel eens anders. Haar tartende woorden zijn ons intusscben in zooverre hoogst aangenaam, omdat die er niet weinig toe zullen bijdragen, dat de liberalen zich nauwer aaneen zullen sluiten en voortaan zullen zorgen in alle colleges de meerderheid te behouden of te vorkrijgen. GOES, 15 Juni 1903. Naar De Standaard meldt, is door het be stuur van den Bond tegen Vaccinedwang aan H. M. de Koningin een adres gericht, waarin wordt ge zegd »dat de Bond met groote ingenomenheid heeft kennis genomen van het wetsvoorstel in zake de vaccine »dat de rechtvaardigheid evenwel eischt, dat ook aan ouders, die hun kinderen niet op een bij zondere school willen zenden, de gelegenheid ge geven worde, vrijstelling van art. 17, lo. te er langen gedroomde onmetelijke rijkdommen zou maken. Het zonderlingste echter was, dat hij nu niet eens treurig was bij de gedachte, een aanzienlijk deel van zijn buit weer te moeten teruggeven hij, wien het berouw over een doelloos uitgegeven groschen anders uren lang ontstemd had. Daar hij geen middel had kunnen verzinnen, hoe hij de maatschappij tot teruggave van Martha's pri vaat vermogen zou kunnen bewegen, scheen het hem natuurlijk toe, dat zij het geld van hem mopst terug ontvangen, en half werktuigelijk begon bij eene som van negen duizend mark van do overige bankbiljetten af te zonderen. Indien bet zonder gevaar had kunnen geschieden, zou bij waarschijn lijk niet geaarzeld hebben, haar dit bedrag, dadelijk te sturen. Bartel zag echter wel in, dat van een toezen ding der som gelds aan Winters zuster geen sprake kon zijn. Want hij kende baar onomkoopbaar, eer lijk karakter. En er was in de laatste dageD in zijne tegenwoordigheid zoo dikwijls gesproken over de houding, die zij tegenover de afwijkende op vatting der anderen bewaarde, dat hij daardoor voldoendö tot de uiterste voorzichtigheid vermaand werd. Hij wist, dat Martha het geld niot stilzwijgend j zou aannemen, en hij moest bang zijn, dat even- j tueele nasporingen der politie naar den anoniemen afzender voor hom licht noodlottig konden worden. Daarom kwam het er op aan, alle scherpzinnigheid te gebruiken, opdat niet juist deze aanvechting van edelmoedigheid, die haar voorrang alleen in zijne groote liefde voor de mooie, jonge leerares had, hem in 't verderf zou storten. »dat dit te meer klemt, doordien er ook ouders zgn, die wel hun kinderen naar de bijzondere school willen, maar niet kunnen zenden, omdat in de plaats hunner inwoning geen bijzondere school is of kan worden opgericht »redenen, waarom hij tot Uwe Majesteit het eer biedig verzoek richt, het daarheen te willen leiden, dat ook ouders, die hun kinderen niet op een bij zondere school willen of kunnen zenden, de ge legenheid ontvangen, dit te doen, zonder dat zij bet in art. 17, lo. gevraagde bewijs behoeven over te leggen." Het tijdstip is niet gunstig zou men zoo zeg gen voor zulk een request, nu zioh weer hier en daar in 't land gevallen van pokken voordoen en n iet-gevaccineerd en bet ernstigst worden aangetast. In de Kamerzitting van a.s. Dinsdag is de voorzitter voornemens voor te stellen aan de orde te stellen de behandeling van de interpellatie van den heer Heemskerk over de bevoegdheid van de z.g. vergadering van Stad en Lande aangaande hare bemoeiingen met do gomeene heiden en weiden in Gooiland, mede in verband met de droevige ge beurtenissen van 1 Mei jl. in de gemeente Blaricum, waar een jonkman is doodgeschoten. De Kamer zal denkelijk niet langer dan tot hot einde dezer maand bijeen blijven. Op de kleintjes passen. De minister van finan ciën heeft aan ambtenaren en commissiëri een aan schrijving gericht over reiskosten. Hij wjjst daarin op het feit, dat door de spoorwegmaatschappijen bijzondere soorten van reisbiljetten verkrijgbaar worden gesteld die, in veel gevallen, goedkooper zijn dan gewone biljetten, voor enkele reis of retour. De vacantiekaarten zijn daarvan een voorbeold. De minister verzoekt, voor dienstreizen van die goed- koopere biljetten gebruikte maken, als dat mogelijk is, en als dat gebruik eene besparing van reis kosten tengevolge heeft. Mochten er redenen bestaan om, in een bepaald geval, dit niet te doen, dan zullen die redenen, bij de inzending der declaratie, moeten vermeld worden. Benoemd tot dijkgraaf van den Jacobapolder dhr. A. Verlmlst te Wissekerke; van den Van Citters- polder dhr. M. van t Westeinde te 's-Heor Arends- kerke en tot plaatsvervangend dijkgraaf dhr. C. Mol Az. te Borsele. Bij Kon. Besl. is, met ingang van 1 Juli e.k., benoemd tot Rijkslandbouwieeraar, H. E. Huizenga, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam te Breda. Bij Kon. besl. is jhr. mr. A. J. van Citters, gezantschapsraad bij Hr. Ms. gezantschap te Berlijn, benoemd tot Hr. Ms. minister-resident met den persoonlijken titel van buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister te Peking. Omtrent de Rijksmiddelen over de afgeloopen maand kan het volgende worden meegedeeld. Mei is niet onvoordeelig voor de schatkist geweest er kwam 3 tys ton meer in dan in dezelfde maand des vorigen jaars. Meer gaven grondbelasting f 5000, personeel Hg peinsde en peinsde, den blik steeds op zijne schatten gericht, tot lang na middernacht, en ook toen was hij nog niet tot een bepaald resultaat gekomen. Dit alleen was hem bij zijno grondige overwegingen duidelijk geworden, dat hij haar niet de geheele som in eens mocht doen toekomen, en dat hij voor de toezending een anderen weg dan den schriffcelijken moest kiezen, waarbij een penne- streek, een poststempel, ja zelfs hot papier van het couvort hem onder omstandigheden zou kunuen verraden. Daarom stak hij slechts een der fonkel nieuws biljetten van duizend mark in zijne porte feuille en logde het overige weer op zijn oude plaats. »Als ik haar deze duizend mark stilletjes in handen kan spelen, zuchtte hij, is zij ten minste voor de naaste toekomst geborgen later wordt er wel weer raad gevonden." Zijne polsen klopten sneller, toen hij zich, op zijn hard bed uitgestrekt, overgaf aan de dingen, die dit onbestemde flater" kondon brengen. Het meisje, dat hij met zulk een verteren den hartstocht beminde, had in zijne gedachten opgehouden, de onbereikbare godin te zgn, die hg wel deemoedig aanbiddon, doch nooit te bezitten hopen mocht. Zij zelf had gezegd, dat duistere afstamming of lagere afkomst voor baar geen beletsel zouden zijn, een man haar achting te schenken. Hij wist uit baar eigen mond, welk een warme belangstelling zij voor den romanheld gevoeld had, die toch een ouderlooze vondeling geweest was. En hoewol hij, gegeven zijne ontwikkeling en zijn aanleg, niet evenals die held geroepen kon zijn, groote geestelijke daden te verrichten, zoo stond toeh volgens zijne innige overtuiging de weg f 32,000 en bedrijfsbelasting f 61,000minder de vermogensbelasting f 10,000. De invoerrechten rezen f 66,000, daarentegen daalden de accijnzen met 2 ton bij verleden jaar Mei. De successierechten gaven een kwart millioen meer dan het vorige jaar, de registratierechten f 84,000 meer, de zegelrechten f 39,000 minder. Posterijen steeg met bijna een halve ton, Telegrafie met f 8000de domeinen rezen eveneens bijna een halve ton en de loods gelden 60 mille. De totaalcijfers zijn dit jaar Mei f 14,198,162, verleden jaar f 13,844,372. De eerste vjjf maanden van dit jaar was de opbrengst ruim 56 millioen, verleden jaar 541/* millioen. Reinkenszand. B. en W. hebben bepaald, dat de stemming voor een lid van den gemeenteraad, om te voorzien in de vacature- W. v. d. Dries, ge lijkelijk zal plaats hebben met de stemming wegens periodieke aftreding, nl. op 9 Juli en de herstem ming, zoo noodig, op 17 Juli. Driewegen. De gemeenteraad heeft besloten, op een daartoe gedane aanvraag, één lokaal van de openbare school beschikbaar te stellen tot het houden van Zondagschool. Toen een paar jaren geleden het bestuur der zangvereeniging een aan vraag deed om in de school een uitvoering te mogen geven, gevolgd door eenige tooneelstukjes, werd hierop door den gemeenteraad afwijzend be schikt, merkt onze berichtgever op. Men meldt ons uit Woifertsdijk 1 De commissie van voorbereiding tot oprichting eener coöperatieve hulpmestfabriek hield Zaterdag j.l. hare eerste vergadering te Middelburg. Tot voorzitter, vice-voorzitter en secretaris werden aan gewezen de heeren G. A. Vorster man van Oijeny P. Lindenbergh en K. van der Slikke. Een der door »Landbouw en Veeteelt" geraadpleegde deskundigen werd geboord en er werd van gedachten gewisseld over de grootte der aandeelen en de wijze, waarop deze het best geplaatst worden. De door den secre taris ontworpen statuten zullen aan de leden worden gezonden ter kennisneming. Kerknieuws. Ned. Hervormde Kerk. Wolfertedijk. Door kerkvoogden alhier is thans definitief besloten tot het aanschaften van een nieuw kerkorgel. Koedekenskerke. Door den heer Hoboken van Scheveningen, ambachtsheer van Hoedekenskerke, is aan de Ned. Herv. Kerk alhier eene gift van f 100 geschonken, voor het aanschaften van een nieuw kerkorgel. Onderwijs. Do heer A. Kooimanonderwijzer te Raamsdonk en vroeger te Wolfertsdijk. staat op de voordracht voor hoofd der school te Vrijhoeven-Kapel. Naar men aan de N. Ct. meldl, is door don Minister van Binnenlandsche Zaken aan de R. H, B. S. naar de hoogten der menschelijke samenleving voor hem open. Als maar de diefstalgeschiedenis eerst zoo ver in vergetelheid was geraakt, dat hij zjjne betrekking bij de mijnmaatschappij kon opzeggen en het vruchtdragende »werk" m6t zgn geld be ginnen kon, dan zou hij er wel in slagen, het geluk bij de gouden vleugels te grijpen. En dan hg glimlachte, als hij zich het oogenblik voor den geest riep, waarop hij de geliefde vrouw voor de eerste maal in zijne armen zou sluiten, en met dit schoono toekomstbeeld sliep hij in. Waarschijnlijk zou het hem ook in het rgk der droom en vergezeld hebben want toen hij ont waakte, was zijn eerste gedachte aan den roman, dien hij aan zijne eerste onderhoud met Martha Winter te danken had gehad. Toen hij zich her innerde, dat hij het tweede deel van dit werk nog altijd in zijn bureau bewaarde, omdat het in de verschrikkelijke emoties der laatste dagen natuur lijk noch Martha noch Hermine ingevallen was, het terug te vragen, kwam hij eensklaps met de ingeving van een oogenblik tot een groot besluit. In vroolijker en ondernemender stemming dan hij sedert lang gekend had, begaf hij zich aan zijne dagtaak, nadat bij bijzondere zorg aan zijn boven dien als altijd onberispelijk toilet besteed had. En toen de klok van twaalf het begin van den mid dagschafttijd aangekondigd had, nam bij uit zijn lessenaar don netjes icgepakten roman en begaf zich daarmede naar de woning van Winter. Het dienstmeisje, wie mevrouw Winter voor 't overige nog altijd niet den dienst opgezegd bad, opende hem de deur en beantwoordde vriendelijk zgnen groet, daar zg van zijne vroegere verken*.

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1