d«r Am^ter^d^iB^che politie sla thans pjtgr^qdig bui ten'toepassing is gesteld. De Magdtb. Zeitung heeft uit Parijs het vol gende particuliere telegram ontvangen >Delcasêé heeft het aanbod van Nederland en van Zweden en Noorwegen over het afsluiten van een arbitrageverdrag met Frankrijk overeenkomstig artikel 19 der Haagsche Conventie aan den minister raad voorgelegd. Alle ministers zijn met het voorstel ingenomen waarschgnlgk zal Delcassé gemachtigd worden het verdrag te sluiten". Bij artikel 19 behouden partijen zich voor alge- meene of bijzondere arbitrageverdragen met elkaar te sluiten. Heink«nszand. In de jl. gehouden gemeente raadsvergadering alhier wa9 afwezig dhr. W. van den Dries. De begrootingen voor 1902 en 1903 werden, in verband met eenige noodzakelijk te doene uitgaven, gewijzigd. Ook werd af- en over schrijving op de begrooting voor 1903 goedgekeurd. Tot leden van het stembureau voor de a. 9. periodieke verkiezing werden benoemd dhrn. J Braam.se tot plaatsverv. voorzitter, P. v. d. Dries en J. Dominions, tot plaatsvervangende leden dhrn. H. van livaarden en Iz. Uijterschoutals 4e lid dhr. A. Cappon en als plaatsvervanger 4e lid dhr. J. Steketeesecretaris. Wissenkerke. In de jl. Maandag gehouden buitengewone vergadering van ingelanden van den Heer Janszpolder werd besloten, aan den Rippolder vergunning te verleenen tot verharding met grind van het eind aardeweg in eerstgemelden polder, uitmakende de aansluiting tusschen den gemeente- grintweg en dien welke, zooals reeds bericht, door den Rippolder in zijn gebied zal worden aangelegd. De verbetering aldaar krijgt daardoor ten volle effect. In het jaarlgksch onderhoud zal door den Heer Janszpolder gedurende 15 jaren f 50 por jaar worden Kerknieuws. Ned. Hervormde Kerk. Aangenomen voor Andel (toez.) ds. N. Bak ker te Poortvliet. Onderwijs. Aan de christelijke school te Nieuwdorp is benoemd tot onderwijzeres in plaats van mej. O. Cornelisse mej. J. M. Marien te 's Gravemoer. De voordracht voor een onderwijzer aan eeno openb. lagere school te Middelburg bestaat uit de heerenG. F. Maris te Goes, Ch. van de Linde te Wemeldinge en W. JH, Snijders te Westkapelle. Krabbendijke. Op de alphabetische voordracht voor onderwijzer komen voor de heerenH. Blok en Q. W. de Jonge te Kruiningen, Jv. Oosten te Goes en A. Tollenaar te Krabbendijke. Benoemd tot tijdelijk onderwijzer te Nisse, dhr. G. F. H. Luwema te Goes. Reohtzaken. Men meldt uit Deventer: Tegen twee wegens staking ontslagen letterzetters van het Nieuwe Dagblad van Overijsel en Gelderland werd voor het kantongerecht elk vijf gulden boete, subsidiair drie dagen hechtenis geëischt, wegens overtreding van art. 246bis W. v. S. Zij hadden een courantenloopster gevolgd en toen de direoteur het beangste meisje had vergezeld ook dezen. De directeur diende daarop een aanklacht in. Het O. M. beriep zich bg de uitlegging van het woord weder rechtelijk" op de interpretatie door den minister van Justitie in de Tweede Kamer gegeven en achtte »hinderlijk,'t zoowel subjectief als objectief in dit geval aanwezig. De kantonrechter weigerde den anarchist Kolthek als gemachtigde van beklaagden te hooren, die zelf verschenen waren. Dienstweigering. De bekende dienstweigeraar De Bruin, die aan de oproeping om onder de wapenen te komen, niet had voldaan, is door den rechtvaardige en verblinde menscben, die hem ver- oordeelen, omdat zij hem niet gekend hebben, zeer zeker overtuigen, dat zij dwalen." »En de Hamburgsche brief, die zoo onmiskenbaar zijn handschrift verraadt Indien u gelijk hadt, zou het een door de moordenaars van uw broeder ge pleegde vervalsching moeten zijn. Maar men zou aan bovennatuurlijke bekwaamheid moeten gelooven, als men dat voor mogelijk wilde houden." »En toch kan het niet anders zijn," viel Martha in met een zelfvertrouwen, dat voor Herman Schröder iets diep aangrijpends had. >Niemand zou gelukkiger zijn dan ik, als het bewijs van Gerhard's onschuld was te leveren", verzekerde de advocaat, ^zonder dat tevens de ver schrikkelijke onderstelling, waarop uw geloof berust, juist bleek. Maar ik zie geene mogelijkheid, hoe ik iets tot vaststelling der waarheid zou kunnen bij dragen. Mijne overtuiging van Gerhard's eerlijk en rechtschapen karakter heeft op den rechter van in structie, bij wien ik mij eergisteren vrijwillig heb aangemeld, blijkbaar zeer geringen indruk gemaakt. En ik heb natuurlijk geen invloed op de wgze, waarop het onderzoek geschiedt." Hermine, die tot nu toe het onderhoud der twee zwijgend gevolgd had, vond nu toch hetoogenblik gekomen, zich er in te mengen. »Maar u is toch in uw qualiteit van rechtskundig adviseur der maat schappij wel nauwkeurig onderricht van alles, wat er in de zaak geschiedt?" Met een ontkennend gebaar richtte Herman Schröder zich weer tot haar. »Ik heb al twee da gen opgehouden rechtskundig adviseur der maat- Rrggsraad iu het 2» militpirp arrondissement we gens desertie tot 3 maanden detentie veroordeèld. Ter openbare civiele terechtzitting der Arr.- Rechtbank te Middelburg van heden zijn de heeren mrs. «7. F. van Deinse en F. B. Evers als advocaat en procureur bij die Rechtbank beëedigd. Land- en Tuinbouw en Veeteelt. Te Zieriksee ligt het volgend adres ann de Tweede Kamer ter teekening»geven met ver- schuldigden eerbied te kennen de ondergeteekenden, allen beetwortelverbouwersdat zij zich, nu uwe Kamer spoedig een beslissing in zake de suikerwet zal moeten nemen, gedrongen voelen zich tot u te wenden met het eerbiedig, doch dringend ver zoek die wet niet aan te nemen, zonder dat daarin de bepaling voorkomt, dat in ons land, evenals in alle aDdere tot de suikerconventie toegetreden lan den, een matige surtaxe zal geheven worden tot bescherming van onze binnenlandsche suikermarkt dat zij ernstig vreezen, dat, mocht ons land door het niet heffen van surtaxe geheel onbeschermd blijven, de overige suikerproduceerende landen ons geheel zullen overvleugelen, iets wat ten gevolge zóu hebben het te niet gaan van onderscheidene Nederlandsche suikerfabrieken, en dientengevolge groote vermindering in den bietenbouwdat zij een belangrijke vermindering in den bietenbouw een groote ramp zouden achten zoo voor den land bouwer als voor den veldarbeider. Redenen waarom zij de vrijheid nemen bovenstaand verzoek tot uw Kamer te richteo, en dit met den meesten aandrang bjj u aan te bevelen." Snelle groei. Donderdag 28 Mei werd te Rwa- dijk postelein in bakken gezaaid en Maandag werd zij reeds gesneden zjj had dus een groeitijd van negen dagen, wat zeker ongemeen kort is. 't Is onnoodig er bij te voegen, dat vooral het Pinkster zonnetje deze groente met geweld uit den bodem heeft getrokken. Dat er met die warmte driemaal daags werd begoten, is te begrijpen. Buitenlandsche Berichten. Uit het Rijk van den Czar. De protesten van de beschaafde wereld tegen de jodenvervolging in Rusland schijnen het tegendeel van de beoogde uitwerking tengevolge te hebben. De Nowoje Wremja heeft pas twee artikelen gehad, waarin dat blad bedektelijk tegen de joden stookt. En de Slovo Po- lokie te Lemberg verneemt van de Russische grens, dat er te Berestechko, een stad in Russisch Polen, nieuwe betoogingen tegen de joden zijn gehouden. Verscheidene duizenden boeren, die daar ter jaar markt zijn, bedreigen de joden met een herhaling van de gruwelen van Kisjinef. Onder de joden heerseht dientengevolge een paniek. Alle winkels zijn sedert Zondag gesloten en de joden hebben zich in hun huizen verbarricadeerd. Verscheidene honderden hebben de wijk genomen naar Uzyn, een plaats aan de grens van Galicië, in het dis trict Brody. Men heeft den Russischen gouverneur telegrafiseh om bescherming gevraagd. Gemengde Berichten. Het klokkenspel op onzen toren heeft zijn lieflijke tonen gisteravond voor het eerst weer doen hooren. Op het heele uur staat thans een wals van Chopin (op. 70 no. 3) en op het half uur het be kende »Gij schittrende kleuren van Nederland's vlag". Bij den wagenmaker A. O. te Rilland liet zich Maandag een postduif met de hand vangen. De verdwaalde vogel heeft onduidelijke stempel afdrukken op de vleugels en een nikkelen ringetje, waarop317. N.C. 1901, aan een der pootjes. Rilfand-Bath. Bij den landbouwer M. v. L., in den Engelschen polder alhier, had Maandag morgen de arbeider Lokerse het ongeluk met de rechterhand door de raderen van de snijmachine te worden gegrepen. Dit lichaamsdeel werd hem letterlijk stukje voor stukje tot boven de pols ver brijzeld. De h.h. Geill, arts te Krabbendijke en Barendse, tijdelijk arts te Rilland-Bath, hebben later op den dag den rechterarm geamputeerd. Alweer een bewijs hoe noodig het is, dat ook schappij »G!iickauf" te zijn", zeide hij. Toen hij haar verwonderd gezicht zag, voegde hij er bij»De vriendschappelijke betrekkingen, die zoo lang tus schen uw echtgenoot en mij bestaan hadden, en de gevoelens, die ik tot het onweerlegbaar bewijs zij ner schuld voor hem zal bewaren, zouden mij heel licht in conflict kunnen brengen met mijn plichten, en dat wenschte ik onder alle omstandigheden te vermijden. De directeur-generaal Hoffmann heeft de juistheid van deze bedenkingen dan ook inge zien en mij dadelijk het gevraagde ontslag verleend". De jonge vrouw scheen niet zeer aangenaam ge troffen door deze mededeeling. >Indien u mg met uw voornemen in kennis hadt gesteld, zou ik u dringend verzocht hebben, daarvan af te zien of althans nog eenigen tijd met de uitvoering te wach ten. U weet, dat de maatschappij beslag gelegd beeft op het door mijn man achtergelaten privaat vermogen, en dat ik er elk oogenblik op voorbereid moet zijn onder het inhouden van al mijn goed uit dit huis te worden gewezen. Indien nu in uw plaats een vreemde advocaat de belangen der maat schappij waarneemt, mag ik op consideratie natuur lijk niet meer de minste hoop bouwen". Een toon van verwijtende bitterheid was er in haar woorden. Maar nog voordat hij had kunnen antwoorden, zeide Martha»U hebt gehandeld, meneer Schröder, zooals ieder rechtschapen en fijn gevoelig man in uw plaats zou hebben gehandeld. Ik meen, dat wij alle reden hebben u daarvoor te danken". (Wordt vervolgd.) arbeiders bij landbouwers in de Ongevallenwet worden opgenomen. Hansweerdi Gisterenavond had er alhier aan het einde der haven een aanvaring plaats tasschen de schepen Elisabeth Hendrika, schipper De Ruijter en Nieuwe Zorg, schipper Voswaarbij eerstgenoemd schip een gat in het voorschip kreeg en bijna on middellijk zonk. Do Elisabeth Hendrika heeft maïs geladen van Antwerpen naar Utrecht. Het schip Nieuwe Zorg heeft belangvjjke schade. Een millioenenheer. Wie zou, nu ongeveer oen kwart eeuw geleden gedacht hebben, dat de destijds ontmaskerde »millioenenjuffrouw" in Amstel's veste, nog eenmaal zou worden opgevolgd door een »mil- lioenenheer Toch is het zoo, zegt het N. v. N. Maar de millioenenheer van heden schijnt in tegenstelling met zijne voorgangster echt te zijn en beweegt zich ook op een geheel ander terrein. Ziehier wat ons van hem ter oore kwam Reeds eenige maanden lang worden alle inrich tingen van vermaak in de Amstelstad druk bezocht door een jonkman van 25 a 30 jaren, die, te oor- deelen naar de enorme verteringen, welke hij maakt, wel aartsrjjk moet zjjn. Naam on woonplaats zijn ons onbekend, slechts een bijnaam vernamen we. Veelal is hij te Amsterdam, doch ook wel te Scheveningen of te Parijs. Zelfs beweert men hem te Kopenhagen »aan 't werk" gezien te hebben. Meestij de doolt de man alleen rond en laat dan de champagne vloeien of het Vechtwater is. Gaat de bezoeker weer heen, altijd even geheimzinnig als hij gekomen is, dan heeft hij de loffelijke ge woonte, zijne onuitputtelijke portefeuille te voor schijn te halen en de gemaakte vertering te voldoen steeds daarbij een fooienstelsel in toepassing bren gend, dat op zichzelf reeds schatten verslindt. Men beweert, dat deze millioenenheer duizend gulden per etmaal te verteren heeft. Blijkens zijne leefwijze best mogelijk. Verder wil men weten, dat hij van ter zijde geparenteerd zou zijn aan een gekroond hoofd van een naburig rijk. Dit evenwel is niet zoo grif aan te nemen. De rijkaard namelijk gedraagt zich soms al zeer onkoninklijk en aarzelt niet, wanneer de een of ander hem aanspoort»Pak het maar met je fikken aan, Monsieur op paradijs- aapachtige manier de hem geboden spijzen in eigen lijken zin ter hand te nemen. Doch dit daargelaten de millioenenheer wie hij dan ook wezen moge bestaat en verbaast zoolang het duurt de eigenaardige wereld, waarin hij zijn goud rollen laat. Zondagmiddag had te Winterswijk een treurig ongeluk plaats. Zekere t. P. hanteerde een vuur wapen; na enkele malen geschoten te hebben, vloog de kogel bij een hernieuwd schot deü verkeerden kant uit, trof t. P. in het oog en drong door tot de hersenen. Na enkele uren bezweek de ongelukkige, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. Hij laat een weduwe met drie nog jonge kinderen na. Bg een landbouwer te IJzendijke zijn alle kippen, ongeveer 150, aan de hoender-cholera ge storven. Doodslag. Maandagmiddag omBtreeks vijf uren, geraakten twee zeelieden in de Marcelisstraat te Scheveningen in twist. Een hunner ontving van zijn tegenstander een slag op het hoofd met een ijzeren schop, waardoor de man mot een gespleten schedel nederstorte. Hij stierf kort daarna en laat een vrouw met acht kinderen na. De dader is door de politie in arrest genomen. De exprestrein no. 55 van Amsterdam naar Brussel is Maandagavond aan een gevaar ontsnapt. Toen de buitenplaats Woestduin gapasseerd was, zag de machinist een man met een rooden doek zwaaien. In een oogwenk stond de trein stop, en toen bleek dat door een vroegeren trein het wis selstuk defect was gemaakt. Onmiddelijk herstellen kon niet, vandaar dat met de meeste omzichtigheid gereden werd, hetgeen gelukte. Daarna werd naar Haarlem geseind om een nieuw stuk in te leggen. Verdronken. In het kanaal te Middelburg is Zondag een zesjarig knaapje spelende te water ge raakt en verdronken. De Hoop. Het hospitaal-kerkschip De Hoop is Zaterdagmorgen van de De Rayterkade te Am sterdam naar IJmuiden gesleept, om vandaar zee te kiezen en gedurende twee maanden het liefde werk onder de visschersvloot, die op het oogenblik bij de Shetlandsche eilanden ligt, weer op te vatten. Een zeldzaam paar. In het dorp Lange zwaag hebben een man en vrouw hun 74jarig huwelijks feest gevierd. De man is 97 en de vrouw 91 jaar. De vrouw bestuurt nog de huishouding zonder eenige hulp en houdt hare kleederen en die van haar man nog in orde. Te Breda zijn wederom twee nieuwe geval len van pokken voorgekomen, doch gelukkig van geen ernstigen aard. De lgders zijn naar de barak voor besmettelijke ziekten van het stedelijk zieken huis overgebracht. Te Rozendaal is een jongmensch gearresteerd, van wion bij onderzoek is gebleken, dat hg de da der is der verschillend® inbraken en diefstallen, die in den afgeloopen winter in die gemeente heb ben plaats gehad en waarvan onschuldigen ten on- rochte werden verdacht. Hij heeft bekend. Vóór zgn overbrenging naar de gevangenis te Breda heeft hij getracht het arrestantenlokaal te Rozendaal in brand te steken. Door eenige stroo- halmen met een gaspit in aanraking te brengen, waardoor deze ontvlamden, had hij zgn nachtleger in brand gestokeD. Gelukkig werd dit door den surveilleerenden politieagent nog bijtijds ontdekt. Te Leidschendam zgn Zondag fietsrijders door een woedende menigte lastig gevallen. Te 6 uren ?s avonds lagen reeds vier gekwetste rijders verbon den in het raadhuis. Het café »De Zwaan" werd belegerd, en de al,daar ver.to/av.ende fi.stsrgders met moord en doodslag^ bedreigd. Té Voorburg werd assistentie van politie gevraagd ®n door den waarn. burgemeester verleend. Later op den avond werd door deze autoriteit nog getracht huzaren te ont bieden, doch deze poging mislukte. Te halfeen trok ken de belegeraars af en konden de fietsrijders ver trekken. Volgens oen nader bericht is Maandagnacht een detachement Rijksveldwachters naar den Leidschen dam vertrokken. Zjj vonden daar gekomen alles rustig en keerden terug. Eenige sportliefhebbers hadden aan den Leid schendam een soort wielerwedstrijd georganiseerd, waaraan ook personen uit Den Haag deelnemen. Daarbij schijnt twist te zijn ontstaan. Men schrijft uit Zeeuwsch-Ylaanderen Het nauwkeurig onderzoeken van het terrein der hofstede van wijlen Koole te Kuitaart, door de po litie, op Zaterdag jl., heeft niets aan het licht ge bracht, dat eenige nadere aanwijzing omtrent het misdrijf zou kunnen geven. Omtrent de aanvaring van de Liban en de Insulaire in de nabjjheid van Marseille wordt ver der nog gemeldDe aanvaring heeft plaats gehad doordat de twee schepen door de rotsen van het eiland Maire voor elkander verborgen waren. De kapitein van de Insulaire zag het eerst de masten van de Liban. Hij floot om de Liban te beduiden, dat zij stuurboordzij moest houdeD. Het signaal werd niet begrepen en de Liban sneed den weg van het andere schip af. De Balkanvan dezelfde maatschappij, die naar Konslanfcinopel voer, snelde op de noodsignalen te hulp, maar kwam ter plaatse eenige minuten nadat de Liban gezonken was. Toch zette zij de booten uit en kon nog 44 personen opnemen. De ter hulp gesnelde loodsboot redde er 30. Er waren Maan dag 74 personen levend teruggevonden. De over levenden verhalen, dat een kindje van acht maan den, dat door zijne moeder gedragen werd, levend op de golven gevonden werd. Een passagier, die in de ramp zijne vrouw en vier kinderen verloren heeft, is letterlijk zinneloos van smart. Toen de Insulaire te Marseille aankwam, hingen hare booten nog in de davits, onaangeroerd. Dit ongelooflijk feit wekte algemeene verontwaardiging. De Liban is gezonken op 45 meters diepte en ligt gevaarlijk voor de scheepvaart. Toen het on geluk gebeurde, zaten vele passagiers aan tafel. Velen meenen, dat de kapitein van de Li ban schuld heeft aan hot ongeluk. In elk geval blijkt uit deze botsing weer hoe kleine oorzaken groote gevolgen kunnen hebben. Twee passagiers waren op den tijd van vertrek van de Liban niet aanwezig en het schip vertrok zonder hen. Zij lieten zich echter nabrengen en de verscheping van de achterblijvers gaf een vertra ging van tien minuten. Zonder dit geringe opont houd zouden de schepen elkaar niet hebben ont moet en had de ramp niet plaats gehad. Naar en van Amerika. Dat niet ieder in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika wordt toe gelaten, heeft een arbeidersgezin uit Woldendorp (Oldambt) op zeer ongelukkige wijze ervaren. We gens een gebrek aan de oogen is den man te New- York de toegang ontzegd. Hij is nu te W. terug gekeerd en heeft vrouw en kinderen in de nieuwe wereld achtergelaten. Zaterdag heeft de politierechter te Stratford een echtpaar (de man is daglooner) naar den straf rechter verwezen wegens doodslag op hun negen jarig dochtertje. Het kind is gestorven aan diphthe- rie. De ouders behooren tot de secte der Peculiar People, die genezen willen door gebed. Zij hadden geweigerd een dokter bij het zieke kind toe te laten. In de Bothnisch© Golf en het Noordelijk deel der Oostzee ontmoeten de schepen veel drijfijs. Het Noorsche stoomschip Altair werd dezer dagen zoo zwaar beschadigd door een ijsschots, dat het moest terugkeeren naar de Russische haven, van waar het kwam. Ook op het Ladogameer wordt de scheep vaart door ijsschotsen belemmerd. Te Stockton-on-Tees, in Engeland, is een jongen van tien jaar voor den politierechter ver schenen. Hij had bekend Zaterdag voor een week een kind van vijftien maanden, dat hg op straat had gevonden, naar een afgelegen plek meegenomen en daar in een kuil, dien hij zelf eerst groef, be graven te hebben. Zaterdag 1.1. roofde hij een ander kind om het te verdrinken, zeide hg. Een zesjarig broertje van dit wicht waarschuwde echter de moeder, en deze achterhaalde den onverlaat. Voor den rechter was de jeugdige moordenaar een havelooze knaap om te zien uiterst kalm. De echtgenoote van een te Dusseldorf woon achtig ingenieur is onlangs overleden onder ver schijnselen van vergiftiging. Te voren heeft het echtpaar eenige dagen te Amsterdam gelogeerd en nu vermoedt de justitie te Dusseldorf, die de zaak in handen heeft, dat door de overledene bg een apotheker of een drogist aldaar een of ander vergif is gekocht. Een onderzoek daaromtrent wordt dan ook reeds ingesteld. Een zwager van de overleden dame, die te Dusseldorf praktizeerend geneesheer is en ook, tijdens het echtpaar zich te Amsterdam ophield, in hun gezelschap vertoefde, wordt thans vervolgd wegens het veroorzaken van den dood door achteloosheid. Nv. N.) De correspondent te Boedapest van de N. R. Ct. schrijft dd. 4 Juni Gisterenavond verbreidde zich in de stad het gerucht, dat bg de post een groote diefstal gepleegd was, en reeds spoedig vernam men dat inderdaad een koetsier verdwenen was met een postwagen, waarmede een ambtenaar iederen avond het geld van do bg kantoren ophaalt om het daarna aan het hoofdkantoor af te leveren, en waarin zich op dat oogenblik meer dan een kwart millioen kronen contant geld bevond. Terwgl bedoelde ambtenaar in het bijkantoor aan het Oosterstation gegaan was»

Goessche Courant | 1903 | | pagina 2