1903, N°. 67, Dinsdag 9 Juni, 90s"' jaargang. FEUILLETON De Boekhouder. De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelgks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald. 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prjjs p9r kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,25. Afzonderlijke nommers 5 cent. ïnüeendiftg wara atfvGSif&entiën wóor 2 op $©h dag iaiïgav@s De Liberale Partij en eene Nuisrede. Op de onlangs gehouden algemeene vergadering der ♦Maatschappij tot nut van 't Algemeen" heeft de algemeene voorzitter eene rede gehouden over de verhouding tusschen werkgevers en werklieden. Hij schetste de beteekenis van den werkgever voor de voortbrenging en den omvang van de zorg en de verantwoordelijkheid, die rusten op den fabrikant en elk hoofd van eene onderneming van eenigen omvang Hij legde er den nadruk op, dat de ver betering dor levensvoorwaarden van de arbeiders niet tot ondermijning van den ondernemingsgeest mag leiden en hij waarschuwde tegen het stellen van eischon aan de industrie, die haar buiten staat stellen den moeilijken levensstrijd onder de haar gestelde voorwaarden te voeren. Een bij uitstek actueel onderwerp dus met het oog op de dagen, die achter ons liggen. In zijne rede echter had de voorzitter een verwijt gericht tot velen, ook onder hen, die geen dwepers zijn en die niet behooren tot de aanhangers van het sociaal-democratisch geloof, maar die mede doen om bij do menschen begeerten op te wekken, die niet vervuld kunnen worden en meenen, dat door wetten verkregen kan worden betgeen alleen door verbetering van de zeden kan worden te voorschijn geroepen." Deze ♦velen onder hen, die geen dwepers zijn", werden vervolgens als de ♦zoogenaamde vooruit- strevenden" aangeduid en gesteld tegenover hen, »die big ven meenen, dat de maatschappij alleen door de grootst mogelijke vrijheid in waarheid gedijen kan." Deze woorden hebben den Leidschen hoogleeraar Oppenheim aanleiding gegeven tot het uiten in de Prov. Gron. Ct. van den wensch, dat deze tegen stelling wat scherper ware omlijnd. Hij meent echter den redenaar geen onrecht aan te doen, als hij het er voor houdt, dat hij de linksche liberalen de liberale-unie-mannen en de vrijzinnig-democraten op het oog had en plaatste tegenover de liberalen van de groep ja van welke groep eigenlijk De schrijver zou het niet weten te zeggen. Op het gebied der praktische sociale maatregelen staat bij voorbeeld Van der Vlugt van Drucker, Mees of Röell van B>rgesius of van Van Raalte geen duimbreed af. En tr mag tusschen de rechtscke en linksche libe ralen ov*r de vraag door welke maatregelen de vrijheid van allen hot best wordt gediend theoretisch verschil van inzicht heerschen, in het geloof in- od den eerbied voor de vrijheid reiken zij elkander broederlijk de hand en ook de linksche liberalen hebben het nooit onder stoelen en banken gestoken, dat wetten tot regeling der arbeidsverhoudingen altijd een paardenmiddel zijn, slechts bestemd het parfikulier initiatief, de zelfstandige kracht, aan te vullen of te prikkelen. Prof. Oppenheim zegt daarna, dat de wig tusschen recbtsche en linksche liberalen door de sociale maatregelen niet wordt gevormd en toont aan, dat de voorzitter van bet Nut dit zelf heeft toegegeven door in zijne rede als overtuiging uit te spreken, dat in den maatscbappelijken strijd onzer dagen alle voorstanders van geleidelijke hervorming schouder aan schouder moeten staan om ons volk te behoeden voor stoffelijken en zedelijken achteruitgang. In die uitspraak, zegt prof. O., ligt de erkenning van de mogelijkheid der wedergeboorte van ééne Roman van o. Klaussmann. George schreef, dat hij door het verschrikkelijk nieuws, dat hij onvoorbereid uit een courant ver nomen had, verpletterd was en stellig op staanden voet naar haar zou zijn toegesneld, als hij niet door gewichtige conferenties, van wier verloop mis schien zijne geheele maatschappelijke toekomst af hing, te Berljjn moest blijven. De handelwijze van zijn zwager was hem onbegrijpelijk, hoewel hij niet kon verhelen, dat gedurende zijn verblijf te Breslau verschillende dingen in hdt gedrag van haar man hem bevreemd en tegengestaan hadden. Doch nu kwam het er niet op aan zich het hoofd te bre ken over hetgeen gebeurd was, maar wel hierop, de komende gebeurtenissen flink en kalm tegemoet te gaan. Hij had zijne zuster reeds bij zijne aan komst niet verzwegen, dat hij niet rijk was. Maar hij was toch niet zoo arm, dat hg haar de broeder lijke hulp moest ontzeggen, die zij in haar positie met alle recht van hem mocht verwachten. Als zij geld noodig had, moest zij het hem zonder schroom mededeelen, want hij zou met behulp vaD eenige relaties binnen eenige dagen wel een voldoende groote som vlot kunnen maken. Voor 't overige echter sprak hg in haar belang groote, liberale hervormingspartij. En ook de erken ning, dat zonder aaneensluiting van alle hervor- mingsgezinden de taak niet kan worden volbracht. ♦Eene waarheid, die minder dan eenige andere in de rede verkondigd, verloren moge gaan, maar moge worden ingeprent aan- en ter harte genomen door wie ter linkerzijde de verantwoordelijkheid voor de leiding dragen. Het is even verrassend als het bedroevend is dat, terwijl rechts de gelederen steeds dichter zich sluiten, links veeleer het tegen deel het geval schijnt te zijn, in elk geval van zucht tot toenadering bij de verschillende fracties nog niets hoegenaamd aan den dag komt. En toch zijn de liberalen alleen in staat zich te doen gelden en opnieuw beslissenden invloed uit te oefenen op wetgeving en bestuur, als zij zich hereenigen tot eene liberale partij, die op zich zelve vertrouwt die niet, iü bange vreeze voor de sociaal-democratie, kompromissen met reactionnaire elementen aangaat, maar zelfstandig den kamp onderneemt naar rechts tegen de clericalen van alle kleur en gading maar even onverbiddelijk naar links tegen sociaal-democratie en anarchie. Naar de wederge boorte van eene dusdanige partij te sturen daarin ligt het aangewezen middel tegen de reactie, die de welsprekende nutsredenaar vreesde, dat in de verhouding tusschen werkgever en arbeider bezig is binnen te sluipen en die niet alleen daar tracht meesteresse te worden van het terrein." Dit zijn woorden die het overwegen meer dan waard zijn. Wil men door de eerstvolgende ver kiezingen weer aan het roer komen, dan dient eerst overeenstemming te komen tusschen de ver schillende liberale fracties, met opoffering van beide zijden van wenschen, die nu verdoelen. Dan, en dan alleen is er kans van slagen. GOES, 8 Juni 1903. In ons verslag van de zitting van den Ge meenteraad op Donderdag jl. is eene drukfout ge slopen, die verbetering behoeft. Bij de behande ing van het verzoek van de afd. Goes van den »Ned. Bond van Onderwijzers," zeide de heer A. S. J. Dekker o. a. dat, indien een onderwijzer, die op zijn 19e jaar aankomt, eerst met zijn 29e jaar het kan brengen tot een salaris van f 600, hij zulks niet gunstig kan noemen. In ons verslag werd gespro ken van een onderwijzer, die op zijn 17e jaar aan komt. De meeste lezers zullen dit zelf wel reeds verbeterd hebben, wetende dat do 18-jarige leeftijd vereischte is om tot het examen als onderwijzer te worden toegelaten. Morgen, Dinsdag 9 Juoi, herdenkt dhr. G. Semeijn den dag, waarop hg vóór 40 jaren als veertienjarig bedionde in betrekking kwam in den galanteriewinkel van de firma wed. B. Faherij de Jonge. Het zal hem zeker niet aan belangstelling ont breken. Tot agent van politie '3e klasse te Vlissingen is benoemd J. van Weeleonbezoldigd rijksveld wachter en werkman te 's-Heer Abtskerke. Het grootste gedeelte der lichting 1902 gaat Woensdag of Donderdag met verlof huiswaarts, waarna het overige deel spoedig volgt. den dringenden wensch uit, zoo uitvoerig mogelijk onderricht te worden omtrent alles, wat met het verdwijnen van haar man in verband stond. Juist omdat men haar misschien zou kunnen verdenken, met den voortvluchtige in verstandhouding te zijn geweest, en omdat hij dan voorbereid wilde zijn, om voor haai in de bres te springen, was het be paald noodzakelijk, dat hij door haar op de hoogte werd gehouden van alles, wat er tot nu gebeurd was en verder gebeuren zou. »De courantenberichten", schreef hij, die ik natuurlijk met groote aandacht volg, zijn dikwijls onbetrouwbaar en bovendien lang niet zoo uitvoe rig als ik moet wenschen. Indien het mogelijk was, te Breslau te komen, zou ik in een paar uur vol doende op de hoogte gesteld kunnen worden. Maar aangezien mij dit tot mijn groote spijt niet moge lijk is, moet jij je de pijnlijke taak getroosten mij de verlangde inlichtingen te geven. Blijf daarbij bedenken, dat er voor mij in de zaak niets onbe duidends of van geenerlei belang is. Ook het schijn baar onbeduidende kan onder omstandigheden groote beteekenis krggen. Daarom verzoek ik je nogmaals dringend, mij niets te verzwijgen, wat je over de resultaten van het onderzoek te weten komt". Aan dit met zoo sterken nadruk uitgesproken verlangen trachtte Hermine thans naar haar beste krachten te voldoen. Zij had roeds acht dicht be- sehreven blaadjes vol, en was nog lang niet aan het eind, toen zij door het binnentreden der dienst bode gestoord werd. 's-Heer Abtskerke. In de Donderdagmiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad is benoemd tot gemeente-secretaris de heer J. M. Slegt te Goes. Kolijnsp3aati In de vergadering van den gemeenteraad, Vrijdag 1.1. gehouden, waren 6 der 7 leden aanwezig. Afwezig was de heer P. C. W. Swemer. In de eerste plaats was er een schrijven van het bestuur der Ambachtsschool te Goes om ook in de volgende jaren subsidie te verleenen. Besloten werd, dit verzoek bij de begrooting te behandelen. Omtrent een schrgven van Gedeputeerde Staten om de toelage dezer gemeente aan de Gezondheids commissie tot bestrijding der onkosten van f 60 op f 71 te brengen, werd na eenige discussie in toe stemmenden zin beslist. De verordening op het haven- en liggeld alhier stelden Burg. en Weth. voor onveranderd te laten, wat met algemeene stemmen werd goedgekeurd. Op een verzoek der afdeeling ♦Rotterdam" van de vereoniging »Schuttevaer" om een licht op de haven te plaatsen, werd met algemeene stemmen besloten, eene lantaarn te plaatsen op den haven- dijk aan het noordelgke havenhoofd. De heer M. Noordijke zag zijn voorstel, om aan Burg. en Weth. over te laten, te bepalen wanneer de lantaarn moet branden, met 5 tegen 1 stem (die van den heer W. Potappel) aangenomen. Deze laatste had liever gezien, dat die lantaarn eiken nacht, dus ook bij volle maan, zou branden. Aan mejuffr. G. M. Beun werd met algemeene stemmen op haar verzoek eervol ontslag verleend als helpster in de nuttige handwerken aan de open bare school alhier tegen 1 Juli a. s. Het voorstel van Burg. en Weth. om voorloopig geene helpster in hare plaats aan te stellen, werd met algemeene stemmen aangenomen. Daarna sloot de Voorzitter de openbare verga dering en ging men over tot eene zitting met ge sloten deuren. Kerknieuws. Heer Abtskerke. Tot kerkelijk ontvanger is benoemd de heer Chrvan de Linde, en tot se cretaris ds I. Ph. F. van de Plassche. Volgens eene aankondiging in dit blad zal in het gebouw van het Leger des Heils bij het Ravelijn alhier, Woensdagavond 10 Juni een bg- zondero samenkomst worden gehouden door kom- mandant Railton. Deze kommandant was een der eerste helpers van den generaal William Booth en is reeds vele jaren in verschillende landen en po sities werkzaam in het Leger des Heils. Hij is de oudste kommandant in dat Leger. Hij zal verge zeld zijn van een aantal Nederlandsche officieren. Onderwijs. Benoemd tot onderwijzeres aan de christ. school te Dinteloord mej. E. van Vijven te Goes. Door de Vereeniging van Hoofden van Scholen in Nederland is eene commissie benoemd tot ver eenvoudiging in de leerplicht-administratie. Zij zal een rapport samenstellen, dat gezonden zal worden aan den Minister van Binnenlandsche Zaken. Deze ♦De advocaat, meneer Schröder, vraagt, of hij mevrouw Winter kan spreken." Haastig schoof de jonge vrouw den brief onder het vloeiblad dor schrijfmap ♦Zeker 1 Laat meneer binnen komen." Nog voordat de aangediende den drempel over schreden had, had haar gezicht weer die uitdruk king van groote droefheid aangenomen, die bij haar eerste verhooren den rechter van instructie zoo ter harte was gegaan. Bij Schröders binnen treden wischte zij met haar zakdoek over haar oogen, om het te doen voorkomen, alsof zij de sporen van pas vergoten tranen wegwischte. ♦Heb dank voor uw komst, m'n vriend", zeide zij met matte stem, terwijl zij hem de hand reikte. ♦Ik durfde nauwelijks hopen, dat u aan mijn ver zoek gevolg zoudt geven." ♦U hebt mij met dien twijfel groot onrecht aangedaan", antwoordde hij hartelijk. ♦Of is de brief, waarin ik u reeds den eersten dag na het bekend worden van het ongeluk mijne diensten aanbood, niet in uw bezit gekomen ♦ZekerIk heb hom ontvangen. Ik was tot in het diepst van mijn ziel bewogen door uw warme en deelnemende woorden. In zulk een toestand twijfelt men maar al te licht aan alle menschen. En eerst in het ongeluk weet men ware vriendschap op haar volle waarde te schatten Met een vermoeid gebaar had zij hem beduid, plaats te nemen, en hij gaf aan haar uitnoodigiog gehoor. commissie bestaat uit de heeren E. F. A. Rosbergen, hoofd eener school te Amsterdam, J. Dwarshuysid. te Loosdrecht en A. van Schelvenid. te Goes. Aan alle hoofden van scholen in het arron dissement Toien, waartoe ook Noord-Beveland be hoort, is eene circulaire gezonden vanwege de afd. Tolen van het N. O. G., om hen zoowel als hun personeel uit te noodigen deel te nemen aan de aanstaande algemeene arrond.-vergadering, die in de laatste jaren door verschillende omstandigheden niet gehouden werd en thans den 26 Juni a. s. te Vlissingen zal plaats hebben. Daar zal een bezoek gebracht worden aan de mailbooten en aan de Maatschappij »De Schelde". De lezing zal gehouden worden door den heer C. van der Graaff van St. Annalandonderwerp ♦Opleiden tot alle christelijke en maatschappelijke deugden". In het ♦Café Bos", op den zee-boulevard, wordt koffie gedronken en te Middelburg in het »hótel Versoput" gedineerd. Het programma paart gewis het aangename aan het nuttige en zal vermoedelijk vele onderwijzen van het zoo verbrokkelde arrondissement Tolen genoegelijk samenbrengen. Kunst en Wetenschap. Het Juni-nommer van het Maandblad tegen de Kwakzalverij bevat HoofdartikelEen en ander over de z.g. natuur geneeskundigen. BerichtenVoorzichtig met huismiddeltjes Wat aan pillen verdiend wordt. Een brutale advertentie. Kwakzalvers-annonces door Duitsche bladen geweigerd. Toename van kwakzalvers in Saksen. Mededeelingen van verschillenden aardSiegartt's rheumatiekzalf. Faguhne. Het boek en de methode van Louis Kuhne. Hulp van het Week blad De Alkmaarder. Sanden's electrische gordel. Weer zoo'n Amerikaansche kwakzalver. IngezondenOver kwakzalvers-advertenties in de dagbladen. RechtszakenOnbevoegde uitoefening van genees- en tandheelkunde. Correspondentie. De bij de firma F. Rleeuwens Zoon versche nen vijfde aflevering van het Tijdschrift ter beoefening van het Administratief Recht, bevat Geschiedenis en beteekenis van artt. 61 en 62 dei- grondwet, door JSnater. Beantwoording der door de Redactie gestelde vragenGoedkeurings- recht der kohieren van den hoofd, omslag dubbele aanslag in den hoofd, omslagbesluit tot onbewoonbaarverklaring van eene woning periodieke werkzaamheden in Meiart. 34 van het burg. wetboek. Ingezonden stukken Schorsing raadslid als ambt. v. d. burg. stand. Examen der Nederl. Vereeniging voor gemeentebelang. Leestafel. Vragen ter beantwoording. Rechtzaken. Ter griffie der Arrondissements-Rechtbank te Middelburg is door H. G., 22 jaar, arbeider te 's Heerenhoek, gedetineerd te Middelburg, booger beroep aangeteekend tegen het op den 29 Mei 1903 ♦Ik had u alles veel liever mondeling gezegd", zeide hij. ♦Doch men deelde mij mee, dat uw toestand verbood, bezoeken te ontvangen. Er zijn gevallen, waarin men nog minder indringerig dan onverschillig wil schijnen. Maar thans, nu u zelf dit onderhoud gewenscht hebt, is het mij voor alle dingen eene behoefte, u te verzekeren, dat ik Ger hard niet voor schuldig houd - althans niet voor zoo schuldig als iedereen nu nog meent. Ik ken hem sedert de dagen zijner kindsheid. En hoewel ik in mgn leven menige pijnlijke teleurstelling onder vonden heb dat ik omtrent de eerlijkheid en de oprechtheid van zijn karakter zoo geheel zou hebben gedwaald, kan ik nog altijd niet voor mogelijk houden." ♦U wilt mij troosten, en ik dank u voor de vriendelijke bedoeÜDg. Maar mijn toestand is helaas niet van dien aard, dat ik mg in een weldadig zelfbedrog mag laten wiegeD en mijne oogen voor de wreede waarheid mag sluiten. Ik kan evenmin aao de onschuld van mijn man gelooven, als ik ondanks al mijn peinzen en zoeken een verklaring voor zijne handelwijze kan vinden." ♦Aan het feit, dat hg met het geld van anderen gevlucht is, valt inderdaad nauwelijks te twgfelen. Maar zoo lang men mij niet het tegendeel bewezen heeft, zal ik altijd blijven gelooven, dat hij ge handeld heeft onder don dwang van omstandig heden, die invloed hadden op zijn denkvermogen en hem meer of minder ontoerekenbaar maakten» Is dat daa niet ook uw meening?"

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1