1903. N°. 66. Zaterdag 6 Juni. 90sle jaargang. Bij dit no. behoort een bijvoegsel. FEUILLETON De Boekhouder. GOESC De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrjjdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prgs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, jT Ip25« Afzoaderlgke nommers 5 cent. vmss «uSveHtemftiSn 2 ®g> «Sagi De prjjs der gewone advertentiCn is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 5 Juni 1903. De heer JSturm, geslaagd voor het examen voor klerk der posterijen en telegrafie, is met ingang van 8 Juni a.s. geplaatst aan net telegraafkantoor te Amsterdam. Qorsele. In de Woensdag gehouden vergade ring van den djjkraad voor de waterkeering van het ealamiteuse waterschap EllowoudsdijkBorsele deelde de voorzitter mede, dat de uitkomsten der voorjaarspeilingen zoo bevredigend waren, dat dit jaar geene andere oeverwerken noodig zijn dan die tol verdediging van de Noordnol, ten bedrage van ruim f 41000. Daar Gedep. Staten bezwaar maken tegen schuld aflossing, omdat het op 't Grootboek staande kapi taal noodig wordt geacht voor werken tot oever verdediging, besloot de dijkraad de raming van f 3000 voor schulddelging in 1903/04 in te trekken. Voor meer kosten van aanbesteding in 1902/03 werd de betrokken raming verhoogd met f 33,57 V»- CONGRESSEN. Op de afgeloopen Pinksterdagen hebben op ver schillende plaatsen in ons land congressen plaats gehad, van een paar waarvan wij nog melding hebben te maken. Daar is in de eerste plaats het congres der Sociaal-Democratische Arbeiderspartij, te Enschedé gehouden, onder voorzitterschap van Benry Polakdie in zijn openingswoord do afge storven partijleden herdacht en de houding van hot partijbestuur ten opzichte van de algemeene werkstaking besprak. Hij verklaarde, dat noch bet bestuur, uoch Troelatra aan de voorbereiding der staking heeft deelgenomen. »Als er verraad gepleegd is, dan is het niet van onze zijde, maar dit wil spr. wel verklaren, dat het voorgevallene heeft geleerd, dat er heel wat moet gebeuren, voor spr. en de zijnen weer met die anarchistische bedriegers en verraders zullen samenwerken. Er ligt in het gebeurde voor de S. D. A. P. een homoeopatisch genezingsproces". 23 Roman van O. Kladssmann. De indruk der mededeeling op den ervaren politieman was lang niet zoo groot als de rechter van instructie had verwacht. Hij had slechts een paar keer geknikt en zeide toen ?Ja wel, het is de spreekwoordelijke domheid van de al tesluwen. Maar ik weet Diet, of wjj ons van het bezit van die nummers een groot resultaat mogen voorstellen. Wij kunnen de lijst wel verveelvoudigen en aan alle ons bekende bankinstellingen zenden. Maar niet eens de kassiers van die banken zullen zich de moeite geven de nummers van de bij hen in komende biljetten van duizend en honderd mark, met de lijst te vergelijken. Dat zou trouwens voor de meesten een ondoenlijk werk zijn. Bovendien zal de slimme kassier er niet aan denken, met elke banknoot, die hij wil wisselen, naar een bank te gaan. Dat kan hij zoowel in als buiten Duitschland veel gemakkelijker on zonder eenig gevaar in het hotel of in elk willekeurig magazijn doen." De rechter van instructie, die het steekhoudende van deze argumenten niet kon ontkennen, zette een recht verdrietig en teleurgesteld gezicht. »Nu ja, het toeval zou ons een weinig te hulp moeten komen, dat geef ik toe. Maar het is toch in elk geval beter dan niets, en ik heb daarom onmiddellijk last gegeven, de lijst der nummers te laten drukken en te verspreiden." *Mag ik daar nog een opmerking over maken, meneer »Zeker »Ik zou u dringend willen raden, de zaak van het notitieboekje voor iedereen hier in huis streng geheim te houden. Zelfs den directeur-generaal, die, als hij opgewonden is, licht den mond voorbij praat, zou ik er niets van zeggen". »Ik heb geen reden, er met hem of iemand an ders over te spreken. Maar ik begrgp uw motieven niet recht. Als u toch aan die nummers zoo weinig beteekenis toekent »Pardon ik heb gezegd, dat zij ons wel niet zouden helpen bij het aanhouden van den voort vluchtige. Maar zij kunnen ons mogelijk ook zeer goede diensten bewijzen, voor zooveel het de op sporing en overtuiging zjjner medeplichtigen geldt". Aan de orde kwam de houding van het partij bestuur en van Troelatra in zake de werkstaking. Br werden verschillende moties ingediend zoo had de afd. Bussum er een voorgesteld, waarvan de conclusie was, dat de S. D. A. P. krachtens haar beginsel als revolutionaire partij verplicht was eene beweging te ondersteunen, die in ieder geval aan de gemeenschappelijke zaak ten goede moest komen. Van Amsterdam 111 was er een, luidende dat het congres van oordeel is, dat in Nederland voorloopig de bevordering der alg. werkstaking door de S. D. A. P. moet worden vermeden. Na eenige discussie kreeg Troelstra het woord om zijn houding te verdedigen. Hij begon te zeggen, dat de partg geen publiciteit vreest, dat 't wel gemak- kelgk is de besluiten te critiseeren, maar dat men niet vergeten moet, dat onthouding bij den strijd in deze geweest was zich verklaren vóór de wetten en meegaan met KuyperEn dat mag nooit. Wat zijn gevolgde gedragslijn betreft, zeide spr. dat dat gebeurd is onder den drang dor omstandigheden. Nadat SchaperOudegeestWibaut, mevr. Roland Holst de houding van Troelstra hadden besproken, werd door Tak namens Amsterdam 111 een motie voorgesteld, waarvan het slot luidde, dat het con gres de houding van het partijbestuur goedkeurt, dat zich in dezen strijd der vakorganisatie tot hand having harer rechten met deze solidair heeft ge toond en daardoor aan de arbeiders het bewijs heeft geleverd, dat zij ook in de hacbelijkste oogenblik- ken op de S. D. A. P. kunnen rekenen Deze motie wordt met algemeene stemmen, be halve die van Amsterdam VI, aangenomen. Vervolgens kwamen aan de orde verschillende huishoudelijke aangelegenheden. Tot hoofdredacteur van Bet Volk werd herbenoemd mr. P. J. Troelstra, tot leden van het Partijbestuur herkozen mr. P. J. Troelstra, Helsdingenmevr. Roland Holst en Spiekman, Door mr. Troelstra werd medegedeeld, dat de Ka merfractie der partij een voorstel zal indienen tot grondwetsherziening, brengende tot algemeen recht streeks kiesrecht, voor Nederlanders en ingezetenen zoowel mannen als vrouwen. Het congres werd bijgewoond door 103 afgevaar digden, vertegenwoordigende 75 afdeelingen. Van den beschrijvingsbrief was weinig behandeld. Te Utreebt werd gehouden de 5e algemeene vergadering van de vereeniging »U meent, dat hij hier in huis medeplichtigen heeft gehad >Ik acht bet althans niet voor uitgesloten. Mijne nasporingen hebben mij telkens meer versterkt in de overtuiging, dat Winter een zwakke en laf hartige natuur is, die uit eigen beweging tot eene daad als hier gepleegd is, wel niet heeft besloten. Ik vermoed, dat hij daartoe door iemand overreed en opgestookt is, en dat wij hier niet met de in geving van een oogenblik, maar met een welover- legd en voorbereid plan te doen hebben. Juist de brief aan den directeur-generaal heeft mg i* dit opzieht veel te denken gegeven. De schijnbare overhaasting, waarmede hg gevlucht is, zou dan een handig uitgedachte truc geweest zijn. Ik ben trouwens ook van meening, dat hij de dokter heeft weten te misleiden omtrent den ernst van zijne ziekte, om zich het verlof juist op den voor de uitvoering van zijn plan meest gesobikten tijd te verzekeren." »Dat is mij niet recht duidelijk. Om er met de kas van door te gaan, had hg toch niet eerst ver lof noodig." »Neen. Maar het was noodig, dat zijne vrouw en zijne zuster vooraf zonder opzien het huis ont ruimden. Want haar afwezigheid bij de vlucht van den kassier was een onvermijdelijke voorwaarde, indien zij onverdacht zou blijven." »Met andere woorden u gelooft, dat de dames met hem in 't komplot zijn en dat zij dientenge volge ook omtrent zijne tegenwoordige verblijf plaats onderricht zijn »Ja. Ik vind, dat alle omstandigheden voor deze onderstelling spreken." »Gisteren nog was n een andere meening toe gedaan, meneer Neuburger. Ik beken, dat ik u niet zoo maar volgen kan. De vrouw zou een ac trice van den eersten rang moeten zijn, als haar bezwijming, haar ziekte en haar ontroostbare ver twijfeling niets dan comedie waren geweest." »Ik heb van de handigheid der vrouwen bij zulke vermommingskunsten inderdaad een zeer boogen dunk. En dan is er nog eene omstandig heid, die tot nu toe aan onze aandacht is ont gaan. Winter was 'eerst sedert weinige jaren getrouwd en had volgens het getuigenis van allen, die ik er naar gevraagd heb, een volmaakt ge lukkig huwelijk. Ook de verhouding tot zgne zuster moet zoo innig geweest zijn als maar heel zelden tusschen volwassen broers en zusters be staat. Nochtans heeft hg het niet noodig geacht, Hoofden van Scholen in Nederland. Vertegenwoordigd waren 29 afdee lingen. Aangenomen word o ra. ©ene motie, bedoelende uit te spreken, dat het ambt van den onderwijzer hem ook verplichtingen oplegt buiten de school en hij bij een voorkomend geval zich hééft af te vragen of het belang van het onderwgs niet door zijn optreden wordt geschaad. Eveneens te Utrecht werd gehouden de alg. ver gadering van den Oranjebond van Orde. Uit de verschillende verslagen omtrent de on dernemingen van den Bond bleek, dat deze in de toekomst zijn voornaamsten arbeid zal vinden in ontginning van heide en zandverstuiving op groote schaal. In die richting wordt dan ook gestuurd. Reeds bezit de Bond uitgestrekt© terreinen. Krach tig is daarbg de hulp van de Kwart-gulden ver eeniging voor heide-ontginning, die in het geheel den Bond nu reeds f 36,650,89 schonk, makende met de daarvan gekweekte rente, ten bedrage van f 1766,23, de som van f38,416,67. Te Rotterdam kwam bet Alg. Ned. Werkliedenverbond bgeen. De heer B, H. Heldt opende de vergadering met een rede, waarin hij de leiders der beweging inzake de staking scherp kritiseerde en sprekende over politiek in vakvereenigingen tegenover de S. D. A. P. en de christelijke vakorganisatie aanbeveelt het verbond zich te doen uitspreken voor de vrijzinnig- democratische richting. Ten slotte herinnerde hij, dat hij het presidium moet neerleggen uit hoofde van veranderde maatschappelijke positie. Uit het verslag big kt, dat het aantal leden 5000 bedraagt, dat de Werkmansbode niet vooruitgaat en in de afdeelingen steeds allerlei wrijving is met het oog op de politieke richting der leden. Aan de orde kwamen toen de beginselverklaring der commissie ad hoe. Het voorstel was als volgt 1. Het Alg. Ned. Werkliedenverbond verklaart voor te staan do handhaving van onze grondwettelijke instellingen, met dien verstande, dat de bevolking zooveel mogelijk in haar geheel den grootst moge- lijken invloed moet bunnen uitoefenen op den wet- ook maar een enkelen regel voor de beide vrou wen achter te laten of van Hamburg uit aan haar te schrgven, terwijl hg zich wel gedrongen ge voelde, den directeur-generaal schriftelijk vergif fenis te vragen. Indien hij zonder haar voorkennis en achter haar rug gehandeld had, dan zou hg naar mijne overtuiging ongetwijfeld behoefte ge voeld hebben, zich in de eerste plaats juist tegen over haar te rechtvaardigen en haar een woord van afscheid te zeggen." De rechter van instructie, die juist van zgne menschenkennis en van zijne psychologische scherp zinnigheid een vrij hoogen dunk had, wilde het niet reebt bevallen, dat de commissaris voortdurend wijzer wilde zijn dan bij. Eenigszins uit de hoogte zeide hij»Zoolang de verdenking tegen de beide dames geen boteren grondslag heeft, moet ik elk optreden togen haar weigeren. Ik ben lang genoeg in de praktijk, om over de echtheid of de veinzerij van gevoelens, die men tegenover mij aan den dag legt, een oordeel te vormen." wenscht dus niet, dat de beide dames door de politie bespied worden *Als u het noodig of doelmatig acht ik heb er niet tegenAlleen zou ik wenschen, dat het zoo delicaat en onopgemerkt mogelijk geschiedt. Als zij niet bij de zaak betrokken zijn, zijn zij waarlijk al zwaar genoeg bezocht." >Men zal natuurlijk met alle consideratie en discretie te werk gaan. Is voor 't overige de lijst van de nummers dor bankbiljetten al gedrukt »Ja. Ik heb mij zoo juist een aantal afdrukken laten geven. Hier ^zgn ze u kunt er over be schikken." Do commissaris keek met, een snellen blik de lijst in. »De Dummering der baakbiljetten van honderd mark is met betrekkelijk weinig uitzonde ringen eene doorloopende", zeide hij. »Het moeten dus nieuwe, direct van de Rijksbank gekomen bank biljetten zijn, die nog ni«t in het verkeer geweest zijn. Dat zou ons misschien van groot nut kunnen zijn." j>Laten wij het hopen Maar nu kunnen wij, naar ik meen," van een verder gebruik van deze kamer afzien. Mijne aanwezigheid hier in huis heeft geen doel meer, en ik zal allo verdere ver- hooren in deze zaak in het gerechtsgebouw houden. Hebt u nog iets te zeggen, meneer Neuburger?" »Neen behalve eene vraag. Dat de portier Nit8cbke onder bewaking wordt gesteld, hebt u reeds bepaald. Ik zou echter ook gaarne willen gevonden arbeid. Het Verbond verklaart zich der halve voor algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen met evenredige vertegenwoordiging. 2. Hoewel het Verbond, naast de zedelijke en verstandelijke verheffing van het volk, de vrge ont wikkeling van den aanleg en de krachten van den Staatsburger noodzakelijk acht voor de vooruit gaande ontwikkeling van de maatschappij, erkent het toch, dat de gewgzigae voortbrenging van den maatsehappelijken rijkdom den staat het recht g9effc en den plicht oplegt maatregelen te nemen, om de maatschappelijk zwakken te steunen. Mitsdien acht het verbond den Staat bevoegd en verplicht, voor zooverre bet in de macht van den Staat ligt, den maatsehappelijken toestand van de arbeiders te verbeteren, zonder daarbg den persoon lijken eigendom op te heffen. Daar deze beginsel-verklaring tot veel discussie aanleiding gaf en Rotterdam I een voorstel indiende van den volgenden inhoud: De vrijzinnig-vooruit strevende richting op staatkundig en maatschappe lijk gebied is de grondslag van het Ned. Werkl. verbond", werd besloten geen bestuursverkiezing te doen plaats hebben, voor hierover een beslissing is gevallen. Na veel disenssie werd aangenomen een voorstel- Utrecht>Het verbond plaatst zich op Vrijzinnig- democratiBch standpunt." Hier waren 83 stemmen voor en 31 tegen. Hierop verliet de commissie de vergadering. Ook Rotterdam en enkele andere af- deeliögen volgden dit voorbeeld. Hierna werd de verklaring van de commissie en bloc aangenomen. De heer Heldt werd hierop tot eerelid benoemd. Een opvolger is nog niet gekozen. Ten slotte zij nog melding gemaakt van het derde congres van den Bond van Gemeente-Werklieden, te Zwolle gehouden. Door bet H.-B. werd besloten om bij de a. s. wijziging van de Gemeentewet te trachten hierbij ook de rechtspositie der gem.-werklieden te ver zekeren. Het H.-B. besloot zich aan te sluiten bjj het Ned. comité voor algemeen kiesrecht. De voorzitter, de heer J. G. van Zelm, deed eenige mededeelingen omtrent het voorgevallene der laatste vijf maanden. Het hoofdbestuur achtte het niet weten, of tegen den boekhouder Bartel nog eene verdenkiög bestaat, die zijne bewaking noodzakelijk doet schijnen. Ik heb op 't oogenblik slechts weinig ambtenaren beschikbaar en zou niet gaarne hunne krachten aan een doellooze opdracht verspild zien." »Laat den boekhouder in 's hemels naam onge stoord zyns weegs gaan. Sedert wij de combinatie met den moord hebben laten varen, is elke ver denking tegen den man weggenomen." »Dat was ook myne meening. De Hamburgsche brief van den kassier heeft ons er ten minste voor bewaard, onzen tyd nog langer op een valsch spoor te verliezen." XII. Het was op den vierdon dag na het raadselachtig verdwgnen van haar man, toen mevrouw Hermine Winter vlijtig in haar kamér zat te schrgven. De ijver, waarmede zij het deed, had haar wangen rood gekleurd, en zij zag er weer even lief uit alsof de vreeselgke gebeurtenis en de aanvankolyk zoo be denkelijk sebguende ziekteaanval aan haar geheel spoorloos waren voorbij gegaan. In haar benarden toestand had zij in do eerste plaats aan don uit Amerika teruggekeerden broer gedacht. Reeds des morgens na haar aankomst uit Spindelmühlo had zij aan George Millers adres te Berlijn een telegram gezonden met het dringende verzoek, onmiddellijk naar Breslau te komen, om dat zij in een wanhopige zaak zgn bystand noodig bad. Maar eerst na verloop van vierentwintig uur was zgn telegrafisch antwoord ontvangen. Het had Hermine eene groote teleurstelling bereid, want het luidde: »Was op reis. Kan oogenblikkelgk helaas niet komen. Brief volgt." »Hy wil niets met mij te maken hebben, omdat hg bang is, dat ik hem tot last kan worden," had Hermine met toornige bitterheid bij de ontvangst van dit antwoord gedacht. Zij herinnerde zich, wat hjj haar, van het station rijdende, over de liefde tusschen broer en zuster gezegd bad, en zij twijfelde er niet aan, dat de beloofde brief van denzelfden aard zoude zijn als het telegram, met. welks af zending hij zeker opzettelijk zoo lang gedraaid had. Des te aangenamer was hare verrassing geweest, toen zij den volgenden morgen een in warme en hartelijke bewoordingen gestelden brief ontving, die wel geschikt was, baar meeniDg over het karakter van haar broer geheel omver te werpen. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1