1903. N" 65. Donderdag 4 juni. 908te jaargang. W 0 .1 i N G W t r. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, Jf Afzonderlijke nommers 5 cent. <iMV«MMdl8«9 wjr«* vóov* sgpsïra *sga $sï?$ «g®*? raüSgisawc» De prjjs der gewone advertentiön is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten cn de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dieuj-taanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding ran liefdegaven 5 cent per regel. Burgemeester en Wethouders van Goes maken bekend dat ingevolge art. 9 dor Woningwet ver huurders van in de gemeente gelegen woningen, welke drie of minder ter bewoning bestpinde ver trekken bevatten, onverschillig of de woning op zichzolve een gebouw vormt, of een deel van oen gebouw uitmaakt, verplicht zijn daarvan aangifte te doen ter secretarie der gemeente van a. hunnen naam en voornamen en woonplaats b. van de ligging van het verhuurde gebouw met aanduiding van straat, wijk en huisnummer c. het aantal vertrekken der woning d. bet aantal der bewoners met vermelding van naam en beroep. Onder verhuurders worden verstaan, zij die hetzij voor zich zeiven. hetzij in eenige hoedanigheid eene woning schriftelijk of mondeling verhuren. Formulieren voor de aangifte zijn kosteloos ver krijgbaar ter secretarie der gemeentealleen die formulieren mogen worden gebezigd. De aangifte moet geschieden binnen één maand, dus voor de eerste maal vóór 1 Juli a. s. Zij die later als verhuurders optreden moeten aangifte doen binnen één maand nadat de woning is betrokken. Verhuurders zijn verplicht telkens binnen één maand eene nieuwe aangifte te doen, wanneer een nieuwe huurder de woning heeft betrokken, tenzij deze inmiddels de bowoning weder heeft gestaakt. Verder wordt de aandacht gevestigd op art. 39 der Woningwet, luidende »Hij die niet, of niet behoorlijk voldoet aan eene »der verplichtingen in art. 9 of krachtens dat artikel bij algomeenen maatregel van bestuur of »plaatselijke verordening opgelegd, wordt gestraft »met eene geldboete van ten hoogste vijf en twintig >gulöen." Goes, 30 Mei 1903. Burgemeester en Wethouders van Goes, DE KONING KOOIJ. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. VERKIEZING. De Burgemeester van Goes brengt ter kennis van de ingezetenen, dat heden bij hem is ingeleverd één lijst van candidaatstelling voor een Bid wan den gemeente^aadp welke lijst op de secretarie ter visie gelogd en in afschrift aangeplakt is. Goes, 2 Juni 1903. De Burgemeester van Goes, DE KONING KOOIJ. ~"~VËR"K I E Z N G. Goes, 2 Juni 1903. De Burgemeester van Goes, DE KONING KOOIJ. 22 FHSUIXiLSTOH Do Burgemeester der gemunte Goes brengt ter kennis van de ingezetenen, dat bij enkele candidaat stelling gekozen is tot lid van den gemeenteraad do heer J. F. VAN DER LEEUW. De Boekhouder. Roman van O. Klabssmann. Op dit oogenblik werd, zonder voorafgaand kloppen, de deur dor kamer geopend, en de direc teur-generaal Hoffmann kwam met een hoogrood gezicht binnen. Hij hield een brief in de hand, dien hij den rechter van instructie gaf. »Daar hebben wij het," zeide hij, heesch van opgewondenheid, »deze gemeeno schelm heeft bij al het andere nog de brutaliteit, mij te schrijven." En inderdaad in den brief stond in net, regelmatig schrift te lezen »Geï5erde heer directeur-generaal Tracht een ongelukkige te vergeven. Ik kon niet anders, want de omstandigheden waren sterker dan mijne kracht, om ze te weerstaan. Moge de hemel een genadige rechter voor mij zijn In vertwijfeling uw beklagenswaardig© Gerhard Winter." De brief was niet gedateerd. Maar bet couvert, dat de directeur op de tafel gelogd had, vertoonde het poststempel Hamburg en daarin duidelijk lees baar de tijdsopgave: >31.7.77. 1112 N." »Dat zou inderdaad de eerste lichtstraal in deze duisternis zgn", zeide do rechter van instructie, ^aangenomen, dat de brief werkelijk van den voort- vluchtigen kassier afkomstig is." GOES, 3 Juni 1903. Bij de gisteren alhier gehouden verkiezing voor een lid van den Raad is do heer J. F. van der Leeuw bij enkelvoudigo candidaatstellingverkozen verklaard. Ingeleverd werd eene lijst door den heer W. 'Temperman, ondertoekend door hem en 37 anderen. Tot Voorzitter der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs alhier is in de plaats van dhr. Z. D. van der Bilt La Motthe be noemd dhr. 7. G. JKakebeeke Op Donderdag 11 Juni a. s. zal het tienjarig bestaan van de Rijkslandbouw-winterschool alhier feestelijk worden herdacht door de oud-leerlingen en leeraren. De réunie zal worden gehouden te Middelburg, van waar eene rijtoer wordt gemaakt naar Domburg. Door de vereeniging van Leeraren in het Boekhouden te Amsterdam is, na afgelegd examen, een diploma voor Boekhouden uitgereikt aan de dames C. G. L. en A. M. Franken van Goes. Naar bot Hjdschrift v. Soc. Hygiëne mededeelt, zal in den loop dezer maand in het gebouw van het Baagsche mannencomité van het Roode Kruis door den hoofdinspecteur en inspecteur v/d. volks gezondheid, een cursus voor ontsmetters worden geopend, gratis toegankelijk voor alle ontsmetters uit de Zuid-Hollandsche gemeenten. Vermoedelijk zal dergelijke cursus voor de ont smetters uit de Zeeuwsche gemeenten later in den zomer volgen, welke cursus alsdan te Middelburg of te Zierikzee zal worden gehouden. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat de commissie, aan welke wordt opge dragen het examineeren van hen, die eene akte van bekwaamheid voor middelbaar onderwijs in de land en tuinbouwkunde en houtteelt, of de akte voor lager onderwijs in do land- en tuinbouwkunde, wenschen te verkrijgen, voor het jaar 1903 zitting zal houden te Wageningen en o. a. benoemd tot lid dier commissie dhr. 7. G. J. KakebeekeRijks- landbouwleeraar to Goes. Tot onbezoldigd rijksveldwachter zijn aan gesteld de h.h.O. L. van Roeigen en L. Nieuwen- huizebeiden te Ierseke. Voor het dezer dagen gehouden exam°n voor roeier der dranken is o. a. geslaagd dhr. C. Bunt, kommies 3e klasse te Hansweerd. Hot bestuur van den Ned. Bond van vereeiri- giügen van den bandeldrijvenden middenstand heeft aan de winkeliers een circulaire gericht in zake het door den bond te houden onderzoek naar het al of niet gewenschte van wettelijk geregelde win kelsluiting op Zondag. Aan de circulaire is een vragenlijst toegevoegd. Ook wordt aan het in September te Rotterdam te houden nationale congres voor den bandeldrijvenden middenstand een rapport over het onderwerp Zon- dagrust ingediend, waaraan een uitgebreide en »Daar is geen twijfel aan", verzekerde do oude heer, dien de brutaliteit van den dief geweldig opgewonden had gemaakt. »Ik ken het handschrift van den huichelacbtigen schurk maar al te goed." »Als hij zelf den brief geschreven hoeft", zeide de commissaris, nadat hij bet poststempel bestu deerd had, »moet hij met den eersten trein direct naar Hamburg vertrokken zijn. Na zijne aankomst heeft bij zich dan inderdaad nog eenige uren tijd gegund, voordat hij den brief postte. Maar deze vriendelijke aanwijzing is natuurlijk nog geen be wijs, dat wij don vluchteling in die richting hebben te zoeken. Het zou veel waarschijnlijker zijn, dat hij ons daarmede op een valsch spoor tracht te lokken." »Dat te beoordeolen, moet ik aan de wijsheid j van de heeren overlaten", verklaarde de directeur- gen ere al. »De vooruitzichten op een spoedig terug krijgen ran het gestolen geld zijn naar 't schijnt ni«t zoo schitterend, dat ik niet zou moeten trachten, voorloopig op andere wijze in het tekort te voor zien." De eenigszins bijtende toon der laatste opmerking deed vermoeden, dat hij, na het tot nu toe ver kregen resultaat, geen al te liooge meening had van de scherpzinnigheid der heeren. *Roe het ook zij", zeide de rechter van instructie tot den commissaris, >in elk geval moeten dadelijk de noodige stappen worden gedaan, om de Ham- burgscbe politie tot ernstige nasporingen te bewe- gem Ik verzoek u, voor dit doel onmiddellijk naar den politiepresident te gaan, daar ik hier zelf op 't oogenblik niet weg kan. Yoor 't overige zou het beredeneerde statistiek over de Zondagsrust wordt toegevoegd. De geneeskundigen dr. J. J. Vroesom de Haan te Rotterdam, J. Idsinga te Amsterdam, H. van den Berg «e Haarlem, dr. J. C. Bolle te Middelburg, dr. W. Bolt te Groningen, G. Dornseiffer te Am sterdam, J. F. J. Frericks te 's-Hertogenbosch, G. Hioolen te Rotterdam, dr. L. CHomoet te Arnhem, dr. L. Th. von Kleef te Maastricht, dr. J. G. Schreu- der te Leeuwarden, dr. 77. J. M. Sterneberg \,<s megen en dr. G. F. A, Wolterbeek Muller s Gra ven hage, allen leden van de Vereeniging van Koe pokinrichtingen in Nederland, hebben zich bij ge motiveerd adres gewend tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal, met verzoek dat deze haar goed keuring zal onthouden aan het wetsontwerp tot nadere wijziging en aanvulling der wet, van 4 Dec. 1872 ter voorziening tegen besmettelijke ziekten, ten doel hebbende het gedeeltelijk doen wegvallen van den zijdelingschen inentingsdwang. Zij wenschen dat, alvorens dergelijke wetswijziging overwogen wordt, een principieeie beslissing omtrent het nut der vaccinatie als voorbehoedmiddel tegen pokken voorafga. Ingevolge verscheidou tot haar gerichte ver zoeken, heeft de staatscommissie van enquête omtrent het spoorwegpersoneel besloten den termijn, binnen welken zij schriftelijke inlichtingen verzocht heoft omtrent de rechtsverhoudingen en de voorwaarden waaronder het personeel in dienst is, en omtrent de grieven, die bij dat personeel bestaan, te ver lengen tot 15 dezer. De datum moet intussshen als uiterste termijn worden beschouwd, daar de commissie zoo spoedig doenlijk tot het verhooren van deskundigen en ge tuigen wenscht over te gaan. Owezaead. In do vergadering van Ingelanden van het Waterschap Ovezand werd een belangrijk besluit genomen en wello. ora te verharden de wegen loopondo van af den Monsterweg tot de grens met Driewegen, zijnde een gedeelte van den Westen- descbon dijk en den Hollepolderschen dijk en een gedeelte Baandijk van af de grens met Driewegen tot voorbij Jan Heije en 2o. om in den tijd van vier jaren elke hofstede in het Waterschap zoo doenlijk met een verharden weg in verbinding te brengen. Kruiningen. In de den 30sten Mei gehouden vergadering van den gemeenteraad was afwezig de heer A. v. d. Fnde. Aan de orde van behandeling komen de navol gende punten. I. Het vaststellen van de jaarwedde van een tijdelijk te benoemen onderwijzer. Met het voorstel van Burg. en Weth. om die jaarwedde te bepalen op f 500, zijn alle aanwezige raadsleden het eens. II. Het ingekomen verzoek namens het Bestuur van de Zangvereeniging ^Crescendo" om gebruik te mogen maken van een der lokalen van de open bare school tot hot houden van repetities. Burg. en Weth. stellen voor het verzoek toe te staan tegen vergoeding van gebruik van vuur en licht. Besloten wordt tot toestemming. Aan B. en W. mij aangenaam zijn, als u daarna weer bier woudt komen, daar ik nog verschillende zaken met u wensch te bespreken". De commissaris ging, en de rechter van instructie keerde na eenig nadenken naar de woning van Winter terug. Daar het telegrafisch uit Spindelmühle terugge roepen dienstmeisje nog niet was aangekomen en juffrouw Nitschke zich verwijderd had, om naar haar kleinkind te gaan, moest Martha den rechter van instructie do deur openen. Het zelfvertrouwen, dat zij bij haar aankomst on gedurende dit verhoor aan den dag gelegd had, scheen door het lange alleen zijn niet hare wanhopige schoonzuster toch een weinig geschokt, want zij zag bleeker dan des morgens, en zij keek den rechter van instructie met eene uitdrukking van onmiskenbare bezorgd heid aan. »Is er iets nieuws opgespoord vroeg zij angst vallig, toen zij den brief in zijne hand bemerkte. j>Heeffc men eindelijk een spoor gevonden »Ja, juffrouw", antwoordde hij ernstig. »Maar ik vrees, dat mijn nieuws niet zeer geschikt is, u vreugde te bereiden. Kent u dit handschrift Martha had de naaste kamerdeur geopend, om in de halfdonkere gang voldoende licht te hebben. Maar nauwelijks had zij een blik geworpen op het couvert, dat de rechter van instructie haar ter hand had gesteld, of zij riep levendig uit»zeker herken ik het. Het is het handschrift van mijn broer." »Eb ook deze regels zijn naar uw meening van zjjn hand Martha las den brief, en een oogenblik daarna wordt overgelaten eene regeling te treffen tot het vergoeden van het gebruik van vuur en licht en het schoonmaken van het lokaal. De oefeningen worden gehouden des Zondagsavonds. III. Een geriDgo wijziging van de begrooting wordt door den Raad goedgekeurd. IV. Mededeeling van bet bericht van goed keuring van den Min. v. Binn. Z. van het plan van schoolbouw, zoodat de aanbesteding eerstdaags zal plaats hebben. Bij de besteding van het gemeente schilderwerk over dit jaar is dit werk gegund aan J. van IJzerloo voor f 320. De heer «7. J. van Arenthalsgewoond hebbende te Hansweerd, bericht aan het gemeentebestuur, dat hij 26 Mei de gemeente verlaten heeft en ver zocht dienvolgens afschrijving van zijn gemeente belasting voor 7 maanden. De Bermsloot te Hansweerd is gedempt over een lengte zooals vroeger bepaald. Voor de bewakingsdiensten aan het station ge durende de stakingsdagen zijn toegekend aan den gemeenteveldwachter J. de Nooijer f 25, aan J. Janse politieagent te Hansweerd f 15 en aan de onbezoldigde rijksveldwachters hriekard en Nieu- wenhuijze respectievelijk f 1,50 en fl voor eiken dag dienst. De heer Elsman brengt ter sprake de verwon ding van dhr. Remvjnse, tengevolge van het hulp verleenen bij het biusschen van den eenigen tijd geleden plaats gehad hebbenden brand. De man, een handwerksman, had eenige dagen niet kunnen werken en dus niets kunnen verdienen. Hij vroeg of geen mogelijkheid bestaat, dien man van ge meentewege eenige vergoeding te geven voor geleden schade. De Voorzitter zegt toe, dat B. en W. in overweging zullen nemen om die schade te ver goeden, te meer daar op een ingezonden vereischte verklaring voor toepassing dor Ongevallenwet geen antwoord is ingekomen. Na rondvraag wordt de vergadering gesloten. Tumfeest en Festival te Goes. Reeds in den morgen van j 1. Maandag was het te bemerken, dat dien dag in onze stad zou worden feest gevierd. De uitgestoken vlaggen, de reeds vroeg met verschillende reisgelegenheden van her en der gekomen feestgangers, die zich door de straten bewogen, de drukte van neringdoenden met halen en brengen, een aantal medewerkers aan het feest, die kenbaar waren aan uniform of insigne, dit alles waren de voorboden van den Zeeuwschen Gymnastenbond met Festival en Zangersfeest. De Feestcommissie en het Bestuur van den Bond vingen de inleiding van den feestwijzer aan met de woorden »In het vertrouwen, dat de stad Goes den goeden naam, dien zij op het gebied van feest vieren bezit, weder schitterend zou handhaven, be sloot het Bestuur van den Zeeuwschen Gymnasten- bond aan de te Goes gevestigde gymnastiekveree- nigingen »Sparta" en »Volharding" de regelingen leiding van de eerste uitvoering op te dragen." Dit vertrouwen is niet beschaamdhet feest is weder in alle deelen geslaagd, dank zij het schoone, ofschoon voor de turners wel wat warme weer moest zij tegen den deurpost leunen, omdat haar knieën dreigden te breken. »Dat dat is onmogelijk!" stamelde zij. >Ger- hard kan dat niet geschreven hebben. Het zou de bekentenis zijner schuld zijn." »Dat is het inderdaad. En het heeft mij niet verrast. Want behalve u, juffrouw, twijfelde hier niemand er aan, dat hij de dief geweest is." De dief! Het wreede woord trof haar als een slag op het voorhoofd. De rechter van instructie had innig medelijden met de arme jonge vrouw, zooals zij daar voor hem stond, de handen tegen de kloppende slapen gedrukt en met bevende lippen. »Wees sterk, juffrouw vermaande hij vriendelijk. ïUw ongelukkige broer heeft u omtrent zijn waar karakter wet.sn te misleiden, zooals hij zijne chefs en zijn eigen echtgenoote daaromtrent heeft weten te misleiden. U ziet nu wei in, dat het dwaas zou zjjn, als u nog langer hem woudt trachten te recht vaardigen." Martha had voor zich uitgestaard, alsof zij zijne woorden in 't geheel niet hoorde. Doch nu kwam zij tot zich zelve. »Neeii neen neen Het kan niet zijn, zooals u zegt. En het is ook niet zooGerhard is geen dief. Ik zweer u, dat hij het niet is. Ik begrijp niet, hoe u, die hem kent, hem daarvoor kunt houden. De brief behoeft im mers niet van hem afkomstig te zijn. Hij kan ver- vaisebt zijn door hen, die mijn ongelukkigen broer vermoord hebben." Hij liet haar opmerking onbeantwoord en verzocht haar op merkbaar koelen toon, hem bij haar schoon zuster aan te dienen.

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1