1903. N" 59, Dinsdag 19 Mei, 9Üsle jaargang. 9V De uitgave dozer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrgdagavond uitgezonderd op feestdagen. '**•$8 per kwartaal, zoo binnen als buit6n Goes, 85ê5«. Afzonderlijke nommers 3 cent. •if®81» vré©*? J3*1*»®! *S<£ S8«il $3$ «Rë4gaveB De Inspectie van de verlofgangers der Nationale Militie zal alhier gehouden worden op Zaïepslag den 13 Juni aanstaande, des namiddags to 1 uur, (Amsterd. tijd) waartoe do verlofgangers zich moe ten verzamelen voor het Gemeentehuis. Hierbij wordt herinnerd lo. Aan het onderzoek wordt niet deelge nomen door verlofgangers, die dit jaar vóór het voor het onderzoek bepaalde tijdstip uit anderen hoofde dan krachtens art. 124 of art. 131 der wet onder de wapenen zijn geweest, of die bestemd zijn om in dit jaar krachtens artt. 108, 109 of 111 der wet onder de wapenen of in werkelijken dienst te worden geroepen (K. B. 2 December 1901, S. no. 230, art. 99, 4e al.). 2o. Ingelijfden bij de militie, die krachtens art. 113 der wot van den werkeljjken dienst zijn ont heven of aan wie krachtens art. 114 der wet uitstel van eerste oefening of van verblijf onder de wape nen is verleend, zijn gedurende den tijd, dat zij in het genot zjjn van de ontheffing of van het uitstel, niet aan het onderzoek onderworpen (als voren laatste alinea). 3o. De verlofganger meldt zich binnen dertig dagen na den dag, waarop hem de verlofpas is uitgereikt, bij den Burgemeester zijner woonplaats aan, teneinde deze zijn vorlofpas voor gezien teekene. (Art. 120 der wet). 4o. De verlofganger, die zich in eene andere gemeente gaat vestigen, geeft daarvan kennis aan don Burgemeester zijner woonplaats. Binnen dertig dagen na den dag, waarop hij komt in de gemeente, waarin hij zich vestigt, meldt hij zich aan bij den Burgemeester dier gemeente, teneinde deze zijn ver lofpas voor gezien teekene. (Art. 121 der wet). 5o. De verlofganger mag zich zonder toestem ming van Zijne Excellentie den Minister van Oorlog, niet langer dan gedurende drie achtereenvolgende maanden buiten 's lands begeven. (Art. 123 der wet). 60. De verlofganger, die de artt. 120, 121 of 123 niet naleeft, wordt in werkelijken dienst ge roepen en daarin gedurende ten hoogste twee maanden gehouden de duur van dezen dienst wordt bepaald door Zijne Excellentie den Minister van Oorlog. (Art. 124 der wet). 7o. De verlofganger, verschijnt bij het onder zoek in uniform gekleed en voorzien van de kleeding en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn ver lofpas. (Art. 127 der wet). 80. De verlofganger is aan de militaire rechts pleging en tucht onderworpen, onder anderen ge^ durende den tijd, welken het onderzoek voor den Militie-Commissaris duurt, en, in het algemeen, wanneer hij in uniform gekleed is. (Art. 117 der wet). 9o. Behoudens hot bepaalde bij art. 117, kan een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring, door den Militie-Commissaris worden opgelegd aan den verlofganger De prjjs der gewone adverfcentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel mee- 10 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking Hebbend* dankbetuigingen worden van 110 regels 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. 16 FEUILLETON De Boekhouder. Roman van O. Klaussmann. »Als ergens de oplossing van het raads«l te vin den is, dan ligt zij daarbinnen", zeide de directeur- generaal, van wien zich een voortdurend toenemende opgewondenheid had meester gemaakt. Ditmaal had zijn vermoeden hem niet bedrogen want toen het aan met zulk werk vertrouwde werklieden gelukt was, de deur der brandkluis zonder al te groote beschadiging van het slot te openen, vond het plotselinge vertrek van Winter eensklaps een even natuurlijke als verpletterende verklaring. De brandkluis was van haar geheelen inhoud aan contant geld bestolen. De portefeuille, waarin de bankbiljetten waren geweest, was ledig, en in een afzonderlijk vak, waarin het in rollen en buidels verpakte goud bewaard werd, vond men slechts eene geringe som aan zilveren en koperen munt. Niets was achtergebleven dan de papieren, waarvan de uitgifte voor den dief een te gevaarlijk beginnen zou z|jn geweest. In groote couverts zorgvuldig geordend, lagen zij nog op hunne oude plaatsen, en elk couvert was door Winter's handschrift van een aanwijzing betreffende den inhoud voorzien. Op een van deze couverten stond in groote, blijk baar met bijzondere liefde geteekende letters te lezen >Particulier vermogen van den kassier Winter." »Hij moet erg veel haast gebad hebben, onze kassier," zeide de directeur-generaal, die met bc- lo. die, zonder geldige reden, met bi) net onder zoek verschijnt 2o. die, daarbij verschenen, zonder geldige reden, niet voorzien is van de bij art. 127 vermelde voor werpen 3o. wiens kleeding- en uitrustingstukken, bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden be- j vonden 4o. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont. (Art. 128 der wotj. lOo. Onverminderd de straf in art. 128 vermeld, is de verlofganger verplicht, op den daartoe door den Militie-Commissaris te bepalen tijd en plaats en op de in art. 127 voorgeschreven wijze voor hem te verschijnen, om te worden onderzocht (Art. 130 der wet). llo. De verlofganger, die zich bij herhaling schuldig maakt aan het feit, sub 4o. van art. 128 bedoeld, of niet overeenkomstig art. 130, voorden Militie-Commissaris verschijnt, of, aldaar verschenen zijnde, in het geval verkeert, sub 2o. en 3o. van art. 128 vermeld, wordt in werkelijken dienst ge roepen en daarin gedurende ten hoogste drie maanden gehoudende duur van dezen dienst wordt door Zijne Excellentie den Minister van Oorlog bepaald. (Art. 131 dor wet). Goes, den 18 Mei 1903. Burgemeester en Wethouders van Goes, DE KONING KOOIJ. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Paarden- en Veulenmarkt te Goes ©p BJïnsday Jmbss 8933, waaraan is verbondon eene Verloting van Paarden, Veulens en Landbouwwerktuigen. Goes, den 18 Mei 1903. Burgemeester en Wethouders van Goes, DE KONING KOOIJ. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. De Secretarie der gemeente zal DONDERDAG 21 MEI a. s., uithoofde van den Hemelvaartsdag, gesloten zijn. Tot het doen van aangifte voor den Burgerlijken Stand zal alleen des voormiddags van 9 tot 9*/2 uren gelegenheid gegeven worden. Goes, den 18 Mei 1903. Burgemeester en Wethouders van Goes, DE KONING KOOIJ. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. GOES, 18 Mei 1903. Bij Kon. Besl. is, met ingang van 25 dozer 10 aan den ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Mid delburg, rar. J. W. A. AL baron van Lamsweerde vende vingers den inhoud der kluis inspecteerde, in een aanvechting van bitteren galgenhumor, »daar hij in de haast van het vertrek zelfs vergeten kon, zijn rechtmatig eigendom mee te nemen." Voor 't overige echter was de oudeheer volstrekt niet geneigd to schertsen. Reeds na den eersten blik in de ledige kluis had hij zich tot Bartel ge wend met het bevel uit het kasboek zoo spoedig mogelijk het totaal bedrag van het contant geld, dat aanwezig had moeten zijn, op te tellen. De boekhouder, wien al deze onbegrijpelijke dingen nog altijd voor den geest trokken als de avontuurlijke voorspiegelingen van een dwazen droom, had met kloppende slapen en met koude zweetdruppels op het voorhoofd de lange getallenrijen opgeteld, om als hot resultaat van zjjne berekeningen mede te deelen, dat er ongeveer driehonderdentaobtig duizend mark in kas moest zijn. Een uitroep van grimmige woede kwam van de lippen van den directeur-generaal. »Ab, die schurk En wat heeft bij al die jaren lang den eerlijken man weten te spelenMaar, zoo waar ik leef, bjj zal ons niet ontkomen." Hij zond een der ambtenaren naar de politie, om aangifte van het voorgevallene te doen. De justitie en de politie togen onmiddellijk aan het werk. Eenige ambtenaren verschenen tor- stond om zich op de hoogte te stellen van hetgeen er gebeurd was en reeds in 't begin van den na middag was een rechter van instructie met een griffier en een commissaris van politie in het kantoor der mijnmaatschappij. De directeur-generaal was in de gelegenheid, hem bij zijne komst een zooeven aangekomen tele gram uit Spindelmlihle te overhandigen, dat aldus met wijziging in zooverre van het Kon. Besl. van 9 Juli 1900, als rechtsgebied aangewezen het arron dissement Middelburg in z|jn geheel 20. benoemd tot ambtenaar van hot openbaar r-;nisterie bij de kantongerechten in het airondis- sement Middelburg, ter standplaats Middelburg, mr. P. W. J. Btjnen, advocaat en procureur te Dordrecht. In do onlangs gehouden vergadering van het waterschap »Kruiningon" werd de voorzitter en dijkgraaf, dhr. P. Nieuwenhuijse, die aan de beurt van aftreden was, met bijna algemeene stemmen herkozen. Vervolgens werd besloten de aarde wegen, die vroeger in onderhoud bij de gemeente waren, in eigen onderhoud te nemen 011 te begrinden, 1 waarvoor elk jaar een som van f 1600 zal worden beschikbaar gesteld. De begroeting 1903/4 werd vastgesteld op f 15427,12 1/2- Hot dijkgeschot, dat verleden jaar met f 1 per H.A. moest worden ver hoogd, kon dit jaar blijven op hetzelfde bedrag, nl. f 8,50 por H.A. Het Hoofdbestuur van den Ned. Bond van Vereenigingen van den bandeldr|j venden midden stand, heeft besloten, om over geheel Nederland een enquête te doen houden bij alle neringdoenden, omtrent de wonsehelijkhöid van het van Rijkswege invoeren van geheele of gedeeltelijke Zondagsrust. Om dit besluit ten uitvoer te brengen, heeft het in de eerste plaats de medewerking noodig van alle vereenigingen van winkeliers en neringdoenden in Nederland, en daarom heeft het deze onmisbare medewerking gevraagd. Het bleek reeds op hot Internationale Congres to Amsterdam, dat de overgroot© meerderheid der aanwezige middenstandsmanuen was voor de regeling van Rijkswege der Zondagsrust, waarbij evenwel met verschillende vakken moest rekening gehouden worden, daar, door een onzaakkundige regeling, mm migen zeer zonden benadeeld worden. Om daarom elk belanghebbende in de gelegen heid t8 stellen zich in deze kwestie bijtijds uit te spreken, meende het Bestuur van don Bond, 't als zijn aangewezen taak te moeten beschouwen hierin handelend op te treden, door zooveel mogelijk do Regeering in staat te stellen bij een eventueele regeling der Zondagsrust, rekening te houden met de belangen Gn wenschen van den handelarijvenden middenstand. 'tls daarom, dat het de vereenigingen heeft uit- genoodigd, niet alleen bij de leden, doch zoo mogelijk bij alle winkeliers eene circulaire te doen verspreiden niet alleen, doch tevens de in vulling en terugbezorging van vragenlijsten te bevorderen. De uitkomsten der enquête zullen categorisch gerangschikt worden, naar de gemeente, de bedrijven, de voor- en tegenstanders van geheele of gedeel telijke Zondagsrust, enz. enz. en al deze statistische gegevens opgenomen worden, lo. in een adres aan de Regeering en 2o. in een rapport, door den Bond op het Nationaal Congres van den handeldrijvonden middenstand te Rotterdam in September a. s. in luidde »Mijn man niet bier. Vermoed hem te Breslau. Wat is voorgevallen Kom van avond daar aan. Mevrouw Winter." «Dat bij niet de domheid zou begaan, naar Spindelmühle te gaan, kon men van den beginne af als zeker aannemen", zeide de rechter. klaar wellicht vinden wij spoedig oen spoor, dat ons zijn werkelijk reisdoel aanwijst." De eerste, dien hij voor een verhoor liet roepen, was de boekhouder, die, naar men hem gezegd had, in den afgeloopen nacht het laatst met den voortvluchtigen kassier gesproken had. In vaste houding met een bleek, maar rustig gezicht gaf Bartel gevolg aan het verzoek. Hij had inmiddels tijd genoeg gehad, om zijne eerste op winding meester te worden en te beselfen, hoeveel er voor hem zelf van een zeker en onbevangen optreden afhing. Wel waren de veol omvattender diefstal dan door hem zelf gepleegd was, en het spoorloos verdwijnen van den dooden Winter voor hem onopgeloste raadsels, waarover h|j nauwelijks durfde nadenken, als zijn zenuwen niet dadelijk weer in de war zouden geraken doch h|j gevoelde als 't ware bij instinct, dat de onverklaarbare ge beurtenissen, die na zijn vertrek in het kantoor moesten hebben plaats gehad, zeer geschikt waren om voor hem zelf het gevaar eener ontdekking te verkleinen. Hij vertelde dus schijnbaar volmaakt kalm, dat hij tegen half twee 's nachts het bureau verlaten en daarbij niets opmerkelijks aan zijn chef bespeurd had. De kassier had hem alleen verzocht precies om negen uur weer op 't bureau te zjju, er bij voegende, dat hij zich niet hesl wel gevoelde en te dienen, om bij d© beraadslagingen over dit onderwerp in de betreffende Afdeoling te kunnen strekken als leiddraad. Naar de N. R. Ct. uit Reicheuhall, in Beieren, verneemt, is president titeijn daar na een goed door stane reis aangekomen. Hij gevoelt zich heel wel. De president heeft zijn intrek genomen in een villa aan de Saalach. KsezsSSsige. Tot agent van politie in de ge meente Bioemendaal is benoemd dhr. A. Paauw, alhier. KalijnspEaaï. De voordracht voor waterbouw kundig ambtenaar aan den Nieuw-Noord-Beveiaud- polder in plaats van wjjlen den hoer J. Nieuwdorp bestaat uit de volgende heeren Al. P. Krijgerbe- noomd waterbouwkundig ambtenaar aan den Oud- Noord-Bevelandpolder, A J. Louwerawaterb. amb tenaar aan don calamiteusen Leendert-Abraham- polder te Kats en O. van Rooyenwaterb. ambtenaar aan den Annapolder te Kortgene. Kunst en Wetenschap. Toonkunst. Het Mei-concert derafdeeling Ooes van de Maat schappij tot bevordering der Toonkunst" heeft Za terdagavond plaats gehad in de zaai der sociëteit »V. O. V." alhier. Het uitgevoerde werk was de »Elias" van Mendelssohn. Dit was, naar het ons wil toeschijnen, een zeer gelukkige keuze. Beter toch dan de moderne werken, waar oen publiek, dat er niet bijna wekeljjkscb in wordt opgevoed, moeilik in raakt, voldoet een oratorium als dit. Er is trou wens over het algemeen iets te zeggen voor het oude repertoire. Behalve de, gelijk een effectenman zou zeggen, intrinsieke waarde van de oude ora toria, ontleenen zij juist aan hare bekendheid zekere aantrekkelijkheid. De »Ehas" is een kalm, zeer melodieus werk, hoogst passend voor ons. Het stuwt zoo rustigjes zijn tonenvloed voort, onvermoeid, maar niet ver moeiend, in teére, weemoedige klaarheid, of forschen, maar steeds kalmen ernst. Het moge dan niet altijd diep gaan, het 6temt tot rust en bekoort. Het is eene uiting van eeno gelijkmoedige ziel, die het leven voelde als een zomerdag jn licht en schaduw. En het is wel zeker, dat hot publiek Zaterdag avond er zeer van genoten heeft, al heeft hot zich dan ook niet altijd enthousiast betoond en al was het ook soms wei wat ai te karig met applaus. Het was een »puyk van soete kelen", dat ditmaal Mendelssohn's muzikale gedachten vertolkte. Naar ons beste weten geoordeeld, waren de koren zeer goed al klonk de zang vóór de pauze ook zui verder dan daarna en ai werd er ook een enkele keer te vroeg ingevallen en was de ijver, waar mede zij zongen, evenredig aan den ernst der studie, die vooraf moet z|jn gegaan. En men was ditmaal zeer gelukkig geweest in de keuze der solisten uitstekende krachten voor zeker, die voor allen het genot dezer zeer verzorgde daarom misschien door den inspannenden nacht arbeid een half uurtje langer zou slapen. 1 Het is goed", zeide de rechter van instructie. »Ga hier maar zitten. Want ik zal u waarschijn lijk nog eenige inlichtingen moeten vragen, en ik acht het van gewicht, dat u bij het verhoor der overige ambtenaren tegenwoordig is." Bartel gehoorzaamde, en de portier Nitschke werd geroepen. Hij verklaarde, dat bij van wfege het schreien van zijn ziek kleinkind om half twee nog wakker en in de kleeren geweest wus. Toen nu de boekhouder Bartel aan het venster klopte, was hij uit den kelder gekomen en bad op de gebruikelijke manier de huisdeur geopend. Maar de boekhouder was toen nog eenmaal omgekeerd, om met den in zijn bureau zittenden kassier iets te bespreken. »Hebt u gehoord, wat tusschen de beide heeren gesproken werd »Ik geloof, dat het over zekere papieren han delde en dan ook, dat meneer Bartel om negen uur wilde terugkomen. Heel duidel|jk kon ik den kassier niet verstaan, omdat ik te ver verwijderd was." »Maar u hebt hem hooren antwoorden »ZekerHet was zoo iets als een geprevel. Maar het was toch zijn stem." »U kunt dat met volle zekerheid verklaren »Met volle zekerheid, meneer »Welnu en wat hebt u gedaan, nadat de heer Bartel het buis verlaten had?" »Ik heb achter hem de huisdeur gesloten en ben weer naar den kelder gegaan. Omdat het kind nog altijd schreide, droeg ik het op den arm, op dat mijne vrouw kon slapen. Hot moet wel tegen

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1