1903. N°. 55. Zaterdag 9 Mei. 90stc jaargang. Bij dit no. behoort een bijvoegsel. FEUILLETON De B oekhouder, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrjjdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,25. Afzonderlijke nommers 5 cent. ënxassdietg tnaffi jsdwcfpSesaSEéffa wéoi* 2 op s«sa ötsg uiigavti De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent, per regel HAVEN van GOES. Burgemeester en Wethouders van Goes geven kennis aan de belanghebbenden, dat voor de ge wone onderhoudswerken de haven van Goes zal gesloten zijn van Zondag 7 Juni des namiddags I uur tot en met Zaterdag 20 Juni- In dien tusschentijd wordt niet geschut. Op Zondag den 21 en Sfiaandag 22 Juni wordt weder water ingenomen en het al of niet schutten door den Sasraeester geregeld. Tot en met de 3de week in Juli kan het schut ten niet regelmatig geschieden wegens het lichten der sasdeuren. Goes, den 8 Mei 1903. Burgemeester en Wethouders van Goes, DE KONING KOOIJ. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VER3LUIJS. GOES, 8 Mei 1903. Van de kommiezen bij 's rijks belastingen in Zeeland zijn o. a. bevorderd tot de eerste klasse J. J. Vijverberg te Goes, thans tweede klassetot de tweede klasse J. J. Pannekoek te Ellewoutsdijk. Bjj het door de Staatsspoorwegen te Utrecht gehouden examen voor klerk-telegrafist 3e klasse slaagde o. a. H. Meidenkamp te Kruiningen-Ierseke. Het is thans zeker, zegt de N. R. Ctdat te Vlissingen een brigade marechaussees gevestigd zal worden. Bij kon. besluit is benoemd, met ingang van 1 Juni, tot directeur vau het huis van bewaring te Rotterdam dhr. H. Bierenbroodtpotthans adjunct directeur 2den rang in de strafgevangenis te Utrecht, vroeger te Goes. Het Hbl. verneemt uit Montone, dat president Kruger het goed maakt en dat zjj, die hem in enkele maanden niet zagen, getroffen werden door Roman van O. Klaussmann. De koelheid en afgemetenheid van zijne verkla ring brachten Hermine den omvang van haar flater, dien zij begaan had, onder het oog. Voor bet oogen- blik was er geen gelegenheid moer de fout weer goed te maken. Want de advocaat haalde zijn horloge te voor- schjjn eu voegde, nog voordat de ontstelde jonge vrouw hem had kunnen antwoorden, er aan toe j>Maar laten wij van ganscher harte wenschen en hopen, dat de vrees van dokter Weiss overdreven geweest is. En nu zult u het mij zeker niet kwa lijk nemen, als ik heenga." Toen hij het huis van Winter verliet, geschiedde dit met het onwrikbare voornomen, het voortaan niet meer te betroden. Mevrouw Winter echter moest wel iets dergelijks op zijn gezicht gelezen hebbenwant toen hij nog ternauwernood de straat kon hebben bereikt, zat zij reeds aan haar schrijftafel, om langs schriftelijken weg de recht vaardiging te beproeven, waarvoor hij haar geen tjjd gelaten had. Zij schreef hem, dat hij haar bitter onrecht zou aandoen, als hij de heftige uit lating over de plannen van haar man als liefdeloos heid tegenover haar schoonzuster beschouwde. Ook indien Gerhard zyno zuster niet mocht bedenken, zou zy het als haar heilige plicht beschouwen, voor Martha ten allen tjjde een zorgende vriendin te zijn. De vluchtige opwelling, waarover zij zich direct daarna diep geschaamd had, was slechts een gevolg van haar zenuwachtigheid, veroorzaakt door zorgen en door het opwindende verstoppertjespel dor laatste vier-en-twintig uren. Het had haar zeer gedaan, te denken, dat, niettegenstaande haar trouwe echtelijke plichtsbetrachting, die haar waarlijk soms moeiljjk genoeg gevallen was, haar man meer van zijn zuster hield dan van haar. En alleen dit gevoel, niet echter de gedachte aan het armzalige geld, had haar de leelijke woorden ingegeven. Het was haar een behoefte hem dat te zeggen, want het zou voor haar een ondragelijke gedachte zijn, juist door hem verkeerd beoordeeld te worden. Van het testa ment werd in den brief niet meer gesproken maar hij eindigde met een ondanks haar voorzichtigen vortn voor den advocaat zeer duidelijke vingerwijzing naar de groot© verandering, die binnen kort in zijn vermeerderde kracht. Kruger gaat 15 Mei naar Nederland, waar hij zich de villa »Djemnah" te Hilversum tot verblijf heeft gekozen. De SiA&tscommissie voor de spoorweg-enquête heeft aan de besturen der vakvereenigingen van spoorwegpersoneel, ook aan de afdeelingen van den Ned. Bond van spoor- en tramwegpersoneel, de volgende circulaire verzonden »De Staatscommissie tot het instellen van een onderzoek ten aanzien van de rechtsverhoudingen en do voorwaarden, waaronder het personeel bij het spoorwegbedrijf in dienst is, heeft de eer u hierbij een afdruk toe te zenden van eene door haar vast gestelde lijst van vraagpunten voor dat onderzoek. Wenschende over do vragen, waarover het onder zoek loopen zal, zooveel mogelijk licht te doen op gaan, zoude zij er prijs op stellen omtrent did vraag punten of sommige daarvan van u zoodanige schrifte lijke inlichtingen te ontvangen, als uw werkkring u in de gelegenheid stelt te verstrekken. Voor zoover do bjjgevoegde lijst aan volledigheid mocht te wen schen overlaten, zal de commissie ook gaarne mode- deelingen ontvangen omtrent onderwerpen, daarin niet vermeld, mits deze vallen binnen de grenzen van het haar opgedragen onderzoek. Zij veroorlooft zich er op te wijzen, dat het haar, ter volvoering van hare taak, te doen is om zake lijke inlichtingen betreffende de rechtsverhoudingen en de voorwaarden, waaronder het spoorwegpersoneel in dienst is, en betreffende bij dat personeel be staande grieven. Voorts beveelt de commissie zich beleefdelijk aan voor een opgave der personen, die naar uwe mee ning meer bijzonder in aanmerking zouden komen om als geiuigen of deskundigen te worden gehoord. De commissie zoude wenschen, dat die opgave voor elk dier personen behalve zijn naam, zjjn voorna- m9n, zijne woonplaats en zijn nader adres, voor zooveel doenlijk ook inhield waar, en in welke be trekkingen en b|j welke spoorwegmaatschappij h|j in dienst is geweest, alsmede of hij al dan niet thans nog bij de maatschappij in dienst is. Daar de commissie voornemens is zoo spoedig mogelijk tot het verhooren van getuigen en des kundigen over te gaan, zal het haar aangenaam zijn, de verzochte inlichtingen en opgave vóór den Martha's leven zou plaats hebben en waardoor haar toekomst eens en vooral verzekerd zou worden. »Indien hij werkelijk voor mij verloren was", dacht Hermine, terwijl zij den tamelijk langen brief sloot, »haar ten minste zal hij nooit behooren!" Nog op den avond van denzelfden dag moest de brief in handen van den advocaat geweest zijn. En vier-en-twintig uur later kwam een aan mevrouw Hermine Winter geadresseerd briefje van Hermann Schröder8 hand, dat zij wel als zijn antwoord mocht beschouwen, ofschoon daarin niet gesproken werd van haar brief, dien zij als »streng vertrouwelijk" gewaarmerkt had. Het bevatte niets anders dan hoffeljjken dank voor de tot nu toe genoten gast vrijheid en een verzoek, hem te verontschuldigen, indien het hem tengevolge van zijn veel werk niet meer mogeljjk mocht zijn, de familie voor haar vertrek naar Spindeliniihle persoonlijk goede reis te wenschen. Toornig scheurde de jonge vrouw het briefje in flardenwant dat was niets anders dan eene weigering in den meest ondubbelzinnigen vorm. En al de prachtige luchtkasteelen, waarmede haar wenschen het beeld der toekomst reeds gevuld hadden, schenen voor deze hoffelijk afgemeten woordon in 'tniet te verzinken. Haar reeds lang gekoesterde afkeer van haar schoonzuster evenwel, in wie zij de eigenlijke oorzaak van haar pijnlijke teleurstelling zag, ont aardde van dit oogenblik af in doodelijken haat. De heer George H. Miller scheen zich in het gastvrije huis van zijn zwager zoo op zijn gemak te gevoelen, dat hij zijn bezoek in strijd met het aanvankelijke voornemen tot meer dan een geheole week uitbreidde. De verhouding tot z|jno zuster evenwel had ge durende dien tjjd aan hartelijkheid eerder verloren dan gewonnen. Hermine scheen hem voortdurend met zeker wantrouwen gade te slaan, en met name gedurende de laatste dagen van zijn verblijf trachtte zij elk alleenzijn tusschen hem en haar man te voorkomen. De spottende blikken en de voor haar alleen begrijpelijke toespelingen van den Ameri kaan" deden zien, dat hjj haar bedoeliDg en ook de redenen daarvan zeer goed doorgrondde. Voor 't overige ochter bleef bij tot het laatste oogenblik altjjd even vriendeljjk en beminnelijk, terwijl zijn gedrag tegenover Martha juist dat van een ornstigen aanbidder was. Dat hem van dien kant ook niet de geringste aanmoediging ten deel gevallen was, daarover kon hg niet in twyfel verkeeren. De jonge len Juni a. s. te ontvangen, onder h-t adres: Staatscommissie van enquête omtrent het Spoorwegpersoneel, 's-Gravenhage. De volgende lijst van vraagpunten behoort bij de circulaire I. a. Aard van den dienst. Onafgebroken inspan nende arbeid. Andere dienstverrichtingen. Nacht dienst (tusschen welke uren), b. Diensttijd. Korte rust- en schafttijden, c. Dagelijkscbe vrije t|jd. d. Ge legenheid tot vervulling van godsdienstplichten. e. Vrije Zondagen./. Vrije dagen. Verloftjjd.^. Re glementaire voorschriften omtrent dienst- en rust tijden. h. Naleving van art. 113 Algemeen Regle ment voor den dienst op de spoorwegen. Controle daarop. Ontheffingen eu regelen daarbjj gevolgd. II. a. Wijze van berekening van het loon. Dag loon, uurloon, stukloon, b. Bedrag van het loon. c. Loon voor vrijo dagen en bjj verlof, d. Vergoeding van overwerk, nachtdienst, Zondagsdienst, e. Ver goeding bij verplaatsing, f Premiestelsels. Voor- en nadoelen der premiën. Wijze van berekening en bedrag der premiën. g. Tijd van uitbetaling van loon en premiën. h. Vrjje of goedkoope woning. Inrichting en staat van onderhoud dor woningen. i. Genot van tuingrond, j. Vrij vuur en licht. k. Verschaffing van kleeding. I. Vrij vervoer, m. Gra tificatiën. 7i. Uitoefening van nevenbedrjj ven door het personeel of de gezinnen. III. a. Geneeskundige hulp. Ondersteuning bij ziekte, ongevallen, invaliditeit, ouderdom of over lijden. b. Beheer van bestaande ondersteunings-, pensioen- en woduwenfondsen. Contróle daarop. IV. a. Voorwaarden van aanstelling en bevorde ring. Tijdelijke en vaste aanstelling, b. Wijze waar op dienstcontracten worden aangegaan, c. Inhoud dier contracten. Reglementen. Hunne bekendmaking aan het personeel, d. Duur der dienstverbintenis. e. Ter my n van ontslag en van opzegging, Leef tijd van ontslag, g. Boeten en andere straffen. Beklag, h. Indiening van verzoeken en klachten, behandeling daarvan. V. a. Verhouding van chefs en personeel, b. Verhouding tusschen de onderneming en de orga- nisatiün van het personeel, c. Redenen van minder gunstige verhoudingen, d. Werkstakingen. Hare oorzaken en gevolgen, e. Voorkoming, bijlegging le er ar es had hem integendeel in 't laatst beslist afwijzend behandeld en zich misschien alleen door de beleefdheid, die zij den gast van het huis ver schuldigd was, laten weerhouden, hem te verzoeken, van zijne familiariteit verschoond te blijven. De toebereidselen voor het zomerverblijf in Spindelmühle werden door de jonge vrouw met grooten ijvor gemaakt. En het was haar in elk geval zeer welkom, dat Martha niet mee wilde gaan. Want de jonge leerares had van de ouders van eën harer leerlingen de zeer hartelijke uit- noodiging ontvangen, de vacantie op hun bij Liog- nitz gelegen landgoed door te brengen en zij had reeds daarom de uitnoodiging aangenomen, omdat het ook voor haar een opluchting was, voor een tijdlang verlost te zijn van het familieleven met haar schoonzuster. De advocaat Schroder had zij sedert dat mid dagmaal nog slechts één keer op haar weg naar school ontmoet. Maar zy had zich ditmaal waar lijk niet kunnen vleien met de hoop, dat het eene door hem opzettelijk uitgelokte ontmoeting was. Want hij was haar met een zeer stijven eu stommen groet voorbij gegaan. VI. Middernacht was voorbij maar in de kantoren van de maatschappij »Glttckauf" brandden met zacht, eentonig gesis nog altijd de gasvlammen. Men schreef 30 Juli, en zooals altijd op do beide laatste dagen der maand, als de boeken voor de contróle afgesloten moesten worden, moest Winter, om het moeilijke eu omvangrijke werk af te krijgen, een groot deel van den nacht te hulp nemen. Voor den boekhouder Bartel bestond geen ver plichting, na de gewone diensturen op het kan toor te blijven. Maar omdat hij nooit eene ge legenheid liet voorbijgaan, om zijn on vermoeiden dienstyver aan den dag te leggen, stelde h|j zich ook voor dit nachtelijk werk altijd met de meeste bereidwilligheid ter beschikking van zijn chef. Dat niet alleen het eigenlijke kantoor, maar ook het aangrenzende vertrek verlicht was, had zijn oorzaak in do vaste' gewoonte van den boekhouder, bij het optellen van groote getallenreeksen de verschillende getallen halfluid te prevelen een gewoonte, die den zenuwachtigen kassier in zjjn eig9n werk altijd gevoelig stoorde. Sedert acht uur 's avonds reeds zat de boekhou der hier, zonder dat bjj ook maar één enkele maal zijne plaats verlaten of zyn werk ondorbroken had. Maar nu begon het hem voor do oogen te sche en beslissing van geschillen tusschen de onderneming en het personeel. VI. Inrichting van de spoorwegen, van het materiëel, van de stations en van de werkplaatsen met het oog op de veiligheid, de gezondheid en het yrelzyn van het personeel. 's-Gravanpolder. In de Donderdag gehouden vergadering van ingelanden van den polder 's-Gra- venpolder waren 11 ingelanden tegenwoordig, uit brengende 15 stemmen. De rekening 1902/8 bedroeg in ontvang f 1270,86'/j, in uitgaaf f 1018,10, dus sluitende mot een goed slot van f252,761/z. De begrooüng werd in ontvang en uitgaaf goedgekeurd op f 1200,91 éeu post gaf aanleiding tot lang durige beraadslagingen. De polder Oo8ter-Zwake nameljjk vroeg aan den polder 's-Gravenpolder om subsidie voor het onderhoud van den zeedjjk van Oostor-Zwake. Eea dergelijk verzoek was in 1901 van de hand gewezen, maar sedert dien was deze polder gedwongen een deel van den zeedijk van steenglooiing te voorzien, welk werk f 1200 heeft gekost; aangezien Ooster-Zwake slechts 80 H.A. groot is, was dit bedrag een groot bezwaar voor dien polder, die genoemde som geleend had. Nu bet werk verricht was, vroeg Ooster-Zwake weder om hulp. Steeds hadden de polders voor noemd en Middel-Zwake samen alle lusten en lasten gedeeld en nu ging het uit een billijkheidsoogpunt niet op, dat Ooster-Zwake alleen voor zjjn zeedijk zou zorgen. Mr. de Wüt Hamer te Middelburg, over dez9 zaak gehoord, was van oordeel, dat 's Graven polder Ooster-Zwake helpen moest, vooral om ro- denen van billijkheid. De meeste ingelanden zeiden hun gevoelen over deze zaak, de een wilde den naburigen polder, die trouwens in andere opzichten wettelijk en nauw met onzen polder verbonden is, heipen een ander wilde alleen van recht, niet van billijkheid weten. Eindelijk werd besloten, dat dit jaar door 's Gra venpolder aan Ooster-Zwake f 60 zal gegeven wor den, zonder zich verder tot iets te verbinden en zonder zyn standpunt van 1901 prjjs te geven. Het dykgeschot bleef op f2,25 per H.A. bepaald en aan de gemeente 's Gravenpolder werd weder 70 cent per H.A. toegestaan voor het onderhoud der wegen. meren, zoodat de lange getallenreeksen voor hem als een hoop bedrijvige mieren een oogenblik door elkaar wiemeldeü, en hij legde de pen neer, om even adem te schoppen. Een der vensters, die op de binnenplaats uitzagen, was met het oog op de warmte wjjd geopend, en behoefte gevoelende, de door het lange zitten stjjf geworden leden te rekken, bleef Bartel, nadat bjj een paar keer zoo zacht mogelijk in de kamer op en neer was gegaan, voor dit venster staan. Het was een van die heldere zomernachten, waarin de aarde zich slechts in een matten, zil- verachtigen sluier schjjnt te hullen. Zelfs op vrij aanzienlijken afstand kon men de omtrekken der verschillende voorwerpen onderscheiden. En bjjna angstwekkend duidelijk schemerden de spookach tig witte grafsteenen op het naburige garnizoens kerkhof. De boehhouder, wiens neiging voor fantastische, bijgeloovige voorstellingen ongetwijfeld een erfdeel van zijn zigeunerbloed was, had deze stomme go- tuigen van den dood nooit anders dan met hei melijke griezeling kunnen beschouwen. Vandaag echter hield zyn geest zich zoo geheel met andere dingen bezig, dat hjj ze nauwelijks zag. Met meer kracht dan ooit te voren ontwaakten ia zyn bin nenste de hartstochtelijke wenschen, die altijd de eigenlijke drjjfveer van al zijn denken en streven geweest waren. Hij wilde rijk worden, onmetelijk rijk, zooals vóór hem reeds zoo velen waren ge worden, die hunne loopbaan in armoede en nede righeid begonnen waren, zooals hjj. En niet alleen de zaligheid van de macht, die alken de rjjkdom vermag te geven, het geluk der liefde wilde hij met volle teugen genieten. Ja, de gedachte aan dit hoogste aardsche geluk beheerschte hem vandaag geheel. Want de gebeurtenissen der laatste veertien dagen, die hem aanleiding gegeven hadden, zich erg veel met Martha bozig te houden, hadden zjjne heimelyke liefde tot een hartstocht aangewakkerd, tegen welke tegenstreven niet baatte, nadat hij zjjn geheele zijn in bezit genomen bad. Droomend zoo wel als wakend dacht hij nog alleen aan baar en zoo hij vandaag meer dan ooit naar rijkdom en aanzien haakte, was het vóór alle dingen, om dat hij zeker was, dat Martha het aanzoek van een rijk en aanzienlijk man niet zou weerstaan, hoe duidelijk zjjne zigeuner-afkomst hem ook op het gezicht mocht zjjn geschreven. Wordt vervolgd

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1