ADVERTENTIES en I jongste groots werkstaking. Hat artikaitje begint al met de verzekering dat»G«lijk men zich her inneren zal", alle spoorwegen in Nederland het eigendom yan den staat zyn, en door den staat geëxploiteerd worden. Het staat te bezien, meent de schrijver, (de aflevering is van 25 Aprilof de Nederlandsche regeering zelf d© beroering, door de nieuwe wet teweeggebracht, zal kunnen bedwingen, of dat zij genoodzaakt zal zijn, »het aanbod te aanvaarden van keizer Wilhelm, om den dienst op de spoorwegen in stand te honden met behulp van Duitsche soldaten". Gebeurt dit laatste, dan zal er een groote stap -gedaan zyn (inderdaad tot de op neming van Nederland in het Duitsche rijk, op den voet van Saksen of Wurtemberg by voorbeeld. De schrijver stelt ons dan gerust ten aanzien van de bevoegdheden die koningin Wïlhelmina zou behou den, en weidt ten slotte uit over deu by zonderen lust van de Duitschers, om ons land in te palmen, mitsgaders onze koloniën in Oost en West. Maar dat deuntje is waarlyk al te zeer afgezaagd. Gisteren is te Middelburg opgehaald het lijk van een joogmensch, zoon van een schipper, en eer gisteravond door een noodlottig toeval te water geraakt. YdUoh geld. Het Vad. bevat het volgende be richt »Er zijn valsche guldens in omloop, wel 10,000 wordt er beweerd. Men herkent ze hieraan, dat de y in het randschrift (in het »zy") geen Grieksche y is, maar gevormd wordt door een i en een j." Men meldt aan de Tel. Onder Oostwold zit een gezin, man, vrouw en acht kinderen, waarvan de oudste 11 jaar, met de armeljjke meubeltjes, zonder onderdak, aan den kant van den weg. Wie met een rytuig passeert, is genoodzaakt uit te stijgen, daar de paarden schich tig worden. De huisbaas liet de arme menschen uit zetten, ofschoon ze geen huurschuld hebben. Nog niet lang geleden hadden man, vrouw en eenige kinderen typhus, en Maandagmiddag woedde eon vrij hevig onweer en vielen er stroomen water. Vry dagnacht werd er ©en poging tot moord gedaan op den drukker-uitgever van hot te Vaals verschijnend weekblad De Grensbode Terwijl W. tusichen 12 en 1 uur bezig was met het vouweu van couranten, werd er opeens hevig op een venster zijner restauratie geklopt. W. zich naar het venster begevende om naar de oorzaak hiervan te zien, hoorde op eens een schot vallen. De ruit met de gordijnen, waarachter hy stond, werden doorboord, evenoens 6 bladen, die hy in de handen hield, totdat eindelijk de kogel van een nogal tamelijk zwaar revolverkalibcr in zijn boezelaar terecht kwam, alwaar hij in de vezels verward bleef zitten. Alhoewel de politie dadelijk gewaarschuwd werd, is van dader of daders geen spoor. Nabij Voorschoten werd Zondagavond de laatste trein naar Leiden plotseling tot stilstand gebracht door het trekken aan de noodrem. By onderzoek in de coupé, waar dit geschied was, zag de conduc teur een heer levenloos uitgestrekt op den grond liggen. Te Leiden werd eene beroerte geconstateerd. Blijkbaar had bij in zijne benauwdheid nog de nood rem overgehaald. Ruim drie jaar geleden vertrok uit Gendering een man van 77 jaar naar Amerika. Thans krjjgt zyn familie bericht, dat de tachtigjarige binnen verloop van een maand weer terug zal zyn. Geheel alleen aanvaardde de oude de reis en ook geheel alleen zal hij de terugreis ondernemen. De Amersflorteche kei. Vermoedelijk dezelfde spotvogel, die Vrijdag te Amersfoort den omroeper deed rondgaan om de kei als verloren voorwerp nit te roepen, heeft hem gisterenmiddag daar rond gezonden om alle ras-Amersfoorters te nooden op een vergadering, in welke nadere feestelijkheden zouden worden besproken. Een 125-tal, meest uit de volksbuurten, was aanwezig, doch kennelijk niet hij van wien de invitatie uitging. Bij een zoo onge dacht goede opkomst, wierp zich in gloeiende geestdrift voor 't historisch gedenkstuk een der aanwezigen op als spreker en onder daverende hoera's werd besloten, van den dag waarop het ge vaarte naar zijn nieuwe standplaats zal worden vervoerd een »echt stedelyken feestdag en recht gezelligen volksdag" te maken. By acclamatie werd een 9-tal Amersfoorters van abBoluut onvervalschteu bloede in eeno commissie benoemd, welke als eerste plan ontwierp een reveille, een zanguitvoering, een gecostumeerden optocht gb dit bovenal het naar zyn plaats trekken van de kei. Hbld Bij Wöpkes Mühle zyn Zaterdag uit de Saaie de lyken gehaald van een 40-jarig man en een 10-jarig meisje, te zamen verbonden en te Brac- witz die van een 30-jarige elegante vrouw en van een 9-jarig meisje, beiden ook omstrengeld. Zeer waarschijnlijk heeft men hier met één gezin uit Leipzig te doen en met het einde van een droe vig huiselijk drama. Dr. Moulebisschop van Durham, die den toe stand van de mijnwerkers in zyn district wilde nagaan, heeft zich niet bepaald tot een bezoek aan kolenmijnen. Hij nam zelf het houweel ter hand en hakte by na een wagentje vol kolea uit. En hy verklaarde, dat het een werk is, waar je warm van wordtwat dan ook de waarheid is. Aan Voisin, een onschuldig veroordeelde, die acht jaar op de galeien heeft doorgebracht, is door den krijgsraad te Orleans behalve eerherstel een schadeloosstelling toegekend van 40,000 frs. Wat zal men later Dreyfus aanbieden De wetenschap gehuldigd. Marconide uitvin der der draadlooze telegraphie, is j.l. Vrydag te Rome aangekomen en aan het spoorwegstation ont vangen door den burgemeester, prins Colonnaver tegenwoordigers van de regeering, vele andere aan zienlijke personen en een aantal vereenigingen met muziek en banieren. De burgemeester hield een toespraak, waarin hij Marconi namens de stad ver welkomde. Eene menigte van duizenden vergezelde den gevierden uitvinder naar zijn hotel. Men spande de paarden van zyn rijtuig en hij werd letterlyk in zegepraal door Rome's straten gedragen. Na zijn aankomst in 't hotel moest Marconi nog herhaalde malen op het balkon verschijnen, om door de menigte te worden toegejuicht. Volgens een Reuter-telegram uit New York, zyn bij het eiland Hog, op de kust van Virginia, de Hamilton en de Saginawtwee stoomkustvaarders, in den mist op elkaar gestooten. De Saginawmet twintig reizigers en veertig koppen bemanning, zonk, en twintig of dertig menschen verdronken. De vamp in Canada. Het blykt thans, dat er 56 personen by de ramp te Frank zijn omgekomen. De geldelijke schade wordt geschat op f 3,600,000. Men berekent, dat er twee duizend man noodig zullen zyn, die verscheidene maanden zullen moe ten werken, om da tweemijl spoorweg, die door de instorting bedolven is, weer. te herstellen. Nog steeds rollen er groote rotsblokken, waar van sommige honderden tonnen wegen, naar be neden. Op het oogenblik is het nog zeer gevaarlijk een onderzoek in loco in te stellen. Personen, die van de andere zijde van den Turtleberg kwamen, berichten, dat er aan dien kant een groote scheur in do rots is van drie vierde myl lang en eenige voeten breed. De Danz. Ztg. maakt melding van een merk waardige redding van een schipbreukeling. Den 16en April was de Duitsche ijzeren tjalk Erndte thuis hoorende te BreihoJz by Rendsburg, met een lading hout van Memel vertrokken. Den volgenden dag begon het te stormen, en den 18den sloeg het schip om, op de hoogte van Rixhöft. De kapitein Engellandt is zyn naam was juist te voren even in de kajuit gegaan. Het water drukte oogen- blikkelijk de kajuitsluiken toe; de kapitein zat ge vangen. De verdere bemanning, drie man, is naar alle w&arschynlijkheid verdronken. Htt schip dreef met de kiel naar boven als wrak in zee. Zoo werd het 11 dagen later, den 29sten April,'s namiddags 4 uur, op een afstand van ongeveer 170 zeemijlen van Rixhöft opgemerkt door het Noorsche stoom schip Aurora. Het weer was stil, en de kapitein van het Noorsche schip liet een boot uitzetten om het wrak op sleeptouw te nemen. Toen de matro zen met de boot by het wrak kwamen, hoorden zy kloppen, en nadat zy luid geroepen hadden, ook een stem. Het machinepersoneel van de Aurora boorde vervolgens een gat door den scheepswand, en het duurde maar even, of er kwam door dat gat een vinger te voorschijn. Nadat wederzijdsche in lichtingen waren gegeven, werd het boorgat weer dichtgemaakt en het wrak door de Aurora op sleep touw genomenmidden op zee kon men be zwaarlijk een grooter gac in het schip maken, en indien men het gedaan had, zou het wrak ver moedelijk onmiddellijk gezonken zyn. Den volgenden namiddag ongeveer 5 uur kwam de Aurora op de reede vau Neufahrwasser aan, het wrak werd in het havenbassin gesleept, onder een groote kraan gebracht, en ruim 6 uur werd met man en macht begonnen met het maken van een opening in den bodem van de Erndte. De op gesloten kapitein riep zijn redders aanwijzingen toe, maar de platen van het betrokkelyk nog nieuwe schip wareu zeer stevig geklonken, zoodat het werk maar matig vorderde. Eerst te kwart voor tien was de opening groot genoeg, en werd de 31- jarige kapitein onder hoera-geroep van de toe schouwers naar boven geheschen. Hy werd naar een hotel gebracht en dronk daar allereerst een kop koffie. In de kajuit had hy proviand gehad, genoeg voor 15 dagen, maar geen drinkwater. Den laatsten dag was hij zeewater gaan drinken. In den Stefanusdom te Weenen is op den 1 Mei, een aanslag gepleegd op den dienstdoenden geestelijke. Een jongmensch trad plotseling op den kapelaan toe en loste, voor het altaar staand, eenige revolverschoten. Een onderwijzer werd doodelijk ge troffen en een vrouw licht gewond door een schamp schot. De moordenaar werd aan de politie overge leverd. Hij moet krankzinnig zyn. De kerk is onmiddellijk gesloten. Een officieel telegram van den Canadeeschen minister-president over de ramp te Frank bevestigt dat een bergstorting, maar van ontzaglyke afme tingen, de oorzaak is geweest. Hetgeheele oostelijke gedeelte van den Schildpadberg is in het dal ge gleden, en de toegang tot de mijn is erdoor afge sloten. Dertig mijnwerkers zijn vermoedelyk nog levend in de myn men tracht hen te verlossen door de opening vrij te maken. Er zijn tien huizen vernield. Hoeveel menschen omgekomen zijn, is nog niet te zeggen, maar waarschynlyk zijn de eerste opgaven overdreven geweest. De poBtschandalen te Washington moeten steeds grooter afmetingen aannemen. De echtge- noote van een der hoogste ambtenaren, die sinds begin Maart niet meer in dienst was, en, in af wachting van zyn ontslag, tot primo Mei verlof had, is in het bureau van haar echtgenoot gegaan en heeft daar de brandkast laten openbreken om gewichtige papieren, compromitteerend waarschyn- lijk voor haar man en voor andere personen, te kunnen verdonkeremanen. Krasser stuk is moeilyk denkbaar Zeilschepen met zenen masten. In de Ameri- kaansche handelsvloot zyn voor korten tijd voor het overzeesche vrachtverkeer nieuwe zeer groote zeil schepen in gebruik genomen, waarvan men groote verwachtingen koestert. Schoeners met vijf masten bestonden al geruimen tijd, maar nu meent men, dat een inrichting met zeven masten nog grooter voordeelen moet aanbieden. Met zulk schoener- takelwerk en het gebruik van stoommachines voor de bediening van zeilen enz., zou dan een betrek kelijk kleine bemanning ook voor zoo'n groot vaar tuig geheel voldoende wezen. Daar er altyd een groote voorraad goederen, die, zonder te bederven lang onder weg kunnen blijven, op vervoer ligt te wachten, verwachten de Amerikanen door die nieuwe, ongewoon groote zeilschepen, do bevrachting uiterst goed en goed koop tot stand te kunnen brengen. Het grootste van deze schepen is nu de Thomas W. Lawson, die 403 Amerikaansch» voet lang is, en 23.5 voet diepgang heeft met «en goederen-laadruimte van 5218 ton. De hoofdmasten zyn van staal en 135 voet hoog, bij eeu middellijn van 32 voet. De zeil- oppervlakte bedraagt niet minder dan 43.000 vier kante voet. Dg romp van het schip is mede van staal. De hutten van officieren en manschappen zyn electrisch verlicht en worden met stoom verwarmd. Alle deelen van het schip zijn onderling electrisch verbonden. Op het voordek is een stoommachine met twee cylinders voor het opwindenop het achterdek is een tweede iets kleiner stoommachine on voorts zijn er nog vijf andere op verschillende plaat sen van het schip verspreid. Ankerkettingen, kranen, roerpompen, tot zelfs de pomp voor het schoonma ken van het schip, worden mede alle mechanisch gedreven. Het schip kan een lading van ongeveer 9000 ton kolen innemen en heeft, ondanks zyn grootte, door de uitmuntende mechanische voorziening vol doende aan oen bezetting van maar 16 man. Er zijn op het oogenblik in de Vereenigde Staten 83,300 vrouwen en 18,000 mannen, wier huwelijk ontbonden is. Het belangryk verschil in deze cijfers wordt verklaard door het feit, dat ge scheiden mannen spoediger hertrouwen dan ge scheiden vrouwen. Chicago schijnt d© stad der echtscheidingen te wezen daar wonen ruim 4000 gescheiden echtgenooten. Sierlijke Stand van So«s. van 4 tot 6 Mei 1903. Huwelijksaangifte: 5, Dingenis Clement, 38j., jm., te Helder, en Pieternella Maas, 28 j., jd., te Goes. Geboren 2, Huijgtje, d. v. Marinus de Dreu en Geertruida de Kok. Posterijen. De Directeur van het Postkantoor te Goes brengt ter kennis van het publiek, dat met ingang van mor gen, 7 Mei, de laatste buslichting voor Kloetinge en Wilhelminadorp zal plaats hebben ten 8 50 m. en 5.30 a. Laatste en telegraphische berichten. Acte-examene L. O. in Zeeland 6 Mei. Geëx. 8 vrouwel. cand.geslaagd 7, de damesH. C. Heule van Zioriksee, H. P. van Gorssel van Oud-Vosmeer, H. J. Veele van Goes, E. P. Quaak van Scherpenisse, W. P. Balkenstein en R. L. Bosschem van Westdorpe ©n P. D. Koet- mans van Terneuzen. Te houden Aanbestedingen. Datum. Pleats. Voorwerpen. Informatifir, 18 Mei, Goos, tchi'derwerk, Weeshuis Goes. 20 Goes, onderhoud, weriien, leveren grind, onderhoud sluizen enzJ. M. Kool*, Worae'dinge 22 Borselo, nieuwe keibestrating, C. v. Asperen. 30 Borsele, onderhoudswerken Bestuur waterschap en polder, Ellewoudad /Borsele. Verknopingen en Verpachtingen. Latum 8 Mei, 28 - 17 Juni, Plaats. Information. Voorwerpen. Krainingen, huis en erf, Van der Kloes. Schore. huizen en erven, Van der Klees. Iioedekenskerke, hoefje, bouw en weiland, P Overman. Hoödekenskerke, mouhelen en huisraad, P. Overman. Boraelo, trfpachtsrecht en inboedel, VanderKloes Zierikzee, verp perceelen aehelpdicen- riascherij, F LeoêeLesuw, Bergen op Zoom. Kruiuiagen, huis, schuur, erf enz perceelen bouwland, Prins. Kcrtgane, hofstede met wei- en bouwlanden, Tak en Roelof. Watergetijen voor lerseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorm. Nam. Voorm. Nam. 7 Mei 11.59 5.23 6.5 8 »- 0.26 1.1 6.26 6.57 9 1.27 1.55 7.19 7.42 10 2.17 2 46 8.3 8.21 11 3.— 3.29 8.41 9.5 12 3.43 4.9 9.22 9.42 13 4.22 4.47 9.57 10.17 Koeien aa ossen 26 tot 86 c., stieren 26 tot 82 o., kalvtrea 80 tot 47'/i c., schapen tot czoiglammoran tot varkens tot c. en lichte varkens voor export a o. per '/f kilo. Melkkoeien t 140 a 825, kalfkoeien t 160 a 285, stieren f 80 a 190, graskalveren f a pinken f a vaarzen f60 a 175, alles mager veebiggen f6 a 15,paarden f35 a f185 Nuchtere kalveren, fok- f 10 16, slacht- f 6,a 2, Handel in vet vee over het algemeen goedin spoelingvee zeer vingde koeien werden tot 8 cent en de ossen 1 cent boven noteering verkocht. Vette kalveren met tragen handel gisterenmiddag op de stallen worden ze tot 50 c. varkocht. Stieran werden langzaam opgeruimd. Nuchtera kalveren waren slecht te verkoopen Aangezien voor België niet werd gekookt, was de handel in kalfkoeien van weinig betsekenis Het overige vee op de magere markt werd zeer duur ver kocht, vooral de puikste versche koeifn. De prijzen der boter waren als volgtle qnal f 48, 2e qnal f44. 3e qnal f42 Per kilo 65 a 60 e. Marktberichten. GOES, 5 Mei 1903. De handel was onbeduidend. Bruine Boenen voor de zaai gezocht. TARWE per Hectoliter f 5,20 a f 6,75 ROGGE 0 0 5Sa 5,20 WINTERGERST per 100 K.G. a ZO MERGERS! 000 0 n HAVER 000 0 6,25 a 6,75 KOOK-ERWTEN per Hectoliter 7 75 a 0 8 KROON-ERWTEN - a BRUINE BOONEN r 16,— a - 18,60 BOTER per K.G. f 0,95 a 1,10 EIEREN per 100 athks 2,70 a 3, Middenprys eieren f 0,72l/t per 25 stuks, idem boter f 0 50 per Va K«G.eieren aan particulieren verkocht f3,20. Aan voer eiaren ruim, boter tamslflk. ROTTERDAM, 6 Mei 1903. Op de veemarkt warou aangevoerd 49 paarden, 1682 magere en 778 vette runderen, 194 vette, 649 nuchtere en gras kalveren, schapen of lammeren, varkan, 287 biggoa. ïjj Dinsdag 12 Moi a. s. hopen onze geliefde ouders JORIS SCHIPPER JOHANNA KOLE J f hunne 'j j? vijftigjarige Echtveieeniging te vieren. Namens hunne dankbare kinderen jü behuwd- en kleinkinderen 5 C. SCHIPPER. jN 's-Heer Hendrikskinderen Mei 1903. J Zoo de Heere wil en zjj leven, (j f\ hopen onze geliefde ouders, r Q HUBRECHT HOOGSI'RATE H MAATJE TJAAUWE, op Donderdag 14 Mei U hun f) 40-jarig Huwelijksfeest J te herdenken. fj Q Hunne dankbare kinderen. Q lerseke, Mei 1903. n Y Aanstaanden Zaterdag 9 Mei ho- pen onze geliefde ouders i) (1> ADR1AAN BRAAM Pz. JANNA VAN DE KREKE Dd. L hunne t 25-jarige Echtvereeniging t te herdenken. t. Hunne dankbare kinderen. X 's Heer Abtskerke, 1903. X <*ir A. s. Donderdag 7 Mei hoopt onze geliefde moeder MARIA JOHANNA SCHIJF, wed. van J. de Jonge, haren SOsten geboortedag te hordenken. Hare dankbare kinderen. lerseke, 1 Mei 1903. Heden ontsliep zocht en kalm, in het volle vertrouwen in haren Heer en Heiland, in den ouderdom van bijna 68 jaren, onze geliefde moeder, behuwd- en grootmoeder MAATJE NIJSSEN, wed. van Zegekt de Gkoeni. Kapalle, 2 Mei 1903. W. DE GROENE. J. DE GROENE—Sela. J. J. DRONKERS Pz. D. DRONKERSde Groene. ARIE DE GROENE. A. DE GROENE. C. DE GROENEde Jager. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze geliefde zuster MAATJE NIJSSEN, Wed. van Zigert de Groine, in den ouderdom van bijna 68 jaren. Kapelle, 2 Mei 1903. A. NIJSSEN. H. NIJSSEN-Wisse. Heden overleed onze geliefde Echtgenoote, Moeder en Behuwdmoeder PIETERNELLA LEENDERTSE, in den ouderdom van 63 jaar en 7 maanden. Allen, die haar gekend hebben, kun- Den beseiïen wat wjj in haar verliezen. Kortgene, 4 Mei 1903. C. MARKUSSE. M. H. MARKUSSE. J. M. MARKUSSEBakker. H. M. MARKUSSE. L. M. VAN DER WEELE— Markusse. C. VAN DER WEELE. M. L. VERHULST—Markusse. M. L VERHULST.

Goessche Courant | 1903 | | pagina 3