1903. N°. 53. Dinsdag 5 Mei, 90sle jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag», Woensdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs por kwartaal, zoo binnon als buiten Goes, jf 8,5£319 Afzonderlijke nonimers 5 cent. VJÏIW advertesatiSn S ?.mr*ïra «J* 48<«BX «3©$ $«3? eait@»v®B De prgs der gewone advertentiön is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- on doodberichten on de daarop betrekking hebbence dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer d3n 4 regels beslaande ©n contant betaald, 20 ct. Aanvragen om on vermelding van liefdegaven 5 cent per regel GOES, 4 Mei 1903. Aan do schietvereeniging »KoniDgin Wilhel- mina" te Goes is door den Minister van oorlog eene subsidie van f 500 toegekend, voor de oprich ting eener schietbaan. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben in de Raden van beroep inzake de Ongevallenwet in deze provincie o a. benoemd Als leden-werkgevers H. Clement te Goes, P. den Boer en H. Meulenberg te Wissekerke en J. J. Oranje te 's-Gravenpolder. Als plaatsvervangende leden werkgevers J. C. Bruageman, S. van der Peyl en C. de Beste te Goes en C. van Hee te Wissekerke. Als leden-werklieden J. de Kok te Goes, Th. de Loof te Wissekerke en A. Uitenhove te Ovezand. Als plaatsvervangende leden-werklieden W. Wai rave en J. J. Kuyper te Goes, JLabeur te Katten- dijko en A. Jilderda en L. C. Breas te Wissekerke. Met ingaüg 16 Mei is op verzoek overge plaatst van Wissenkerke naar Rittem de postbode H. Filius. De zeevaartschool te Vlissingen is Vrijdag geopend met een toespraak van den voorzitter der Vereeniging, den heer C. L. van Woelderendie dank bracht aan de Rcgeering, de Provinciale Staten en het Gemeentebestuur voor den onder vonden steun, en den wensch uitsprak, dat de school onder de leiding van directeur en leeraren ten volle aan de gekoesterde verwachtingen zal beant woorden. Hij deelde mede, dat het een verblijdend teeken was, dat zich reeds uit verschillende deelen der provincie leerlingen hadden aangemeld. Ver volgens werd nog het woord gevoerd door den burgemeester, die eveneens zijn beste wenschen voor den bloei uitsprak, terwijl de directeur, de heer SVisser, dank bracht voor de welwillende woorden, tot hem en de leeraren gericht, en de verzekering gaf, zijn boste krachten aan de school te zullen wijden. Voorloopig zijn 12 leerlingen na ad missie-examen geplaatst, terwjjl bovendien acht jongelui, die thans ter vaart zjjü, den wensch hebben te kennen gegeven, tot de school toegelaten te worden. Op verzoek is eervol ontslagen met ingang van 1 Juli, do brievengaarder te Kloetinge, dhr. L. de Bruijn. Zaterdag zijn de verschillende korpscomman danten vanwege het ministerie van Oorlog telegra fisch gemachtigd de lichting der militie 1901 a. s. Dinsdag en Woensdag met groot verlof huiswaarts te zenden. Het Hbl. meldt, dat de lichting 1902 den 25en Juli a. s. in het genot van groot verlof wordt gesteld. Hetzelfde blad deelt mede, dat de lichting 1897 van 20 Juli tot 5 Ausgustus en de lichting 1898 van 1 tot 28 September voor herhalingsoefeningen onder de wapenen komen. De bijeenkomst der Tweede Kamer wordt verwacht tegen Dinsdag 19 Mei. De eerste werkzaamheden zullen bestaan in het afdeelingsonderzoek der definitieve begrooting van 10 FSUILLITO! De Boekhouder. Roman van O. Klaussmann. Terwijl men een gast in den regel zijn eigen of de openbare kunstverzamelingen laat zien, liet de kassier, wiens geestelijk© horizon langzamerhand één was geworden met de nauwe grenslijn van zijn werkkring, zijn gast den tweeden dag, toen de ambtenaren om twaalf zich verwijderd hadden, de inrichting van de kantoren zien, die hem voorbeeldig toescheen, hoe weinig bezienswaardigs daarin een ander sterveling zou hebben gevonden. Hij leidde hem onder voortdurende toelichting, die Muller stellig in stilte niet weinig amuseerde, door alle bureaux en ten slotte met onmiskenbare voldoening naar het heiligdom van het huis, als welks eigen lijken beschermer hij zich mocht gevoelen. En hier scheen de tot nu toe slechts vriendelijk geveinsde belangstelling van den Amerikaan" inder daad oprecht te worden. Hij bekeek met groote aandacht de inrichting van de geweldige kluis, de constructie der gepantserde deuren en het spel der tongen in de kunstig bewerkte sloten, die de kassier herhaalde malen opende en sloot, om hem de vol maakte zekerheid van het mechanisme duidelijk te laten zien. »Dat is inderdaad het ideaal van een kluis", zeide George Muller bewonderend, »en als ik Marine, welke verwacht wordt tegen medio Juni rijp voor beraadslaging te zijn. Men schrijft ons Een »kijker achter de schermen" heeft in het Weekblad voor PrivaatrechtNotaris-ambt en Registratie het volgende geschreven »De Broederschap van candidaat-notarissen heeft zich, volgens bericht in verschillende dag- en week bladen, tot den Minister van Binnenl. Zaken gewend, tot het uitroeien van onderkruiperswerk en beun hazerij door burgemeesters, secretarissen en ge meente-ontvangers. Het wordt waarlijk tijd, dat aan die misbruiken paal en perk worde gesteld, maar wil de Broederschap de kwaal geheel uitgeroeid zien, dan wensch ik haar beleefd in overweging te geven, daarbij ook de ambtenaren ter secretarie te betrekken, daar deze zich over het algemeen ook niet ontzien zich met bedoelde werkzaamheden op te houden. Bovendien kunnen zij door burgemees ters, secretarissen en ontvangers als tusschenpersoon gebruikt worden, om alleen bun naam in de stukken te doen prijken, terwijl eerstgenoemden toch feite- ljjk de opmakers blijven en daarvan een zeker honorarium genieten," Het Centraal bestuur van het Alg. Ned. Werk lieden-Verbond beeft de uitkomsten van zijn onder zoek betreffende den velddienstarbeid van vrouwen gepubliceerd in een door den heer B. H. Heldt bewerkt rapport. In een naschrift wordt van het treurige van het levenslot van den arbeider en zijn gezin gewaagd en als het eerst noodige sociale wetgeving ook op landbouwgebied genoemd. Om daartoe te geraken wordt een krachtige aandrang tot het instellen van een onderzoek noodzakelijk geacht. En onafhanke lijk van dit onderzoek beveelt hot rapport aan te streven naar vakorganisatie. Wissekerke. Door Gedep. Staten van Zeeland zijn in de Commissie, bedoeld bp art. 86 der On gevallenwet, in deze gemeente benoemd tot lid- werkgever de heer A. A. van der Maastimmerman alhier, en tot lid-werkman de heer J. C. Breas, timmorman alhier. EKoSijnspIaat. In de commissie, bedoeld bij art. 86 der Ongevallenwet, welke haren zetel te Wis senkerke heeft, is uit deze gemeente als lid-werk gever de heer C. Kievit en als lid-werkman de heer W. C. Barentsen benoemd. BZolïjn&plaait. Jongstleden Vrijdagavond hield de pas opgerichte Christelijke werkmansvereenjging ^Draagt elkanders lasten" in een der schoollokalen alhier eene goed bezochte vergadering. Het eerste punt ter bespreking washet concept-reglement van het ziekenfonds, dat met algemeene stemmen aangenomen werd. Daarbij is bepaald, dat de uit- keering van den len Mei 11. af reeds van kracht is en 85 cents per werkdag zal bedragen voor hoogstens 13 weken of 78 werkdagen. Wat leden betreft, die in militairen dienst moe ten opkomen, is bepaald, dat zij alsdan ophouden lid te zijn, doch, uit dienst komende, weder in dezelfde rechten kunnen treden. Zoo ook met de eerst een weinig verder ben, zal ik mij een kluis naar dit model laten maken. Voorloopig echter kan ik mij met zulke kostbare stukken nog niet inlaten, maar zal ik mij met een ietwat eenvou diger brandkast tevreden moeten stellen." Gerhard Winter maakte een gebaar als iemand, die een prachtig idee gekregen heeft. »Zeg kan ik je tot mijn vreugde misschien een kleinen dienst bewijzen Wij hebben op den corridor twee afge dankte brandkasten staan, die wij gaarne onder hands zouden willen verkoopen, en waarvan de directeur-generaal op mijn verzoek zeker een zeer goedkoop van de hand zou doen. Ze waren voor ons doel niet voldoende meer, maar voor 1t overige nog zeer bruikbaar. Wil je ze eens zien George Muller stemde toe en zij gingen naar den corridor, waar tusschen de getraliede vensters de ijzeren brandkasten stonden. »De beide kleinere zou ik je minder aanbevelen," zeide Winter, »want zij behooren nog tot het oudste type, en voor een zoo groot bedrgf als dat van jou zal worden, zijn ze niet voldoende meer. Maar de groote is een monster van solied werk, en men kan, zooals je ziet, er een hoop boeken en papieren in bergen." Zeker ze zou in mijn bureau lang niet slecht staan. Maar ik wil je nu niet lastig vallen met haar te openen want je zoudt den sleutel toch waarschijnlijk eerst uit je woning of van een andere plaats moeten halen." Maar Gerhard bad den rammelenden sleutelbos al weer in de hand. »Ik draag hem altijd bij mij ledou, die uit do gemeente vertrekken en zich later hier weer vestigen. Als bode der vereeniging werd uit 18 liefheb bers, die zich daartoe hadden aangemeld, W. Enge- laan met 116 stommen gekozen tegen eene belooning van f 25 per jaar. Staande de vergadering traden nog 7 leden toe, zoodat er thans 152 leden zijnook kwamen er nog 2 begunstigers bij, waardoor dit aantal tot 25 steeg, terwijl er nog 20 geen stemhebbende leden van 25 cis. per jaar zijn. Er zullen pogingen aange wend worden om het aantal begunstigers uit te breiden. Nederlandsch-Indië. Blijkens een telegram van den Gouv.-Gen. van Ned.-Indië, van 2 Mei 1903, wordt de gouver- nements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 200.000 picols. Wekeiijksch algemeen overzicht. De aandacht der politici wordt tegenwoordig weer op China gevestigd. In de eerste plaats heeft Rus land zijne voorwaarden gesteld voor de ontruiming van Mandsjoerije en in de tweede plaats komen er weer berichten omtrent eene Bokser-beweging. Rusland heeft herhaaldelijk verzekerd, dat het Mandsjoerjje zou ontruimen, maar niemand wilde dat recht gelooven. Toch is het dit van plan, maar op zekere voorwaarden. Behalve de haven stad Takoesjan en de binnenstad Moekden, mogen geene havens of steden in Mandsjoerije voor den vreemden handel geopend worden. Er zullen geen nieuwe vreemde consuls mogen worden toegelaton. Geen vreemdelingen Russen uitgezonderd zullen in den openbaren dienst van Mandsjoerije mogen worden aangesteld. De administratie in Mands joerije wordt niet gewijzigd. De inkomende rechten te Nioetsjwang zullen worden gestort in de kassen der Russisch-Chineesche Bank. Er zal eene gezond heidscommissie worden gevormd onder Russische controle. Rusland zal het recht hebben om in de provincie telegrafische verbindingen aan te leggen. Geen tot Mandsjoerije behoorend gebied zal aan eene vreemde mogendheid mogen worden afgestaan. Het spreekt van zelf, dat deze eischen groote op schudding hebben teweeg gebracht in do diploma tieke wereld. Die voorwaarden zouden hierop neerkomen, dat, als de Russische troepen weggaan, Mandsjoerije weer in naam Chineesch, maar in werkelijkheid Russisch gebied zal zijn. De groote mogendheden, die zich in hunne be langen benadeeld achtten, protesteerden. De Ver- eenigde Staten gesteund door Engeland en Japan heeft der Chineesche Regeering geraden de Russische voorwaarden af te wijzen. Maar zal Rusland zich daar veel om bekommeren Het schijnt, naar de laatste berichten te oordeelen, van ja. Want vooreerst heeft Rusland aan Japan doen weten, dat het Sjanking, een der provinciën van Mandsjoerije, reeds ontruimd heeft. En dan moet graaf Lamsdorf, den gezant der Vereenigde Staten te St. Petersburg, plechtig hebben verzekerd, dat Rusland er niet aan dacht, andere mogendheden uit te sluiten en Mand sjoerije geheel onder zijn invloed te breng9n. De in den sleutelbos. Wacht een oogenblik. Kijk, daar heb ik den rechten al." Tweemaal gedraaid, en met metalen klank sprong de sterke tong terug. De meer dan mansbooge kast was geheel ledig, en zij vertoonde ook niet de anders bij brandkasten gebruikelijke indeeling in afzonderlijke vakken, maar één enkele holle ruimte. Dat was voor George Muller het welkome voor wendsel, zekere bedenkingen tegen den voorgestel den verkoop in te brengen, aan het sluiten waar van hij geen oogenblik ernstig gedacht bad. Maar de kassier liet hem nog niet los. »Wij hebben dezelfde inrichting bij den bouw van do groote brandkluis", zeide hij, »maar zonder groote kosten kon een andere gemaakt worden." »Ja, ja", antwoordde George, die nog slechts met een half oor geluisterd had, verstrooid. »Ik zal er eens over denken en er voor mijn vertrek of van Berlijn uit nog eens op terugkomen. Voorloopig heb ik nog niet eens een kantoor ge huurd en weet dus niet, of ik zoo'n groote brand kast zou kunnen bergen. Maar zeg mij eens, wie die hinkende meneer is, die daar aankomt. Hij staart naar de vensters van je woning als een geheime politieagent of een verliefde." »Maar hij is noch het een noch het ander", verklaarde de kassier glimlachend, nadat hij even eens een blik door het venster geworpen had, »maar mijn vriend en vroegere schoolkameraad Hermann Schroder, gepensioneerd luitenant en ad vocaat met een drukke praktijk. Je zult voor 't overige dadelijk persoonlijk kennis met hem maken. mededeelingen in de bladen omtrent de voorwaarden waren onjuist. Het is echter niet zeer waarschijn lijk, dat die bekende ontruimingsvoor waarden zoo maar uit de redactie-lucht zouden zijn gegrepen. Het heeft er meer van, dat Rusland wel wezenlijk de bekende of soortgelijke voorwaarden aan China heeft gesteld, maar nu de openbaarheid, aan het plan gegeven, zooveel ergernis wekt, eenvoudig een geschikter oogenblik afwacht. Trouwens men zal Rusland vermoedelijk nog wel noodig hebben in China. Want van de zijde der Katholieke missies, die het best op de hoogte kun nen zijn, komen er tijdingen omtrent propaganda en sterke uitbreiding van eene nieuwe secte, in doel en streven aan die der Boksers gelijk. De Russen hebben eveneens bemerkt, dat talrijke ruiterbenden zich uit het zuiden, waar strijdlustige jongelieden worden aangenomen, naar de Amoer begeven. Het heet, dat zij door de Chineesche Regeering uitge zonden zijn om een oproerigen volkstam tot rust te brengen en zij vertoonen ook legitimatie-papieren maar de Russen hebben bemerkt, dat deze valsch zijn. Eveneens geeft te denken het feit, dat de Chineezen aan de Amoer hunne zaken zooveel mo gelijk liquideeren en een goed heenkomen zoeken. Zij moeten gewaarschuwd zijn. Ook dat geeft te denken, en de mogendheden, die Rusland nu zoo veroordeelen omtrent zijn blijven in Mandsjoerije, zulleD misschien de Russisch© troepen nog eens als de redders in den nood gaan beschouwen. Er is in don laatsten tijd in de politieke wereld veel gesproken over den Bagdad-spoorweg. Het plan van dien weg was tientallen van jaren reeds overwogen en onlangs heeft te Konstantinopel de constitueerende vergadering plaats gehad van de ^Keizerlijk Ottomaansche Bagdad-spoorwegmaat- schappij". Men wilde het spoorwegnet uitbreiden en een weg aanleggen van Koniah naar het zuiden over den Taurus, dan door noordelijk Syrië en de streken aan den voet van den anti-Taurus naar de Tigris en langs die rivier naar Bagdadde lijn zou dan eindigen bij de havenstad Koweit, aan de Perzische Golf. Reeds in 1899 had de vroegere directeur van de Duitsche Bank, von Siemens te Konstantinopel de voorloopige overeenkomst onder teekend. Het kwam er nu op aan geld te vinden. Men schijnt het plan gehad te hebben om een raad van toezicht saam te stellen, waarin Engeland, Duitschland en Frankrijk elk acht vertegenwoor digers zouden hebben. Van het kapitaal zouden Duitschland, Engeland en Frankrgk ieder 25 pet. bjjdragen. Echter verkoos men in Engeland de zaak niet aldus op te vatten. Men wantrouwt daar de Duitschers, en de Londensche financiers, die zich voor de zaak interesseerden, hebben de onderhan delingen afgebroken, omdat hunne Regeering de voorwaarden van Duitsche zijde gesteld, niet wilde goedkeuren. De quaestie is, dat de Engelscben bet plan niet hebben ontworpen en daarom niet willen meedoen en het plan zelfs tegenwerken En dan, men is in Engeland bezorgd voor het verdwijnen van het oude monopolie in hot Oosten, dat feitelijk reeds ver dwenen is. Vermoedelijk zal de Bagdad-spoorweg ook zonder behulp der Engelschen tot stand komen. Want na een vermoedelijk slechts kort© conferentie met den directeur-generaal onzer maatschappij, wier rechtskundig adviseur hij is, zal hij vandaag, zooals elke week op dezen dag, onze tafelgast zijn". Degene, over wien ze spraken, was nu het huis binnengetreden en ging, op zjjn stok steunend, door bet portaal naar de trap, welke naar de eerste verdieping voerde, zonder de beide manneD in de zijgang te zien. »Eon knappe man", zeide Muller, toen bij voorbij was, »zijn leelijk gebrek niet meegerekend. Als hij officier geweest is, heeft hij het zeker aan een in den oorlog bekomen verwonding toe te schrijven »Ja een splinter van een granaat, die hem bij Mars-la-Tour het kniegewricht verbrijzolde. Hij is een uitstekend mensch van het edelste karakter en groote intellectueele gaven en ik ben zeer trotsch op zijne vriendschap. Dat is inderdaad niet altijd zoo geweest, en er was een tijd, dat ik hem bijna gehaat had. Want hij was voor den oorlog een welkome gast in het huis van je vader, en ik ver dacht hem destijds, dat het hem om de hand van je zuster te doen was". »Een verdenking, die later ongegrond bleek »Geheel ongegrond. Hermine lachte mij uit, toen ik er na ons huwelijk met haar over sprak", j »Dan loopt je huisvriendschap ook nu geen ge- vaar Misschien is juffrouw Martha de magneet, die hem aantrekt". »Ik zou hartelijk big zgn, als het zoo was. Want niemand zou ik de toekomst mijner zuster met een meer gerust gemoed toevertrouwen dan hem. Maar

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1