1903. N". 20. Zaterdag 14 •Februari. 90sle jaargang. Bij dit no. behoort een bijvoegsel. F1TJXLLITQM DE REVOLVERRONINOIN. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrgdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prji per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, l925>» Afzonderlijke nommers 5 cent. SHzess^ieg was adwertentfSn véotp 2 tsrea ©p desa sftgp uitgave* De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels h 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel Gemeenteraad van Goes. Zitting van Donderdag 12 Febr. 's avonds 8 uur. Voorzitterde Burgemeester. Aanwezig 11 leden éene vacature afwezig dhr. Ramondt wegens ongesteldheid. Ingekomen stukken Van den Minister van binnenlandsche zaken goed keuring voor het gebruik van het lokaal op het raadhuis, door de commissie bedoeld in art. 86 der ongevallenwet 1901. Van Gedeputeerde Staten van Zeeland goedkeu ring van het aangaan eener geldleening voor aan koop van beertonnen van de begrooting der gemeente voor 1903van de wijziging van de jaarwedde van het hoofd van school C.mededee- ling van ontvangst van de strafverordening op het brandwezen. Van de Gascommissie verslag over 1902. Van J. Nieuwenhuigse verzoek om een weegbrug te mogen plaatsen op het terrein bij de gevangenis. Van B. Verboom te Goes is ingekomen een ver zoek om aanwgzing van peil en rooilgu voor het bouwen van een woonhuis aan den Westsiagel en om uitweg te mogen hebben Daar dien singel door middel van een houten brug. B. en W. stellen voor het peil en do rooiljjn te bepalen als voor de naastgelegen woningen van J. O. de Beste en den uitweg door middel van een bouten brug toe te staan tegen eene jaarlijksche retributie van f 1. B. en W. hebben overgelegd de balans en de winst- en verliesrekening der gasfabriek, ingediend door de Gascommissie, met een batig saldo van f 1154,17. De Commissie merkt daarbg op, dat de geld leening van f 1600,waartoe machtiging was ge geven yoor werkzaamheden ter voldoening aan de veiligheidswet, niet is behoeven te worden gesloten, maar de kosten uit den gewonen dienst betaald zijn, zoodat het cgfer der zuivere winst, na aftrek van het saldo over 1901, bedraagt f 2075.41. Verder wordt hierbij ingediend de begrooting der gasfabriek voor 1905, in ontvang en uitgaaf op f 30552.50, waarin is opgenomen het batig saldo over 1902 ad f 1154.17. Omtrent deze begrooting wordt in de memorie van toelichting nader gewezen op de buitengewone aflossing van f 1000, evenals in 1902en op de verhooging van jaarwedden van in dienst zijnd per soneel en nieuwe jaarwedden van aan te stellen hulppersoneel, terwijl wordt voorgesteld den gasprijs te bepalen op 7 cent per Ms. B. en W. stellen derhalve aan de vergadering voor 18 Roman van Reinhold Ortmann. X. Graaf Meinburg verscheen zonder zijne echtge noot© aan het diner en verzocht, op de deelne mende vragen van het vorstelijk echtpaar om ge neeskundige hulp. »Niet omdat ik den toestand mijner vrouw voor bedenkelijk houd," voegde hij er bij, »raaar alleen, omdat ik van een deskundige zou willen vernemen of werkelijk de verandering van lucht de oorzaak ▼au haar ongesteldheid is. De zenuwen mijner vrouw zijn in dat opzicht zeer gevoelig. En ik herinner mij nu eene uitlating van mijn huisdokter, die mij j er voor waarschuwde, haar bloot te stellen aan de voor haar gestel veel te opwindende zeelucht. Indien dokter Reuter deze meening mocht beves tigen, dan zou ons belaas wel niets anders over blijven dan het smartelijke offer van een onmid dellijk vertrek." Natuurlijk protesteerden vorst Xaver en zijne gemalin zeer levendig tegen de uitvoering van een voor hen zoo teleurstellend voornemen. Maar toen de dadelijk ontboden dokter, na ongeveer een half uur bij de patiente te hebben vertoefd, in de eet zaal verscheen, verraadde zijn verlegen gezicht reeds, dat hij een onaangename boodschap bracht. Wat da gravin hem over de symptomen van haar lijden had gezegd, had inderdaad ook bij hem de overtuiging gevestigd, dat het klimaat van het •iland niet voor haar deugde, en zijn advies was, dat aen terugkeer tot de gewone verhoudingen voor haar dringend noodzakelijk was. Tegenover dit ge neeskundig advies moest natuurlijk elke tegen spraak verstommen, en men moest genoegen ne- I o,. de balans en de winst- en verliesrekening der i gasfabriek goed te keuren met een batig saldo 1 van f 1154,17. I b. dat saldo te brengen in ontvangst op de be- grooting voor 1903 c, de begrooting van ontvangsten en uitgaven vast te stellen op f 30552,50 d. te bepalen dat in 1903 van de geldleening zal worden afgelost f 3000 e. den prijs van bet gac over 1903 te bepalen op 7 cent per M3. en den prijs van de gasmeters zooals is vastgesteld in 1897 de gascommissie en den directeur der gasfa briek dank te betuigen voor het gehouden beheer. De financiëele commissie adviseert tot goedkeuring. Zonder hoofdelijke stemming de h.h. Ochtmdn en v. d. Leeuw blijven buiten stemming wordt aldus besloten. Naar aanleiding van een verzoek van het bestuur der Bouwvereeniging »Help u zeiven" alhier stellen B. en W. voor de rooilijn voor het bouwen van woningen aan den Westsingel vast te stellen als is aangegeven op eene aan de Raadsleden overgelegde teekening. Aldus besloten. Is ingekomen van het Hoofd van school A een mededeeiing, dat het onderwijs in de handwerken in de 5e en 6e klasse dier school, dat voor beide j klassen gezamenlijk wordt gegeven, te zwaar is voor één persoon, waarom hij gaarne daarin ver- l betering zag. Op voorstel van den Voorzitter wordt dit punt aangehouden, om na afloop der agenda in besloten zitting te worden behandeld. Bij het voorstel van B. en W. tot het aanbouwen van lokalen bij school B wezen zij er reeds op dat het waarschijnlijk zou zijn, dat meerdere aan bouw noodig zou blijkeD, maar adviseerden zij af te wachten de resultaten van de invoering der Leer plichtwet en de overplaatsing van leerlingen van de scholen C en D. Nu blijkt, dat in de 49 klasse van school B reeds 69 leerlingen aanwezig zijn, in de 5e klasse 47 leerlingen en in de 6e klasse 52 leerlingen. Voor de 4e klasse zijn twee lokalen beschikbaar, voor de 5e en 6e klasse ieder echter slecht» één lokaal. Er bestaat dus geen twijfel of bij de eerstvolgende overplaatsing van leerlingen is de ruimte voor de 5e klasse te gering en waarschijnlijk reeds dan, maar zeker hot volgende jaar, voor de 6e klasse. B. en W. stellen derhalve voor tot bijbouw van nog twee lokalen te besluiten de ruimte op bet terrein bij de school is aanwezig, zonder dat daar voor wederom wijziging in het contract van verhuur aan N. de Jonge noodig is. De kosten worden door den bouwmeester geraamd op f 7500, met inbegrip van de noodige schoolmeubelen. men met de verklaring van den graaf, dat hij zijne gemalin slechts tot de stoomboot vergezellen en zoo lang als gast van zijn vorstelijken vriend op Girnitz blijven zou, totdat de berichten over den toestand zijner gemalin ook zijn vertrek noodzake lijk zouden maken. Hoewel de vorst en de vorstin door deze ver klaring misschien een weinig verrast waren en daarvan het hunne dachten, lieten zij daarvan ia hun houding natuurlijk niets blgkon. Het vertrek der gravin werd op den volgenden morgen vast gesteld, en toen op het bepaalde uur de gesloten landauer voor het kasteel stil hield, wachtte zijne doorluchtigheid met een ruiker van de zeldzaamste orchideeën en rozen zijn zieke gast op, die men reeds na een zoo kert verblijf weer moest zien vertrekken. Aan den arm van haar gemaal kwam Antonie Meinburg in eenvoudig reiseostuum de trap af. Haar mooi hoofd was iD een shawl van zijden kant gewikkeld, die ook haar gelaat voor het grootste deal bedekte. Met zachte stem sprak de gravin haar leedwezen uit over het door den gezondheids toestand noodzakelijk geworden vertrek en nam met een gefluisterd woord van daak den mooien ruiker van den vorst aan. Slechts een korte wisseling van beleefdheden vervolgens was Meinburg zijne gemalin ridderlijk behulpzaam bij het instappen in den landauer en nam naast haar plaats. Een diepe zucht ontwelde aan Antonie's borst, toen de landauer zich in beweging stelde, en zjj drukte zich diep in het kussen, alsof zij den afstand tusschen haar en haar man zoo groot wilde maken als de nauwe ruimte het maar immer godoogde. Ook graaf Meinburg scheen volstrekt g«on verlangen naar eene toenadering te hebben. Wel een kwartier lang reden zij, zonder dat er een woord tusschen hen gewisseld was. Zoo weinig was Meinburg bljjkbaar op een gesprek De financ. commissie heeft geen bezwaar. Dhr. Dekker zegt, dat hij niet in de gelegen heid is geweest de stukken te lezen, daarom heeft hg voorlezing verzocht. Hij is gisteren op de se cretarie geweest, doch toen waren de stukken af wezig. Nu wo hier echter staan voor eene uitgaaf van f7500, acht hij zich niet gerechtigd om zijn stem aan het voorstel te geven men moet dat met een goed geweten kunnen doen, zoo'n groote uit gaaf. Met het oog echter op het feit, dat er reeds vroeger op uitbreiding is gerekend, komt hem de raming zeer hoog voor. De verbouwing van de christelijke school is grooter geweest en beeft min der geld gekost. Dhr. Timperman is van dezelfde opinie de stuk ken zjjn met overhaasting behandeld moeten worden. In eene nota van B. en W. van 23 Juli 1902 werd de vergrooting geraamd op f 4000 a f 5000. School A, met zeven lokalen, heeft gekost f 18247,89 met inbegrip van meubels, dat is per lokaal plm. f2607. School B, met vier localon f 11380,30, dat is per lokaal f2845; f971,81 aan meubels. En nu wordt voor twee lokalen van schooi B gevraagd f7500, dat is f3750 per lokaal. Spr. vindt deze begrooting zeer hoogmen moet de begrootingen opmaken tot het noodige, doch ze niet opdrijven. Hij zou in overweging willen geven de begrooting nog eens na te gaan. Dhr. Ochtman wil constateeren, dat dit de indi- vidueele meoning is van dhr. Tempermanniet van de financiëele commissie. En spr. kan dat gevoelen niet deelen. Hij verdiept zich in zulk een begrootiDg al heel weinig, en vindt dat zoo iets ook niet behoort tot de competentie van den Raad. Ook acht hg de leden niet in staat die begrooting in alle onderdeelen te beoordeelen. En hij stelt daarenboven bet volste vertrouwen in den gemeente-bouwmeester. Zulk een begrooting is ook meer een credietpostblijkt het, dat de bouwmeester een weinig zwaarmoedig is geweest, dan is de openbare inschrijving daar, om beneden de raming te blijven. Dhr. Dekker merkt op, dat hij het bijna geheel eens is met dhr. Ochtmande Raad is niet bekwaam om over allerlei onderdeelen van de begrooting te oordeelen, maar als dhr. Ochtman bedoelt, dat de Raad zich er ook in 't geheel niet mee moet inlaten, dan is hij het mot hem oneens. Ook spr. stelt vertrouwen in den gemeente-bouwmeester, maar als men de cijfers vergelijkt, dan kan men met deze begrooting niet meegaan, omdat men geon vrijmoedig heid vindt het der gemeente op kosten te jagen. En wat dat woord credietpost betreft, spr. vindt dat een dooddoener in den regel komen ook de inschrijvingen vlak bij d© raming of komen er zelfs boven. De Voorzitter Z9gt, dat onvoorziene omstandig heden hebben gemaakt, dat de stukken eenigen tijd niet ter visie lagen. Hij moet met den heer Ochtman erkennen, dat de gemeente-bouwmeester zeer soliede voorbereid, dat hij met een gebaar van verwonde ring bet hoofd omkeerde, toen Antonie eensklaps het zwijgen verbrak en zeide»Het is dus je vast besluit, niet in eone scheiding toe te stemmen >Neen. Ik heb mij daarover, naar ik meen, dui delijk genoeg uitgelaten. Ik wil geen schandaal." »En als ik je herhaal, dat ik mij niet in staat gevoel, dit leven nog langer te verdragen, als ik je verzeker, dat ik geen eischen zal stellen en met het meest bescheiden lot tevreden zal zijn, kun je dan werkelijk wreed genoeg zijn, mij niettemin mijn ketens verder te laten dragen »Ja," autwoordde hg koud, »ik ben wreed ge noeg, de vervulling van den door jou bezworen plicht te eischen. Em je moest mij, naar ik meen, op je knieën danken, dat, ik niets meer dan dit van je verlang. Je weet wel, dat ik het recht zou hebben gehad, voor de schande, die je mij hebt aangedaan, eene heel andere straf over je uit te spreken." »En waarom heb je dat niet gedaan antwoordde zij op een toon, die er blijkbaar op berekend was, hem te tergen. >Ik heb evenmin getracht, mij te rechtvaardigen, als ik er aan gedacht heb een be roep te doen op je grootmoedigheid. Ik verlang geen toegevendheid, en op niets anders mag je zoo weinig rekenen als op mijne dankbaarheid voor deze zoogenaamde consideratie." >Je zoudt het dus goedvinden, dat ik dien ellen doling doodschoot en je voor de geheele wereld brandmerkte »Wat moet ik je daarop antwoorden, daar ik toch heel goed weet, dat het niets is dan een ijdele bedreiging »Werkelijk Weet je dat zoo precies? Nu, ten slotte kan het mij onverschillig zijn, hoe je mijn woorden opvat. Want de motieven, die mijne han delingen bepalen, zullen daardoor niet geïnfluen ceerd worden. Ik zal je vriend ter verantwoording roepen, waar on hoe het mij belieft. Je moogt er gebouwen maakt en gewoonlijk zijn de inschrijvin gen hooger dan de raming. Dhr. Risch is het eens met de heeren Temperman en Dekker en gaat niet mee met dhr. Ochtmandat de Raadsleden zich niet hebben in te laten met de begrooting, al zijn zij ook niet in staat, die in alle onderdeelen te beoordeelen. Men is in elk geval wel in staat vergelijkingen te maken tusschen vroegere cijfers en de nu opgegeveae. Hg twijfelt niet aan de capaciteit van den gemeentebouwmeester, maar zou gaarne motivoering hebben gezien van deze boogere cgfers. Dhr. Temperman wil nog opmerken, dat bg school B. voor vier lokalen uitgetrokken is f 971 aan meubels en nu hier voor school B. voor 2 lokalen f850. Dat komt hem ook te hoog voor. De Voorzitter brengt in het midden, dat de grond moet worden opgehoogd en er over een riool heen moet worden gebouwd. Ook zijn de lokalen grooter dan van school A. Dhr. Temprrman vraagt of ze ook grooter zijn dan van school B Men kan thans ook van den eindgevel gebruik maken. De h h. Temperman on Dekker stellen voor het voorstel te renvoyeeren aan B. en W. met verzoek om nader© begrooting. Dhr. Ociitman zegt, dat hij niet heeft willen be weren, dat de Raad maar alles voetstoots heeft aan te nemen maar wat hij heeft willen zeggen is, dat men wel een zedelijke overtuiging kan hebben in zaken, maar niet in cgfers. Een cijfer is juist of het is oijuist. Eu dan, als men cijfers van gebouwen van toen en nu wil vergelijken, moet men afmetingen en allerlei andere omstandigheden kennen. Hij stelt zoo ontzettend veel vertrouwen in dezen bouw meester, dat bij het niet noodig acht die cgfers te controleeren. Dhr. Temperman zegt, dat ook hij het volste vertrouwen in den bouwmeester stelt, maar als hij nagaat, dat dezolfde opmerkingen zijn gemaakt bij de Meisjesschool, dan bejammert hij het, dat deze be grooting niet is gespecificeerd. Het voorstel-temperman-dekker komt thans in stemming en wordt aangenomen met 7 tegen 4 stemmen. Tegen de b.h.v. d. Bout, de Witt Hamer Janssen en Ochtman. Thans komt in behandeling een voorstel in zake pensioenregeling gemeente-ambtenaren en wordt z. h s. goedgekeurd den heer M. J. van Houten, bode- concierge van het Raadhuis, een jaarlijksch pensioen te verleenen van f250. Voorstel van Burg. en Weth. ora op de begroo ting van 1902 af en over te schrijven van den post voor Onvoorziene uitgaven de som van f 307,78 1/9 en die te brengen op verpleegkosten krankzinnigen. Goedgekeurd. Daarna gaat de vergadering over in eene met gesloten deuren. Na heropening wordt gestemd op rekenen, dat hij de verdiende tuchtiging niet ontgaat, ook als de deferentie voor mijn gastheer of eenige andere reden het mij doelmatiger doen voorkomen, het tijdstip van deze tuchtiging te ver schuiven." »Om iemand als Alvörden te tuchtigen, moet men van andere stof gemaakt zijn dan jij." Zij wilde hem woedend makendienaangaande lieten haar woorden geen twjjfel toe. Doch Mein burg wist zich vandaag beter te bebeerschen dan den voiigen avond. Alleen zijn fonkelende oogen verraadden, wat er in hem omging. Zijn gezicht echter bleef onbewegelijk, en zijn stem klonk heel rustig, toen hij zeide»En indien ik tot op dit oogcnblik h^t voornemen had gehad, mij vandaag nog op hem te wreken thans, nu ik gezien heb, dat je mij daartoe wilt aanzetten, zou ik dat voor nemen laten varen. Want ik doorzie je geheel en al. Ik raad je wenschen, en ik ben over je ver wachtingen zoo goed onderricht, alsof je mij alles gebiecht hadt. Doe dus geen moeite, mij aan te zetten tot een stap, die, naar ik verwacht, een stap naar je verderf zal zijn. En laat je nog eon ding gezegd zijd, voordat wij scheiden ook de dag, waarop ik met Alexander Alvörden afrekening houd het moge vandaag zijn of morgen of eerst na jaren ook hij zal je niet d© vurig begeerde vrijheid geven. Of je mg voor een lafaard houdt of niet, is mij totaal onverschillig. Het is mg genoeg, je lot in mgn handen te blijven houden en je eens voor altijd elke hoop te ontnemen". Hij was ten slotte zoo dicht bij haar gekomen, dat zij zijne stekende oogen vlak voor haar gezicht zag glinsteren en dat zij zijn adem voelde. Huiverend drukte zij zich nog dieper in het wagenkusseü, en de trotsche moed, waarmede zg zich zooeven nog eenmaal tegen haar lot had willen verzetten, scheen nu voor goed gebroken. Want zij antwoordde niets meer. Wordt vervolgd.).

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1