1903. Nü. 13. Donderdag '29 Januari. P o L 1 I R. GRONDBELASTING VEEMARKTEN. FEUILLETON DE REVOLVERKONINGIN. J. N. ELENBAAS; J. N. ELENBAAS J. N. ELENBAAS J. N. Elenbaas, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Pqjs per kwartaal, zoo binnen al3 buiten Goes, 1,25. Afzonderlijke nommers 5 cent. EraxcndSng wan advepfenfiiêfi w6®p 2 urtn ©gs Ö®b dag dsf uitgsves De prgs der gewone advertentiën ie van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt do prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Na aanst. Dinsdag 3 Februari wordt buiten de gemeente per postqui- tantie beschikt over de dan nog over 1902 onbetaalie abonuements- en adver- tentiegelden. DE ADMINISTRATIE. Op voordracht van den Commissaris van Politie is benoemd tot hulp-agent van politie JACOB MERIS0N. Goes, 27 Januari 1908. De Burgemeester van Goes, DE KONING KOOIJ. Het kohier der op de GEBOUWDE on ONGEBOUWDE EIGEN DOMMEN voor deze gemeente over het jaar 1903 i« op heden ter invordering gesteld in handen van den ontvanger dier belasting binnen deze gemeente. Goes, den 27 Januari 1903. De Burgemeester van Goes, DE KONING KOOIJ. Ter bevordering van den handel in vee zullen te Goes VEEMARKTEN worden gehouden den tweeden en vierden Dinsdag van de maanden Februari tot on met Oatober en op lederen Dinsdag (behalve den eersten Dinsdag) in Novemberon een Paarden- en Veuienmarkt op den eersten Dinsdag in Juni. Goes, 28 Januari 1903. Burgemeester en Wethouders van Goes, DE KONING KOOIJ. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. De Statenverkiezing. Morgen en voor vele lezers, in wier handen ons blad eerst Donderdag komt, heden is het de dag, waarop het district Goes een nieuwen ver tegenwoordiger naar de Provinciale Staten zal zenden. Het is dus nog tijd om een laatste woord tot de kiezers te spreken. Vóór we echter daartoe overgaan, willen we eerst in het bijzonder een woord richten tot onzen collega de Zeeuwde kiezers mogen het echter ook lezen zij zullen er hun voordeel mee kunnen doen. De Zeeuw dan, heeft op het laatste oogenblik (dat is slimheid, dan is er weinig gelegenheid meer ▼oor polemiek) nog zooiets uitgegeven als een ver- kiezingsnommer. We zouden daarvan geen melding hebben gemaakt, aangezien het ioder vrij staat, het tot op zekere hoogte zelfs zyn plicht is, re- 11 Roman van Reinhold Ortmann. Gedurende eenige seconden bleef het doodstil. Hij •zelf scheen van ontzetting vervuld over hetgeen bij gedaan had. De jonge vrouw echter leunde doods bleek tegen de tafel en drukte haar zakdoek op de plek onder het oog, waar zijne hand haar getroffen had. De nameloos verachtelijke blik, waarmede zy haar echtgenoot onafgebroken aanzag, bewees vol doende, dat het niet vrees was, wat zij onder de eerBts, overweldigende uitwerking der ondergane mishandeling gevoelde. »Ga!" sprak zij eindelyk. Waarom ben je nog hier? Of is je dit bewjjs van je ridderlijkheid niet voldosnde Sla maar toe 1 Je ziet, dat ik mij niet te wser stel. En ik zal niet eens de bedienden roepen, om my te beschermen." Onwillekeurig sloeg bij voor haar blik de oogen neer. >Je hadt my niet tot krankzinnig wordens toe moeten irriteeren", antwoordde hij halfluid. »Zorg er voor, dat wij niet nog eens zoo tegenover elkaar staan." Zy verwaardigde hem niet met een antwoord en hjj verliet het salon door de dour, die naar zyn slaapkamer voerde. Eenige oogen blikken nog bleef clame te maken voor zijn candidaat, als niet de Goescke Courant in dat verkiozingsnommer was ge noemd. Eq op welke wijze is dat geschisd De Zeeuw schrijft »In de Ooesche Courant van Zaterdag wordt ge zegd, dat de antirevolutionaire party in de Staten nog nooit wat voor den minderen man wilde doen." Dan haalt ze eenige voorbeelden aan, ooi het tegendeel te bewijzen en komt dan tot de conclusie, dat deze opgave »wel voldoende zal zyn om de kiezers te doen zien, dat de mededeeling in de Goesche Courant onwaar is." Nu hebbsn wij nog eens aandachtig onze drie vorige artikelen over deze verkiezing nagelezen om te zien, of werkelijk zoo'n gezegde aan onze pen zou zyn ontglipt. Maar neen, nergens hebben wij dit gevonden. We zijn toen verder aan het zoeken gegaan en hebben gevonden, dat de door de Zeeuw aangehaalde woorden voorkomen, nagenoeg altijd, in een ingezonden stuk in ons nornmer van Zater dag 24 Januari, dat onderteekend is door de be sturen van een drietal kiesvsreenigingen. Nagenoeg, zoggen wij, want de Zeeuw verknoeit de woorden er stond »de partij, die in de Provinciale Staten op hst oogenblik de baa3 is, heoft nog nooit be wezen, dat ze voor den minderen man wat wil doen." Dat is weer heel iets anders. Maar afgezien van het feit of wij met die woorden al of niet in stemmen, een onderteekend ingezonden stuk wordt hier op rekening geschreven van de Redactie dor Goesche Courant. Het moet al eone zeer bijzondere school zijn ge weest, waarin de Redactie van de Zeeuw hare pers manieren heeft opgedaan. Wat zou zij er van zeggen als wij eens gingen schrijven In het a.-r. blad de Zeeuw van 27 Januari wordt gezegd »Wel gaat het vóór of tegen den vooruit gang van den werkman. Onze candidaat is de man, die den werkman stoffelijk en zedelijk uit zyn treurigen toestand} wil opheffen. Stemt dan ook allen met ons ais ééa man op den heer J. N. Elejibaas, den waren volksman, den man onzer keuze." Deze woorden komen voor in eene onderteeksnde advertentie van dat blad. Maar de Zeeuw kan gerust zijn wij zullen het niet doen als de verkiezingsij ver per se tot zulke buitensporigheden zou moeten leidon, zouden wij liever onzen pennehoudar aan stukken breken, dan ooit een woord over verkiezingen te schrijven. Ook moet men wel weinig geloof hebben in de overwinning en in de beginselen zyner partij, als men zijn toevlucht neemt tot zulke middelen, tot zulk armzalig en onedel geknoei. Wat wij wel gszegd hebben, is, dat sena anti revolutionaire Regoering, die zich zoo weinig om de sociale nooden bekommert, toch niet de gewensch- te kan zijn, en dat, wanneer men wil meewerken, om aan de antirevolutionaire Kegeering een einde te maken, of deze sterker te doen controleeren, men dit dan op indirecte wijze kan doen, door hst liberale element in de Provinciale Staten te ver sterken by deze gelegenheid dus door zyn stem uit te brengen op den heer deze heeft het nist bij willen gelaten, maar door daden bewezen, dat hij het zijne wil bijdragen om de de gravin in dezelfde houding staan, als waarin haar man haar verlaten had toen drukte zy op den knop der electrische bel. Je kunt gaan slapen, Babette", zeide zij, zon der den zakdoek van het gezicht te nemen, tot het binnentredende kamermeisje. »Ik heb tandpijn en zal voorloopig nog niet naar bed gaan. Ook wensch ik, dat je morgen niet eerder in mijn slaapkamer komt, voordat ik je zal hebben gescheld. Goeden nacht Het meisje, dat van het echtelijk tooneel ver moedelijk het een en ander afgeluisterd had, wilde zich verwijderen, nadal het haar meesteres eerbiedig beterschap gewenscht had. Maar op eeu wenk vun de gravin bleef zij nog een oogenblik. »Het is mogelijk, dat ik later nog een oogenblik in het park ga wandelen. Zeg dat aan de bedienden van den vorst, opdat ik zeker ben, dat ik niet lastig gevallen word." Toen eerst ging het dienstmeisje hoen, en ook de jonge vrouw zocht nu haar slaapkamer op, nadat zij nog met een haastigen greep hst op da tafel liggende reisboek genomen had. XVII. Hot op een villa gelykende huis, dat als ambts woning van den houtvester diende, bevatte veel moer vertrekken dan AlvÖrdeü noodig had. Want behalve do huishoudster en een jonge man voor zyn persoonlijke bediening herbergde het nie- sociale ellende te lenigen getuige de stoot, dien hij heeft gegeven aan hst oprichten der werklieden- vereenigingen in het oosten van Zuid-Beveland. En er is een groot verschil tusschen, of men vóór de itembus roept »die armen, zij kunnen niet wach ten, geen dag en geen nachten er na do stembus geen gelegenheid voor weet te vinden om dat ge zegde in practijk te brengen, dan wel of men, zonder hoop tn bedoeling op stembus-succes in der daad den werkman voorlicht en steunt, zooals de heer ELENBAAS heeft »Waar men nu openlyk mee aankomt is, dat het bij zulk een stemming voor de Staten op geen beginsel aankomt," schry ft de Zeeuw. Van ons zal zij ook deze uiting nimmer hebben gelezen. Wel het tegendeel. Het eerste artikel over deze ver kiezing was juist aan het beginsel gewijd. En in hetzelfde artikel schrijft zij »Ook by deze stemming gaat het niet tusschen twee personen, maar tusschen twee beginselen. En die beginselen zijn niet voor of tegen den werk man, maar voor of tegen den Christus der Schriften." Zie, dat is het diep-treurige van die verkiezings strijden, dat men den godsdienst er in mengt en iels wat ideaal is, naar beneden sleurt en werpt te midden van menschelijke hartstochten. Maar in dezen beginnen den werkman ook reeds de schillen van de oogen te vallen hij weet zeer goed, dat hij een geloovig Christen kan zijn en tegelijkertijd zorgen voor zyn aardsche belangen. Het woord christen-democraat is niet onbekend meer en de heeren Staalman en mr. De Vries zijn bezig deze waarheid onder de anti-revolutionairen verdor te verbreiden. De heer is iemand, die respect heeft voor ieders godsdien- btige overtuiging, die zeker nooit zou dulden, dat iemand om zijn geloof werd achtergesteld bij een ander, maar die tegelijkertijd de stoffelijke positie van den minderen man wil verbeleren. Er wordt van a.-r. zijde als aanbeveling voor hun candidaat gozogd, dat deze sterk geijverd heeft voor een tram BorseleGoesWoliertsdyk. Zeer zeker, deze verdienste zullen wij hem volstrekt niet ont- roovenhet is volkomen waar, wat daaromtrent van hem wordt gezegd, maar even waar is het, dat de heer is vóór een subsidie aan deze tram te verleenon door de Provincie. Dat hij er zich tot nu toe niet zooveel meö heeft bemoeid als do candidaat der antirevolutionairen is duidelijk, aangezion de streek, waarin de heer ELENBAAS woont, geen direct belaDg bij die tram hoeft. Maar, niettegenstaande dat, heeft hij toch een open oog voor de belangen ook voor het andere deel van het district, dat thans een afgevaardigde naar de Staten moet zonden en is hij voor een subsidie aan die tram, evenals hij, liberaal, is voor geleidelijke ontwikkeling op elk 1, dus ook op dat van het verkeer. Kiezers van het district GoesHet is nog niet mand anders onder zijn dak. Het kantoor was in een ander, een paar duizend pas verwijderd gebouw gevestigd, en daar waren ook de beide dienstpaar den van den houtvester en het rijtuig ondergebracht, waarvan hij zich bij zijne inspecties d<Jor het uit gestrekte jachtgebied van het eiland bediende. Toen hy dien avond van het diner in het slot terugkeerde, ontving zijn bediende hem tot zijn niet geringe verrassing met de boodschap, dat hij al sedert twee uur door een bezoeker gewacht werd. »De meneer is boven in de rookkamer," voegde hij er bij, »en ik heb hem op zyn verlangen een flesch wyn moeten brengen." AlvÖrdens verwondering nam toe, want hij kon absoluut niet raden, wie de bekende kon zijn, die zich zulke vrijheden veroorloofde, zonder den bediende ook maar zijn naam te noemen, te meer daar de weinige oude vrienden, die hem bij gelegenheid op het eiland bezochten, niet zonder voorafgaande kennisgeving plachten te komen. Haastig begaf hy zich naar de rookkamer op de eerste verdieping, en zyn gezicht had geenszins de uitdrukking van overmatige vreugde, toen hij met eenige moeite de dichte wolkon van tabaksrook doordringend, den ongenoodigden gast herkende, die het zich heel ongegeneerd voor een flesch Rauenthaler gemakke lijk had gemaakt. »Meneer v. Hossfeld zeide hij. »Zijt gij Iet werkelijk te laat. Yan 8 tot 5 uren is de stembus geopend. Overweeg nog eens kalm in uw gemoed, alvorens gij naar het stembureau gaat, wien gij zult kiezen. En wit ge nog eens onzen raad Wat we u in eenige artikelen hebben trachten duidelijk te maken, herhalen wij nog eens Stemt op een liberaal man, op eeu man, die in het administratief recht is door kneed, op een man, die uitstekend op de hoogte is van den toestand in ons district en onze provincie op een man, die getoond heeft hart te bezitten voor don werkman, arbeider en kleinen landbouwer, stemt, als ge uw eigen belang, tegelijk met dat van ons district wilt dienen, op den heer burgemeester van Krabbenbijke. GOES, 28 Jan. 1903. Alhier is eene afdoeling opgericht van den »Nederlandschen Schildersbond", thans genaamd »Bond van Nederlandsche Schilderspatroons", goed gekeurd bij Koninklijk besluit van 14 Nov. 1881 no. 34. Tot voorzitter, secretaris en penningmeester wer den respectievelijk benoemd de heeren J. van Vijven H. Vissers en B. Ruitenbeek. Naar men ons meldt, is jhr. J. P. Uoevfft bestemd om dhr. II. N. baron Schimmelpenninck v. d. Oije op te volgen als rentmeester van het kroondomein te Goes. Men schrijft ons Over 1903 bedraagt in Zeeland de verhouding tusschen de grondbelasting op de gebouwde eigen dommen en de belastbare opbrengst 0.0874255 en tusschen die op de ongebouwde eigendommen en de belastbare opbrengst 0.0876. Verleden jaar waren bedoelde getallen respectievelijk 0.0874255 (dus ge- lykj en 0.0876000004. Bij den Raad van State is aanhangig gemaakt een wetsontwerp, behoudende maatregelen tot het tegengaan van verlotingen. (Stand.) Naar de Minister van Waterstaat aan de Eerste Kamer mededeelt, hoopt hij eerlang een ont werp van wet tot aanvulling der Jachtwet in te dienen, met het doel het gebruik van den lichtbak bij het jagen te verbieden. Bij dan minister van financiën is het denk beeld in overweging om ten aanzien van de automo bielen, die thans onder den derden grondslag der personeele belasting vallen, en van de motor-lij- wielen, die thans als gewone rijwielen belast worden, een andere regeling te treffen. den schrijver der Haagscho Kroniek in de N. Gr. Ct. zou eerlang de aftreding te ver wachten zijn van den minister van oorlog, generaal Bergansiusj die er, naar meD, volgens den schrijver, zegt, »genoeg van beeft." Het moeten zegt hij minder de moeilijkheden met de Kamers, dan wel de sosssa in 't beheer van het departement zelf zijn, die den minister te zwaar valt. Speciaal ook de instelling en organisatie van de nieuwe afdeeling comptabiliteit 't uitvloeisel van het rapport der 14-ton-commissie zitten den minister dwars, zeide hem een welingelicht persoon. *Ja, m'n waarde Alvörden in levenden lijve Dat is nog eens eene welgeslaagde verrassing, niet waar V" Bij was opgesprongen en scheen een oogenblik geneigd, den houtvesier te omhelzen. Daar echter het gezicht van den houtvester eenige bedenking bij hem opwekte ten aanzien van de ontvangst eener zoo teodere begroeting, bepaalde hij zich er toe, hem zijne beide handen toe te steken, waar van Alvörden evenwel slechts eene, en ook deze niet bijzonder warm, aannam, om haar dadelijk weer los te laton. ^Inderdaad, ik zou op niets zoo weinig voorbereid zyn geweest dan op eeu bezoek van u. Ik waande u namelijk aan gene zijde van het groote water in een of ander vreemd werelddeel." Dit vermoeden zou ook voor kort nog volkomen juist geweest zijn, want ik ben eerst sedert eenige weken weer in ons gezegend Europa, waarnaar men ten slotte toch altijd weer terugverlangt. Maar het is merkwaardig, dat gij my dadelijk herkend hebt, hoewel ik toch in den vreemde vermoedelijk eenigs- zins veranderd ben. Niet al mijne vroegere vrien den hebben een zoo goed geheugen." Alvörden achtte het niet noodzakelijk, er iets op te antwoorden, en hij maakte ook geen aanstalten, om de geledigde flesch door een nieuwe te vervan gen. Met een uitnoodigingsgebaar verzocht hy den bezoeker, zijne plaats weer in te nemen en giDg tegenover hem zitten.

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1