1903. Mu. 12. Dinsdag 27 Januari. 90sle jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, lf25* Afzonderlijke nommers 5 cent. I»3esa<&ing3 s»sn véos1 2 WB»©SB op s3«a yitgaveH De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent por regel. GOES. 26 Jan. 1903. De rentmeester van bet kroondomein te Goes, H. N. baron Schimmelpenninck v. d. Oyeis ver plaatst naar Amersfoort. In ons nommer van 10 Januari hadden w|j uit bet N. v. d. D. een bericht overgenomen omtrent de burgemeestersbenoeming te Zuid-Beierland. De Bruinisaer Ctkomt tegen dit bericht op en deelt mede: lo dat de heer Kluif hoofd, do niet-berbenoemde burgemeester, geen lid is van de Ned. Herv. Kerk, zich als lid van deze kerk heeft laten schrappen en nu tot geen enkel kerkgenootschap behoort2o dat de nieuwbenoemde burgemeester dhr. Zonneveld, niet is lid der Geref. Kerk, maar lid van de Ned. Herv. Kerk 3o dat er volstrekt geen adres door de leden van de Geref. Kerk aan den minister is verzonden om dhr. Zonneveld in plaats van dhr. Kluif- hoofd te benoemen. Ten einde niet den schijn van partijdigheid op ons te laden en vooral ook om te laten zien, dat het meOdeelen van dit bericht geen verkiezingsmanoeuvre is geweest, zooals De Zeeuw half schjjnt te vreezen, vermelden wij ook de tegenspraak der Bruinisaer Courant. Wemeldinge. Hedenmorgen werd alhier eene raadsvergadering gehouden, die door alle leden werd bijgewoond. Bij de opening weaschte de Voorzitter den leden toe, dat zij, onder Gods zegen, in gezondheid en met ijver en toewijding in het belang der gemeente mogen werkzaam zijn in het nieuwe jaar en sprak hg de hoop uit, dat zij per soonlijke belangen niet zullen stellen boven die der gemeente. Onder de ingekomen stukken behoorde o. a. een verzoek van het Bestuur der Ambachtsschool te Goes om subsidie voor die inrichting. Tot de be handeling van dit verzoek werd onmiddellijk over gegaan en ingeleid door den Burgemeester. Hij verklaarde deze school als een zeer nuttige, ook voor de omliggende gemeenten, waarom de meer derheid in het College van B. en W. aan den Raad voorsteldo een jaarlij ksche subsidie van f 15 te verleenen. Dkr. Nijssen zeide, dat het moeilgk was om aan hot verleenen dezer subsidie voorwaarden te stellen, maar kon dit, dan wenschte hij er de voorwaarde aan te verbinden, dat de lesuren op de school zoo danig zouden worden geregeld, dat de leerlingen niet behoefden in Goes te wonen, maar eiken avond naar huis konden. Hij meende, dat in dit geval de school ook nog meer zou worden bezocht en wilde hg alsdan zelfs nog booger subsidie geven dan de voorgestelde. Dhr. Dominicua verklaarde zich tegen het ver leenen van subsidie, omdat niemand, die deze school bezocht heeft, een varkenshok wil bouwen, de leer lingen worden te groot en voor Wemeldinge geeft de school geen nut. Na nog eenige discussie werd door dhr. Nijssen voorgesteld de gevraagde subsidie te verleenen en tevens aan de verzoekers den wenscb te kennen te geven, de schooluren zoodanig te wijzigen, dat de leerlingen van buiten eiken dag Daar huis kunnen, ook in verband met den loop der treinen. Dit voorstel werd met 6 tegen 1 stem, die van dhr. Dominicua, aangenomen. Daarna werd medegedeeld, dat het schoonmaken van school I is aangenomen voor f100 door dhr. Lindenbergh, van school II voor f 66 door dhr. Van Hoorn en de levering der scboolbehoeften is gegund volgens inschrijving aan dhr. C. Dekker Tot Ambtenaar van den Burg. Stand werd met 6 stemmen benoemd dhr. F. Wabeke, burgemeester, die onder dankbetuiging de benoeming aannam. Zonder hoofdei, stemming werd goedgevonden een gratificatie van f7,50 te verleenen aan den secre taris voor de tienjarige overschrijving van de regis ters van den Burgerl. Stand, terwjjl aan den veld wachter een gratificatie van f 12,50 werd toegekend voor de goede diensten, aan de gemeente bewezen. Thans kwam ten gewichtig punt aan de orde, nl. het ontslaan van eenige onderwijzers. De Voorzitter zeide, dat tegenwoordig in de beide scholen zooveel leege plaatsen zijn, ten gevolge van de oprichting eener bijzondere school, zoodat het aantal onderwijzers onevenredig groot is met dat der schoolgaande kinderen en deze verhouding nog ongunstiger kan worden. Naar aanleidiag hier van werd door B. en W. het voorstel ter tafel gebracht twee onderwijzers van elke school één met 1 Mei a. s, eervol ontslag te geven en hun dit voor 1 Febr. bekend te maken. De Voorzitter gaf als zgne meening te kennen, dat het gemeente bestuur zich niet verantwoord gevoelt voor de over tollige uitgaven, die een overcompleet personeel eischt. Dit punt gaf aanleiding tot een uitvoerige dis cussie, waaraan alle leden aeelnamen. Dhr. Nijssen bracht onder de aandacht, dat hij er niet tegen zou zijn alle onderwijzers te behouden, daar dit zeer in het belang der kinderen zou zijn. Ook dhr. Van Oosten was deze meening toegedaan. Daar echter op hun behoud weinig kaDS bestond, gaf dhr. Nijssen in overweging een langeren termijn te bepalen, opdat de ontslagenen tijdig naar eene andere betrekking kunnen omzien. Alsnu werd het voorstel van B. en W., gewijzigd door dhr. Nijssen, aldus geformuleerdMet 1 Aug. a. s. aan elke school een der onderwijzers te ontslaan en zonder hoofdei, stemming aangenomen. Nu was de vraag Wie zullen ontslagen worden De Voorzitter gaf in overweging dejongsten aan elke (school ontslag te geven. Hg achtte dit het meest in het belang van het onderwijs, ofschoon het in het nadeel der gemeente is, omdat de oudere hooger salaris genieten. Ook de schoolopziener heeft verklaard van dit gevoelen te zijn. B. ei W. stelden daarom voor den jongsten onderwijzer aan elke school te ontslaan. Dhr. Nijssen wilde zich in dezen van stemming onthouden, omdat hg geen beslissing kon nemen tusschen het financieel belang der gemeente en het welzijn van het onderwijs. Bg stemming met gesloten briefjes werd uitge maakt met 4 stemmen tegen 3 in blanco, dat met 1 Aug. a. s. zullen worden ontslagen dhrn. B. de Jonge en G. Houtkamer, als zijnde do jongstaange- stelden. Bij de rondvraag vroeg de heer Nijssen of het waar is, dat sedert de verhooging van het school geld, toch nog leerlingen school gaan tegen ver laagd bedrag. De Voorzitter antwoordde, dat dit werkelijk het geval is met kinderen uit een gezin, ten gevolge van lageren aanslag in den Hoofd. Omslag. Dhr. Van Oosten gaf als zgn meening te ken nen, dat verhooging van schoolgeld met het oog op de financiëele krachten der gemeente niet was noodig geweest. Hij wilde het daarom op den ouden voet terugbrengen. De Voorzitter antwoordde het billijk te achten, dat een deel van de kosten van het openbaar on derwijs worden gedragen door de gemeente en dat zjj, die de meeste draagkracht bezitten, ook het meest daaraan moeten bijdragen. De verdere discussie over deze quaestie gaf aan leiding, dat in eene volgende vergadering door B. en W. een voorstel zal worden ingediend tot her ziening van de verordening op de schoolgeldheffing. Nog werd goedgevonden, dat voortaan de publi caties en advertenties van wege het gemeentebe stuur zullen worden opgenomen in de Wemsldingsche Courant. Na een paar mededeelingen van ondergeschikten aard werd de vergadering gesloten. Schore. In de Zaterdag gehouden Raadsver gadering werd met algem. stemmen besloten geen subsidie te verleenen aan de vereeniging »d© Am bachtsschool" te Goes. De verhooging van de jaarwedde van dhr. J. Ver- liaage met f 15 werd met algemeen» stemmen goed gekeurd. Met 5 tegen 2 stemmen werd besloten het traete- ment van den gemeente-veldwachter te verhoogen meü f25. Ook het tractement van den gemeente ontvanger werd verhoogd met f25. Hierbij bleef dhr. Aarelse buiten stemming. Op voorstel van den voor i ;ter werd besloten nog twee lantaarns te plaatsen, een op Vlake en een bg de brug. Medegedeeld werd, dat het hakhout op de begraafplaats heeft opgeleverd f 84,05. Ten slotte werd in eene besloten vergadering de Hoof delijke Omslag behandeld. Kolijnsplaat. Vrijdag 1.1. overleed alhier de heer JNieuwdorp, den 4 Dec. 1820 te Biezelinge geboren, in den ouderdom van 82 jaar. Sedert 1 November 1861 was hg de waterbouwkundige ambtenaar van den Oud- en Nieuw-Noord-Beveland- polder en tal van jaren ouderling der Ned. Herv. gemeente alhier. De overledene behoorde om zijne bekwaamheden en zgne beminnelijke eigenschappen tot de meest geziene personen dezer gemeente. Uitvaart Dr. Schaapman. Te Rome heeft Zaterdag de uitvaart van Dr. Schaepman plaats gehad in de Kapel der zusters Franciscanessen. Op de kist lagen de witte myter j en stola, verder een kuisen met ridderorden, j Om negen uur begon de dienst met het zeggen van de metten en lauden, om tien uur werd de uitvaartmis opgedragen door Oomen, den procureur- generaal der Redemptoristen, den diaken Blom en don subdiaken Hoogveld. Aan zij-altaren droegen twee andere priesters de mis op. De mis werd ge zongen door een koor van kinderen in den Gre- goriaanschen zang. Langzamerhand waren 80 witte zusters, gestoken in fijn lianen, mat kleine kaarsjes binnengekomen. Dit gaf een mooi gezicht. Op den achtergrond zag men het gewone publiek van nieuwsgierigen. De zusters vormden twee gelederen tot aan de deur, en daarna werd de kist godragen naar den grooten lijkwagen met zes mooi# paarden met zwarte pluimen. Achter de lijkkoets reden twee gala-rijtuigen met de geestelijken, vervolgens kwamen twaalf gewone rijtuigen. Naar de geestelijke Oomen van te voren in het Fransch medegedeeld had, was de wenscb van dr. Schaepmandat bij de uitvaart niet gesproken zou worden. Het publiek in de kapel was weinig talrjjk. Mgr. Locatelli was er als vertegenwoordiger van den Paus. Verder merkte men op den Belgischen gezant bij don Paus mgr. de Neckere den broer van de kar dinaals Vanutelli, een leek, als vertegenwoordiger van dezen e. a. Om half twaalf vertrok de stoet stapvoets. Tusschen de gala-rijtuigen en de gewone rgtuigen reed een rijtuig vol kransen, w. o. van het Centrum, van het seminarie te Rjjsenburg en van eenige vrien den. De stoet ging stapvoets door Rome en kwam om half een aan het poortje van het kerkhof aan. Daar bevonden zich baron Van Tuyl, secretaris van de Nederlandsch® legatie en vertegenwoordiger van den gezant Westenberg die ongesteld is, verder con sul Moleschott. Op het stille kerkhof zag men oude, met klimop omrankte hoornen, standbeelden van bisschoppen en de graven vlak naast elkander. De kist werd naar de kapel gedragen, waar nog voor het laatst een mis gezongen werd. Daarmede eindigde de plechtigheid. De teraardebestelling zal Woensdag a. s. zijn. Kerknieuws. Ned. Hervormde Kei'k. i&orfrgene. Vrijdagavond werd alhier het door H.H. kerkvoogden aangekochte nieuwe orgel in de Hervormde kerk plechtig ingewijd, met welwillende medewerking van Mej. J. A. Krijger uit Middel burg voor solozang, en de Chr. zangvereeniging ^Hosanna" te Kortgene. Bij deze gelegenheid was eene onafzienbare menigte in het kerkgebouw aan wezig. Na gezongen te hebben pialm 105, vers 2, werd door Os. J. H. Couvée alhier een toepasselijke toespraak gehouden, waarna door dhr. P. van Dam, lid der firma te Leeuwardon, die het orgel maakte en een uitstekend aecompagnateur bleek te zijn, de nummers van hot programma met veel succes ten gehoore werden gebracht, die alle voortreffelijk slaagdenin het bijzonder het Alles wat adem heeft love den Heere"; wat den solozang betreft, die was ook uitstekend, vooral »Seheiden" was zeer mooi, ook de nummers, gezongen door »Hosanaa", voldeden zeer goed, vooral ^Grafgezang" werkte zeer op het gevoel, zoodat allen een woord van dank vanwege de aanwezigen ten volle kan worden toegebracht. Voorts werd in eene tweede toespraak door ds. Couvée een woord van dank gebracht, le aan dhr. P. van Dam te Leeuwarden voor zijne nette uitvoering van het orgel, dat in alle op zichten prachtig is en een schoon geluid geeft 2e. aan mej. krijger voor haar solozangen3e. aan de zangvereeniging »Hosanna" voor hetgeen ook door haar was ten gehoore gebracht; 4e. aan H.H. kerkvoogden voor het plaatsen van het nieuwe orgel en ten 6lotte werd ook nog door hem toe gesproken onze organist, dhr. A. A. Kuijper Boone waarna met het gemeenschappelijk zingen van psalm 72, vers. 11, deze plechtige bijeenkomst werd gesloten. kerk. Aangenomen het beroep te Delfzijl door ds. G. Hofstede te Aardenburg. Onderwijs. Kafs- De voordracht voor hoofd der school alhier bestaat uit de volgende heeren J. Smit te Krab- bendijke, A. Visser te Kruiningen, H. W. Odink te Poortvliet en J. van Koeveringen te Krabbendijke. De examens voor de acte nuttige en fraaie handwerken voor meisjes beginnen 16 Febr. a. i. De commission ter afneming zullen zitting houden voor de nuttige te Breda, 's-Gravenhage, Utrecht en Zwolle, en voor de fraaie te 's-Gravenhage, Breda en Zwolle. Voorzitter van die voor de nuttige te Breda is jhr. mr. L. F. H. Michiels van Kessenich, inspecteur van het L. O. in de le inspectie, te Roermond, en van die voor de fraaie te Breda, dr. A. H. J. V. M. Desertine, schoolopziener in het district Eindhoven, te Stratum. Van die voor de nuttige te 's-Gravenhage J. C. Fabius, inspecteur van het L. O. in de 2e inspectie, te 's-Gravenhageen van die voor de fraaie te 's-Gravenhage jhr. L. Wichers schoolopziener in hot district 's-Gravenhage, te 's-Gravenhage. Van die voor de nuttige te Utrecht A. J. Nijland schoolopziener in het district Utrecht, te Utrecht. Rechtzaken. In een onzer vorige nommers hebben wij het vonBis möegedeeld, waarbij het Gerechtshof te 's- Gravenhage heeft bevestigd het vonnis der recht bank to Middelburg, waarbjj de gemeente Ovezand niet ontvankelijk was verklaard in hare vordering tegen Heinkenszand tot terugbetalen van een bedrag van f2000, welke Ovezand had besteed voor ver- plegingskosten van een arme krankzinnige vrouw. Uit de overwegingen, die tot dat vonnis hebben geleid, deeleu wg nog het volgend mée. Hot Hof overwoog, dat uit art. 26 der armwet geen recht voortvloeit tot terugvordering van ver- plegingekosten, betaald vóór dat de verplichting van Heinktnszand was vastgestelddat dit art. alleen bepaalt, dat de gemeente van het domicilie de kosten moet betalen. Had de wetgever van 1854, die elders in de wet een verhaalsrecht toekent, ook ten aanzien v»a art. 26 zoodanig recht van verhaal bedoeld, dan zou hij dit uitdrukkelijk hebben uitgesproken. Nu zou dit verhaalsrecht in strijd zijn met het beginsel, in art. 55 der wet gehuldigd, hetwelk een korteD verjaringstermijn voor de ver- plegingskoston bepaalt. Ook achtte het Hof onge grond de tweede grief tegen het vonnis aangevoerd, namelijk dat Ovezand op grond van zaakwaarneming de vordering op Heinkenszand kon laten gelden het Hof besliste dat voor zaakwaarneming een ver- eischto is, dat do zaakwaarnemer geweten heeft, dat hij eens anders zaken waarnam, hetgeen hier niet het geval is. Men zal zich herinneren, dat ongeveer éen maand geleden in do Akkerstraat te Breda de gezusters E. een niets kwaads vermoedende vrouw, die uit een winkeltje kwam, met een emmer koken 1 soda water plotseling aanvielen en den geheelen kokenden inhoud over het weerloos© slachtoffer neerstortten. De vrouw had vreeselijke brandwonden bekomen en was lang ziek geweest. Deze vrouwen hadden zich voor den rechter te verantwoorden. Het O. M. eischte, naar het Dbl. n. Nbr. meldt, voor da eene, die de vrouw vast had gehouden, 3 maanden en voor de andere, die den emmer over het lichaam leeggoot, 1 jaar gevaDgenistraf. Land- en Tuinbouw en Veeteelt. Nu de prgs voor de bieten dit jaar hooger is dan verleden jaar, wordt in 't O. van Zuid-Beveland ook veel rnser land voor het uitzaaien gereed ge houden. Er zijn agenten, bij wie reeds nu, aan merkelijk meer gecontracteerd is dan toen. BuitenlandsGhe berichten. Vit Scandinavië. Het Noorscho Storting heeft met 81 tegen 32 stemmen weer eens een, door den voorzitter voorgestelde, resolutie aangenomen betreffende de instelling van eigen Noorsch con- sulaatswezen. Koning Oskar, heeft op; raad van de dokters, voorloopig afgezien van een reis naar Noorwegen en heeft besloten de regeering gedurende eenigen tijd aan den Kroonprins over te dragen. De Kroon prins zal komende week de zaken van staat ter hand nemen. Gemengde Berichten. Het Italiaansch Windhondje »Lady Nelly" (Registratienummer 5242) van den heer J. Bal jé alhier, behaalde op de Internationale Hondentas- - toonstelling te Haarlem 24/25 Januari j.l. gehouden, den lsten prgs, eene groote verg. Zilveren Medaille. KoEijnsplaat. Vrijdag 11. hield het het raug- schengilde alhier zijn gewone jaarvergaderinö', thans in het café van den heer G. Mouthaan alhier. Uit de rekening en verantwoording bleek, dat het aan tal leden thans 41 bedraagt en er in 't geheel 2683 musschen waren ingeleverd. De meeste mus- schen (437) waren door don heer M. de Jonge geleverd, waardoor deze koning van het gilde werd. Bij applaus werd hot bestuur, dat aan de beurt van aftreding was, herkozen. Men schrijft ons De Ned. Vereen, tot bescherming van dieren gaf weder een maandkalender voor de scholen. Daar, zooals in sommige gemeenteü, veel volwassenen nog voorgaan in het dooden der vogels, (musschen-

Goessche Courant | 1903 | | pagina bijlage 1