Voor het jaar 1903 komen daarbij de uitgaven van nieuwe wit linnen banden en van de kenteekenen aan de iiuizen der leden van de directie der brand weer bjj aanneming der voorstellen willen B. en W. dus later de noodigo voorstellen doen tot ver antwoording der uitgaven op d® begrooting voor 1903. De financieele commissie kan zich ook evenals de dir®ctie d®r brandweer, m®t het voorstel in hoofdtrekken vereenigen. Zij vindt echter, dat de resultaten al te roos kleurig worden opgevat, zoowel wat betreft de berekening van kosten, die uit de nieuwe bepalingen ten laste van de gemeente zullen komen, als wat de vermindering van personeel aangaat, zoodat bij afwezigheid van personeel al spoedig een spuit te weinig bemand dreigt te zjjn om bij een lang- durigen brand naar behooren dienst to doen. Zg vindt ook, evenals de directie der brandweer, dat vrijwilligers den leeftijd van 25 jaren moeten hebben bereikt in plaats van 20 jaar. B. en W merken hierbij nog op, dat het bedrag der vergoeding niet mee of tegen kan vallen, maar juist berekend is geworden voor de oefeningen op f 200 en iedere buitengewone oefening of brand p.l.m. f 100 zal kosten en dat bedrag wel spoedig zou worden betaald als gratificatie, hetzij door de gemeente rechtstreeks of door middel van de directie der brandweer uit hare fondsen. De kosten van aanschaffing van linnen banden en borden worden geraamd op f 50. Op de begrooting voor 1903 zouden zij derhalve voorstellen f350 uit te trekken. Dhr. Dekker begint met zijn dank te betuigen aan het college van B. en W. en aan de Fin. com missie voor den steun aan zijne voorstellen ge schonken. Hij heeft gemerkt dat er sterk de na druk op is gelegd, dat B. en W. geenszins willen geacht worden het in alle opzichten met hem eens te zijn. Maar toch vindt hij slechts op enkele pun ten verschil. Zoo heeft hij voorgesteld, dat in het artikel, waarin sprake is van het toekennen van belooningen, dat in dat artikel zouden worden in gevoegd do woorden j>gehoord de directie". Het verwondert hem dat B. en W. daartegen bezwaar hebben hot komt hem alleszins juist voor, dat de directie geboord worde. Wie toch kan beter weten dan zij, wie zich heeft onderscheiden Wie kan beter weten, of-een onderzoek in en door den dienst is ontstaan Zij is er immers altijd bij. Ook heeft spr. er bezwaar tegon, dat plaatsvervan gers zich zullen moeten onderwerpen aan keuring. Dus ook de vrijwilligers. Hg gelooft dat daardoor de vrgwillige dienstneming zal worden bemoeilijkt en daardoor zal ook worden tegengewerkt, wat spr. zich in de toekomst voorstelde. Hij stelt zich voor op den duur eene geheel vrijwillige brandweer te krijgen. Hij vindt ook de keuring onnoodig, omdat volgens een ander artikel B. en W. toch de be voegdheid behouden, iemand voor de brandweer te weigeren. De vrijwilligers zullen er veel tegen hebben zich te laten keuren en spr. zou gaarne zien, dat het vrjj willigerssysteem niet werd be moeilijkt. Dhr. Risch zegt, dat hij het eerstgesprokene met dhr. Dekker eens is do directie is het best in staat te beoordeelen wie zich onderscheiden heeft; maar hï is van meening, dat het het best is, dat iemand voor de brandweer zich aan keuring zal moeten onderwerpen er kunnen lieden komen met allerlei gebreken, die B. en W. niet kunnen beoordeelen, Dhr. Dekker zegt dat hinderlijke lichaamsge breken terstond in het oog springen. B. en W. kunnen dat zien maar als iemand zelf meent, dat hij sterk genoeg is voor de brandweer, dan moet men zooiets aan hemzelf overlaten. Dhr. Temperman merkt op, dat er melding is gemaakt van morren cu klagen door de leden bij de brandweer Hij werkt echter reeds veertien jaren bij de spuit en kan coustateereD, dat er nooit iets van dien aard door hem is vernomen. Dhr. De Jonge stelt voor in het artikel, be trekking hebbende op het niet aanwezig zijn der brandweerlieden achter de woorden >Zij die te be stemder ure niet bij de oefening aanwezig zijn" te voegen »of ontbreken bij een tusschentijds ge houden appèl." Hij toch heeft niet zoo'n besten indruk gekre gen als dhr. Tempermanhet is hem voorgekomen, dat er onder de oefening waren gaan wandelen. De woorden worden in het betreffend© artikel opgenomen. Dhr. Dekker zegt, dat hij van plan was geweest te zwijgen over de opmerking dat de toestand bij de brandweer niet zoo treurig was nu moet hij echter even opkomen tegen wat B. en W. m de toelichting zeggen, dat dat meer zou neerkomen op de directie der brandweer. Het komt hem ech ter voor dat deze niet schuldig is veel zou zijn voorkomen, wanneer er eene begrooting ware ge weest nu moest men op allerlei manieren aan geld zien te komen. Dhr. Hamer zegt, dat het volstrekt niet de be doeling is geweest van B. en W. om de directie oiaangenaam te zijn of om op haar een blaam te werpen. De voorstellen van dhr. Dekker geven echter alleen eenige verbeteringen aan de hand en die had de directie evengoed kunnen voorstellen. Men had verwacht, dat de directie die verbeteringen aan B. en W. zou hebben gevraagd. Dhr. Dekker zegt, dat hij na die toelichting geheel content is de geschreven toelichting van B. en W. gaf er echter aanleiding toe dit te veronderstellen. Dhr. Ochtman zogt, dat de bedoeling is geweest der Fin. Commissie, met het brengen van d«d leef tijd van 20 op 25 jaar, om het gehalte der brand weerlieden te verhoogen. Ook is men op dien leef tijd pbysiek beter ontwikkeld. Dhr, Hamer zegt, dat de Fin. Commissie als zoodanig geen voorstellen kan doen. Dbr. Ochtman zegt dit wel te weten, maar toe vallig zijn die leden der F. C. ook raadsleden en dezen kunnen dat met hun drieën voorstellen. Dhr. Dekker zegt, dat hij 20 jaar prefereert omdat men op dien leeftgd meer vrijwilligers zal kunnen krijgen. Het amendement, om den leeftijd van 20 op 25 jaar te brengen, wordt aangenomen met algemeen© stemmen op eén na. Tegen dhr. Dekker Het voorstel van dhr. Dekker om geen keuring te ei8cheE wordt verworpen met 9 tegen 3 stem men. Voor de h.h. Janssen, Dekker en v. a. Leeuw. Het voorstel van dhr. Dekker om in te lasschen in het bovengeaoemd artikel de woorden fgehoord de directie" wordt aangenomen met algemeene •temmen op eén na. Tegen dhr. Hamer. Da geheelö verordening wordt daarna op nieuw, zonder hoofdelijke stemming, vastgesteld. Nadat door B. en W. reeds een voorstel was gereed gemaakt omtrent het verleenen van subsidie aan den concessionaris voor een stoomtram Borsele- Goes-Wolfaartsdijk en tevens een voorstel was ge daan omtrent de te volgen richtiBg in dezo ge meente, kwam een nieuw adres in van genoemden consessionaris, waarin hij terugkwam tot de eerst aangegeven richting langs den Stationsweg, Lau rens Pieter van de Spiegelstraat en Westvest en nu bepaaldelijk eene subsidie vroeg van f 0,10 per inwoner of f 710 voor deze gemeente. Als gevolg van laatstgenoemd adres hebben B. en W. eene samenspreking gehouden met den concessionaris en den ingenieur, waarvan het resultaat was, dat B. en W. blijven bjj hun eerste voorstel, nl. om als richting aan to geven den zuider Paralelweg en verder over particulier terrein naar den 's-Heer Hendrikskinderendijk tot nabij de zoogenaamde Tienden-schuur, welke richting door de ingenieurs in overleg wet B. en W. was aangegeven en welke richting, hoewel niet als de geschiktste geoordeeld, ook toen als mogelijk werd verklaard. Da Concession naris verzoekt B. en W. echter ook het plan en kaart voor de richting statiomweg enz. aan den Raad over te leggen, omdat die richting nu nog in de concessie is aangegeven. Evenals den vorigen keer bljjven B. en W. ten zeerste afraden den stationsweg enz. te ontsieren en de wateropper vlakte van de westvest te verminderen. Zij deelen nog mede dat bij de ingenieurs geen bezwaar bestaat om het rangeeren niet te doen plaati hebben voor het stationsgebouw maar op den Paralelweg. Wat eigenlijk betreft de subsidie ad- viseeren B. en W. t« geven 5 cent per inwoaer, in aanmerking nemende het belang dat de gemeente Goes bij hot tot stand komen der stoomtram heeft en wel voor 15 jaren, ingaande den datum dat de tram zal rijden. De Financieele Commiisie rapporteert, dat zij ver meent, dat van de twee voorgestelde richtingen da belangen dor gemeente Goes in 't bijzonder en die van den tram in 't algemeen, het meest worden gebaat door het plan. waarbij de richting wordt genomen van het spoorwegstation, over den Stati onsweg, de L. P. v. d. Spiegelstraat en verder langs de Westvest naar den 's-Heer Hendriks kinderendijk, daar door te maken haltes de tram dan meer gemakken zal aanbieden, dan bij hst an dere ontwerp, waar bij de richting van den overweg spoor bij de Poel naar de Tiendenschuur op den 's-Heer Hendrikskinderendijk, maar twee halten (spoorstation en Tiendenichuur) zouden gemaakt kunnen worden. De commissi© acht met B. on W. een subsidie van 5 cent per inwoner voldoende, doch geeft in overweging daarvoor een vaste som te bepalen van f 350 per jaar, gedurende 15 jaren. Voorts indien de raad zoo mocht besluiten zou de commissie aan de concessie de voorwaarde wen- schen te verbinden, dat bij het tot stand komen van de tram in de door de commissie aangegeven richting, door de rechthebbende concessionarissen gerestitueerd worden de kosten van aanleg der be strating van den Stationsweg en L. P. v. d. Spie gelstraat, daar die toch voor een belangrijk gedeelte moet worden bestraat bij het leggen der rails enz. en de gemeente dus op het werk van de concessio narissen heeft geanticipeerd. Dhr. Van db* Bout zegt, dat hij noodenogmet deze plannen kan méégaan. Dat het den conces sionaris koud laat, welke weg genomen wordt, bewijst dat de zaak hem geen ernst is. Want het verschil is groot. Spr. is beslist tegen het plan door de Poeldan heeft de tram als tram geen doel. Het plan langs de Vest zal, vreest hij, later bezwaren opleveren liever had hij een derdo plan gehad, maar dat is er nu eenmaal niet en daarom is hij voor het plan langs de Vest. Dhr. Ramondt wenscht op te merken, dat er nadere besprekingen zijn gehouden met den con cessionaris en den ingenieur en dat zij toen gezegd hebben met beide richtingen genoegen te zullen nemen, maar aan het plan langs den singel de voorkeur te geven, omdat dat genoemd is in de concessie van Gedeputeerde Staten. Dhr. Dekker zegt, dat het hem spijt', dat er geen tram door Goes kan worden gelegd. Als Goes zooveel mogelijk voordeel zal hebben van een tram, zou die moeten loopen over de Groote Markt. Het zal echter veel moeten kosten zulk eon lijn aan te leggen maar als de tram niet door Goes kan, daü moet hij toch zoo dicht mogelijk er langs. Als er slechts stopplaatsen komen aan het Station en bij de Tiendenschuur, dat is te ver. Hoe dichter de tram bij Goes is, hoe meer menschen in Goes zullen komen om daar inkoopen te doon. Locaal belang zit er in het plan door de Poel al heel weinig. Hebben B. en W. nagedacht over een plan door Goes en is gebleken dat dit niet kan, dan zal spr. stemmen voor het plan langs den Singel. Of er een beetje water weggaat, komt spr. niet zoo heel bezwaarlijk voor. Misschien is het nog moge lijk hier en daar de singel in de lengte voor oen strook to overbruggen. Dhr. Ramondt zegt dat primitief ook wel over een plan door de stad is gesproken, maar ook de concessionarissen waren eenparig van oordeel, dat zulks onmogelijk was, met het oog op de nauwe straten enz. Dbr. v. d. Leeuw zou ook de tram liefst zoo dicht mogelijk bij de stad zier bij vrangt of de concessionarissen niet van zin zijn voor hunne reke ning den Stationsweg te bestrateu Do Voorzitter zegt, dat bij do laatstgehouden besproking de eigenlijke concessionaris heeft ge zegd, dat hij het liefst de tram om de stad zou leggen, met het oog op hat goederen-vervoer, maar het idee om den weg te bestraten heeft hij ver worpen. Dhr. Temperman blijft hechten aan het aller eerste plan. TegeD het plan langs den Singel is volgens hem niet het minste bezwaar. Er is over het water in do Vest indertijd ontzettend ge schreeuwd, maar als men eens op de kaart ziet, is het zeer weinig, wat zal worden opgeofferd. Bovendien moet men niet vragen wat de conces sionaris het liefst wil, maar wat het belang van de stad eischt. Dhr. Pilaar zegt, dat bij «en tram van groot belang voor Goes acht, als deze laags don Siügel komt en er eene halte komt aan het einde van den 's-Hcer Hendrikskinderschendijk maar als het plan langs den Singel doorgaat, kan de gemeente dan niet in moeilijkheden komen met d© vennoot schap >La Vitesse"? Dhr. Tempbrman zegt, dat indertijd hieromtrent op voorstel van dhr. Ochtman eene bepaling in de overeenkomst met dbr. v. d. Peijl is opgenomen. In stemming komt nu k«t plan om de concessie te verleenen voor eone lijn door do Poel. Dit wordt verworpen met 10 tegen 2 stemmen. Voor de hh. Ramondt en De Jonge. Daarna komt in stemming het plan langs den Singel. Dhr. Ramondt wenscht zijn stem te motiveeren. Nu hij «iet heeft kannen verkrijgen, wat z. i. het betere was geweest, zal hij echter niet tegen het andere plan zijn, omdat hij niet tegen oen tram is gekant. Hij zal derhalve nu itemmen voor het plan lang» den Singel. Dit plan wordt daarop met algemeene stemmen aangenomen. Daarna komt in bespreking de subsidie &f350 per jaar gedurende 15 jaren. Dhr. Pilaar meent, dat in andere gemeenteD de subsidie bepaald ii op 10 ct. per persoon Bij vraagt waarom zulks hier niet is geschied en welken maat staf men heeft gonomen om tot deze som te komen. De Voorzitter antwoordt, dat man gemeend heeft dat het belang van Goes meebracht niet meer te geven men achf deze som voldoende. Daarna wordt het voorstel van B. en W inzake de subiidic aangenomen met algemeene stemmen. Thans komt in behandeling het voorstel van de Fin. Commissie om den concessionaris de kosten van het bestraten van den Stationsweg «n de L. P. v. d. Spiegelstraat te laten terugbetalen. Dhr. Duvekot zegt, dat hij zulks eene verregaande onbillijkheid zou vindon. Dhr. v. d. Leeuw zegt, zulks niet in te zien als concessionarissen een deel van de singels van de stad krijgen. Dhr. Risch ziet ook de onbillijkheid niet in dhr. Mulié heeft hem persoonlijk gezegd, dat zij beloofden den Stationsweg te zullen bestraten. Dhr. Ochtman zegt, dat dit denkbeeld maar niet zoo uit de lucht is gegrepen het is ook niet zoo onbillgk als het wel lijkt. Nu eeumaal h®t voor stel is aangenomen, zal het gevolg zijn dat, wan neer wjj de straat met veel moeite en kosten heb ben aangelegd, zij die weer gaan opbreken. Maar als zij den stationsweg in dezen toestand hadden aangetroffen, dan zouden zij verplicht zijn geweest dezen geheel of ten minste voor een gedeelte te bestraten. Dhr. Dekker meent, dat als gevolg was gege ven aan zijn wensch om dit punt voor pnnt 8 te behandelen, dan had men gevoeld, dat ze mot elkaar verband hielden. Hij had niet durven stemmen voor zoo'n groote uitgaaf, als hij niet had durven hopen, dat de tram tegemoet zou komen. Ook hem hoeft dhr. Mulié verzekerd, dat de tram zou bestraten en belofte maakt schuld. Dhr. Duvekot zegt, dat dit bij zjjn stem niet gewogen heeftzijn «tem is bepaald door den on- gelukkigen toestand waarin de stationsweg verkeert. Wel heeft dhr. Mulié gezegd, wat de heeren be weren, maar de concessionaris heeft gezegd, dat hg er niet aan dacht. Dhr. Ramondt zegt, dat hij bij de jongste bespre king den indruk gekregen heeft, dat concessiona rissen niet zooveel bezwaar zullen maken om aan de voorwaarde te voldoen. Het voorstel der Fin. Commissie wordt daarop met algemeene stemmen op een na aangenomen. Togen dhr. Duveket. De behandeling van reclames tegen den Hoofd. Omslag wordt uitgesteld, om na aToop der agenda in eene besloten zitting te worden besproken. Goedgekeurd wordt een voorstel tot af- en over schrijving op de begrooting voor 1903, nu ver meerderd met de uitgaven voor de in deze zitting aangenomen voorstellen. Goedgekeurd wordt een voorstel tot eenige af schrijvingen van den Hoofd. Omslag tot een bedrag van f 32,33, van schoolgeld voor de Meisjesschool tot een bedrag van f 45 en van de Hondenbelasting tot een bedrag van f 8. Daarna wordt tot eene zitting met gesloten deuren overgegaan. Na heropening wordt punt 13 (reclame Hoofd. Omul.) goedgekeurd met 11 st. tegen 1, die van den heer De Jongeen de vergadering gesloten. Wekelijksch algemeen overzicht. Als er in Duit&chlandl één man is wien de sociaal-democratische partij dankbaar mag zijn, is het Wilhelm de rederijkeniemand die zooveel propaganda heeft gemaakt voor de sociaal-demo- cral e als hij. I den Rgksdag kwam dezer dagen een der vele telegrammen, waarin de Duitsche Keizer goed vindt nu en dau aan zijn geprangd gemoed lucht te geven, ter sprake. Het was het telegram dat uit Swine- mundo heet te zijn verzonden aan den Prins-Regent van Beieren, waarin de Keizer het gedrag van de meerderheid dor Beiorsche afgevaardigden afkeurde. Het was de heer Schadlerdie niet alleen de hou ding van dezo meerderheid verdedigde, maar ook eene om barmhartige critiek oefende op het Keizer lijk telegram. En de voorzitter, graaf Ballestrem, liet hem be gaan, hoewel hij den spreker het woord had kunnen ontnemen, want men is overeengekomen, dat keizer lijke toespraken, brieven en telegrammen, die niet in de Rtichsanzeiger worden opgenomen, geen onder werp van discussie in den Rijksdag mogen uit maken. Hot verwonderde velen, dat de voorzitter den spreker liet begaan. Maar den volgenden dag was de sociaal-demo craat von Vollmar aan het woord. Deze sprak scherp, doch in den goeden toon, over sommige uitlatingen van den Keizer en noemde in dit verband den naam van Krupp. Men weet, dat de Duitsche Keizer zich den dood van dezen zeer aangetrokken heeft. Hij schreef dien, zonder bewijs af te wachten, toe aan de ont hullingen van de Vorv;drts omtrent Krvpjïs par ticulier leven, die hij als laster beschouwde. Hij woonde de begrafenis bij en sprak tot de werk lieden te Essen, wien hij waarschuwde tegen het samengaan met de sociaal-democraten, die hg als sluipmoordenaars behandelde. En te Breslau waar schuwde hg eveneens de werklieden, hun zeggende dat zij als mannen van eer niet langer met sociaal democratische werklieden konden omgaan. Nu zijn deze keizerlijke toespraken in do Reichsanzeiger op genomen en mochten zij dus in den Rijksdag be sproken worden. Maar nauwelijks had de heer v. Vollmar eene toespeling gemaakt op de zaak-Krupp of de president v. Ballestrem stoof op. Daarvan mocht men hier niet spreken en ofschoon de heer von Vollmar al herhaaldelijk verzekerde, dat hij Krupp met rust wenscht» te laten om zich uit sluitend te bepalen tot de keizerlijke pronuncia- mento's, zooals hij ze noemde, het baatto niets. De president sloot hem eenvoudig den mond. ïljj heeft er niet veel genoegen van beleefd Alle couranten van alle partgen barstten los over het hoofd van dezen willekeurigen president en het einde is geweest, dat graaf Ballestrem zijn ontslag heeft genomen als president. Hij heeft daarover nog één dag laten verloopen en juist op dien dag is onder zijn presidium oen der ergste philippica's tegon den Keizer gehouden, die ooit zijn vernomen. Het was de soc.-dem. afgevaardigde Bebel, die het thema van v. Vollmar van den vorigen dag opnam en drie uren aaneen sprak. Hg zoide o. a.»De Rijkskanselier heeft ons gisteren verteld, dat de keizer als staatsburger evengoed als iedere Pruis het recht heeft overeenkomstig de wet vrij zijn mcening te zeggen en dat hij een impul sieve natuur heeft. Wij socialisten willen niemand de vrije uiting zijner meening beknotten. Maar iedere vorst heeft zonder twgfel in een constituti- oneelen staat een bevoorrechte stelling en de Duitsche keizer is krachtens deze positie in hooge mate strafrechtelijk onverantwoordelijk. Als een ander rnan op een of andere plaats, waar hij gerechtelijk vervolgbaar is, datgene zeide, wat de keizer in den loop der jaren over onze partij gezegd heeft, dan zou hg bij een aanklacht voor het gerecht onge twijfeld wegens zware beleediging gestraft worden. Das.ibg kunnen wij niat op behoorlijke wgze ant woorden. Hier in het parlement is het uitgesloten en in de pers staan wij onder de artikelen over majesteitsschennis. Is het dan verwonderlijk, dat zich bij ons de diepste verbittering over de rede voering d«s keizers vastkropt Waarom is nog nooit eon sociaal-democratische courant of redenaar ver volgd wegens beleediging van den prins-regent van Beieren, den koning van Wurtemberg, den groot hertog van Hessen enz. Omdat deze vorsten als constitutioneele hecrschers optreden en niet als de keizer persoonlgk aan aanvallende partij-politiek doen. ^Gisteren gaf de rijkskanselier hiervoor ter veront schuldiging de opheldering, dat de keizer een im pulsieve natuur bezit en volstrekt geen philister was. Dat woord is mg bgzonder bevallen. (Gelach). Ik wil ook in de vorsten geen philisters zien die zgn er helaas reeds al te veel. Maar even als bij den keizer vindt men bij ons ook impulsieve naturen, die precies als hg de behoefte hebben hem heet van den rooster te antwoorden. Ik ben zelf impulsief. Toestemmend gelach van alle kanten). Wat zou echter de voorzitter zeggen als ik hier in den rijksdag eens op denzelfden toon zou willen spreken als de keizer tegen de sociaal-democraten Derhalve moetik mg, voor zooverre het ons hier nog geoorloofd is te spreken, zelfbedwang opleggen. »In welke variaties heeft de keizer ons in den loop van dertien jaar al niet aangevallenBehél haalt hier, de meest krasse woorden van den keizer, met inbegrip van diens bekende leuzen in de jongste redevoeringen over Krupp te Essen en te Breslau, aan. >Als de keizer op zoo vreeseiijko wgze de Duitsche sociaal-democratie in haar geheel en ons als vertegenwoordigers der partij aanvalt, dan spreekt het van zelf, dat wij daartegen zoo krachtig mogelijk verzet aanteekenen en op de meest besliste wgze verzoeken van dergelijke ongeoorloofde en onbehoor lijke uitdrukkiigen verschoond te blijven. Wij zgn tegenstanders der monarchie, maar geen tegenstan ders van den persoon van bepaalde vorsten. Want kan een vorst er iets aan doen, dat hij als vorst wordt geboren Door een toeval, dat hij eerstgeborene is, komt hij op den troon. Als hij aan iets onschuldig is, dan is het wel daaraan. Wij maken hem daar van dan ook geen verwijt. Maar geheel iets anders is het, wanneer de vorst als mensch persoonlgk tegen-

Goessche Courant | 1903 | | pagina 2