1903, IS". 6, Dinsdag 13 Januari, 90*"' jaargang. 5 FEUILLETON. DE REVOLVERKONINGIN. De uitgave deaer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- uitgezonderd op feestdagen. Prijs por kwartaal, 200 binnen als buiten Goes, Aizonderipke nommers 5 cent. Ssasr&iitaïssgg «t>* ssSaeriesaiiSBa w<i®R 8 «wa ffigi if as» do? rasSgsaweo en Vrijdagavond 1,03. r-srjxvst33>XBZi& I)o prgs der gewone advertentiè'n is van 1-5 rogels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie woidt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- on doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet moer dan 4 regels beslaande en contant botaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Wekelijksch algemeen overzicht. Toen in onze Eerste Kamer de minister van Koloniën de meöedeeling deed, dat de pretesi- dent*Sultan zijn onderwerping heeft aangeboden, hebben do leden geapplaudisseerd. Of er werkelijk reden tot applaus bestond, of er nu eindelijk een einde zal komen aan den Atjeh-oorlog, zal de tijd moeten leeren. Wat in de jongste tijden het Bata- viaasch Nieuwsblad omtrent den pretendent heeft geschreven, maakt, dat wij in dezen niet zoo op timistisch gezind zijn. Toeankoe Mohammed Daoed, zoo heet de man, toch was in de Atjeh-geschiedonis moer een tragische dan een grootsche figuur. Nadat hij te Kamala een veilige schuilplaats had gevonden, ver van het oorlogstooneel, werd de in vloed van den Sultan vrijwel even onbeduidend als vóór den oorlog. Hij zocht zijn troost in minne handel, drank, spel en dierengevechten. De hoofden van het veriet, de geestelijke hoofden, bemoeiden zich mot hem, naarmate zij daartoe lust gevoelden en dat gebeurde maar weinigzelfs in do on middellijke nabijheid van den Sultan verzetten do Oeloebalangs zich somtijds tegen zijn wensehen. Nu is het wel waarschijnlijk, dat wij met een middelpunt van verzet minder rekening hebben te houden, maar toch, zoolang Panglima Polim en de weduwe van Oemar nog niet onderworpen zijn, is het voorbarig van een einde van den Atjeh-oorlog te spreken. In Duêtschiand is de quaestie van de bezol diging der leden van den Rijksdag weer aan de orde men noemt die daar de »Di'itenfrage". Men weet, dat deze afgevaardigden goen vergoeding ont vangen. Het ambt moet een ecrepost big ven naar de meening van Bismarck, die liefst de sociaal democraten buiten de deur hield. Hij heeft hen toch niet buiten kannen houden. Eenige socialisten, zooals Singer bijv. zijn kapitalisten en wie, omdat zij onbemiddeld zijn, niet naar Berlijn zouden kun nen gaan, ontvangen eene vergoeding uit do kas der partij. Terwijl dus de sociaal-democraten niet geweerd worden, heeft de onthouding van vergoe ding verschillende miader aangename gevolgen. De keizer heeft onlangs gezegd, dat hij gaarne werk lieden, mits geen sociaal-democraten, in den Rijksdag zou zien. Maar alleen de sociaal-democraten kunnen over eene partij-kas beschikken en de keizer zal geen »loyale" werklieden krijgen, als hun arbeid niet vergoed wordt. Over 't geheel moeten minder bemiddelden zich buiten den Rijksdag houden of trachten een dubbel mandaat machtig te worden, namelyk ook een voor het Pruisische Huis van Afgevaardigden. Dan zijn zij toch te Berlijn en do Pruisische Landdag betaalt dan, wat zij als lid van den Rijksdag moeten uitgeven. Velen hebben dan ook van dit middel gebruik gemaakt. Maar de Beieren, Saksers en Wurtemburgers kunnen zieh niet laten benoemQn tot leden van den Pruisischen Landdag en men klaagt toch al, dat Noord Duitsch- land zooveel sterker is vertegenwoordigd in den Rijksdag dan Zuid Duitschland. De quaestie van vergoeding is nu opnieuw ter sprake gebracht. Het schijnt dat de Bondsraad er niets tegen heeft, maar de Bondsvorsten aarzelen nog. In Frankrijk hebben de verkiezingen plaats gehad van een derde deel der Senatoren. Er waren 94 leden aan de beurt vau aftreden en men had daarenboven nog 4 vacaturen, door sterfgeval ont- Roman van Reinhold Ortmann. III. Uit bet rijtuig, dat hem van het station tot voor het hotel Savoye te Denver in den staat Colorado gebracht had, sprong een zeer elegant gekleed heer, aan wiens gang en houding men kon zien, dat hij geen Amerikaan was. Met het air van iemand, die gewoon is te be velen, richtte hij zich tot den portier: »Edward MillerZijn er brieven voor mg gekomen •Neen, meneer Maar een bode van het bankiers huis Sinithfield Brown heeft vanmorgen geïnfor meerd, of mr. Edward Miller reeds bij ons afge stapt was." »'t Is goed. Geef mij een kamer en stuur mg binnen tien minuten een kellner, die mij naar Smith- field Brown moet brengen." Het is wel, meneer." •Nog ietal Als er vandaag of morgen een jong staan. Het ging bij deze verkiezingen voor en tegen het ministerie. Er was ditmaal geen sprake van monarcbalen en nog minder van Bonapartisten. De Republiek heeft hare monarchale tegenstanders voor langen tijd overwonnen. De koningsgezinden, die er nog zijn en wier aantal telkens vermindert, dieuen zich bij de kiezers aan als conservatieven of als nationalisten. Over 't geheel heeft de anticlericale en finantieele politiek de groote rol gespeeld bij deze verkiezin gen. De tegenstanders der Regeering kwamen op legen het sluiten der congregatie-scholen, in den naam der vrijheid en verdraagzaamheid. Zij ves tigden dc aandacht op den minder gunstigen toestand der finantien, die nog veel ongunstigar zou worden, zeiden zij, als de Rogeering toegaf aan het drijven van hare bondgenooten, de radicalen. Dit laatste heeft eenig succes gehad, in zooverre, dat in het departement Ardèche de heer Roche gekozen is. Deze is geen ministerieel, maar een goed financier en die bij de vele liga's, die in Frankrijk tieren, nog eene heeft gesticht n.l. »bet verbond tot ver dediging der belastingbetalenden". Zoo iets heeft natuurlijk altijd succes, bijna niemand is er, die niet moppert over zijn aanslagbiljet 6n wij kunnen personen, hunkerende naar een zetel in de Tweede Kamer bij ons, het middeltje van den hoer Roche aanbevelen. Van grootor beteekenis is echter het succes van den minister-president Combes. Hij is met eene groote meerderheid herkozen in Beneden- Charente, maar bovendien is hg gekozen op Corsica, het vaderland der Bonapartes, zonder daar zijne candidatuur te hebben gesteld. Volgens de ongunstigste berekeningen beeft het Kabinet op eene verkiezing van 98 Senatoren tien a twaalf zetels gewonnen. Het heeft eene over winning behaald, waarvan de beteekenis ook zijne tegenstanders niet kan ontgaan. De berichten uit Zuid-Afrika zijn weer tal rijker dan eenigen tijd geleden en maken een eigen- aardigen indruk. Reizende en redevoerende is de apostel van de imperialistische politiek, Chamberlain te Pretoria aangekomen. Den avond voor zijne komst houden eenige mannen van invloed en naam eene vergadering, waarin besloten wordt Chamberlain een adres aan te bieden. En den volgenden dag drukken Boiha, Schalk Burger, Cronjé en anderen De Wet is er niet bg böm de hand en zitten aan bij een feestmaal tot zijne eer. Zeker, dat maakt een eigenaardigen indruk. Maar nu trachten zij ook den minister te bewegen om het zijne te doen, opdat Engeland zijne beloften moge nakomen. In het adres dringen zij aan op amnestie en aan den feestmaaltijd spreekt men van zelfbestuur, zoo spoedig mogelijk. Dat bevalt Chamberlain vermoede lijk in bet geheel niet. Hij zegt, dat men hem in verlegenheid brengt. Maar zeker hij zal overwegen en onderzoeken en zijn best doen om Hollanders en Engelschen te vereenigen in een schoon verbond van getrouwe onderdanen. En bet goede werk in Zuid-Afrika gaat volgens hem met reuzenschreden vooruit. Er zijn er, die daar anders over denken. Berich ten, brieven en dagblad-correspondenties verhalen geheel andere dingen. De toestand is allerminst rooskleurig. De Boeren zijn verarmd en beroofd van hunne bezittingen. In de goudstad Johannes burg hoort men niets dan klachten en lord Mihier heeft tot heden geen gelukkige maatregelen geno men. Men vindt geen werklieden en de kapitalisten van Wittwatersrand morren, omdat zij de achter dame naar mij mocht vragen, laat haar dan in elk geval niet binnenkomen, voordat gij baar hebt aan gediend, ook wanneer zij het uitdrukkelijk verlangt." Er zal voor gezorgd worden, meneer I" Tien minuten later had de heer v. Hossfeld, in wien men voor 't overige alleen bg zeer nauwkeurige aanschouwing den kalen meneer uit Frank Daffy's boardingbouse te Quincy zou hebben herkend, de sporen van de lange treinreis zoo ver uit zijn kleö- ding gewischt, dat hij zich op weg naar het nabij gelegen bankiershuis Smithfield Brown kon be geven. Hg nam daa? op vertoon van een papier, dat blijkbaar een soort van afgesproken legitimatie bevatte, twee lange papieren in ontvangst, waarvan hij het eene zorgvuldig iu een couvert bewaarde en het andere kort daarna aan de kas van het bankiershuis presenteerde. »Wil u mg deze vijftienduizend dollar uitbeta len," zeide hij. Men voldeed aan zijn verlangen. En met het kalme genoegen van iemand, die alleen voor zijn pleizier op reis is, ging Hossfeld de mooi gelegen stad bezichtigen. De toppen der bergen aan den verren horizont begonnen reeds in den nevelsluier der avondscheme ring weg te doezelen, toen hij in de meest opge- stallige belastingen moeten betalen, die in den oorlog niet zijn voldaan. En Chamberlain redevoert als een keizer Wilhelm, maar er moet gehandeld worden en de daden laten op zich wachten. Alsof er nog niet genoeg kwesties waron in het begin van dit jaar, is er nog eeno bij gekomen, n.l. met Cfcis3&. Do Chineesehe Regeering is de oude gebleven, altijd onbetrouwbaar, steeds geneigd om, zoodra het gevaar voorbij is, met de eene hand terug te nemen, wat zij gedwongen werd met de andere te geven. Dit tot groote bekommernissen der westersche politici. Thans heeft men weer moeilykheöen wat betreft de aan China opgelegde oorlogsschatting. Er was bepaald en China had aangenomen, dat de betaling zou volgen in goud en niet in het steeds in waarde dalende zilver. Maar nu weigert de Chineesehe Regeering aan die verplichting te voldoen. De gezanten der mogend- heden hebben daarop besloten te protesteeren. Ook zouden zij de aandacht der Chineesehe Regeering vestigen op de ernstige gevaren, waaraan zij zich door hare weigering zou blootstellen. Ongelukkig valt van dit protest en van deze indirecte bedrei ging niet veel te verwachten. De ChiDeesche Regee ring weet zeer goed wat zij doet. Zij weet, dat de groot® heeren, met wie zij te doen heeft, het niet lang samen eens big ven. Het protest der Euro- peescbe mogendheden zou misschien succes hebben gehad, als niet de Vereenigds Staten zicb hiervan hadden gescheiden. Deze toch zijn geneigd de be taling in zilver aan te nemen. Natuurlijk doen zij dat, om aan China te' toouen, waar zijne vrienden zgn, en in de hoop dat zooveel grootmoedigheid op de een of andere wijze zal worden vergolden. Maar intusschen is de actie der Europeesche mogenkeden door deze handelwijze verlamd. GOES, 12 Jan. 1902. Bij de Staatsspoorwegen is benoemd tot sur numerair dhr. D. P. Scheerenberg, te 's-Heer Arends- kerke. Door Ged. Staten van Zeeland is tot tweeden klerk ter provinciale griffie benoemd de heer C. M. de Blinde te Middelburg. De minister van Financiën brengt tor kennis van belanghebbenden, dat eerlang, op nader te be palen plaats en tijd, een vergelijkend examen zal worden gehouden voor de betrekking van kommies der vierde klasse der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen, op een belooning van f 480 's jaars, voor 100 plaatsen, welke in 1903 of later mochten openvallen. Nadere bijzonderheden bevat de Staatscourant no. 9. Het hoofdbestuur van den Volksbond, Ver- eeniging tegen drankmisbruik, heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin het verklaart, dat het wetsvoorstel tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd uit een oogpunt vau drankbestrg- ding geen aanbeveling verdient. Op het verlangen van den minister van bin- nenlandsche zaken, is den gemeentebesturen ver zocht, dat tijdig aan zgn departement bericht zal worden g®zonden van elke voorgenomen slooping, verbouwing of herstelling van oude momumenten, bepaaldelijk van raadhuizen, kerken, toreDS, kasteelen, poorten, merkwaardige gevels, enz., opdat althaus de gelegenheid zal bestaan afbeeldingen en opmetin- wekto stemming bet hotel Savoye weer betrad. Heeft men in mijn afwezigheid naar mij ge vraagd vroeg bij in 't voorbijgaan den portier. Maar bij zelf scheen dat voor zoo onwaarschijnlijk te houden, dat hij nauwelijks het ontkennende ant woord van den man afwachtte, voordat hg in de lift ging, en dat hem in elk geval het verlegen gezicht, waarmede dit neen was uitgesproken, ge heel ontging. I Ook stemde het hem niet boos, dat bg de deur van zijn kamer geopend vond; maar onwillekeurig j deinsde hg een weinig terug, daar hg bg het over- j schrijden van den drempel een slanke vrouwelijke gestalte voor het venster ontwaarde, wier lijnen nog duidelijk genoeg uitkwamen, niettegenstaande het al vrij donker in de kamer was. In het volgende oogenblik had hg op een knopje gedrukt eu meteen was de kamer door electrische gloeilampen helder verlicht. »Ik vraag duizendmaal pardon, juffrouw," zeide hij met goed gespeelde verlegenheid. »Naar het schijnt, ben ik bier in een verkeerde kamer." De vreemdelinge, die haar hoed nog op on haar reismantel aan had, had bij zijn binnentreden een snelle beweging gemaakt, net alsof zij onstuimig naar hem wilde toesnellendoch toen zij in het gen te doen vervaardigen. Mot aandrang wordt een beroep op die medewerking gedaan, om te voor komen, dat merkwaardige bouwwerkon uit vroeger tijd veranderd of vernield worden, zonder dat daar van tijdig eenig bericht is gegeven. Hoewel het landbouwbedrijf nog niet onder de Ongevallenwet valt, zoo zijn er te Waarde toch reeds enkele landbouwers, die ai hunne arbeiders, zelfs de »losse" togen ongevallen, (voortspruitende uit en gedurende hun landbouwbedrijf), hebben verzekerd. Ter wille van de goede zaak verdient zulks voor zeker -vermelding. Het bestuur van het »Comité voor minimum loon en maximum-arbeidsduur," vertegenwoordi gende 12 bonden en vereen i gin gen, heeft aan den minister van binnenlandsche zaken in een adres verzocht, hot daarheen te willen leiden, dat bet koine tot het doen van een wetsvoorstel, waarbij aan alle bestuurslichamen de verplichting worde opgelegd tot het opnemen van bepalingen nopens loon en arbeidsduur bij aan- en uitbestedingen. Thans is vrijdom van port verleend voor de briefwisseling tusscben de verschillende personen en colleges, die in betrekking staan tot de Gezond heids- en WoDiDgwetton. Dit besluit dateert van 2 Januari jl., doch is nog niet officieel bekend Het Centrum meldde •Mot groot leedwezen vernemen wij, dat beden- morgen door Z. D. H. mgr. den aartsbisschop uit Rome een telegram werd ontvangen, meldende, dat mgr. dr. hl. J. A. M. Schaepman voorzien is van do H.H. Sacramenten der stervenden. De toestand van den koogeerw. lijder is hoogst zorgelijk, maar hij is tevreden en gelukkig. Zaterdagmorgen zou consult gehouden worden van den geneesheer, die mgr. Schaepman verpleegt, met dr. Lapponilijfarts van Z. H. dea Paus. Uit een particulier bericht blijkt, dat een hart kwaal het kostbare leven bedreigt." Een later bericht aan het Centrum meldt, dat het consult van de doctoren met den lijfarts van den Paus, dr. Lapponi, eenige hoop op herstel gaf, doch gisteren ontving de Tijd het volgend telegram, om 6.20 uit Rome gezonden »Zooeven heeft een con sult met dr. Lapponi plaats gehad. Dr. Lapponi verklaarde, dat er geen hoop meer bestaat op be houd. De lyder kan nog tot morgen leven. Voor beeldig sterfbed." Kruinïngen« In de Vrijdag gehouden Raads vergadering waren afwezig de h.h. J. Vereeke en hi. Markusse De Voorzitter deelde o. a. mede, dat ontslag is gevraagd door de helpster der Bewaarschool te Hansweerd. Het ontslag werd verleend en in de vacature is benoemd mej. N. Witte van Hansweerd. Verder werd meegedeeld, dat de besteding heeft plaats gehad van het schoonhouden der openbare scholen 6D Bewaarscholen in Kiuiningen en Hans weerd. Het schoonhouden der scholen te Kruiningen is gegund aan dhr. J. Kole voor respectievelijk f149 en f40. Het schoonhouden der scholen te Hansweerd is gegund aan dhr. Anth. Blok voor res pectievelijk f75 en f35. Pachter van den regenbak van de school te Kruiningen is geworden dhr. J. Kole voor f 12,50. Tot leden van het stembureau voor de verkiezing van een lid voor de Prov. Staten werden benoemd heldere licht zgn gezicht zag, bleef zij staan, en haar aimeD vielen slap langs het lichaam neer. Hebt u aaD mij pardon te vragen, meneer," antwoordde zg. »Ik zoek zekeren Edward Miller, en men zeide mij, dat dit zijn kamer was. Maar ik zie wel, dat men mij verkeerd heeft ingelicht." Volstrekt niet. Sta mij toe, mij aaD u voor te stellen als Edward Miller. Het zou mij zeer aan genaam zgn, als ik degeen was, dien u zoekt." Ofschoon zij er bleek en ontdaan uitzag, alsof zij pas eene zware ziekte had doorgestaan, leek Georgia Elliston hem toch op dit oogenblik niet minder mooi toe dan op dien avond, zestien dagen geleden, toen bij baar in den circus te Quincy als revolver koningin bewonderd bad, en zijn goed humeur deed hem de situatie meer avontuurlijk dan onaangenaam of zelfs angstwekkend vinden. Het deed hem blijkbaar pleizier, aan haar agitatie te bemerken, hoe erg zij geschrokken was. »U zou Edward Miller zijn u? En vanwaar vanwaar is u gekomen Hij lachte heel onbevangen. »0, juffrouw, dat is werkelijk een moeilgk te beantwoorden vraag. Go- durende de laatste twee weken heb ik de Vereenigde Staten in zooveel verschillende richtingen door-

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1