1903, N°. 5. Zaterdag 10 Januari. 90sle jaargang. Bij dit no. bekoort een bijvoegsel. Z E E - M I L TIE Kermis te. Goes. 4 FEUILLETON DE REVOLVERKONINGIN. Boofdelijken Omslag De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Frjys per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, J' iDf£5a Afzonderlijke nommers 5 cent. Êwsseradiag vso esSwerSeasSseja vó©s4 urea si?®? Do prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwölijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 eent per regel. De lotelingen voor de Nationale Militie dezer gemeente voor do lichting 1903, die dienstplichtige nummers getrokken hebben en een der volgende beroepen uitoefenen, zooals stuurlieden, stuurmans leerlingen en verdere zeevarenden op koopvaardij schepen en van de groote en kleine vaart, stuur lieden, schippers en verdere opvarenden van Rijn- sebepen, aken, tjalken en kleinere vaartuigen, stuur lieden en verdere opvarenden van passagiers- en sleepbooten, loodsvaartuigen en toanenleggers, diep zee- en Noordzeekustvisschers, Zuiderzeevisschers, visschers op de Zeeuwscho wateren en op de groote rivieren, mossel- en oestervisschers, schuitvoerders en veerlieden, vletterliedeD, machinisten, machinist leerlingen en stokers op schepen en vaartuigen, bij spoor- of tramwegen en op fabrieken en andere inrichtingen, machinedrijvers, tremmers, smeden, bankwerkers, werktuigmakers, ketelmakers, voor slagers scheepsbeschietersscheepstimmerlieden (scheepmakers), brood-, koek- en banketbakkers, koks, koffiehuis- en hotelbedienden, ziekenverplegers, apothekersbedienden, barbiers, personeel van 's Rijks Marinewerven, en welke verlangen mochten bij de te dienen, kunnen zich daartoe voor den eersten Februari eerstkomende ter gemeente-secretarie aan geven, alwaar de verlangde inlichtingen te ver krijgen zijn. Goes, den 8 Januari 1903. Burgemeester en Wethouders van Goes, DE KONING KOOIJ. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Burgemeester en Wethouders van Goes zullen op Zaterdag den 31 Januari 1903, des mid dags te 12 uren, in het openbaar ten stadhuize zitting houden voor de inschrijving naar twes staanplaatsen op de Groote Markt te Goes, gedurende de aan staande kermis van 25 Augustus tot 1 September a. s. en wel één voor een STOOMCAROUSSEL of daarmede gelijk te stellen inrichting, en één voor een HYPODROME, terwijl dan nergens elders in do gemeente gedurende de kermis inrichtingen als hier bedoeld zullen worden toegelaten. De gezegelde ondorteekonde inscbrijvingsbiljetten, ingericht naar het bij de voorwaardon gevoegd model, moeten vóór 12 uren ter secretarie zijn in geleverd. Biljetten na 12 uren ingediend big ven buiten aanmerking. De voorwaarden zijn verkrijgbaar ter secretarie der gemeente en bjj den marktmeester tegen be taling van f 0,50. Roman van Reinhold Obtmann. >Doch ik hoorde tevens," ging hij voort»dat uw verblijf bij dit uitstekende gezelschap niet lang geduurd had en dat men eenige reden had, zeker verband te vermoeden tusschen uw verdwijnen en dat van miss Georgia Elliston. Ik maakte mij dus op, om miss Georgia te zoeken, en ik ben, na vele avontuurlijke tochten, vandaag zoo gelukkig ge weest haar te vinden. Een zeer sehoone dame dat zal waar zgnGij zijt altijd een geluksvogel geweest, graaf Meinburg." »Wg laten miss Elliston buiten bespreking, als gij het goedvindt, meneer v. HossfeldEn kom nu eindelgk tot de zaak 1" »Ga zijt zeer ongeduldig, m'n waarde En toch hadt gij zonder mij misschien nog maanden lang kunnen wachten, voordat gij vernomen hadt, dat gjj sedert geruimen tijd majoraatsheer op Mein burg en de rechtmatige eigenaar van een vorste lijk vermogen zijt." De ander was opgesprongen, alsof eensklaps voor zijn voeten een vuurzuil uit den grond ware opgeschoten. »Wat gjj daar zegt, is ondenkbaar is totaal onmogelijk. Bet is een flauwe grap, die gij met mij wilt hebben." »Volstrekt nietl En gij zult mij niet langer een zoo onvriendschappelijke bedoeling toeschrijven, na dat gij deze in de grootste New-Yorker bladen herhaalde geplaatste oproeping gelezen hebt." Belanghebbenden worden er op attent 4gemaakt, dat de staanplaatsen niet worden gegeven indien de inschrijvingen beneden het bepaalde minimum blijven. Goes, 8 Januari 1903. Burgemeester en Wethouders van Goes, DE KONING KOOIJ. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Het tweede suppletoir kohier van den voor 1902, zooals het door den gemeenteraad in zijne vergadering van 18 December 1902 werd vast gesteld, is door Gedeputeerde Staten van Zeeland bij hun besluit van 30 December 1902 no. 63 goed gekeurd, en op heden aan den ontvanger ter in vordering uitgereikt, welk kohier in afschrift gedu rende vijf maanden ter Becretarie voor een ieder ter lezing zal liggen, kunnende binnen drie maanden na de dagteekening der aanslagbiljetten bezwaren tegen den aanslag, op ongezegeld papier, bij den gemeenteraad worden ingebracht. Goes, den 8 Januari 1903. Burgemeester en Wethouders van Goes, DE KONING KOOIJ. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. GOES, 9 Jan. 1902. De bevolking der gemeente Goes bedroeg op 1 Januari 1902 3321 m., 3779 vr., samen 7100. Zij vermeerderde gedurende 1902 door geboorte met 109 m., 104 vr., samen 213 vestiging 173 216 389 Totale vermeerdering 282 m., 320 vr., samen 602 Zij verminderde door overlijden met 53 m 50 vr., saaien 103 vertrek 191 217 408 Totale vermindering 244 m., 267 vr., samen 511 De werkelijke vermeerdering was dus 38 in., 53 vr., totaal 91, zoodat de bevolking op 1 Januari 1903, 3359 m., 3832 vr., saaien 7191 personen bedroeg. Nu de Ongevallenwet met al haar administra- tieven aanhang met 1 Febr. wordt ingevoerd, kunnen de werkgevers zich er op voorbereiden nog in deze maand met werk daarvoor te worden belast. In de eerste plaats ontvangt elke werkgever van den burgemeester zijner gemeente vóór 10 Januari een formulier betreflende bet aantal werkgevers en werklieden, die in de onderneming werkzaam zijn of geweest zijn en bevoegd zgn werkgevers of werklieden te machtigen tot het opmaken van een voordracht voor benoeming tot lid of plaats vervangend lid van beroep. Met dit formulier wordt een briefomslag gezonden. Wie het formulier of den briefomslag niet ontvangen heeft is verplicht het aan te vragen teD gemeente huize. Hij overhandigde den graaf een eenigszins vuil nummer van de New-York Heralden bespiedde glimlachend den buitengewonen indruk, dien de lectuur van een met dikke, blauwe potloodstrepen omhaalde advertentie op Meinburg maakte. In het scherp gesneden gelaat van den man, die zooeven in den mond van een pistoolloop had ge keken, zonder ook maar met de wimpers te trekken, spiegelden zich nu duidelijk alle gemoedsbewegingen af, van de grootste verrassing en ongeloovigen twijfel tot de zekerheid van een overweldigend geluk, en eensklaps, als in eene opwelling van groote dank baarheid, stak hij den ander beide handen toe. »Gij komt tot mij als een bode van den hemel, HossfeldVergeef mij, indien mjjn houding op u misschien een oogenblik den indruk gemaakt heeft, dat gij mij niet welkom wagrt." x>0, ik ben niet gevoelig. En ik wist van te voren, dat de wind heel spoedig uit een anderen hoek zou waaien. Het was de moeite waard, u voor dit bericht in een half dozijn staten der Unie te zoeken niet waar »Was ik maar in staat, het te begrijpen 1 Maar ik sta nog altijd als voor iets bovennatuurlijks Mjjn oom was een man in de volle kracht van zijn leven, toen ik Duitschland verliet, en mijne beide neven, die buiten hem nog tusschen mij en het majoraat stonden, waren jonge eiken met de grootste kans op een leven van negentig jaren. En nu zouden zij allen dood zijn alle drieMen moet aan wonderen kunnen gelooven, om het te begrijpen." »En toch is hot volkomen waar. Ik heb het mij aan hot Duitsche consulaat-generaal te New-York laten bevestigen. Gij behoeft slechts naar Duitsch land te reizen, om de erfenis te aanvaarden, die Dit formulier moet uiterlijk den 17en Januari behoorlijk ingevuld en onderteekend, aangeteekend per post aan den burgemeester worden terugge zonden of tegen ontvangstbewijs ten gemeentehuize worden gebracht. Werkgevers, die in meer gemeenten hun bedrijf hebben, hebben tijd met de inlevering tot 22 Januari. Don 28en Januari stelt do burgemeester op ieder formulier het aantal der tot machtiging bevoegde werkgevers en werklieden vast. Den 29en Januari zendt de burgemeester een opgave van het aantal werkgevers en werklieden aan de Gedeputeerde Staten. Van den 15on Januari af zijn voor werkgevers en werklieden ten gemeentehuize verkrijgbaar for mulieren tot aanvrage van een werkgevers- of werkmanskaart. Het ontvangen van deze kaart geeft recht tot verkiezing en verkiesbaarheid in do raden van beroep. Deze ingevulde formulieren kunnen van 15 tot 30 Januari worden ingeleverd ten ge meentehuize. Het hoofdbestuur van de Vereeniging voor vrouwenkiesrecht hoefc het volgende voorstel in gediend, ter behandeling op de algemeene verga dering van het Kiesrechtcomité, op Zondag 25 dezer »Het Comité voor algemeen kiesrecht voor man nen en vrouwen verklare zich bij voorbaat tegen elk in de Tweede Kamer ingebracht voorstel, (of motie) in zake kiesrecht, waarbij ook niet uitdruk kelijk dit recht wordt gevraagd voor de vrouw." Omtrent de benoeming van een burgemeester van Zuid-Beierland schrijft men van daar aan het N. v. d. D. De burgemeesters-benoeming, welke reeds weken lang de gemoederen hier bezighield, is eindelijk ge schied. De heer Kluif hoofdy lid der Ned. Herr. Kerk, die gedurende 24 jaren het ambt tot ieders tevreden heid heeft vervuld, is nu vervangen door den heer A. Zonneveldlid der Gereformeerde Kerk. Zooals men weet, was onlangs door de leden der Gereformeerde Kerk een adres aan den minister ge richt, om den heer Zonneveld in plaats van den heer Kluif hoofd tot burgemeester te benoemen. Dit adre3 werd door de raadsleden Rosmolen en Van der Waal (beiden leden der Gereformeerde Kerk) opeen audiën tie mondeling toegelicht. Hierop volgde een verzoek van hoogerhand aan den h«er Kluif hoofd om ontslag te vragen, hetgeen door dezen werd geweigerd. Nauwelijks hadden de leden der Ned. Herv. kerk vernomen, wat er gaande was, of een tegen-adres werd gereedgemaakt, om den heer Kluifhoofd als burgemeester te mogen behouden. Het was geteekend door den rechtzinnigen predikant Draaisma, het ge- heele kerkbestuur der Ned. Herv. kerk, de liberale raadsleden, het eenige antirevolutionaire raadslid, die lid is van de Ned. Herv. kerk, den heer A. Sneep en voorts door een groot getal ingezetenen. Opmerkelijk is het, dat nog niet lang geleden bij een feestelijke gelegenheid het bovengenoemde raads lid -Rosmolen in een toespraak tot den heer Kluif hoofd den wensch uitsprak, hem nog lang als bur gemeester te mogen behouden. men voorshands van rechtswege op uw kosten beheert I Graaf Randolf Meinburg liep opgewonden in bet kamertje op en neer. »0, kon ik maar dadelijk weg, vandaag nog en zonder Meer tot zich zelf dan tot den ander had bij het gezegdde heer v. Hossfeld echter haastte zich op zeer kalmen toon te antwoorden »Ik zou inderdaad niet weten, m'n waarde, wat u kan beletten reeds met den eerstvolgenden trein to vertrekken. Een reisbiljet naar New-York zult gij wel kunnen be talen, en daar staat zoo veel geld te uwer beschik king ais gij wenscht te hebben." Graaf Meinburg betastte zijn voorhoofd met beide handen. »En de vrouw?" Deze verschrikkelijke vrouw, die ik niet kan meenemen bevrijdt mij van haar, en ik zal mijn leven lang als mijn weldoener zegenen." »In de eerste plaats een vraag, waarde graaf! Is bet miss Georgia Elliston, die gij bedoelt »Wie anders! Gij hebt'toch vanavond wel gezien, van welken aard de betrekkingen zijn, waarin wij tot elkaar staan. Aan dit meisje en haar liefde voor mij heb ik het alleen te danken, dat ik niet reeds voor maanden in de verschrikkelijkste ellende te gronde ben gegaan. Ik ben diep bij baar in de schuld, on ik zal er mij bij den hemel niet tegen verzotten, die schulden te betalen. Maar zoo, ge lijk zij het verwacht, kan het nu niet meer ge schieden. Want zij verwacht niets minder, dan dat ik haar trouw. Binnen kort reeds zou ons huwelijk plaats hebban. En gij zijt waarlijk nog juist op tijd gekomen, Hossfeld, om een stap te verhinderen, waarvan ik de uoodlottige beteekenis nu eerst inzie." »Wilt gij met de sehoone re vol ver koningin Betrseke. In 1902 zijn op het telegraafkantoor alhier behandeld 12672 telegrammen, waarvan 2142 verzonden en 10530 ontvangen. Waarde. Met ingang van „1 Dec. 1902 is de jaarwedde van dhr. Geleedstpostbode alhier, met f25 verhoogd. Gemengde Berichten. Verijdelde aanslagen. De pas geopende tramlijn HulstWalzoorden mag zich niet verheugen in de bijzondere sympathie van eenige gevaarlijke per sonen. In den loop van enkele dagen heeft men driemaal beproefd stukkon ijzer in de wissels te werken, heeft men tweemaal verschillende bouten losgemaakt en eenmaal een zwaar stuk ijzer op de rails gelegd. Dit stuk ijzer was in couranten ge wikkeld om in den waan te brengen, dat slechts een los papier op den weg lag. Door de oplettend heid van het personeel hadden deze streken geen nadeelige gevolgen. Met kortere of langere tusschenpoozen hebben te Hontenisse branden plaats, omtrent welke de meening keerscht, dat ze bijna alle, zoo niet alle, aan kwaadwilligheid zijn toe te schrijven. Een paar dagen geleden, werd weer oen groote boerenschuur met een belendend gebouw in de asch gelegd en oorzaak weer onbekend. Het behoeft geen ver wondering te baren, dat velen niet gerust gaan slapen en bij hun gebouwen geregeld of nu en dan do wacht doen houden. Do eigenaar der bovenbe doelde schuur had, naar men zegt, ook weer ge durende een veertien nachten op zijn schuur doen. letten, en den nacht, waarop dit niet gebeurde, brandde ze af. Doordat een tweejarig meisje te Hoorn een pot met kokende rijst wist te bemachtigon de moeder was even afwezig kreeg zij den geheelen inhoud op het lichaam. Het kind kreeg zulke hevige brandwonden, dat het aan de gevolgen is overleden, Een aanstootelijke vergissing had te Heusden bij een begrafenis plaats. Een der aansprekers ver gat bij het vertrek naar de begraafplaats de vrien den enz., dio in een andere kamer dan de familie zaten te wachten, te waarschuwen. Toen de be grafenisstoet reeds eenigen tijd was vertrokken, werd de vergissing bemerkt. De achtergelaten vrien den vonden het toen echter maar beter naar hun woningen terug te koeren. Brutaal. De landbouwer Wolf te Schoten, waar Zondagnacht jl. is ingebroken, heeft Woensdag per post een met drie lakken gezegeld pak ont vangen, waarin een scbrgven als condoleantie met zijn verlies, alsmede een ander om hem geluk te wenschen met het terug ontvangen van het ge- stolene. Daarbij was aan prentbriefkaarten met afdrukken van baukbiljetten gevoegd het bedrag van het gestolene, benevens een kaart voor de rente daaryan. De brieven waren geteekendRobert en Bertram. De recherche heeft aangehouden C., verdacht van deze inbraak. trouwen riep Hossfeld glimlachend uit. »Dat zou men in Duitschland inderdaad als een zeer beden kelijke mésalliance beschouwd hebben, zelfs indien het niet graaf Raudolf Meinburg, maar slechts mr. Edward Miller ware geweest, die miss Georgia Elliston naar het altaar gevoerd had. Of hebt gij misschien do domheid begaan, de jonge dame uw waren naam en uw afkomst medo te deelen >Neen. Ik heb tot op dit oogenblik gelukkig weerstand geboden aau de verzoeking, het te doen, hoewel baar treffende toewijding en het vaste ver trouwen, dat zij in mij stelt, mij meer dan ggds in gevaar brachteD, haar alles te zeggen. Voor ons huwelijk zou ik het zeker nog gedaan hebben." »Des te beter, dat ik nog bijtijds gekomen ben. Gij zult miss Elliston nu natuurlijk door een be hoorlijke som geld voor haar verschotten en baar teleurgestelde verwachtingen schadeloos stellen. En zij zal nooit te weten komen, dat zij op het puut, gestaan hoeft, een heusche gravin Meinburg te worden." De gelukkige erfgenaam echter scheen het ver trouwen van v. Hossfeld niet te deelen. »Tndien zij een vrouw ware, gelijk alle andere", zeide hij. »Maar er moet een druppel Indianenbloed in haar zijn, al ontkent zij het ook met volharding. Zij zou van het oogenblik af, waarop zij zich zag verraden, geen andere gedachte meer hebben dan den gloeien- den wenscb, zich te wreken. En ik ben er zeker van, dat het aan haar bijna boveonatuurlgken speur zin zou gelukken mij te vinden, nog voordat ik d«n voet gozet heb op het schip, dat mij naar Duitsch land zal terugbrengen." >Als dat uw eenige zorg is, graaf Meinburg, dan

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1