Roomsch-Kath. kerk. Benoemd tot kapelaan te Hontenisse de heer A. Vermeulen. Onderwas. Kloetinge. Benoemd tot leeraar in de Fransche taal aan het institimt-ifottfoftrf te Groningen do heer S. Beenhakker alhier. Men meldt nit Deventer In de zaak van den onderwijzer L. Roozendaal, die, zonder op de voordracht te staan, door den Raad der gemeente Deventer werd benoemd (bij loting) tot leeraar in de aardrijkskunde aan de inrichtingen voor hooger en middelbaar onderwijs aldaar, en tegen wiens benoeming door den heer dr. Avan Doorninck bij den Minister bezwaren zijn ingebracht, is door dezen eene beslissing ge nomen. De benoeming is niet goedgekeurd, uit overweging, dat zij in strgd is met de belangen van het onderwijs. Het hoofdbestuur van het Nederl. Onderw.- Genootschap heeft allen, die vroeger aan herhalings scholen verbonden waren en thans ontslagen zijn, uitgenoodigd hiervan mededeeling te doen. Die onderwgzers hebben steeds van het traktement, dat zij genoten voor het geven van herhalings- onderwijs, gestort in het pensioenfonds en verloren nu mot de door hon gestorte bijdragen hun recht op pensioen. Het hoofdbestuur stelt zich voor, een middel to zoeken, waardoor aan dezen, zoo niet on wettigen, dan toch onbillijken toestand een einde kan ge maakt worden. Kunst en Wetenschap. Men schrijft ons van de zijde van de afd. Goes van den Bond van Ned. Ond. >In de volgende maand zou de Rotterdamsehe Onderwgzers-Tooneelvereeniging hier optreden met >Lanseloet" en >de Zwetser". Wegens ziekte der hoofdpersonen echter kunnen deze stukken niet opgevoerd worden." Ook van andere zjjde heeft men reeds pogingen in het werk gesteld de Rolt Onderw.-Tooneel- vereeniging hier te doen optreden, doch door de hoogs sommen, die geëischt werden, zgn die pogingen mislukt. Het is wel jammerwo hebben hot vorig jaar te zeer van de uitvoering van de »Esmoreit" genoten om niet naar «ene van do »Lanseloet" te verlangen. Moge uitstel geen afstel zijn we wen schen den ongestelden van harte beterschap. Rechtzaken. De rechtbank te Assen veroordeelde don Veenhuizer verpleegde Nubert Visser, die zijn mede- verpleegde, den onderbaas Bief, met een mes een steek in den hals toebracht, tengevolge waarvan deze overleed, tot 6 jaar gevangenisstraf. LANGS DEN WEG. Op den nieuwjaarsdag hebben wjj allen onze vrenschen geuit en die van anderen in ontvangst genomen. Zoo die wenschen vervuld mochten wor den, zullen wij de jaren beleven op zijn minst van dien oud-vader Methusalem, die bekend is gewor den om het enkele feit, dat hij zeer oud werd en van wien wij anders niets weten. En welke jaren gaan wij dan te gemoetLouter geluk en zegen Wij weten zeer goed, dat deze heilwenseben niet vervuld worden, maar wij nemen ze niettemin dank baar in ontvangst het is in deze wereld van con currentie, waarin men elkander tracht te verdringen, immers aangenaam op te merketo, dat men u nog eene plaats gunt. Ten minste, dat zegt men en waarom zonden wij niet op den eersten dag van een nieuw jaar gelooven aan de oprechtheid van onze natuurgenooten Wij hebben dan juist de gelegenheid gehad om afrekening met ons zeiven te houden misschien is onze stemming ernstiger en beter dan op gewone dagen te midden van onze beslommeringen. De tjjden veranderen en de oude gebruiken ver dwijnen meer en meer. De visites, die nu slechts nog enkelen elkaar maken op den eersten dag van het jaar, duren steeds korter en hebben weinig meer van de nieuwjaarsrecepties onzer vaderen. Ook onderneemt men op den oudejaarsavond niet meer zooveel pogingen tot zelfverminking, nog al dikwijls met succes bekroond, door met roestige wees. »Voor mij is de rand van het ledikant goed genoeg. Een sigaar kan ik u helaas niet aanbieden, daar ik mij, met het oog op u zulk een weelde al sedert weken ni*t meer gegund heb." »Mtt het oog op mij Wat wilt gij daarmee zeggen, meneer von Hossfeld *lk wil daarmee zeggen, dat ik de geringe mid delen, waarover ik na mijn laatste schipbreuk nog beschikte, heb verbruikt om u te zoeken. En gij zult mij toegeven, dat het in het groote Amerika roor een armen drommel, die geen detectives kon betalen, een verwenscht moeilijke opdracht was." »Het verwondert mij zeer, dat gg doze opdracht met succes ten uitvoer hebt gebracht, daar ik mij volmaakt onvindbaar meende te hebben gemaakt. Maar hoe moet ik toch dezen ijver verklaren Ik herinner mij niet, dat ik u geld schnldig ben. En wat de hartelijkheid van onze vroegere vriend schapsbetrekkingen betreft »Zou zulk eene gehechtheid nog minder ge- i rechtvaardigd kunnen worden, wilt -gij zeggen. Toegegeven waarde graaf! Maar wanneer men als een speelbal der golven op den levens- oceaan ronddrijft, zooals wij beiden, vraagt men or niet in de eerste plaats naar, wat er vroeger gebeurd is, en de kameraadschappelijke deelne ming, die lotgenooten altijd voor elkaar gevoelen, behoudt de overhand over alle onaangename her inneringen, Sedert kort na uw landing het toeval vuurwapens saluutschoten te lossen ter eere van het nieuw te beginnen jaar. Dat was misschien nog eene manifestatie van den wilde, die in ons steekt en die ons *gne voorliefde voor rumoer heeft overgeleverd. Ook is het een feit, dat de nieuwjaarspoëten minder worden. Vroeger, in den ouden tijd, toen een ontwikkeld burger het zich tot eene eer rekende een Pegasus op stal te hebben, werd het mensch- dom veel beter voorzien van gelegenheidsgedichten. En bij het nieuwe jaar prikte men zich in zijn dichtader en de verzen werden bij dozjjnen gemaakt. Dan verschenen de klepperman, wiens taak het was des avonds de heeren dieven al schreeuwende zijne nadering aan te kondigen de mannen van den reinigingsdienstde bode van het gezelschap, waar van men lid was, enz. enz., met een nieuwjaars- wensch, geheel op rijm »Wij treden samen eens van zin, vol vreugd den nieuwen jaarkring in of zoo iets. Nu is het heelemaal uit. Neen toch niet heelemaalde mannen van de reiniging hier ter stede hebben ons op den nieuwjaarsdag hunne wenschen op rijm doen toekomen dat ze gedrukt waren op een papier van de kleur der hope, mag als een bewijs hunner welgemeendheid worden aan gemerkt. Ook in de bladen wordt het getal gelukvvenschen op rgm minder. De gewoonte wint veld, de nieuw jaar s wen schon tegenwoordig in de courant te pu- bliceeren dat wint veel loopen uit voor de post boden en de courant heeft er niets tegen. Maar er is onder al die gel uk wenschen nauwelijks een enkele meer op rijm da meesten doen het met eene korte advertentie, een kaartje met p. f. of iets der gelijks. Zoodat het uit is met de nieuwjaarspoözie. Het varwondert ons maar, dat er geen ongelukken ontstaan ten gevolge van snaar binnen geslagen" verzen. Gok in andaren zin schijnt ar minder naar binnen geslagen op Nieuwjaarsdag dan vroeger. Wij zijn niet ingewijd in de geheimen der Goesche politie en weten niet hoeveel gevallen van dron kenschap vroeger eene nieuwjaarsepidemie zij dit jaar heeft aangeteekend. Maar zoover onze waarnemingen reiken, zouden wij geneigd zijn te zeggen, dat ook deze epidemie afneemt en daar is het beter om. Buitenlanrische berichten. Het socialisme in practijk. De gemeenteraad van Mülbausen, in den Elzas, waar nu de socia listen in de meerderheid zijn, heeft besloten, dat de stad bet betalen van de inkomsten belastingen der minvermogendon (met inkomens beueden 1000 mark) voor hare rekening zal nemen. De democraten bestreden hel voorstel, maar te vergeefs. Zij toonden echter hunne belangstelling voor de minder bedeel den door afschaffing van de verbruiksbelasting op suiker en petroleum, twee voorname benoodigdbe- den in arbeidersgezinnen, voor te stellen, In ons vorig nummer werd melding gemaakt van een aanslag, die te Teheran door oen als vrouw verkleed man gepleegd zou zijn op Z. K. M. den Shah van Perzië. Nu weer wordt gemeld, dat bij da Perzische legatie te 's-Gravonhage bericht uit Teheran is ont vangen, meldende dat van den beweerden aanslag geen woord waar is. Sagasta f. Onverwacht komt uit Spanje het bericht, dat de oude staatsman Sagastaonlangs als eerste minister afgetreden, is gestorven. Pracedes Mateo Sagasta werd in 1827 te Tor- r«eilla geboren. Hij werd opgeleid voor ingenieur tn was als zoodanig ook enkele jaren werkzaam. Reeds in 1854 werd hij als afgevaardigde in d« cortes gekozen. In 1856 nam hij deel aan den op stand te Madrid en moest naar Frankvijk vluchten. Na de amnestie keerde bij terug en werd pro fessor aan de polytechnische school te Madrid. Als lid der cortei bohoorde hij tot de progres- sistische minderheid, wier orgaan La lberiahg redigeerde. Hg was als staatsman vooral handig, maar dat is eene eigenschap, die lang een ministerieel leven conserveeren kan, zonder dat bet land wezenlijk gebaat wordt. Het laatste kabinet van Sagasta heeft zgna reputatie niet verhoogd. Anarchisten. In een restaurant aan de Allee- straat te Dusseldorp is een vergadering van anar chisten door de politie opgeheven, omdat er geen vergunning voor was gevraagd. De General-Anzeiger meldt, dat er twaalf deelnemers waren uit alle ons te New-York had doen ontmoeten, heb ik eigen lijk nooit opgehouden, aan u te denken, en het heeft mij zeer gespeten, dat gij de destijds gedane belofte zoo geheel vergeten hebt." »Een belofte, die ik gedaan heb Welke is dat geweest »Ik raadde u dsstgds, om «ene aanstelling als stalmeester in den curcus Richie te vragen, omdat ik wist, dat de eigenaar van dezen circus dergelijke betrekkingen hot liefst aan vroegere Duitscbe offi- cier«n geeft. En (gij beloofdet mij, dat gij mij het resultaat van uwe bemoeiingen en uw verder weder varen bij gelegenheid zoudt mededeelen. Het zou misschien voor ons beid«n van wezenlijk belang zgn geweest, als gij dat gedaan liadt." »Zoudt gg niet zoo vriendelijk willen zgn, u eiadelgk wat duidelgker te verklaren Gij hebt zoo even gesproken van een aangenaam bericht, dat gg mij moest brengen »Dat komt nog wel. Want dit zeer aangename bericht is het, dat gij al voor eenige weken zoudt hebben vernomen, als gg het mij niet zoo moeilijk hadt gemaakt, u te vinden. Wel had ik spoedig ge hoord, dat de betrekking van stalmeester in den circus Richie u werkelijk ten deel gevallen was want die Edward Miller, dien men mij beschreef, kon niemand anders zijn dan mjjn geachte landgo noot graaf Meinburg." (Wordt vervolgd.) oorden des Rijks. Deze zgn naar het politiebureau gebracht, maar weder op vrije voeten gesteld, toen zij hun namen enz. hadden opgegeven. Opstootjes in Spanje. In verschillende steden van Spanje, Gyon, Sevilla, Xeres, Almeria, Malaga, San Jelin de Guixols, etc. werden vergaderingen gehouden om do leden der Zwarte Hand (Mano negra) voor onschuldig te verklaien en de invrg- heidstelling van acht veroordeelden, die nog in leven zijn, te eischen. Te Sevilla dreigden de sprekers ingeval van weigering, zelfs met een algemeene werkstaking. Oorlogstoebereidselen. Servië maakt militaire toebereidselen ten einde te voorkomen, dat het door de gebeurtenissen in Macedonië wordt ver rast. In den laatst gehouden ministerraad werd besloten de regimenten op oorlogssterkte te bren gen, de reservisten op te roepen en de recruten vroeger dan gebruikelijk is te doen opkomen. Ook werd besloten voor een bedrag van ongeveer twee millioen francs ammunitie in België aan te koopen door de Servische leger-administratio werden in de drie laatste jaren reeds 100,000 repeteergeweren aangeschaft. De doorvaart door de Dardanellen. De Britsche ambassade te Konstantinopel diende bij de Porte een protest in betreffende de* vrijen doortocht van de Dardanellen, naar de Zwarte Zee, in September a. p. verleend aan vier Russische torpedo-vernielers. In dat protest wordt aangetoond, dat zulk* oen schending is der internationale verdragsbepalingen, waarbg de Dardanellen voor oorlogsschepen van alle natiën gesloten verklaard worden. Groot-Britannië behoudt zich het recht voor een privilegie, zooals aan Rusland verleend werd, in het voorkomoide geval ook voor zich te vragen. Het protest heeft in Russische kringen te Kon stantinopel een ongunstigen indruk gemaakt en zelfs ontstemming teweeggebracht, terwijl men in Turk- «che kringen zich bezorgd maakt vanwege de door Engeland aangenomen houding. Het wil zich voor zijn schepen de doorvaart verzekeren, zonder ze, evenals Rusland met de vier bewuste vaartuigen deed, het karakter van oorlogsbodem te ontnemen, door ontwapening en door ze onder koopvaardij- vlag te laten varen. Rusland voerde aan, dat ont wapende schepen niet als oorlogsschepen beschouwd kunnen worden en de Porte had eindelyk op Rus- lands aandringen de>.i zienswijze aanvaard, toen het in September a. p. den doortocht vergunde. Gamg.igtis Berichten. Biezcïinge. Maandagavond 1.1. werd alhier een Zangvereeniging opgericht voor getrouwde mannen. Reeds telt de vereeniging een 25-tal leden. Hat be stuur bestaat uit de hoeren J. Smallegange, voor zitter, L. Poortvliet, vice-voorzitter, H. Burger, secre taris en C. de Graafpenningmeester. Hst dool dezer vereeDiging is het zingen van psalmen en gezangen. De oefeningen worden gehouden op Zondagavond in de consistoriekamer dor Ned. Herv. gemeente, daartoe door kerkvoogden welwillend afgestaan. WatneldBsge. Niet op Maandag 5, zooals eerst was afgeproken, maar heden bereidde onze nieuwe burgemeester den schoolkinderen het beloofde feest. De jongens en meisjes der 3 scholen, de leerlingen van 't herhalingsonderwgs, alsmede de kinderen der bewaarschool, brachten, na eene wandeling door het dorp, den nieuwen titularis, die met den gemeenteraad in de raadzaal was vereenigd, door het zingen van toepasselijke liederen hunne hulde en boden hem bouquetten aan. Namens bet onder wijzend personeel werd hij door het oudste hoofd der school gecomplimenteerd, waarop door den burgemeester op hartelijke wijze voor een en ander werd dank gezegd. In de scholen teruggekeerd, werd de jeugd op onbekrompen wijze onthaald op melk en koekjes en niet alleen in den dank, dien zij zingende deden hoor en, toen burgemeester en raads leden hen .bij hunne smulpartij bezochten, maar aan de stralende gezichten was voldoende te zien, hoe zg genoten, 's-Heerenhoefc. Maandagavond 11. vergaderde het Musschengilde in het lokaal van den heer B. de Jonge. In die vergadering werd verslag gegeven door den boekhouder van de ingeleverde musschen. Er was een totaal van 3918 musschen, waarvan ingeleverd werden door F. B. Thomaes 1516 en door B. Rijk 918 stuks, zoodat Thomaes alweer koning was. Do afr.redonds boekhouder en een commissaris zgn herkozen. De vernielzucht is hier nog niet ten einde. Zondagavond omstreeks 6 uren moesten het bij een ingezetene alhier, do spionspiegels ontgelden een werd van de ramen afgenomen en op do steenen stuk gegooid en de andere werd door de ruiten in huis gegooid, tot schrik van de bewoners. Wanneer zal daar eens een einde aan komen, vraagt onze correspondent. Krabbenclijke» Alhier sloeg op de lading- plaats een span paarden van de wed. O. op hol. Na den Noordweg en den Zuidweg doorgehold te hebben, werden ze tot staan gebracht. De materi- eele schade is vrij groot, doch persoonlijke onge lukken kwamen niet voor, hoewel nog een groot aantal kinderen zich op de straat bevond. Hedennacht omstreeks half twee brak te Middelburg brand uit in de bergplaats voor kuip- werk der naamlooze vennootschap Houthandel v/h. G. Alberts Lz. 4* Go. Het geheele perceel met het gereedstaande kuipwerk, benevens de schilders- en timmermanswerkplaats brandden geheel uit. In be trekkelijk korten jtijd was men het vuur meester, daar anders met den hevigen wind de ramp niet te overzien zou 2ijn geweest. De schade wordt door verzekering gedekt. Tusschen een echtpaar te Amsterdam ont stond twist, die in een vechtpartij ontaardde. Een dochter wilde de vechtenden scheiden, waarop de vader zijn dochter bg do haren greep en langs den grond sleurde. Het meisje had toevallig een mes in de hand en bij haar pogingen om los te komen, werd de vader daarmede vrg ernstig aan het hoofd verwond, zoodat bij naar het gasthuis moest worden gebracht. In de week van 25 Dec. 1 Jan. werden van. Ierseko verzonden 890.000 leverbare oesters, tegen de volgende prijzen Ie soort fr. 80 90 2e soort fr. 35 45 3e soort fr. 20 30. (Iers. en Th. Ct.) De windhoos, die te Rotterdam woedde, heeft ook elders zich vertoond. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur werd te Gouda een hevige windstoot waargenomen, onverwachts opkomend en even plotseling woer verdwijnend. Een korenmolen met volle zeilen werkend, werd er door getroffen. Op eens werden onder geweldig ge- klapper alle zeilen van de wieken afgeslagen en in flarden gescheurd, terwijl één wiek geheel w«rd onttakeld. Tusschen de stations IJselmonde en Barendrecht werden een 20-tal telegraafpalen uit den grond ge rukt, hetgeen belangrijke storing veroorzaakte aan de spoorweg- en rgkstelegraaf met Dordt en Roozen daal eenerzijds en Rotterdam anderzijds. Oude belastingen. Een advertentie in de Noor delijke bladen spreekt vaD den verkoop van de vbonghaver- en d« dekenlammerengelden," door sommigo Beden verschuldigd aan een particulier. Gelijk uit de namen dier gelden is af te leiden, be stonden deze servituten aanvankelijk niet uit munten, doch uit voorwerpen in natura, evenals dit met eene andere overeenkomstige belasting het skoo- schot" bet geval was. Volgens mr. HO.'Feith vroeger archivaris van Groningen, waren deken lammeren" en j>koeschot" eene soort van tienden, welke aan den Proost moesten worden opgebracht. Deze had namelijk te beschikken over het tiendo lam en het tiende kalf. Hier en daar moest aan den Proost ook haver worden afgestaan, welke waarsehijnlijk in kleine hoeveelheden opgebracht en deswege »bonghaver" werd genoemd. Nog heden ten dage heet een kleine hoeveelheid graan enz., welke een zak slechts voor een deel vult, in Noor delijk Groningen een »pong." Op vele plaatsen zijn deze lasten in den loop des tijds afgekocht of in een bepaald geldelijk bedrag veranderd. Ook werd het recht tot de heffing daarvan een enkelen keer betwist. Dat zg echter tot op onzen tijd nog in sommige plaatsen bestonden, was, ook in den naasten omtrek weinig bekend. Moord in de Czaar Peterstraat. Wij namen uit het N. v. d. D. over het bericht, dat de justitie een belangrijk spoor in bandon heeft inzake den dubbelen moord in de Czaar Paterstraat Thans kan daaraan toegevoegd, dat er eenig verband bestaat tusschen deze ontdekking en het zoo gunstig af- geloopen onderzoek in een andere moordzaak, nl. die van de Dubbele Buurt. In deze zaak, meldt het blad verder, heeft de justitie veel dienst gehad van de aanwijzingen van een onbekende, althans ongenoemde. Diens raededeelingen vulden op hoogst bevredigende wijze de nasporingen van justitie en recherche aan, zoodat de moordenaars ontdekt en tot bekentenis gebracht werden. Zeer zeker zal deze man in aanmerking komen voor een deel van de premie, welke door de justitie voor het ontdekken van do moordenaars is uitgeloofd. Haast ongeloofe- lijk zal het klinken, dat diezelfde man thans in hechtenis ia onder de ernstige verdenking schuldig te zgn aan den moord in de Czaar Peterstraat. Waarschuiving tegen speculeer en. In zijn Nieuw jaarsbrief schrijft de Haagsche kroniekschrijver der N. Gron. Ct. o. a. »Voor de speculeerende Hagenaars een heel talrijk ras teg«nwoordig - was de jaarswisseling een verademing wegens de rijzing der Beurs, die in de lp.atste weken zooveel slachtoffers beeft ge maakt, dank zg de nobele voorlichting van sommige Haagsche effecten-kantoren. Mij is o. a. een geval bekend van een weduwe, die, over een kapitaal van een ton gouds beschikkende, door haar effecten handelaar in een speculatie van twee millioen nominaal is gesleept en die dezer dagen geëxecu teerd is, zoodat zij nu met een armzalig overschotje tan nog geen f 10,000 naar een achterhoek van het land is vertrokken, ona daar ineen dorp zich tegen honger te vrijwaren." Zondagmorgen is Gerrit Koningslandbouwer te Raamsdonk, vermoord gevonden. Hg had mes steken in de zijde en in het hoofd. De oorzaak van den moord kan nog niet met zekerheid worden vastgesteld. Nadat bet lijk was ontdekt, is de wachtmeester der marechaussee gewaarschuwd, die zekeren v. Oboerenarbeider te Raamsdonk, een weesjongen van 23-jarigon leeftijd, in zgn huis arresteerde. De verslagen© is gehuwd. Groote-stads ellende. Midden op den D&tn te Amsterdam, toen do klok van bet Paleis Zaterdag nacht drie uur speelde, stond een zeven- of acht jarig meisje, bibberend van kou rond te kijken. Wij vroegen het kind, waar het heen moest. »Naar huis", was h«t antwoord, en bij een verder vragen kwamen wij te weten, dat bet kind naar de Brouwersgracht moest, heele avonden en nachten in allerlei kroegen op den Zeedijk moest zwerven om te zingen, en eerst in de morgenuren naai de woning terugkeerde. Vader was zoek, moeder leefde nu met een oom", en deze twee konden nu mooi weer spelen van 36 Vs cent, die het arme schaap opgehaald had. j Maar gedachtig aan de slimmigheid, die kinderen uit dergelijke omgeving aan den dag kunnen leggen en soms de hartroerendste verhalen opdiischon, waar geen woord van waar is, liepen wij het kind achterna, don Nieuwendgk door, totdat wij bg den Haarlemmerdijk een paar agenten tegen kwamen. Dezen kenden het meisje, wisten alles van de huiselijke omstandigheden, en be vestigden hetgeen het kind ons had meegedeeld. Zij is een trouw

Goessche Courant | 1903 | | pagina 2