1903. N°. 3. Dinsdag 6 Januari. 90sle jaargang. Ambtenaren. 2 FEÏÏXLLBTOH, DË REV0LVERK0NINGIN. Do uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woonsdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, £,25. Afzonderlijke nommors 5 cent. iasMdiso tras», <sdtfepteiafc2«n wëos> 2 uren «p s3a® flag fjïigatfC-a De prjjs dor gewone advertentiën is van i-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeifde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking bobbende dankbetuigingen worden van 110 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om on vermelding van liefdegaven 5 cent per regs!. Burgemeester en Wethouders van Goes brengen ter algemeene kennis, dat is benoemd tot Com mies ter secretarie de heer J. G. Legro te Beststerswaag. Goes, 3 Januari 1903. Burgemeester en Wethouders van Goes, DE KONING KOOIJ. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Wekelijksch algemeen overzicht. Sedert ons vorig overzicht is de toestand in zake Venezuela in zooverre veranderd, dat President Roosevelt de eer van tot scheidsrechter te worden benoemd heeft afgewezen. Men zal zich thans wenden tot het Haagsche Hof van Arbitrage, waarbij men eigenlijk eerst had moeten aankloppen, aangezien het immers is ingesteld om quaesties als die, welke hier zijn gerezen, uit den weg te helpen ruimen. Men had in Duitschland en Engeland zoo gehoopt, dat Roosevelt de opdracht zou aanvaarden. Indien hij dit had gedaan, zou, vleide men zich, het conflict spoedig zijn opgelost. Niemand denkt aan de mogelijkheid, dat Roosevelt de Europeesche mo- gendhedan ongelijk zou geven. En boa korter het proces zou zijn, des te boter. Want de blokkade is, afgezien van de kans, dat zij onverwachte moeilijk heden kan doen rijzen, eene dure geschiedenis. Toch is zij vrijwel het eenigo middel om do Regeering van preiident Gastro rede te doen verstaan, want men kan geene troepen doen landen om den weg naar Caracas te zoeken. De bodem en het gevaarlijk klimaat zijn in 't voordeel van deu vijand. Ook was men er van overtuigd, dat Gastro de voorwaarden zou aannemen, die President Roosevelt hem mocht opleggen, want deze is een machtig man, en hij zou Castro kunnen dwingen als het zijn moest. Maar de Amerikaansche Pers was alles be halve ingenomen met de eer, den President toege dacht. Men begreep, dat, als Venezuela zich niet terstond onderwierp, Roosevelt dwangmaatregolon zou moeten nemen en dat wilde men niet. De bla den namen berichten op, waaruit weer de Duitsche annexatiezucht moest blijken en waarschuwden, dat de hooggeprezen Monroe-leer zou worden aange tast. Daarbij deden zij uitkomen, dat Venezuela, voor het tot het conflict kwam, een schuld van een millioen zeven honderd duizend bolivars aan Duitsch land had erkend. Die schuld moet gekweten worden, oer het eigenlijke conflict door den arbiter kan worden uitgemaakt. Had Roosevelt de arbitrage aan genomen, dan had hij zich tot op zekere hoogte verantwoordelijk gesteld voor de betaling van die som. Maar nu Roosevelt, heeft geweigerd, kan het een zaak van langen adem worden. Het Hof van Ar bitrage zal ongetwijfeld de eischen en het antwoord van Venezuela grondig overwegen, dat kost veel dagen en al dien tijd blijft men op voet van oorlog. Eu als dan Gastro nog eens weigert zich te onder werpen aan het vonnis van het Hof Dit heeft over geen enkelen soldaat te beschikken, terwijl Roosevelt den Venezolaanschen President had kunnen dwingen. Roman van Reinhold Ortmann. Toen miss Georgia oen voldoend groot aantal van haar gevaarlijke blikken naar alle kanten uit gedeeld had, en toen op een majestueusen wenk van haar mooie blanke hand de bedienden zich uit de manege teruggetrokken hadden, naderde zij den onbekenden maD, om eenige zachte woor den met hem te wisselen, die, niettegenstaande men scherp luisterde, helaas niemand verstond, en met een bijzonder lieftallig gebaar de revolvers uit zijne hand in ontvangst te nemen. Vervolgens stelde zjj zi«h tegenover den kogelvanger en de daarvoor staande tafel op, door de geheele breedte van den circus van hen gescheiden ©n met het eerste schot, welks scherpe knal door de zeildoek- wanden der tent teruggekaatst werd, doofde zij het vlammetje der brandende kaars uit, die op de tafel had gestaan. Donderende bravo's, handgeklap en voetgetrap beloonden het meesterschot. Miss Georgia boog gracieus en hief de revolver voor de tweede maal op. Weer ging bet schot, en de witte wolk van scherp riekenden kruitdamp dreef langzaam over de hoofden der toeschouwers weg. Ook ditmaal had de kunstenares met bewonderenswaardige zeker heid haar doel, een op een dun staafje bevestigden Derhalve zijn de mogendheden teleurgesteld over de weigering van President Roosevelt. Over den binnenlaniïsehen oorlog in KSa^olteik© komen do meest tegenstrijdige berichten. De feiten die daar gebeuren, zijn zoer interessantin de eerste plaats, omdat wij daar het fanatisme van den Islam weer zien opvlammen met nog iets van den ouden gloed, en in de tweede plaats, omdat de vroegere roofstaat een twistappel kan worden tusschen eenige mogendheden, die belang hebben bij de kustlanden der Middellandsche Zes. Zooals men weet, gaat de tegenwoordige Sultan door voor een geavanceerd man. Hij wil, schijnt het, een hervormer zijn en dat is in Marokko eene beden kelijke neiging. De Marokkeezen hebben reods, omdat de westerlingen hot zoo verkozen, van zoo vele hunner dierbaarste genoegens moeten afzien. De Sultan duldt geen buitensporigheden al* zee roof, enz. en bestraft ze, zoover hij zijn gezag kan doen gelden. De voorstanders van het oude regime zijn tegen zulk© westerscke manieren in opstand gekomenzij hebben een voorwendsel voor den opstand gevonden en een man om dien te leiden. Het voorwendsel is, dat de tegenwoordige Sultan Muley Abdul Azizeigenlijk niet aangemerkt kan worden als do wettige vorst. Die zou de oudste zoon zijn van den vorigen gultan. Deze zoon is door eene paleis-intrigue verwijderd, hetgeen beteekent, dat hij gevangen zit. De opstandelingen komen op voor zijne rechten en zij hebben een aanvoerder gevonden in Omar Zarhoenieen man, die met goocheltoeren en handigheden een reputatie heeft verkregen en in een reuk van heiligheid staat. Toen de opstand gevaarlijk dreigde te worden, zond de Sultan er een zijner broeders op af. Deze behaalde een overwinning, die hem het doel nabij bracht. Ongelukkig wekte hij den toorn op van een der tot zijn leger behoorende stammen en bij 't eerstvolgend gevecht namen de mannen van dien stam wraak, door zich tegen den aanvoerder te keeren. Wat er verder gebeurd is, is niet recht duidelyk, maar in elk geval verdient de burger oorlog in Marokko met belangstelling te worden gevolgd, omdat, zooals we boven zeiden, er andere en gevaarlijker dingen uit kunnen voortkomen. Ook in KuaSand h«eft men thans een hof schandaal. Een man uit de hooge wereld hoeft daar de aandacht getrokken door handelwijzen, die het prestige, dat aan zijn rang verbonden behoort te zijn, niet verkoogen. Het is. de grootvorst Paul een oom van den Czar, die thans, naar de Russi sche Staatscourant meldt, onder eurateele is gesteld. Men heeft zijne hofhouding eenvoudig ontbonden en zijne zak9n in banden van een curator gegeven. Ook hier is de liefde in het spel, evenals bij hot Saksische hofschandaal. Grootvorst Pauldie 42 jaar oud is, was weduwnaar van de Grieksche prinses Alexandradie hem twe® kinderen had ge schonken. Enkele maanden geleden is hij voor de tweede maal in het huwelijk getreden. Dit is op zich zelve niets bijzonders, maar het geenszins onbesproken levensgedrag van de vrouw, die hij zich tot tweede levensgezellin heeft uitgekozen, is de oorzaak van den toorn des Czaren. Deze vrouw glazen kogel, getroffen, en het applaus van het publiek ontaardde in een dol enthousiasme. Al de zes schoten, die zyj op haar revolver had, gaven de mooiste treffers, en de farmers riepen elkajder to«, dat geen roodhuid uit het Indianen territorium en geen Texaansche cowboy, de on sterfelijk© Buffalo Bill incluis, in staat zou zijn, zoo iets te presteeren. Het orkest zette in overeenstemming den Yankeo- doodle in, en men zou waarschijnlijk geheel vol daan geweost zijn, als de scboone dochter van den gescalpeerden jager het hisrbij gelaten had. Maar er stond niet zonder reden op het pro gramma, dat het geachte publiek van Quincy dien avond iets zou zien, wat nog nooit vertoond was. En reeds het plotseling ophouden der muziek op het oogenblik, waarop miss Georgia Elliston weer naar de revolver greep, bereidde het publiek op iets buitengewoons voor. De man in 't zwart stond voor den witten kogel vangers en hield eenige waaiervormig gerangschikte speelkaarten in de rechterhand. Iedereon zag, dat het do vier azen uit een piquet-spel waren. Maar toen met tusschonpoozen van weinige seconden de vier schoten waren gevallen, zag men nog slechts de vier doorboorde kaarten, terwgl de zwarte en roode figuren in het midden verdwenen waren, alsof men ze er met een mes had uitgesneden. Alleen hij, di® ooit een enthousiast Amerikaansch publiek gezien heeft, kan zich een denkbeeld vormen van het orkaanachtige karakter van den bijval, waarmedo de circusbezoekers dezen buitengewonen toch, was gescheiden van oen kolonel dor garde en zij was dus, ook al zou er overigens niets op haar te zeggen zijn geweost, geeno partij voor oen grootvorst, vond de Keizerlijke familie. Het is eene oude wet in Rusland, dat daar geen lid der Kei zerlijke familie mag trouwen zonder toestemming van den Czar. En deze west van korte metten, wanneer men zijn wil weerstreeft. De grootvorst is vsm al zijn rangen en titels vervallen verklaard en uit h«t heilig© Russische rijk verbannen. GOES, 5 Jan. 1902. Vrijdagavond werd in een alhier gehouden vergadering der anti-revolutionaire kiesvereniging »Voor Nederland en Oranje", met algemeene (22) stemmen, tot voorloopig candidaat voor de Provin- viale staten gekozen de besr D. Mulder, burgemeester van Ovezand. Op d® vergadering werd voorts do wonsch uit gesproken, dat men zal trachten in den loop van het jaar een centralen bond tot stand te brengen van antirevolutionnaire kiesvereenigingen in het district Goes voor Tweede Kamer en Statenver kiezingen. Eet Vad. verneemt, dat in voorberoiding is een wetsontwerp om de Ongevallenwet toepasselijk te verklaren op het zeevisschersbedrijf. Een volkomen nieuwe naam wordt in sommige kringen genoemd als vermoedelijk opvolger van wijlen minister Kruys kapitein-luitenant ter zeo G. J. Sluyterman, tot verleden jaar chef van den staf in de stelling Hellevoet-sluis, thans in Indië. Dit is een anti-revolutionnair officier indertijd was hij de eerste, die bij kerkbesturen eu anderen de aandacht vestigde op de wenschelijkheid van de uitzending van een kerkschip, waaraan hij de be hoefte had leeren kennen bij do uitoefening van den politiedienst op de Zuiderzee. Later is daaruit het kerk- en hospitaalschip De Hoop ontstaan. De heer Sluyterman moet reeds op de terugreis uit Indiö wezen. (N. v. d. D.) Men meldt uit den Haag aan de N. R. Ct. .- De minister van 'oinnenlandsche zaken, dr. Kuyper zal deze week voor oenigen tijd met verlof op reis gaan. Oud-President Kruger. H«t gaat den heer Kruger te Mentone uitstekend, wat da gezondheid betreft, terwijl hij veel sterker is dan hij in Neder land ooit is geweest, wat vooral te danken is aan het aangename klimaat. Achter de villa van den President is een groots tuin, waarin de heer Kruger dikwijls wandelt, vergezeld van zijn dochter, mevr. EloJ)dr. Hevjmans en den heer Bredel. Ook is de President verschillende malen uit rijden goweest, in de richting van Italië tot over de grens van Frank rijk on Italië en naar andere plaatsen in de om geving van Mentone. De heer Kruger is gedurende zijn verblijf te Mentone nog niet onwel geweest, zelfs niet in de geringste mate, en stapt bijzonder flink, wanneer hij aan het wandelen is. Mgr. Scliaepman is reeds te Rome aange- tour de force begroetten. En ditmaal gold de waar- deering terecht niet alleen de schoons Georgia, maar ook haar onverschrokken partner, wien de kogels rakelings gepasseerd waren. Zelfs do stoutste farmerfantasie kon zich nauwelijks voorstellen, dat een zoo phenomenal© toer nog overtroffen kon wor den. En toeh had hot den schijn, alsof iets derge lijks in het plan lag, want met plechtigen, afge meten tred trad d© heer Forepaugk in het raidden der manage en sprak, na eenige mislukte pogiagan, om gehoor te krijgen, met waardigen ernst de op gewonden menigt© aldus toe Dames en beeren Uit bijzondere achting voor de stad Quincy on haar kunstminnende inwoners zal miss Georgia Ellisston de goedheid hebben, ten slotte ook nog haar beroemd Teilschot uit te voeren, wat tot nu too alleen aan gekroonde hoofden ver gund was te zien, voor wie zij de eer had, op te treden. Daar dit schot echter een voorbeeldelooze kalmte en koelbloedigheid vereischt, moet ik de geachte dames en hoeren dringend verzoeken, ge durende de eerstvolgende minuten absoluut stil te zijn, want het gedruisch zou op het beslissende oogenblik de kunstenares kunnen irritoeren en een mensehenleven in gevaar brengen. Dames, die bang mochten zijn, in zwijm te vallen, terwijl miss Georgia op den appel mikt, worden dus beleefd verzocht, de tent vooraf to verlaten." De dames van Quincy echter moesten over 't ge heel sterk van constitutie zijn, want niet een van haar achtte het noodig, den circus te verlaten. Een minuut ging voorbij, toen werd het eensklaps dood- kornen. Do reis is buiten verwachting vlug afge legd, daar men gemeend had veel langer onderweg te moeten uitrusten. Het bericht, dat dezer dagen door do pers ging, volgens hetwelk dr. S. in ver schillende steden van Toscane zou vertoeven cn eerst later naar Rome zou gaan, borust op onjuiste inlichtingen. Ook is het niet jui3t, dat dr. Schaepman slechts voor een paar maanden op reis is gegaan. Het ligt in 2ijn voornemen, op zijn vroegst in Mei de Eeuwige Stad te verlaten. Dr. S. is vergezeld van zijn broer uit Arnhem, die echter na enkele dagen huiswaarts keert. (Res.bode.) Koptfjerae» De NieuwjaarscoUecte heeft alhier opgebracht f 149,75, welk bedrag op 1 Januari aan behoeftige gezinnen is uitbedeeld. Drïereegen. De gemeenteraad benoemde in zijne op Zaterdag j.l. gehouden vergadering tot voorzit ter en leden van het stembureau voor de aan staande verkiezing van een lid der Prov. Staten de b.h. G. de JagerM. de Dreu en IV. Noels en tot plaatsvervangers de b.h. W. van Loo en J. van Oosten. Ies*&eke. De op 24 Dec. opgerichte vereenigiDg tot verpleging van zieken vergaderde den 2on Ja nuari andermaal. Hot door het voorloopig bestuur ontworpen reglement werd onverauderd goedge keurd. De vereeniging nam den naam aan van ^Ziekenzorg" en hoewel zij geheel op de leest van »Hot Groene Kruis" is geschoeid, zal zij zich voor alsnog niet bij die voreeniging aansluiten. De verkiezing van het bestuur, dat uit 12 leden bestaat, liep door gebruik te maken van een, na tuurlijk niet bindondo, candidatenlijst met 2 stem mingen af. Behalve de leden van hot voorloopig bestuur werden gekozen do beeren J. G. v. d. Burght, C. HartoogS. E. de Jongh, J. A. van Sprundel en E. de Jonge. De burgemeester werd tot eere-voorzitter be noemd. Nedeiilandscïi-Indië. Blijkens oen telegram van don gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië, van 31 December 1902, wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor 1902 thans geraamd op 228,000 pikols. (St.-Ct.) Kerknieuws. Ned. Hervormde Kerk. K.®!iSïï3|sfaatB In de vergadering van kerk voogden en notabelen der Ned. Herv. gemeente alhier is met algemeene stemmen besloten voor de kerk een pijporgel aan te schaffen en de levering daarvan op te dragen aan den heer A. S. J. Dekker te Goes. 8Co3»£yeB2ea Alhier is benoemd tot kerkvoogd dhr. Jb. van der Weele. Herbenoemd zijn tot ouder ling dhr. M. Noordhoek Wz., tot diaken dhr. Joh. Roelof en tot leden in bot kerkelijk kiescollege dhrn. H. Roelofs, D. Meulenberg, J. Hoebeke en D. Meulenberg. stil. Op een zijdon kussen bracht eon der negers een hoofddeksel, dat veel op een kroon geleek, en dat uitliep in een kogel van was, ter grootte van een mid del matigen appel. De meneer in 't zwart zette deze eigouaardigs kroon op hot hoofd en nam zpn plaats vóór den witten kogelvanger weer in. Hij glimlachte niet en kopk niet triomfantelijk in 't rond, zooals zijn bekoorlijke partner deed, maar in zijne trekken las men weer die onverschillige minachting, waarmede bij bij zijn binnenkomen het publiek had opgenomen. De kleine beweging met het hoofd, die hij nu tegen miss Georgia maakte, leek wel op een verzoek, om de zaak zoo spoedig mogelijk ten einde te brengen. Do kuustenares echter maakte haar toebereid selen met een langzamen omslag, die de spanning van bet publiek bijna tot het ondragelijke deed klimmen. Met eigen handen laaddo zij het wapen, nadat zij het aan een zeer nauwkeurige inspectie onderworpen had, en toen stond zij een seconde lang met slap bij hot lijf neerhangende armen on bewegelijk alsof zij met ijzeren wilskracht haar zenuwen tot volmaakte rust wilde brengen. Eensklaps hief zij het wapen op, en op dat oogenblik hard men werkelijk een speld kunnen hooren vallen, zoo stil was het in den giooten vollen circus. Miss Georgia Elleston mikte, een kort com mando van de lippen van den man, die onafgebioken iu den kleinen, zwarten, doo daan brengen don mond van den loop gestaard had en toon kraakte het schot, luider en scherper dan alle vorige, en met

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1