Advertentie n. winter op de Zeeuwsche atroomen doen leggen van jjsboeien (paaltonnen), zooals dit door België op de Westerschelde geschiedt. Bet bestuur der Rijksverzekeringsbank brengt in de St.-Ct. ter algemeene kennis, dat met het oog op de inwerkingtreding van artikel 1 der On gevallenwet 1901 eerlang voor den medischen dienst der Rijksverzekeringsbank zullen worden aangesteld eenige controleerende geneeskundigen, op eone be zoldiging van f 3000 tot f 4000 's jaars. Deze geneeskundigen zullen zijn ambtenaren der Rijksverzekeringsbank en zullen niet bevoegd zijn particuliere practijk uit te oefenen. Zij zullen onder de bevelen van het bestuur der Bank op de nader aan te wijzen standpLaatsen belast zijn met het toezicht op de uitvoering der Ongevallenwet 1901, voor zoover het medische gedeelte betreft. De departementen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen hebben met overgroote meerder heid tot leden van het hoofdbestuur, die 1 Juli 1903 ia functie zullen treden, gekozen mr D. J van Stockumnotaris te Amsterdam, den heer R. van Zinderen Bakker te Kortezwaag en mej. J. Kooistradirectrice der kweekschool voor onder wijzeressen te Apeldoorn, die de benoeming hebben aangenomen, wat mej. Kooistra betreft, onder voor waarde, dat hare aanvankelijke herstelling moge blijken zieh te bestendigen. H. M. de Koningin-Moeder heeft aan het be stuur der stichting Oranje-Nassau's Oord «ene gift van f 600 doen toekomen voor het Emmafonds. Bofsele. De scheepvaartbeweging in de haven dezer gemeente was in 1902 minder dan het vorige jaar. Toen voeren in en uit 150 schepen van elders met een laadvermogen van 15,877,000 K.G. of 15,877 ton inhoud en thans, in 1902, 134 schepen uit andere gemeenten met een laadvermogen van 15,190,000 K.G. of 15190 ton inhoud. In 1900 kwamen en vertrokken ook 150 schepen van elders Ks<aSsbeific3öjkc. In de Woensdag gehouden Raadsvergadering waren alle leden aanwezig en werd tot vasten arbeider benoemd dhr. PSlabbe- koorn. Tot leden van het stembureau voor de aan staande verkiezing van een lid der Prov. Staten werden benoemd de hb. A. Sonke en P. van Nieu- wenhuize. Kerknieuws. Doopsgezinde kerk. Zondag 4 Januari geen dienst. Ned. Hervormde Kerk. lerscke. Herbenoemd als kerkvoogd de heer C. v. d. Endt, als ouderling de heer P. v. d. Werke en als diaken de hoer J. Oostdijk. baarde. Door den heer M. de Leeuw alhier is met ingang van 1 Januari 1903 ontslag aangevraagd als voorzanger in de Ned. Hervormde kerk alhier. Gereformeerde kerken in Nederland. Beroepen te Tholen (kerk B) ds W. Hoogland te Cappelle a'd IJsel. Land- en Tuinbouw en Veeteelt. Een onzer correspondenten uit Zuid-Beveland schrijft ons Heden deed ik onderzoek bij een der agenten over den prijs voor het contracteeren van suiker bieten. En volgens hem konden nog geen contracten gesloten worden, om de eenvoudige reden, dat er nog geen prijs door de fabrikanten was bepaald. Inden loop dezer maand zouden de heeren ver gaderen en op deze vergadering zouden do voor waarden worden vastgesteld. Bestuursleden van de bonden van verbouwers van suikerbieten aan beide zijden der Belgische grens hebben te Watervliet een vergadering ge houden, waarin besloten werd gezamenlijk te con tracteeren naar het model van het contract-type, aangenomen in de vorige vergadering te Schoondijke. Men zal den Buikerfabrikanten verzoeken toe te staan, dat de landbouwers zeiven het bietenzaad leveren, op hun kosten, onder toezicht der fabrikanten, waarbij een gehalte van ten minste 13 percent ge garandeerd wordt. Onder Nieuwdorp werd deze week een varken geslacht van 619 pond. De reuzel woog 100 pond. Dergeljjke beestjes komen zelden voor. Ouderdom van paardenDe algemeen verbreide meening, dat men den leeftijd van een paard aan zijn gebit kan zien, is niet geheel juist, volgens eeu ervaren Duitschen veearts. Een paard toch krijgt na zijn 8e jaar geen nieuwe tanden meer en het nazien van het gebit is dus nutteloos bij paarden boven de 8 jaren. Maar zoodra het gebit volkomen ontwikkeld is, komt er aam den bovenrand van het onderste ooglid een kleine rimpel en elk jaar komt daar een nieuwe bij, zoodat men uit die rimpels gemakkelijk en zeker don ouderdom van het paard kan bepalen. Buitenlandsche berichten. Internationaal socialistisch Congres. Op voorstel van den heer Jaures heeft het te Brussel vergaderd Internationaal Socialistisch Bureau de volgende motie aangenomen vOverwegende, dat uit de verklaring der gedele geerden uit de verschillende landen bljjkt, dat het, met het oog op de omstandigheden der beweging in de verschillende landen, wenschelijk is het Congres te Amsterdam tot 1904 te verdagen »be»luit het Internationaal Socialistisch Bureau, met algemeene stemmen, het Congres in 1904 te Amsterdam te doen plaats hebben. »Dit besluit zal ter beoordeeling worden gezonden aan de socialistische organisaties in alle landen, wier antwoord binnen den tijd van één maand zal moeten zgn ontvangen." Een zonderlinge rechtbank. Het officieele Dresd- ner Journal bevat een koninklijke verordening be treffende de instelling van de bijzondere rechtbank in zake de ontbinding van het huwelijk van den Kroonprins en de Kroonprinses van Saksen. Daaruit big kt, dat de zaak met gesloten deuren behandeld wordt: dat er het O. M. niet vertegenwoordigd zal zijndat beide partijen hun belangen zullen laten waarnemen door een advocaat en niet zelf voor de rechtbank of een rochter-commissaris zullen behoeven te verschijnenen dat er geen hooger beroep of cassatie van het vonnis mogelijk is. Toestand in Macedonië. Naar de Neue Freie Presse mededeelt is men in politieke kringen te Weenen zeer voldaan over de uitkomst der bespre kingen van de ministers Lamsdorf en Goluchowski. Men verwacht, dat Oostenrijk-Hongarije en Rusland met kracht zullen aandringen op de invoering van do hervormingen in Macedonië. Graaf Lamsdorf heeft zoowel bij de Bulgaarsche regeering als bij het Macedonische comité er met klem op aangedrongen, dat deze zich verder van bemoeiingen in deze zaak moesten onthouden. Venezuela. De blokkade 'der Venezolaansche havens brengt den bewoners der havensteden allerlei ongerief. De levensmiddelen beginnen te ontbreken. Vooral te La Guayra vreest men voor onlusten van do arme bevolking. Dagelgks worden Venezolaan- sche schepen, die trachten binnen te loopen, door de Engelschen en Duitschers genomen. Gemengde Berichten. Gisteren verlieten de twee broeders v. H. ©en herberg en gingen naar de nabijzgnde woning van een hunner aan de Oude-Vischmarkt alhier. Nauwelgks daar gekomen ontstond ©en twist, waar bij e©nige meubelen werden stuk geslagen. De politie ging de woning binnon om te trachten de rust te herstellen. Aanvankelijk g©lukte dit dan ook, doch een d©rjbroeders, opnieuw in woede ontsto ken, viel d© politie aan. Een der agenten bekwam een bloedendo wond in het gelaat en werd in den vinger gebeten De vechtersbaas werd achter slot en grendel gebracht. De andere broeder was stilletjes afge dropen. Haisikeirtszand. Gisteren had een fietsrijder alhier het ongeluk van zijn fiets te vallen bij brak een duim en bezeerde zich verder zoodanig, dat ge neeskundige hulp verleend moest worden. I&pseke. Dinsdag is alher op het postkantoor een valsch kwartje in betaling gegeven. l)e over eenkomst met een echt was bijzonder grootalleen de kleur was wat donker. Men schrijft aan de N. R. Gt. uit Koewacht Het is nu twee maanden, dat hier een brigade marechaussee gelegd is en in al dien tijd heeft men niet gehoord van diefstallen van runderen, konijnen en kippen, die anders omtrent dezen tijd van 't jaar in de grensgemeenten zoo vaak voor kwamen. In den winter kregen wij dikwerf bezoek van troepjes Belgen, die bedelend het land afliepen en vooral aan alleenwonende landbouwers veel over last bezorgden. Ook daaraan is door de politie een einde gemaakt. Vele Belgische bedelaars zijn onder goed geleide over do grens gebracht en zg wagen het niet terug te keeren, daar hun verteld is, dat zij alsdan met don Nederlandschen rechter zullen kennis makea." Strooptochten zijn niet meer aan de orde van den dag in één woord de toestand is in de grensgemeenten door de tegenwoordigheid der rijks politie veel verbeterd. Daarom heeft het gemeentebestuur van Koewacht besloten een adres aan de regeering te zenden om haar t© verzoeken de brigade, die nog maar tijde lijk gevestigd is, voorgoed hier te laten. Aan de gemeentebesturen van de andere grensgemeenten zal om adhaesie verzocht worden. De voorman J. B. geraakte bij het rangee ren op het emplacement te Blerik tusschon twee waggons bekneld. De dood volgde bgna onmiddel lijk. De man laat een weduwe met vijf jeugdige kinderen achter. Te Wildert (Nbr.) is de heer A. Gotinlcs des naohts bij het huiswaarts keeren door een nacht trein uit Antwerpen verrast, waardoor hem de beide beenen werden afgereden. De ongelukkige bleef geheel hulpeloos liggen, en toen men hom den volgenden morgen vond, was hij reeds bozweken. Hij laat eeue weduwe met vijf kinderen achter. Dezer dagen werd door een meisje te Ooster beek een buideltje gevonden, iahoudende o. a. een bankje van honderd gulden. Toen een dienstbode, door wie 't was verloren, het in ontvangst kwam nemen, kreeg de kleine vindster tot belooning een centArnh. Ct. Naar aanleiding van het vinden van het lijk van een vrouw, op de spoorbaan te Feijenoord, met afgereden hoofd, is door de justitie een onder zoek ingesteld. Het had n.l. bevreemding gewekt, dat zoowel de romp als het hoofd zich tusschon de rails bevonden en geen bloedsporen waren ge vonden. Volgens geneeskundige verklaring moet de dood evenwel beslist door overrijding veroorzaakt zijn. Het 30-jarige slachtoffer, was min of meer lijdende aan godsdienstwaanzin en zou de daad bedreven hebben als opoffering. De kaasmarkt te Bodegraven was Woensdag morgen in een vroolgke stemming. De paal, waar aan 't bordje bevestigd is, dat aangeeft het getal aanwezige kaaswagens, was met groen versierd en ieder, die met kaas ter mark kwam, ontving een bon om 't een of ander te gaan gebruiken. Dit alles was ter eere van het feit, dat voor 't eerst het getal 10,000 kaaswagens per jaar overschreden was. Er ontbraken nog 15 aan de 10,000 en degeen, die no. 15 aankwam, werd tevens verrast met een kistje sigaren. Daar echter de wagens van twee kanten 't dorp binnenrijden en de controleurs aaa beide kanten ver van elkaar verwijderd staan, werd dit cadeau aan twee boeren uitgereikt. Het grootste cijfer was tot nu toe 9347, doch. sinds het marktplein vergroot is, komen er nog meer boeren geregeld ter markt. Met den sneltrein werd Woensdag door den rijks- veldwachter Diest, van Meppel, op transport naar Gro ningen gebracht de 20-jarige Fokko Smid, wonende te Delfzijl. Ter hoogte van het station De Punt begaf Smid zich in de retirade en eenige oogenblikken daarna hoorde men een verdacht gedruisch. De rijtsveldwachter stelde een onderzoek in en het bleek, dat Smid door het portierraampje uit den trein gesprongen was. Er werd aan de noodrem getrokken, de trein maakte halt, de eerstvolgende wachtpost werd met het gebeurde in kennis ge steld, waarna de trein doorreed. Later is het lgk van Smid gevonden en naar Haren getranspor teerd. Zeeland en de paardensport. In Zeeland, de provincie, welke Middelburg on Vlissingen, de plaat sen der groote wedbureaux, herbergt, is het met de paardensport treurig gesteld. Behalve in 1899, toen als bg tooval eene draverij werd gehouden, waren de Zeeuwen do laatste jaren geheel versto ken van de paardensport. Zouden de wedbureaux in de provincie er den schrik onder gebracht hebben vraagt het blad O. P. Dat weten wij niet, maar wel vinden wij het een zegen, dat wij hier van wedrennen verschoond big ven. Schipper van Zomeren van Boskoop, met zgn vaartuig, waarop hg met een zoontje en een knecht voer, in de Westplassea bij Aalsmeer liggende, is, terwijl de knecht op bezoek bij diens ouders was, die in de nabijheid woonden, plotseling overleden. De knecht vond 's morgens het kind zittende bij het lijk van den schipper, wiens dood reeds in den avond moet zijn ingetreden. Te Vlissingen is een der bookmakers-kan toren tijdelijk gesloten en het personeel voor eeni- gen tijd bedankt. Het afgeloopen seizoen is voor alle Eagelsche bookmakers zeer slecbt gewe®3t, zegt de N. R. Ct. We willen het gaarne gelooven. Zestigduizend konijnenvellen zijn uit Asson naar N.-Amerika verzonden. Daar maken ze er beverbont van Ter waarschuwing. De kantonrechter te Zuid broek heeft een 12-jarigen knaap veroordeeld tot f 5 boete subs. 2 dagen hechtenis, wegens het aanhitsen van een hond op een wielrijder, hetgeen botsing en beschadiging van het rijwiel ten ge volge had. Te Alkmaar is aan do Noordervaart een treurig ongeluk gebeurd. De knecht van een grut ter werd door een der klanten aangeroepen, waar schijnlijk om eene bestelling te doen. De knecht houdt stil, verwijdert zich even en laat paard en wagen over aan de zorgen van een jongen, die hem vergezelde. Bij zgn terugkomst zgn paard, wagen en jongen verdwenen, die hij weldra terugvindt in do vaart. Paard en wagen werden gered, de jongen w«rd echter levenloos van ODder den wagen opge haald. Het ongeval is waarschijnlijk te wijten aan het schrikken van het paard. Te Zundert is overleden de heer J. Lishout die den zeldzamen leeftijd van bijna honderd en drie jaren bereikte. Vrienden in den nood. Drie muzikanten uit Meppel, die Zaterdag den geheel en dag buiten de stad werkzaam waren geweest, keerden 's avond» laat huiswaarts, om te Hoogeveen den trein te bereiken. Op een donker pad langs het »Noord- sche Opgaande" hoorden de eerste twee een plomp in het waterzij koken om en misten hun mak ker, doch schenen niet te beseffen, dat hij in het water kon gevallen zijn en liepen door. Den vol genden morgen werd het lgk van den verdron kene opgehaald. Het schijnt, dat de drank de »vrien- den" zoo had versuft. Een electrisch. afmijntoestol, dat absoluut verhindert, dat bij publieke verkoopingen twee of meer personen tegelijk afmijnen, is uitgevonden door don heer J. Klopperciviel-ingenieur te Delft. De toestellen zijn al in gebruik bij de »Ver. tot afvoer van groenten enz." te Enkhuizen en bij de Marktvereenigiag te Broek. Het lijk vaa de Scheveuingsehe vrouw, die acht dagen geleden des nachts daar zoo geheim zinnig verdween, is bij de zeesluizen uit het ver- verschiigskanaal opgehaald. Een stakkerd. Een Russisch landverhuizer keerde per stoomschip Noordam uit New-York, te Rotterdam terug, alwaar bg uitgeput was, als zijnde zonder middelen van bestaan. Over de Maasbrug gekomen, sprong hij uit wanhoop in de rivier. Bewus teloos werd de man op het droge gebracht. Aan het politiebureau te Feienoord bij kennis gebracht, gaf hij daar te kennen naar Buda-Pest te willen worden opgezonden, aan welk verzoek nu door middel van den consul zal worden voldaan. In de afgeloopen maand kwamen te Rotter dam acht ongelukken met doodelijken afloop voor, nl.Er verdronken twee mannen een vrouw werd door een spoortrein gedooddoor het van de trap vallen overleden twee personen aan schedelbreuk aan bekomen brandwonden stierf een kindje; door de koude bevangen kwam eene vrouw om het leven en een kind werd door het instorten van een muur gedood. Voorts werd een lijkje van een pasgeboren kind uit het water opgehaald. De sneltrein van Verona naar München, die des morgens om 6 uur 40 te München bad moeten aankomen, is in den nacht van 30 op 31 December door een sneeuwval in de Tiroler Alpen blijven steken bg Gossensass. Gossensass is een station aan de Brenner Bahn gelegen, ten oosten vandehooge Oetzthaler Alpei. Met de spade moet de trein weer vrijgemaakt worden. Gevaarlijk was het ongeval niet, maar voorloopig is het verkeer over de Brenner Bahn geschorst. Om te rillen. Te Leyton (Engeland) heeft de politie, wier argwaan was opgewekt, de overblijf selen van een man, een vrouw en een kind in een tuin opgegraven. De lijken waren in acht «tukken gesneden, behalve dat van het kind, dat blijkbaar gewurgd is. Men heeft don vermoedelgken moordenaar ge zien, toen hg bezig was, den kuil voor de lijken zjjner slachtoffers te graven. Hij is gepakt. Tachtig man in doodsgevaar. Uit Bach mat, gouvernement Jekaterinoslaw, wordt gemeld, dat in de kolenmijn Uspensk brand is uitgebroken. Men heeft slechts 20 man van de 100 arbeiders kunnen reddenmen heeft de hoop echter nog niet opge geven om ook de overigen uit den verschrikkelgken brand te redden. Twee paarden, uit Engeland gezonden om aan de Nizza-race» deel te nemen, zijn tijdens het vervoer verbraid. Zij hadden eene waarde van 42000 gulden. Er hebben te Namen ernstige ongeregeldhe den plaats gehad tusschen militairen en burgers. Een gewapende bende lanciers sloeg in verschil lende straten de ruiten stuk. Politie en gedarmerie waren onmachtig de ongeregeldheden te bedwingen. De burgemeester requireerde troepen. Verscheiden politie-agenten en soldaten werden ernstig gewond. Roovers in Europeesch Turkije. Als een bewijs, hoezeer het rooverswezen nog in Europeesch Tur kije bloeit, diene, dat tusschen 12 en 22 December niet minder dan 64 dezer ongewenschte heeren zijn gearresteerd. Op den Kerstdag vierden te Abbeville in Znid-Carolina, een aantal negers feest in een hut bij do boerderjj van zekerea Jones. Toen ze al te luidruchtig werden ging Jones er heen, maar werd doodgeschoten. De bewoners van de hut en zgn vrouw werden deswege gevangen genomen en door agenten weggevoerd, maar onderweg ontrukte de volks menigte hen aan do geleiders en zij werden aan een boom opgehangen. Terwijl men hen opheesch werd op hen geschoten. De vrouw had voortdurend verklaard, dat zij onschuldig was aan den moord op Jones. In Midden-Italië valt allerwego zeer veel sneeuw. Bij Collepietro in de Abruzzen vonden carabinieri eenen 70-jarigen grijsaard onder de sneeuw begraveneerst na veel moeite werd hij gered. Het verkeer op den Abruzzen-spoorweg RomeSulmona is door de sneeuw gestaakt. Vol gens berichten ligt daar de sneeuw 2 meter» hoog. Maasdag had het ia 't geheele Noorden van Ierland anderhalf etmaal voortdurend gesneeuwd. Verscheidene menschen zgn er van koude omge komen. Ook heeft het in Ierland en aan de West kust van Engeland Zaterdagnacht en Zondag zwaar gestormd. Allerlei schipbreuken worden gemeld. Burgerlijks Stand van Soes van 31 December 1902 tot 2 Januari 1903. Geboren 1, Elisabeth Jacoba Maria, d. v. Wil lem Behage en Johanna Pieper; Jozina Wilhel- mina, d. v. Antonie Verrijzer en Pieternella van Hoorn. Liefdadigheid. Diakenen der Ned. Herv. gemeente alhier zeg gen bij deze hartelgk dank aan alles, die hen in staat stelden om op 30 December aan hunne armen een bedeeling te houden van kleederen en deksel. Inzonderheid aan al de leden der Nederlandscbe Naai werk vereeniging te Goes voor het groot aantal kleedingstukken, voor dat doel ons geschonken. Namens Diakenen voornoemd, F. J. BOONE, Voorzitter. P. VERBURG Az., Secretari». Goes, 2 Januari 1903. 37lste Staatsloterij, 4e ki. Trekking van Vrijdag 2 Januari, 4a lgat. 200 5102 100: 1517 65: 325 496 1258 14760 Zoo de Heere wil, hoopt onze moe der, behuwd-, groot- en overgrootmoeder CATHARINA MEIJERS wed. C. Bdigïr te Baarlandop Dinsdag 6 Januari haar tachtigsten geboortedag te herden ken. Namens de familie, J. BURGER. Baarland, Januari 1903. Heden overleed, lacht en kalm, onze geliefde eebtgeuoote, moeder, be huwd- en grootmoeder DINA MARKUSSE, in den ouderdom van ruim 73 jaren. Uit aller naam, H. MINNAARD, Wethouder. 's-Heer Arendskerke, 29 December 1902. De Heer en Mevrouw van LIS van Kll'ijvc zeggen dank voor de vele blijken van belangstelling, ontvangen bij het overlijden van hun Vader en Behuwd- vader.

Goessche Courant | 1903 | | pagina 2