1903, W. 2. Zaterdag 3 Januari, 90sle jaargang. ÜSË FEUILLETON DE REVOLVERKONINGIN. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f Afzonderlijke nommers 5 cent. &3S;««;msSi3ïg ad verterit sera wóas" aptss op fcSssa »itgaveB De prys der gewone advertentiön is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 20 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Een terugblik. Eeno oude gewoonte volgend, willen wij in den aanvang van het nieuwe jaar onzen blik nog een maal terugslaan op het jaar 1902, om na te gaan, wat in dat jaar de wereld, ons land en onze ge meente het meest bewogen heeft. En dan treft ons in de eerste plaats weer de groote tragoedie, afgespeeld in Zuid-Afs*ika, waar Engeland na een strijd van twee en eon half jaar de Republieken Transvaal en Oranje-Vrij staat heeft onderworpen. Het is geene overwinning om trotsoh op te ziju en door welke middelen die overwinning is verkregen, is ons vooral gebleken uit het mani fest der Bóeren-generaals aan de beschaafde wereld, welk manifest één doorloopende aanklacht is tegen Engeland, dat de Republieken tot eeno woestenij hoeft gemaakt. Een der bewerkers van dezen oorlog, Cecil Rhodes, is in het afgeloopen jaar overleden on de andere, Jozef Chamberlainbezoekt thans de velden, waarover door zjjn toedoen zooveel ellende is gebracht. In Engeland, waar men zoozeer naar den vrede had verlangd, ondervond men eene andere teleur stelling door het uitstellen der kroning. Koning Eduard zou den 26en Juni worden gekroond. Uit goheel de wereld waren de gasten reeds in Londen saamgekomen, toon plotseling het bericht kwam, dat de koning zoo ziek was, dat de kroning moest worden uitgesteld. Later is die kroning doorgegaan, doch slechts met een schijn van de praal, die er eerst aan zou worden gegeven. Lord Salisbury werd als eerste minister opgevolgd door Arthur Balfour. Onder Salisbury is echter nog een verbond gesloten met Japan, waarbij werd overeengekomen den vrede en het status quo in Oost-Azië te bosteudigon. In Rusland heeft de Regeering in het afge loopen jaar voortdurend met allerlei onaangenaam heden te kampen gehad. De revolutionnaire beweging breidt zich steeds uit. De bedoelingen van den Czar mogen goed zjjn, maar zijn rijk is te groot on hij weet niet alles wat er gebeurt. Do Regeering wordt niet door een volksvertegenwoordiging gecontroleerd en hoe die regeering te werk gaat, is in het afge loopen jaar weer duidelijk gebleken uit de wijze, waarop Rusland tegen Finland is opgetreden, waar men willekeur tegenover recht heeft gestald. Toch bleaf hot verbond van het despotisme met de de mocratische Franscha Republiek stand houdeD. President Loubet bezocht don Czar. Maar ook met de MiddeD-Europeesche staten tracht Rusland in vriendschap te bljjven, zooals bleek uit de bezoe ken van den Czar aan Keizer Wilhelm en van Koning Victor Emanuel aan St. Petersburg. Ia Frankrijk maakte het ministerie Waldeck Rousseau plaats voor het ministerie- Combes. De al- gemeene verkiezingen brachten de Regeeringsparfcjj, aanzienljjk versterkt in het Palais Bourbon terug. De invoering der schoolwetten en de uitvoering der wet op de congregatie gaven aanleiding tot heel wat opstootjes en onaangenaamheden, maar het Kabinet zette het aangevangen werk krachtig voort, daarbij gesteund door de meerderheid in de Kamer. De tegenpartij heeft echter alle mogelijke moeit© Roman van Reinhold Oktmann. Het Amerikaansche stadje Quincy, in den staat Illinois, had een zijner groote dagen. Reusachtige plakkaten, op alle mogelijke en on mogelijke plaatsen aangeplakt, verkondigden, dat de wereldberoemde circus Forepaugh vandaag de eerste zjjner voorstellingen zoude geven. En alleen wie ooit met eigen oogen gezien heeft, wat een ♦cir cusdag" voor eene kleine Amerikaansche stad be- teekent, kat zich oen juiste voorstelling maken van de bigde opgewondenheid, die zich sedert don vroe gen morgen van de blanke en gekleurde bevolking had meester gemaakt. Reeds bij het aanbreken van den dag hadden honderden post gevat bij het station, waar de trein met het gezelschap van Forepaugh van St. Louis moest aankomen. En de kooien met de onvermij delijke wilde dieren waren met even groote be wondering aangegaapt als de vele in dekens ge hulde paarden en als de heeren en dames artisten, die met meer of minder slaperige gezichten uit de slaapwagens te voorschjjn waren gekomen. Tea overstaan van een geweldige inenschenmenigte waren toen met die aan het wonderbare grenzende snelhmd, die men alleen in Amerika kent, op een braak liggend bouwterrein aan den Broadway de drie gedaan om het der Regeering lastig te maken. Zelfs het rnillioenenschandaal der familie Humbert moost, zooals wij onlangs hebben gezien, dienst doen om de Rogeering te bestoken. Doch het miriisterie-Uowfotf schijnt vast besloten den strijd tegen de nationa listen, clericalcn en monarcha'len vol te houden. En tot nu toe met succes. Het Drievoudig ¥eff»foo«d is in het afgeloopen jaar weer hernieuwd tot 1909. Uifc de verklaringen, door de respectievelijke Regeeriogen van de ver bonden staten afgelegd, blijkt duidelijk, dat dit var- bond alleon do handhaving van den vrede ten doel heeft. Daarom ook behoeft de vriendschap tusschen Rusland en Duitschland en de nauwere aaneen sluiting tusschen Italië en Frankrijk met het voort bestaan van 't Drievoudig Verbond niet in tweestrijd te zijn. Of echter het hernieuwen van de economische tractaten, de handelsovereenkomsten, ook van in vloed op het Verbond zullen zijn, zal de toekomst moeten leeren. In DuiSscfaland is namelijk de staatkunde in den laatsten tijd beheerscht door den strijd der agrariërs voor d© beschermende rechten. Wij hebben gezion, dat deze strijd geëindigd is met den triomf der agrariërs. Men zal er de wrange vruchten wel van plukken. De binnenlandsche toestand van het Rijk is niet hechter geworden in het laatste jaar. Het parti cularisme heeft zijn hoofd opgestoken en da Duit- sche Keizer is niet de man om dit te onderdruk ken. Hij heeft in dezen veel bedorven door het telegram aan den Prins Regent van Beieren, toen het Beiersche Centrum den post voor hetaankoo- pen van kunstwerken voor de begrooting schrapte. Dat is in Beieren opgevat als eene ongeoorloofde bemoeiing van d«n koning van Pruisen met Beier- sche zaken. Daarenboven keelt de Keizer bij een groot deel van zijn volk een onaangenamen indruk gewekt door het niet ontvangen van de Boeren generaals. Ook is het voorbarige nog niet uit 's Keizers karakter geweken, zooals gebleken is uit zijn toespraak tot de arbeiders bjj gelegenheid van de begrafenis van den kanonnen kon ing Kruppdie door de Vorwürts van leelijke dingen was be schuldigd. Do toestanden in Oostenrïjk-lioragarSje wer den er niet beter op in 1902 en dreigen, bij voort bestaan, een bron van gevaar voor den tweeling- staat te worden. Meer en meer dringt het denkbeeld van ©ene afscheiding onder het Hongaarsche volk door. En al gaat de Regeering het krachtig tegen, bij alle gelegenheden uiten de Hongaarsche natio nalisten hunne vrijheidsliefde. Zoolang keizer Frans Jozef nog leeft, zal het nog wel gaan met dit ge dwongen bondgenootschap, maar als de thans 72-ja- rige monarch eens het hoofd ter ruste zal hebben gelegd, zullen ons in dat deel van Europa nog vreemd© dingen te wachten staan, vooral daar de vermoedelijke troonopvolger de Hongaren een paar malen sterk tegen zich heeft ingenomen. Op zeventienjarigen leeftijd heeft Alfonso in Spanje de regeering aanvaard en wel onder moei lijke omstandigheden. De oude en veelbeproefde minister Sayasta is heengegaan en door een ander vervangen. Voortdurend hadden er in verschillende luchtige tenten opgeslagen, waarvan eene de ♦me nagerie" en de ^monstruositeiten" bevatte, terwijl de grootste den eigenlijken circus vormde, en de derde zoowel de stallen voor do paarden als d9 kleedkamers der mannelijke en vrouwelijke arties ten bevatte. Binnen een paar uur was alles klaar. De toe loop naar de avondvoorstelling was buitengewoon, en reeds geruimen tijd voor het bogin der ouvtr- ture was de circustent geheel gevuld. Op de groen geverfde banken van den tweeden rang, die niet «ens de bescheiden weelde van een rugleuning hadden, zaten dicht opeengepakt de minder met aardsche goederen bedeelde inwoners der stad, terwijl op de benedenste, slechts een wei nig betera banken, do voorname dames en heeren en do met al hun nakomelingen uit de naaste omgeving toegestroomde farmers plaats genomen hadden. Gelijk elk behoorlijk circusgezelsckap, had ook dat van Forepaugh een ♦ster," die de aanplak biljetten en de programma's door de reusachtige letters, waarmede haar nummers waren aangekon digd, sprekend deden uitkomen. Hier was de »*ter" een dame, miss Georgia Elliston, de ♦revolverko- ningin," zooals zij veelbelovend op het programma genoemd werd. Een tot toelichting van dezen «ere titel afgedrukte noot deelde den circusbezoekers mede, dat miss Georgia de dochter van een in hot verre Westen door de Indianen gescalpeerde trap-» per was, en dat zij daarom sedert baar vroegste jeugd de buks en de revolver gehanteerd had, doelen van hot koninkrijk woelingen plaats en de Republikeinsche party stak telkens het hoofd weer op. En ia de laatste dagen van het jaar kwamen er nog de zorgen bij over Marokko, waar de sultan krachtig bestreden wordt door opstandelingen, die hom van den troon willen stooten. In ISefgSë werd in het afgeloopen jaar weer eens de kiesrecht-quaestie aan de orde gesteld en do strijd over het meervoudig stemrecht word ook nu uit do Kamer op de straat overgebracht. On danks de aaneensluiting der groepen van de linker zijde, do straatbetoogingen on algemeeoe werkstaking, bleef de consorvatiore Kamermeerderheid op haar stuk staan, zoodat de strijd voor het algemeen en enkelvoudig kiesrecht mislukte. België bad vorder het verlies t© betreuren van zijn Koningin, die eenzaam en verlaten stierf. Een aanslag op den Koning mislukte. Wat het buitenland betreft, moeten wij thans onzen blik nog richten naar de overzijde van den oceaan, naar de ¥es*eenigd© SsaSisn, waar door bemid deling van President Roosevelt eon einde is gemaakt aan de werkstaking in de Amerikaansche steenkolen mijnen. De President heeft eene groote reis onder nomen door de westelijke staten en daar redevoe ringen gehouden, waarin hij o. a. ook een programma heeft ontwikkeld tot beteugeling van de reusachtige maatschappijen, do trusts. Op die reis werd hij gekwetst aan de knieschijf, zoodat eene operatie noodzakeljjk was. Gelukkig is do President weer geheel hersteld. Uit dit werelddeel kwamen ook in het jaar 1902 de berichten tot ons van de ramp die het eiland Martinique trof door do uitbarsting van den vul kaan Mont Pelée, waardoor do stad St. Pierre werd verwoc.-fc en duizenden menschen omkwameü. Aan berichten omtrent omwentelingen, opstanden, enz. uit Zuid Amerikaansche Republieken natuurljjk geen gebrek. Ditmaal kwam oen dier Republieken, Venezuela, ook in botsing met Europeesche mogend heden Venezuela is begonnen met er zijn geheole zeemacht bij in te schieten, doch nu zal de quaestie waarschijnlijk voor het Hof van Arbitrage in don Haag worden beslecht. In Nederiand heeft men in het afgeloopen jaar reden tot dankbaarheid gehad. Met spanning toch heeft het Nedorlandsche volk de gevaarlijke ziekte gevolgd, waaraan H. M. do Koningin lijdende is geweest en de vreugde was algemeen toen het herstel was iagotreden. Voor het vorstelijk paar bleef er echter nog reden van teleurstelling over, omdat de hoop, die beiden hadden gebouwd op een nakomeling, voorloopig verjjdeld werd. Nederland had dit jaar het verlies van twee zijner ministers te betreuren. De heeren van Asch van Wijck en Kruys zijn, de eerste na een langdurig lijden, do tweede na een kort ziekbed, door den dood uifc hun werkzaam leven gerukt. Op politiek gebied is het in 1902 vr|j kalm geweest. De invoering van de woning- en gezond heidswet is wel het voornaamste wat er valt te constateeren. Hoeveel het Nederlandsche volk gevoelde voor zijne stamverwanten in Zuid-Afrika, bleek wel uit bet enthousiasme, dat hier overal heersebte toen zooals andere kleino meisjes het springtouw en de pop. Indien het programma de waarheid zeide, had miss Georgia in wedstrijden achtereenvolgens alle kunstschutters der wereld geklopt. Geen wonder dus, dat op alle gezichten de grootste spanning was to lezen, toen nu eindeljjk het nummer van miss Elliston was gekomen, en dat zoowel op den tweeden als op den eersten rang de halzen uitgerekt werden, toen de heldin van den avond onder schetterende trompetfanfares in de arena verscheen. Zij droeg een zeer fraai fantasie-jachtcostuum en men behoefde volstrekt niet uit een afgelegen hoek te komen, om haar buitengewoon mooi te vinden. Want miss Georgia had niet alleen een on berispelijk, slank figuur en het prachtigste rood- blondo haar, dat men zich kon denken, zij had ook een zeer regelmatig, fijn besneden gezicht, met een smallen, een weinig gebogen neus, een kleinen kers- rooden mond en glanzende donkere oogen, die met hun vrijgevig uitgezonden stralen in het hart van menigen eerzamen farmer een gevaarljjk vuur ont staken. In schier ademlooze spanning verbeidde men het begin van haar prestaties, en een levendig gegons ging door het publiek, terwijl in do arene met zekere plechtigheid toebereidselen gemaakt werden. Tegenover den ingang der tent werd het wit geverfde houten planketsel opgesteld, dat als kogel vanger moest dienen, en do directeur verzocht dien dames en heereD, welke misschien mochten wenschen, gedurende het volgende nummer van het programma de Boeren-genoraals verschillende sleden bezochten. En zoo zjjn we dan genaderd tot hetgeen er is gebeurd Sn otazs stad, wat ons in 1902 heeft verrast of getroffenen wat der burgerij in meerdere of mindere mate belang heeft ingeboezemd. Eu dan herdonken wij in de eersto plaats het verrassend bericht in de Qoesche Courant van 31 Mei, dat de heer Wessdink z|jn ontslag had aangevraagd als burgemeester dezer gemeente. Hij is in zijn ambt opgevolgd door den heer De Koning Kooij. Du Raad dezer gemeente heeft in het afgeloopen jaar 15 vergaderingen gehouden, waarin o. a. be sluiten werden genomen tot het nemen van een proef met bepalingen, regelende minimum-loon en maximum-arbeidstijd bij gemeentewerken tot het continueeren van die bepalingen tot verhooging van het subsidie aan de Ambachtsschool en tot vaststelling der verordeningen betreffende de invoe ring van het tonnenstelsel. Ook werden in een der laatstgehouden raadszittingen plannen in uitzicht gesteld omtrent uitbreiding der gasfabriek. Een crediet tot het instellen van een onderzoek in dezen werd door den Raad toegestaan. De samenstelling van den Raad onderging een paar wijzigingen. Ia de plaats van den overleden heer B. Quist, -die meer dan 30 jaren lid van den Raad was geweest, werd gekozen de heer A. S. J. Dekker en in de plaats van den heer Wesselink dio de gemeente had verlaten, de heer Joh. Pilaar. Ook in het Dagolijksch Bestuur had eene ver andering plaats, doordat in de Gemeenteraadszitting van 2 September tot wethouder, in de plaats van dsn heer M. de Jonge, werd benoemd mr. J. de Witt Hamer. De leden der Openbare Gezondheidscommissie, meononde dat een arbitrair optreden, tegenover hen en hunDe zienswijze een langer aanbljjven onmoge lijk maakte, namen in April geza.ro ontlijk outslag. Zooals men weet is geen nieuwe commissie be noemd, daar thans, tengevolge van het invoeren dor Gezondheids- en Woningwetten, dergelijke com missies op andere wijze worden saamgesteld. De Nederd. Herv. gemeente leed een verlies door het vertrek ran ds. W. Lamers naar Rotterdam in deze vacature werd beroepen ds. Boersma van Hollandscheveld. Gebeurtenissen waarvan hier gewag zou moeten worden gemaakt, omdat z|j de gemoederen der stadgonooten in beroering hebben gebracht, z|jn gelukkig sehaarsch. Enkele goede burgers heeft Goes in 1902 ver loren. Meer ia ruimen kring bekend waren de vol gende overledenen A. A. van Dellen, W. A. de Laat de Kanter en B. Quist. Met den oprechten wenscb, dat 1903 voor onze lezers en hiiDne gezinnen een gelukkig jaar moge worden eindigen wij dit verslag. GOES, 2 Jan. 1902. In eene vergadering van de afdeeling Oude Tonge en omstreken van de schippersvereniging ♦Schutte vaör" werd o. m. het volgende voorstel voor de te Deventer te houden algemeene vergadering aangenomen Bjj de regeering aan te dringen op het in den hunne plaatsen te verlaten, in hun eigen belang niet te dicht bij dit planketsel te komen, omdat hij voor de door eventueel verdwaalde kogels aan gerichte schade niet kon instaan. Vervolgens droegen twee fantastisch gekleede negers een tafel binnen, waarop al de voorwerpen lagen, waarnaar miss Georgia zou schieten, en een heer in 't zwart, op wien men tot nu toe weinig gelet had, opende een groot, met zilver gemonteerd etui, waarin op fluweel twee prachtige revolvers lagen. Terwijl de man in 't zwart bezig was, voor de oogen van het publiek een dezer wapens te laden, werd hij zelf natuurljjk het voorwerp van iedere attentieen de dames begonnen zich het hoofd er over te breken, in welke verhouding h|j wel tot de schoon© miss Georgia mocht staan. Haar broer kon het niet zijn, want op het programma stond uitdrukkelijk te lezen, dat zij het eenige kind van den gescalpeerden trapper was, en er bestond bovendien niet de geiiügste geljjkenis tusschen de twee. De man was middelmatig groot, maar gespierd en lenig, en zoowel de scherpe trekken van zijn mager, gebruind gezicht, als de diep liggende, opmerkelijk levendige oogen gaven hem bijna de uitdrukking van een Zuid-Amerikaan. Het publiek bad hij met een er kelen onverschilligen, ja bijna minachtenden blik verwaardigd, en voor 't overige scbeeu hij van het publiek verder geen notitie te willen nemen. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1