1902. N°. 113. Donderdag 25 September. 89s" jaargang. LOTfiXG NATIONALE MILITIE Afsluiting weg. FEUILLETON De hond van de Baskervilles. Staten-Generaai. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,25. Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending vnn advertentiën vóór 2 uren op den dag dep uitgave. De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Voor de eerste maal wordt bekend gemaakt dat de voor deze gemeente, lichting 1903, door den heer Commissaris der Koningin is be paald op Zaterdag 25 October 1902, des voormiddags te negen uren, te Goes, en dat die zal plaats bebben in de ZAAL BOVEN DE KOOP MANSBEURS. De militieplichtigen worden opgeroepen ten ge stelden dage, ure en plaatse daarbij tegenwoordig te zijn, en redenen van vrijstelling hebbende wegens broederdienst, op Maandag 20 October a. s., des voormiddags tusschen 9 en 12 uren, ter Secretarie der gemeente daarvan opgaaf te doen, teneinde intijds de bewijzen en getuigschriften tot vrjjstel- ling te kunnen aanvragen en opmaken. Goes, den 24 September 1902. Burgemeester en Wethouders van Goes, WESSELINK. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. De Poelweg no. I (no. 1 van den legger der wegen en voetpaden) te Goes zal tusschen den Pa rallelweg en Poelweg no. Ill voor rij- en voer tuigen en vee afgesloten zijn op 25 en 26 Septem ber a. s. Het vervoer naar de goederenloods kan plaats bebben langs den stationsweg en parallelweg. Goes, 23 September 1902. Burgemeester en Wethouders van Goes, WESSELINK. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. GOES, 24 Sept. 1902. Volgens het in de N. R. C. van beden- morgen voorkomend overzicht van de Begrooting voor Binnenl. zaken 1903 is daarop ten behoeve van de Ambachtsschool te Goes eene sub- sidie-v erbooging van f2440 uitgetrokken. Het tegenwoordig subsidie bedraagt f 2900, zoodat het, volgens dat bericht worden zal f 5340 's jaars. Gelijk wij onlangs meldden heeft de Ambachts school, met bet oog op de plannen tot uitbreiding, pensioensregeling en herziening der jaarwedden, eene verbooging van het rijks-subsidie gevraagd tot f 6500, als zijnde dit bedrag noodig om eene begrooting, opgemaakt naar do nieuwe omstandig heden, kloppend te maken. Indien dus de post van f 5340 onveranderd wordt aangenomen, kan dit voor de plannen met de school moeilijkheid opleveren. Uit de memorie van toelichting blijkt, dat de minister bij het subsidiëeren van Ambachtsscholen als maximum van de Rijks-bijdrage een bedrag van 50 pet. der jaarl. uitgaven van de school 12 (Een nieuw avontuur van Sherlock Holmes), door Conan Doyle. »Hg riep me om half tien in Trafalgar Square aan. Hij zei, dat hjj detective was en bood me tien guineas als ik den heelen dag wilde doen wat hij zei en niets vragen. Ik stemde natuurlijk dadelijk toe. Eerst reden we naar Northumberland Hotel en wachtten daar tot twee heeren er uitkwamen en een cab namen. We volgden hun cab, totdat die hier in de buurt stilhield, en wachtten anderhalfuur. Toen liepen de twee heeren ons weer voorbij en wij volgden door Bakerstreet en door »Ik weet het," zei Holmes. »Totdat we drie kwart Regent Street waren. Toen schreeuwde de heer mij toe naar Waterloo- station te rijden, zoo snel als ik kon ik legde er de zweep over en wg waren er in tien minuten. Toen hij uitgestapt was, keerde hij zich om en zei Als het je interesseert, je hebt Sherlock Holmes gereden. Daardoor weet ik den naam." >Dat hoor ik. En weet je niets meer van hem >Neen, niets meer, nadat hij het station binnen ging' »En kun je mijnheer Sherlock Holmes ook be schrijven Da koetsier krabde achter zgne oorin. >Het is wenseht aan te nemen. Hiermede houdt blijkbaar het bedrag van f5340 voor Goes verband. Herbenoemd tot kantonrechter-plaatsvervan- ger te Goes jhr. U. E. Leive van Nijenstein. Met 1 October a. s. zijn verplaatst de telefo nisten W. G. de Zomervan Tilburg naar Goes en P. D. E. Hartog, van Goes naar Tilburg. In de vergadering van bet Goosche comité voor Transvaal en Oranje-Vrijstaat is besloten de volgende week eene inzameling te houden langs de huizen. De leden van het Comité zullen persoonlijk alle ingezetenen bezoeken. Het Comité bestaat uit de heerenJ. Pk, Wesselinkburgemeester, als eere-voorzitter J. Donnervoorzitter L. van Brug genvice-voorzitterJ. A. van Heelpenningmeester E. van den Boschle secretarisde Hoogh, 2e secretarisW. DuvekotJ. M. KakebeekeJB, van KalmthoutH. W. B, AI. Leijgraaff en Jb. Visser. Naar men ons mededeelt is het aantal sollici tanten naar de betrekking van Waterbouwkundig Opzichter van den calamiteusen Oost-Bevelandpolder en van den Wilhelminapolder thans 41. De Vlmingsche Ct. verneemt, dat in het ver volg al de stoomschepen der »Duitsche Oost-Afrika Ljjn" te Vlissingen op de haven zullen komen voor de ontscheping van passagiers. Wij kunnen thans mededeelen, dat de heer A. W. F. Idenburglid van de Tweede Kamer, is aangewezen als opvolger van den overleden minister van koloniën. Zijne benoeming kan morgen of Don derdag in de Staatscourant verwacht worden. (ff. C.) Twee voorstellen van wet zullen, zegt het Hbld., vermoedelijk in dit zittingjaar de volksver tegenwoordiging bereiken, die beide eene partieele herziening van de gemeentewet beoogen. Het eene zal strekken tot regeling van de positie der gemeente bedrijven, welke positie tot dusver nog eene eigenlijk niet geheel officieele was (met betrekking onder anderen tot de gemeentebegrooting), en in het alge meen tot vergemakkelijking van het beheer van die bedrijven. Het andere voorstel zal eene herziening brengen van het bestuur van den burgerlijken stand en tevens do mogelijkheid openen tot vermeerdering van het aantal wethouders. De Boerengeneraals hebben eergisteren het aangekondigd bezoek gebracht aan Rotterdam, waar zij verschillende scholen hebben bezichtigd en op verschillende wijze zijn gehuldigd in de Doelenzaal. Generaal De Wet voelde zich onwel en maakte de tournée slechts ten halve mede. Hij vertrok reeds spoedig naar Den Haag. Bij de samenkomst in de Doelen spraken Botha en De la Rey voor een geestdriftig publiek. Toen generaal De Wet uit Rotterdam naar het Doelenhotel te 's-Gravenhage terugkeerde, wachtte hem de droeve tijding, dat zijn 13-jarig zoontje tengevolge van een oorziekte in Zuid-Afrika was overleden. Generaal De Wetdie toch reeds wegens ver moeienis zgn verblijf te Rotterdam had ingekort, geen gentleman, die je maar zoo gemakkelijk be schrijft. Ik schat hem een veertiger, hij was van middelbare lengte, een paar duim korter dan u, mijnheer. Hij had een zwarten baard, aan het eind vierkant afgesneden en een bleek gelaat. Ik kan er niet meer van zeggen." »Kleur van de oogen >Dat weet ik niet." ^Herinner je je niets anders meer »Neen, mijnheer, niets." »Nu dan, hier is een halve sovereign, en je krijgt er nog een, zoodra je me iets meer kunt komen vertellen. Goeden avond*" »Goeden avond, mijnheer, dank u." John Clayton vertrok handenwrijvend en Holmes wendde zich tot mij, terwijl hij zijne schouders op haalde en treurig glimlachte. >Daar wordt onze derde draad afgesneden en wij eindigen, waar we zijn begonnen," zeide hg. »Die slimme schurk. In Londen ben ik schaakmat gezet. Het eenige wat mij overblijft is, je in Devonshire meer geluk toe te wenschen. Maar ik ben er niet bijzonder op mijn gemak over." Waarom niet?" »Over jou zendingik geef je mijn woord, dat ik blij zal zijn, als je weer goed en wel in Baker Street zit." VI. Baskerville Hall. Sir Henry Baskerville en dr. Mortimer waren was door het treurige bericht ten zeerste geschokt. Toch nam de zwaar beproefde generaal gister voormiddag met de generaals Botha en De la Reij weer deel aan een samenkomst, waarbij ook tegen woordig was dr. Leijds. President Steyn heeft gisteren de villa Norma verlaten en zich met een extrastoomtram van de Staatsspoor naar het station te 's-Gravenhage bege ven, vanwaar hij de reis naar Clarens heeft aanvaard. In de laatstverloopen dagen was de president min der wel, tengevolge van een lichte maagaandoening. EToreele* Uit de voordracht van den gemeente raad zijn door den Commissaris der Koningin tot zetters voor 's Rijks directe belastingen benoemd de heeren Q. van de Velde Jzen A. Boone Jz. De Bóeren-generaals] in Zeeland. Dinsdag, 23 Sept., had de aangekondigde verga dering plaats van do heeren Burgemeesters uit Tolen, St. Philipsland, Zuid- en Noord-Beveland met het Goesche Comité voor Transvaal en Oranje- Vrijstaat. De eere-voorzitter, de heer J. Ph. Wesselink, opende de samenkomst en gaf daarna het presidium over aan den voorzitter, dhr. J. Donnerdie in 't kort mededeeliog deed van hetgeen door het Comité was gedaan om de Boerengeneraals uit te noodigen tot een bezoek aan Goes en dat het daartoe in overleg was getreden met de Comité's in Middel burg. Als resultaat van dat overleg werd medege deeld, dat wegens de eigenaardige ligging der eilanden de Middelburgsche Comité's zich in con tact hadden gesteld met Schouwen, Duiveland en Zeeuwsch-Vlaanderen, en Goe» zich behoorde aan te sluiten bij de overige deelen der provincie. Om die aansluiting tot stand te brengen, waren de heeren Burgemeesters uitgenoodigd tot deze ver gadering. Het sprak immers van zelf, dat de Zeeuwen niet met leege handen de generaals zouden kunnen ontvangen. Ze kwamen toch hier om hulp te zoeken voor hunne verarmde, hulpelooze weduwen en weezen. Daarom richtte de voorzitter tot de Bur gemeesters het verzoek, of zij in hunne gemeenten hun invloed wilden doen gelden tot het vormen van comités met het doel om voor onze ongelukkige stamverwanten gelden bijeen te brengen. Alle aanwezigen beloofden hun steun.^Dhr. J. A. van Heel, algemeene penningmeester, verklaarde zich bereid de bijeengebrachte gelden in ontvangst te nemen. Deze gelden bonden dan bg de komst der generaals hun worden ter hand gesteld. Aan de burgemeesters, die verhinderd waren tegen woordig te zijn, zou kennis worden gegeven van het besprokene en ook tot hen het verzoek gericht om met de andere ook in hunne gemeente mede te werken tot de bereiking van het beoogde doel, opdat er eene stoffelijke samenwerking wezen zou. De voorzitter sloot de vergadering met een har telg k woord van dank aan de heeren voor hunne tegenwoordigheid en sprak de hoop uit, dat de goede verwachtingen, die men van de te vormen comité's koestert, niet zullen worden beschaamd. [Aan dit communiqué, dat aan de Goesche bladen is toegezonden, verleenen wij gaarne een plaats, op den bepaalden dag gereed en wij vertrokken, zooals afgesproken was, naar Devonshire. Holmes reed met mij naar het station en gaf mij nog een aantal goede raadgevingen. »Ik wil geen invloed op je meening uitoefenen", zeide hg, ernaar je alleen op het hart drukken, mg alle voorkomende feiten tot in de kleinste bijzonder heden mee te deelen, dan zal ik wel voor het theoretische gedeelte zorgen." Welke feiten vroeg ik. Alles wat ook maar indirect tot de zaak in ver band kan staan en vooral de betrekkingen tusschen de jonge Baskerville en zijne buren of mogelijke nieuwe bijzonderheden, betreffende den dood van Sir Charles. Ik heb in de laatste dagen eenige inlichtingen ingewonnen, doch ik vrees, dat het resultaat negatief is. Eén ding echter schijnt mij toe vast te staan en wel dat de heer James Desmond, de naaste erfgenaam, iemand is met een zeer beminne lijk karakter, zoodat hg, naar mijne meening, ge heel buiten beschouwing kan big ven. Dan big ven er nog over de menschen, die op 't oogenblik in de nabijheid van het moeras wonen." »Zou het niet verstandig zijn, de Barrymore's te ontslaan »In geen geval. Dat zou de ergste misslag zijn, die je begaan kondt. Als ze geen schuld hebben, zou het een grove onrechtvaardigheid zijn, en voor 't geval, dat ze wel schuldig zijn, zouden we alle kans opgeven om hen te vangen. Neen, we moeten hen van de lijst der verdachten schrappen. Verder zgn er nog de huisknecht van het kasteel en twee zonder echter de verantwoordelijkheid voor het meögedeelde op ons te nemen. Dit schrijven wij, omdat ons van meer dan eene zijde is gemeld, dat niet alle aanwezige burgemeesters met het plan sympathiseerden en een drietal o. a. eenvoudig de collecte zal toelaten, zonder die te bevorderen. Red.] TWEEDE KAMEH. In de zitting van gisteren was aan de orde het ontwerp-adres van antwoord op de Troonrede. Bij die gelegenheid vestigde de heer Mees er de aandacht op, dat de wijze, waarop de minister van buiten- landsche zaken in de Eerste Kamer verleden week de »zeer gewichtige beteekenis" heeft uiteengezet van de woorden uit de Troonrede, dat onze buiten- landsche betrekkingen ^bleven wat zij waren", niet allerwegen had voldaan. Ondanks de vrg besliste bewoordingen, waarin die minister zich had geuit, is een gedeelte der pers er wat achter blijven zoeken. Was in onze buitenlandsche betrekkingen geen de minste verandering gekomen, zoo rede neerde men, dan bleef het toch mogelijk, dat daar over onderhandelingen waren aangeknoopt, of be sprekingen gehouden. Nu was de heer Mees voor zichzelf welvoldaan met dit antwoord, maar ten einde alle stemmen tot zwijgen te brengen, wilde hij toch wel eene verklaring van Dr. Kuyper in dezen uitlokken. Hij vroeg derhalve of het buitenlandsch verblijf van Dr. Kuyper, dat in gohoel Europa de aandacht had getrokken, in geen enkel opzicht verband had gehouden met onze buitenlandsche politiek, of het in geen enkelen deele betrekking had gehad op de internationale betrekkingen van ons land De minister Kuijper had het reeds vermoed, zeide hg, dat er eene verklaring zou worden ge vraagd hij had thuis al nagedacht over den meest ondubbelzinnigen vorm van het antwoord en dit op schrift gebracht. Het luidde »dat noch eenig verdrag is gesloten, noch het sluiten van eenig verdrag is voorbereid, noch ter voorbereiding van eenig verdrag ook maar één enkele schriftuur is gewisseld, noch eenig officieel of officieus woord is gesproken dat noch in den Ministerraad, noch onder de Ministers persoonlijk ooit ook maar met een enkel woord, eenig plan of denkbeeld van alliantie ter sprake is gebracht dat wat hem zelf aangaat, hij noch in den Haag, noch over de grenzen met eenig staatsman of met eenig lasthebber van een staatsman, een enkel woord over eenige alliantie gesproken heeft dat al wat daarover vermeld is, rust op pure fantasie, ten deele uit politiek opzet en eindelijk dat het Bewind van oordeel is, dat er noch gegevens, noch omstandigheden aanwezig zün, die het voor de Nederlandsche Regeering raad zaam of geoorloofd zouden maken van de tot dusver gevolgde gedragslijn af te wgken". Nu kan men dus gerust zijn. Bij de paragraaf, betreffende de aangekondigde wetsontwerpen, antwoordde de minister van binnen- landsche zaken aan den heer Rink, dat de drank wet in bewerking is en aan den heer Schaper, dat boeren. Ook hebben wij nog onzen vriend Dr. Mor timer, dien ik voor een eerlijk man houd en dan die natuurkundige Stapleton met zijne zuster. Dan zijn er de heer Frankland, van Lafter Hall, dien wij evenmin kennen en nog een paar andere buren. Dit zgn de lieden, die je nauwkeurig moet bestu- deeren." »Ik zal mijn best doen." »Goed zoo. Denk er om steeds een revolver bg je te hebben en altijd goede voorzorgsmaatregelen te nemen." Onze vrienden hadden reeds een eerste-klasse coupé uitgekozen en wachtten ons op het perron. >Neen, we hebben absoluut geen nieuws", zeide Dr. Mortimer, in antwoord op de vragen van mijn vriend. »Ik ben er zeker van, dat wij in de laatste dagen niet bespied zijn geworden. We zijn nooit uitgegaan, zonder goed rond te kijken en niemand kan aan onze aandacht ontsnapt zgn." »Gij zijt zeker steeds te zamen uitgegaan, ver onderstel ik, want ik moet u verzoeken, Sir Henry, om niet meer alleen uit te gaan. Er zal u anders wellicht een groot ongeluk overkomen. Hebt gij uw anderen schoen gevonden >Neen, die is voor altijd verloren." »Inderdaad, dat is zeer interessant. Nu, goede reis", voegde hij er bij, toen de trein zich langzaam in beweging zette. >Denk steeds aan een van de zinnen in de oude legende, die dr. Mortimer ons heeft voorgelezen, waarin men wordt gewaarschuwd het moeras te mijden als de duisternis is ingevallen, daar or dan booze geesten rondzwerven, Sir Hinry."

Goessche Courant | 1902 | | pagina 1