to weten valsche guldeus in zijn bezit had. Geluk kig wist hij zich te herinneren, wie waarschijnlijk die stukken in betaling had gegeven. Toen Rond nu wederom in de tapperij kwam, waarschuwde de tapper de politie. In Friesland zijn in de laatste dagen veel wilde ganzen aangekomen, die vermoedelijk wegens het ijs het noorden hebben verlaten. Zij houden thans verblijf in de waterrijke streken der provin cie, totdat ook hier de wateren met ijs zijn bedekt. Zij zijn zeer schuw en moeilijk te naderen. Naar men zegt, is hun komst een voorbode van vriezend weer. Uit Brussel wordt een bericht gezonden, dat, als het waar is altijd, onaangename gevolgen na zich zou kunnen slepen. De Messager de Bruxelles toch meldt, dat Neder- landsche visschers zich, uit enthousiasme voor de Boeren en haat tegen de Engelschen, hebben schul dig gemaakt aan zeeroof. Het Nederlandsche visschersvaartuig 149, uit IJmuiden, naderde, nadat het beweerde in de buurt van het lichtschip de Wielingen in nood te verkee- ren, de smak No. 124 uit Ramsgate. Dertien vis schers van het Nederlandsche vaartuig klampten het Engelsche aan en vielen de bemanning aan onder het geroep van »Lang leve de Boeren Verscheidene van do Ramsgaters werden ernstig gewond. Voor den aanval hadden de Nederlanders hun kapitein in zijn kajuit opgesloten. De Ramgaters slaagden er in weg te komen en zijn te Ostende binnengevallen, waar de gewonden een klacht hebben ingediend bij htt Engelsche con sulaat. Reuterook van dit feit melding makend, bericht uit Ramsgate, dat het Engelsche schip de Deerhound no. 140 was. Volgens te Ramsgate ontvangen rappor ten, waren de Deerhound en het Nederlandsche schip dicht bij elkaar op het vischterrein, toen de Neder landers de Deerhound aan boord kwamen en visch en levensmiddelen verlangden. Daar de vreemde lingen dertien man waren tegen vier Engelschen schikten de laatsten zich en boden een hoeveelheid visch en verduurzaamde levensmiddelen aan. De Nederlanders wilden nog meer, maar de Engelschen weigerden. De Nederlanders sloegen toen den deks- jongen, sloten den kapitein in zijn kajuit op, en namen den stuurman in de maling, terwijl een paar anderen het visehruim binnendrongen en een hoe veelheid visch en kleeren en anderen voorraad weg haalden. De Deerhound volgde het andere vaartuig naar Ostende. De berichten maken geen melding van het verwonden van Engelschen. De Jiets als vervoermiddel. Een onzer ingezete nen, zeer zeker een bezorgd huisvader, die dezer dagen de markt te Sittard bezocht en daar naar het schijnt nog al veel van zijne gading vond, ondernam, zoo lezen we in het Echter Weekblad per fiets den terugtocht >nach der Heimath", be laden met2 kilo peperkoek, 2 kilo spek, 2 kilo koffieboonen, een compleet koffieservies en schrik niet, lezers 2 jonge, springlevende biggen. Ter verduidelijking van de wijze, waarop dit goederenvervoer plaats had, diene, dat de jonge krulstaarten in een zak om den hals van den fiets rijder waren gehangen. De eerstgenoemde artikelen waren om*des ryders lijf en aan het stuur van de velo bevestigd. En zoo ging het voort «op de tweewielige machine, in dit geval het meest practiscbe voertuig voor personen-, beesten, en goederenvervoer. Het schijnt dat deze fietser in de plaats zijner inwoning beroemd is om zijn equilibristisehe toeren. Ter aanvulling van het bovenstaande wordt namelijk aan de Kampioen bericht, dat dezelfde kunstenaar dezer dagen, met een kindermand op den rug ge bonden, rondpeddelde Een trucOp de Nieuwmarkt te Amsterdam liep een jongen tegen een heer aan, die, vermoe dende dat dit met opzet geschiedde, den jongen eenige tikken met zijn wandelstok gaf. Dadelijk trokken een aantal personen partij voor den jongen en gaven den heer zoo'n geducht pak slaag, dat hem later bleek dat hij daarbij zijn horloge en een zakje met geld had verspeeld. Door een stuurman van een der stoomschepen van de groote vaart zijn aan een politiebureau te Amsterdam twee Arabieren gedeponeerd, die in een der buitenlandsche havens aan boord waren geslo pen, om de reis naar hier mede te maken. Zij zijn ter beschikking van den hoofdcommissaris van politie gesteld, om over de grenzen des Rijks te worden gezet. Bij een schoenmaker, die zijn werkplaats aan de Prinsengracht te Amsterdam heeft, kwam een juffrouw vragen of zij haar beide kinderen even bij hem mocht achter laten, onder belofte ze spoedig weer te zullen komen afhalen. Wie echter terug kwam, de moeder niet. De schoenmaker wist niets beters te doen dan de politie met het geval in kennis te stellen, die zich het lot der arme kleinen aantrok en een onderzoek naar de moeder instelde. De Illustration heeft aan een groot aantal art sen gevraagd, wat zij dachten over het gebruik van wijn als voedingsmiddel. Van 175 doctoren, die hun verklaring inzonden, hadden 111 een zeer gun stige opinie over het gebruik van dezen drank; 45 waren neutraal en maar 18 voor onthouding. Na den storm is in Engeland bijna onmid dellijk de winter ingevallen. Te Londen en in Berwick heeft het zwaar ge sneeuwd, terwyl uit Dundee wordt gemeld, dat door den storm de spoorlijnen bijna geheel zijn inge sneeuwd. Indien de sneeuwjacht aanhoudt, zullen de treinen met groote moeilijkheden te kampen hebben. Uit de overige deelen van Engeland wordt be richt, dat de sneeuwstorm zwaar heeft gewoed, zooals nooit zoo vroeg in het jaar is voorgekomen. Ook te New-York moet veel sneeuw zijn gevallen. Uit Poking meldt men, dat hot daar voor Novem ber ongewoon koud is, en men veel van de sneeuw te duchten heeft gehad. In Australië zijn eenige menschen door storm om het leven gekomen. De minister van openbaar onderwijs in Wur- temberg heeft den gezamenlijken onderwijzers in het koninkrijk verzocht om handelend op te treden tegen het gebruik van Engelsche sportbenamingen. Het is niet alleen in den alles overheerschenden paardensport, maar ook in de sportspelen als ten nis, cricket, voetbal enz., dat al die barbaarsche uitdrukkingen, die de Duitsche taal verbasteren, hoe langer hoe meer in zwang komen en daarom heeft de minister order gegeven om te trachten voor al die Engelsche uitdrukkingen echt Duitsche benamingen in de plaats te stellen en zoodoende de taal van Ooethe en Schiller zuiver te bewaren. Strekkende dit bericht ter overdenking voor Ne derlandsche onderwijzers. Omtrent aardbevingen te Erzeroum bericht men dat er vijftig schokken zijn waargenomen, waarvan er tien bijzonder heftig waren. Vele ge bouwen zijn ingestort, en volgens officieele berich ten zijn daarbij 22 menschen omgekomen. De be volking, door een paniek bevangen, kampeert op de velden en in tuinen. De openbare instellingen zijn gesloten. Te Chnossykale en Hassankale zijn ook schokken gevoeld, maar daar heeft men niet van ernstige schade vernomen. In Zuid en Zuidwestelijk Utah is door een aardbeving Don derdagavond groote schade aangericht. Op vele plaatsen werden de spoorlijnen versperd door land verschuivingen. Falb laat weder van zich hooren. Wij hebben een zachten winter te wachten, zegt hij. In Ja nuari zal de temperatuur hooger dan gewoonlijk zijn wij krijgen weinig sneeuw en regen tusschen 6 en 8 Januari alleen sneeuw en tusschen 21 en 26 Januari regen. Februari zal meer sneeuw bren gen, maar vooral de eerste week van Maart zal rijk aan sneeuw zijn, bij normale temperatuur. April zou kouder zijn dan Maart. Men kan dit lystje eens bewaren. Misschien komt er wel niets van uit. Do vorige week zijn arbeiders uit het Neder landsche dorp Groesbeek, die over de grens hun werk hebben, door douane-beambten aangehouden omdatgeen rechten waren betaald van het brood, dat een hunner voor de heele ploeg bij zich had. De levensmiddelen werden in beslag genomen en da arbeiders gearresteerd, maar, door toedoen van de >Forstverwaltung", werden zij later vrijgelaten. Men zal zich nog het droevig geval, in een vorig nommer gemeld, herinneren van den luite nant Blaskowitz, die te Insterburg in een duel werd doodgeschoten, daags voor zijn voorgenomen hu welijk, omdat hij in [dronkenschap een paar col lega's heette te hebben beleedigd. De krijgsraad te Insterburg heeft zich met deze zaak bezig gehouden en den luitenant Hildebrand, die Blaskowitz doodschoot, veroordeeld tot twee jaren vestingstraf. Een ander collega, die het feit had uitgelokt, kreeg vijf dagen vestingstraf. Met zulke lichte straffen zal men deze midden- eeuwsche gewoonte wel niet uit de wereld krijgen. Een comedie. Graaf Walder see zal naar China terug moeten, waijt er is ernstige twijfel gerezen aan de echtheid van prins Tsjoen, den boetgezant deze twijfel wordt niet uitgesproken in democrati sche* of socialistische kranten, die maar altijd door hebben afgegeven op het Chineesche avontuur, de Hunnen-taktiek en Duitschland's treurige lauweren, maar in de hoogstconservatieve Reichsbote. Ziehier, hoe het boos gerucht over Tsjoen^ dubbelganger ontstaan is. Menschen die China en de Chineezen goed kennen, zijn door twee dingen getroffen bij het bezoek van TsjoenIn de eerste plaats is prins Tsjoen door den nieuwen Chineeschen gezant, die hem overal rond leidde en onder zijn bescherming had, dikwijls be handeld op een wijze die geheel in strijd was met de bijna goddelijke eer die in China aan den broeder van den Keizer als »tweede Keizer" zoo is zijn officieele naam wordt bewezen. Verder was de tint van den prins de gewone gele gelaatskleur van het Chineesche volk, terwijl de hooge Mantsjoe's, tengevolge van het voortdurend verblijf in gesloten kamers, een veel lichtere, fijnere en bijna ziekelijke tint hebben. Men erkent thans in Duitschland achteraf met schrik, dat de Chineesche diplomatie wel in staat is tot zulke streken en dat de afsluiting, waarin de keizerlijke familie in China zelf verkeert, de verwezenlijking van een dergelijk plannetje in de hand kan gewerkt hebben. Verder is prins Tsjoerfs plotseling vertrek nog een onopgelost raadselwaren de Chineesche diplomaten soms bang dat de pseudo- prins, als hij te lang bij de vreemde barbaren bleef, ten slotte door de mand zou vallen 1 De Duitsche hofkringen zullen waarschijnlijk maar liever geen onderzoek naar de zaak doen. Want het zou toch al te mal wezen, als eens uit kwam dat de geheele theatrale mise-en-scène, die de Keizer bij de ontvangst van den boetgezant op touw had gezet, gediend had om een zennwachtig en schuchter figurant een indruk te geven van de macht van het Duitsche rijk. De schuchtere figurant zal overigens, nu hij weer in China is aangekomen, wel aan zijne mede bewoners van het Hemelsche Rijk diets weten te maken, dat de Keizer hem om verigiffenis heeft gesmeekt en de Chineezen zullen het gelooven ook. In een kolenmijn in de nabijheid van Poca hontas, Virginia, is Donderdag brand uitgebroken door het smelten van de electrische geleiding. Een groot deel van den mijnwand is ingestorttwee ontploffingen hebben plaats gehad. Vijf-en-twintig personen zijn zwaar gewond, en velen hebben ern stige brandwonden bekomen. De mijn staat nog steeds in brand. Konijncnplaag. In den omtrek der bekende Engelsche badplaats Torquay heeft men zooveel last van konijnen, dat het gemeentebestuur besloten heeft twee gemeentelijke konijnenvangers aan te stellen met een bezoldiging van ruim f 1400 samen, Verleden jaar zijn aldaar 13.000 dezer dieren in strikken en vallen gevangen en verkocht. Te Freiburg is een ernstig tramongeluk voor gevallen. Terwijl daar de drukbezochte St. Martins- inarkt werd gehouden, kwam op een der volste verkeerswegen een electrische tram aan, die plotse ling door nog onbekende oorzaken in razende vaart geraakte, en zonder dat de conducteur stoppen kon, dwars door de menschenmenigte sneed, en vervol gens tegen een andere tram opbotste, waardoor deze grootendeels werd ingedrukt. Wonderbaarlijk genoeg bekwam geen der passa giers letsel, maar onder de menschen op straat werden er een tiental meest zwaar gewondeen 72-jarige man kreeg een dubbele armbreuk, een ernstige beenbreuk en diepe hooidwonden, de huid werd hem gedeeltelijk van 't hoofd gerukteen jonge vrouw brak verscheidene ribben en werd ern stig aan 't hoofd gewond, enz. Laatste en telegraphische berichten. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben het door de gemeenten dezer provincie te dragen aan deel in de lichting voor de nationale militie van 1902 vastgesteld. Dit zal o. a. bedragen voor de gemeenten Goes 15, Baarland 2, Borsele 2, Drie wegen 1, Ellewoudsdijk 1, 's-Gravenpolder 3, 's-Heer Arendsk rke 6, 's-Heerenhoek 3, Heinkenszand 4, Hoedekenskerke 3, Ierseke 10, Kapelle 6, Kats 1, Kattendijke 2, Kloetinge 3, Kolijnsplaat 5, Kortgene 4, Krabbendijke 4, Kruiningen 8, Nisse en 's-Heer Abtskerke 1, Oudelande 1, Ovezand 2, Rilland- Bath 4, Schore 2, Waarde 1, Wemeldinge 4, Wisse- kerke 8, Wolfertsdijk 3. Het contingent voor geheel Zeeland bedraagt 449. De Nederlandsche consul-generaal te Pretoria. Onze consul-generaal te Pretoria, de heer Domela Nieuwenhuis, is heden te 's-Gravenhage aangekomen en heeft een onderhoud gehad met den Minister van Buitenlandsche zaken. Hij bewaart het stil zwijgen over hem betreffende geruchten. Heinkenszand. Bij de heden gehouden ver kiezing van notabelen der Ned. Herv. gem. zijn herkozen de heeren A. Cappon en C. Meeuwse, Kruiningen. Bij de heden gehouden herstem ming voor een lid van den gemeenteraad verkreeg de heer Van den Brink 169 en de heer Nieuwenhuijze 167 stemmen, zoodat gekozen is de heer V. d. Brink, Kolijnsplaat. Vrijdag a. s. zal ten gemeente huize alhier een vergadering van Ingelanden van den Nieuw-Noord-Bevelandpolder gehonden worden ten gevolge van een ambtsbericht van den hoofd- ingenieurd te Middelburg, omtrent de oeververde diging des polders. TWEEDE KAMER. In de heden gehouden zitting der Tweede Kamer was aan de orde de Indische begrooting. Bij het algemeen debat pleitte de heer Fock voor voort zetting der politiek van de liberalen tegenover zendingvryheid, waaromtrent 's ministers standpunt hem geruststelde. De heer Fock drong aan op het uitzenden naar Indiü van de verleden en dit jaar bij het Indisch ambtenaars-examen geslaagden. De heer Pijnacker Hbrdijk ontwikkelde namens zijne geestverwanten een koloniaal hervormings programma en weet de Djambische expeditie aan fouten onzerzijds. De heer Roessingh waarschuwde tegen te over dreven Regeeringssteun voor de zending en de heer Gremer tegen godsdienstige propaganda onder de niet-christenbevolkinghij achtte vruchtbare samenwerking met den minister mogelyk. De heer Van Kol bestreed de voortzetting door dit ministerie van noodlottige liberale richtingen en verdedigde de beschavende, volks verheffende zending. Beroep der Boeren op het Hof van Arbitrage. Naar men verzekert heeft de Raad van beheer van het Hof van Arbitrage heden besloten zich onbevoegd te verklaren in zake het Boeren-request om interventie. Burgerlijke Stand van Goes van 17 tot 20 November 1901. Geboren 17, Elisabeth Maatje, d. v. Anthony van der Voorde en Domina Adriana Reijerse. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. De vorige week zijn, ten overstaan van den notaris MNoordijke te Wissen kerke verkocht de volgende perceelen De hofstede Schoonzicht" (bewoond door en tot rooven oogst 1902 in huur by den heer Jan de Kam Czbestaande inwoonhuis, schuur, wagen huis, keet, varkenshok en verderen timmer met erf, tuin, boomgaard, bouw- en weilanden, ter gezamen lijke grootte van 5.98.54 H.A., aan J. de ham Cz voor f 9960 1.66.30 H.A. bouwland aan J. van den Band, voor f 23511.74 H.A. dito aan P. J. Boone, Zieriksee, en J. L. Boone, voor f2276 1.75.30 H.A. dito aan A. van Damme Sr., voor f2180; 1.73.10 H.A. dito aan C. de Vlieger, voor f'21Ü0; 1.56.10 H.A. dito aan P. C. Meulenberg Dz., voor f1970; 3.85.63 H.A. dito aan C. de Wilde, Kattendijke, voor f2600 2.30 H.A. weiland aan A. en M. Heij- boer, voor f1647; 3.75.60 H.A. dyk aan A. C. Boone, voor f 134*2; 3.88.20 H.A. slikken opge houden 7.16.30 H.A. slikken aan mej. A. C. Boone, voor f 13 3.17 A. hoveniering aan J.Flipse,voor f 140 een vee- en graanschuur met varkenshok, timmer en erf op het dorp, groot 3.49 A. aan M. en DGitlissevoor f1500; een schuur of wagen huis, groot 21 c.A., aan denzolfden, voor f106; 0.18.39 H.A. grond bij Geersdijk, aan G. de Vlieger voor f260; 0.04.08 H.A. dito aan A. van Damme Sr., voor f90; 0.04.09 H.A. dito aan Jac. Bouterse, voor f92; 0.04.10 H.A. dito aan A. van Damme Sr.., voor f 96 en 0.13.32 H.A. dito aan U. Dekker, voor f316. De koopers, by wier namen geen woonplaats is genoemd, wonen te Wissenkerke. Ovezand. Voor de levering van 135000 K.G. superphosphaat, 1600 K.G. am. superphosphaat en 13200 K.G. Thomasslakkameel aan de Landbouw- vereeniging x-Help U Zelf" alhier werd door 9 handelaren ingeschreven. De levering van alle par tijen werd opgedragen aan de Internationale Guano- en Superphosphaatwerken te Zwyndrecht aan de pry zen van voor superphosphaat f 2,501/2» aim superph. f6,60 en Thomasslakkemeel f2,60 per 100 K.G. 368ste Staatsloterij, Ie kl. Trekking van Dinsdag 19 Nov., 2o lijst. f 1500 7440 1000: 20304 400 4919 2005627 1007648 15262 20: 6638 6641 6875 6899 6951 7175 7211 7857 7873 7915 7940 7981 7984 7990 15583 20207 20217 Trekking ran Woensdag 20 November. 3e lijst. 5000: 17383 1500: 8993 1000: 15544 16412 4005244 8638 200 12762 100: 10721 11840 13956 20: 6622 6917 6931 6949 6967 6989 6990 7193 7229 7244 7261 7866 7878 7895 9810 15570 15574 20219 20221 Liefdadigheid. Diakenen der Ned. Herv. gemeente alhier geven bij dezen kennis, dat zy op Donderdag 21 Nov. hunne gewone driemaandelijlcsche collecte zullen houden langs de huizen der ingezetenen. Met het oog op den naderenden winter en de steeds meerdere uitgaven hopen zij op een dubbele gave voor hunne armen, welke zij dringend in uwe liefdadigheid aanbevelen. Goes, 20 Nov. 1901. Namens Diakenen voornoemd, Joh. VAN ASPEREN VERVENNE, Voorzitter. P. VERBURG Az., Secretaris. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaat» Voorwerpen. 21 No? 21 Heinkenszand, bonw- en weiland, .Nisse, Borsele, Kloetinge, Heinkenszand, Nieuwdorp, Borsele, Wolfertadyk, Baarland, bonw- en weiland, bocraen, booinen, houtwaren, kalvera, varkens, inboedel, eieren, bouw- en weiland, woonhuizen, Information. De Ronde Bresser. De Ronde Bresser. Pilaar. Mulock Houwer. Hollmann. Pilaar. Burgemeester. De Ronde Bresaer. P. Overman N.eaSt Joosland, boomen en afbraak, De Vos. Ril and, hofstede, Middelburg, boeken, Nisse, boomen, afbraak, loopvarkens enz., Krabbendijke, hofstede, Nieuwdorp, meestoot, woonhuis en erf, Nieuwdorp, gereedschappen, Borsele, nieuwe houtwaren, biggen en locpvarkecs, hofkteden, Goes, Kapelle, Goes, boomen en hakhout, hofstede, P. Overman. K. Ie Cointre. Malock Houwer. P. Overman. Pilaar. Pilaar. De Vos. Lenshoek eo De Ronde Bresser. L IC. A. Liebert. Lenshoek an De Ronde Bresser. Marktberichten. GOES, 19 November 1901. Aanvoer blijft gering, handel niet levendig. Oude TARWE per Hectoliter t a f Nieuwe TARWE 7,25 a 7,60 Nieuwe ROGGE r 5,26 a 5 60 W1NTERGERST per 100 KG. 7,50 a 7,75 ZOMERGERST - 7.80 a 7.50 HAVER 6,60 a - 6 85 KOOK-ERWTEN per He.toliter 9a 9 50 KROON-ERWTEN - 9,— a 925 BRUINE BOONEN 6,— a 7,— BOTER per K.G. 0,90 a 1,10 EIEREN per 100 atuka 5,40 a 6,40 Ter veemarkt waren aangevoerd 204 stuks hoornvee, 14 schapen en 1 paard. Niet veel handel, zoodat weinig vae ia verkocht. KRUININGEN, 20 November 1901 Tarwe f6,90 a f7,15. Rogaa f5,a f5,40 par H.L., Winter Gerst f 7,25 a f 7,65, Zomer Gerst f- f Havar f 6,20 a f 6,EO per 100 KG, Erwten faf Paardenboonen f a f Bruine Boonan f a f Wiütar Koolzaad a fa fpar H.L. ROTTERDAM, 19 November 1901. Op da veemarkt waren aangeveerd 41 paardeu, 511 magere en 446 vette ruuderen, ISO vette, 52 nuchtere en 63 gras kalveren, schapen o? lammeren, varkens, 217 biggen. Koeien en ossen 20 tot 38 cstieren 22 tot 28 c., kalveren 35 totj 47 c., schapen tot czniglammeren tct varkens tot c. en lichte varkeBs voor export a c. per V, kilo. Melkkoeien f 110 a 205, kalfkoeien f 185 a 195, stieren f40 a 130, graskalveren f80,a 95, pinken fa.vaarzen f 55 a 145, alles mager vee, biggen f 7,a 14,paarden f 50 a f65 Nuchtere kalveren, slacht- f7,a 10,fok-f 12 a 28, Door kleinen aanvoer was de handel in vette runderen vlug, de beste sp a'in^koeiea werden tot 8 eent boven noteering verkocht. Vette kalveren gingen duur weg. Op de magere markt waren de zaken van geen beteeken'a vcor het buitenland werd mats gekocht dan alleen voor de slachtbank De prijzen der boter waren als volgtle qcal. f 56, 2e qual. f 54, 8o qual. f 52. Per J/3 kilo CO a 66 c. Zeeuw ache eieren f 6,80 a 7,de 100 stoka.

Goessche Courant | 1901 | | pagina 3