BIJVOEGSEL GOESCHE COURANT. DINSDAG l 22 OCTOBER 1901. No, 125. Buitenlandsche berichten. Werkstaking van diamantwerkers. De staking van diamantwerkers te Antwerpen, waarvan wij in ons vorig nommer melding maakten, is reeds weer geëindigd. Geen geldgeen TommiesUit het militaire kamp te Shorncliffe, niet ver van Dover, zijn van twee 200 man sterke compagnieën yeomanry, die voor Zuid-Afrika bestemd waren, 50 man verdwe nen. De verbolgenheid onder de teruggekeerde yeo men over het niet uitbetalen der achterstallige soldij neemt steeds grooter afmetingen aan en zij dreigen al met een of ander schandaal. Hongaarsche manieren. Bij de herstemming te Debreczin, in Hongarije, is de orde ernstig ver stoord. De menigte wierp de troepen en de gen darmes met steenen. De soldaten voerden toen een charge uit, waarbij ongeveer 80 menschen door sabelhouwen ernstig gekwetst en 3 officieren en vele soldaten gewond werden. De menigte berende ook het stadhuis, maar werd afgeslagen. Verschei dene personen zijn gevangen gezet, 's Avonds duur- cten de gevechten in de straten nog voort. De libe rale candidaat is gekozen besluit het bericht. Jammertooneelen in Rusland. Hoezeer men ook van hooger hand den domper zet op berichten om trent verwoestingen, welke de hongersnood in Rus land aanricht, zoo nu en dan komen er toch droevige bijzonderheden aan het licht. In de zuidelijke bin nenlanden van het groote rijk is het hongerende volk aan wanhoop ten prooi. Te Taraskova hebben 2000 hongerige boeren de gemeentegebouwen be stormd, vragende om brood voor hunne vrouwen en kinderen. Zij plunderden de gebouwen, drongen de huizen van welvarende inwoners binnen, vernielden alles en staken 'verscheidene woningen in brand, j Daar de plaatselijke politie te zwak bleek, werden troepen van Nikolaieff ontboden. Voordat zij echter waren aangekomen, heerscbte er een ware anar chie, gedurende 24 uur. Ei moeten 14 boeren ge dood zijn. Te Anderweska zijn twee landeigenaars vermoord. De hongerige boeren te Pestrawka plunderden de winkels en huizen en verbrandden de meubelen op straat. Vier werden gedood, voordat de militairen de orde hadden hersteld. Dergelijke onlusten, gepaard met verlies van menschenlevens, vielen voor te Kaloyar en Serdolok. De minister van binnenl. zaken is naar Spala vertrokken, om persoonlijk den Czaar verslag te doen van den dreigenden toestand. Het wakkere Russische Roode Kruis arbeidt weder met veel liefde en kracht, maar is tegen zooveel ellende alleen niet opgewassen. Een voorstel tot arbitrage In het Oostenrijk- i scke Huis van Afgevaardigden heeft de beer Kaiser gevraagd of de Regeering bereid is de tusschen- komst van den minister van buitenlandsche zaken der monarchie te vragen, om den oorlog in Zuid- Afrika te beëindigen door de uitspraak van een scheidsgerecht. Turkije en Frankrijk. De Turksche ministers zijn het er in hun laatste bijeenkomst over eens geworden, dat de noodzakelijkheid om een nieuwe leeuing, 1,200,000 Turksche ponden, te sluiten, dringt. Als de O.tomansche Bank niet bereid wordt gevonden, wil men zich tot Duitsche bankinstellin gen wenden. De financieele operatie zai wel in ver band staan met de betalingen, die de Porte zal moeten doen aaD hare Franscbe schuldeischers. De hoop op langer uitstel vervliegt, nu de Russische ambassadeur weigerachtig blijft zich in de aange legenheid te mengen. Uit Spaansch West-Afrika. Veertien soldaten van het Spaansche garnizoen te Rio-Oro, op de westkust van Afrika, zijn aangevallen door 300 Moo- ren. Met verlies van éen doode moesten de Span jaarden terugtrekken. Een Amerikaansch-Turksch conflict. Mej. Stone, eene door roovers, naar het schijnt op Turksch ge bied, gevangen genomen Amerikaansche zendelinge, heeft aan het Zendingsbestuur een brief gezonden, waarin zij aandringt op spoedig zenden van het losgeld en verzocht, dat men de roovers niet laat vervolgen, omdat anders haar leven en dat harer metgezellen gevaar loopt. De roovers ongeveer 40 in getal droegen, toen zij mej. Stone gevangen namen, de uniform van Turksche soldaten. Men gelooft, dat het revolutionnair Macedonisch comité de hand had in deze zaak. Dat schijnt ook de Amerikaansche Regeering te geloovendeze heeft tenminste bij diplomatieke nota Turkije aansprakelijk gesteld voor de ontvoe ring van de zendelinge door handlangers van het Macedonisch comité. Der Turksche Regeering wordt dringend aanbevolen voor de invrijheidsstelling van miss Stone te zorgen, daar de oplichting op Turksch gebied heeft plaats gehad. Onlusten in Spanje. Te Sevilla is de rust ge heel teruggekeerd. Wel doorloopen nog patrouilles de straten, maar er bestaat geen vrees voor verdere ongeregeldheden. De raddraaiers, die de accijnskan toren in brand hebben gestoken en de beelden in het Karmelietenklooster hebben vernield, zijn ge vangen genomen. Een beroep op de Belgische Afgevaardigden. De Petit Bleu heeft een beroep gedaan op alle Belgische volksvertegenwoordigers, om zich te be moeien, met de wreedheden, in Zuid-Afrika door de Engelschen gepleegd»A1 de leden van het Belgische Parlement", zegt zij, weten welk af schuwelijk verdelgingswerk sedert acht maanden wordt bedreven in de concentratie-kampen, ten koste van niet-combattanten, grijsaards, vrouwen en kin deren van Boeren. Zij hebben gezien het gaat in gruwel alle verbeelding te boven dat tenge volge van den vreeselijk ongezonden toestand in deze kampen, van onvoldoende of slecht voedsel, van de opeenhooping van duizenden wezens in eene beperkte ruimte, de sterfte, na een jaarlyksch cijfer van 17 A 18 pet. te hebben bereikt, thans boven de 26 pet. is gestegen en spoedig 30 pet. en meer zal bereiken. Zij weten, dat Engeland dit vreese- lijke offer wil, daar het Zuid-Afrika heeft afge sloten voor geneesheeren en vreemde ambulances. Zij weten, dat deze afschuwelijke middelen verboden zijn bij het volkenrecht, hetwelk alle Regeeringen en Parlementen moeten eerbiedigen. Wat marren zij dan, hun plicht te doen, dat wil zeggen het Belgische gouvernement te dwingen het zijne te doen. Het is op de afgevaardigden en senatoren van alle partijen, dat wij ons beroepen. In verscheidene landen heeft men het plan een stap te doen om Engeland te herinneren, dat dergelijke kampen in- druischen tegen het gezond verstand en tegen het moderne recht, en het te verzoeken om de vrouwen, kinderen en grijsaards niet-combattanten over te brengen naar gezonde en neutrale oorden. Do vraag is nu is de Belgische Regeering bereid deze stappen te ondersteunen, indien andere Regee ringen het initiatief er toe nemen Gemengde Berichten. 's Heer Arendskerke. Heden morgen zijn de paarden van een te Baarsdorp wonend landbou wer op hol geslagen en met den wagen tegen het huisje van de weegbrug bij het station te 's Heer Arendskerke gekomen. Het huisj e werd erg be schadigd persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Uit Workum wordt aan de Leeuw. Gt. ge schreven In 't naburige Heidenschap woont sedert jaren een zonderling man. Eerst leefde hij met zijDe moe der samen, doch na haar dood is hij geheel alleen. Geen mensch wordt te woord gestaan, dan winke lier en bakker, die hem van het allernoodigste voorzien. Kloppen dezen aan, dan overtuigt hij zich op slinksche wijze of ze 't werkelijk zijn. Hierna ontgrendelt hij kamer- en achterdeur (deze zijn van zware grendels voorzien), neemt, zonder een voet buiten te zetten, de waren in ontvangst en verdwijnt dadelijk, de deuren zorgvuldig achter zich sluitende. Geen mensch ziet hem ooit buiten alle vuil blijft in de kamer. Het vorige jaar werden hieruit door een arbeider, op last van een buurman, voor wien de zonderling nogal achting had, ruim 20 kruiwagens vuil verwijderd. Een in 't achterhuis staand schaap bleek gestorven en reeds verrot. Toen een familielid eens kwam informeeren naar den toestand der moeder, wilde hij dezen, na aan de deur gekomen te zijn, niet binnenlaten. In weerwil hiervan ging de man zich toegang ver schaffen en vond de vrouw dood. Toen hij dit aan den zonderling meedeelde, was het ant woord »Dan is ze al drie weken dood, want in geen drie weken wou ze koffie hebben." Bij de lijkschouwing door "den geneesheer bleek, dat hij niet overdreven had. Verder kan gemeld worden, dat hij zeer goed bemiddeld is. In de Ham, nabij Buiksloot, reed P. B. sui kerbieten van den akker, toen de paarden op hol sloegen. B. raakte verward in de strengen, kwam onder den wagen, met het gevolg dat hij spoedig daarna is overleden. Te Wedde is twintigduizend kilo stroo ver brand. De tachtigjarige vader van den eigenaar, de emeritus-predikant Dinckgreveschrikte bij het uit breken van den brand en bleef op de plaats dood. De boeienkoning. Bij het werken met den ge- heimzinnigen koffer door de sloten- en ketting brekers in het »Scala" te 's-Gravenhage deed zich Zaterdagavond iets merkwaardigs voor. Men weet, dat de proef bestaat uit het volgendede zoon wordt geboeid in een koffer gesloten, die bovendien nog met touwen wordt ombonden. Daarna wordt de koffer achter het gordijn gebracht, waarachter de vader zich ook begeeftna hoogstens twee se conden schuift het gordijn open, de zoon springt zonder boeien te voorschijn, de koffer is onge deerd, de touwen zijn er nog omen als men hem open maakt, zit do vader er in, goboeid. De persoon uit het publiek nu, die Zaterdag avond den koffer sloot, vulde (zoDder dat iemand het merkte) het slot met stopverf op. De toer heeft zijn gewoon verloop. De koffer wordt achter het doek gedragen, de vader gaat er naast staan, het doek wordt dichtgeschoven. En na een paar tellen, springt de zoon ongeboeid te voorschijn. De koffer wordt naar voren getrokken, de tou wen worden losgemaakt, en De sleutel kan niet in het slot, om het te openen. Binnen-in schreeuwt en stompt de vader. Ont steltenis. De zoon, verward, vraagt wie den koffer heeft dichtgedaan, stamelt wat en laat het ding ten slotte weer achter het gordijn dragen, terwijl hij ook zelf er weer achter gaat. Weer een secondehet gordijn vliegt open, vader en zoon springen te voorschijn, de eerste Vader, zeer driftig, vertelt van de stopverf in 't slot, met nijdige blikken op den meuoor, roept de afkeuring der zaal in. Proef wordt niet herhaald. Natuurlijk omdat de koffer niet open kan. Grootste wonder door de wondormehschen ooit volvoerd. Uit een koffer, die niet open kan (lot welwerd de zoon bevrijd, eu in zijn plaats wordt de vader er in opgesloten, die later uit denzelfden koffer, die nog s'.oeds niet open kan, weer gezond en wel te voorschijn komt. Ra, ra hoe kan dat (N. G.) Een millioenen-erfenis. Men schrijft uit Alkmaar aan de Resid. Ruim 100 jaar geleden stierf te Broek-in-Water- land een zonderlinge vrouw, Neeltje Paterdie in haar leven heel wat wederwaardigheden en avon turen had beleefd, waarvan zij ten slotte op bet nette dorpje uitrustte. Zij had een vrij aanzienlijk vermogen vergaard en hare erfgenamen dachten een aardig sommetje op te strijken, doch de zonde*'- linge had in haar testament bepaald, dat eerst na honderd jaren haar vermogen onder de afstamme lingen der te dier tijde levende erfgenamen zou worden verdeeld. Reeds twintig jaren geleden hoorde men in ver scheidene dorpen van Noord-Holland over de mil- lioenen-erfenis van Neeltje Pater spreken. Vereeni- giugen van erfgenamen werden opgericht, die stappen deden om in het bezit van het vermogen te komen doch te vergeefs. Vóór een jaar werd te Alkmaar door een drietal rechthebbenden op de erfenis weder een vereeniging opgericht, die met beteren uitslag schijnt te zullen werken. De zaak is in handen gegeven van een advocaat te Haarlem, die de verschillende stukken onderzocht. Maar het hoofddocument, het testament zelve ontbrak. Men wist dat het zich zou moeten bevinden te De Goorne, op het raadhuis van Berk hout, niet ver van Hoorn, en verzocht aan den be trokken minister verlof het stuk in bezit te nemen. Dit verlof werd, naar een der betrokken personen ons mededeelde, verleend en dezer dagen begaf men zich naar De Goorne, waar werkelijk hot bedoelde stuk werd gevonden. Het leek op een oud boek, waarvan de bladen door ouderdom los waren geraakt do inhoud was in het Latijn", aldus onze zegsman. Van alle zijden duiken nu de erfgenamen op. Bijna geen dorp in Kennemerland, boven bet Y, en in West-Friesland of het heeft erfgenamen van Neeltje Paterdie maar niet uitgepraat raken over de millioenen-erfeuis, die weldra zal los komen. De bezittingen zouden bestaan uit landerijen onder Broek- en Waterland, buizen en pakhuizen te Am sterdam en millioenen op de »Bank of England." En de 100 jaren zijn verstreken, want Neeltje Pater stierf in 1796 of '98 Door het aanstaand huwelijk van de aarts hertogin Elisabeth van Oosten rijk met Prins Otto Wind ischgrdtz wordt het vorstenhuis van Habsburg geparenteerd aan de familie van de eenmaal zoo beroemde danseres Marie Taglioni, die in 1866 met een der oudste leden van 't geslacht Windischgratz trouwde. Uit Rio Muni, West-Afrika, komt bericht dat de inboorlingen, kannibalen, een korporaal en zes man van de Spaansche mariniers hebben gevangen genomen en opgegeten. De ^gelukkige" winner van 500,000 mark in de vorige Pruisische klassen loterij, een rentenier van het platteland, heeft de termijn voor de inning van den prijs, 19 Aug. laten verloopen en is zijn geld kwijt. Inmiddels hadden zich twee anderen met het blijkbaar vervalschte, winnende nummer 19894 aangemeld. Het werd niet uitbetaald en de vermoedelijke oplichters worden vervolgd. In de groote zaal van den »Palmengarten" te Leipzig is Dinsdag tijdens een concert, een groot stuk gips van het plafond gevallen, op de dichte rijen toeschouwers. Een 20-jarig meisje werd gedood, een vrouw kreeg een beenbreuk en verscheidene anderen be kwamen minder ernstige verwondingen. De zaal werd door de politie ontruimd. Tengevolge van hec onnatuurlijk zachte weder heeft men in verscheidene warmoezerijen in Lin colnshire en Surrey voor de tweede maal aardbeziën geplukt. De vruchten zijn klein, maar volkomen rijp en goed van smaak. Men hoopt op een tweeden pereDOogst, terwijl zomerbloemen voor de tweede maal bloeion. Santos Dumont is er in geslaagd, met zijn bestuurbaren ballon om den Eiffeltoren te Parijs te zweven in 30 minuten 40 seconden en terug te komen op het punt van uitgang. Te Salerno is een photograaf, die een won derbare gelijkenis heeft met wijlen koning Umberto. Meer dan eens, toen de Koning nog leefde, heeft men hem voor dien Vorst aangezien. Bartolani is op die gelijkenis niet weinig trotsch en hij heeft steeds alles gedaan om haar nog volkomener te maken. Hg draagt zgnen baard juist zooals de Koning hem droeg en bootste houding en manie ren van den Vorst zoo getrouw mogelijk na. Zondagavond nu reed de photograaf voorbg de kazerne. De schildwacht, geboortig uit Monza, die daar den Koning dikwijls had gezien, was vast overtuigd, dat hij het spook van dezen zag. Hg werd door ontzetting bevangen en riep in vertwij feling om hulp. De post werd afgelost. Maar toen een half uur later de photograaf op zijnen terug keer weer voorbg de kazerne kwam, werd ook de nieuwe schildwacht door een vreeseiijken angst aan gegrepen, want ook kg meende het spook van don ouden Koning te zien. Thans snelde oen officier toe, volgde te rijwiel het rijtuig en herkende bartolani. Het Russische dorp Slensana bij Lelow aan de Silezischo grens is door brand vernield. Er zijn daar 346 huizen af gebrand. Het op drie kilometer verwijderde dorp Staromyscby geraakte door de overgewaaide vonken ook in brand. Ook daar wer den 22 woningen een prooi der vlammen. Een oude dienstbode en drie kinderen kwamen om. Er zijn 1500 menschen zonder dak. Burgerlijke Stand vau Soes van 17 tot 21 Oct. 1901. Geboren 20, een onechte dochter21, Neeltje Cornelia Maria Katelientje, d. v. Johannes van den Boogaart en Maatje Ripmeester. Afloop Aanbestedingen en Verknopingen. Jl. Zaterdag werd ten overstaan van notaris J. M. Pilaar te Kloetinge publiek verkocht, een dubbel woonhuis en erf, op het dorp Kloetinge aan het Marktveld, groot 3 Aren 30 Centiaren, aan dhr. Leunis Oele, timmerman te Kloetinge, voor f 1850, onverminderd de 81/2% onkosten. Te houdsn Aanbestedingen. DetMTO. Plaats. Voorwarpen. Jnfirmatiëa 24 O et. Biezelinge, schuur, varkenshek, enz A. Ie Clercq, 26 Goes, verbouwen H. B schoo Rijksbouwmeestsr onderwijsgebouwen, 's Graveuhage Verkoopinger. an Verpachtingen. Datnm PUais Voorwerpen. K'nn 22 Oct Gt.-es, grnskalvers, rundera en melkkoeien, Be Vc3. 2 f gces, k eien. vaarzen, ka vö'b, Hcilmanu. 23 o Kruiuingm, Douw- en weilanden, Prir.s en Bode te Ginneken. 23 W'emoldinve, beestiaal enz en huisra' d, L A Liebert. Goes. ven iutie, 24 "s Gravenpolder boomen. 24 HauJwe rd, beeetiaal en inboedel, 2ï Goes, afbraak, heettiaal, euz 28 IcrBcke boomen, 3!) v ltiiland, booms», 31 Kra'jb'viidijke, boomen 31 Kruiningen, boomen, 31 Driewegen, boomen, 2 Ncv Meinkeuszapd, loom n, 4 - 's IIe°r Arendskerke, boon eu, 4 IIeii:keP6Ziud, hoornen, 6 Kloetinge, boomen. 7 - üvezand. boomen, 7 Kruiningsu boomen, 7 Ril and, hofstede, woonhuizen eu grond, S Krabbeadijke ha stede, hoefje, bouw en weilanden, 8 '3 Ilse enhoek, boom n, 9 's Heer Arendtkerke, boomen, 11 Krabbendijke boomen, li Ie <eke. bouw- eu weilanden, II r 'u lieer Ar. mhkerke, boomen 13 Gres nieuwe houtwaren, 13 Wilhelmirapo der, boomen, 13 's Gravenpolder, huizan erven en boomgaard, 14 H'„- edeken akerke, boomen, 14 'a Gravenpolder, boomen, 14 'a Gravenpolder, inboedel, huisraad, Cbiis^fclijke boeken erz, 14 Kolyoaplaat, hofstede, dijk, alikken, hoveriering en achnreUj 15 1 Hoedekenskerke, boomen, 16 Klcetii'ge, boomen, Hollmann. L E A. Liebert. Prins Mulock Houwer. Prins Mr Liebert. Mr Liebert. Mr. Liebert. Vaa der Kloes. De Bonde Breastr. Be Ronde Rresser. De ltonde B'esaer. Mult ok Houwer. Mr. Liibsrt. Prina. P. Overman. P. Overman. Mr. Liebert De Ronde Bieaser. Prina Mr. Liebert en l)o ltonde Brosser. Pilaar. l)e Vos. Mr. Liebert. Van der Kloes. P. Ovar nau. P Overman. 6 Dec Bjfsslj, nieuws hou waren, biggen en li pvarkejs, Noord ijk". P. Overman. Mr. Liebe't. Watergetyen voor lerseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorm. Nam. Voorm. Nam. 22 October 9.31 10.41 2.51 3.31 23 10.55 11.35 4.23 4.58 24 T> 0.16 5.38 6.4 25 0.48 1.11 6.37 6.54 26 J> 1.34 1.55 7.26 7.38 27 T> 2.24 2.44 8.2 8.21 28 3.12 3.29 8.41 9.1 Nagekomen Advert^ntien Mijn hartelijken en welgemeen- den dank aan al diegenen, welke mij op den 16 Oct. jl. blijken van hunne be langstelling en vriendschap hebben ge geven. 's-Gravenpolder, 21 Oct. 1901. CORNs. KOSTEN. Een ontwikkeld, energiek J0NG3iEftSCH, reeds eenige jaren in exporthuis van za den en peulvruchten enz. werkzaam, zeer goed bekend met buitenlandsche af nemers en behoeften, goed vertrouwd met de correspondentie en dubbel boek houden, alsook met expeditie, zoekt plaat sing bij eene flinke firma, waar gelegen heid bestaat zich later ook geldelijk te interesseeren. Br. fr. no. 1348, Alg. Boekh. C. A. VAN SPRONSEN, Rot terdam. Druk F. Kleeuwens Zoon Goes.

Goessche Courant | 1901 | | pagina 5