1901. N°. 103. Zaterdag 31 Augustus. 88stc jaargaug. Bij dit no. bekoort een bijvoegsel. 7 FEUILLETON. Eva Hausberg. V--i^> Do uitgave dozer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet byblad 10 cent. Inzending van advertentiën voor 2 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advcrtentiGn is van 1-5 regels 50 cent,eiken regel meer 10 et. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzell'de advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. OPENBARE VERGADERING van den BAAD der Bemeente GOES, op DINSDAG 3 SEPTEMBER 1901, des voormiddags te 10 uren. Goes, 30 Augustus 1901. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Punten van behandeling 1. Resumtie notulen der vorige vergadering. 2. Beëediging nieuw gekozen Raadsleden. Gemeenteraad van Goes op Donderdag 29 Augustus 1901 des avonds te 8 uren. Voorzitter de burgemeester. Tegenwoordig 11 leden. Afwezig wegens ongesteldheid de hh. Buyse en Houwer. Als ingekomen stukken worden gemeld Goedkeuring wijziging begrooting 1901. Id. be schikking over den post voor onvoorziene uitga ven begrooting 1901. Id. tot het aangaan eener geldleening voor sehoolbouw en voor aanschaffing van materieel voor de gomeentereiniging. Id. af- en overschrijving op de begrooting der dd. schut terij over 1900 id. tot uitgifte van grond in erf pacht aan W. F. van Riet c. s.voorts eenige jaar verslagen en verder een verzoek van N. de Jonge om gemeentegrond in erfpachtvan J. J. Quist reclame tegen zijnen aanslag in den H. O.van den heer directeur-generaal der Staatsspoorwegen mede- deelingdat plannen tot verbetering van het stations gebouw aan de Regeering zijn ingezonden. De beer Ramondt vraagt of uit deze mededeeling is af te leiden, dat die plannen verband houden met het door den Raad ingediende adres. De Voorzitter betwijfelt ditwèl strekt de mede deeling in antwoord op het ook aan den directeur- generaal gedaan verzoek om het adres bij den mi nister te steunen, maar spr. acht het vrij zeker, dat met die »plannen" nog alleen bedoeld wordt de vergrooting van de wachtkamer voor de 3e klasse, waarvan reeds eenigen tijd sprake is. Daarom komt het hem raadzaam voor, nog eens nader bij den directeur-generaal in den geest van bet adres aan te dringen. Dit wordt goedgevonden. Nog is ingekomen Van B. en W. een voorstel, met advies van den Inspecteur, om op de meest eervolle wijze en onder dankbetuiging voor de vele aan de gemeente be wezen diensten ontslag te verleenen aan den direc teur en de leeraren der H. B. S. en een eervol ontslag te verleenen aan den concierge en den amanuensis der H. B. S., zulks met het oog op de overdracht dier school aan het Rijk met ingang van 1 Sept. a. s. Dit wordt goedgekeurd. Door B. en W. wordt de gemeente-be grooting voor 1902 ingediend. Naar het Duitsch van Th. Mügge. Alsof het een wedstrijd gold zochten Eva en Eugen naar de heerlijkste vruchten. Ieder meende de schoonste gevonden te hebben en zij kibbelden daar over. Eva reikte Eugen de grootste toe, zijne lippen namen ze van de stelen, die zij met de vingertop pen vasthield, omgekeerd deed hij even zoo. Het was een lachen en schertsen in het stille woud, tot ein delijk in de verte de doffe tonen eener groote klok weerklonken. »Komt dat uit de stad vroeg Eugen. »Het is de middagklok", antwoordde zij. »Ja, zij maant ons aan naar huis terug te keeren". »Ja, laten wij gaan, Marie zal ons reeds wachten. De naaste weg loopt langs het meer en te gelijk recht in huis". »Waar uw vader ons zal te gemoet komen Eva schudde lachend het hoofd. »Dan zal hij mij dwingen te blijven, wat er voor mij ook van kome", ging Eugen voort. j>Ja, gij moet blijven, mynheer Eugen", zeide Eva zegevierend en zij klapte in de handen. »Uwe teekeningen liggen boven in den toren van middag gaan wij weder naar boven, gij maakt die De rekening van het Burgerlijk Arm- i bestuur voor 1900 wordt op voorstel van B. en W. en gunstig advies der fin. commissie goed- gekeurd en vastgesteld in ontvang op f57453,05 Va» in uitgaaf op f 50490,89 tyg, met een goed slot van j f6962,16. De rekening van het Gasthuis over dat jaar wordt eveneens vastgesteld in ontvaDg op f 13033,82, in uitgaaf op f 12087,71 of met een goed slot van f946,11. Aan de orde is thans hot volgende adres aan den Raad: *Aan den Edel Achtbaren Raad der Gemeente Goes. Wenden zich tot Uw college, ondergeteekenden, allen burgers en huiseigenaren in de gemeente Goes, met het beleefd verzoek dat het Uwe geachte vergadering moge behagen terug te komen op het besluit, genomen in Uwe zit ting van den 22 Maart en 11 April 1901, waarbij is bepaald dat de tonnen, benoodigd bjj do nieuwe regeling en invoering van het tonnenstelsel, zullen moeten worden bekostigd door de huiseigenaren zelve en dat door U worde besloten de benoodig- de tonnen aan te koopen voor rekening der gemeente. Zij doen dat om verschillende redenen en wel hoofd zakelijk omdat door genoemd besluit een last wordt gelegd op huiseigenarenwaaronder er zijn voor wie die last te zwaar zal blijken om te dragen. Verder zijn de bezwaren, opgesomd in eene ver gadering van 80 burgers van Goes, allen verhuur ders en eigenaars van huizen, gesteund door meer deren die niet ter vergadering konden komen, en van welke vergadoringj uitgeschreven door de ver- eeniging »De Eensgezindheid" op Woensdag den 7 Augustus 1901 in de Prins van Oranje te Goes, in verschillende bladen is verslag gegeven, en die werd bijgewoond door een viertal leden van den Gemeenteraad. Mocht ondanks het groot getal van huiseigenaren, dat dit verzoek tot U richt, Uw college meenen afwijzend daarop te moeten beschikken dan komen wij met het volgende verzoek dat huiseigenaren worden verplicht slechts één ton aanteschaffen en worde gebruik gemaakt van een wisselstelselwaarbij slechts één vijfde van het aantal benoodigde tonnen méér worde aangeschaft, welke laatste uitgave dan worde gedragen door de ge meente van zelve met vrijlating van huiseigenaren om voor eigen rekening zooveel tonnen aan te schaf fen als zij zelve zouden begeeren, terwijl eindelijk wy verzoeken, dat in plaats van het model ton, hetwelk ter bezichtiging gesteld is geweest, worde aangenomen een ton, welke van boven wijder is dan van onder en van boven geheel open zij ado kan worden gesloten met een los deksel, waardoor dezelve ook kan worden gebruikt zonder trechter. Voorts dat de ton de hoogte van 48 c.M. niet te boven gaat. *t Welk doende enz. (Geteekend) J. Plazier en 150 anderen. Goes, 16 Augustus 1901. Naar aanleiding hiervan rapporteeren Burg. en Weth. het volgende Aan den Raad. Naar aanleiding van nevensgaand adres hebben wij de eer U het volgende te berichten. dan verder af en als de zon begint te dalen varen wij in het slot der waterkoningin en ik vertel u wat daar eens gebeurd is". »Goed, mijn kleine fee, ik wil blijven", knikte hij, »want ik ben een betooverde ridder, die zich in zijn lot schikken moet. Voer my waarheen gij wilt, door bosch en over meer, door bloemengeur en maneschijn en eindelijk in het slot der waterkonin gin. Het is een liefelijke dag, Eva, die door niets mag gestoord worden. Als in een paradijs is hij begonnen, als in een sprookjeswereld zal hij ein digen". Eva voerde haar vriend in het groene huis haars vaders terug, maar zij vonden het onder het lin- dendak nog even stil, als toen zij het verlieten. Van den kapitein was niets te zien oftehooren. Het scheen Eugen te verblijden, dat hy niet was gekomen. Eva toonde nu haren gast alles, wat er te zien was. De nederige kamers waren eenvoudig maar netjes ingericht. Er heerschte een voorbeeld van degelijkheid en orde. De oude soldaat moest daar voor gevoel hebben, misschien als een erfdeel van zijn laDg militaire leven, waarin elke knoop ge poetst en geen stofje op de jas geduld wordt. Het kleinste meubel stond of hing, waar het staan of hangen moest. De vloeren waren wit geschuurd, in glazenkasten glinsterden koppen, schotels, gla zen en verder huishoudelijk gereedschap in lange rijen. Wijnstokranken slingerden zich buiten langs De eerste vraag is om door de gemeente de be noodigde tonnen, voor het ingevoerde wisseltonnen stelsel, te doen betalen. Als eenig argument daarvoor wordt aangeroerd, dat de last door genoemd besluit wordt gelegd op de buiseigenaren, waaronder er zijn, voor wie die last te zwaar zal blijken om te dragen, terwijl verder verwezen wordt naar het gesprokene in eene vergadering, gehouden op 7 Augustus in »de Prins van Oranje". Het spreekt vanzelf dat wij met deze vergadering geen rekening kunnen houden en alleen hebben te beoordeelen de argumenten, in het verzoekschrift genoemd. Wij herinneren er U aan, dat deze zaak uitvoerig is besproken bij de vaststelling der plannen van den reinigingsdienst, en dat door de Commissie van Financiën, buiten en behalve de aanschaffing der tonnen door de eigenaren, nog geadviseerd werd eene belasting te heffen voor deze zooveel verbeterde methode van reiniging. De Raad volgde toen echter ons advies en stelde wèl eene beffing in uitzicht voor het ledigen van beerputten, maar niet voor het ophalen der tonnen en wel juist omdat de tonnen door de eigenaren der woningen moesten worden aangeschaft. Maar do Raad ging nog verder Hij nam op zich de tonnen voor gemeenterekening te doen repareereu waardoor de eigenaren van die zorg, die thans op hen drukt, ontheven werden. Dit geschiedde omdat er onder de huizen, van tonnen voorzien, enkele zijn, waarvan de eigenaren niet tot de rijksten der gemeente behooren. Reeds bij de door den Raad aangenomen regeling is dus het voordeel geheel aan de zijde van die huiseigenaren, wier huizen van een ton voorzien zijn tegenover hen wier huizen beerputten hebben. Deze toch worden niet door de gemeente gerepa reerd, en zij hebben aan do eigenaren zóóveel ge kost aan aanlog, dat alleen de rente van het in den beerput gestoken kapitaal meer bedraagt, dan de geheele aankoop van twee tonnen Stel toch dat een dergelijke beerput eene uit gave vordert van f 100—f200, dan is de jaarlijks daarvan te betalen rente voor kleine eigenaren minstens 4 A 8 gulden, terwijl twee nieuwe tonnen f 5 kosten. Daarbij komt dan nog het onderhoud van deze putten, het steeds openen en weer sluiten bij de lediging, en eindelijk nog eene belasting van ge meentewege op het ledigen dier putten, omdat voor die lodiging kostbare werktuigen moeten worden aangeschaft. Waarlijk, indien de Raad op dit verzoek inging, en do aanschaffing der tonnen voor gemeente-roke- niüg nam, zou bij, naar onze meening, een groot onrecht plegen tegenover dat deel der burgerij, dat huizen met beerputten bezit, te meer nu ook voor het tonnonstelsel een groote tonnenloods en tonnen- wagens, spoelinricbting etc. noodig zijn, benevens alleen ongeveer f 250 aan carbol om de tonnen te reinigen, terwijl het aantal werkuren voor het op halen der tonnen veel grooter is dan dat voor het ledigen der beerputten benoodigd. Wij adviseeren u dan ook beslist afwijzend op het eerste verzoek te beschikken, doch aan adres santen te berichten dat, mocht werkelijk eenig huis eigenaar tijdelijk onmachtig zijn de tonnen te be talen, de gemeente genoegen zou nemen met eene betaling in termijnen, mits daartoe een gemotiveerd de vensters en binnen in de kamers was het koel, en het scherpe daglicht getemperd. Terwijl Eva vroolijk heen en weer vloog, nu eens naar de oude meid in de keuken, waar Eva's heldere stem weerklonk, en dan weer terug in de kamer om uit de kasten en laden te nemen, wat zij noodig had, zat Eugen in den lederen stoel van den kapitein en bladerde in de boeken, die op een rekje in den hoek der kamer netjes gerangschikt stonden. Hij vond er een aantal scheurkalenders, eene geschiedenis van den vrijheidsoorlog, een half dozijn volksboeken, een raadgever in huis- en beroeps aangelegenheden, benevens anecdoten en grappige verhalen verder het leven van Frederik den Groo- ten, soldatenliederen, kunstjes met de kaart, maar ook stonden er de werken van Schiller in pracht band, die Eugen met eenige voldoening in dit ongelijksoortig gezelschap aantrof. »Kora, mynheer Eugen," riep Eva binnenkomend, »kom gauw, alles is gereed." Zij nam hem bij de hand en leidde hem in het priëel, waar de tafel gedekt stond. Van een schotel visch in het midden, legde zij het beste op zijn bordj en zij toonde een gelaat, stralend van geluk, toen hij dit kostelijk toebereide gerecht prees en het zich wel liet smaken. Toen kwam de eierkoek, die eveneens werd bewonderd daaronder scherts en lach, tot eindelijk het kleine maal was afgeloopen, dat beiden zooveel genoegen j verschafte. Uur na uur verliep en gaf telkens nieuwe verzoek by Burgemeester en Wethouders gedaan werd. Zelfs vroegen wij ons af, nu ons door de behan deling vaD dit adres al deze voordeelen weer voor oogen kwamen, of het wel gerechtvaardigd is, deze huiseigenaren niet te belasten, en of per saldo de financiëelc commissie de zaak niet beter inzag dan wij, toen zij uwen Raad adviseerde voor deze groote verbetering eene belasting te heffen Het tweede verzoek is om indien het eerste af gewezen wordt in allen gevalle eene zoodanige wij ziging in ons besluit aan te brengen, dat boven het getal, benoodigd om alle woningen van een ton te voorzien, slechts een vijfde van dat getal voor de verwisseling zou dienen. Het gevolg hiervan zou zijn dat niet ieder zijn eigen ton terug ontving, maar dat men telkens eene andere ton kreeg. De eigenaren zouden dan een ton betalen en de gemeente de wisseltonnen, de tonnen wagens en tonnenloods, de carbol voor het schoonmaken en de bediening Wat den aankoop door de gemeente aangaat ver wijzen wy u naar ons advies op het eerste verzoek, terwijl wij overigens deze wijze van handelen moeten ontradenomdat velen niets willen weten van het ontvangen van andermans beertonnen en op deze wijze door do gemeente daartoe gedwongen zouden worden, enkel om den eigenaren eene uitgave te be sparen van een ton per woning. Wat de gevolgen zouden kunnen zijn voor het overbrengen van be smettelijke ziekten etc. hebben wij aan de gezond heidscommissie gevraagd, wier rapport wij hierbij overleggen. Wat ten slotte het model ton aangaat deelen wy U mede dat dit door de U benoemde commissie als het meest gewenschte is ingezonden. Wij hebben deze zaak opnieuw in hare handen gesteld en ontvingen daarop het hierbij advies. Wij vroegen aan de commissie ook de heidscommissie, over deze later ingezonden ton te hooren ten einde te vernemen of hare sluiting èn bij vervoer èn bij plaatsing op straat voldoende mag heeten om stank enz. te voorkomen. Burgemeester en Wethouders van Goes. De missive van 24 Aug. jl. van de openbare gezondheidscommissie aan Burgemeester en Wethou ders van Goes luidt als volgt »Naar aanleiding van uwe missive had gisteren eene vergadering der gezondheidscommissie plaats, waarop besloten werd uw college mede te deelen dat de gezonheidscomtnissie van oordeel is, dat in bet belang van de openbare gezondheid bet dubbel tonnenstelsel do meeste aanbeveling verdient. Het gevaar toch dat bij eene besmettelijke ziekte deze verspreid wordt doordat in een onbesmet huis een ton van een besmet buis geplaatst wordt, zal door dit stolsel voorkomen worden een gevaar, dat wijl de toDnen zelfs bij goede controle nimmer ge heel gezuiverd zullen zijn, bij bet wisselstelsel door slechts een vijfde van het aantal benoodigde tonnen meer te nemen, bij ziekte waarschijnlijk spoedig zou blijken geen chimère te zijn. Het op aparte wijze en op bijzondere plaats doen reinigen van tonnen uit besmette huizen kan bet gevaar misschien wel beperken, maar niet geheel wegnemen, omdat vóór dat de ziekte officiëel ge constateerd zal zijn, de ton waarin de faecaliën van stof tot onderhoud. Eugen vertelde van zijne reizen, van de wijde wereld en hare genoegens, van schouw burgen eu concerten, van bals en prinsessen. Eva's oogen hingen vertrouwend en geloovig aan zijne lippenzij deed duizend vragen, en schiep zich beelden, die hij verklaren moest. »Wat is dat toch schoon riep zij dan menig maal uit >en hebt gij dat alles gezien en beleetd. Hoe heerlijk moet (kt zijn »Ja, heerlijk, lieve Eva, en toch, wat beteekent dat alles in vergelijking met een dag als deze, dien ik, afgescheiden van de wereld, met u doorbreng Bevalt het u bij mij dan nog beter vroeg zij ongeloovig en verbaasd. »Ja, ik ben hier in een paradijs en niets ont breekt nog, dan dat deze heuvels veranderen in rotsen, om mij voor altijd daaraan te kunnen vast houden." »Dat doet my genoegen," zeide zij, »maar vertel my verder, mijnheer Eugenvertel mij van uwe moeder en van uwe zuster. Wat zullen die wel zeggen, als gij bij mij in het paradijs blijft Mijne moeder, kleine Eva," hernam Eugen, aangemoedigd door hare vragen, »myne moeder zou gaarne dit paradijs met ons deelen. Gij moest haar eens kennen Zij is even goed en zacht als uwe moeder moet geweest zijn. Als ik u van haar vertel, zult gij u beklagen, dat gij niet bij haar zijn kunt." »Ja, dat spijt mij" zuchtte Eva.

Goessche Courant | 1901 | | pagina 1